c Groot tekort begroting VS Suriname benoemt waarnemend president Hevige gevechten in oosten van El Salvador Handelsoorlog tussen VS en Europa dreigt Poolse CP verliest half miljoen leden Bezuiniging op sociale lasten Verhoging uitgaven voor defensie Vergiftigde zalm eist slachtoffer Israël: VN-resolutie zonder enige waarde VS willen sancties tegen Cuba Buitenland PARAMARIBO (ANP/GPD) - De president van het hof van justitie in Paramaribo, mr. L.F. Ramdat Misier, is bij decreet aangewezen als waarnemend staatshoofd van Suriname. Hij zal vandaag in een openbare zitting van het hof als zodanig worden geïnstaleerd. Ramdat Misier neemt de paalts in van H.R. Chin a Sen die vorgie week donderdag in verband met "een gerezen conflict binnen de regering" op verzoek van het mi litair gezag als president aftrad In een ander decreet dat zaterdag werd afgekondigd, wordt be paald dat het militair gezag tot een nader te bepalen tijdstip de regeermacht uitoefent. Het mili tair gezag wordt gevormd door de bevelhebber, de garnizoens commandant en de bataljons commandant van het leger. De Surinaamse minister van volks gezondheid, sergeant-majoor Ba- dressem Sital, verwacht niet dat Nederland ontwikkelingsgeld voor Suriname zal inhouden. MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 Voorstel tot stopzetten ontwikkelingshulp Volgens Sital kan Nederland on mogelijk met intrekking van ont wikkelingshulp dreigen, omdat in Suriname „ondanks het terug treden van president Chin a Sen geen wezenlijke veranderingen hebben plaatsgevonden". Sital, militair leider van het eerste uur, ontkende desgevraagd dat in Su riname nu sprake is van een mili taire dictatuur. „Er zijn blijkbaar krachten in Nederland die ons in die hoek willen dringen", aldus de Surinaamse minister. Sital reageerde op uitlatingen van PvdA-buitenlandspecialist Re- lus ter Beek, zaterdag in het VA- RA-programma In de Rooie Haan. Ter Beek meende dat Ne derland zijn ontwikkelingsrela tie met Suriname eventueel moet gebruiken als pressiemiddel voor terugkeer naar meer demo cratische verhoudingen. De PvdA'er vond wel dat een onder scheid moest worden gemaakt tussen financiële hulp die direct aan de bevolking ten goede komt en die welke bijdraagt tot ver sterking van de machtspositie van de militairen. Volgens Ter Beek hebben de mili tairen nu het heft definitief in handen genomen. „Chin a Sen en zijn regering hanteerden op zijn minst een schema dat voor zag in terugkeer naar een parle mentair democratisch systeem. De militairen lijken dat perspec tief niet te bieden". Ter Beeks vi sie wordt overigens niet gedeeld door CDA en WD, die eerst wil len afwachten welke kant het in Suriname op gaat. D'66 heeft nog geen standpunt ingenomen. Het CDA volgt het standpunt van minister van ontwikkelingssa menwerking Van Dijk. Bij zijn aankomst in Jakarta dit week einde zei hij onder meer: „Het feit dat militairen de macht heb ben is op zichzelf geen reden om de ontwikkelingshulp stop te zetten. Voor de voortzetting van onze hulprelatie is belangrijk dat de mensenrechten worden geëerbiedigd en er sprake blijft van een spoedig herstel van de democratie". WASHINGTON (AFP/DPA/Heuter) - De Amerikaanse president Reagan heeft zaterdag zijn begroting voor 1983 onthuld die voorziet in enorme bezuinigingen op de sociale voorzieningen en een verhoging van de uit gaven voor defensie. Het begrotingstekort zal enorm zijn (bijna een achtste van het totale budget), hetgeen een hoge rentestand belooft voor de komende jaren. De begroting van 757,6 miljard dol lar (ruim 1900 miljard gulden) wordt vandaag aan het Congres onverhandigd. Voor het lopende fiscale jaar wordt een tekort van 98,6 miljard dollar verwacht ter wijl het financiële jaar op 1 okto ber 1983 begint met een begro tingstekort van 91,6 miljard dol lar. Reagan gaf zaterdag toe dat het begrotingstekort groot is. Hy weet dit aan de economische re cessie, maar ook aan zyn voor gangers. "Het is onmogelijk in een korte periode de fouten van tientallen jaren te corrigeren", zo zei hij. Sociaal programma Aanvankelijk zou Reagan zijn be groting pas vandaag onthullen, maar delen ervan waren uitge lekt, zodat hij besloot zaterdag zijn plannen bekend te maken. Op de verschillende sociale pro gramma's als onderwijs, trans port, gezondheidszorg, voedsel steun, vakopleiding, huisvesting en andere wil Reagan 27 miljard dollar besparen. In de begroting BRUSSEL (Belga) Van de twee personen die vrijdag in België als gevolg van het eten van zalm in blik in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, is er zater dagavond één overleden. Dit heeft de staatssecretaris van so ciale zaken, Firmin Aerts, giste ren bekendgemaakt. Hij raadde de bevolking af zalm pastei van het bewuste merk (John West) te gebruiken. De twee vergiftigingsgevallen de den zich voor in Messancy in de Belgische provincie Luxemburg. van het afgelopen jaar is al sterk bezuinigd op deze programma's. In Washington wordt verwacht dat de Democratische Partij, meer dan afgelopen jaar, zich nu sterk zal maken voor de sociale voorzieningen en aan zal dringen op vermindering van de defen sie-uitgaven. Ondanks het enorme tekort zal Reagan geen belastingverhoging voorstellen, hoewel hy onder grote druk stond om een deel van de belastingverlaging (25 procent in driejaar) die vorig jaar werd aangenomen door het Con gres, terug te nemen. Hoge rente Reagan beloofde toen hij aan het bewind kwam het overheidste kort in 1984 weg te hebben ge werkt. Zelfs als Reagans bezuini gingen door het Congres worden goedgekeurd, bedraagt het te kort in 1984 nog 83 miljard dollar en in 1985 72 miljard. Reagans doel om het tekort tegen die tijd weg te werken was gebaseerd op de veronderstelling dat de rente- •tarieven snel zouden dalen en dat de economie snel zou gaan groeien. Maar in plaats hiervan zijn de Verenigde Staten terecht gekomen in een van de ergste re cessies sinds de Tweede Wereld oorlog. De rentestand bleef daar bij onverminderd hoog. Reagan gaf toe dat er geen snelle oplossing was voor de economi sche problemen en dat het er naar uitzag dat de rentestand de komende jaren veel minder snel zal dalen dan de regering hoopte. Een groot begrotingstekort houdt de rentestand hoog omdat de regering dan veel geld moet lenen. Als het congres niet akkoord gaat met de voorgestelde snoeingen zal, zo maakte de regering be kend, het tekort stijgen tot 147 miljard dollar in 1983, 167 mil jard in 1984 en 171 miljard in 1985. JERUZALEM (AFP) - De Israëli sche regering beschouwt de re solutie van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties tot het isoleren van het land na de annexatie van de Syrische Golan vlakte (als "van nul en ge- ner waarde". De anti-Israëlische meerderheid in de Verenigde Naties heeft bewezen dat die or- R. Brigades erkennen nederlaag ROME (Reuter) - De Italiaanse stadsguerrillabeweging Rode Brigades hebben de bevrijding van de ontvoerde NAVO-gene- raal Dozier. "Eén punt voor de bourgeoisie" genoemd en de po litie ervan beschuldigd verdach ten te hebben gemarteld. Volgens de Italiaanse politie is gis teravond een zesde communiqué van de Rode Brigades gevonden, die Dozier hadden ontvoerd op 17 december en hem hadden vastgehouden tot hij op 28 janua ri door veiligheidstroepen werd bevrijd. "De bourgeoisie heeft ontegenzeggelijk een punt in haar voordcel gewonnen" aldus het communiqué. Marteling van gearresteerde verdachten van de Rode Brigades was "het instru ment waarmee de bourgeoisie dit gevecht heeft gewonnen". SAN SALVADOR - Een van de zes nieuwe helikopters, die het leger van El Salvador heeft gekregen t Verenigde Staten, wordt uitgeladen met behulp van een Amerikaanse adviseur. ganisatie door vijandige staten voor oorlogszuchtige propagan da wordt gebruikt". "De Israëli sche regering is ingenomen met de houding van de landen die te gen de Arabisch-communisti- sche resolutie hebben gestemd", aldus het communiqué dat na de wekelijkse kabinetszitting werd uitgegeven. In het communiqué werd voorts gezegd dat elke Israëlische rege ring sedert de vorming van de staat in 1948 gestreefd had naar vrede, niet door woorden maar door daden. De Algemene Verga dering toonde eens temeer dat dit internationale orgaan geen in strument voor de vestiging of handhaving van vrede is, maar integendeel, een instrument is dat door vijandige staten gehan teerd wordt om hun vijandigheid en huichelachtigheid te versprei den die de vrede en veiligheid van landen ondermijnen, aldus het communiqué. De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Yehuda Blum, is voor overleg naar Jeruzalem ontboden. In een telefonisch vraaggesprek met de Israëlische radio zei de ambassadeur gisteren van me ning te zijn dat "de Arabieren de weg bereiden voor een resolutie tot uitzetting van Israël uit de or ganisatie van de Verenigde Na ties". Dat standpunt werd ge deeld door de Israëlische oud minister van buitenlandse zaken Abba Eban (Arbeiderspartij). Eban zei dat het "geen twijfel lijdt dat de volgende stap in het Arabische diplomatieke offen sief zal zijn te pogen Israël uit de VN te verdrijven". SAN SALVADOR (Reuter) - In het oosten van El Salvador gin gen gisteren de hevige gevechten door waarbij in de afgelopen week een groot aantal militairen en guerrillastrijders is omgeko men. Dit is gisteren vernomen uit militaire bronnen in San Sal vador. De voortdurende strijd, die is door gedrongen tot in de oostelijke provinciestad Usulutan. begon zes dagen geleden. Volgens de bronnen is een groot aantal sol daten gesneuveld en is het aantal doden onder de guerrillastrijders ook hoog. Journalisten en reizigers die de stad trachtten te bereiken zijn herhaalde malen tegengehouden door leden van het verzet die de len van de twee belangrijkste doorgaanswegen in het land in handen hebben. Volgens legerofficieren hebben on geveer 500 door Amerikanen op geleide commando's barricades van het verzet doorbroken bij een poging Usulutan hulp te bie den. Zij voegden eraan toe dat de 500 leden van het Atlacatl-batal- jon gisterochtend de barricades op de kustweg naar de provincie stad, 105 km ten oosten van San Salvador, hebben aangevallen nadat zij vijf km ten oosten van Usulutan in een hinderlaag wa ren gelopen. De weg is bezaaid met vrachtwa gens en bussen die in brand zijn gestoken door guerrillastrijders op de zwaar versterkte versper ringen, aldus ooggetuigen. Het verzet heeft ook de weg ten wes ten van Usulutan in handen waar Marchais herkozen PARIJS (GPD) - Het 24ste party congres van de Franse commu nisten is gisteren geëindigd met de herverkiezing van secretaris generaal Georges Marchais. par tijleider sinds 1972. In de eindre- solutie wordt gesteld dat er „diepgaande verschillen" be staan tussen de communisten en hun socialistische regeringspart ners. De resolutie stelt met zo veel woorden „Wij communis ten zijn marxisten, wij voeren de klassenstrijd en wij eisen de breuk met het kapitalisme". de laatste barricade van de guer rillastrijders op slechts 800 meter van een legerpost staat, zo blijkt uit berichten van journalisten. De weg van San Francisco naar San Miguel wordt eveneens be heerst door de opstandelingen die gisteren aanvallen uitvoer den op het legergarnizoen in San Miguel, aldus militaire bronnen. De Verenigde Staten, bezorgd over de opmars van de guerrillastrij ders in de afgelopen tijd, brach ten dit weekeinde met spoed zes helikopters over naar San Salva dor om toestellen te vervangen die vorige maand werden ver nield bij een aanval van het ver zet op een luchtmachtbasis. De opstandelingen hebben de af gelopen tijd hun activiteit opge voerd naar aanleiding van de ko mende algemene verkiezingen op 28 maart. Het linkse verzet wijst de verkiezingen af als een door de Verenigde Staten gema nipuleerde farce waarbij de macht in handen blijft van de mi litairen. Radio-Venceremos, de omroep van de guerrillastrijders, blijft de bevolking oproepen in opstand te komen tegen de junta. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse president, Reagan, is van plan economische straf maatregelen te nemen tegen Cu ba. dat hij er van beschuldigd linkse guerrillastrijders in El Sal vador van wapens te voorzien. Dit hebben Amerikaanse func tionarissen zaterdag verklaard. Het Witte Huis had al aangekon digd dat de president spoedig een verklaring zal uitgeven over Russische wapenleveranties aan Cuba. Uit rapporten van gehei me diensten blijkt volgens de functionarissen dat een deel van de wapens naar de Salvadoriaan- se rebellen wordt doorgestuurd. De Amerikaanse televisiemaat schappij NBC zei dat de maatre gelen het voor Cuba moeilijker moeten maken produkten in an dere landen te kopen en de Cu baanse mogelijkheden om vreemde valuta te verdienen moeten verkleinen. Het Witte Huis weigerde details van de beoogde maatregelen te geven. Staal, slachtkippen, kernwa pens en de Poolse crisis heb ben op het eerste gezicht wei nig met elkaar te maken. Het zijn echter dit soort uiteenlo pende zaken die m combina tie met elkaar de Europees- Amerikaanse verhoudingen de laatste tijd aardig dreigen te verzuren. Dat West-Europa en de Verenigde Staten sterk uiteenlopende opvattingen hebben over de Oost-West-re- laties of de ontwikkelingen in El Salvador, is geen nieuws. Verschillen in positie in de wereld en in politieke den krichting geven daar ruime aanleiding toe en, zo wordt daar vaak aan toegevoegd, dat moet ook kunnen in de vrije westerse samenleving. Dat men intern, zeker aan Ame rikaanse kant, minder en thousiast is over de Europese „eigengereidheid" blijkt ove rigens uit de herhaalde drei gementen om Europa maar aan haar lot over te laten. De Atlantische breuklijnen wor den evenzeer belicht door de krampachtige pogingen ze te ontkennen, door zowat ie dere NAVO-ministersverga- dering waar men niet vech tend over straat is gerold, tot een toppunt van Atlantische eensgezindheid te verklaren. Die Europees-Amerikaanse spanningen hebben de laat ste weken een extra explosie ve lading gekregen: geld, of wel de miljarden die deze twee grootste handelsblok ken ter wereld aan elkaar en aan andere landen verdienen. De handelsrelaties tussen West-Europa en de Verenig de Staten, tot nu toe geba seerd op de principes van de vrije wereldmarkt en de in ternationale afspraken daar over, beginnen te schuren nu financieel aan beide kanten van de oceaan de eindjes aan elkaar geknoopt moeten wor den. De Amerikanen beschuldigen Europa er nu plotseling van hun markt voor staal en een aantal landbouwprodukten te ondermijnen met goedko pe, zwaar gesubsidieerde ex port. Europa wijst die be schuldigingen van de hand en meent daarentegen dat de Amerikanen hun eigen pro blemen ten koste van de Eu ropeanen willen oplossen. In de wandelgangen van de Eu ropese Gemeenschap in Brussel wordt al druk gespe culeerd over een komende Europees-Amerikaanse han delsoorlog, 'die de vrije we reldhandel ernstig bedreigt en kan leiden tot het soort protectionisme dat in de ja ren '30 zulke desastreuze ge volgen heeft gehad voor de internationale economie. Maandag 8 en dinsdag 9 februa ri zullen drie vertegenwoor digers van Europa, de Euro pese commissarissen d'Avig- non (industrie), Dalsager (landbouw) en Haferkamp (internationale betrekkin gen), in Washington proberen de sfeer wat op te klaren. Zij spreken daar met een hoge Amerikaanse regeringsdele gatie onder leiding van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig. In Brussel gaat men er overi gens van uit dat dit pas de eerste van een serie Ameri- kaans-Europese besprekin gen zal zijn over de in de Ver enigde Staten bestaande klachten. Die klachten kwamen in eerste instantie van de grote Ameri kaanse staalbedrijven zoals US Steel en Betlehem Steel. Zij wezen (vermeende) goed kope Europese staalimporten in de VS aan als de eerste oor zaak van de 79.000 arbeids plaatsen die vorig jaar in de Amerikaanse staalindustrie verloren gingen. Volgens Eu ropa is de oorzaak van die werkloosheid echter de te ruglopende Amerikaanse economie. Dat Europa niet de hoofdschul dige is, blijkt volgens de Eu ropese Commissie duidelijk uit de cijfers. De Europese export naar de Verenigde Staten liep vorig jaar terug met 16 procent, terwijl de produktie van de Amerikaan se staalbedrijven slechts met 12 procent terugliep, en dat was evenveel als het staalver- bruik in de Verenigde Staten verminderde. Ondanks deze cijfers nam de Amerikaanse regering 109 van de 132 door de Ameri kaanse staalbedrijven inge diende klachten tegen voor namelijk Westeuropese staal bedrijven (waaronder de Ne derlandse Hoogovens) over. „Nu het economisch zo slecht gaat, durft de Ameri kaanse president Reagan kennelijk niet zo duidelijk te zeggen dat de klachten, ge zien de internationale afspra ken, niet terecht zijn", zegt een EG-functionaris. Het probleem is dat, ook al zul len die klachten uiteindelijk ongegrond blijken. Europa toch voor zo'n 7 miljard gul den aan orders uit de Ver enigde Staten kan mislopen door de onzekere situatie die nu is ontstaan. Industrie commissaris d'Avignon heeft daarom een hartig woordje te spreken met zijn Amerikaan se gastheren. Hij noemde de Amerikaanse opstelling eer der al „schandalig". „Men is sterk in beschuldigingen, maar ongelooflijk zwak in be wijzen", aldus d'Avignon. Na de staal, richten de Ameri kanen ook hun pijlen op de Europese landbouwsubsi dies. Goedkope export van graanprodukten, suiker, kip pen, en citrusfruit zou de Amerikaanse boeren en fruit telers grote schade hebben berokkend en het Europese marktaandeel onevenredig hebben vergroot. Ook deze klachten wijst de Europese Gemeenschap van de hand. In Brussel wordt benadrukt dat de subsidie-systemen al lang bestaan en in eerdere han delsbesprekingen ook door de Amerikanen aanvaard zijn. „Omdèt de Amerikaanse boeren een slecht jaar heb ben, kunnen wij toch niet in eens onze eerder aanvaarde subsidies gaan afbreken. Dat zou de basis van de Europese landbouwpolitiek om zeep helpen. Dat kunnen ze wel vergeten. Als daardoor een handelsoorlog dreigt, dan moet dat maar", zo wordt in de Europese wandelgangen gezegd. Men hoopt en verwacht dat de Amerikanen uiteindelijk wel water in hun wijn zullen doen en de voordelén van de be staande vrije markt zullen verkiezen boven de risico's die ontstaan als de twee machtige handelsblokken onderling aan het bakkeleien slaan. Maar het zal nog wel een tijdje duren voordat Was hington zover is. Daarom gaat de Europees-Ameri kaanse samenwerking een spannend jaartje tegemoet. „Het zal eerst nog wel een stuk slechter worden, voor dat de situatie weer verbe tert", zo wordt in Brussel op gemerkt. FERRY MINGELEN WARSCHAU/ROME (DPA/Reuter) - De Poolse communistische partij ondervindt veel moeilijkheden bij haar pogingen om weer vaste voet te krijgen in bedrijven, onder de intelligentsia en op cultureel ge bied. Dit heeft Wlodzimierz Mokrzyszc- zak, kandidaat-lid van het Politburo, in een vraaggesprek met het Poolse persbu reau PAP verklaard Volgens hem heeft de partij sinds juli 1981 bijna een half mil joen leden verloren. Vooral in bedrijven waar de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit een sterke positie heeft opgebouwd, kan de communisti sche party moeilijk haar invloed vergro ten, zei hij. Dat het ledental van de partij tot ongeveer 2,6 miljoen is gedaald, was een gevolg van uittredingen en zuiveringen. Volgens Mo- kryszezak is de partij bereid te gaan pra ten met de arbeiders die na het ontstaan van Solidariteit in augustus 1980 hun par- tijlidmaatschap hebben opgezegd. Hij verzekerde dat de onder druk van Soli dariteit ingevoerde veranderingen, zoals de invoering van geheime stemmingen en een stelsel van meer kandidaten bij verkiezingen, zullen worden gehand haafd. „Het proces van democratische veranderingen in het leven van de partij zal voortgaan", aldus Mokrzyszczak. In Rome gaf de Poolse primaat, aartsbis schop Jozef Glemp, gisteren te kennen dat de roomskatholieke kerk ook na de afkondiging van de staat van beleg het als haar taak ziet, te bemiddelen tussen staat en maatschappij. In een preek zei hy tot de in Rome verblijvende Polen: „Ons va derland is ziek. Vol woede richt de ene groepering zich tegen de andere. Het is nu de taak van de kerk zich over de lij dende maatschappij te buigen en als ge neesmiddel de naastenliefde aan te beve len. De Polen zijn in staat met elkaar tot over eenstemming te komen. De enige weg is de dialoog. Daarbij zal er ook een plaats voor het vakverbond Solidariteit worden gevonden, zoals ook de kerk haar plaats heeft", aldus mgr. Glemp. In Washington verklaarde Edwin Meese, het hoofd van de staf van president Rea gan, in een televisievraaggesprek dat de president zonodig Polen in gebreke kan stellen wat de schulden van 26 miljard dollar betreft die dat land tegenover het westen heeft. Een dergelijke stap zou echter tot een ernstige economische ont wrichting in Europa leiden. Daar zouden de regeringen gedwongen zyn de banken in hun land te hulp te komen. „Dit zou leiden tot een grote breuk met onze bondgenoten die nu de standpunten steunen die wij hebben ingenomen", al dus Meese Toch sloot hij de mogelijk heid niet uit dat Reagan tenslotte een der gelijke beslissing zou moeten nemen. „Wij bezitten altijd deze mogelijkheid en de president zal - daar ben ik zeker van - op een daarvoor geschikt ogenblik die mogelijkheid gebruiken".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6