Pemibigenkabinet: in Leiden schade inhalen "Voorzitter van 'Polenstichting' moet vertrekken" Gulden Vlies en pand Oude Singel gekraakt Munten nu in Haagse kluis kunnen straks wél worden getoond Chauffeurs laken organisatie Leidenaars gewond bij ongeval LEZERS SCHRIJVEN MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 Lelden DEN HAAG. LEIDEN - Meer dan een kwart miljoen mun ten en penningen liggen in een geheime kluis ergens in Den Haag te wachten om aan het volk getoond te worden. En dat al ruim veertig jaar. Daaraan moet snel een einde komen, zegt directeur drs. H.W. Jacobi van het Konink lijk Penningkabinet in Den Haag. De directeur van het klein be huisde penningkabinet aan de Haagse Zeestraat vindt het eigenlijk een schandaal dat zoveel moois niet te be zichtigen is. „Het is echter veel te gevaarlijk om dure collecties in slecht beveiligde ruimtes ten toon te stellen" zegt hij. „We moeten een be ter onderkomen hebben". De uit Sassenheim afkomstige directeur heeft al wat gevon den. Hij heeft zijn oog laten vallen op een pand naast het museum van Oudheden in Leiden. Daar aan het Rapen burg, tegenover het Acade miegebouw van de Leidse universiteit, komt binnen niet al te lange tijd een groot herenhuis vrij als de nieuw bouw voor de Leidse univer siteit aan de Witte Singel klaar is. Als alles dan meezit en er geld op tafel komt, hoopt drs. Ja cobi er in 1985 met zijn mun ten en dertien man personeel in te kunnen trekken. Hij wordt dan in elk geval door de plaatselijke VW feeste lijk binnengehaald. VW-di- recteur R A. Dekker daar over: „Het wordt het twaalf de museum in Leiden. We hebben er grote verwachtin gen van. Ik krijg de indruk dat er veel interesse zal zijn voor dit museum. We krijgen er in ieder geval al veel vra gen over". Internationaal komt het pen ningkabinet er niet slecht af. De collectie in Parijs en Lon den zijn natuurlijk verre su perieur, zegt drs. Jacobi, „maar daarna bezetten wij met onze collectie een voor aanstaande plaats in de we reld". In het huidige onderkomen van het penningenkabinet in Den Haag moeten bezoekers en personeel aan één tafel aanschuiven. Tweede van links drs. Jacobi, de directeur. (Foto gpd, Roland de Bruin] Aanschuiven Sinds 1957 zit het Koninklijk Kabinet van munten, pennin gen en gesneden stenen, zo als het penningkabinet voluit heet, in een veei te klein huurpand aan de Haagse Zeestraat. Dagelijks moeten bezoekers samen met het personeel aanschuiven aan één grote tafel in de leeszaal. „Daar moet dan ook nog wor den gewerkt", merkt drs. Ja cobi op. Het probleem is volgens hem al ontstaan in de oorlog. „In 1943, toen alle kunstcollec ties van het rijk in bunkers werden opgeslagen", zegt hij. „De verzameling en het kan toor van het penningkabinet werden toen gescheiden. Dat is daarna altijd zo gebleven. Een onhoudbare situatie, want het is natuurlijk geen doen, want als hier iemand met munten aan de deur komt kan je niet direct gaan vergelijken met je eigen col lectie". Het belangrijkste doel om naar Leiden te gaan verhuizen is dan ook om alles bij elkaar te krijgen, zegt drs. Jacobi. „Sa men met de provinciale ar cheoloog trekt ons kantoor in het pand pal naast het mu seum van Oudheden. De be doeling is dat er in het mu seum een permanente expo sitie komt. Dat heeft verschil lende voordelen. Ten eerste trek je een meer algemeen publiek en kun je ook meer aan de beveiliging van de col lectie doen". De plannen van het penningka binet om naar Leiden te gaan beleven echter al het tweede lustrum. „We spelen al tien jaar met deze gedachte. Het is daarbij wel de bedoeling dat we absoluut een zelfstandig museum blijven. We gaan dus niet op in Oudheden". Het kabinet heeft volgens drs. Jacobi dan ook een heel an der karakter dan met mu seum van Oudheden. In het penninkabinet worden mun ten. penningen en gesneden stenen, zoals bijvoorbeeld in zegelringen. verzameld. Waarom die gesneden stenen in de collectie van het kabi net zitten, kan drs. Jacobi niet wetenschappelijk ver klaren. „Wellicht omdat het historisch zo is gegroeid. Het wordt op dezelfde manier op geborgen". Metaaldetector De directeur van het kabinet zegt de laatste tijd nogal wat vondsten binnen te krijgen die met behulp van een me taaldetector zijn gedaan. „Dat ding is geweldig in op komst, maar over het alge meen valt het tegen wat er wordt gevonden. Soms zit er wel eens wat aardigs tussen". Wat ook toeneemt is volgens drs. Jacobi het aantal verza melaars dat meer op „postze gelmanier munten vergaart. Ze kijken binnen een beperk te verzameling naar onder an dere misslagen en dergelij ke". Over het werk binnen het kabinet zegt drs. Jacobi dat daar onder de bevolking veel misverstanden over le ven. „De mensen hebben er vaak geen idee van". Het penningkabinet doet drie dingen. In het kort komt het hierop neer: Ten eerst de zorg voor de collectie. Ten tweede het wetenschappelijk onder zoek. Dat houdt onder meer in vondsten registreren, de termineren etc. en ten slotte de informatie. „Gevraagd, zo als antwoord op brieven en ongevraagd, zoals exposi ties". Het puikje van de zalm kan tij dens zo'n expositie vanwege de slechte beveiliging niet uit de kluis worden gehaald, maar in Leiden hoopt drs. Ja- -» Het pancTRdpénburg 26. wo binet wordt gevestigd. cobi flink de schade te kun nen inhalen. Op die manier kunnen mensen zien hoe de munten er echt uitzien, want er wordt wat afgerommeld op de muntenmarkt, als we drs. Jacobi mogen geloven. „Ik heb mensen hier wit zien wegtrekken toen ze hun munten kwamen laten beoor delen. Er zitten bossen ver valsingen tussen. En juist mensen voor wie het een hele uitgave is geweest, hebben zich die waardeloze munten laten aansmeren". Over muntvondsten zegt drs. Jacobi dat ze zo snel mogelijk bij het kabinet gemeld moe ten worden. „Dan kunnen wij ze bestuderen. Belangrijk daarbij is dat de komplete vondst bij ons komt. Als mensen te lang wachten, is de kans groot dat de munten verspreid raken. Dan is er een belangrijke hoeveelheid kennis verloren gegaan. En de mensen krijgen hoe dan ook altijd hun vondst van ons terug". THIJS JANSEN LEIDEN - De chauffeurs die op 30 januari vanuit Leiden met zes vrachtwagens naar Polen vertrokken, willen dat de voorzitter van de Stichting Leidse Regio Helpt Polen (het PvdA-raadslid Marie-Anne Koning) wordt vervangen. In een brief aan het Alge meen Bestuur van de stichting, schrijven de chauffeurs onder meer dat bij de organisa tie van het transport fouten zijn gemaakt, waarbij niet het belang van Polen, maar persoonlijke belangen voorop stonden. Koning, wordt verweten dat zij het verkrijgen van. visa bijzonder vertraagd heeft. De lijst met na men en de daarop vermelde be roepen zou door de voorzitter zijn vgranderd. De oorspronkelijke lijst (opgesteld door coördinator Rosdorf, de enige werknemer van de stich ting) vermeldde bij iedereen het beroep chauffeur, omdat bekend was dat alleen chauffeurs voor een visum in aanmerking zouden komen. Het veranderen van deze lijst zou het doorgaan van het transport in gevaar hebben gebracht. Doordat een afvaardiging van de chauffeurs zelf naar de Poolse ambassade ié gegaan, werden - aldus de brief - de benodigde visa alsnog'verkregen. De gewraakte voorzitter Koning: "Het bestuur als geheel is verant woordelijk". i "Voor een vertrek naar Polen stond ons dus niets meer in de weg. Alleen de definitieve toe stemming van het bestuur ont brak ons nog. Daarom hebben we de gehele vrijdagavond ge tracht de voorzitter van de Stich ting te bereiken", aldus de chauf feurs. Zij suggereren dat Koning zich die vrijdagavond opzettelijk onvind baar heeft gehouden. Dat leiden ?.e af uit diverse informaties, die erop wezen dat de voorzitter zich op dat tijdstip in een woning aan de Hooglandse Kerkgracht zou hebben bevonden. Bij een be zoek aan de woning werd hun echter te verstaan gegeven, dat zij er niet was. Volgeladen Uiteindelijk hebben twee andere leden van het dagelijks bestuur de toestemming gegeven. Niet gaan zou volgens de chauffeurs hebben betekend dat de reeds met voedsel, kleding en schoei sel volgeladen vrachtauto's, die belangeloos ter beschikking wa ren gesteld, weer uitgeladen zou den moeten worden. De bedrijven die de auto's tijdelijk hadden afgestaan moesten deze immers op woensdag weer terug hebben. "Het was de vraag of de ze op korte termijn weer be schikbaar zouden zijn. Het krij gen van de wagens had al veel problemen opgeleverd", aldus de briefschrijvers. Bovendien zaten er enkele chauf feurs, die niet in Leiden wonen, hier al een paar dagen voor niets te wachten en waren ook niet be reid om nog langer te wachten, zo luidt het verwijt. Ook de penningmeester van de stichting, de Leidse gemeente secretaris Lodder, zou volgens de chauffeurs fouten hebben ge maakt. De afspraak was dat Lod der zaterdagochtend bij het ver trek aanwezig zou zijn, maar hij kwam niet opdagen. Toen de chauffeurs Lodder belden, zou deze het vertrek hebben verbo den omdat er nog een bestuurs vergadering belegd zou moeten worden. Op die vergadering zou besproken worden dat het transport niet zonder een lid van het bestuur mag vertrekken. "Ons is niet dui delijk waarom een bestuurslid in dit stadium van de reis - mede vanwege het ontbreken van een visum - nu nog mee moest. Van de acht chauffeurs waren er vier al eens in Torun geweest en één reeds tweemaal. De contacten in Torun waren dus verzekerd", al dus de brief. Wegkruipen De chauffeurs vragen het Alge meen Bestuur om het functione ren van het dagelijks bestuur on der de loep te nemen, met name het functioneren van voorzitter Koning. Het is volgens de chauf feurs haar taak om ten alle tijde beschikbaar te zijn en "niet weg te kruipen als het aankomt op het nemen van beslissingen". "Wij raden u dan ook aan in het be lang van het goed functioneren van de stichting en vooral in het belang van de mensen in Polen, die de hulp zeer hard nodig heb ben, om uit te zien naar een ande re voorzitter, die zich volledig voor deze belangen kan en voor al ook wil inzetten", aldus de chauffeurs. De chauffeurs zeggen voorop te stellen, dat ze allemaal gewerkt hebben en nog steeds willen werken in het belang van de mensen in Polen en dan met na me in Torun. Alleen vinden ze dat een aantal zaken bij een vol gend transport niet meer mogen en behoeven voor te komen. Voorzitter Koning verklaarde van morgen desgevraagd niet op de aantijgingen te willen reageren. "Het bestuur als geheel is verant woordelijk en wij zullen de kwestie eerst intern bespreken. Het bestuur zal later deze week wel reageren", aldus Koning. Het Algemeen Bestuur van de stichting vergadert morgen. De chauffeurs hebben zich bereid verklaard om hun standpunt dan mondeling te komen toelichten LEIDEN Het Gulden Vlies, het monumentale pand aan de Bree- straat 125, is donderdagavond door acht mensen gekraakt. Za terdagmorgen werd hiervan mel ding gemaakt bij de politie. De gemeente Leiden heeft het Gul den Vlies, dat al een paar jaar leegstaat, indertijd gekocht om er vergaderruimte in te huisves ten. Met restaureren zal nu bin nen enkele maanden kunnen worden begonnen volgens de ge meente, omdat er vorige week nog subsidie van het ministerie van CRM binnen is gekomen. De krakers geloven daar niets van. "Van restaureren komt helemaal Allergie Ik wil graag mijn hart luchten over iets, dat Vnij al een tijdje dwars zit, nl. het verdwijnen van de af deling Allergologie op het A.Z.L. Ik ben één van die duizenden al lergie-patiënten in Nederland. Ik weet ook uit eigen ervaring, wat er zou kunnen gebeuren als de afdeling Allergologie verdwijnt, omdat ik dat heb meegemaakt, voordat ik naar die afdeling ver wezen werd. Ik was verwezen aaar de afdeling Keel-, Neus- en Oorheelkunde op het A.Z.L. Je wordt daar onder zocht en bij dat onderzoek hoort ook een allergie-test. In mijn ge val was dat al duidelijk, want ik was jaren geleden ook al op Al lergologie behandeld. Maar tot niets terecht, omdat daar niet ge noeg geld voor is. Wij zijn nu van plan om het bovenste gedeelte zelf op te knappen; je kunt daar goed wonen". Ook het pand Oude Singel 206 is gekraakt, volgens een verklaring van de krakers in de nacht van zaterdag op zondag. De politie zegt vanmorgen melding te heb ben gehad van deze kraakactie. Dit pand is al eerder doelwit van kraakacties geweest, bijvoor beeld op 30 april 1980. de dag die door de krakers tot "woningin- nedag" was uitgeroepen Die kraakactie mislukte door ingrij pen van de politie. In de loop van dat jaar werd het pand opnieuw mijn grote verbazing willen de heren doktoren van KNO mij naar huis sturen met wat neus druppels. Die heb ik geweigerd, want die had ik al zo vaak gehad. Toen hebben ze me naar huis ge stuurd met een neusspray en de mededeling om over een paar maanden maar eens terug te ko- Een paar maanden later kwam ik terug en kreeg ik een andere arts, want de vorige was weg. Deze wilde me afschepen met antibio tica en neusdruppels. Ook dat heb ik geweigerd en toen werd ik, na overleg met een andere arts. doorverwezen naar Allergo logie. Op Allergologie word je goed on derzocht en wordt er overlegd met de patiént, voorzover dat mogelijk is, over de behande lingsmethode. Er wordt uitge- gekraakt. Na een half jaar liet de eigenaar, Korswagcn, het huis ontruimen. Het huis is te koop, maar staat volgens de krakers in middels meer dan 2Vi jaar leeg. Ook de vorderingscommissie van de gemeente heeft belang stelling voor het huis aan de Ou de Singel getoond. Omdat een eventuele vorderingsprocedure waarbij de gemeente het huis voor Leidse woningzoekenden opeist - lang duurt "en omdat wij allen in een zeer moeilijke en nypende woonsituatie zitten, hebben wij besloten het pand te kraken", aldus de krakers in een verklaring die aan buurtbewo ners is gestuurd. legd wat er nu precies met je aan de hand is en je krijgt aanwijzin gen over wat je er aan kunt doen om er minder last van te hebben. Kortom: je wordt opeens als mens behandeld, i.p v als één of ander ding, datje van het kastje naar de muur kunt sturen. Ik heb mijn mond opengedaan en werd op een gegeven moment doorver wezen Maar wat ts er gebeurd met die mensen, die dat niet heb ben gedaan? Het is mij niet geheel duidelijk wat de argumenten zijn om een afde ling als Allergologie op te heffen. Op mij komt het over als een kleinzielige ruzie tussen specia listen. Maar wie zijn er de dupe van"* Die duizenden allergie-pa tiënten. Henny Knijnenburg, lc Binnenvestgracht 20 Leiden LEIDENTwee Leidenaars, ze ventien en twintig jaar oud. moesten in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half vier met letsel aan het gelaat en ar men naar het Elisabeth-zieken- huis worden vervoerd, nadat zij met een wagen tegen een lan taarnpaal waren gereden. Het ongeluk op de hoek Lange- gracht/Klokpoort, ontstond vol gens de Leidse politie door de gladheid en doordat de bestuur der te hard reed. De wagen was geheel vernield. Verwaarloosd paard moet afgemaakt LEIDEN - Op het slachthuis is gistermorgen een verwaarloosd paard afgemaakt; tegen de eige naar is proces-verbaal opge maakt. Omstreeks half elf zag een agent in een weitje op de Hoge Morsweg een paard, dat vergeefs probeer de weer op de poten te komen. De eigenaar verklaarde desge vraagd dat hij wel met het dier naar de dierenarts was geweest Om dit te controleren ging de agent naar de desbetreffende dierenarts, maar trof deze niet thuis. Omdat hij toch wilde we ten in welke staat het paard ver keerde, ging hij vervolgens naar het slachthuis om daar een keur meester te raadplegen. De eigenaar van het paard was op hetzelfde plan gekomen: hij wil de het paard nog even snel laten slachten. Op het slachthuis werd geconstateerd dat het dier moest worden afgemaakt, omdat het te verwaarloosd was. Inbreker aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht omstreeks kwart voor dne een 22-jarige Leidenaar gearresteerd die ervan wordt ver dacht te hebben ingebroken in het clubhuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad Er wordt een elektrische typemachine ter waarde van 30Ö0 gulden vermist De politie werd ingeschakeld door iemand die de Leidenaar bg Op Eigen Wieken zag rondlopen La ter bleek dat de wagen waarin de 22-jange man reed rond midder nacht was gestolen op de Kaas markt. Ook van die diefstal wordt hij verdacht LEIDEN - Een 23-jarige vrouw uit Leiden moest zaterdagavond, iets over tienen, naar het AZL worden vervoerd met een gebroken onderkaak en letsel aan het onderbeen, nadat zij op de Wiekelhorst (Meren wijk) tegen een boom was gereden met haar auto. De vrouw verloor door een onbekende oorzaak de macht over het stuur. De wagen was aan de voorkant bescha digd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3