9? Oegstgeester zwembad moet open blijven "Wat in m'n boeken staat heb ik zelf meegemaakt" Visser lijsttrekker PvdA B en W komen met nota e/iofee agenda Overvallen man licht gewond Stad en rand MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 "Wij vinden 73.000 bezoekers een niet te verwaarlozen aantal. Het zwembad is een basisvoorzie ning. Juist in deze tijd van toene mende 'bewegingsarmoede' is het zwembad onmisbaar", zo merken B en W in de nota op. Ter ondersteuning hebben zij aan hun werkstuk een aantal brieven toegevoegd van particulieren en instellingen die ook wijzen op het belang vfm het zwemmen en pleiten voor het openhouden van de baden. Naast het op een rijtje zetten van de al genomen maatregelen om de verliezen terug te dringen worden in de nota nog meer energiebesparende mogelijkhe den genoemd. Bovendien wordt erop gewezen dat de tekorten van andere sportcomplexen vaak veel nijpender zijn dan die van het zwembad. Voor zowel het openlucht als het overdekte bad worden maatrege len voorgesteld die op korte ter mijn het bad weer rendabel kun nen maken. In het openluchtbad zou het halfdiepe gedeelte tot slechts 16 graden celsius moeten worden verwarmd. Het ventila tiesysteem in het overdekte bad zou verbeterd kunnen worden. Een andere post waarop op korte termijn energie bespaard kan worden is de whirlpool. Momen teel is het al zo dat de afdekking wordt aangebracht nadat de be zoekers het ba^je hebben verla ten. Het wordt pas weer op ver zoek van de zwembadbezoekers verwijderd. De huidige windbe- schutting schijnt nog onvoldoen de te zijn. B en W willen wind schermen plaatsen, totdat de aanwezige begroeiing voldoende beschutting biedt. De tempera tuur zal in het vervolg niet meer boven de 30 graden celsius wor den opgevoerd. Het buitenbad in Oegstgeest. Volgens de plannen van B en het halfdiepe deel tot 16 graden verlaagd moeten worden. OEGSTGEEST Het openluchtzwembad in Oegstgeest moet ondanks het geldtekort open blijven. Burgemeester en wethouders van deze gemeente vinden dat er geen reden is voor ernstige verontrusting. Dat is de uiteindelijke conclusie die valt te halen uit de langverwachte en nu verschenen zwembadnota van deze gemeente. Afgewezen Het afdekken van de bassins van het openluchtbad tijdens het he le seizoen is volgens B en W een van de maatregelen die op lange re termijn lonend zou kunnen zijn. In het overdekte bad zou verder het diepe deel buiten de openingstijden kunnen worden afgedekt. Het niet verwarmen van het diepe bad wordt in de no ta ook als een energiebesparende mogelijkheid gegeven, maar wordt voorshands afgewezen door B en W. Op deze onderdelen belooft het college trouwens in de komende maanden met ver dere voorstellen te komen. Om de hoge exploitatiekosten te gen te gaan hebben de Oegst geester bestuurders eerder al een aantal energiebesparende maat regelen getroffen. Voor het open lucht-zwembad is de openings periode teruggebracht van zes naar vier maanden en is de wa tertemperatuur met 2 graden verlaagd. Tevens wordt het bad tijdens de opstookperiode afge dekt met landbouwfolie. Wat be treft het overdekte bad is tijdens de bouw al rekening gehouden met de hoge energiekosten. Het hele gebouw is geïsoleerd en ook is er een warmteterugwininstal- latie aangebracht. Dergelijke maatregelen hebben echter vaak ook invloed op het bezoekersaantal en daarmee dus een averechts effect. In de nota worden een aantal factoren ge noemd die van negatieve invloed zijn geweest op het zwembadbe- zoek. Daarbij worden genoemd het terugbrengen van de ope ningsperiode van het buitenbad (van vier naar zes maanden) en het verlagen van de watertempe ratuur. Wind Duidelijk wordt in de nota nog eens gemaakt dat het de baden financieel niet voor de wind gaat. Stijgende exploitatiekosten en een teruglopend bezoekersaantal zorgen voor een steeds groter verschil tussen inkomsten en uit gaven. Bedroegen de inkomsten van het openluchtbad in 1970 nog 250.000 gulden, in 1981 blij ken deze gedaald tot 175.000 gul den, terwijl de kosten in diezelf de periode zijn gestegen van 260.Ö00 gulden naar 370.000 gul den. Bij het overdekte bad zien we dat zowel de inkomsten als de uitga ven omhoog zijn gegaan sinds de opening in 1979. Op deze begro ting zien we voor 1981 een tekort van ruim 170.000 gulden. Over het afgelopen jaar was het ex ploitatietekort van beide zwem baden samen 370.000 gulden. De kapitaalslasten (de investeringen worden over een aantal jaren ge spreid over de gemeentelijke be groting afgeschreven) bedroegen voor 1981 425.000 gulden. Met het exploitatietekort maakt dat een bedrag van ongeveer 800.000 gulden in één jaar. Dat komt neer op ongeveer 50 gulden per inwo- Dat wordt als teveel gezien, van daar dat men met maatregelen gekomen is en nog wil komen. In de afgelopen jaren is men er wel al in geslaagd om het gasver bruik van het openluchtbad be hoorlijk te laten dalen, van 150.000 kubieke meter in 1969 tot 50.000 kubieke meter afgelopen jaar. Dat lijkt een mooi resultaat, ware het niet dat in dezelfde pe riode de gasprijs bijna is vertien voudigd. In 1969 bedroeg de prijs per kubieke meter nog maar 6,2 cent, de prognose voor 1982 is 58,8 cent. Voor het overdekte bad is het energieverbruik (gas x de maatregelen de temperatuur i en elektriciteit) sinds de opening niet gedaald maar gestegen. Zoals gezegd, B en W zien geen re den voor ernstige verontrusting. Bezinning is volgens hen in dit geval meer op haar plaats. Daar bij wordt dan ook verwezen naar de exploitatietekorten van ande re sportcomplexen in vergelij king met die van het zwembad. Vooral het voetbalcomplex springt dan in het oog met een exploita tietekort van bijna 400.000 gul den. Het aantal gebruikers daar van bedraagt maar ongeveer 40.000, wat neerkomt op een in directe subsidie per gebruiker van ongeveer tien gulden. De in directe subsidie per zwembadbe zoeker is slechts vier gulden. Vergeleken met andere sportcom plexen mag het zwembad er dan nog gunstig afkomen, feit blijft dat de gemeente vier gulden toe moet leggen op iedereen die een duik in het zwembad neemt. B en W merken nog op dat zij met belangstelling het project in Bus- sum volgen, waar tijdens de win termaanden in het buitenbad fo rellen worden gehouden. Het bad is daarmee buiten het zomer seizoen nog nuttig te gebruiken en als alles volgens plan verloopt levert de verkoop aan het eind van het seizoen nog zo'n tien- tot vijftienduizend gulden op zon der dat daar noemenswaardige uitgaven tegenover staan. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Kijk huis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Slavische film 'Een Zeer Morele Nacht' van Karoly Makk uit Hongarije, 20 en 22.15 uur. Zaal Middelweg 28 - spiritisch Genoot schap Leiden, Psychometrischè-Seance door Mw. Nieuwenhuis uit Haarlem, 20 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den'. 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 5 tot 12 febr door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. ZOETERWOUDE - De bedrijfslei der van het Zoeterwoudse groot winkelbedrijf, die vrijdagavond werd overvallen, is daarbij slechts licht gewond geraakt. Op de Industrieweg werd hij in zijn rug gesprongen. Zijn koffertje met geld (26.000 gulden) werd uit zijn handen gerukt. De overvallers (vermoedelijk twee) ontkwamen in een metallic groe ne Honda Accord. De rijkspolitie wil op dit moment nog geen mededelingen doen over het onderzoek. Wel is be kend dat er van de twee overval lers geen bruikbaar signalement ATLETIEK - De Engelsman Sam Lambourn kwam als eerste door de finish bij de Apeldoornse midwintermarathon. De atleet uit Brighton kwam tot een tijd van 2 uur 20 minuten en 58 se- rnndpn. WIELRENNEN - De Belgische neo-prof Mare Sergeant, leerling van Freddy Maertens, heeft de Spaanse etappe-wedstrijd Ruia del Sol gewonnen. Grote man van de ronde was echter Guisep- pe Saronni, die in totaal vier etappes won. Prenten Een aantal prenten van de be roemde graficus M.C. Escher worden vanaf maandag geëxpo seerd in de koffiekamer van het Cultureel Centrum in Voorscho ten. De tentoonstelling is van 's maandags tot en met vrijdags geopend van twee tot vijf uur. i Hoogteij ntjes E. er WARMOND - Geboorten: Menno zv Huiser L A P. ling L.M.C.; Ellen L. dv. Rijntjes I Lindhout J.C.; Paul J. zv. Korbee J. i Drtessen M.C.C.G.; Shirley dv Oude- hoom B .M. en Van Mastrigt E.A.. Huwelijken: Hubers F. 1957 en Lazet C.B. 1959 (Lei den); De LoofTM.J. 1938 en Heyl A.C.G.. Huwelijksaangiften: Poldervaart M. 1960 en Van der Sleet PC. 1960. Overleden te Warmond: Van Seggelen, Cornells W.M. (1894) Warmond; Bellekom, Anthonius L. (1894) Warmond; Van der Bend, Gerhar- dus (1898) Warmond; Posthumus, Cor nells e/v Ackerman, Th. (1908) War mond; Trijssenaar, Jacobus J. (1892) Warmond. Overleden te Leiden: Van Leeuwen. Nicolaas (1921) War mond; Laken, Apolonia B. (1897) War mond. Overleden te Amsterdam: Leemans, Joanna H. (1916) Warmond. De Oegstgeester schrijver Reind Brouwer met zijn allereerste boek. De schrijver "Anne de Vries zei datje bij het lezen van de titel meteen denkt aan een bundel preken". (foto Holvast) Wethouder Van Leeuwen op tweede plaats VOORSCHOTEN - Johan Visser (nu fractievoorzit ter) zal de nieuwe lijsttrekker voor de PvdA in Voor schoten worden. TVeede op de PvdA-lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen staat de huidige wet houder voor openbare werken en ruimtelijke orde ning Jan van Leeuwen. Beiden hebben zich ook be schikbaar gesteld voor een wethouderspost in een college. Op donderdag 25 februari zal de Voorschotense afde ling van de PvdA zich kunnen buigen over de sa menstelling van de kandidatenlijst. Diezelfde avond zal ook het verkiezingsprogramma van de party goedgekeurd moeten worden. Derde op de lijst staat Mieke Breunesse en vierde Rob de Vries. Beiden zyn nu raadslid in Voorschoten. De lijst wordt ver der gevuld met de (serieuze) kandidaten Piet den Hartog, Annie Feenstra en Gerrit Aaftink. In de voordracht van de PvdA staat als toelichting by Johan Visser: "In de huidige periode goed gefunc tioneerd als politiek leider en gezichtsbepaler, ge looft van harte in samenwerking met PPR en zal daarmee een goede relatie kunnen opbouwen, een stemmentrekkende persoonlijkheid". De PvdA zal in Voorschoten samen met de PPR de verkiezingen ingaan. De PPR krijgt dan een tweede plaats op de gezamenlijke lijst. Zowel de afdeling van de PvdA als de PPR moeten de samenwerking officieel nog bekrachtigen. De PvdA doet dit op 25 februari en de PPR op 1 maart. Verwacht wordt dat dit alleen nog maar een formaliteit is. In de (PPR)wandelgangen wordt Ger Both gezien als de kandidaat die tussen de PvdA-mensen op de lijst komt te staan. Both stond by de vorige gemeente raadsverkiezingen op de vijfde plaats op de geza- ménlyke Pvd A-PPR-Hjst, en was daarmee de hoogst geplaatste PPR-man. Dat de PPR nu de tweede plaats op de gezamenlijke lyst krijgt, komt voort uit het feit dat de PvdA de stemmen van de PPR hard nodig zal hebben. De PPR heeft tijdens de eerste onderhandelingen met de PvdA steeds gezegd dat zij een verkiesbare plaats wil hebben. Anders zou de PPR met de PSP samen de verkiezingen in zijn gegaan. Een tweede plaats op de PvdA-PPR-lijst zal zeker voor de PvdA-kandi- daten gevolgen hebben. Algemeen wordt verwacht dat de PvdA-PPRfractie terugvalt bij de verkiezin gen van vier (het huidige aantal) naar drie raadsze- tels. Dat houdt dan in dat van de vier huidige PvdA- raadsleden alleen Visser (nu fractievoorzitter) en Van Leeuwen (nu wethouder) terugkomen. De an dere twee huidige raadsleden vallen dan af. In het schrijven van de PvdA naar de leden wordt hier al terdege rekening meegehouden. Bij de toelich ting staat bij Mieke Breunesse (derde op PvdA-lyst) dat zij "op een eventuele opvolgersplaats zeer actief zou willen meedraaien". Een opvolgersplaats houdt in dat zy niet direct een raadszetel inneemt, maar als één van de leden afvalt, deze plaats dan bezet. Met andere woorden: eerste reserve. Bij nummer vier op de lijst, Rob de Vries, valt eenzelfde voorbehoud waar te nemen: "Wil op een eventuele opvolgers plaats voldoende meedraaien om weer te kunnen inspringen". De commissie die de kandidatenlijst samengesteld heeft, doet verder het voorstel om Ab Eveleens op een twintigste plaats te zetten. Eveleens is jarenlang wethouder geweest voor de PvdA. Vorig jaar januari verdween hy van het politieke toneel na onenigheid over de plaats van een nieuw te bouwen openbare basisschool. De reden om hem op deze plaats te zet ten is voor de commissie heel simpel; "Óp de laatste plaats hoort een stemmentrekker". Oegstgeester schrijver alleen bekend in t noorden OEGSTGEEST - Zijn moe der was het die hem, zoals hijzelf zegt, tot creatief denken stimuleerde. Zij was het die hem de sagen en legenden van het Gro ningse land vertelde. Zijn vader was volgens hem een christen van de daad: Hij sprak nooit over het geloof'. Dan was er nog zijn grootvader, opa Kam pen, een levensgenieter, een analfabeet, omdat hij vroegtijdig van school werd getrapt, maar in de ogen van zijn kleinzoon een groot verteller. Deze drie personen, hun gedrag en hun doen en laten staan nog scherp in het geheugen gegrift van Reind Brouwer, inwoner van Oegstgeest. In deze regio is hij vooral bekend als oud-leraar aan diverse scholen en als opleider van verzekeringsdeskundigen, maar met name in het noorden van het land is hij beroemd als schrijver. De ouders, de grootva der maar ook het land in de om geving van het Groninger dorp Siddeburen en de mensen die er woonden zijn bepalend geweest voor de levensloop van de schrij ver en voor de inhoud van zijn boeken. De 72-jarige auteur is in zijn ge boortestreek zo bekend dat men onlangs een één miljoen gulden kostende bibliotheek in Sidde- buiten, de plaats waar zijn ro mans hun oorsprong vonden, naar hem noemde. Naast stree kromans, historische boekwer ken en een boek over paarden heeft hij ook een grote serie ge dichten voor het Nieuwsblad van het Noorden op zijn naam staan. Zyn enorme geschiedkundige kennis heeft hii ook hier met een historische verhalen voor het Leidsch Dagblad op papier gebracht. Deze laatste, in de ja ren vijftig geschreven stukken, werden ook nog in boekvorm uitgegeven. In totaal zijn er van zijn boeken zo'n 60.000 exempla ren verkocht en zijn er drie in het Deens vertaald. Reind Brouwer vertelt zoals hij schrijft, beeldend, eenvoudig en herkenbaar, zeker voor de Gro ningers. Moeiteloos en tot in de tails passeren zijn wederwaar digheden nog zijn herinnering. "Alles wat ik heb geschreven is opgehangen aan de herinnerin gen aan het leven in Groningen. Wat er in de boeken staat heb ik op de een of andere manier zelf meegemaakt." Bij het opsteken van zyn zoveelste sigaret inhaleert hij steeds diep, om daarna tot een wat rustiger roken over te gaan. Vertellend houdt hy zijn rechterhand met de sigaret stil op de leuning van zijn stoel, terwijl zijn linkerhand vaak in korte of grotere golvende bewegingen wordt gebruikt om zyn verhalen, zyn gedichten en zelfs de liedjes die hij ten gehore brengt, te begeleiden. 'Toen ik 23 was had ik al eens wat ge schreven, maar nooit wat uitge geven. Ik was in die tijd druk be zig met het onderwijs. Ik had mijn hoofdakte op zak en werd toen een echte aktenjager: En gels, Duits, Geschiedenis, han denarbeid en tekenen voegde ik eraan toe". Inmiddels was hij getrouwd en het breekpunt kwam toen een kind van hen overleed. "Dat bracht my en mijn vrouw tot stilstand. Ik ging steeds meer het aktenja- gen als ijdelheid zien en ben er mee gestopt." Reind Brouwer ging zich meer en meer toeleg gen op het schrijven en in iets meer dan een jaar tijd vdltooide hij de streekroman 'Dauw over dorstig land', een boek dat hij nu "zijn troetelkind" noemt en han delt over ervaringen uit zijn jeugtjjaren. Prekenbundel De schrijver Anne de Vries ('Bar- tje') was gelijk te spreken over dit debuut maar raadde Reind Brouwer wel aan de titel te ver anderen. "Als je 'Dauw over dor stig land' op de kaft leest dan denk je meteen aan een bundel preken", zo zei Anne hem. Ver der voorspelde de Drentse schrij ver hem dat het boek niet zuidelijker gelezen zou worden dan Zwolle. Reind Brouwer, afwisselend by vraag en antwoord over en door zijn steeds naar het puntjg van zyn neus schuivende bril kij kend: "De titel heb ik maar zo ge laten, maar met de tweede op merking heeft Anne de Vries ge lijk gekregen." Hij liet mensen in zijn werk in het dialect praten, "omdat ik ze zo heb horen pra ten." Dat beperkte natuurlijk het vespreidingsgebied van zijn boek, maar Reind Brouwer wilde in zijn boeken figuren gebruiken die hij had afgekeken uit het vol le leven. "Het was zelfs zo sterk dat de mensen uit Siddeburen dachten verschillende personen in het boek te herkennen." De oorlog onderbrak het schrijver sleven, dat plaats maakte voor een "avontuurlijk leven, waarin je gaat leven met de angst en ze uiteindelijk zelfs vergeet." Een al jaren eerder geschreven operette weigerde hij op te voeren, omdat hij daarvoor permissie van het Duitse staatgezag moest vragen. In verband met vervalsingsza ken werd hij opgepakt, maar wist uiteindelijk weg te komen. Toen de Canadezen Assen, waar hij intussen woonde, bevrijd hadden trok hij met ze mee om de bevrijding van "zijn Gronin gen" mee te maken. Daarna nam hij deel aan voedseltransporten naar het hongerende westen. Een medaille bovenop zijn tele visietoestel herinnert aan die pe riode. Conflict Na de oorlog begon hy weer met schrijven, naast zijn lerarenwerk. Dat laatste bleef hij voluit doen om zijn kinderen te kunnen laten studeren. "Ik ben als schrijver nooit in conflict gekomen met mijn gewone werk. Ik schreef in mijn vrije tijd." Zo onstonden door de jaren heen boeken als 'Paarden van Schelven', 'Gronin gen en Ommelanden' en 'Bewo gen Levens' (gebundelde verha-' len uit deze krant). Hij wisselde van baan en ging de opleiding verzorgen van verzeke ringsdeskundigen voor een grote verzekeringsmaatschappij. Daar mee kwam hy ook definitief in deze omgeving terecht. Na zijn pensionering (60ste) werkte hij nog vijfjaar in het onderwijs, on der andere aan een mulo in Aals meer en tot slot aan de Rem brandt scholengemeenschap in Leiden. Zes jaar geleden zette hij een punt achter zijn onderwijs loopbaan. Door ziekte werd de a zijn minst produktieve pe; Nu opgeknapt wil hij weer snel aan de slag. "Het zou een boek moeten worden dat zich hier in de omgeving afspeelt. Het streekgenre is hier niet geschikt. Ik denk dat het een boek wordt over mijn ervaringen in het on derwijs hier. Dat is een interes sant onderwerp, vooral omdat het onderwys zo in beweging is". Nu is hy echter eerst aan de slag gegaan met het op papier zetten van zijn jeugdbelevenissen voor een Groningse krant. Dit min of meer autobiografische werk zal, wanneer de serie in de krant beëindigd is ook in boekvorm worden uitgegeven. De eerste woorden staan alweer op papier. CHARLES LENNARTZ LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 16 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitstoltendg.ro 3203571 t.v.n. Dam late Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement I 57.35 Per post I 79.70 Jaarabonnement t 217.90 per poet I 307.30 Losse nummers t 0.80 Directie: G Koopman J Ruygrok-Hoogeveen Aangestoten de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentatoren: A. A v Brussel W. F. J. Wirtz tal. 071-144941 M 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2