LEIDSCH DAGBLAD Tass: "Oorlogsbegroting m Bulldozer verjaagt krakers Medici oneens over behoefte aan bloed VARKENSLAPPEN EN KOOL Bouwbond wil eigen ziektekas Treinverkeer in België chaotisch Blikjes zalm uit handel Reagan schroeft defensie-uitgaven op 99 Chauffeurs willen dat voorzitter aftreedt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I Van Aken stapt op oan km* u ml# dagelijks met uitgebreide wogrammatINFORMATIE Stil MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 opgericht 1 maart 1860 36698 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurman* Adphoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BtfMu Wtee Smgai 1 2311 BG Lieten Voor teLnn» ook*» Hotelbrand in Tokio: tientallen doden TOKIO (AFP) - Ongeveer der- tienhonderd brandweerlie den xljn negen nur in touw geweest om een brand te be strijden, die vannacht in een hotel In Tokio 32 levens heeft geëist. Vijf hotelgasten vonden de dood bij een wanhopige sprong van de negende ver dieping, waar het vuur het hevigst woedde. Bijna der tig personen *ijn met zware verwondingen in ziekenhui zen opgenomen. De brand ontstond op de ne gende etage van het tien ver diepingen hoge hotel "Nieuw Japan" in Akasaka, een van de drukste wijken van het centrum van Tokio. Op dat tijdstip waren er 442 gasten, aanwezig. Volgens de brandweer be schikt het hotel niet over een goed veiligheidssysteem en heelt het onvoldoende nooduitgangen. DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse importeur van John West Pink Zalm, het Zoetermeerse bedrijf Boas, heeft vanmorgen alle afne mers aangeraden zijn blikjes zalm van 220 gram voorlopig in het magazijn te zetten. Di recteur Van Ham heeft deze maatregel genomen nadat dit weekeinde een Belg overleed die zalm uit blik van het be wuste merk had gegeten. Van Ham reist vandaag naar België om meer duidelijk heid te krijgen over de her komst van de zalm en over de doodsoorzaak van de Belg. Toen vrijdag bekend werd dat in België twee ernstige gevallen van botulisme wer den geconstateerd na het eten van John West zalm, heeft de Boas-man de slags tempels van het blik opge vraagd. Daarmee kan hij na gaan of ook in Nederland de ze zalm is verspreid. Tot op heden kwam daarover uit België echter geen informa tie. Het is niet zeker of de zalm de vergiftiging heeft veroor zaakt. Vier jaar geleden liepen in En geland opschudding toen vier mensen een ernstige ver giftiging op door het eten van zalm van hetzelfde merk. Politie stopt sloop fabriek NIJMEGEN (GPD) - Een bulldo zer van een sloopbedrijf heeft vanmorgen rond zes uur onver wacht een bres geslagen in een gekraakte etikettenfabriek in Nijmegen. De zeven totaal ver raste krakers moesten het ge bouw, dat sinds november in hun bezit is, ijlings verlaten om niet onder het puin bedolven te geraken. De politie heeft de sloopactiviteit gestopt maar kon niet verhinde ren dat een groot gedeelte van het pand is verwoest. De etiket tenfabriek. eigendom v^t een projectontwikkelingsmaat schappij, moet plaats maken voor de bouw van flatwoningen. De gemeente Nijmegen heeft wel een sloopvergunning afgegeven maar bedongen dat het pand dan wel leeg moest zijn. Daarvoor is een ontruimingsbevel nodig dat nog niet is afgegeven. Bij de sloopactie vanmorgen waren be- halve een bulldozer ook een grij per en een gierwagen betrokken. Toen de politie tien man sterk ar riveerde. probeerde de chauffeur met de bulldozer te ontkomen. Hij werd echter door de politie klemgereden, die hem slechts onder bedreiging van een pistool kon aanhouden. Ook de bestuur der van de gierwagen is aange houden, evenals een man die zich in het buurt van het pand ophield en mogelijk de leiding van de actie in handen had. MOSKOU (Reuter) - "Een oorlogsbegroting", zo noemt het Russische persbureau Tass de voorgestelde Ameri kaanse begroting voor 1983. Volgens de Russen bewij zen de cijfers dat Washington niet van plan is met Mos kou bewapeningsverminderingen overeen te komen. De sterke stijging van de militaire uitgaven met 20 procent bete kent dat de regering van presi dent Reagan een "agressieve Stichting hulp Polen (Van t r verslaggevers) LEIDEN - Er zijn moeilijkheden gerezen binnen de Stichting Re gio Leiden Helpt Polen. De chauffeurs die vorige week woensdag zijn teruggekeerd van een derde hulptransport zijn on tevreden over de organisatie bin nen het dagelijks bestuur van de stichting. Dit blijkt uit een - uitgelekte - brief die de chauffeurs naar het algemeen bestuur hebben ge stuurd. De chauffeurs achten het wenselijk dat de voorzitter van de stichting, het Leidse gemeen teraadslid Koning, aftreedt en dat de rest van het bestuur orde (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/LEIDEN - Een groot tekort aan vers bloed is er de oorzaak van dat bij bloedtransfusies jaarlijks duizenden liters bloed worden gebruikt die niet aan de internatio nale medische voorwaar den voldoen. Gevolg hiervan is dat bloedbanken bij herhaling geen uitsluitsel aan de ziekenhuizen kunnen geven wanneer infecties of andere com plicaties optreden na bloedtrans fusie. Dat zegt de directeur van de bloedbank in Amsterdam, de internist S.P. Israëls. Met deze uitlating zegt de directeur van de grootste Nederlandse bloedbank zich af tegen een communiqué van het Rode Kruis, waarin vorige week werd meegedeeld dat ons land op dit moment geheel in zijn behoefte aan bloed kan voorzien. Volgens Israëls komt alleen Amsterdam al 15.000 donoren tekort, maar ook in alle andere delen van het land bestaat grote behoefte aan donoren. Ook de directeur van de Leidse bloedbank, dr. J.G. Eernisse, zegt 'pisnudig' te zijn geworden om de mededeling van het Rode Kruis. "Wij hebben in Leiden zo'n 13.500 donoren en daarmee zou je je in principe op je sloffen kunnen redden. Maar als je reke ning houdt met verhuizingen, mensen die zwanger worden, ziekten, pensioneringen en niet te vergeten de vakantiemaanden - in juli zitten we elk jaar verle gen om vers bloed - dan heb je alleen al een aanvulling van je natuurlijke verloop nodig. En dan spreek ik nog niet eens over de almaar toenemende behoefte aan vers bloed door steeds inten sievere behandelingen. Ik ken maar één bloedbank die vorig jaar niet met tekorten kampte, al le andere zitten te springen om meer bloed". Een echt tekort aan vers bloed kent men in Leiden nog niet, en dus is er volgens Eernisse ook geen sprake van complicaties zo als die zich volgens Israëls in de Amsterdamse ziekenhuizen heb ben voorgedaan. hulptransport naar Polen grote problemen te hebben voorge daan, die het doorgaan van de reis lange tijd onzeker hebben gemaakt en in elk geval - onno dig menen de chauffeurs - voor vertraging hebben gezorgd. De chauffeurs willen aan de krant geen toelichting op hun brief ge ven. In een reactie vanochtend verklaarde P. van de Graaf, de eerste ondertekenaar van de brief, verbaasd te zijn dat de brief naar buiten is gekomen. Hij wilde er verder geen commen taar op geven. Zie verder pagina Leiden avonturistische koers" is ingesla gen, gericht op militaire superio riteit, aldus Tass. Uit de gevraag de gelden voor het program be treffende de kruisraket blijkt dat de VS niet van plan zijn te streven naar een overeenkomst met de Russen bij het Geneefse overleg inzake beperking van de bewa pening. De begroting voor de Amerikaanse defensie van 1983 beloopt onge veer 650 miljard gulden. Dat is circa 110 miljard gulden meer dan de begroting voor dit jaar. President Reagan verklaarde zater dag dat de Verenigde Staten in staat moeten zijn de Russische uitdaging aan te nemen. De be groting voor de Amerikaanse de fensie voor 1983 is geënt op Rea- gans voornemen de komende vijf jaar 3.600 miljard gulden te besteden aan de verdediging. De Amerikaanse president had vo rig jaar al gezegd dat de militaire kracht van de Verenigde Staten verhoogd moet worden, terwijl bijna alle andere departementen in hun begrotingen moeten snoeien. In een verklaring bij de begroting zegt minister Weinberger van de fensie dat de Sowjet-Unie door gaat haar militaire kracht op te voeren teneinde haar politieke invloed en militaire reikwijdte uit te breiden. "Het is de Russi sche militaire krachtsinspan ning, de richting en haar doel die onze defensiebegroting op drijft", zei hij. Volgens de minis ter van defensie is de kracht van de NAVO de laatste jaren afgeno men. Hij riep op het bondgenoot schap te versterken om de drei ging door troepen van het War- schau-pact aan te kunnen. De Amerikaanse president kan in elk geval bij het behandelen van zijn begroting een sceptische ontvangst door de afgevaardig den van de Democratische Partij verwachten, maar ook binnen zijn eigen Republikeinse Partij verwacht men niet dat alle be snoeiingen die Reagan voorstelt werkelijk doorgevoerd zullen worden. De begroting wordt vanavond aan het Amerikaanse Congres aange boden. (Zie ook pagina 6). Veel wind Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden, middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Toenemende zuidwestenwind, in het binnenland tot krachtig, aan de kust tot hard of stormachtig. 9 FEBRUARI 1982 Zon op: 08.07 uur. son onder: 17.42 uur. Maan op: 19.21 uur, maan onder: 09.01 Waterstanden te Katwijk: Hoogwater 03.57 en 16.07 uur. laagwater 23.53 en 12.08 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Magere varkenslappen, 500 gram £#84.48 Q kilo 12^8/.yö Rode-of witte kool, qq per stuk JÖ LEIDEN - PvdA-er Van Aken heeft met onmiddellijke ingang zijn lidmaatschap van de Leidse gemeenteraad opgezegd. In een brief aan de voorzitter van het stembureau zegt hij zich om strikt persoonlijke redenen terug te trekken. Van Aken is sinds 1955 raadslid voor de PvdA. In de periode 1974 tot 1978 was hij wethouder eco nomische zaken. In december bleek dat Van Aken zich niet meer kandidaat had ge steld voor een volgende raadspe riode. Hij is het achtste PvdA- raadslid dat tussentijds vertrekt Zijn plaats wordt waarschijnlijk ingenomen door bestuurslid Roes. 20 PAGINA'S Bettine Vriesekoop: loon naar werken Schüttenhelm aan begin "nieuw leven" PAGINA 5 Dreigende handels oorlog VS-Europa PAGINA 6 PvdA en D'66 legen extra bezuinigingen PAGINA 7 UTRECHT (GPD) - De Hout- en Bouwbond CNV denkt aan de instelling van een eigen vakbonds- ziektekas. Dit deelde voorzitter Dilo van bedoeling is, dat alleen de leden van de bond van deze aanvullen de ziekteuitkering tot 100 pro cent zullen profiteren als de plannen van Den Uyl om de ziek- tegelden te korten tot 80 procent doorgaan. Van de leden zal waarschijnlijk een kleine premie worden gevraagd en misschien is het mogelijk, dat de werkgevers ook wat bijdra gen. De Industriebond CNV in Zuid- Holland heeft in een brief de in dustriële werkgevers in deze pro vincie opgeroepen afstand te ne men van de standpunten die hun centrale werkgeversorganiaties hebben ingenomen over de ziek tewetplannen. Costa Rica kiest sociaal-democraat MEXICO STAD (GPD) - CofU Ri- ca heeft gisteren een sociaal-de mocraat als nieuwe president ge kozen. De als niet al te progres sief bekend staande Luis Alberto Monje (57). leider van de Natio nale Bevrijdingspartij, heeft vol gens de eerste uitslagen met aan zienlijk verschil Calderon Four- nier verslagen, de kandidaat van de Christen-Democratische Par tij waartoe ook de huidige presi dent, Carazo Odio, behoort Luis Alberto Monje, de verkie zingsoverwinnaar. heeft aange kondigd dat de buikriem dit jaar nog een heel stuk verder zal moe ten worden aangehaald. BRUSSEL (GPD/AP/ANP) - De bezuinigingsplannen van de Belgische regering hebben vandaag geleid tot grote stakingen. In het zuiden van België riepen de socialistische vakcentrale FGTB en het Algemeen Bel gisch Vakverbond(ABW) stakingen uit Gevolg was dat in het Waalse deel van het land vrijwel geen treinen meer reden. In Vlaanderen reden wel treinen, maar daar deden zich grote vertragingen voor In een aantal steden lag het openbaar vervoer stil Zo reden er bijvoorbeeld in Antwerpen geen trams en bussen. In Brussel lag het openbaar vervoer grotendeels stil, terwijl winkels, openbare scholen en overheidsdiensten gesloten bleven. De staking leidde ook tot wijzigingen in de treinenloop in ons land. De doorgaande D-treinen en TEE-treinen naar Frankrijk hebben de NS laten vervallen. De intercity-treinen van Amsterdam naar Brussel, die elk uur vertrekken, rijden wel evenals de intercity van Roosendaal naar Oostende. Volgens de Belgische vakbonden zullen de stakingen harder aankomen dan enige regeringsmaatregel sinds het begin van de economische cri sis in 1974. Door de maatregelen dreigen volgens de bonden 50.000 banen bij de overheid verloren te gaan. lf TAm rrw abonnement nttmt Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. vp bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH - DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1