Kaviaar nu ook synthetisch Compact disc wacht een grote toekomst CV-thermostaat wordt elektronisch Een zaak van zuivere zuurkool -C Energie besparen met geprogrammeerde schakelklok Introductie in najaar Extra MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 Energie besparen is in, nu stooko lie, gas, benzine en elektriciteit zo razend duur geworden zijn. In de USA, waar men gewend was de benzine onbekommerd in de tank (met gallons tegelijk) te la ten vloeien als ging het om spuit water, is men ook energiebewus- ter gaan denken. Na verschillen de rantsoen-periodes en een aan zienlijke verhoging van de benzi neprijs worden er nu kleinere au to's gekocht en dus minder ge tankt. En het komt denkelijk niet zo vaak meer voor dat aircondi tioning op maximum staat met alle ramen open. Nederlanders, van huis uit toch wat zuiniger, zoeken andere op lossingen, waarbij de elektronika en de computertechniek te hulp schieten. Zo zijn er grote zieken huizen en fabrieken die aan ener giebewaking doen door een spe ciaal soort computer. Om elektri sche piekbelasting te voorkomen schakelt het apparaat bepaalde apparatuur, bijvoorbeeld laad- stroom-apparatuur van elektri sche transportwagens, op de pie kuren uit. Die wagens kunnen makkelijk 's nachts worden op geladen. In het huishouden kan men iets soortgelijks zelf doen door (af- De PTC is een elektronische kamerthermostaat met vier programmeer bare tijden per etmaal. )wasmachines in het weekeinde of 's nachts te laten draaien, wan neer veel elektriciteitsbedrijven 'nachttarief bieden. Het meest valt natuurlijk te besparen op de gasrekening thuis ails men de thermostaat in de gaten houdt. Maar dat val niet altijd mee. Vaak wordt de belangrijkste schakel van de CV vergeten. Men zet de warmteregelaar te laat laag of vergeet het helemaal. Als men hem 's avonds wel laag zet is het huis bij het opstaan steenkoud. Geen wonder dat de 'klokther- mostaat' zijn intrede deed. Uitkomst Die thermostaat kent een dag- en nachtstand maar vormt nog geen oplossing voor gezinnen waar man en vrouw werken. Daarvoor zijn allerlei nieuwe elektronische schakelingen de uitkomst. Zo wel van Philips als van Holecsol (beide gevestigd in Eindhoven) zijn systemen in de handel ge bracht die denkwerk verrichten op het gebied van energiebespa ring. De Energomatic van Holecsol bij voorbeeld is een systeem van sa menhangende elektronika, dat de pomp uitschakelt als hij niet nodig is, een dag- en een nacht- temperatuur kent en bovendien weerafhankelijk kan reageren door een voeler voor de ketel- en buitentemperatuur. Eenvoudiger, maar eveneens doel treffend zijn nieuwe Philips kloktermostaten. Zij kunnen door de doe-het-zelver makkelijk worden aangebracht, zien er netjes uit en kennen vier scha keltijden. Daarmee is het moge lijk om 's ochtends (zeg om zes uur) het huis te gaan verwarmen. Bij het opstaan is het huis dan behaagelijk. Wanneer de gezins leden rond acht uur naar school en kantoor gaan, schakelt e elek tronische automaat de CV weer op de nachttemperatuur. Bij de thuiskomst van iedereen om half zes is het huis net weer 'opge warmd'. Om elf uur 's avonds wanneer iedereen naar bed gaat -vergeet de Programmeerbare Temperatuur Controller (PTC) of in gewoon Nederlands klokter- mostaat niet de CV-installatie weer naar nachttemperatuur te schakelen. Nachtdiensten Bij de PTC hoort een netvoeding, eventueel een relais-kastje. Dag en nachttemperatuur zijn onaf hankelijk van elkaar in te stellen. De vier schakeltijdstippen kan men willekeurig kiezen in de 24- uurs cyclus, dus ook aanpassen aan nachtdiensten of afwijkende werktijden. Met een druk op de knop wisselt men van dag- naar nachttemperatuur of omge keerd, wanneer de dagindeling (in het weekend) anders is. Vrij grote, groene cijfers geven de tijd aan, de gewenste temperatuur en de werkelijke omgevingstempe ratuur. De prijs van de PTC is niet veel hoger dan van een ge bruikelijke mechanische ther- mostaatklok, die maar twee schakeltijdstippen kent. (Door Hugo van der Heem) Het ziet er echt naar uit dat de Compact-Disc, dat kleine lasergrammofoonplaatje, dit najaar groots geïntroduceerd gaat worden. Eerst kondigde Philips al aan dat men met een CD-afspeler op de Firato zou komen. Nu er echter steeds meer bedrijven uit Europa, en uit het Verre Oos ten, de introductie van een consu- mentenrijp produkt in het voor uitzicht stellen, zal het 12 cm gro te plaatje vermoedelijk wel DE attractie van de Firato, de twee jaarlijkse elektronika-expositie in Amsterdam, gaan worden. Al leen de prijs zal vooralsnog aan zienlijk zijn: zo'n f 2.000. Dat de eerste aankondiging voor een Compact Disc-speler van Philips afkomstig was, is niet zo'n wonder. Het vaderlandse bedrijf heeft aan de wieg gestaan van het 'computerplaatje'. Het moet ook zeer verheugd zijn dat vrijwel de gehele Europese en Japanse industrie de vondst als zodanig hebben geaccepteerd, zij het dat de standaard, in samen werking met Sony, kwalitatief nog iets is opgekrikt. De wijze van aftasting (met een la serstraaltje) en de wijze waarop men muziek in 'computertekens' zal optekenen, is nu zo wereld wijd geaccepteerd, dat het de ab solute standaard voor digitale grammofoonplaten zal gaan wor den. Toen dit vooijaar Grundig (ook al de Philips-partner bij vi- deorecording) en het grote Fran se concern Thomsen-Brandt voor het systeem kozen, deden zij dat op grond van de volgende overwegingen: 1. De digitale (computer) opteke ning van het signaal geeft een aanzienlijke verbetering van de signaal-ruisverhouding, de dyna miek en van de scheiding van de beide stereokanalen, waardoor een geluidsweergave wordt be reikt die de werkelijkheid zeer dicht benadert. 2. Van de toepassing van digitale en optische technologie (laser-af- tasting) kan verwacht worden dat zij zich verder ontwikkelt voor nog andere toepassingen in de toekomst. 3. Met registratie van het geluid op één plaatzijde kan niettemin een speelduur worden bereikt die ge lijk is aan die van de beide kan ten van de huidige langspeel plaat, namelijk een uur. 4. De geringe afmetingen van de af- speler passen uitstekend in de huidige trend van kleine, com pacte apparaten voor 'mini-ke tens'. Door die compacte afme tingen zullen ook nieuwe, porta ble afspelers mogelijk worden, evenals spelers voor in de au to. Afgezien van de deels door marke- ting-ideeën ingegeven motieven, is het 'muzikale bierviltje' veel minder kwetsbaar. Spetteren, ruis en slijtage behoren tot het verleden door de digitale tech niek enerzijds en de buitenge woon fraaie aftasting via een la- ser(licht)straal aan e andere kant. De levensduur van het plaatje is daarmee theoretisch onbe grensd. Geen wonder dat deze geslaagde technische combinatie vele fabrikanten geïnspireerd heeft om een ontwerp (Wereld standaard) - voor een afspeler te maken. PolyGram, een toonaangevende dochter van Philips en Siemens op het gebied van grammofoon platen, is zich voor de najaarsin troductie van de speler aan het voorbereiden. Men wil voor de Europese markt tegen het einde van het jaar 200 verschillende ti tels hebben geperst. In '83 zou den daar nog 300 andere platen b moeten komen. De bedoeling daarvan is dat de koper van de CD-speler direct al een vrij grote keus aan muziek zal hebben. De plaatjes zullen midden van dit jaar gemaakt gaan worden bij de PolyGram-fabriek in Hannover Compact-Disc-spelers zullen bij de Philipsfabriek in Hasselt in Bel gië worden gemaakt. En men is werkelijk van plan om op de lan ge termijn een miljoen spelers per jaar te gaan maken. De pro- duktie zal in de loop van dit jaar geleidelijk aan ter hand worden genomen. Nogal duur Philips heeft indertijd gezegd dat de CD-speler evenveel zou moe ten kosten als een goede HiFi- platenspeler, dus tussen de f 500 en f 700. Mogelijk geldt dat voor de verre toekomst, als men er in slaagt een miljoen spelers per jaar te produceren. Nu heeft Mat sushita Electric, Japan's grootste elektronica-fabrikant, met onder meer de merken Panasonic, Na tional en Technics gezegd dat hun machine f 2000 gaat kosten. Dat lijkt voorlopig een erg reële schatting. De CD-speler heeft "frontloading" en past wonderwel in mini- componenten reeks. De vervaarlijk uitziende maar tandeloze steur zoekt zijn voedsel langs de bodem. Het is best wel eens aardig om je te verlustigen in echte lu xe. In luxe lekkernijen bij voorbeeld. Legendarisch is de luxe van ka viaar. De bijna goudkleurige uit Iran werd vroeger alleen aan het hof van de sjah geser veerd. De Russische tsaar en de Oostenrijkse keizer waren de enigen die de eitjes van de allerkleinste steur, de ster- lyat, te genieten kregen. Want laten we wel wezen, kaviaar is niets anders dan eitjes, kuit, van vissen. Vrij primi tieve vissen zelfs, die leden van de familie steur. Ze zien er nogal vervaarlijk uit met hun haaienstaart. Maar hun bek is tandeloos. Vooral in het gebied rond de Kaspische Zee voelen de steuren zich thuis. De mens, die grote re gelaar, greep natuurlijk in en probeert ze nu zelfs in Ameri ka te kweken. Toch komt de beste kaviaar nog altijd uit Rusland en uit Iran. Het woord kaviaar komt niet uit Rusland, daar noemen ze het ikra. In Italië kent men het woord caviale, de Turken verbasterden dat tot khavyar. Kleur Steuren worden tegenwoordig gekweekt. De grootste is de beluga, die kan wel 1000 kg zwaar worden. Deze kaviaar kennen we ook onder de naam Beluga, de potjes waar in het wordt verkocht heb ben een blauw deksel. Per ki lo omgerekend komt de prijs op zo'n f 2000,-. De korreltjes zijn grijzig van kleur. Vaak denkt men dat zwarte kaviaar de beste is, dat is beslist niet waar. Zwarte kaviaar komt van een kleinere steur, de se- vruga en ontleent daar ook zijn naam aan. De potjes heb ben een rood deksel en de ki loprijs is „slechts" f 875,-. Wie het liever op een gemiddelde houdt doet een goed keuze met Oscietra, in potjes met een geel deksel. De korrel- grootte, de kleur en de prijs zit tussen de beide andere soorten in. Kaviaar kan alleen worden ge wonnen uit volledig verse vis. Met heel veel zorg wordt de viskuit verwijderd, de eitjes mogen niet kneuzen. Een beluga levert wel 20 kg, een sevruga nauwelijks 2 kg. De ervaren kaviaarmaker verwijdert voorzichtig alle vliesjes en mengt er met de hand een kleine hoeveelheid zout doorheen. Hoe minder zout, hoe beter. Op de ver pakking staat dan malossol. Dmdat er vrij sterke kleurver schillen kunnen optreden, wordt de kuit van verschil lende vissen altijd strikt van elkaar gescheiden gehouden. Dat kleurengamma gaat in derdaad van puur zwart, via grijs in vele tinten, tot bijna wit. Er zijn zelfs soorten die kleuren hebben van oranje bruin tot groenachtig. Toch heeft de kleur weinig of niets met de smaak te maken. De soort en de versheid spelen daarbij de belangrijkste rolj de zilte zeesmaak van werkelijk verse kaviaar is met niets te vergelijken. Kaviaar moet dan ook altijd heel zorgvuldig worden ge serveerd. Het beste geniet u de lekkernij zo uit de verpak king. Het potje hoort te wor den opgediend op een scho tel met geklopte ijsblokjes - kaviaar moet koel zijn. Eet het echter nooit met een zil veren lepel. Die zou zwart kunnen worden, bovendien kan het metaal de eitjes plet ten. Traditioneel werd ka viaar met een ivoren lepel ge geten. Eet kaviaar puur. Hoogstens met wat lichtge- roosterd brood of toost. En drink er champagne bij. De beste natuurlijk. Maak nooit de fout Russische champag ne te kiezen. Die is veel te zoet, alleen geschikt voor aan het ontbijt. Als u zich een Russische vorst wilt voelen (of een lid van de opperste Sowjet) drinkt u wodka bij uw kaviaar. U eet dan trou wens geen brood, maar bli- nis, kleine pannekoekjes van boekweitmeel. Daar mag dan een schepje zure room op. Imitatie Wie het wat eenvoudiger wil houden bepaalt zijn keus op imitatie-kaviaar. Dat is kunstmatig gekleurde vis kuit, afkomstig uit Duitsland, Denemarken en IJsland. Het is best wel erg lekker, maar niet te vergelijken met het origineel. De zwarte kleurstof heeft de neiging wel eens wat af te geven. Het spul wordt veel gebruikt voor het garne ren van schotels of hapjes. Dat zou u ook kunnen doen met de rode variant, imitatie zalmkuit. Viskuit'van de eghte zalm is in ons land vrijwel onbekend. In Skandinavië echter is het een geliefde lekkernij, waar men graag een glaasje aqua vit bij drinkt. In Rusland, in Siberië, kennen ze dat ook. Daar heet het ketovaia. De korrels zijn veel groter en bij na transparant. Dat is ook duur, en daarom maken de Russen tegenwoordig zelfs synthetische kaviaar. Na ja ren van research zijn ze erin geslaagd'bolletjes eiwit het aanzien en de smaak van ka viaar te geven. Er wordt ech ter nog maar weinig van ge maakt. Daarom is ook deze imitatie een prijzig en twijfel achtig genoegen. Speciale caravan- wasborstel Het wassen van caravan of kam peerauto is niet alleen een om vangrijker, maar ook lastiger karwei dan de schoonmaakbeurt van de auto. Vanwege het grote opperlak en de hoogte. De nieu we Flexy „caravan brush" van Holt maakt de wasklus gemak kelijk; een kistje of trapje om bij voorbeeld bij het dak te komen, is niet meer nodig. De speciale borstel heeft twee inschroefbare verlengstukken Met een univer sele slangkoppeling wordt hij op de kraan aangesloten, een inge schoven staafje schuimzeep geeft een lekker sopje. En met die lekker-lange brusher kun je overal makkelijk bij. Te koop in autoshops voor f 49,50 Gelukkig hoeven we tegen woordig niet bang meer te zijn dat we vitaminegebrek krijgen in de wintermaanden. Het hele jaar door zijn er vol doende verse groenten en vruchten te koop, die in onze behoefte aan met name vita mine C voorzien. Vroeger was dat anders; berucht zijn de verhalen over scheurbuik bij zeelieden. Toen echter zuurkool als scheepspro- viand werd meegevoerd, was het met die ziekte snel ge daan. Modern is zuurkool bepaald niet. De Romeinen maakten al zoiets, en het is wel zeker dat reeds in de Middeleeu wen in heel Europa 's winters zuurkool werd gegeten. In ons land is het nog altijd typi sche winterkost, maar eigen lijk is dat jammer. De friszure smaak en de lichte verteer baarheid maken dat deze groente ook in het warmere jaargetijde heel goed gewaar deerd zou kunnen worden, vooral verwerkt tot allerlei salades. Wat is zuurkool nu eigenlijk? Witte kool. van die mooie ronde sluitkool ter grootte van een voetbal, wordt fijnge sneden. Met ongeveer 1,5 procent van de gewichtshoe- veelheid aan zout doet men die koolsnippers in een vat. Daar gaat een tamelijk zwaar gewicht bovenop. Dit zaakje gaat gisten, een proces waar bij de koolhydraten worden omgezet in melkzuur. Ge middeld duurt dat zo'n week of drie. Door zorgvuldige ras verbetering is de witte kool van tegenwoordig veel beter van kwaliteit dan vroeger; onze zuurkool is dan ook een veel verfijnder gerecht dan het vroeger was. Traditioneel werden er allerlei smaakstof fen aan toegevoegd, juist om dat het van zichzelf niet zo lekker was. In onze streken is de jeneverbes fameus. Ooste lijker in Europa werkt men ook met kummel- of venkel zaad, of voegt men kweepe ren of rode bieten toe. Soms vervangt men tijdens het gis tingsproces het vrijkomende vocht door witte wijn. Wan neer per 50 kg zuurkool min stens een liter wijn is toege voegd, mag van wijnzuurkool worden gesproken. Het is een slechte gewoonte om zuurkool te wassen. Met het spoelwater verdwijnen dan namelijk de meeste vitami nen en mineralen door de gootsteen. Wie meent niet van dat hele zure te houden kan beter een wat aangepaste bereidingswijze toepassen. Kook de groente vooral niet te lang. Sommige ouderwetse kookboeken spreken zelfs van twee tot vier uur, vooral in Duitsland en Frankrijk be staat die slechte gewoonte nog. Moderne opvattingen le ren ons dat tien tot vijftien minuten lang genoeg is. Het is trouwens helemaal niet no dig om zuurkool altijd te ko ken: met rauwe zuurkool kunnen schitterende salades worden samengesteld. Zelf zuurkool maken loont te genwoordig nauwelijks meer de moeite. Het industriële produkt is van uitstekende kwaliteit. Veel van onze va derlandse produktie gt trou wens de grens over. Noord- Holland, de streek rond Broek op Langedijk, is het centrum van de Nederlandse zuurkoolindustrie. Maak de zuurkooldraadjes goed los met twee vorken. Als u wilt kunt u de snippers nog wat fijner snijden. Voeg voor het koken niet meer vocht toe dan strikt noodza kelijk is: als de pan van het vuur wordt genomen, dient al dat vocht te zijn verdampt. Dat vocht kan natuurlijk ge woon water zijn, maar als u het heel lekker wilt maken, kook de zuurkool dan in wit te wijn. In plaats van jenever bessen zou u enkele peper korrels kunnen eekoken. Het laten meekoken van spek of worst vermindert de (voor sommigen wat al te) zure smaak. Maak niet altijd stamppot van zuurkool met aardappelen; eet de groente ook eens afzonderlijk. Gedu rende het laatste gedeelte van de kooktijd kunt u allerlei dingen toevoegen, zodat ver rassende combinaties ont staan. Stukjes appel of ba naan, reepjes paprika, selde rij of prei bijvoorbeeld. Maar vooral, experimenteer eens op creatieve manier met salades van rauwe zuurkool. De hiervóór genoemde com binaties kunnen evenzovele verrassingen opleveren, maar er zijn nog veel meer moge lijkheden. Ananas, rode biet in reepjes, geraspte wortel tjes, sinaasappelpartjes, om maar eens wat te noemen. Al lerlei combinaties met vis kunnen smakelijk zijn, of met gevogelte. De principes van de zuurkool- bereiding zijn ook in andere werelddelen reeds eeuwen lang bekend. Het op gang brengen van een gistingspro ces, waarbij melkzuur ont staat. In Korea bijvoorbeeld kennen ze een tafelzuur dat daar bij geen enkele maaltijd mag ontbreken: kimchi. Er kunnen allerlei groenten voor worden gebruikt, maar essentieel is het gistingspro ces dat door zout ou eans wordt gebracht. Dikwijls voegt men verse gemberwor tel toe, en ook wel alerlei spe cerijen. Als het even kan zet men het vat met inhoud in de zon. Op die manier is het gis tingsproces binnen een dag voltooid. Bij kouder weer duurt het langer, zoiets als bij ons de produktietijd voor zuurkool. Het vat met kimchi wordt begraven en de inhoud blijft tot de winter goed; de geur is voor westerse neuzen nogal onaangenaam. Hier in West-Europa houden we het maar op zuurkool, Sauer kraut, choucroute, chucruta, salcrautte of hoe dit gerecht verder (internationaal) ge noemd mag worden! .0-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18