Na hal ook ploeg rijp voor sloop C D Cangeroes 'verspringt' zich op de Trotters... 5^1 Ook Tristars klopt BV Amstelveen: 90—95 Schakers Philidor net niet failliet in Amsterdam België ruim langs Oranje Leiden 'plet' Amsterdam: 108-78 Geprikkelde Martin Overdevest imponeert in Son en Breugel MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 AMSTERDAM - Ter vergelijking: Black Velvet-Parker 78-107. Toeschouwers: ongeveer 250. Vorig jaar: Amsterdam-Leiden 77-80. Toeschouwers: 2000 (uitverkocht). De feestvreugde over het succesvolle seizoen '80/'81 is in nauwelijks een jaar tijd dan ook volledig weggespoeld door zorgen. Sport PAGINA 15 Een ploeg die vorig jaar nog de play offs haalde en zich pas na drie duels gewonnen gaf in de halve finale tegen Leiden is nu gedoemd te degraderen. Alleen Dave Downey werd ingeruild voor zijn landgenoot Brian O'Connor. Verder veranderde er niets in de spelersgroep van trai ner/coach Edwin v.d. Hart. „Jij kan ere-lid worden als je weet te vertellen waarom we nu zo laag staan", daagt voorzitter Bram Brakel uit. Nauwelijks berust in het inmiddels al verloren seizoen '81/'82 werd de gezondheid van de net van een maagzweer herstelde Am sterdammer weer danig op de proef gesteld. Niet alleen de op gebouwde reputatie als stunt team was ingestort; ook de Apol- lohal werd rijp voor de sloop ver klaard. De club van Brakel werd daarom van de Basketbaltempel naar de 'hel' verbannen. In de betonklomp Sporthal Zuid mag Amsterdam zijn opponen ten sinds kort rond etenstijd ont vangen. De lust om nog wedstrij den daar te volgen wordt even wel direct ontnomen door het immense gebouw waar de weini ge toeschouwers in de anonimi teit verdwijnen. „Als basketbal ler val je daar in het niet", weet Brakel. „Het krioelt daar van de mirco-korfballers, krachtspor ters en zaalhandballers. De eer ste wedstrijd hadden we met veel publiciteit aangekondigd. Ongeveer 250 mensen, onder wie 70 betalenden, zaten er toen op de tribune. Je wordt er echt gek van. In een kwartier tijd moet al les klaar zijn. Het scorebord, stoelen, banken, baskets en re clameborden. Alles moet dan in orde zijn. Dan kan toch niet? Wil je een stoel extra hebben, dan moet je vijf handtekeningen op allerlei formuliertjes neerzetten. In deze puinhoop wil ik niet lan ger spelen". De 'dakloze' basketballers willen daarom ook niet langer wachten op het reddingsplan (afbraak Apollohal en twee kleine sport hallen met beide een toeschou werscapaciteit van 400 man) van het Amsterdamse bestuurscolle ge. Vrijwel zeker laat Brakel zijn eerste heren- en damesformatie naar Hoorn verhuizen. „Daar is wel plaats voor topsport en is men realistischer. Een basket balwedstrijd wordt in Hoorn be langrijker gevonden dan een zaalvoetbalwedstrijd tussen café A en B. Je scheurt met de beslis sing om in Hoorn te gaan spelen alleen je verenigingen in twee delen. Je dwingt je leden 70 kilo meter te rijden voor het bezoe ken van de wedstrijden. Maar aanmerkingen kunnen ze niet Amsterdam: Poelstra 1, Schilp 8, Van Doorn 9, Rijks en v.d. Lage- maat 12, O'Connor 15 en Smith 21 punten. Leiden: Gorter 2, Kragtwijk 5, Fopma 9, Downey 10, Puidokas 13, Hagens 16, Plaat 23 en Bruinsma 29 (72 procent en 14 rebounds) punten. maken, want nu komen ze ook niet". Terwijl de meeste leden rond vijf uur zaterdagmiddag thuis het voorgerecht naar binnenwerk- ten, verzorgde één van de trouwe fans voor een snel ingelast voor programma van een treurspel met in de hoofdrol de thuisclub. Bij de stand van 2-0 struikelde hij bijna over de draad van het scorebord, waarop prompt het aantal gespeelde minuten op nul kwam te staan. De eerste helft was evenwel amper zestig secon den oud. In de eerste twintig minuten paste ook Leiden zich enigszins aan de ambiance aan. Omdat Emill Ha gens goed op schot was, rustte de ploeg van Boot bij 40-43. Het re- boundoverwicht (24-47), het be tere schot (41-56 procent) en de op scoringsdrift geraakte Bruins ma (Na de pauze 21 punten tegen schotpercentage van 100) ston den in de tweede helft borg voor een Leidse basketbaldemonstra tie. Ook na de bij 42-51 en 60-74 door Van der Hart aangevraagde time outs kon Amsterdam de weg naar de Leidse bastetbalring maar met moeite vinden. Everett Fopma kon daardoor ook simpel het honderdste punt verzorgen, terwijl de toeschouwers zich konden ergeren, cq. genieten, van uitgebreide woordenwisse lingen op de Amsterdamse spe- lersbank en in het veld. Na afloop werden de volgelingen van Van der Hart direct de kleed kamers ingejaagd. De mogelijk heid om in een luttel aantal se conden de eerste indrukken te verwerken, kregen zij niet. „Kom op jongens. Ga ergens anders staan", verzocht een zaalwachter hen. „We moeten alles binnen een kwartier aan de kant hebben. Dan wordt er weer een zaalhand balwedstrijd gespeeld". HERMAN POOS DEURNE (ANP) - Het Neder landse zaalkorfbalteam heeft gisteren in Deurne met 14-8 verloren van België. Het was voor Nederland de derde en grootste nederlaag in de reeks, die in 1960 begon. Bij de rust was de stand nog ge lijk: 7-7. De beslissing viel al snel na het begin van de tweede helft. De Belgische ploeg nam toen een voorsprong van 9-7. Ne derland kwam nog een maal terug maar daarna liep België snel weg. De gevaarlijkste man bij België was Danny Goossens, die alleen vijf tref fers voor zijn rekening nam. De Nederlandse punten kwa men op naam van Rini Keere- weer (2), Koos Snel (2, beide uit een strafworp), Peter Schallenberg (2), Renate van de Vegte en Joost Leonhard (strafworp). Jong-Oranje (tot 21 jaar) boekte zaterdag in Hoorn wél 'een duidelijke overwinning op de Belgische leeftijdsgenoten, 14-6. Voor rust kon België re delijk in de pas blijven (5-4), maar in de tweede helft ver dween de inventiviteit, met het toenemen van de condi tionele problemen, bij de Bel gen. Nederland kon toen ook veel gemakkelijker gebruik maken van het lengte over schot in het manlijke kwar tet. De Nederlandse junior-ploeg was ook succesvol. Via tref fers van Jeannette van Beek, Ellis Boogers (2), Rini Cop- pelmans, Perry de Jong, Os car Mulders en Marco Ro- bijns zegevierden de Neder landse junioren met 7-3. Bij de rust stond Nederland al met 4-0 voor. LEIDEN - Verschillende basketbalclubs uit de Leidse regio hadden het afgelopen week einde vrijaf. Nagenoeg alle clubs waren al uitgeschakeld voor de bekercompetitie. Al leen MSV, Spaarbank Trotters en de dames van Parker Leiden kwamen voor de norma le competitie binnen de lijnen. Black Velvet-Parker Leiden 83-44. De Leidse dames speelden in Am sterdam voor niet meer dan tien toeschouwers een kansloze wed strijd tegen Black Velvet. Niet omdat de Amsterdamse ploeg zoveel beter was, maar de num mer twee op de ranglijst speelde zoals gebruikelijk fysiek basket bal. waardoor er weinig eer voor de Leidse meisjes te behalen was Ook nu weer lieten de scheidsrechters te veel Amster dams geweld toe en Parker Lei den kon daar weinig tegen in brengen. Tot ergernis van coach Rob de Vries lieten zijn speel sters zich stuk voor stuk uit hun spel halen. Center Marijke Klos werd van alle kanten in de bucket besprongen en kwam daardoor niet in het spel voor. Daardoor was Leiden aangewezen op het afstandschot, zoals bekend niet Leidens sterk ste punt. Bij de rust was de zaak al beklonken: 42-18. Aan Am sterdamse zijde was Ina Biezen soepel scorend goed bezig, ter wijl bij de de gasten alleen guard Hanneke Vreeburg lak aan de te genstandster had en als enige er in durfde te gaan en de nodige punten scoorde. De rest van de ploeg verviel in angstig basket bal en dat was koren op de molen voor de hoofdstedelijke dames die via 52-18. 64-34 met 83-44 moeiteloos een grote zege be haalden. Miserabel Cangeroes-Spaarbank Trotters 72-82. De Trotters behaalden in Utrecht een erg belangrijke zege. On danks een miserabele opening werd in de slotfase de opponent toch nog op een achterstand ge zet. Na twaalf minuten spelen was de stand 26-16 en coach Mi- chiel van der Meer zag zich ge noodzaakt zijn team in een zó- ne-verdediging te plaatsen. In zoverre had dat effect dat bij de rust de achterstand nog maar vier punten bedroeg: 34-30. Tirke Karim had enkele sterke mo menten en als de Trotters in de eerste helft hun schot beter had den verzorgd, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Trotters troef Russell Chapman werd in die eerste helft door oud Leiden speler Paul Ruysenaars uitstekend in bedwang gehou den, hetgeen de scoringsdrift van de Leidse ploeg negatief beinvloedde. Nu moesten in de tweede helft alle zeilen bijgezet worden om de Utrechters nog in te lopen Bij 52-50 stond de thuisploeg nog voor. maar even later namen de Trotters voor het eerst een voor sprong 60-61 De strijd ging even gelijk op. Russell Chapman was toen niet meer af te stoppen. Peter Beyersbergen schoot de raarste ballen enn en toen Will Moerer twee knappe intercepties had was er een gaatje geslagen: 69-74. De Cangeroes probeerden in de laatste minuten nog een wan- hoops-press, maar door enkele snelle scores van Eric van Wee- ren had dat een averechts effect: 72-82. Scores: Chapman 28, Van Weeren 16, Beyersbergen en Moerer 13 punten. Red Stars-MSV 77-100. Het Noordwijkse MSV behaalde op degradatiekandidaat Red Stars een uiterst simpele over winning. Zonder topschutter Evert van der Plas speelde de formatie van coach Kr ouwel een leuke partij. Alle spelers konden zich in deze wedstrijd uitleven en met name Rob Beekhuis (30 punten) en John Steenvcprden (26 punten) waren niet te stuiten. Bert van der Plas leverde tegen de lange spelers van Red Stars verdedigend een uitstekende prestatie. LEIDEN Na het uitvallen van smaakmaker Owen Wells (vrij wel zeker voor de rest van het seizoen uitgeschakeld) is BV Amstelveen met de tussentijds aangetrokken Pete Harris aan een negatieve reeks bezig. Na het 90-95 verlies tegen Tristars lijkt Parker de ploeg van Theo Kins- bergen vrijwel zeker voorbij te streven in de strijd om de derde plaats. Niettemin keek de Delft- se formatie lange tijd tegen een achterstand aan. Toen de sterk spelende Washing ton met vijf persoonlijke fouten uitviel en Toon van Helfteren met ruim een minuut te spelen bij de stand van 78-80 dne vry worpen mocht nemen, leek de strijd beslist. De meervoudige in ternational die voor de ogen van bondscoach Heger wederom faalde, miste alle sconngsmoge- lijkheden. Onder leiding van top scorer Runia (24 punten) werd een verlenging afgedwongen. Lewis (31 punten en 23 re bounds) en Strong (26) stuurden Delft vervolgens naar de zege. Stars-coach Ruud Harrewijn im poneert met zijn vry beperkte spelersgroep. Haaksbergen, zon der de geblesseerde Benson, werd thuis simpel van zich afge slagen 89-70. Kirkland (23), Wessels en de weer teruggekeer de Koster (16) waren het produc tiefst. Scheidende Donar-coach Maarten van Gent liet zijn spelers een zó- ne-press spelen tegen Noord- kop. De ploeg uit Den Helder had daar geen antwoord op 'en omdat de voor Orarye geselec teerde John van Vliet slechts één rebound pakte, zagen de toe schouwers een productieve thuisformatie: 116-83. De Ne derlander Ronald van der Bergh liet 23 punten noteren. SON EN BREUGEL De gang van zaken tijdens en na de Nederlandse kampioen schappen veldrijden hebben nieuweling Martin Overdevest gisteren tot een goede prestatie geinspireerd. In de koers te Son en Breugel was de Leidenaar oppermach tig. Aan de meet bedroeg zijn voorsprong op Hendriks (tweede in Kijkduin) 45 secon den, terwijl hij nationaal kampioen John van Gessei zelfs lVz minuut achter zich liet. Overdevest was voor deze revan- berg gemaakte afspraak dat de wat hy nog meer moet presteren chekoers optimaal gemotiveerd. resultaten in de selectieritten om volgend jaar, wanneer hy eer- Het matenaalpechduiveltje had van Valkenburg en het Belgische stejaars-junior is, bij de KNWU Overdevest immers vorige week Overijsse en niet de N.K. beslis- aan de bak te komen. De zin van send zouden zijn. In die selectie- ritten, die qua parkoers de mees te overeenkomst met dat van de komende W.K. vertonen, was Overdevest zyn rivalen Van Ges sei en Hendriks duidelijk de baas. Desondanks meende de sportcom- missie van de KNWU dat de Ne derlandse kampioenschappen alsnog de doorslag zouden moe ten geven. Louter op grond van de resultaten uit Kijkduin be sloot de KNWU vervolgens de nieuwelingen Van Gessei en Hendriks met de juniorenploeg naar de W.K. te sturen. Voor Martin Overdevest een bitte re teleurstelling. De 16-jarige vraagt zich zo langzamerhand af tijdens de Nederlandse kam pioenschappen in Kijkduin flink gekweld. De Leidenaar kon toen Hendriks en Van Gessei niet meer bedreigen, een derde plaats was het maximum haalbare. Achteraf bleek echter dat hij be ter, zoals Groenendaal dat by- voorbeeld deed, af had kunnen stappen. Dat zou hem wellicht minder schade hebben berok kend dan de derde stek die hy tenslotte nog in de wacht sleepte. Vorige week kwam het bericht dat de Swift-renner niet voor de W.K., die over twee weken in het Franse Bretange verreden wor den, geselecteerd was. Dit on danks de door bondscoach Stof- het ryden van selectieritten is hem volledig ontgaan. In Son en Breugel reden ook Eddie Kouiss en Casper van der Meer goed. Z\) werden 7 en 10. By de veteranen was Piet Overdevest goed voor een 12de stek, Joris Zandbergen bereikte eenzelfde positie bij de junioren. Hans Steekers eindig de verdienstelijk als 7de by de profs en amateurs. De rit werd gewonnen door Groenendaal voor Snoeyink en Adn van der Poel. Zaterdag was Martin Overdevest in het Duitse Herfort minder for tuinlijk. Tydens de start kwam hy samen met Van der Ley ten val, waarna hy op een 13de plaats bleef steken. LEIDEN De zesde ronde in de hoofd klasse van de landelijke schaakcom petitie stond in het teken van bezuini gen en inleveren. Drie onnodig failliet gegane koningen beperkten de winst marge van Philidor I/Leiden bij het Amsterdamse MEMO tot slechts één punt: 4V&-5V&. Het Haagse DD presen teerde het hoofdstedelijke VAS/ASC verrassend de rekening met dezelfde cijfers. Nog sensationeler was het po sitieve saldo, dat BSG/Bussum by Philidor/Leeuwarden boekte: 4-6. Landskampioen D/Watergraafsmeer bleek net iets 'kapitaalkrachtiger' te zijn dan de profs van CVI/Utrecht: 4'A- 5Vi. Slechts V/Rotterdam ontkwam aan de malaise via een royale winst (3-7) op Het Witte Paard uit Zaanstad, de sluit post van de hoofdklasse. Aan de voor avond van het zonetoernooi in Spanje ruineerde John van der Wiel, de Leid se aspirant-grootmeester in Rotter damse dienst, en passant nog even de Siciliaanse stelling van Kees Dekker. Viktor Kortsjnoi bracht zijn conto op twee punten uit twee partijen: na Paul van der Sterren van D/Watergraafs meer werd nu Nico Hauwert het slachtoffer v^n zijn rekenkunsten. De ex-Rus moet drie maal voor de Maas- stadploeg in de vaderlandse competi tie uitkomen om in het volgende sei zoen in de Europa-Cup voor lands kampioenen te mogen spelen. Maar voorlopig staat D/Watergraafsmeer een bord punt hoger genoteerd dan de Rotterdammers. MEMO - Philidor/Leiden: 4,A-5,A. Na Si- ciliaans te hebben geopend sloot Hans Kuijf het dame-eindspel tegen Lands man af op remise. Jeroen Piket, met zwart, speculeerde te grof: een te vroeg f5 in een Benoni leidde tot een snelle ineenstorting: \xh—xh. RAG de Graaff had het volste vertrouwen in zyn pionoffer. Het bracht inderdaad de gewenste rente op: l'A-l'A. De pa pieren van Piet Bakker in een Caro- Kann stonden slecht, maar hij kreeg een stuk tegen een pion. Toch ging hij failliet, want een droomcombinatie van Kroon kostte hem de dame 2'A- \l/2. Rini Kuyf bewees zijn nationale meestertitel: hoewel Van Geet het Ita liaans had voorbereid, stond hij al na een vijtiental zetten voor een debêcle: 2'/2-21/2. Via geforceerde materiaalwinst bracht Ad van den Berg de Leidenaars voor het eerst in een kansrijke positie: 2'A- 3!/2. Na een prima opening maakte Lex Jongsma de zaak zo ingewikkeld, dat hij zelf het slachtoffer werd: 2xh-2xh. Peter Gelpke haalde nog wel de tijd- controle, maar zijn remise-aandelen had hij daarbij verspeeld: hem restte slechts de koning in de aanbieding te doen: 4,/2-3'A. Op het nippertje deden Joop Piket en Henk van Maaren de balans toch nog in het voordeel van Philidor door slaan. Met een kwaliteitsoffer en een dosis meer ervaring dwong Joop Piket zijn opponent de matten op te rollen, terwijl Van Maaren de zaak op zijn be kende uitgekookte manier afhandel de: 4IA-5,A. Het recept, dat tot het volledige herstel van LSG I in klasse I A leidde, ver meldde slechts twee woorden: onbe vangen spelen. Het was dan ook een mentale inzinking. Evenals by ASG Apeldoorn in de vorige ronde (3-7 winst) liep het zaterdag tegen VHS/ Haarlem als een trein. 6'/2-3l/2. In tyd nood en in slechte stellingen was het motto weer: 'hoofd koel houden', ter wijl de nieuwelingen Joop Bakker en Enk van der Marei nu geheel zijn inge burgerd. Een extra stimulerende fak- tor was het weer meespelen van Joan Baart. Na een snelle dameruil besloot Dirk Sik kel zijn remisestelling niet te forceren: xh-xh. Joan Baart moest elf zetten in drie minuten afraffelen: "Het rekenen ging wat langzaam, maar gelukkig kon ik in die tydnood 'eindeloos' met myn dame schaak geven. De spanningen waren voor myn tegenstander te veel, want hoewel hy nog vijf kwartier had. gaf hy een pion weg en na de tydnood zelfs een toren." (1&-V4). De opponent van Wim Heemskerk baal de geweldig, toen de LSG-er hem achteraf liet zien, hoe hy het Leidse probeerseltje had kunnen afstraffen. Nu werd het remise: 2-L Joop Bakker dacht een stuk te winnen, maar hy ver loor een pion. Merkwaardig genoeg re sulteerde dat m plotseling opduikende matbeeeldcn 3 1 Een licht voordeel tje buitte Erik van der Marei helemaal uit "Een promotiecombinatie liet ik achterwege. Mat is toch leuker "(4-1) Ook Ossewaarde zette de vijandelyke koning mat, maar wel pas nadat zyn opponent in de fout was gegaaan en goed ook. Tolenaar maakte het karwei in tydnood af 6-1 Pas toen mocht VHS wat terugdoen. Twee verbonden vrijpionnen op de damevleugel deden Wichcrs de das om. 6-2. Charles Kuy- pers was helemaal niet tevreden: "Dit is nu al de derde keer. dat ik de winst laat liggen, maar ik ben wel nog steeds ongeslagen (6^1 V%) Léon Konings liep alsmaar te mopperen over 'kop- pyn en natuurlyk de langste party'. Het brak hem inderdaad op. Na 75 zet ten moest hy opgeven 6'A-3IA. Voorschoten en de reserves van Phili- dor Leiden leverden in klasse II C een vlotte derby af. Na vier uur schaken was de stryd al gestreden 5-5. De Voorschotenaren waren wel tevreden met deze uitslag, maar toch werden ze weer hekkesluitcrs, wsèit Spangen/ Ommoord kreeg het op zyn heupen een strafexpeditie tegen Moerwyk le verde 2-8 op. Toch behoeven de Voor schotenaren niet te wanhopen, want in de laatste dne ronden krygen ze tegen de zwakste opponenten de kans zich te redden. Wouters en Vriend durfden geen van beiden nsico te nemen Theo Piket zag in een veelbelovende stel ling een verborgen penning van Lin deboom over het hoofd, terwyl Barke- ma in het Frans twee zetten verwissel de. waarvan De Vnes profiteerde 2 'A- 'A. Na dit openingsoffensief van Voor schoten nam Philidor het initiatief over Verstegen zette Huizer gedeci deerd naast het bord Marcel Piket hield in tydnood het hoofd kool en dwong Enk Bongers tot opgave. Van Haldcren voerde het beter staande eindspel tegen Wise feilloos naar winst. 2'A—3Vi. Dameruil in een on schuldig uitziende stelling maakte de pionnen van Van Loon zo zwak. dat Brouwer de winst kon oprapen 3^- 3>A. In een fns aanvalspartytje maakte Smit korte metten met Both S'A^'A. Op het bord van Thieme en Jongsma gebeur de van alles. De heksenketel eindigde in tydnood plotseling met een mataan- val van Thieme 4,A-4'A. Sluiter en Ni co Kuyf deden in het Russisch hun best remise te vermyden. maar verlies was dan onvermydelyk 5-5.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15