c Derby half uur attractief Westlandia Lugdunum geeft li duwtje Alders helpt SJC toch nog aan zege Désar en Mouter tevreden met spel D Lisse geklopt met 3-2 Verdediging bezoekers 'als een zeef Roodenburg en UVS in alle opzichten gelijkwaardig LFC te Iaat op dreef MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 Sport LISSE - Door twee nonchalant acterende defensies werd het treffen tussen zondagtweedeklassers FC Lisse en SJC onverwacht boeiend. De beide achter ste linies liepen bij vlagen te slapen, waardoor de aanvallers van de tegenpartij af en toe ruimte kre gen om wat met de bal te doen. Dat was maar goed ook, want onder de miserabele omstandigheden was oogstrelend voetbal nauwelijks mogelijk. SJC was daarbij actiever en speelde direkter dan Lisse. Het won dan ook verdiend met 2-3. Dat er in deze Bollenstreek derby vijf treffers zouden gaan vallen zat er bij het aan- vangssignaal eigenlijk hele maal niet in. FC Lisse-trainer Faas koos voor een voorzich tige aanpak. Wim van Beek bleef buiten de basis, nieuw komer Ruud Dobbe mocht als vierde middenvelder fun geren. Achterin maakte Jack van Ruiten na een langdurige schorsing zijn rentree. Dat beloofde niet veel goeds voor het publiek dat de regen trot seerde. SJC zou als bezoe kende vereniging immers ook niet blinde naar voren gaan stormen. De praktijk pakte echter geheel anders uit. Binnen 15 minu ten stond SJC al op een 0-2 voorsprong. Jack van Ruiten liep nog onwennig op zijn stek rond. de combinatie van winterstop en schorsing liet zijn sporen na. De terugkeer van libero Van Ruiten leidde er bovendien toe dat Fred Bon op de voor hem ongewo ne rechtsback plaats moest spelen. Een gretig SJC profi teerde handig, voornamelijk dankzij Jos Alders. In de 7de minuut glipte Alders langs twee man, waarna hij de bal in de voeten van Ruud Alke made legde. Met een droge knal tekende de middenvel der de 0-1 aan. Na een corner- bal van Alders passeerde Hans Caspers goalie Ben Bakker met een handig inge kopte bal: 0-2. De schrik zat er toen goed bij de FC Lisse in. Zelfs zodanig dat er niet onmiddellijk een derde aanvaller in de voorste gelederen verscheen. De thuisploeg bleef vanuit een ;-middenveld op zoek naar de juiste combina tie. Gevaar sproot uit deze opbouw nauwelijks voort. Aleen de schoten van Ron Mesman en twee solo's van Laurens van der Voort stel den SJC voor enige proble men. Na foutief uitverdedi gen van Theo Godyla kreeg echter SJC de mogelijkheid om de score op te voeren, maar geen der voorwaartsen wist raad met dit buitenkans je. Na de rust kon Wim van Beek alsnog het veld opdraven. Van Beek mag dan met in vorm zijn, zijn komst hield toch in dat SJC voorzichtiger werd. Prompt sloeg FC Lisse toe. In de 4de minuut tikte Laurens v.d.Voort de bal uit een scrimmage langs Ed Zuidhoek: 1-2. De terugkeer van de spanning gaf het spel een grimmiger karakter. In de 70ste minuut leek een ac tie van Jos Alders dc match in SJC-voordeel te beslissen. Alders bood collega-spitsen René de Ridder en Hans Cas pers een droomkans, waar beiden echter geen raad mee wisten. Doris van der Voort ging meteen met het leder aan de haal. waarna de vrij staande Wim van Beek Lisse pardoes naar 2-2 kon tikken. Het publiek had zich al met een gelijkspel verzoend, toen Piet Alders zijn ploeg vlak voor tijd alsnog aan de zege hielp. De SJC-aanvoerder had de tijd om aan te leggen, waarna de bal met een curve het doel van de kansloze Bak ker inzwiepte: 2-3. RUUD DOBBELAAR LEIDEN Het is verleidelijk om na de 4-1 overwinning op Westlandia de conclusie te trekken dat Lugdunum weer helemaal op de weg terug is. Immers, met de minimale zege op HOV nog vers in het geheugen kan de Leidse ploeg na de winterstop terugkij ken op het respectabele aantal van vier wedstrijdpunten en dat is meer dan een verdub beling van de score uit de eerste helft van dit seizoen. Een optimistische kijk op het ver- dere verloop van de competitie lijkt echter gespeend van ieder realisme. Net als HOV een week daarvoor liep Westlandia giste ren voornamelijk tegen zichzelf te voetballen zodat het aandeel van de thuisclub in de uiteinde lijke zege minimaal te noemen was. Met name in de tweede helft was de speelwijze van de ploeg uit Poeldijk goed voor wel tien doelpunten en alleen het collec tieve falen van de Leidse voor hoede voorkwam dat dit aantal ook daadwerkelijk gehaald werd. Tegenstand van betekenis onder vond Lugdunum alleen in het eerste kwartier van de wedstrijd. Westlandia legde toen een op merkelijk enthousiasme aan de dag en het aanvallende spel leid de al na acht minuten tot een eer ste treffer. Na het aangeven van Ger Ammerlaan was het Wil van Kester die de bal knap over de uit zijn doel gekomen Wim Era dus lobte: 0-1 De vreugde over deze voorsprong was echter snel voorbij. Er waren nog geen twee minuten verstreken toen Henk de Cler uit een vrije schop de bal achter doelman Aad van Marre- wijk schoot: 1-1. Al gauw bleek dat de beide teams de hoge verwachtingen die met deze eerste tien minuten waren gewekt niet konden waarmaken. Het niveau van de wedstrijd gleed snel af naar een bedenke lijk peil en dit was niet in de laat ste plaats te danken aan de slech te kwaliteit van het speelveld. De kluiten aarde vlogen de spelers vooral in de omgeving van de twee doelmonden om de oren en met elke sliding werden er diepe sporen in de grasmat getrokken. Pas in de vierenveertigste mi nuut werd het duel weer wat in teressanter toen Daan Kooy- mans na een solo doelman Van Marrewijk voor de tweede maal verraste: 2-1. De neergaande lijn werd in de tweede helft nog verder doorge zet. Hardnekkig probeerden de twee ploegen enige lijn in het spel te brengen maar veel verder dan wat choatische pogingen kwam men niet. Bij de thuisclub was Ted van Berkel geen scha duw van de nuttige spelverdeler die hij was in de wedstrijd tegen HOV en hij leek zijn medespelers in deze malaise mee te sleuren. In de vijftiende minuut na rust stond hii zelfs aan de basis van LEIDEN - Het heeft acht jaar geduurd, maar einde lijk was het gisteren dan weer raak. Stond de derby tussen Roodenburg en UVS op het programma. Vroeger was dat een met emoties beladen duel, dat tienduizend toeschouwers trok en voor Leidse be grippen ongeveer zoveel betekende als destijds de wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord. Maar net zoals die huidige strijd tussen de voormalige wereldtop pers nog slechts nostalgi sche gedachten aan beter tijden weet op te roepen, zo goed ook is het hier ter stede allemaal minder ge worden. De hernieuwde kennismaking tussen de ze toonaangevende ama teurclubs van weleer viel gewoon tegen. De 0-0 uit slag geeft het al een beetje aan. Gerard Désar, trainer van de blauwwitte brigade en vroeger zelf deel uitmakend van het 'ou de' en zo succesvolle UVS, gaf vooraf al min of meer aan waar het momenteel aan ontbreekt. "Dit is natuurlijk wel leuk, zo'n echte Leidse derby, maar ei genlijk had ik liever gezien dat duel in de hoofdklasse was uitge vochten. Dan namelijk had het pas echt iets voorgesteld." Met welke uitspraak de goaltjes-dief in ruste, zo zou in het verloop van de wedstrijd blijken, de spij ker op zijn kop sloeg. Rivaliteit Want de in ere herstelde confronta tie tussen blauw zwart en blauw wit mocht weliswaar zeker nog genoeg kenmerken van ouder wetse rivaliteit in zich hebben, in kwalitatief opzicht viel er even wel weinig te genieten. Het was hard en spannend, dat vooral, en taktisch gezien werd er sterk ge speeld. Maar waar de 2000 toe schouwers eigenlijk voor kwa men, voor een paar mooie indivi duele bewegingen, voor specta culaire acties voor de doelen en voor een paar goals, daarin wer den zij meestentijds teleurge steld. Slechts een half uur kwam de lief hebber, de druilerige regen trot serend, redelijk aan zijn trekken. Goed, doelpunten vielen er ook toen niet, maar een kwartier na rust kregen de spelers - eerst die van Roodenburg en later die van UVS - toch wel meer oog voor het bereiken van een eventueel positief resultaat dan voor de be nen van de tegenstanders. Toen werd er risico genomen, toen ontstonden er wat kansen, toen ook kwam er een beetje sfeer. Het uur daarvoor had men zich, keurig volgens de laatst bijge werkte hoofdstukken van het handboek Taktiek, voornamelijk met elkaar beziggehouden. In koppeltjes van twee over de nat te doch alleszins bespeelbare grasmat gaande werd elk indivi dueel initiatief al bijvoorbaat on mogelijk gemaakt en wie zich aan zijn directe tegenstander probeerde te onttrekken werd genadeloos onderuit gehaald. Niemand, ook technisch begaaf de spelers als Hans van Leeu wen. Ron Bekooy of John van de Wetering niet, bleek in staat zich aan deze stringente mandekking te ontworstelen, enerzijds een gebrek aan klasse, al speelde an derzijds het gladde veld de ver dediger natuurlijk wel in de kaart. Nul Ruimte was er eigenlijk alleen voor de vrije verdedigers, Henri Pouw en Hans Kruit. Maar, geheel pas send in de opzet om vooraleerst de nul vast te houden, durfden bracht. Dat duurde ook die twee nauwelijks op avon tuur te gaan. De drie kansjes voor rust kwamen, niet toevallig, voort uit stilstaande situaties. Uit een hoekschop kogelde Ron Be kooy de bal op de benen van Roodenburg-doelman Nievaart, uit een snel genomen vnjc trap mikte Nico Oosterlee net te hoog en aan de andere kant ramde Herin Pouw het leder van dertig meter afstand net naast de ver keerde kant van de paal. Verder 25 overtredingen, gelijkelijk ver deeld over wit en zwart... Het was Roodenburg^tenslotte dat, een kwartier na de pauze, het sta tus quo op het middenveld ver brak. Alweer 15 overtredingen (na de hervatting in totaal 21) hadden het spel van zijn tempo beroofd toen laatste man Henri Pouw eindelijk besloot eens over de middellijn te stappen. Twee tegenstanders weglokkend be reikte hij met een listige pass de opgerukte Peter Ciere die met een steenhard uithaalde. Met veel moeite grabbelde Rob Groe nendijk de stuiterbal van de lijn. Remmen Vanaf dat moment werd het leuk. De conditievretende tackle's ble ven verder achterwege en alle remmen gingen los. In eerste in stantie leverde dat Roodenburg een overwicht en nog twee goede kansen op. Eerst voor Wim Lag- voet die van dichtbij de knie van Groenendijk raakte en de terug kaatser vervolgens verkeerd be handelde en daarna voor de sterk spelende Pouw die de UVS-goa- lie opnieuw op zijn kwaliteiten beproefde. Grabbelend bleef de besnorde sluitpost ook nu weer net overeind, waarna hu tot tweemaal toe bij hoge voorzetten liet zien wel degelijk 'klemvast' te zijn. De beurt daarop was aan UVS. Na dat een driftig gebarende Bert Kort de rijen net op tijd weer had gesloten knikte de talentvolle in valler Alfons Groenendijk de door Van der Heiden voorgege ven bal een paar centimeter naast. Pal daarop kreeg Hans van Leeuwen, even los, een fraaie kans. maar ook Nievaart gaf. evenals collega Groenendijk geen krimp. De laatste mogelijk heid tenslotte was voor de hard werkende Aad Neuteboom die met zijn schot bijna nog succes had. Het was gerechtigheid dat die bal er niet inging. Een gelijkspel was zondermeer de juiste verhouding van een duel dat niet als echt slecht, maar ook zeker niet als echt goed mocht worden be stempeld. Het laatste half uur was zondermeer het aankijken waard. Maar dat kon toch niet verhullen dat beide partijen daarvoor wel heel veel overtre dingen nodig hadden om elkaar in evenwicht te houden. Welis waar gaan nvaliteit en felheid vaak hand in hand, maar je kan ook overdrijven. Of was het com penseren....? AD VAN KAAM LEIDEN - Bij vlagen riep het duel Roodenburg - UVS in derdaad herinneringen op aan vroeger tijd, maar waar het de hardheid van beide teams betrof werd volledig gehoor gegeven aan de he den ten dagen in zwang zijn de uitdrukking 'Voetbal is oorlog'. Toegegeven, zelden overschreden beide teams de grens van het écht ontoe laatbare en meestal werd ge tracht de bal te spelen, maar de hoeveelheid overtredin gen rees in de met veel emo ties geladen derby de pan uit. Na rust moest arbiter Gudde de beide op scherp staande elftallen in totaal eenentwinig maal tot de or de roepen, waarbij moet worden aangetekend dat de weegschaal in evenwicht bleef: UVS en Roodenburg hadden in dat aantal onge veer hetzelfde aandeel. Zo als beide elftallen elkaar ook voetballend in even wicht hielden. Daarom heer ste er na afloop toch tevre denheid in beide kampen. UVS-oefenmeester Désar sprak van "een echte derby, die eigenlijk in 3-3 had moe ten eindigen. Ik vond de wedstrijd niet té hard, wel stevig. Er is uiterst correct gevoetbald, op een enkel on gelukje na dan. Onze voor hoede kwam er vanmiddag niet echt uit, maar dat komt wel. Die jongens zijn nog jong genoeg, ik vond trou wens dat de organistie bij Roodenburg achterin erg goed was. Ze dekten zéér consequent". Onbegrijpelijk derhalve dat Roodenburg zich vorige week liet inpakken door CVV en nu op het scherpst van de snede streed. Laurens Mouter: "Toen viel na die snelle achterstand de rust weg. Vanmiddag werden er zéér weinig persoonlijke fouten gemaakt. Ik vind dat er door beide elflallen is ge probeerd écht te voetballen. Ik ben hardstikke tevreden met het spel van Rooden burg en de uitslag, het klinkt misschien stom, vind ik dan minder belangrijk. Vooral Kees Verver en John van de Wetering waren goed op dreef. Het is te hopen dat de mensen zeggen 'het was een leuke pot' en volgende week terugkomen". Met John van de Wetering noemde Mouter de naam van de speler, die een prettig middagje beleefde. "In der- bies speel ik altijd lekker", keek de Roodenburg-aanval- ler terug. "UVS tikte van middag gewoon makkelij ker, terwijl wij harder werk ten. Door het vele lopen van bijvoorbeeld Kers Verver, kreeg ik ruimte. Daar komt bij dat ik op de eerste meters toch sneller was dan m'n di recte tegenstander Henk Zandbergen". FRED SEGAAR wat voor Westlandia de gelijkma ker had moeten worden. Slordig verspeelde hu aan de rand van het strafschopgebied de bal aan Wil van Kester die echter over het doel van Wim Eradus schoot Een nog treuriger uitvoering van de Ted-show bleef Van Berkel hiermee bespaard. In de ijver om alsnog met Lugdu num op geUjke hoogte te komen ging Westlandia in de tweede helft zo ver dat de verdedigende taken finaal werden verwaar loosd. In de twintigste minuut profiteerde de Leidse aanvoer der Frans Sjardijn voor de eerste maal van dit buitenkansje en hielp zijn ploeg met een strak schot aan een rustgevende 3-1 voorsprong. Acht minuten voor Ujd zorgde Daan Kooymans voor de eindstand van 4-1 door een voorzet van Wim Oppelaar direkt op de schoen te nemen. DICK VAN DER PLAS LEIDEN - René Holswilder ei. Bles Zuma hebben de kans voor LFC op een respectabele punten- deling tegen titelgegadigde ADO vergooid. De libero had schuld aan het eerste Haagse doelpunt, waarna er binnen een tijdsbestek van vijftien minuten nog dne treffers volgden omdat de Kana ries te veel risico's gingen ne men. En toen LFC zowaar nog aan een inhaalrace was begon nen miste Bles Zuma bijna tien minuten voor het einde bij een 4-2 achterstand een strafschop. Wanneer hij de marge tot één treffer zou hebben terugge bracht. had de Haagse opponent ongetwijfeld nog een benauwde slotfase voor de boeg gehad. Maar omdat het 4-2 bleef, de elf- metertrap stuitte via de onder kant lat terug in het veld, gaf LFC de stryd voortijdig op. LFC en ADO maakten gistermid dag een goede beurt aan de Bos- huizerkade. De Hagenaars had den meer kwaliteit in huis maar de stand bleef tot ver na rust in evenwicht. Kansen waren er aan beide kanten. LFC rukte zich na rust los van de bezoekers. Het offensief werd na een kwartier achter abrupt afge broken. Holswilder ging op het middenveld in de fout, waarna Erwin Lionar naar 0-1 soleerde. LFC schakelde in de defensie di rect over op het één tegen één systeem, waar ADO dankbaar gebruik van maakte. Achtereen volgens vonden Wim Koning. Freddy Goemans en opnieuw Er- win Lionar het net Voor de uit gebluste Wallie Gallaart en Nico van As kwamen daarna René Be kooy en Theo Collee. die voor nog meer pressie op de Haagse verdediging zorgden. Opmerke lijk makkelijk halveerden Ger Nagtegeller en Theo Collee de achterstand. Na de gemiste straf schop van Zuma staakte LFC echter het verzet. UDO sleepte ternauwernood de volle winst weg by HBS. Ver diend was de 2-1 zege wel. Maar vijf minuten voor tijd was het aan scheidsrechter Van Ree om te bepalen of een lob van Wilbert Witteman nu wel of niet de lyn was gepasseerd nadat dc Haagse goalie had misgegrepcn. Zijn be slissing viel in het voordeel van <i' ploeg uit, wat 1-2 betekende. Het had uiteraard nogal wat voeten in du aard.- vourdut HBS dc woordenstrijd met de leidsman staakte. De mening was dat Van Ree op veel te grote afstand stond om te kunnen oordelen. Daarover had ook UDO twijfels op het moment dat Van Ree doelman Kees van Run bestrafte, die volgens zijn zeggen bu een uittrap de 16 meter grens was ge passeerd Uit de vrue trap volgde de Haagse gelukmakcr UDO had juist daarvoor, zo'n tien mi nuten voor de rust. de leiding ge nomen. Dick Witteman scoorde in de rebound, nadat Ronald Veldhoven op de lat had gekopt. Tumult dus bu het toekennen van de doelpunten. Wat echter niet in de weg stond dat de ploeg die er het meeste aanspraak op maakte, met de buit naar huis ging UDO speelde zeer gedisciplineerd, had voortdurend een overwicht en tevens dc beste kansen. Het duel tussen LDWS en WSB werd afgelast.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11