Suriname rustig na"coup' Modern wapentuig voor Salvadoriaanse junta Freddie Laker verkeek zich op koersverhouding Engeland volgt voorbeeld Reagan Schmidt wint vertrouwenskwestie t D Israël kwaad over uitlating Moebarak Reactie Den Haag terughoudend Nieuw Evenement In Ahoy"! ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 JOHANNESBURG (ANP/Reuter/ UPI/DPA) - De voedingsbond FNV en de anti-apartheidsbewe- ging Nederland zullen hun acties voor de vrijlating van de Zuid- afrikaanse vakbondsveteraan Oscar Npetha opvoeren, nu diens collega dr. Neil Aggutt in de Zuidafrikaanse gevangenis is omgekomen. Gistermiddag werd bekend dat de 29-jarige Aggutt donderdagavond dood in zijn cel is aangetroffen. De Voedingsbond FNV en de anti apartheidsbeweging Nederland vrezen dat de 72-jarige Npetha eenzelfde lot wacht. Volgens de organisaties zijn in de afgelopen jaren al meer dan vijftig gedeti neerden onder de handen van de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie "omgekomen". Volgens hen is de dood van dr. Aggutt een on derdeel van de aanval van het Buitenland Vakbondsman Zuid-Af lik a sterft in cel apartheidsregime bedoeld om de vakbeweging* in Zuid-Afnka te vernietigen. Aggutt was een van de leiders van een multiraciale voedselbond. Hij werd verleden jaar novem ber, samen met 16 andere critici van het apartheidsbewind gear resteerd op grond van de anti terreurwet. Deze wet geeft de veiligheidspolitie de bevoegd heid mensen voor onbepaalde tijd vast te houden, zonder dat er een specifieke beschuldiging te gen hen geuit wordt. Een woordvoerder van de Zuid afrikaanse vakfederatie Fosatu zei naar aanleiding van de dood van Aggutt: "Niemand weet wel ke verschrikkingen hebben ge leid tot zijn dood". "Zijn dood is nog een schandvlek op de veilig heidswetgeving, die toch al in een kwaad daglicht staat". Volgens officieuze cijfers is Aggutt de 46ste arrestant die sinds 1963 in een cel van een politiebureau is overleden. Hij is de eerste blanke die dit lot ten deel valt. Volgens het hoofd van de Zuidafri kaanse politie, .generaal Mike Geldenhuys, heeft Aggutt zich opgehangen in zijn cel. JERUZALEM (DPA) - De oproep van de Egyptische president Hosni Moebarak tot erkenning van een Palestijns recht op zelfbeschikking is, naar het oordeel van Israel, "in tegenspraak met de overeenkomsten van Camp David inzake het Midden-Oosten". Moebaraks uitlatingen in Washington kunnen worden beschouwd als "een verkapte uitnodiging tot oprichting van een Palestijnse staat", zo verklaarde gisteren de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Jeruzalem. Hij herinnerde eraan dat Israël, Egypte en de Verenigde Staten in Camp David uitdrukkelijk zijn overeengeko men dat het Palestijnse vraagstuk moet worden opgelost door middel van een regeling voor autonomie aan de bevolking in het bezette deel van Jordanië en de strook van Gaza. In Israël worden de jongste uitspraken van Moebarak gezien als een aan wijzing dat de houding van Egypte na de moord op diens voorganger, Anwar Sadat, is verhard. DEN HAAG (GPD/ANP) De Nederlandse regering en volksvertegenwoordiging stellen zich nog bijzonder te rughoudend op ten aanzien van het aftreden van de Surinaamse regering onder Chin A Sen. Volgens premier Van Agt is er gis termiddag in de ministerraad nauwelijks gesproken over deze nieuwe ontwikkeling omdat er „te weinig vaste, solide informa tie" is om de situatie te beoorde len. Volgens de „sterke man" van Suriname, legerbevelhebber Desi Bouterse, is er slechts spra ke van een overgangsperiode naar een regering die „meer in overeenstemming is met de revo lutionaire doeleinden". Uit de spaarzame berichten uit Su riname blijkt het aftreden van de burgerregering-Chin A Sen en de uitoefening van het gezag door de Nationale Militaire Raad, wei nig publieke opschudding te weeg te hebben gebracht. Er is "Vliegen in VS nog even veilig" WASHINGTON (Reuter) yiiegén in de Verenigde Staten is even veilig als het was voor de staking van luchtverkeerslei ders, die zes maanden geleden begon. Dit blijkt uit een rapport van de Amerikaanse stichting "veiligheid bij het vliegen" dat gisteren werd gepubliceerd. De verboden staking van 11.500 le den van de organisatie van lucht verkeersleiders (PATCO) begon op 3 augustus. President Reagan ontsloeg alle stakers die weiger den aan het werk te gaan. Sinds de staking hebben zich twee grote ongelukken voorgedaan in de Verenigde Staten, maar geen van beide is te wijten aan de ver keersleiders, zegt het rapport. "Een grote meerderheid van de piloten die werd ondervraagd vond het nieuwe systeem 'beter dan vroeger' en een 'plezier om mee te vliegen'". ADVERTENTIE geen verhoogde militaire aanwe zigheid op straat en van politieke en maatschappelijke organisa ties is tot dusverre geen reactie vernomen. Volgens Bouterse zal het opstellen van een nieuwe grondwet voor Suriname ge woon doorgaan en zal er voorlo pig geen nieuwe president wor den aangesteld om Chin A Sen te vervangen. In Nederland is erg bezorgd gerea geerd op de gebeurtenissen in Suriname. „De regering zou het ten zeerste betreuren indien door deze gebeurtenissen het opstel len van een nieuwe grondwet en de weg naar wederinvoering van democratische verhoudingen, waartoe de regering Chin A Sen zich had verbonden, zouden wor den onderbroken", aldus de woordvoerder van minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. In de meeste Tweede-Kamerfrac ties wordt het komend weekend overlegd over de nieuwe situatie in Suriname, met name waar het de gelden van ontwikkelingssa menwerking betreft. Volgens ka merlid voor de PvdA Knol mag het niet zo zijn dat „de gelden voor ontwikkelingssamenwer king een versteviging van de po sitie van de militaire machtheb bers ten gevolg hebben". Even als de andere fracties echter een terughoudendheid voor wat be treft commentaar op de gebeur tenissen. De afgetreden president Chin A Sen heeft inmiddels aangekon digd zich volledig uit de politiek terug te willen trekken. In tegen stelling tot eerdere berichten zou hij niet onder huisarrest zijn ge plaatst. De ex-president denkt er aan met vakantie te gaan en ver volgens een boek te gaan schrij- De Rekreatiebeurs voor Het Hele Gezin. Centraal staat: Rekreëren in eigpn omgeving. VRIJBUITEN'82 biedt een keuze uit: Rekreatie-en pretparken Dagtrips- en vakantie informatie Caravans, Vouwwagens, •Mo.torhomes, Tenten, kampeerartikelen, accessoires. Speciale A ttraktiesü Paard- en ponyrijden in het wild-west park, wild-west sporten Presentaties van div VW's. Walibi, Bobbejaanland, Madurodam etc. Sport en spel In het wild-west park treden bekende country and westèrn groepen voor u op. VRIJBUITEN'82 woensdag 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AHOY' ROTTERDAM open: dagelijks'van 11.00tot 17 OOu. en van 19 00 tot22.30u Zondagavond gesloten De recreatiebeurs voor het hele gezin Legerbevelhebber Bouterse ver klaarde tegenover het NOS-jour- naal, dat er in Suriname voorlo pig geen nieuwe president zal komen. Hij zei verder dat hijzelf niet die functie zal vervullen. TEHERAN (AFP) - De Brit Andrew Pyke die onlangs in Iran werd vrijgelaten na een gevangenschap van 17 maan den, is gisteren uit Iran ver trokken. Hij stapte op het vliegveld van Teheran in een toestel van Iran Air, dat als bestemming Amsterdam heeft. Er worden tussenstops gemaakt in Athene en Brus- De 42-jarige Pyke is getrouwd met een Nederlandse en woont in Voorburg. Hij werkt bij een Nederlands bedrijf dat in Iran helikopters ver huurde. In augustus 1980 werd hij op de luchthaven van Teheran aangehouden toen hij op het punt stond Iran te verlaten. De Iraanse autoriteiten beschuldigden hem aanvankelijk van spio nage maar tot een proces kwam het nooit. (foto: Andrew Pyke herenigd met zijn vrouw na aankomst in Athene). Sancties tegen Polen LONDEN (AFP/DPA/UP) - Enge land heeft gisteren een reeks eco nomische en politieke sancties afgekondigd tegen Polen en de Sowjet-Unie. Volgens de eerste berichten krijgt Polen geen nieuwe Engelse kre dieten meer. De onderhandelin gen over de aflossing van de Poolse schuld worden bevroren. Voorts selt de Engelse regering reisbeperkingen in voor Russi sche en Poolse diplomaten in Engeland. Ook werd aangekon digd dat de BBC meer radio-uit zendingen in het Pools zal gaan uitzenden, die bestemd zijn voor Polen. Nadat de Russische en de Poolse ambassadeur op de hoogte wa- WASHINGTON (AFP/Reu- ter) - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendge maakt dat de luchtmacht van El Salvador op korte termijn versterkt zal wor- gon kon nog niet zeggen hoeveel toestellen er in totaal geleverdzu- len worden, en of er al een begin is gemaakt met de leverantie. Evenmin kon hij vragen beant woorden over een mogelijke ver sterking van het aantal Ameri kaanse militaire adviseurs in El Salvador. den met modern Ameri- De luchtmacht van El Salvador kaans materieel. El Salvador krijgt troepentrans port-vliegtuigen van het type C- 123, verkenningsvliegtuigen van het type 02 en lichte bommen werpers, vermoedelijk van het type A-37 'dragonfly'. Bovendien worden zes UH-1H (Huey) heli copters overgevlogen naar El Salvador. Een woordvoerder i heeft nog niet eerder de beschik king gehad over dergelijk mo dern materieel. Deze toestellen zijn technologisch veel hoog waardiger dan het materieel waarmee de luchtmachten van de landen in Centraal-Amerika zijn uitgerust. Volgens militaire specialisten in Washington be schikt alleen Cuba misschien over vergelijkbare toestellen van Russische herkomst. i het Penta- Frankrijk en Zweden hebben gis- af. teren de gebeurtenissen in El Salvador en Polen veroordeeld als schending van de rechten van de mens. De twee landen vragen de militarie autoriteiten in War schau de politieke dialoog met het Poolse volk te hervatten. De schending van de rechten van de mens moet veroordeeld wor den, waar zich dit ook voordoet. Het bloedvergieten in El Salva dor is eveneens een zaak die het Franse en het Zweedse volk diep raakt', zo zei minister van buiten landse zaken Cheysson. De Fran se minister verklaarde dat zijn land geen sancties wil afkondi gen tegen de Sowjet-Unie, zo lang Moskou zich onthoudt van rechtstreekse interventie in Po len. Cheysson sloot gisteren een tweedaags bezoek aan Zweden ren gesteld van de Engelse maat regelen, werden de sancties in het Lagerhuis bekendgemaakt. De maatregelen zijn genomen, na overleg met de NAVO. De sancties tegen de Sowjet-Unie betreffen met name vier Brits- Russische overeenkomsten op het gebied van medische samen werking, milieubescherming, landbouw en kernenergie. Ook zullen enige visserij-overeen komsten tussen Groot-Brittan- nië en de Sowjet-Unie in het na deel van de laatste herzien wor den. De Britse regering maakte verder bekend dat zij opnieuw wil onderhandelen over de voor waarden van een Brits-Russisch verdrag inzake de koopvaardij. Poolse regeringsfunctionarissen hebben gisteren met nadruk be richten tegengesproken over sys tematische slechte behandeling van geïnterneerden. Eerder deze week was gemeld dat tien gein- terneeerden in de Suwalki-ge- vangenis in Noordoost-Polen zouden zijn geslagen. Regeringsfunctionarissen erken den dat in enkele gevallen span ningen mogelijk zijn uitgelopen op een confrontatie, maar ze be klemtoonden dat dit geen alge meen patroon is. Ook ontkenden ze dat vrouwen in het interne ringskamp Goldap bij de Russi sche grens te horen hadden ge kregen dat ze een loyaliteits verklaring moesten tekenen, als ze niet het risico wilden lopen dat hun kinderen in staatstehui- zen geplaatst zouden worden. De Poolse rechtbanken hebben voortvarend gereageerd op de ongeregeldheden in Gdansk van afgelopen zaterdag. Volgens persberichten zijn al 83 mensen die betrokken waren bij de beto ging veroordeeld. Zij kregen ge vangenisstraffen van één tot twee maanden of werden veroor deeld tot boetes. In totaal wer den bij de betoging 250 personen gearresteerd. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De regeringsfracties SPD en FDP hebben hun volle vertrouwen uitgesproken in bondskanselier Helmut Schmidt, en daar mee in de voortzetting van de politiek van de sociaal-liberale bondsregering. De door Schmidt volgens artikel 68 van de Grondwet ingediende motie van vertrouwen kreeg 269 ja-stemmen Dat betekent dat alle SPD- en FDP-afgevaardigden vóór hebben gestemd De CDU-CSU-oppositie stemde, eveneens gesloten, tegen de motie van vertrouwen. Na afloop van de niet geheime stemming kreeg Helmut Schmidt een staande ovatie van SPD en FDP. De sociaal-democratische fractieleider Herbert Wehner overhandigde hem een bos rode anjers. Het was gistermiddag laat de tweede keer dat de Bondsdag zich moest uitspreken over een door een bondskanselier ingediende ver trouwenskwestie. Toen dit voor de eerste keer in mei 1972 ge beurde, ging het erom de weg te openen naar nieuwe verkiezingen. Door het overlopen destijds van meerdere afgevaardigden naar de oppositie, was de positie van de toenmali ge bondskanselier Willy Brandt ondermijnd. Brandt stelde vervolgens de portefeuille- kwestie en won. De daarna gehouden ver kiezingen leverden een grote winst op voor SPD en FDP samen. Daarmee was de basis geschapen voor de nieuwe Oostpolitiek. Dit keer ging het bij de vertrouwenskwestie om iets heel anders. Schmidt had van zijn grondwettelijk recht gebruik gemaakt om, zoals hij gisteren zei, „de burgers van ons land en de internationale openbaarheid een signaal van duidelijkheid te geven". Volgens de Westduitse regeringschef hebben die kie zers, die bij de bondsdagverkiezngen van 5 oktober 1980 op sociaal-democraten en libe ralen hebben gestemd omdat zij een voort zetting van de sociaal-liberale regeringscoa litie wensten, zekerheid nodig dat de rege ring het haar voor vier jaar verleende man daat ook werkelijk zal uitoefenen. Schmidt heeft de vertrouwensvraag gesteld in samenhang met het afgelopen woensdag door de regering bekendgemaakte werkge legenheidsprogramma. Hij weigerde echter uitdrukkelijk de vertrouwenskwestie alleen maar met dit na veel strijd tussen SPD en FDP bereikte compromis te verbinden. De kanselier wilde dat zijn hele politiek inzet van de vrijdag gehouden stemming zou zijn. Die wens is in vervulling gegaan. De verklaring over de failliet verklaring van Freddie Laker is als een volslagen verras sing gekomen. Begin deze week zei hy zestig miljoen pond sterling te hebben kun nen lenen van de Amerikaan se vliegtuigfabriek McDon nell Douglas en enige banken en dat de financiële zorgen van zyn maatschappij voorbu waren "Ik heb nog nooit zo veel vertrouwen in de toe komst gehad", zo verklaarde hij dinsdag in Londen bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten. Dezer dagen werd gemeld dat McDonnell Douglas bereid was een deel van haar vorde ring op Laker Airways voor de levering van vliegtuigen in aandelen Laker om te zetten. Het zou om een bedrag van 46 miljoen dollar gaan. De fa briek zou bovendien bereid zijn Laker Airways drie of vier miljoen pond sterling voor te schieten in het kader van een "overlevingspakket" dat de Britse luchtvaartmaat schappij in samenwerking met banken zou worden aan geboden. Laker verklaarde gisteren dat de "afgang" van zijn maat schappij te wijten is aan het mislukken van de onderhan delingen over dat "overle vingspakket" die twee maan den hebben geduurd. Hij zei ook te hopen dat de voorde len die hij met zijn goedkope "Sky-Train"-diensten op de Verenigde Staten voor de luchtreizigers heeft weten te bereiken niet verloren zullen gaan. Verleden jaar heeft de "Sky-Train" 835.000 passa giers vervoerd. De internationale luchtvaart maatschappij die lijndien sten op de Noord-Atlantische routes onderhouden hebben het afgelopen jaar samen honderden miljoenen dollars verlies geleden als gevolg van de tarievenoorlog die Freddie Laker enige jaren geleden op gang bracht. Ze zijn inmid dels aan het onderhandelen geslagen over een of andere vorm van samenwerking bij de vaststelling van de tarie ven omdat de verliezen niet meer op te brengen zijn. La ker wilde daar niet over mee praten. Koersverhouding Van deskundigen op het ge bied van de tariefbepaling in de luchtvaart werd gisteren vernomen dat Laker zich ver moedelijk vooral verkeken heeft op de koersverhouding tussen de dollar en het pond sterling. Hij is er, veel te opti mistisch, van uitgegaan dat het pond het hele afgelopen jaar zijn koers van rond de 2,25 dollar zou behouden die het aan het begin van het jaar had. De koers zakte echter juist aan het begin van het hoogsei zoen voor de luchtvaart tot 1,70 dollar. Dat betekende het einde van het tot dan toe redelijke rendement van de "Sky-Train". Laker Airways verloor bovendien een groot aantal klanten aan zijn voor naamste concurrenten op de Noordatlantische routes, Pa- nAm en British Airways, die zich wegens het succes van de Britse onafhankelijke maatschappij genoodzaakt hadden gezien hun tarieven eveneens drastisch te verla gen. Airbussen De financiële moeilijkheden die Laker Airways nu blik baar de das hebben omge daan, begonnen enige maan den geleden toen bleek dat de maatschappij niet meer kon voldoen aan haar ver plichtingen uit hoofde van le ningen van 200 miljoen pond sterling (bijna een miljard gulden), opgenomen voor de aanschaf van DC-10's bij McDonnell Douglas en A300's bij Airbus Industrie. Om uit de problemen te ko men besloot Laker zeven al bestelde A300's niet te kopen en de drie die hij al had te- verkopen. Laker had de nieuwe Airbus sen willen gebruiken op rou tes tussen de Lóndense luchthaven Gatwick en di verse steden op het Europese vasteland. Hij had van de Zwitserse regering al toe stemming gekregen voor een goedkope dienst op Zurich. Andere landen waren minder vlot met het verstrekken van vergunningen, naar mag wor den aangenomen omdat zij vreesden dat de concurrentie van Laker Airways proble men zou opleveren voor hun eigen nationale luchtvaart maatschappij. Het mislukken van de plannen van Laker voor "goedkoop luchtvervoer voor iedereen" moet voor een deel ook wor den toegeschreven aan de economische recessie in de- geïnd ustnaliseerde wereld. die alle prognoses omtrent de ontwikkeling van het lucht verkeer op losse schroeven zette. Geen franje Het voornaamste kenmerk van Lakers goedkope "Sky- Train"-service was het ont breken van alle franje, zoals maaltijden aan boord, gratis drankjes, films en wat dies meer zij. Ook behoefde bij Laker niet te worden gereser veerd. De stoelen werden al leen verkocht aan reizigers die zich persoonlijk aandien den, volgens het principe van wie het eerst komt het eerst maalt. Laker begon met dit systeem in 1977 zonder over eigen kapi taal te beschikken Het ver haal gaat dat hij het benodig de geld had geleend van een man in een café. Hij vroeg voor een enkele reis Gatwick- New York aanvankelijk 59 pond sterling, aanzienlijk minder dan de toen geldende tarieven van de gevestigde luchtvaartmaatschappijen. Laker beschikte over een vloot van elf DC-1 O's, waarmee hij ook chartervluchten uitvoer de. De eerste problemen van de voorvechter van het goed kope luchtvervoer ontston den overigens doordat zijn DC-1 O's na een ongeval met een machine van dat type enige tijd aan de grond moes ten worden gehouden. Gisteren werd medegedeeld dat de leiding van Laker Air ways voorlopig wordt over genomen door de Clydesdale Bank, de grootste schuldei ser van de maatschappij. Op vragen over de optimistische uitspraken van Laker aan het begin van de week en de be kendmaking van hot faillisse ment gisteren antwoordde een woordvoerster van de maatschappij dat de onder handelingen over het "over levingspakket" woensdag plotseling een "dramatische wending" namen. Ze deelde ook mee dat de vluchten voorlopig worden voortgezet en dat de maat schappij reizigers die al heb ben geboekt voor de vakan tiepakketten die Laker Air ways ook aanbiedt, van de zo mer niet in de steek zullen worden gelaten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9