'Goede kaarten Hoogovens Gaat de jongere Neerlands vuile werk opknappen Shell ontketent nieuwe slag in benzineoorlog Justitie: uitwijzing van Chileen terecht Als fusie Westduitse staalbedrijven doorgaat Giftig afval bij Gouderak van Shell Ziek na eten van zalm Van der Stoel vindt werk Volker S te vin in Libïe aanvaardbaar Holec wil inkrimpen Sterke groei activiteiten scheepssector ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 DEN HAAG (GPD) - De oorlog om de benzineprijzen is een di recte confrontatie geworden tus sen de grote maatschappijen. Ze heeft inmiddels aan zelfbedie- ningspompen geleid tot een ver laging van de prijs van een liter benzine met 2 cent. Shell opende gisteren de nieuwe slag. Om haar „marktaandeel te gen afbrokkeling te bescher men" kondigde de maatschappij aan dat zij met onmiddellijke in gang de benzineprijs aan haar grote zelfbedieningspompen buiten de autosnelwegen 2 cent goedkoper zou gaan verkopen. Esso, Mobil Oil en BP volgden minder dan een uur later. Langs de autosnelwegen kan de verlaging (nog) niet worden doorgevoerd, omdat men daar te maken heeft met beperkingen die Rijkswaterstaat de benzine stations oplegt. Shell heeft al aangekondigd dat zij met Rijks waterstaat op korte termijn wil praten om ook langs de autosnel- Binnenland Shell wil met de extra verlaging in de slag tegen tankstations die 6 cent of meer korting geven. Het gaat daarbij met name om pom pen van Esso. Deze maatschap pij ontketende ruim een maand geleden de benzine-oorlog in een poging om terrein dat zij aan wit te pompen had verloren, terug te winnen. Esso kondigde toen prijsverlagin gen tot 10 cent per liter aan op die plaatsen waar zij felle concur rentie te duchten had van witte pompen. Andere benzinemaat schappijen volgden. Op tiental len plaatsen ging de prijs dras tisch omlaag. Elders echter bleef de prijs van een liter benzine op het niveau van de maximumprijzen die het mi nisterie van economische zaken elke veertien dagen vaststelt. Aan zelfbedieningspompen wordt daarop een korting van 4 cent per liter verleend. Shell heeft de kat nu echter een nieuwe bel aan gebonden door aan al haar zelfbedieningspom pen de korting op een liter benzi ne van 4 cent te brengen op 6 cent. Voor de bond van garage houders, de Bovag, is de nieuwe prijsoorlog aanleiding geweest zich tot de minister van economi sche zaken te wenden. De bond zegt niets liever te willen dan dat op een zo breed mogelijk front de prijzen van benzine zak ken „maar niet als dat over de rug van de pomphouders tot stand moet komen. De pompg- houders, wier financiële positie toch al niet zo florissant is moe ten het prijs verlies immers ge heel of gedeeltelijk uit eigen zak betalen". De Bovag vindt dat de minister moet ingrijpen. Mobil liet gisteravond weten met de prijsverlaging mee te gaan om niet in een nadelige concurren tiepositie te geraken. Esso liet te gelijkertijd weten dat zij. behalve de algemene prijsverlaging met 2 cent aan zelfbedieningspompen, inmiddels aan 85 in plaats van aan 40 pompstations kortingen zou gaan verlenen van 10 cent per liter. Dat zijn volgens Esso de pompen die worden bedreigd door de concurrentie van witte stations. Eerder deze week liet de top van Shell weten dat later dit jaar en volgende jaren rekening moet worden gehouden met een stij ging van de benzineprijzen. IJMUIDEN (GPD) - De fusieplan nen van de Westduitse staalbe drijven Hoesch en Krupp kun nen leiden tot een „erg vergaan de samenwerking". Dat zei Estel- topman J. D. Hooglandt gister avond na afloop van een verga dering van de raad van commis sarissen van Hoogovens in IJ- muiden. Hooglandt meent dat zo'n vergaande samenwerking ROTTERDAM/GOUDERAK (ANP) - Shell Chemie in Rotter dam heeft aan het eind van de ja ren vijftig op de toenmalige stortplaats bij het Zuidhollandse plaatsje Gouderak enige tijd gif tig chemisch afval gestort. Vol gens de woordvoerder van Shell staat niet vast dat dit is gebeurd met een vergunning van Rijks waterstaat. Hoelang er afval van de landbouwbestrijdingsmide- lenfabriek in Pernis naar Goude rak is gebracht is niet bekend en ook niet hoeveel er van deze zeer giftige "drins" zijn terecht geko men. Volgens de Shell-woordvoerder is het bedrijf met de stortingen ge stopt toen er begin 1959 in de Hollandse IJssel massale vis sterfte voorkwam en het zwem men in de rivier werd verboden. Shell-Chemie het toen, aldus de woordvoerder, ogenblikkelijk opdracht gegeven om de inmid dels op de stortplaats - een in ham van de Hollandse IJssel aangevoerde "drins" weg te ha len. "Mocht worden aangetoond dat er onder de huizen bij de Zel- lingweg en omgeving in Goude rak afvalprodukten van Shell- Chemie aanwezig zijn, dan moe ten we aannemen dat toen niet alles is weggehaald", aldus de Shell-woordvoerder gisteravond. Bij Shell-Chemie is men begonnen met een intern onderzoek naar aanleiding van de gifvondsten door het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening in Gou derak. Volgens de woordvoerder moet nog antwoord komen op de vraag welk bedrijf van Shell de opdracht heeft gekregen om de gestorte "drins" terug te brengen naar Pernis. Ook moet nog dui delijk worden op welke manier het chemisch afval een tijd lang naar de stortplaats bij Gouderak is gebracht. Volgens Shell is het bedrijf onmid dellijk na het bekend worden van de massale vissterfte in de Hollandse IJssel gestopt met het transport naar Gouderak. Sinds mei 1959 zijn de afvalprodukten van de landbouwbestrijdings- middelenfabriek niet meer bui ten de fabriekspoort gekomen. In de loop van 1961 werd bij Shell-Chemie in Pernis een vuil verbrandingsoven in gebruik ge nomen, waar de afvalprodukten sindsdien worden vernietigd. Inmiddels heeft de Shell-top de milieu-inspecteur van de volks gezondheid in Zuid-Holland alle hulp aangeboden bij het verdere onderzoek naar de door het RID aangetoonde ernstige bodem verontreiniging door giftig che misch afval bij Gouderak. Shell stelt zijn geavanceerde techni sche laboratoriumapparatuur ter beschikking van het onderzoek, aldus de woordvoerder. niet meer zou kunnen passen in de Estel-conceptie waarvan Hoogovens en Hoesch nu nog ge zamenlijk de pijlers zijn. Hoesch en Krupp hebben donderdag het principebesluit over een fusie ge nomen met het oog op Westduit se overheidshulp. Sprekend over het Estel-hoofdkan- toor in Nijmegen zei Hooglandt het niet uitgesloten te achten dat in het geval Hoogovens alleen komt te staan een verhuizing van dat kantoor nodig zal zijn. Vast staat dat een deel van de Estel- staf dan terugkeert naar IJmui- den. Voor een Hoogovens-alleen zag Hooglandt wel degelijk moge lijkheden. Het bedrijf zal in de beginfase mogelijk wat proble men moeten overwinnen maar heeft wel degelijk goede kaarten, zo zei hij. De Vereniging van Ho ger Hoogoven Personeel (VHHP) zal woensdag tijdens een ge sprek met de Estel-top de toe komst van het hoger personeel op het hoofdkantoor in Nijme gen aan de orde stellen. De VHHP wil dat indien nodig tijdig goede regelingen voor deze groep getroffen worden. Inmid dels heeft een Hoesch-woord- voerder gisteren laten weten dat dit bedrijf in 1982 rekent op re sultaten die ten opzichte van 1981 aanzienlijk gunstiger zullen zijn. In IJmuiden wordt het niet onmo gelijk geacht dat als gevolg van een ingrijpende herstructurering Hoesch er dit jaar Financieel gro tendeels weer bovenop komt. Dat zou dan ook de reden zijn waarom de Westduitsers het aan durven diverse binnen Estel overeengekomen regelingen ter discussie te stellen. Een van die regelingen voorziet in een over nemen door de moeder (Estel) van de door de dochter (Hoesch) gemaakte schulden. Dit zoge naamde Beherrschungsvertrag heeft Hoesch deze week opge zegd. UTRECHT (ANP) - De Belgische gezondheidsautoriteiten hebben gistermiddag in België twee vrij ernstige ziektegevallen (botulis- me) geconstateerd na het eten van zalm uit blik. Dit heeft een woordvoerder van het Neder landse ministerie van volksge zondheid bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder gaat het om blikjes John West pink zalm van 220 gram. Het ministerie be schikt nog niet over nadere gege vens, maar raadt in afwachting daarvan aan geen zalm te eten uit genoemde blikjes. ROTTERDAM Prins Claus heeft gisteren in Rotterdam onver' wacht een bezoek gebracht aan twee stadsvemieuwingswijken. In de wijk Het Oude Westen liep hij diverse personen tegen het lijf die graag hun zegje wilden doen. Op de foto lucht Koos Bosch, hande laar in tweedehands goederen, zijn hart over de hoge heren van de OGEM. De prins wandelde onder meer over de West-Kruiskade, het centrum van de drughandel in Rot terdam. Hij bracht ook een bezoek aan de wijk Feijenoord. ADVERTENTIE een verbod op het verrichten van bepaalde diensten in het buiten land zou de bewegingsvrijheid van personen in het geding zijn, aldus de minister. DEN HAAG (GPD)- Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) vindt de betrokkenheid van de firma Volker Stevin bij de bouw van een militair vliegveld in Li bië aanvaardbaar. Hij antwoordt dit op vragen van het Tweede- Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA). Tegen activiteiten van het bedrijfs leven over de grens mag de rege ring alleen in zeer zwaarwegende gevallen optreden, aldus Van der Stoel. Als voorbeeld noemt hij landen waartegen internationale sanctiemaatregelen gelden. In het geval van Libië is daarvan geen sprake. Van der Stoel maakt onderscheid tussen de levering van militair materieel en de betrokkenheid bij het aanleggen van vliegvel den die ook militair worden ge bruikt. In het eerste geval is er sprake van een directe buiten lands-politieke betekenis. Bij DEN HAAG-GIEKERK (GPD) - Volgens het ministerie van justi tie is er niets uitzonderlijks aan de hand met de uitwijzing van de 37-jarige Chileen Oscar Campos, die sinds vorig jaar juni met zijn gezin in het Friese Giekerk woont. Het gezin Campos moet ons land volgende week donder dag verlaten en mag niet wach ten op een uitspraak van de Raad van State. Het besluit wordt aan gevochten door de Vereniging HENGELO (ANP) - Hazemeyer, onderdeel van de Holec Schake- laarsgroep, moet in 1982 met 450 arbeidsplaatsen netto inkrim pen. In verband met part-timers en gedeeltelijke WAO-ers bete kent dit, dat 500 tot 525 mede werkers zullen moeten verdwij nen. Deze conclusies staan in een rap port van het organisatie-advies bureau Bakkenist, Spits en Co, dat gisteren werd aangeboden aan de leiding van de Schake- laarsgroep, de ondernemings raad van Hazemeyer en de vak bonden. De vakbonden zijn voorlopig niet van plan akkoord te gaan met de plannen. De raad van bestuur van Holec, waar de bonden wei nig vertrouwen meer in hebben, moet eerst maar eens aantonen dat een dergelijke drastische in krimping werkelijk noodzakelijk Vluchtelingenwerk Nederland (WN), die een kort geding heeft aangespannen dat maandag 15 februari in Leeuwarden zal die nen. De familie Campos mag het kort geding afwachten. De WN maakt er met name be zwaar tegen dat het gezin Cam pos (bestaande uit Oscar, Olga, Max en Pablo) niet in Nederland mag blijven om behandeling van de zaak door de Raad van State af te wachten. Volgens de WN is het ongebruikelijk dat uitwijzing plaatsvindt zonder dat „opschor tende werking" wordt toege kend. Op het ministerie van justitie wordt dat tegenspraken. „De normale procedure is gevolgd en er is geen sprake van een ombui ging van het beleid. Het komt vaak voor dat er geen opschor tende werking uitgaat van een beroepzaak bij de Raad van Sta te". Volgens justitie heeft Oscar Cam pos op 20 augustus 1980 een asielverzoek ingediend. In sep tember 1981 werd daar afwijzend over beslist. De heer Campos heeft toen gebruik gemaakt van de mogelijkheid herziening aan te vragen. Daarvan ging wel een opschortende werking uit. Op 14 januari moest Oscar Campos voor de adviescommissie Vreem delingenzaken verschijnen, om zijn asielverzoek toe te lichten. Justitie: „De adviescommissie heeft staatssecretaris Scheltema daarna unaniem geadviseerd het uitwijzingsbesluit niet te her zien. De heer Campos kon niet aannemelijk maken dat hij in Chili vervolgd zal worden bij te rugkomst. Een punt in zijn na deel is verder dat hij over een of ficieel Chileens paspoort be schikt", aldus justitie. De uitwijzing van de familie Cam pos heeft vooral in Giekerk tot verontwaardigde reacties geleid. Een zestal inwoners is een hand tekeningenactie begonnen en ook in enkele andere Friese dor pen worden handtekeningen op gehaald tegen de uitwijzing van het Chileense gezin. De regering was op de hoogte van de aard van het werk dat Volker Stevin in Libië verricht, zo meldt Van der Stoel. De staat heeft het contract verzekerd voor een be drag van 120 miljoen gulden. Het bedrijf heeft onder meer grond werk verricht voor de aanleg van startbanen en platforms. Boven dien bouwt het schuilplaatsen voor militaire vliegtuigen. Van der Stoel noemt het gebruike lijk in veel 'Arabische en Afri kaanse landen dat een vliegveld zowel voor de burgerluchtvaart als voor militair verkeer wordt gebruikt. Dat is ook het geval met de bewuste luchthaven in Martoubah. Harry van den Bergh heeft de acti viteiten van Volker Stevin aan de kaak gesteld, omdat naar zyn mening ten onrechte onder scheid wordt gemaakt tussen wapenleveranties en dit soort werkzaamheden. De aanleg van een militair vliegveld betekent voor Libië een aanzienlijke ver sterking van het militaire poten tieel, aldus Van den Bergh. Ge zien de politiek van dat land vindt hij dat ongewenst. ROTTERDAM (ANP) - Bg de Ne derlandse Scheepshypotheek- bank wijzen de voorlopig bere kende gegevens over 1981 op een sterke groei van de bedryfsacti- teiten en een behoorlijke verbe tering van het resultaat. De portefeuille "Leningen op sche pen" nam met ca. 18 pet toe tot f 1.097 min en de winst na belas tingen wordt getaxeerd op ruim f 10,2 min, wat een verbetering van meer dan 13 pet betekent ten opzichte van het resultaat over 1980, zo heeft de bank bekendge maakt. Burenhulp is een verouderend begrip in Nederland, het aan tal bejaarden dat verzorging behoeft neemt toe, het rijk heeft geen geld en wil liever gemeenschapstaken afstoten dat aantrekken. Tegelijker tijd nemen de zorgen om en over jongeren toe: nu al meer dan 200.000 werklozen in de adolescentenleeftijd tot 24 jaar met alle bijverschijnse len vandien. Valt er uit dit mengelmoesje aan proble men een krachtig medicijn te brouwen? In de schaduw van Den Uyl's jeugdwerkplan (30.000 ba nen) werkt minister Van der Louw (CRM) aan het 'des noods' verplicht inschakelen van bijstandtrekkende jonge ren voor gemeenschapsklus jes. Gelijktijdig is het fenomeen van de maatschappelijke dienstplicht weer in de schijnwerpers komen te staan D'66 heeft, by monde van Kamerlid Susan Dekker heeft gevraagd naar de haken en de ogen. de levenskansen en de mogelyke effecten. In hoeverre gaat het hier om ge lijkwaardige begrippen9 Wie uitsluitend naar de prakti sche uitwerking kijkt, kan tot de constatering komen dat 'werkplicht' een financieel haalbare vorm van maat schappelijke dienstplicht is. Immers, de praktische uit werking is voor een belang rijk deel gelyk: in beide ge vallen worden jongeren ver plicht tot het verrichten van gemeenschapskarweitjes die anders blijven liggen. Het is dan is het wel zo voordelig om daarvoor slechts de jon geren te nemen die bijstand trekken. In werkelijkheid zijn er echter grote verschillen. Het zou zelfs een tragisch misver stand zijn om de twee begrip pen door elkaar te halen. Voor de invoering van een werkplicht voor bystandtrek- kers zyn in feite geen positie ve argumenten voorhanden. In Nederland heeft iedereen in principe de plicht in zijn eigen onderhoud te voorzien en daarom is er een recht op werk. Als de maatschappij te kort schiet in het bieden van werk, wordt dat recht op werk afgekocht met een bij standsuitkering. Van der Louws' ideeen komen neer op een omkering van deze re denering: wie een uitkering ontvangt moet een tegen prestatie leveren. Rechten worden ingeleverd: plichten worden uitgebreid. Heel andere koek dus dan zijn partijgenoot op Sociale Za ken presenteert. Anders dan Den Uyl wekt Van der Louw op z'n minst de suggestie dat de jeugd niet wfl werken. Verveling, druggebruik, anarchisme, vernielzucht. Dét zijn volgens CRM-minis- ter de problemen van deze maatschappij. Vandaar dus een werkplicht. Verplicht bossen onderhouden en hon- depoep opruimen. Een op voedingsperspectief dat vol gens Van der Louw 'heil zaam' werkt. De, al dan niet jeugdige, uitke ringstrekker te bedonderd om te werken? Dat is in Ne derland, en zeker voor de PvdA, altijd een onbewezen stelling en een volstrekt ver werpelijk uitgangspunt ge weest. Al is het alleen al om dat ontegenzeggelijk vast-' staat dat het het Nederland niet ontbreekt aan werkzoe kenden (b(jna een half mil joen ingeschrevenen), maar aan banen. Een 'werkplicht' zoals geopperd door Van der Louw doet niets aan dat pro bleem. Het biedt een werklo ze geen zicht op een baan, maar is wel een eerste stap op het hellende vlak naar (ver dere) willekeur en rechte loosheid. Waarom trouwens alleen op bijstand aangewe zen jongeren met gemeen schapsklusjes opzadelen en niet hun oudere lotgenoten? Susan Dekker dienstplicht Door de Kamerleden Brouwer (CPN) en Willems (PSP), maar ook door parlementsle den van Van der Louws' ei gen PvdA, zijn de plannen van de minister deze week fel veroordeeld vanwege 'totali taire trekjes'. Het heeft Van der Louw nog niet van zijn ideeën afgebracht, al trachtte hij de kritiek te sussen met het aanhalen van de 'Interna tionale': "Geen recht waar plicht is opgeheven, geen plicht waar recht ontbreekt". Is het socialistische strijdlied voor meer dan één uitleg vat baar of zit Van der Louw bij de verkeerde partij? De benadering van maatschap pelijke dienstplicht is totaal anders. Er zijn zelfs prima verkoopargumenten voor handen. Nu worden alleen de jongens van Jan de Wit opge zadeld met militaire dienst. Waarom niet hun (vrouwelij ke) leeftijdsgenoten? Ge meenschapsklusjes genoeg in Nederland, waar de bossen worden verwaarloosd, waar de burenhulp afneemt waar een toenemend aantal bejaar den verzorging behoeft. Maatschappelijke dienst plicht kan het verval van Ne derland als verzorgingsstaat als gevolg van achterstallig onderhoud voorkomen en leidt ook nog tot een betere spreiding van werk en werk loosheid onder jongeren. Als daarby het leger wordt open gesteld voor vrouwen, dan is ook de gelijke behandeling der sexen een feit. Daar is Susan Dekker "dus voor" En zij completeert het ideaalbeeld met de toevoe ging dat zo'n algemene dienstplicht ook nog leidt tot een (tijdelyk) wegvallen van de verschillen tussen (kan- s)arm en (kans)rijk, terwijl bovendien voorkomen wordt dat de schoolverlater na zijn examen klakkeloos in de sa menleving wordt gepar keerd, al dan niet werkloos. Dienstplicht als een soort praktische aanvulling op de leerplicht dus. Om vast wat ervaring op te doen. Als op stapje naar de harde maat schappij, want na het 'af zwaaien' zal de werkloosheid nog steeds op de loer zal lig gen. Toch zijn er ook nadelen. An ders dan in het geval van mi litairen ontbreekt in het geval van maatschappelijke dienst plicht het argument dat de vorming van een beroepsle ger gevaren voor de democra tie in zich draagt. Daarom is het in beginsel wenselijker dat de voor het verrichten van 'gemeenschapsklusjes' normaal mensen in dienst worden genomen, volgens de normaal geldende regels van vraag en aanbod. Anders is de kans groot dat de bejaar denverzorgster met een nor male, vaste, baan straks plaats moet maken voor een goedkopere dienstplichtige Daar staat weliswaar tegenover de vorming van een beroeps kader zoals de krijgsmacht dat ook kent, maar daarmee komt meteen een volgend be zwaar naar voren. Invoering van maatschappelijke dienst plicht is veel te duur. Ga maar na: in één klap zal bij invoering het aantal dienst plichtigen zich minstens ver dubbelen tot 160 000. Dat zal op de ryksbegroting druk ken. zeker als de maatschap- pelyke dienstplichtige net als Jan Soldaat het minimum- (jeugd)loon ontvangt Dat hebben 'werkplicht' en 'maatschappelyke dienst plicht' dan toch nog met el kaar gemeen: invoering van beide is vermoedelijk met haalbaar. Het plan Van der Louw om juridische en poli tieke redenen; de gedachte van D'66 vanwege financiële bezwaren. De regering zou er goed aan doen zich voorlopig maar te bepalen tot het on derzoeken van andere moge- lykheden die in elk geval lei den tot echt werk. Zoals het benutten van uitkenngsgel- den voor het scheppen van banen en het omscholen van werklozen Want nu is het nog zo dat een uitkerings trekker zich niet nuttig még maken. Dat is iets heel an ders dan met willen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7