'Wij hebben nooit aan potverteren gedaan' ./ffcïfrk w [Le/cfee agenda Wie een kuil graaft... itie^T Hoorn-trio: kleur, sier en souplesse Wethouder Maan verlaat politie Vroege komst ooievaar V" 1 "Kak' FEBRUARI 1982 Stad en rand ZOETERWOUDE - Het is volgens hem teveel om al les goed te kunnen doen. Er moest gekozen worden en dat heeft hij ook ge daan. Na acht jaar wet houderschap neemt de 48- jarige Wim Maan (WD) na deze raadsperiode af scheid van de actieve poli tiek in Zoeterwoude en brengt zijn volle aandacht weer over op zijn dagelijk se werk en gezin. "Het wethouderschap is tegen woordig niet meer zo weinig werk. Ik heb de laatste vier jaar al duidelijke een toename in werk bespeurt in vergelijking met de vier jaren daarvoor. Er zijn meer rijksregelingen, het werk is complexer geworden, veelomvattender....". Zijn dagtaak als hoofd van het bu reau Statistieken bij de gemeen te Leiden vergt veel inzet, met name omdat men daar druk doende is met een grootscheepse omschakeling naar automatise ring. "Je loopt het risico dat je dan met die drukte niets meer goed doet. Ik moet kiezen en op dat ogenblik heeft mijn hoofdbe roep natuurlijk de voorkeur". Daarnaast zegt hij nu ook eens graag wat meer tijd vrij te willen maken voor zijn gezin. Als laatste voert hij aan dat bij hem de "onbevangenheid, de frisheid, de originaliteit" om te besturen er een beetje af is. Hij lijkt daar mee in de richting van routine te duiden, maar geeft dat niet met zoveel woorden toe. In ieder ge val wil hij zijn plaats vrij maker» voor een nieuw iemand die onbe vooroordeeld tegenover het be sturen staat. "Het is een gekozen functie. Zo gauw er ook goede anderen zijn dan vind ik dat je die post niet moet blijven blok keren". Ervaring Wim Maan was voordat hij zo'n elf jaar geleden in Zoeterwoude kwam wonen bestuurslid van de Leidse WD-afdeling. Toen hij elf jaar geleden in Zoeterwoude terecht kwam was daar nog geen zelfstandige afdeling. Er waren alleen de KVP en de protestants- christelijke partij, Gemeentebe langen en een Vrije Lijst waarop vogels van divers politiek plui mage. Voor de verkiezingen in 1974 ontstond in Zoeterwoude Wethouder Maan: "Het geld i het progressief samenwerkings- blok (PZ) en samen met anderen lukte het Maan ook een WD-af deling van de grond te krijgen. De liberalen behaalden drie ze tels. Maan werd zonder enige raadservaring gelijk als wethou der naar voren geschoven. "Ech te ervaring had ik niet, maar ik kende als ambtenaar in Leiden wel de gemeentelijke huishou ding beter dan menig ander". Als hij terugkijkt op de twee raad sperioden die achter hem liggen spfeekt er voldoening uit zijn woorden. "We hebben veel ge daan gekregen. Er is structuur in het beleid gekomen, er wordt systematisch gebouwd, de wo ningtoewijzing is geregeld. We hebben de welzijnsplanning, de (foto Jan Holvast) subsidie- en inspraakverordenin gen aangepakt. Het verenigings gebouw 'de Eendenkooi' is er ge komen en we krijgen binnenkort de sporthal en de voor Zoeter woude zo belangrijke omlei- dingsweg". Op de woningbouw gaat hij iets dieper in. "De gemeente heeft de laatste jaren goed aan de behoef te aan woningen voldaan. Er is een continu woningaanbod. Als plattelandsgemeente mag Zoe terwoude bouwen wat voor ei gen inwoners nodig is en dat is vastgelegd op zo'n 50 woningen per jaar en die bouwen we ook". Zoeterwoude heeft zich altijd sterk gemaakt voor het behoud van het landelijk karakter van het dorp. Ook Maan heeft toender-. tijd fel gereageerd op plannen om de Grote Polder vol te bou wen. Momenteel is hij bevreesd dat de woningbouw vanuit Zoe- termeer en de daarmee gepaard gaande verkeerswegen Zoeter woude gaan bedreigen. Ingrijpen Aangekomen bij 'zijn portefeuille', financièn, geeft hij aan dat ook in deze gemeente de toekomst moeilijk zal worden. "We kun nen nu nog werken met een slui tende begroting, zonder dat we de onroerend goedbelasting de laatste drie jaar moesten verho gen. We hebben voor bezuinigen op de gemeentelijke uitgaven ge kozen, omdat je de burgers niet kunt blijven belasten. Het is na tuurlijk de makkelijkste weg om de burgers aan te pakken, maar je gaat dan een grote druk uitoe fenen op huishoudens die toch al onder zware financiële druk staan". Naar Maans idee is er ook in de na bije toekomst best nog verder te bezuinigen zonder meteen naar het middel van belastingverho ging te moeten grijpen. "We moeten in toenemende mate een kritisch verschil maken tussen de uitgaven die wenselijk zijn en die noodzakelijk zijn. De dingen die alleen maar wenselijk zijn moeten teruggedrongen of hele maal geschrapt worden. Het gaat daarbij om posten die mooi zijn, als het geld ervoor is, maar is dat geld er niet dan moet je ingrij pen". Als voorbeeld geeft hij het aantal uren vakonderwijs dat volgens hem best terugge schroefd kan worden zonder de kwaliteit van het onderwijs in Zoeterwoude aan te tasten. Ook denkt hij aan sluiting van het plaatselijke binnenbad. "De kin deren moeten dan maar school zwemmen in Leiden. Het bin nenbad kost de gemeente 7,50 gulden per zwemmer. We moe ten er veel meer dan een ton per jaar op toeleggen. Als je persé be zuinigen moet, dan moet je het maar afstoten". Zoeterwoude staat er in Maans ogen nu financieel nog redelijk voor, omdat "wij in onze finan ciële topjaren niet aan potverte ren hebben gedaan". "We heb ben zelfs nog geld overgehouden om de sporthal te bouwen. Dat we dat gedaan hebben is een goe de zaak, want een gemeente mag nu ook weer geen oppotfunctie hebben. Het geld is van de bur ger, daar kun je niet op blijven zitten tot in lengte van jaren". CHARLES LENNARTZ VOORSCHOTEN - Het ooievaar-mannetje dat deze week in het Voorschotense reigerbos is neergestreken is druk doende met het gereed maken van het nest voor het vrouwtjesdier, dat waarschijn lijk binnenkort uit warmere streken zal aankomen. De ooievaar is dit jaar, in verhouding met vorige jaren vroeg aangekomen in Voorschoten. Pop (1) In 'de Lindehoeve' in Voorschoten treedt vanavond de groep 'Next Crisis' op. Aanvang negen uur. Verder gaat morgen in 'de Lin dehoeve' een muziekwerkshop beginnen. Het is de bedoeling mensen te leren samenspelen op het toneel. Begonnen wordt om acht uur. Eigen instrument meenemen. Pop (2) In jongerensociëteit 'Nieuw Nije- velt' in Wassenaar komen van avond de groepen 'Niet Reëel Aanbod' en 'The Return of te No Feters Etters' op de planken. Aanvang acht uur. Morgenmid dag is in 'Nieuw Nijevelt' aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat weer het sport- en spelcafé ge opend. Pop (3) The Shoes' treden vanavond weer op in Zoeterwoude. Van avond komen zij naar zalencen trum 'Don Bosco'. Aanvang half negen. Dansen De Zoeterwoudse St. Jansfanfare houdt vanavond een dansavond met muzikale medewerking van de Sweetwood Dixie Stompers. De dansavond die om half negen begint in ,,'t Centrum" is een van de activiteiten die de fanfa re ontplooit om geld bij elkaar te krijgen voor nieuwe unifor- LEIDERDORP - In de Dorps kerk kon men gisteravond een niet vaak voorkomend trio beluisteren, het Hoorn trio. Dit bestaat uit Vicente Zarzo hoorn, Jaring Walta viool (beiden werkzaam bij het Residentie Orkest) en Jan van der Meer piano. Als ope ning van het programma werd het Trio nr.l in C grote terts van Fr. Duvernoy ten gehore gebracht. Direct opvallend was de war me, geheel opvallende toon van de hoornist; een aange name gewaarwording. De violist moest in dit eerste werk nog duidelijk op gang komen, doch het geheel was boeiend, hoewel het Trio nr.2 in F grote terts van dezelfde componist veel overtuigen der werd vertolkt. Het samenspel verliep nu ook soepel. Voor de pauze ston den nog twee duo's op het programma: Villanelle voor hoorn en piano van P. Dukas en de Sonate voor piano en viool in g kleine terts van Fr. Schubert, waarvan dit laatste werk soms wat saai neigde te worden. Jan van der Meer, die morgen ochtend wederom is te be luisteren in de Stadsgehoor zaal, toonde zich ook gister avond als een vaardig, gerou tineerde begeleider. Het hoogtepunt van deze maand viel duidelijk na de pauze met het Trio in Es grote terts, opus 40 van J. Brahms. De leden waren werkelijk op hun best te horen, vooral Van der Meer en Walta gingen zeer kordaat en kleurrijk te werk. Hun samenspel was hier van een grote precisie en het behield onder alle om standigheden sierlijkheid en muzikale souplesse. Dit geldt vooral voor het Adagio wat subliem werd vertolkt. Ook de finale met haar uitdagen de thema moet genoemd worden. CAECILE HOUTMAN BBar. a x sVia Gemeente-personeel bestudeert het gat. LEIDEN - Een veegwagen van de gemeentelijke rei nigingsdienst is gisteren door het wegdek van de Hogewoerd gezakt. Dat gebeurde ter hoogte van het pand Hogewoerd 161. Al vorig jaar juni was de stoep daar ingezakt, als gevolg van een kapotte waterlei ding. De waterleiding werd hersteld, maar de straat werd slechts provisorisch gerepareerd, omdat men er bij de gemeente van uitging dat ook de riolering spoe dig onder handen zou worden genomen en de straat dan dus opnieuw zou moeten worden opengegra ven. Zover is het nog altijd niet gekomen. Met het gevolg dat het weggedeelte steeds slechter werd. De veegwagen bleek gisteren te zwaar. Paarden In manege 'De Bloemerd' in Lei derdorp zijn morgen pony- en paardendressuurwedstrijden. Aanvang om één uur. Bergsport In 'De Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp wordt mor genmiddag een uur een film ver toont over de bergsport. Baby's In het kruisgebouw aan de Ber kenkade in Leiderdorp is maan dagmiddag een contactmiddag voor ouders met baby's. Gespro ken wordt over voeding. Aan vang half twee. ZATERDAG Jazzzolder Hot House - optreden Het Caeciliastraat 18, jongerencafé voor jon gens en meiden tot ongeveer 20 jaar, die willen praten over homosexualiteit, 14- 17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Jongeren Adviescentrum Caecilia straat 67, 14-17 uur. Warmond - Oude Raadhuis, opening 25ste tentoonstelling, 16 uur. Wassenaar - Nieuw Nijevelt, optredens popgroepen. Voorschoten - Lindehoeve, popgroep, 21 uur. Zoeterwoude - 't Centrum, dansavond, 20.30 uur. Don Bosco - optreden The Shoes, 20.30 ZONDAG Leiden - Aniba, Herenstraat, mini-festi val folkmuziek, 15 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon' voor homosexuele mannen en vrouwen, die houden van een rustige alcoholvrije sfeer, 14-18 uur. Vyfhovenhuis - Hoflaan, dansavond, 21 jaar en ouder, 19.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, teL 125802. Bowlingcentrum Hans Menken - Bos- huizerlaan, Jazz on Sunday, kwintet van trompettist Bert Jagel, 15 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, ope ning tentoonstelling M.C. Escher. Lindehoeve - muziekwerkshop, 20 uur. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Slavische film 'Een Zeer Morele Nacht' van Karoly Makk uit Hongarije, 20 en 22.15 uur. Zaal Middelweg 28 spiritisch Genoot schap Leiden, Psychometrische Seance door Mw. Nieuwenhuis uit Haarlem, 20 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. ARTSEN Leiden WIJK 1 - Boerhaavedistrict, Binnen stad-Noord, Groenoord, Kooi, Meren- afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752, spreekuur 12 en 17 WIJK 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de Meij van Streefkerkstraat 53, teL 121334, spreekuur vlgs. afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs. afspraak. WIJK 3 - Mors, Haagwegkwartier, zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs. af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs. afspraak. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwanen burg: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, J. van 'der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres; zo, J. van de Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539 (gaarne eerst bellen), spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10. tel. 153747. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, F. Koopmans, R. 12501; zuid: I.C. Spelt, tel. 11844. APOTHEKEN Lelden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 5 tot 12 febr door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, Leiden, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: J.D. Pels, Van der Valkbouman- weg 21, Leiderdorp, tel. 896896; spreek- a LEIDEN - Een 21-jarige vrouw uit Noordwijk is gistermiddag in Leiden aangehouden wegens het roven van een tas. De Noord- wijkse wilde er in de HEMA met de tas van een 69-jarige vrouw uit Leiden vandoor gaan. Enkele jongens, die het zagen gebeuren, wisten de tasjes-dievegge staan de te houden. WASSENAAR - Het nieuwe gebouw van de Unie van Vrijwilligers (UW) aan de Kerkstraat in Wassenaar is gistermiddag feestelijk geopend. Burgemeester Staab verrichtte de officiéle handeling. Vanmorgen hield de UW 'open dag' in het nieuwe onderkomen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden urtaWiendg.ro 3203571 tv n Damiate HokJing BV J Ruygrofc-Hoogeveen (buitenland) A. A van Brussel Aangesloten gt| da Kwartaalabonnement f 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement 1217.90 per post "I 307.30 Losse nummers f 0,80 Directie: G. Koopman PV Aig redactiechef: Bönn^Bruaae^Londen, Parijs. Washington. Calm, Commentatoren: A. A. v. Brussel W. F. J. Wirtz W 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2