Rente blijft beurzen drukken IW£.,.jw Beursweek Nederland wikt Amerika beschikt ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 Extra PAGINA 23 Geld uitgeven zonder het te hebben is al eeuwenlang de gewoonste zaak van de we reld. Zeker tegenwoordig is er nauwelijks een Neder lands gezin te vinden dat niet ergens in het krijt staat. Door een hypotheek bij de bank, een persoonlijke lening voor een auto bij een financie ringsmaatschappij of "ge woon" door rood te staan bij de giro. En niet alleen consu menten doen het, maar ook bedrijven en niet te vergeten de overheid. Dat lenen gaat niet voor niets. Als prijs of vergoeding voor geleend of uitgeleend geld wordt rente betaald of ont vangen. Wie geld op een bankrekening zet zonder het te gebruiken, krijgt daar ren te voor terug. Want dat geld is niet dood, maar wordt door de bank gebruikt. De bank kan het bijvoorbeeld op haar beurt weer uitlenen aan ie mand die een huis wil kopen en zelf te weinig geld heeft en de huizenkoper betaalt de bank dan als tegenprestatie voor de lening rente. Schaars Die rente is altijd een percenta ge van het bedrag van de le ning. Gaat het om een lening van duizend gulden voor een jaar en is de rente tien pro cent, dan is de vergoeding honderd gulden. Dat rente percentage is niet zomaar tien procent. De hoogte is af hankelijk van een aantal om standigheden. Als er weinig wordt gespaard en er is wel veel vraag naar leningen, dan is de rente meestal hoog. Wordt er veel gespaard en weinig geleend dan is de ren te lager. De algemene regel dat alles wat schaars is ook duur moet worden betaald, gaat ook voor de rente op. Vraag en aanbod van geld ko men samen op de kapitaal markt. Zo'n markt is er in Ne derland, op de Amsterdamse effectenbeurs, maar ook in andere landen. In Amster dam wordt de rente dan ook niet alleen bepaald door het VTaag en aanbod daar, maar ook de rest van de Westerse wereld. Is er in Nederland in verhou ding tot het aanbod weinig vraag naar geld, maar in Amerika bijvoorbeeld veel, dan kan de Nederlandse ren te toch hoog zijn. Amerika- Aan het rentefront is het de laatste tijd weer een komen en gaan van meningen. Politi ci en financieel deskundigen strijden om het hardst om de gunst van het getergde Dubliek. KrantekoDnen als "Forse rentedaline moeelijk" en "Daling rente zet niet door" wisselen elkaar in snel tempo af en de misverstanden stapelen zich op. Wordt de rente lager als de overheid minder leent? Gaat de rente omhoog als het Ameri kaanse tarief wordt verhoogd. Helpt het nog wat als Nederlanders weer gaan spa ren? Ligt het lot van de rente in handen van de Nederlandsche Bank? Wat is rente eigenlijk en hoe komt het tarief tot stand? Bijgaand een tweetal artikelen: één over de oorzaken van de hoge rente en één over de situatie in Nederland. nen trekken dan het beschik bare geld in de wereld naar zich toe en dat kan een schaarste aan geld in Neder land tot gevolg hebben. Wie veel geld over heeft en dat wil uitlenen zal immers altijd zoeken naar een plaats waar de rentevergoeding hoog is. Tekorten De hoge rente van de laatste ja ren is de prijs die de Westerse landen moeten betalen voor hun failliete overheidsfinan ciën. Niet alleen Nederland, maar vrijwel alle Westerse landen hebben zich sinds de Tweede Wereldoorlog ont wikkeld tot dure huishou dens. Onderwijs, defensieap paraat, sociale zekerheid; al lemaal voorzieningen die voor een belangrijk deel voor rekening komen van de staat. Dat ging in de meeste geval len goed tot zich in 1973 de oliecrisis aandiende en de winsten in het bedrijfsleven als gevolg van de sterk geste gen energieprijzen fors ver minderden. Minder winst le verde de staat ook minder be lastingen, onontbeerlijk voor de financiering van alle uitga ven. Nog voordat het tij goed en wel was gekeerd diende zich in '79 een tweede oliecri sis aan en voor het Westen bleek dat het moment dat de financiële problemen zich "Rentedaling is het beste ba nenplan", luidde de kop waarmee het respectabele El- seviers Weekblad de afgelo pen week de aandacht van de lezers trok. Het was een citaat uit een gesprek met CDA- fractieleider Ruud Lubbers, die ditmaal zonder de hem bekende slagen om de arm, de zekerheid uitsprak dat de rente in Nederland dit jaar met twee procent kan dalen. Een scheutje rente en een toef je werkloosheid en vandaag de dag is ieders aandacht ge- wekt.Als een renteverlaging mogelijk is en het aantal werklozen daardoor vermin dert, dan is dat belangrijk ge noeg voor een voorpagina. Voor de stelling van Lubbers dat een lage rente meer ba nen oplevert is heel wat te zeggen. De investeringen van Nederlandse bedrijven heb ben een dieptepunt bereikt en vrij algemeen wordt aan genomen dat dat te wijten is aan gebrek aan eigen kapitaal en een te hoge rente op ge leend geld. Wordt er weer geinvesteerd, dan komt er vanzelf weer nieuw werk, zo luidt de theorie. De vraag is alleen wel of die rentedaling er komt. Verwachting In het weekblad "Economisch Statistische Berichten" ver scheen twee weken geleden het traditionele artikel: "De rente in '82". Net zoals het jaar daarvoor groepeerden de economen Brandsma en Kauffman een aantal feiten die het rentebeeld bepalen. Hun conclusie voor '82: "De Nederlandse rentetarieven zullen op grond van binnen landse factoren op een hoog niveau blijven, hoewel enige daling in de rede ligt. Door de openheid van onze nationale economie heeft evenwel het buitengebeuren een grote in vloed. Aldaar lijkt een rente daling in de eerste helft van 1982 mogelijk. Deze stijging zal zich ook op de Nederland se markt manifesteren". Na regen komt zonneschijn en na zon weer regen. De con clusie van het duo heeft veel trekken van een weerbericht. Toch is niet alleen maar "het kan vriezen en het kan dooi en" wat de heren te melden niet langer met allerhande lapmiddelen lieten bestrij den. Zo'n vooral in Amerika popu lair middel om de schaarste aan geld te maskeren was het drukken van extra bankbil jetten. De hoge olierekening kon daarmee worden be taald, maar gevolg was wel dat de dollar steeds minder waard werd. Koersval De vorige president Carter bleek niet in staat die ontwik keling ten goede te keren. Zijn beleid tegen de inflatie (geldontwaarding) kwam niet van de grond, de uitgaven van de overheid bleven stij gen en daarmee ook de be grotingstekorten. De dollar kelderde en was op een gegeven moment niet meer Reagan waard dan 1,80, de helft van wat gebruikelijk was. De race om het presidentschap tussen Jimmy Carter en Ro nald Reagan stond om die re den voor een belangrijk deel in het teken van het herstel van Amerika's economische macht in de wereld. Reagan beloofde de geldontwaarding aan te pakken en de over heidstekorten drastish te ver minderen. De koopkracht van de Amerikanen zei hij op peil te willen houden door forse belastingverlagingen. Beleggers en geldhandelaren op de Amerikaanse effecten beurs in Wall Street hebben hem lang het voordeel van de twijfel gegund, maar nu Rea gan al weer een jaar in het Witte Huis zetelt is men heel wat minder optimistisch. De "State of the Union", de vori ge week uitgesproken Ameri- kaanse troonrede, bevatte op merkelijk vage passages over economisch beleid en het te kort op de begroting is nu tot boven de honderd miljard opgelopen en dat is 2xh keer zo veel als was voorspeld. Spiraal Terwijl in Europa de eerste te kenen van een licht econo misch herstel zich aandienen, is Amerika in een neerwaart se spiraal terecht gekomen. Het aantal bedrijfssluitingen en werklozen neemt sterk toe, de binnenlandse beste dingen verminderen en er is een tekort op de handelsba lans: er wordt meer inge voerd (uitgegeven), dan er wordt geëxporteerd (ver diend). De problemen van de Verenig de Staten zijn niet alleen te rug te voeren op Reagan en hebben. Het klimaat in Ne derland los van de rest van de wereld, is volgens hen niet al gemeen positief voor een ren tedaling. Het tekort dat de overheid door leningen moet dekken blijft groeien. Het te kort aan geld wordt vermoe delijk onvoldoende weggeno men door de toegenomen be sparingen en het overschot op de betalingsbalans (er wordt meer aan het buiten land verdiend, dan betaald). Het hangt daarom van de be zuinigingen van de regering af in hoeverre Nederland zelf voor een goed klimaat kan zorgen. Het bezuinigingspro ces blijkt in Nederland heel traag te verlopen. Stempel In bovenstaand artikel is aan gegeven welk stempel de Verenigde Staten op het in ternationale rentepeil druk ken. In de conclusie van Brandsma en Kauffman wordt een rentedaling in de VS gedurende de eerste zes maanden van dit jaar voor mogelijk gehouden. Tot op heden is in Amerika het te genovergestelde het geval: de rente is daar deze week juist weer gestegen. En ook in de VS bestaan wel plannen, maar nog geen beleidsdaden die het begrotingstekort van honderd miljard omlaag moeten drukken. Bovendien is de Amerikaanse centrale bank vastbesloten de krediet- teugels strak te houden. En ook dat levert in de door Brandsma en Kauffman aan gehangen en overigens zeer populaire theorie niet het ge schikte klimaat voor een rentedaling. Wat dan te doen met een op merking van een vooraan staand politicus als Lubbers, die bovendien eens een bril jant student economie was Als voorwaarden voor die da ling noemt ook hij bezuini- Duisenberg zijn voorgangers. Het afgelo pen jaar is een niet onbelang rijk verschil in beleid duide lijk geworden tussen de pre sident en de Amerikaanse Duisenberg, Paul Volcker. Centrale Banken drukken een groot stempel op het finan ciële beleid van een regering. De Nederlandsche Bank moet waken over de waarde van de gulden, zorgt er voor dat geldontwaarding binnen de perken blijft en onder neemt pogingen om de over heid op het "goede" financië le spoor te houden. In een groot land als de Verenigde Staten werken verschillende centrale banken, maar wel onder één paraplu: de Fede ral Reserve Board (FED). Paul Volcker is daar de baas en hij en zijn medewerkers hebben zo hun eigen gédach- ten over de manier waarop Amerika uit de malaise moet komen. Bezwaren Volcker heeft grote bezwaren tegen de groei van het aantal dollars. Daarmee wordt ver huld dat er eigenlijk een schaarste aan geld is en blijft de rente dus kunstmatig laag. Hij heeft de bevoegdheid om de kredietverlening aan ban den te leggen en daar maakt hij nu al enige tijd gebruik van. De geldschaarste is voor iedereen duidelijk geworden, de rente is daardoor in de VS hoog Volcker laat geen gelegenheid voorbijgaan om duidelijk te maken dat die rente wat hem betreft hoog blijft totdat de Amerikaanse president een ander beleid in gang heeft ge zet Ingrijpende bezuinigin gen bij de overheid zijn een absolute voorwaarde voor renteverlaging zegt hij. Presi dent Reagan en het Ameri kaanse parlement hebben de macht om Volcker af te zet ten. maar de vraag is of dat zoveel verandert. Zijn mede werkers blijven zitten en ver moedelijk is er niet snel een vervanger voor Volcker te vinden die een wezenlijk an der beleid zal voeren. Een eventueel ontslag van Volc ker zal door de publieke opi nie zeker als gezichtsverlies voor Reagan worden opge vat. En diens populariteit is op het ogenblik toch al lager dan die van zijn voorganger Carter. Gevolgen Het zijn vooral de Westerse bondgenoten die de wrange vruchten plukken van de ho ge Amerikaanse rente. Beleg gers, die leven van de rente van hun geld, zoeken zoals gezegd altijd de plek op waar de rente het hoogst is, omdat ze daar hun belegging het meest rendabel kunnen ma ken. Die plek is Amerika. Om kapitaalvlucht te voorkomen en de waarde van de eigen va luta op peil te houden zijn an dere landen wel verplicht om de Amerikaanse rente te vol gen. De Europese druk op Amerika om de rente te verlagen is de laatste tijd weer sterk. Het economisch herstel in Euro pa, dat op gang kan komen als bedrijven weer gaan in vesteren, wordt vertraagd door de hoge rente, die lenen veel te duur maakt. In het Zwitserse Davos kwamen het afgelopen weekeinde de mi nisters van economische za ken van twintig industrielan den bijeen en daar waren het vooral de Fransen en de Westduitsers die Amerika aan de schandpaal nagelden. Een protest dat weinig resul taat zal opleveren. Voor een belangrijke daling van de in ternationale rente zijn voorlo pig geen aanwijzingen. ging op de overheidsuitga ven, een overschot op de be talingsbalans en een spaar overschot. Aan de laatste twee voorwaarden is vol daan, aan de eerst allerminst. De staatsschuld maakt, zelfs als de tekorten tot 6,5 zijn teruggebracht, een groot be roep van de overheid op de kapitaalmarkt noodzakelijk. Want ook in Nederland voelt de centrale bank (De Neder landsche Bank) weinig voor uitbreiding van de geldhoe- veelheid. Merkwaardig Het merkwaardige is dat Lub bers de invloed van het bui tenland in het geheel niet in zijn overwegingen betrekt. En het moet gezegd: daarin staat de econoom Lubbers nogal alleen. Steun voor dat standpunt vindt hij slechts bij zijn partijge noot Van der Stee, die ook nogal eens de indruk wekt dat Nederland alleen iets aan de hoge rente kan doen. De minister van financiën heeft in het verleden gesuggereerd dat een verminderde behoef te van de overheid aan lenin gen, ruimte op de kapitaal markt zal scheppen en de schaarste aan geld kan ver minderen, waardoor de rente kan dalen. In dit verband is het nuttig nog eens te herinneren aan uit spraken van dr Lempers, hoofd van de afdeling korte termijnplanning van het Cen traal Planbureau Hij wees er een paar maanden geleden op (zie LD/AD 3-10-81) dat "er in algemene zin wel een effect zal zijn van een laag fi nancieringstekort op de ren te. Maar we weten ook dat de invloed van het buitenland en dan met name van de Ver enigde Staten en West-Duits- land zeer groot is. Blijft de rente in de VS hoog dan is het onwaarschijnlijk dat ze hier zal dalen als wij het fi nancieringstekort verminde ren. Het buitenlandse effect zal groter blijken te zijn". In het gesprek dat Lubbers met het Elseviers Weekblad voer de blijkt de wens de vader van de gedachte, een in de politiek ook buiten verkie zingstijd wel voorkomend verschijnsel. Maandag begon de Newyorkse effectenbeurs met een koers val van bijna 20 punten, waarmee de koersstemming voor de rest van de week voor vele andere nationale beur zen was bepaald. Omdat de ondertoon in Amsterdam in de grond van de zaak goed is en er in feite gekozen is voor de opgaande lijn, bleef hier de schade beperkt. Maar voor de vaste stemming van janua ri kwam nu een onzekere houding in de plaats. Wall Streets verliezen hadden weer betrekking op het rente- vraagstuk, dat nu al maan denlang het beursbeeld in New York bepaalt. Deze week scoorde Centrale Bank-president Paul Volcker in zijn strijd met de Ameri kaanse regering om een hard monetair beleid een duidelijk punt. Want de meeste banken van het land gingen ertoe over hun rente tot 16,5 pro cent te verhogen. Voor voerder City Bank van New York, die de rente als eerste van 15,75 op 16,5 procent bracht, wat dit de eerste ver hoging sinds begin juli vorig jaar, toen de rente in de Ver enigde Staten van 21 tot rond 16 procent begon terug te lo pen. Wall Street verstarde van schrik en liet direct 18 punten vallen, terwijl ook de obligatiemarkten flink terug liepen. Helemaal onverwacht kwam de rentestijging overigens niet, want onderling hadden de banken in de laatste week van januari al hogere tarieven ingevoerd. Ook het lenen op effecten als onderpand werd duurder, maar men had toch enige hoop geput uit de felle aanvallen uit het regerings kamp op het straffe monetai re beleid van de Centrale Bank, die in hoge mate ver antwoordelijk wordt gesteld de nog altijd zeer hoge rentestanden in de Verenigde Staten. Weliswaar haastte zich ook nu Amerika's minister van fi nanciën Regan, de felste op ponent van het huidige mo netaire beleid in de Verenig de Staten, te verklaren dat de rentestijging wel geen lang leven zal zijn beschoren en zeker binnen zes weken weer in een daling zal overgaan. Maar het kwaad was al ge schied, en toen het bij slechts dit protest bleef en president Reagan als gewoonlijk op dit terrein van scherpe tegenstel lingen geen kleur bekende, liet Wall Street ook verder in de week terrein schieten. Hierdoor was met een daling van 30 punten alle winst van de vorige week weer wegge werkt. Paul Volcker, de man die als maar weigert zijn kredietpoli- tiek te versoepelen om zo met meer kapitaal de rente te ver lagen en door deze weigering ook elders in de wereld een echte rentedaling blokkeert, baseert zijn standpunt op de vloedgolf van nieuw geld, die in januari in de Amerikaanse omloop is gekomen. Deze aanwas overtreft verre de li miet die de centrale banken in dat land zich hadden ge steld en veroorzaakten enige paniek bij de felle inflatiebe strijders. Voorstanders van een soepeler monetair beleid vinden deze angst overdreven en zijn van mening dat er sprake was van een tijdelijk verschijnsel. Met meer dan de toch al gespan nen verwachtingen zal nu worden uitgezien naar de we kelijkse publikaties van de geldcirculatie. door C. Wagenaar Dat het met de duurder gewor den dollar al gauw een flinke slok op de borrel scheelt, be wijst het deze week bekend geworden jaarresultaat van zeesleper Smit Internationa le. Dit veel dollars ontvan gende bedrijf zag in het per 30 september vorig jaar geëindigde boekjaar de winst verdubbelen, wat overigens nog maar een mager herstel betekent, gerekend naar de vroegere topjaren. Daarom reageerde de koers nauwe lijks. Wereldhave, die veel vaste goe deren in de Verenigde Staten bezit, liep deze week op van f 95 tot f 98 en de HAL Trust, die de met de Amerikaanse cruise-organisaties varende Holland Amerika Lijn be heert, hep deze week van f205 op tot f230. Verbluffend goed nieuws kwam deze week uit de tex tielsector, waar het confectie bedrijf Macintosh een verlies van 20 miljoen gulden in 1980 in een winst van 10 miljoen gulden vorig jaar heeft weten om te zetten. De koers steeg er met f 70 tot f 85 door. Een merkwaardige speculatie ve rel ontwikkelde zich even voor Ogem en Van Gelder. Nu de uittocht uit het sterf huis van Ogem sneller ver loopt dan verwacht en voor vele van hier ten dode opge schreven bedrijven toch nog emplooi gevonden schijnt te kunnen worden, stijgt de hoop op nog een pofltthf overblijvend bedragje in geld voor de aandelen Deze ste gen één dag van f 0,70 op f 2, terwyl Van Gelder opliep van f 0,80 op f 1,20, maar reeds de volgende dag waren de veel lagere uitgangspnjzen weer bereikt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23