Een dorp aan de Maas Er komt heel wat kijken voor 1V2 uur voetbal bij Feyenoord E*" Eind vorig jaar verscheen er plotseling in de kranten het bericht dat het stichtingsbestuur van Feyenoord het stadion De Kuip te koop had aangeboden aan de gemeente Rotterdam. Door de teruglopende publieke belangstelling voor het voetballen en gezien de plannen voor de bouw van een nieuw stadion in de Maasstad, ten behoeve van Sparta en Excelsior, zou bij Feyenoord de angst zijn ontstaan dat de zaken in de Kuip niet meer draaiende gehouden kunnen worden. Of het met dat nieuwe stadion zo'n vaart zal lopen valt te betwijfelen, feit is wel dat er heel wat komt kijken voor anderhalf uur voetbal in de Kuip. Om van dat laatste een indruk te krijgen keek redacteur Bert Paauw na de winterstop eens wat rond bij een voetbalwedstrijd in het Rotterdamse stadion, in dit geval de wedstrijd Feyenoord-Ajax. Zijn indruk van een dagje Kuip: er is sprake van een compleet dorp. Cx PAGINA 21 In de radiokamer kunnen de gebeurtenissen op en vooral rond het veld in de gaten worden gehouden. Vanuit dit 'zenuwcentrum' worden politie, controleurs, EHBO en anderen naar de bestemde plaatsen gedirigeerd. Worsten worden consumptieklaar gemaakt in de keukens bij de restaurants waar in de ochtenduren al een flinke bedrijvigheid heerst. Controleurs krijgen de laatste aanwijzingen vlak voordat de hekken opengaan en het publiek naar binnen zal stromen. (Foto's Peter Senteur) goeding. Als je die mensen een officieel uurloon zou moeten uitbetalen, dan zou den de kosten de pan uitrij- Na de controleurs volgt een be spreking met de 'baas' van de particuliere veiligheids dienst. Twaalf mannen met honden houden een oogje in het zeil. "Er gaan geruchten dat er iets wordt gegooid, nog zwaarder dan de Haagse bom", waarschuwt Van Kal ken die er aan toevoegt da het wel een café-verhaal zijn maar dat er toch reke ning mee moet worden ge houden. Van Kalken:"Rond zo'n wedstrijd gaan altijd zo veel wildemansverhalen. Het barst elke keer weer van de geruchten. Maar je moet je wel op van alles prepareren. Daar gaan veel uren inzitten. We hebben nou eenmaal een samenleving met een aantal dwazen. Hier komen veel mensen naar toe, dus er zul len ook wel een paar dwazen tussen zitten. Daar heb je mee te maken". Strategisch Voordat de poorten opengaan, rond kwart voor één, wordt de politie geinstrueerd. Agenten stellen zich strate gisch op bij de verschillende ingangen. Als de hekken openzwaaien is er onmiddel lijk een run op de verkopers van bier en kroketten. De agenten pikken regelmatig jongeren uit de meute die een fouüleerbeurt krijgen. Als de fotograaf een plaatje schiet komt één van die jongeren op ons af. "Hé juh, wat mot dat?", vraagt hij tamelijk agressief. Hij blijkt tot het vaste legertje Feyenoord- supporters te behoren dat zich veelal ophoudt in het als lastig bekend staande vak S. "Ze moeten mij altijd heb ben. Ik heb één keer wat meegenomen en dan kennen ze je", zegt hij niet zonder trots. Bij vak S zien we hem later weer terug, schreeuwend met een aantal vrienden: Hi, ha, frikadel, iedere Ajacied naar de hel. De controleur bij dit vak, een vriendelijk ogende zestigert?), blijft er rustig on der. "Ach meneer, het zijn geen kwaaie jongens, ik sta hier nou al 13 jaar en dan ga je ze kennen. Je moet weten hoe je ze aanspreekt. Er ge beurt wel eens rottigheid, maar dein vaak door de sup porters van de tegenpartij. Die ken ik natuurlijk niet". Door Bert Paauw In de radiokamer wordt vak S terdege in de gaten gehou den. De radiokamer is het ze nuwcentrum van waaruit Van Kalken met enige mede werkers alle organisatorische bezigheden dirigeert. Via zes grote en twee kleine beeld schermen wordt nauwlettend gevolgd wat zich op de tribu nes, op het veld en op de ter reinen direct buiten het sta dion afspeelt. De Mobiele Eenheid, die in een belenden de ruimte achter de hand wordt gehouden voor een eventueel optreden, krijgt vanuit de radiokamer beel den doorgeseind. Laatste controle Er heerst zo'n tien minuten voor het begin van de wed strijd een licht nerveuze spanning in de radiokamer. Er wordt druk gespeculeerd over het aantal toeschou wers, toeschouwers die maar blijven toestromen wat dui delijk zichtbaar is op één van de schermen. De programmaboekjes, ver zorgd door de supportersver eniging, zijn vrij snel uitver kocht. De EHBO'ers houden een laatste controle van hun materiaal. Banden van invali denwagentjes worden opge pompt en rijdende brancards in het gelid gezet. Een hartka mer, een ambulance en car diologen zijn ter beschikking voor het geval de spanning iemand teveel wordt. Bij vak S worden twee span doeken over het hek gesigna leerd. Er gaat vanuit de radio kamer een seintje naar de controleurs. "Niet alleen weghalen, ook afpakken", verordonneert Van Kalken. Even later kan per scherm worden geconstateerd dat de orders keurig worden uitge voerd. Het blijft overigens een tikkeltje onrustig in die contreien, getuige de regel matige rookpluimpjes van ontploffend vuurwerk terwijl op een gegeven moment een controleur een brandblusser staat leeg te spuiten op een beginnend brandje. Maar echt ernstig is het allemaal niet. De politie hoeft er niet aan te pas te komen, de con troleurs kunnen het zelf af. De wedstrijd is nog maar nau welijks begonnen of het eer ste telefonische verzoek komt binnen om een toe schouwer op te roepen. Dit in verband met een overlijdens- geval. "Die zullen we de eer een jolige stemming: "Is het voor de Nieuwe Revu? We hoeven toch niet uit de kle ren?" De eerste controleurs sloffen rond elf uur het Feyenoord- terrein op. Over het algemeen vriendelijke, wat oudere baasjes die dit werk al vele ja ren doen. Omdat er voor de wedstrijd tegen Ajax heel wat publiek wordt verwacht, zullen er zo'n tweehonderd controleurs in touw zijn. Hun roodwitte petten liggen, keu rig gepoetst, op nummer ge rangschikt in lange rekken in één van de ruimtes onder de tribune. Op een groot bord staat aangegeven welke kaar ten wel en welke niet geldig zijn. ste helft maar laten zien", be slist Van Kalken, de medede ling naar de rust opschui vend. In de eerste helft wor den in totaal drie van derge lijke verzoeken gedaan. Pistool Daarnaast worden allerlei an dere zaken aan de radioka mer gemeld. De politie vraagt om ontgrendeling var. de bo vendeuren in vak G, een hoofdcontroleur komt vra gen welke loketten nog even open moeten blijven en een veiligheidsman komt een pi stool brengen, afgepakt van een ongeveer 16-jarig ventje dat hard is weggehold. De za ken worden soepel afgehan deld, men heeft duidelijk va ker met het bijltje gehakt. Naast het 'afspeuren' van de tribunes blijft er ook nog tijd over om de wedstrijd te vol gen terwijl op de achtergrond Theo Koomen via de radio schaatsberichten doortettert. In de pauze is het spitsuur in de restaurants en bij de eet- en drinktentjes. Ook in de kof fiekamer, slechts bereikbaar met een speciale toegangs kaart, is het dringen voor een kop koffie en een broodje. Dit is het domein voor klan ten van de eretribune, de pers en speciale genodigden. Als het voetballen weer de aan dacht opeist brengt het hore- capersoneel wat orde in de ontstane rotzooi, in afwach ting van de tweede golf. In de radiokamer is men uiteraard ook weer op de post. De in de rust uitgevallen Van Hane- gem, een sigaret in de hand. komt de wedstrijd ook via het beeldscherm bekijken. Als Ajax op een 1-2 voorsprong komt beginnen er heel wat mensen het stadion te verla ten om na het gejuich rond de gelijkmakende treffer terug Een jongetje van een jaar of tien staat met zijn neus tegen het hek ge drukt, een Feyenoord- das om de hals ge knoopt, een vette fri- kandel in de hand ter wijl het brutale koppie wordt gesierd door een rood-wit petje en een flinke snottebel. Het is zondagmorgen, iets voor elven. Het duurt nog een paar uur voor de toegangshekken naar de Kuip opengaan. Het jongetje staat er bepaald niet alleen. Er drentelen al meer mensen voor de ingang van het stadion. Voor twee inmid dels geopende loketten heb ben zich zowaar kleine rijen gevormd van voetballiefheb bers die kennelijk bang zijn geen kaartje voor de topper Feyenoord-Ajax te kunnen bemachtigen. Olie Verschil te sprinten naar het veld. Het is een grappig gezicht op de monitor. De ME-busjes rukken tien mi nuten voor het einde uit naar het station om daar de boel in de gaten te houden. In vak M, is beroering ontstaan. Vol gens de mededelingen schijnt iemand last te hebben gekregen van zijn hart. Ter wijl met één van de beeld schermen wordt 'ingezoemd' op vak M gaat er een seintje naar de EHBO-kamer. Bran card en ambulance zijn snel ter plekke. Binnen de poorten heerst ook al volop bedrijvigheid. Hen drik Nolles, de public rela- tionsman van Feyenoord heeft het van tevoren gezegd: "Als je eens wilt zien wat er allemaal rond zo'n wedstrijd gebeurt, kom dan vroeg. Om acht uur wordt al begonnen met het hijsen van de vlag gen". Een kijkje achter de schermen van dit stukje voetbalbedrijf. Er blijken honderden mede werkers bij betrokken te zijn: controleurs, kassiers, horeca- personeel, politie, EHBO, hondenbrigade, enzovoort. In de restaurants en koffieka mer van het stadion worden in de ochtenduren al drukke activiteiten ontplooid. Da mes in, op dat moment, nog smetteloos witte schorten snijden en smeren stapels witte broodjes terwijl onge bakken kroketten en frikan- dellen soepel door de handen glijden op weg naar de hete olie. De aanwezigheid van de fotograaf brengt de overigens stug doorwerkende dames in Technisch bedrijfsleider Van Kalken, zeg maar de regis seur van het hele gebeuren rond de wedstrijd, houdt op dat moment een bespreking met de vijf hoofdcontroleurs. Ze zijn herkenbaar aan een grijze pet (verschil moet er zijn nietwaar?) en zijn ieder verantwoordelijk voor de gang van zaken op een be paald deel van de tribunes. De bespreking wordt afgerond met de zogenaamde pieper- test. Iedere hoofdcontrojleur draagt een pieper bij pch waarmee hij kan worden op geroepen. "Hallo Jan, hallo Jan, hoor je mij? Over", roe pen ze om beurten door het apparaatje. Van Kalken vertelt na hun ver trek dat het steeds moeilijker wordt om aan controleurs te komen. "Het corps is aan het vergrijzen. Het wordt steeds moeilijker. Je bent afhanke lijk van de goede wil van de mensen. Ze doen het uit lief de voor de club. Ze krijgen maar een paar tientjes ver Inspect ie van het materiaal. EHBO'ers bezig met het oppompen van de banden van een invalidenwagentje. Een jeugdige Fegenoordsupporter wordt gefouilleerd. "Ze moeten' mij altijd hebben" Na het laatste fluitsignaal stroomt de Kuip verbijste rend snel leeg. Het is een kwestie van hooguit tien mi nuten. In de restaurants krijgt men een nieuwe hoos eet- en dranklustigen te ver werken. Ook de visboeren doen goede zaken. De wedstrijd zit er op maar voor sommigen begint het werk nu pas goed. Bijvoor beeld voor de persvertegen woordigers die, bijgestaan door de immer hulpvaardige pr-man Hendrik Nolles, het nodige te vragen hebben aan spelers en trainers voor zu zich aan het schrijven zetten. De verkeerspolitie kan er eveneens tegenaan. Ongedul dige automobilisten wurmen zich tussen de rijen auto's die slechts stapvoets vooruit ko men. Pas drie kwartier na de wedstrijd begint er schot in het verkeer te komen. Ook voor de reinigingsdienst is er het nodige te doen. Vooral het grote plein voor het sta dion is bezaaid met etensres ten, papiertjes en andere troep. Anderhalf uur voetballen in de Kuip, er komt heel wat voor kijken. Of zoals een visboer bij één van de uitgangen het omschrijft: "Zo'n hele dag hier bij het stadion, meneer, dat is gewoon een dorp apart".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21