"We zijn te lang bestuurd met beloften en kretologie" De ondernemers, de politiek en de crisis (3) J. Kraaijeveld van Hemert, topman van Koninklijke Boskalis Westminster ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 Extra PAGINA 19 De economische malaise slaat op alle fronten hard toe. Tot vervelens toe wordt de BV Nederland opgezadeld met sombere berichten over bedrijfssluitingen en oplopende werkloosheid. Het probleem Is voor iedereen duidelijk. Er komt te weinig geld binnen. De verzorgingsstaat wordt te duur. Dus iedereen moet Inleveren. Alleen dan kan de economie zich herstellen. Maar niemand weet precies hoe. Economen, politici, werkgevers en werknemers roepen om het hardst dat er na knopen moeten worden doorgehakt. Maar dat Is niet makkelijk. Economische wetmatigheden xijn spaarzaam. Er zijn dus keuzes te over. Bovendien gooi je de verworvenheden welvaartsstaat - soals een sociaal zekerheidsstelsel - niet zomaar even overboord. Het zijn (dan) Impopulaire maatregelen die moeten worden genomen. En dat kost veel pijn en moeite. Om de legstukjes van de economische puzzel een beetje te ordenen, brachten hooggeleerde beren vorig jaar een reeks van voorstellen ter tafel. De «ommissle-Wagner kwam mot een rapport over herindustrialtsatie. Economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad kwamen met een soortgelijk rapport. Een ambtelijke werkgroep presenteerde een aantal varianten om te bezuinigen. En het moeizaam geconstrueerde kabinet-Van Agt II bracht eeb regeringsverklaring uit die doordrenkt was van trefwoorden als nieuw industrieel élan, innovatie (vernieuwing) en matiging. Mooie woorden. Maar nu de praktijk. Hoe wordt er op de werkvloer van de economie tegenaan gekeken? In een serie Interviews die de komendg weken in deze krant zullen verschijnen, geven «es Nederlandse top-ondernemers daar antwoord op. Over één ding zijn ze het alle ses eens: "Winst maken mag weer in Nederland". Vandaag deel 3. Een gesprek met J. Kraaijeveld van Hemert. voorzitter van de raad van bestuur van Koninklijke Boskalis Westminster. "Ach, ach, ach. Arbeidsom standigheden. Ja hoor. Ik vind dat weer zo'n state ment. Zo'n meneer zou eens een reis rond de we reld moeten maken en dan hier terugkomen". We zwijgen, kijken toe, ver wachten en krijgen meer. "Arbeidsomstandigheden, toe nou. Die zijn hier toch uitstekend. En als ze dat niet zijn dan moeten we de mensen wat meer beta len. Ik heb het toch alle maal zelf mee gemaakt. Dat keken ze dan van Na- zi-Duitsland af. Er moes ten bloemen in de venster bank, muziek op de ach tergrond. Maar dat was al lemaal propaganda hè". Relatief zien "To.en ik begon te baggeren, stond je in weer en wind. Op klompen. Ik ook. Twaalf uur per dag. Het was dertien uur dienst op de dag en elf uur in de nacht. Aan één stuk door. Geen aflossing. Dat moest jezelf maar zien te regelen. Je zit nu binnen. Droog, met computers. Maar je komt er dan ook niet meer uit". Bezwerend: "En zie: de mensen worden ongezonder en dikker". "Nou het was niet slecht. Net als zo'n kapitein die vroeger op de open brug stond en nu binnen zit met moderne apparatuur. Dat heet dan een verbetering. Wat kunnen we nog doen? Moeten we dan tijdens de lunch een drie sterrenmaaltijd gaan serveren of zo. Alles kan natuurlijk beter, maar dat moet je wel relatief Met een onmiskenbare gretigheid verhaalt de man aan de top bij Koninklijke Boskalis Westmin ster, J. Kraaijeveld van Hemert, over zijn jongensjaren. Een moeizame schoolcarrière, HBS na een aantal jaren gymnasium, geen Delft, maar HTS en daarna bij zijn vader onderaan de ladder begonnen. Werkte in Portugal, Zweden en Engeland en nam op zijn dertigste de leiding in han den. Ook hij zetelt hoog in een ultra-mo dern gebouw. Op verzoek van zijn secretaris "antichambreren" we in een belendende kamer in afwachting van de aanvang van het gesprek. Politiek De ondervraagde viel in het verle den op door zijn flirt met de poli tiek, die hij via een kandidaat stelling voor de WD-lijst zei te willen gaan dienen. Zover kwam het niet en zijn politieke aspira ties zijn inmiddels wat naar de achtergrond verdwenen. "Het was een idee van mij dat je na je vijftigste als topondernemer moet stoppen. Dat dan een frisse vent de boel moet overnemen. Nou ze hebben hier in het bedrijf gezegd dat ik nog best mee kan. Dus ik ben gebleven. Maar niet omdat ik anders over de politiek ben gaan denken. Het is geen vies métier". - Toch maken weinig ondernemers de overstap. "Nou, daar zijn wel verklaringen voor natuurlijk. Het is toch een beetje closed shop daar in Den Haag. Er wordt bij de kandidaat stelling in eigen kring gezocht. Ze maken mekaar commissaris van de koningin en burgemees ter en lid van commissies. Me neer De Brauw heeft ook weer een mooie positie. Ik gun ieder een alles maar het is wel opval lend. Anderen hebben het dan in het bedrijfsleven geprobeerd. Die kunnen later in de politiek niet meer terug, want niemand wil ze hebben. En nu de laatste tijd begin ik te denken dat het misschien toch een beetje andere mentaliteit is". - Ondernemers zijn gewend om knopen door te hakken en politici aarzelen. Is dat waar u op doelt? "Zo zou u het kunnen zeggen" - Rond de nieuwe minister van eco nomische zaken is het nogal stil. "Nou ja, je mag meneer Terlouw wel even de tijd geven om zich te oriënteren, om waar te maken wat ie wil. Maar ik vind zijn state ments bijzonder constructief. Over steunverlening. Die wordt niet meer zo links en rechts uit gedeeld, maar gaat alleen naar le vensvatbare bedrijven. Het is uit met de bodemloze put. Hij heeft grote belangstelling voor het midden- en kleinbedrijf, ook heel goed. Bovendien: de minis ter is wel nieuw, maar de ambte naren zijn gebleven. Het gaat er maar helemaal om wat hij met hun adviezen doet. Ik heb hem nog nergens horen zeggen dat hij het absoluut oneens is met zijn voorganger. Je hoort eerder het tegendeel. Economie is natuur lijk geen wetenschap. Je moet de zaken met gezond verstand be kijken, dan kom je een eind. Zo'n banenplan dat is een politieke zaak, dat heeft daar niets mee te maken. Als Terlouw nou maar goed naar zijn ambtenaren luis tert en het niet allemaal politiek gaat kleuren, dan..." - Maar Terlouw is politicus. Wat u politiek kleuren noemt, dat is zijn vak. Daar zit ie voor. "In de toestand waarin wij nu ver keren valt er niet zoveel te kleu ren. Je zit ook vlak bij een zaken kabinet. Zo mogen met hun monden kleuren, maar kijk eens naar de daden? Er is geen ruimte meer. De potjes zijn leeg. Dan is het niet zo moeilijk om te kie- - Je kunt ook zeggen dat als de mid delen schaars zijn, het verdelen er van juist keuzes vergt. "Zo'n discussie hebben we ook achter de rug. Nou, dan zie je dat het verstand toch heeft gewon nen. Het klimaat wordt beter. Het maatschappelijke klimaat vooral. De onderneming wordt weer herkend als bron van de welvaart. Dat wordt niet meer bevochten. Dat is wel eens an ders geweest hè. En nu hoor je het in de politiek ook. Zo'n za kenkabinet kan alles achter me kaar saneren. Dan ben je er in twee jaar vanaf. De gewone poli tici ontbreekt het nog aan moed. Ze doen het mondjesmaat. Dat is gevaarlijk". "Het Nederlandse volk is natuur lijk veel realistischer dan de poli tiek. Iedereen weet dat er over vraagd is. Als ik hier in de gang aan willekeurige mensen vraag of ze vinden dat we terug moe ten, dan zeggen ze: ja. Dat mag u een makkelijke vraag noemen. En ik ben met u eens dat het gaat om hoeveel, wie en wanneer, maar mensen hebben echt welde bereidheid. De tijd van discus sie is voorbij. Ik denk dat men de heren vakbondsleiders bijzonder zou helpen met een duidelijk en strak beleid. Dan kan de vakbe weging de regering verwijten dat ze doen wat ze doen. Dat kunnen ze dan een paar weken blijven roepen, maar dat helpt niets, dus kunnen ze met een gerust hart naar huis gaan, bevrijd van de plicht om er zo tegen in te gaan. Als je aannemelijk weet te ma ken dat het moet, dan houden ze heus wel op met protesteren". "U gaat uw gang maar. Ik ben er van overtuigd dat een zakenkabi net zo kan werken. Natuurlijk moet alles door het parlement, maar zo'n kabinet vraagt wel een mandaat. Als je goed weet uit te leggen dat de mensen er zelf wij zer van worden, dat ze zelf later de vruchten gaan plukken. Van een failliete staat zijn werkne mers immers primair de dupe. Dat wordt te weinig benadrukt. Wij zijn te lang bestuurd met be loften. Kretologie. Demagogie. Maar naar die achterbannen wordt al minder geluisterd. Me neer Van der Stoel wordt door een partijraad voor oud vuil uit gemaakt vanwege de Spaanse toetreding tot de NAVO, maar hij blijft wel zitten. Dat zijn belang rijke tekenen dat het klimaat rijp Koninklijke Boska lis Westminster heeft ruim tiendui zend mensen in dienst. Werkt in Ne derland, maar voor al daar buiten (in 70 landen). Is naar om zet de 24e onderne ming van Neder land. Een aanne mingsmaatschappij met grote faam als baggeraar. Is actief in de off-shore sec tor, ontwikkelde technieken voor diepzee-'mijnbouw, kwam twee jaar ge leden in het nieuws met een order van drie miljard voor de aanleg van een lei dingnet voor gas in Argentinië. Is in de markt voor een aan deel in de aanleg yan een pijpleiding waarmee gas uit de Sowjet-Unie naar Europa moet wor den vervoerd. Heeft een goed gevulde or- derporteuille en maakt een gezonde winst. J. Kraaijeveld van Hemert is om impopulair beleid door te' zetten". "Loon naar werken, lagere belas ting. Al die vieze woorden die we er in de jaren zeventig uit hebben moeten halen, die moet je weer introduceren. En dan krijg je ze wel mee hoor, als je het mij vraagt". Geen garanties - Die matigingsbereidheid blijkt gekoppeld aan de vraag naar garanties voor behoud van werk. De oude arbeidsplaatsenovereen komst, die destijds als eis door de werkgevers is afgekocht aan de onderhandelingstafel. "Schei nou toch uit jongens. Ik kan als werkgever nooit garanderen. Ik kan mijn aandeelhouders geen winst garanderen, mijn werknemers geen werk. Ik weet niet eens zeker of ik hier zelf morgen nog wel zit. We kunnen met elkaar aan tafel gaan zitten en eens over een paar hulpmid deltjes gaan praten. Ziektever zuim omlaag, productiviteit om hoog, lonen omlaag. En dat dan een paar jaar en dan kan ik het vermoeden uitspreken dat de ergste klappen misschien te voorkomen zijn. Zo staan de za ken er voor. Die loonmatiging van nu is toch onvoldoende. Ik kan geen cijfers noemen, maar ik denk dat het gewoon min vijf moet of daaromtrent. In één keer veel, is beter dan jaar in jaar uit een beetje. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Ik le ver toch zelf ook al jaren in, ter wijl ik al tachtig procent belas ting betaal. Je kachelt gewoon achteruit. Maar dat was ook de bedoeling. Dat staat in het socia listisch manifest. Ondernemers moet je gezellig laten uitsterven. Nou dat hebben we dan nu ach ter de rug". Van Hemerts' betoogtrant kent een voortdurende ondertoon van iro nie, die twijfel maskeert. Onder nemen doet hij al een kleine 25 jaar. Met succes. Boskalis is uit de gevarenzóne gebleven en dat heeft hem gezag in brede kring bezorgd. Loopt normaal op zpn schoenen, hoewel ijdelheid hem allerminst vreemd is. Speelt de bal tijdens het gesprek regelma tig terug met opmerkingen als: jullie verdienen toch ook aardig? Zou jij een deeltijdbaan nemen? Kunnen jullie thuis dan wel blij ven uitgeven? Halverwege het gesprek is de grote lijn van zijn boodschap wel duidelijk en on dernemen we een poging tot nuancering. Overuren - Het VNO bepleit een ruime af stand tussen lonen en uitkerin gen. Door Wim Wirtz en Ton van Brussel "Daar ben ik het mee eens. Ik denk niet dat er erg veel van dat mini mum afkan. Dat moetje handha ven. Maar er moet een mogelijk heid bestaan om individueel meer loon te geven. Naar presta tie en naar omstandigheden. Mensen mogen best een prikkel hebben om harder te werken. En de winst daarvan, daar mogen ze in delen. Maar heel nadrukkelijk individueel en niet maar meteen weer iedereen. Ik begrijp dat de overheid zijn zorgen heeft over al te grote stijgingen van de loon som. Maar zoek het dan eens in de sfeer van belastingen. Belast die overuren bijvoorbeeld wat minder". - U noemt overuren. Dat is een om streden zaak. De vakbeweging denkt dat die ten koste gaan van arbeidsplaatsen en een grote meerderheid in de kamer wil juist naar een herverdeling van arbeid, iedereen een beetje min der werken. )Foto Dirk KettlnO "Dat lukt je niet. Kijk, ik sta toch een vrije markt economie voor. Je kunt al die dingen wel van bo venaf opleggen, maar Nederland is daar internationaal gezien toch al ver mee. Het individu is er ook niet vóór denk ik. Die vakbewe ging verzint nu weer dingen, om dat er geen geld is. Ik geloof niet dat je op die manier meer men sen aan het werk krijgt. Waarom zouden ze bereid zijn om korter te werken en in salaris achteruit te gaan om een ander aan werk te helpen"? "Ik bedoel dat heel serieus hoor. Laat ik een voorbeeld geven. Ik heb jarenlang de cao's in het bag gerbedrijf mogen onderhande len. We hebben de vrije zaterdag ingevoerd, toen de de vrije vrij dagmiddag, toen de vrije vrijdag. Die vuile vieze week hebben we heel ideëel teruggebracht, zodat die vrouwen niet meer zaten te janken dat die mannen de hele week weg waren. Dat is allemaal gebeurd. En wat dacht je dat de vakbond toen wilde? Meer over uren. En wat dacht je dat die vrouwen zeiden toen ze op vrij dag het zaakje thuis hadden: Heb jij niks beter te doen dan me hier in de weg te lopen? Kijk, zomers, dan weten ze wat ze met zo'n dag moeten. Maar voor de rest? En als ze dwingend halve dagen moeten werken, dan nemen ze toch gewoon twee banen". "Ja, maar dan kom je op het punt van zeggenschap van dc aandeel houders en dan moet ik toch wel even lachen. Dc overheid is na de Tweede Wereldoorlog alleen maar bezig geweest met de aan deelhouder te castreren. En als dan straks werknemers door in- vesteringsloon aandelen kragen, moet die zeggenschap opeens weer groter worden. Ik geloof ze ker dat het de betrokkenheid van de werknemer bij het bednjf zal vergroten. De inzet neemt toe na tuurlijk Maar hoe moet die me dezeggenschap functioneren, naast een aandeelhoudersverga dering, naast een ondernemings raad? En de verplichting, daar zeg ik als liberaal van: verplich ten mag je niet. Voordat je de mensen zo'n investeringsloon aansmeert moet je wel goed we ten wat je doet". Onkunde "Ach, ik zie veel onkunde. U komt met onderdelen van de rege ringsverklaring. Maar wat stond daar nou in. Goeie bedoelingen. Die onkunde is er niet alleen in de politiek. Er is mij ooit eens verweten dat ik zei dat vijftig procent van de ondernemers niet deugde voor de plek waar ze za ten. Nu mag je dat misschien wel zeggen, maar toen niet. Maar dat percentage is algemeen. Dat gaat ook op voor vakbondsmensen en jullie journalisten". "Innovatie, da's ook zo'n woord wat je in Den Haag veel hoort Dat komt opeens op. Wat dacht je als er niet geinnoveerd was, dan was er geen bedrijf over. Daar ben je toch steeds mee be zig. jaar in jaar uit. Nieuwe din gen proberen. Als je zegt dat Ne derland achterblijft met innove ren, en dat wordt gezegd, dan vind ik dat een blamage voor het gezonde deel van het bedrijfsle ven. Laten we overigens niet ver geten dat Nederland van oor sprong in de eerste plaats geen industriële natie is. We hebben natuurlijk industrie, maar dat is nooit het grote vak geweest hier". - Een groot deel van uw omzet komt uit het buitenland. Staat Den Haag u op dat gebied in de weg, bijiK>orbeeld als het opdrachten in politiek omstreden landen be treft. "De Nederlandse markt is voor ons een puinhoop. Daar hebben we weinig te doen en zijn de marges ook slecht. Tachtig procent komt uit het buitenland. Als je thuis blijft zitten hou je schone han den, maar dan heb je 10.000 man op straat. Wij zijn natuurlijk wel gehoorzaam aan de wet. Waar het ons om gaat is de veiligheid van onze mensen. We hebben toen dat gedoe in de Sahara gehad met Polisario. In Iran zaten we niet. Dat was geen wijsheid nee, maar stom geluk. Maar neem Spanje, daar zijn jullie toch ook op vakantie geweest toen Franco er zat. Ik zie de politieke norm slecht hoor. Weetje wat het is: er blijft geen land over. Wy houden ons aan wat de Nederlandse re gering en de internationale orga nen voorschrijven". Nuttig "Jazeker. Het was destijds iets nieuws hè. Beijen moest zichzelf bewijzen Hij heeft op economi sche zaken en financiën veel goeds gedaan. Dat moet je niet onderschatten. En de handels missies die hy heeft geleid. Nee, onderhandelen doen we zelf, maar zijn aanwezigheid geeft toch een bepaald cachet. Men stelt het in het buitenland zeer op prijs Als zo'n iemand mee gaat. treedt er een protocol in werking. Ik heb dat zelf mee ge maakt toen ik met Piet de Jong naar Australië ging. Die werd daar gepresenteerd als de ex-pre mier van Nederland. Ik was stomverbaasd. Dan gaan er vlag gen op en neer en komen cr fan farekorpsen bij Wat dacht je'. Als ik alleen met myn koffertje aankom, dan zeggen ze kom u doen? Op zo'n moment is de poli tiek heel nuttig eq ik moet zeg gen als je ze dat draagt, zijn ze nooit te beroerd hoor". (Deel 4, een gesprek met Philips topman Dr. W. Dekker, ver schijnt a.s. donderdag).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19