Een beschut plekje in de grote boze wereld E>1,a Bruno Mertens (64) creëerde eigen leefgemeenschap in Zeeland Door Miep Hoenson ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 leerperiode hier pe zien uit zwermen, waarna ze het ge leerde overbrengen op ande re mensen. Een soort kristal- lisatie-proces dus". Toeval Zo duidelijk opgezet als het dorp zelf én zijn leider zijn, zo toevallig zyn de huidige be woners er terechtgekomen. Chris, een Nieuw-Zeelander, werkte bij de Deltawerken. Hij woonde alleen in een spe ciale woongelegenheid voor werknemers aan dat project. Uit nieuwsgierigheid kwam hij tijdens één van zijn wan delingen achter de houten wal van het Tidorp terecht. Hij bleef, en heeft daar nooit spijt van gehad. "Ik zou écht niet anders meer willen, ik ben hier gelukkig. Toen ik kwam had ik nog een andere levenswijze. Ik dacht toen aan veel uitgaan, visite, aan vrienden. Nu niet meer. Ik ben net een weekeinde weg geweest, naar vrienden, en het was een verademing om weer terug te zijn. Al dat tv- kijken, dat koffie drinken... dan merk je pas hoe Anders je bezig bent". Anne-Mane zocht eigenlijk werk op een alternatieve boerderij en werd bij toeval naar het Tidorp verwezen. Dat was drie jaar geleden. Een paar maanden bleef ze, toen vertrok ze weer om vo rig jaar terug te komen. "De eerste keer was ik niet zo goed gemotiveerd, maar nu wel", geeft ze als reden voor die terugkeer op. Kees las een artikel over het dorp en zijn bewoners in een blad voor alternatieve (eet-) gewoonten. Kwam naar Zee land "om het te proberen" en bleef, ondanks het feit dat hij er geen eigen caravan had om in te wonen. Dat was acht maanden geleden. Ook tij dens de barre winternachten sliep hij in de tent, ooit door Mertens zelf gemaakt en neergezet Sinds een maand heeft hij een eigen huisje, een voormalige werkkeet. Annie was voor zichzelf al be zig met een levensfilosofie achter een gezonde manier van eten toen ze van het be staan van het Tidorp hoorde. Ze kwam en bleef. "Voor mij is het bestaan het leven in AAndacht. En dat de basis daarvan mediteren is. staat voor mij vast. Die basis pro beer je in je dagelijks leven te Omschakeling Het Tidorp is een besloten, vei lige gemeenschap, die heel wezenlyk verschilt van de wereld erbuiten. Desondanks zeggen de bewoners, in de ge meenschappelijke meditatie- annex bibliotheekniimte ver zameld voor het theedrinken, niet panisch te worden bij het idee ooit weer die andere maatschappij te moeten bin nenstappen Annie: "Nee, want je leert hier vrede te hebben met jezélf. En als je dat eenmaal hebt kun je overal vrede vinden. Dan speelt het totaal geen rol meer wAAr je bent". Anne-Marie is na een aantal maanden Tidorp een tijdlang teruggeweest naar het ouder lijk huis. Ze werd toen post bode, en had in die tijd geen last van 'ontwenningsver schijnselen': "Het ritme is heel anders, dat wel. Verder is het énerzyds makkelijker, buiten. Hier is het echt primi tief, je hebt het elders heel wat luxueuzer. Maar ander zijds is hier de groep, waar aan je steun hebt. Je bent hier veel meer geborgen. DAAr moet je het alleen zien te klaren". De enige voor wie het verblyf m het Tidorp permanent heet te zijn is Bruno Mertens Per slot van rekening wordt hij als leider erkend, omdat hij het was die de gemeenschap opzette. Zyn aanwezigheid is meer dan nadrukkelijk. Mer tens wordt door de anderen als stuwende kracht gezien. Toch kan hy zich voorstellen dat anderen zijn werk over nemen. "Wat ik dan zou gaan doen? Wegtrekken, waar schijnlek om ergens anders een nieuw Tidorp te begin Zes jaar geleden trok Bodegravenaar Bruno Mertens (64) de deur van zijn kapitale boerderij achter zich dicht. Hij vertrok van de overvolle Randstad naar het kale Zeeland, waar Mertens op een stukje kleigrond een pionier werd.Op anderhalve hectare tuinbouwgrond op het eiland Schouwen maakte Mertens pas goéd een begin met zijn geesteskind, het Tidorp. Een idee dat hij eerder had uitgeprobeerd met een klein groepje geestverwanten in het Zoeterwoudse klooster 'De Goede Herder'. Het idee voor wat zijn leefgemeenschap zou moeten worden komt bij de Boeddhistische meditatie vandaan. De naam die het Tidorp meekreeg ook. Ti betekent: de allerkrachtigste kiemkracht. Mertens doel, het opzetten van een ambachtelijke leef- en leergemeenschap van meditatie, gezondheid, vrijheid en liefde voor alles wat leeft en groeit, lijkt tergend langzaam maar zeker van de grond te komen. Er is een dorp, hoe kleinschalig ook, en er zijn bewoners. De grond is ontgonnen en in keurige stukjes verdeeld. De huidige bewoners leiden er een ander, maar een in dat genre toch een regelmatig leventje. Miep Hoenson nam er een kijkje. Een beschut dorpje in een gro te, boze wereld. Daarop lijkt het Tidorp, gelegen op het Zeeuwse eiland Schouwen, waar Bodegravenaar Bruno Mertens (64) nu een dikke zes jaar de scepter zwaait. Beschut, in de figuurlijke én letterlijke zin des woords. Het dorp ligt aan een verlaten weg tussen Renesse en Haamstede op het toch al niet drukbevolkte eiland. De in gang van het Tidorp ligt ver scholen in een hoog opge trokken houtwal. Die wal be schermt de bewoners tegen opdringerige blikken van nieuwseieriee voorbii gan gers. Net zo wil Bruno Mer tens rijn dorpelingen, een handvol noeste werkers, een tijdlang beschermen. Ze kun nen in Tidorp uitrusten, na denken én leren om na enige maanden of jaren weer terug te gaan naar het échte gebeu- Op het eerste gezicht lijkt het Tidorp niet meer dan een hoopje armoe. Tien sljecht on derhouden caravans op een drassig dorpspleintje. Overal afval, op sommige plaatsen hoog opgestapeld. Wrakkige schuurtjes, een cirsustent die staat te klapperen in de wind. Een half afgebouwd gebouw tje, waarin regen en wind nog vrij spel hebben. Wél kip pen, ganzen en katten, maar verder is er geen levende ziel te bekennen. En de stilte is bijna benauwend. Betrekkelijk Even later blijken alle hoeken en gaten van het terrein wel degelijk mensen te herber gen. Ze komen op het geroep van Bruno bedaard aanlopen, voor de foto, en verspreiden zich even later weer om de di verse bezigheden te hervat ten. Na een rondleiding van Chris, één van de bewoners, zijn de eerste indrukken die het Ti dorp opriep grondig veran derd. Niks provisorisch, en die armoe is maar betrekke lijk. Het dorp is nog steeds in aanbouw - vandaar ook de half voltooide muren - en al dat zogenaamde afval heeft daarbij een nuttige functie. Alle bouwsels worden met af- valmateriaal vervaardigd. Anders dan in die andere we reld wordt niets zomaar weg gegooid. De muren van de schuur bijvoorbeeld, de eer ste permanente bedrijfsruim te waaraan 's zomers wordt gebouwd, zijn gevuld met le ge flessen. De stenen ervan gestort met zand. Het dak wordt nog gemaakt van boomstammen. Bovendien blijkt dat Mertens zijn 'zaakjes' keurig op een rijtje heeft staan. De bewo ners betalen vijftien gulden per dag voor hun verblijf, de 'kost en inwoning' in Tidorp. Alles wat het land oplevert, en dat wordt dankzij het in tensief bewerken van de ar- Bruno Mertens met zijn huidige groep bewoners van het Tidorp, van de westerse wereld. "De natuur is luxe. Evenals medi tatie. Mediteren is aandacht hebben voor je lichaam. Voor de fundamentele bezigheden daarvan, zoals lopen en ademhalen. De mens moet één zijn met de natuur. Als het koud is moet je niet bij de kachel kruipen, maar de na tuur van dat moment erva- De strikte dagindeling van de Tidorpelingen maakt onmis kenbaar duidelijk hoé sober de levenswijze is. Om zes uur staan ze op. Gezamenlijk lo pen ze naar de bron, de enige watervoorziening die het ter rein rijk is. Ze wassen zich daarbuiten, natuurlijk met koud water. Vervolgens doen de drie mannen en vijf vrou wen wat aan trimmen of hardlopen. Daar worden ze warm van. Van zeven tot acht uur mediteren ze. Dat medi teren is een baken, een hand leiding ook voor het leven en werken in Tidorp. Dan volgt de werkbespreking. Nie mand heeft een vaste taak, de werkzaamheden worden elke dag opnieuw verdeeld. Een uur lang is er gelegenheid om te ontbijten. Overbodig om te vermelden dat er zo sober, zo gezond mogelijk wordt gege ten. Sigaretten en alcohol ho ren daar om te beginnen al niet bij. Dagindeling Dan beginnen de dorpelingen aan hun dagtaak. Die kan va riëren van timmeren, fruit be werken, het terrein plus bouwsels onderhouden tot het bezig zijn met huishoude lijke taken: schoonmaken, af wassen en eten koken. Tussen de middag, weer of geen weer, stappen ze op de fiets. Een kwartier fietsen en de Tidorpelingen zijn bij de zee. waar ze een duik nemen (Chris: "Dat zwemmen hóórt erbij, maar niemand dwingt je ertoe hoor"). Dan is het tijd voor de kruidenthee, een bo terham. Tot zes uur in de avond wordt er weer ge werkt. Na een uur meditatie volgt om zeven uur het avondeten. Dag in, dag uit wordt deze dag indeling in Tidorp gehan teerd. Het begrip weekeinde kennen de bewoners niet. Ze zeggen daaraan geen behoef te te hebben. Kees, verbaasd "Iets voor jezélf gaan doen? Maar wij doen de hele dAg iets voor onszelf. Wij zien het bezigzun op het terrein niet als werk, maar als het terug vinden van onszelf'. Bruno Mertens over de filosofie achter het Tidorp: "Ik wil hier voor een gedeelte goed maken wat aan het huidige onderwijs ontbreekt: het met je handen bezig zün. Hand en leerwerk moeten even wichtig naast elkaar staan, maar in de hedendaagse maatschappij telt alleen het hersenwerk. Niemand hier die niet bereid is om met z'n handen te werken. En daar door komt de natuurlijke ge voelswereld weer boven. Die is gekraakt, geblokkeerd, als gevolg waarvan mensen neu rotisch en gecompliceerd zijn geworden. En wat is daarvan weer het gevolg?", zegt Mer tens op docerende toon, ademloos beluisterd door zijn leerlingen. "Dat de men sen oorlog maken met zich zelf én met hun omgeving". Bruno Mertens is na zes jaar Ti dorp, na tientallen van zyn mede-dorpelingen te hebben zien komen en weer te zien gaan, niet tevreden. 'Tevre denheid is een woord dat ik niet ken Maar ik ben een beetje voldaan, omdat ik met Tidorp heb bewezen dat het anders kan. Dat je wel dege lijk een samenleving kunt creëren zonder oorlog. De wereld hierbuiten ziet er zo gevaarlijk uit mijn streven is om de bewoners na een me bouwgrond steeds meer, kan worden gebruikt. Thee, gemaakt van de tientallen soorten kruiden" die op het terrein groeien. Appelcider en gedroogde appeltjes, die de boomgaard oplevert. Groenten en chutney. De be woners produceren bijna ge noeg om zelf van te leven; wat ze teveel hebben wordt verkocht of geruild. Niet om er luxe-goederen voor in de plaats te bemachtigen. Wel om de produkten die het land zelf niet kan opleveren, gra nen en (oud!) brood, in huis te halen. Spartaans Acht bewoners telt het Tidorp. 's Zomers groeit dat aantal sterk aan. 'Alternatievelin gen' brengen er hun werk vakantie graag door. Ieder een die belangstelling heeft voor het wonen in het dorp is welkom, mits hij of zij zich aan het dagprogramma houdt, en tenminste een week blijft. Het buitenleven dat de bewoners er leiden lokt gedurende de kille maanden minder volk. Dat leven moet de hedendaagse mens wel rillingen bezorgen. Ga maar na: voorzieningen als elektriciteit en gas horen niet bij de filosofie van het le ven in en met de natuur, die er in Tidorp op wordt nage houden. (Anne-Marie, een be woonster: "Als je hier een tijdje bent en je gaat terug, dan is het echt een wónder om warm water zomaar uit de kraan te zien stromen, en licht te maken door een sim- Del knopje in de muur aan te raken, naar de wc te lopen zonder drie jassen aan te trekken en een kaars mee te nemen"). Mertens gelooft niet in de luxe pen klein deel van de produktie van het dorp: plastic bakjes worden met zaadjes gevuld en later doorver kocht aan mensen die wat groen op de vensterbank willen hebben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17