WJA De vakman heeft weer toekomst "Schoolverlater moet iets extra's te bieden hebben" r i r? r n r ir U TT 1 voorkeur. Enkele jaren geleden was dat nog anders De decanen op de middelbare scholen zijn op deze groep schoolverlaters niet zo ingesteld- Zy zyn in de eerste plaatsgericht op doorstroming naar het vervolgonderwijs" Met een verhit hoofd en in een smerige overall komt de monteur onder de planken vloer vandaan. Hij is de veertig ruim gepasseerd, heeft stevige armen en een beginnend buikje. Tegenover zijn jongere collega, die de hele tijd door het gat naar hem heeft gekeken, gaat hij er prat op een hele gave las te hebben gemaakt. De nog wat slungelige jongeman knikt en zegt dat-ie het heeft gezien. De monteur stroopt zijn mouwen op. Hij toont 'De schoolverlaters moeten iets extra's bieden. Een typediploma blijkt bijvoorbeeld wonderen te doen als je na de mavo gaat solli citeren. Maar een boekhouddi- ploma verhoogt de kansen op werk eveneens. Neem nou de bouwvakkers. Deze groep heeft het op het moment heel moeilijk. Als je van dé lts komt en je hebt die richting gekozen, zorg dan dat je je verder gaat specialise ren. Kijk, betonnen blokkendo zen worden er nauwelijks meer neergezet. De huidige nieuw bouw vraagt meer vakman schap". 'Ook wordt er door de overheid nog wel geld uitgegeven voor ou de stadswijken en panden die ge renoveerd en gerestaureerd moe ten worden. Daar zijn vakmen sen voor nodig die meer kunnen dan alleen een hamer en een spij ker vasthouden. Grofweg kun je zeggen dat alle niet-specialisti- sche banen 'op' zijn. Ik kan na tuurlijk niet ontkennen dat er duidelijk minder vacatures zijn, maar vraag naar veelzijdige vak lui is er nog wel". Voorsprong Veel leerlingen van het lager be roeps onderwijs in de regio Lei den willen na het behalen van het diploma gelijk aan de slag. Van de 1072 mannelijke leerlin gen gaven er in 1981 (naar schat ting) 769 te kennen te willen werken. Ruim de helft van de 741 afgestudeerde vrouwelijke leer lingen wilden dat ook. Van de mannen lieten 141 zich in augus tus inschrijven bij het arbeidsbu reau en van de vrouwen 164. Van die groep stonden er op 6 januari 1982 nog 72 mannen en 124 vrou wen ingeschreven. De Technische School aan de Haagweg doet er al het nodige aan om de leerlingen ervan te doordringen dat een lts'er er met een diploma alléén niet is. Vol gens directeur K.H. de Bruyn hoeft er ook geen twijfel aan te bestaan dat de waarde van de di ploma's afneemt naarmate er meer liefhebbers voor een baan op de stoep staan. Toch weer houdt hij zijn leerlingen, die het heel graag willen, er niet van om bijvoorbeeld automonteur te worden. Een vak waar op het moment de klad in zit. Hij geeft ze alleen het advies wat méér te kunngn dan andere afgestudeer den. de ander zijn handen, zoals een schooljongen die wordt verdacht van de diefstal van meesters krijtje. "Kijk", zegt hij, "dat zijn nou mijn diploma's". Vroeger waren bazen nog wel eens gevoelig voor twee veertien karaats handen. Tegenwoordig zijn het de papieren diploma's met daarbij liefst ervaring en vakmanschap. Voor het kwart miljoen gediplomeerde schoolverlaters, die jaarlijks een baan zoeken, een haast 'Speculatief bezig zijn is heel ge vaarlijk. Over een jaar kan die autohandel wel weer in de lift zit ten en dan zit je met knullen die tegen hun zin iets anders hebben gekozen. Degenen die een voort gezette studie in het middelbaar beroepsonderwijs te moeilijk vinden kunnen verder studeren binnen de school. Op die manier rekken ze de studietijd en heb ben ze straks meer kansen. Door stages in de bedrijven kunnen ze ook een voorsprong krijgen op andere sollicitanten. Van de twaalf leerlingen die vorig jaar zijn afgestudeerd in de elektro technische richting volgen er acht dit jaar nog een mechanisch technische richting". Lichtpunten Natuurlijk zijn er ook wel lichtpun ten te ontwaren voor de school verlaters. Roodzant: "Met name in de technische sector gaat het nog niet zo slecht met de werkge legenheid. In de metaalsector zit men nog te springen om bekwa me vaklieden". De arbeidsmarktonderzoeker merkt inderdaad dat scholen steeds meer toestaan en stimule ren dat leerlingen zich bekwa men in verschillende richtingen. Hij is blij met deze ontwikkeling. "Er zijn natuurlijk meer moge lijkheden dan een extra jaar op de lts: bijvoorbeeld het leerling wezen. Een combinatie van werken en onderwijs". Gerust stellend laat hij erop volgen: Als je autotechniek hebt gekozen betekent dit beslist niet, dat er geen aansluiting bestaat met an dere beroepsopleidingen". Uit de hele regio komen leerlingen (ruim 700) naar Boshuizen, school voor middelbaar en lager beroepsonderwijs. De school heeft veel mogelijkheden, zowel beroepsgericht als op het gebied van voorbereidend onderwijs voor vèrvolgstudies. De school- dekaan mevrouw Wiersinga vindt dit een groot voordeel. "De eerste jaren maken ze kennis met allerlei vakken. Daarna kar er gericht worden gewerkt: een vak of doorstuderen?" 'Ruim driekwart van de leerlingen zijn meisjes. Die hebben wel eens een duwtje in de rug nodig. ondoenlijke eis. Zeker nu, in een periode dat de werkgelegenheid schaarser wordt. Er zijn dan ook wat verschuivingen te zien: scholieren die in hun studie goed kunnen meekomen proberen door te studeren. Anderen combineren studie met werk. Terwijl jonge werklozen met klem wordt geadviseerd gebruik te maken van de (gesubsieerde) mogelijkheden om iets bij te leren. Schoolverlaters die niets extra's hebben te "Ze moeten de kans hebben werkervaring op te doen" (foto Dirk Ketting» Een meisje dat op "het lager huis houd- en nijverheidsonderwijs (lhno) terecht komt heeft nog steeds het idee dat ze niets kan. Daar komt nog bij, dat vaak door de- omgeving van de leerling en het bedrijfsleven de spottende benaming Spinazie-acedemie le vendig in stand wordt gehouden. Ze hebben er geen notie van wat hier allemaal te leren valt". Niet verzadigd Mevrouw Wiersinga kan dat moei lijk verkroppen. "Waarom moe ten deze leerlingen zich extra be wijzen? Want als ze eenmaal aan de slag zijn worden ze geroemd". Ze gaat dan ook dikwijls de boer op om bedrijven en ouders voor te lichten. "De gezondheids- en welzijnssector zijn beslist nog niet verzadigd", meent ze. Rood zant wil daar wel een kantteke ning bij maken. "In deze secto ren wordt erg bezuinigd. We bieden, gaan het moeilijk krijgen. De overheid vertrouwt erop, dat vijftig procent van de schoolverlaters binnen drie maanden een baan heeft en zeventig procent na vijf maanden. Dat percentage loopt in een jaar óp tot ruim negentig. Maar er blijft dan wel een grote groep van jonge werklozen over: zo'n 130.000 man. Wat moet je doen om uit die groep te blijven of (als je ertoe behoort) om er uit te komen? merken dat de subsidiekanalen langzaam dichtslibben, waar door de doorstroming in de na bije toekomst wel eens kan gaan stagneren. Mevrouw Wiersinga: "Op de stage plaatsen moeten de leerlingen zich bewijzen en ervaring op doen. Dat is tot nu toe steeds goed gegaan. Het komt nog gere geld voor dat ze een leerling vra gen om na de studie daar te ko men werken". De mensen die na de algemene lhno-opleiding beroepsgericht verder willen gaan, maar nog niet precies weten wat, kunnen een jaar de Interim Algemene Schakelopleiding volgen. Wier singa: "Ze maken dan kennis met verschillende beroepen. En doordat ze veel stages lopen, hebben ze zelf gauw genoeg in de gaten waar ze nodig zyn. Op mid delbaar beroepsniveau kunnen ze dan hun vak leren". Door Saskia Stoelinga Ook de laatbloeiers op het lager be roepsonderwijs en mavo kunnen doorstuderen. Ze hoeven daar voor niet door te stromen naar mavo of havo. Enkele jaren gele den is de Vooropleiding Hoger Beroepsonderwijs (VHBO) in het leven geroepen. Een theoretisch- praktisch genchte opleiding, die drie jaar duurt. De leerlingen kunnen twee keer per jaar exa men doen, waarbij niet alle vak ken tegelijk hoeven te worden geëxamineerd. Mevrouw Wier singa: "Het is niet zo schools. Veel komt neer op zelfwerk zaamheid. Vooral de oudere leer lingen vinden dat heel prettig. Je ziet ook dat velen, die willen werken, pas in januari de laatste vakken afsluiten. Ze komen dan in een gunstiger tijd op de ar beidsmarkt". Goede keuze Vooral in het Algemeen Vormend Onderwijs (mavo-havo-vwo) ziet men de opleiding niet meer als een eindstation. Er wordt daar vaak niet meer bewust gekozen voor een afgeronde studie om daarna de maatschappy in te stappen Van de 1565 jongens en 1573 meisjes die in juni '81 exa men deden in de regio Leiden, behoorden naar schatting 244 jongens en 302 meisjes tot de de finitieve schoolverlaters. Van dc mavo-kandidaten stonden eind augustus 50 mannen en 97 vrou wen bij het arbeidsbureau gere gistreerd. Voor havo- en vwo- kandidaten samen 56 mannen en 83 vrouwen. Vijf maanden later telt men voor de mavo nog 37 mannen en 54 vrouwen; havo/ vwo 46 mannen en 56 vrouwen. Roodzant: "Met deze groep, die wil werken en beslist niet doorstu deren zit het een beetje moeilijk. Zy hebben geen vak geleerd Dg leerlingen van het lager of mid delbaar beroeps onderwijs krij gen by sollicitaties veelal de "Wy adviseren vooral mavo-leer lingen: leer er in korte tijd, in een andere meer praktische vorm, iets bij. Als men een vak heeft ge leerd, heeft men immers meer kansen. Al enkele jaren draaien in Leiden aan de Streekschool cursussen voor jeugdige werklo zen, speciaal bedoeld om derge lijke jongeren te helpen een goe de keuze te doen". Beroepsgericht Die overtuiging bracht ook de overheid ertoe het Kort Middel baar Beroepsonderwys op te zet ten. Een onderwijsvoorziening gepland met het oog op de ar beidsmarkt. In Leiden. Katwijk en Rijnsburg een aantal scholen dit jaar met deze opleiding, be doeld voor jongeren van zestien tot negentien, begonnen. De duur van de opleiding is twee jaar. Voorlopig zijn er vijf studie richtingen ondergebracht in het experiment: tuinbouw, detail handel, administratie, installatie techniek en metaalbewerking. Deze opleiding is in pnncipe drem pelloos. Wel is de genoten voor opleiding bepalend voor de stu dieduur. Het verschil ligt dan in tempo. Directeur Brandsma: "Voor iedere leerling wordt juist een individueel werkplan opge zet. Daarom zal de lengte van de studie en de inhoud van de stu die per leerling verschillen. Ook moeten de leerlingen veel stages in diverse regionale bedry ven lo pen". Brandsma meent dat de leerling die de school verlaat zich een ge kwalificeerd vakman mag noe men. "Er is een intensief contact tussen de school en het bedrijfs leven. Op die manier worden sta geplaatsen gewaarborgd en nieu we ontwikkelingen nauwlettend in de gaten gehouden". Ook Roodzant denkt dat er op deze manier wel iets aan arbeidsbe middeling te doen is. Een ande- initiatief wat hy prijst is dat van de Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel. "Zy laten schoolverlaters kennismaken met diverse bedrijfstakken en leggen uit wat zy kunnen ver wachten van het bedrijfsleven en de arbeidsmarkt in Katwijk en omgeving". Toenadering öok de gemeente Leiden heeft en kele maanden geleden een eerste stap gezet. Zes werkloze school verlaters kunnen by het reken centrum van de gemeente een opleiding krijgen in automatise ring. Het ryk heeft hiervoor aan de gemeente een financiële bij drage toegezegd. In samenwer king met het gewestelijk arbeids bureau zyn de gegadigen gese lecteerd. Van dit soort plannetjes verwacht Roodzant veel. Hy weet nog meer voorbeelden. "De plaatse lijke opleidingscommissie voor het bouwbedryf, waarin de aan nemerswereld sterk is vertegen woordigd, zet zich er de laatste jaren ook steeds meer voor in om in nauw overleg met het arbeids bureau toekomstige vaklieden aan een baan te helpen. Men be seft daar terdege dat ook in de toekomst het vakmanschap be houden moet blijven". "Misschien dat het jeugd banen plan van minister Den Uyl (so ciale zaken cn werkgelegenheid) meer bedryven kan stimuleren werkloze schoolverlaters op te leiden" In elk geval staat voor Roodzant als een paal boven wa ter dat schoolverlaters de kans moeten krygen om werkervaring op te doen. Zonder dat nemen hun kansen op de arbeidsmarkt Arbeidsmarktonderzoeker J. K. Roodzant van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden is betrokken bij pogin gen iets te doen aan het geklaag over de kloof tussen onderwijs en de arbeidsmarkt. Hij probeert de banden tussen het bedrijfsleven en onderwijs in de regio Leiden nauwer aan te trekken. Van hem is ook de constatering dat de schoolverlaters met alleen een algemeen vormen de opleiding (mavo, havo, vwo) het moeilijker gaan krij gen dan de mensen met een gerichte beroepsopleiding.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15