"Een ouderwi etse dribbelaa r uit Oil; and" „Ik ben blij om een fout" Weer succes Van der Wiel? Katwijker Rick Talan oelt zich thuis bij Cercl e Brugge Go: Japanse volkssport Rotterdam wil de Kuip niet AGINA 12 Sport ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 HEIST - De kabeltelevisie heeft voor de voetballiefhebbers de deuren geopend. Met een beetje 'knoppen-techniek' kunnen op zondag heel wat wedstrijdjes de huiskamer wor den ingeslingerd. Beginnend bij de Engelse Match of the Week kan de tv-weg worden vervolgd naar de Sportschau, om uiteindelijk via Studio Sport bij het Belgische Sport weekend te eindigen. Een aantrekkelijke 'finish', dat programma van de BRT. Na de Nederlandse samenvattingen kunnen op het kanaal van onze zuiderburen tussen acht en half negen eventueel opgedane ergernissen altijd wel worden weggespoeld. De oplettende fanaat heeft dan in middels allang ontdekt dat bij de Belgische eersteklasse Cercle Brugge vanaf de jaarwisseling een donkerharige voetballer op de rechterspits-positie staat op gesteld. Tenger gebouwd, sterk aan de bal en vooral snel. Alweer ruim een maand vertoeft Rick Talan in Brugge en hij is nu al de lieveling van de aanhang van Cercle. In de Belgische pers wordt-ie bestempeld als "een ou derwetse dribbeljaar uit Olland". Rick Talan; een verhaal over een Katwijker in Vlaanderen. Cercle-Brugge-Lierse SK. Een be kerduel op 3 januari en de vuur proef van Talan. Cercle, een be scheiden plaats innemend op de ranglijst, is de veel betere ploeg en weet zich vooral via Talan legio kansen te scheppen. 'En maar weer een nummertje van Taia&n, hij kan er maar geen ge noeg van krijgen', geeft BRT- verslagger Mare Vanlombeek zijn bewondering voor de Ne derlander, wiens naam hij op z'n Frans uitspreekt, weer. Hoe wel Cercle domineert, gaat Lierse met de 1-2 overwinning aan de haal. "Een lachertje die wedstrijd", blikt de 21-jarige Katwijker terug. "Ik kan nu nog niet begrijpen dat we die wedstrijd verloren hebben. Lierse, een ploeg die toch veel meer punten heeft dan wij, kwam er toch echt niet aan te pas. Maar er gebeurde een aantal vreemde dingen. Eerst werd de grensrechter door een speler van Lierse neergeslagen. Niemand die bchter een rode kaart kreeg of werd gewaarschuwd. Daar door sloegen de stoppen door. Daarnaast werd ons nog een zui vere strafschop onthouden. Voor de ploeg een nare ervaring maar ikzelf had goed gespeeld". Brugse ploeg met 4-U uit. Welis waar is Talan minder op dreef maar hij levert wél twee voor zetten af, waaruit beide keren wordt gescoord. In het daarop volgende duel met Lierse geeft voetballer weer enige 'nummer tjes' ten beste. Talan speelt z'n beste wedstrijd tot dan toe maar kan z'n club niet aan een overwinning helpen. Cercle geeft een 2-0 voorsprong ti$n minuten voor tijd weg. Leo Can- jels, de Nederlander die de Brugse club al voor het derde seizoen onder z'n hoede heeft, vond dat uiteraard niet zo pret tig. Ook Talan kreeg van de 49- jarige oefenmeester lik op stuk. "Dat was natuurlijk stom wat we deden. Bij een 2-0 stand gaat een béétje ploeg terug in de verdedi ging maar wij bleven blind naar vor^n rennen. Opeens krijg ik een uitstekende kans. Weliswaar stond m'n clubgenoot Skov er een stuk beter voor maar ik dacht; schieten maar. Dat ging dus mis. Omdat Lierse vlak voor tijd tot 2-2 terugkwam, nam Can- jels mij toen kwalijk dat ik die bal niet naar m'n clubgenoot Skov had gespeeld. Terecht, na tuurlijk die kritiek. Ik had die bal gewoon moeten geven". Niettemin staat Rick Talan er nog niet slecht op bij Canjels, de trainer die na een tweejarige onderbreking bij MW al vanaf '71 in Belgie vertoeft. "Rick heeft mij tot nu toe helemaal niet teleurgesteld maar er moet natuurlijk veel meer uitkomen. Z'n conditie is nog niet wat het zijn moet en hij moet wennen aan het Belgische voetbal. Dat verschilt nogal met dan van Ne derland. Vooral de dekking is veel straffer en dat vereist ui teraard meer loopwerk. Maar voorlopig blijf ik 'm opstellen. Hij moet een publieksspeler worden". Dankzij z'n kennis van het Neder landse voetbal is Canjels op het spoor gekomen van Rick Talan. Omdat de beurs van z'n werkge ver nu niet overdadig met fran ken is gevuld, moest de voetbal docent z'n heil zoeken in spelers van het tweede plan. Spelers dus die buiten de boot vallen. De bes ten zijn uiteraard te vinden bij de topclubs en omdat AZ' 67 na het succesvolle seizoen '80-'81 als zo danig mag worden bestempeld, was het zoeken betrekkelijk een voudig. "Ik werd door Cercle benaderd 'ns een proeftraining te komen vol gen", herinnert Talan zich. "Ik vroeg toestemming aan Kessler die tot mijn grote verbazing in stemde. Alleen moest het be stuur nog het ja-woord geven. Omdat bij AZ in principe geen spelers worden uitgeleend, ver wachtte ik geen medewerking. Maar op aandringen van Kessler mocht ik gaan. De proeftraining zelf stelde geen fluit voor. Can jels wilde alleen even bekijken of ik fit was. Dat was geen pro bleem. Ik mocht komen" Weemoed Met zijn (gastvrije) vriendin Mar leen verhuisde Rick Talan ruim een maand geleden naar het Bel gische. Dóór, in een klein appar tement met uitzicht op zee in de kustplaats Heist ("maar we zijn al op zoek naar wat anders"), blikt hij met enige weemoed te rug naar zijn Alkmaarse periode, waarin hij als wisselspeler de successen meevierde. "Ik heb daar toch wel heel erg veel mee gemaakt. In één jaar tijd speelde ik, weliswaar als invaller, een UEFA-finale en de KNVB-beker- finale mee. weinig jonge voetbal lers kunnen dat toch zeggen. Maar er zat voor mij niets meer in by AZ. Ik dacht het dit seizoen te gaan maken. Op aandringen van i Cercle: "Ik heb bij AZ toch wel heel erg veel meegemaakt. Maar er zat niets meer (Foto Jean Courcelles) Hovenkamp en Nygaard had ik gekozen voor een full-prof con tract omdat juist zij mij een goe de toekomst toedachten. Ik wil de al m'n tijd in het voetbal ste ken en vooral veel leren. Na de verkoop van Welzl had ik goede hoop maar opeens kwam AZ met die Oberacher op de proppen. Ik voelde me heus niet minder, maar je begrijpt dat ze zo'n dure spits niet op de bank neerzetten. Hoewel Kessler mij nog wel een paar keer probeerde, belandde ik, mede door blessures, weer in het C-team. Toen kwam de ge dachte bij me op 'ns naar een an dere club uit te zien. Cercle kwam en met beide handen heb ik de kans aangegrepen". Studie Na een 3'/2 verblijf hield Tal^n het gezien bij de Alkmaarse stich ting, waar hij destijds op aan dringen van bondstrainer Ger Blok zijn intrede deed. Op 17-ja- rige leeftijd acteerde hij in de re gionale A-jeugd van Katwijk en die leerschool was volgens Blok niet hoogwaardig genoeg voor e^n UEFA-international. Talan koos voor AZ omdat die club ook vond dat de HAVO-studie voor rang verdiende. Wekelijks train de hij een keer in Alkmaar, een keer bij Katwijk en een keer in Zeist onder Ger Blok. Ondanks deze 'handicap' mocht Talan al na vier maanden proftraining in vallen tegen Feyenoord. "Ach, ik was een echt broekie", lacht hij nu. "Ik keek toen nog vreselijk tegen die jongens op, ik durfde ze nog niet eens aan te kijken. Toch ging het niet eens slecht in die wedstrijd. In het daaropvol gende seizoen ben ik totaal elf k^er ingevallen. Juist op het mo ment dat ik er dichtbij zat, kreeg ik een blessure. Een obligaat ver haaltje vrees ik, maar het is wel de waarheid. Daarna heb ik ei genlijk nooit meer een kans ge kregen. Zo nu en dan mocht ik eens opdraven, maar werd ook glashard genegeerd door Kess ler, hoewel ik in het C-team goed speelde. Sir Georg De koele relatie met 'Sir Georg' bracht hem wel eens tot wan hoop, vertelt Hij dan zuchtend. "Het is toch belachelijk", zegt hij met stemverheffing, "dat in al die tijd dat ik in Alkmaar heb ge speeld, ik slechts tien minuter* met hem heb gesproken. Dat is voor een jonge speler toch veel te weinig. Daarom vind ik het een autoritair baasje. Hij zou eens meer met de jonge spelers moe ten optrekken. Ja, met de grote jongens als Peters en Hoven- kamp sprak-ie wel. Maar aan de andere kant heeft-ie weer het beste met mij voor gehad in de overgang naar Cercle". "Ik wil niet op Kessler afgeven, hoor", vervolgt hij, "want ook onder een andere trainer had ik het nooit bij AZ gered. De club beschikt nu eenmaal over een aantal echte topspelers, waar ik echt niet tussen hoorde. Vandaar ik achteraf spijt heb van mijn keus voor AZ. Erwin Koeman bij PSV en Martin van Geel bij Ajax zijn ook voorbeelden, die het net als ik niet bij een topclub hebben kunnen redden. Jonge spelers kunnen beter kiezen voor een vereniging als Den Haag. Daar krijg je veel sneller een kans en dat is alleen maar goed voor je ontwikkeling. Zo snel mogelijk aan de bak en veel spelen". Herwinner Bij Cercle probeert Talan het verlo ren terrein te herwinnen. Het kleine 'broertje' van het populai re Club (Cercle heeft gemiddeld 6.000 toeschouwers. Club 16.000) én de omgeving bevallen hem tot nu toe best. "Ik ben hier full-prof en kan dus al m'n tijd aan het voetbal besteden. Niet dat ik daar zo gelukkig mee ben, want m'n vrije tijd besteed ik niet écht nuttig. In elk geval probeer ik met hard werken mijn grenzen te verleggen. Hier wil ik kijken wat ik waard ben. Dat kan dus niets zijn, maar ik kan hier óók slagen. Dan zal ik ook zo snel mogelijk naar een topclub verhuizen. Nu ben ik daar nog niet rijp voor, vandaar ik voorlopig blijf han gen. Vrijwel zeker zal ik ook vol gend seizoen in België spelen. De entourage en de Belgische ge moedelijkheid hebben mij enorm geïmponeerd. Het is toch geen toeval dat de Nederlandse voetballers hier vrijwel allemaal blijven. Het geld én de mensen zijn goed. Dat heb ik in de korte tijd dat ik hier ben wel ondervon den". Werkplicht roept. Binnen 20 minu ten rijdt de student wiskunde ("maar m'n studie kan ik hier moeilijk voortzetten") van Heist naar het schitterende Olympia- stadion in Brugge, dat zowel door Club als Cercle wordt be speeld. Toevallig wordt morgen de Brugse slag op de groene pis te uitgevochten. Een uitermate belangrijk duel omdat beide ploegen in degradatiegevaar ver keren. Hoewel Talan de training door een knieblessure niet kan volgen, zal hij vrijwel zeker van de partij zijn. "Ik ben erop ge brand het publiek wat te laten zien". Dan, na een ogenblik stil te: 'Eigenlijk wil ik mij ook re vancheren tegenover Kessler. Met prestaties bewijzen dat hij ongelijk had". De kabeltelevisie geeft morgen uit sluitsel. ROB ONDERWATER Als je Nederlands kampioen go Ro nald Schlemper mag geloven, duurt het nog zeker tien jaar voordat deze denksport net zo be kend zal zijn als schaken nu al is. In Europa wordt sinds een jaar of dertig door een kleine groep spelers deze, van oorsprong Chi nese sport, bedreven. Over het ontstaan tast men in het duister. Een legende verhaalt dat een kei zer in China het spel alweer zo'n vierduizend jaar geleden verzon om zijn zoon meer verstand bij te brengen. Go (met een 'harde' g)is net als dammen en schaken een bord spel. Op het bord zijn met behulp van negentien horizontale en even zoveel vertikale lijnen 361 kruispunten aangebracht. De spelers, in het bezit van witte en zwarte stenen ter grote van van een muntendrop) plaatsen om beurten een steen op een kruis punt. Elk probeert een zo groot mogelijk gebied af te grenzen. Het aantal kruispunten dat wordt omsingeld, wordt bij el kaar opgeteld. Het spel eindigt als alle terrein is ingenomen en er dus geen nuttige zetten meer kunnen worden gedaan. De ste nen die 'dood' zijn omdat ze door de tegenpartij zijn omsingeld le veren extra punten óp. In Japan is go volkssport nummer één. Dat laatste geldt ook voor Ronald Schlemper (21) uit Voor hout. Hij noemt het een "heel sim pel spel. Zó makkelijk, waardoor het moeilijk wordt om het goed te spelen". Schlemper, die vorige week Nederlands kampioen werd, staat aan de top van de go- spelers die op deze zijde van de aardbol rondlopen. Vorig jaar onderbrak hij voor een jaar zijn studie geneeskunde aan het AZL en trok op uitnodiging van de Ja panse go-bond voor een speciale cursus naar Tokio. Een jaar lang speelde hij daar elke dag zijn fa voriete spel. Nederland telt. momenteel 21 go- clubs. In Leiaen kunnen liefheb bers op maanda- en donderdag avond terecht in het Leids Vrije- tijd Centrum aan de Breestraat (van half acht af). Voor nadere informatie: Nederlandse Go- bond, Postbus 609 in Leiden. LEIDEN Wat de Leidse internationale meester John van der Wiel in het Russische Sotsji aan de Zwarte Zee net niet gelukte, dat speelde hij het afge lopen weekeinde in het Hoogovensschaaktoernooi aan de grijsgroene Noordzee wel klaar: hij vond de doorbraak naar de rijen der grootmeesters. De Tsjech Hort, al jaren drager van zón titel, begeleidde de 22-jarige Van der Wiel als een Cees van Dronge- len in 'Jonge mensen op het concertpodium' naar zijn eerste grootmeestcrrcsultaat door het hem in de slotronde niet al te moeilijk te maken: remise in vijf tien zetten. Vijfjaar heeft de Leidse profschaker nu de tijd om nog zo'n prestatie te herhalen en zo zijn visitekaartje te sieren met de zo fel begeerde groot meestertitel. Voorlopig zet Van der Wiel echter zijn eerste groot meesterresultaat op sterk water, want in de komen de weken gaat hij op jacht naar een kaartje voor één van de interzónetoernooien (waarvan de zes besten samen met de al geplaatste Viktor Kortsjnoi en Ro bert Hübner in kandidatenmatches gaan uitmaken wie de nieuwe uitdager van wereldkampioen Anato li Karpov wordt) en het Nederlands kampioen schap. Jan Timman heeft zich op grond van zijn prestaties in het verleden al voor een interzonetoernooi ge plaatst, maar John van der Wiel moet helemaal on- Go-kampioen Schlemper: „Winst of verlies is onbelangrijk' deraan de ladder beginnen: derhalve zich plaatsen via het zonetoernooi. De Wereldschaakbond (FIDE) heeft dringend een klaagmuur nodig. Zo klaagt Jan Timman over de laksheid van de FIDE betreffende de bekendma king van de speeldata van het interzonetoernooi. Van der Wiel gaat echter nog een stapje verder. Hij bazuint rond, dat de organisatie van het zónetoer- nooi, waaraan hij moet deelnemen, ronduit een aan fluiting is. Eerst zou Engeland de wedstrijden orga niseren, vervolgens Nerja in Spanje en tenslotte is het dan de Spaanse toeristenplaats Marbella gewor den. Maar dat is nog niet alles, want merkwaardig genoeg zijn er geen prijzen. Dat betekent, dat het toernooi erg onaantrekkelijk is en ja hoor, prominenten als Tony Miles, Hans Ree (rust uit van Hastings en Hoogovens) en Genna Sosonko (lucratief toernooi in Indonesië) laten het afweten. Slechts drie groot meesters John Nimn, Michael Stean en Jan Hein Donner hebben wel trek in de drie promotieplaat sen naar het interzonetoernooi. Van dit trio is Don ner echter geen uitgesproken favoriet, zodat hier een reële kans ligt voor Van der Wiel. Een mogelijke kaper op de kust is de Spaanse agressieve tacticus Bellon. De Nederlandse afvaardiging bestaat verder nog uit Paul van der Sterren, Gert Ligterink en Kick Langeweg. De eerste ronde wordt maandag a.s. ge speeld. VOORHOUT Beiden ont- braken maandagavond op de beeldbuis. Maar was het toeval dat zowel John van der Wiel, als Ronald Schlemper een uitnodi ging van Sonja Barend ontvingen om in haar amusementsprogramma te komen? Er was een prima aanlei ding om deze twee denk- sporters naast elkaar aan tafel te zetten. De Leidse schaker die op even fraaie als verdiende wijze zijn eerste grootmeesterresul taat in de binnenzak stak tijdens het onlangs ge speelde Hoogovenstoer- nooi. En de Voorhouter die -vorige week vrijdag het Nederlands kam pioenschap go op zijn naam bracht. Met dat verschil dat elke escapade van Van der Wiel door een leger tje persjongens nauwkeurig werd gevolgd en de volgende dag uitgebreid kon worden nage lezen, terwijl de verrichtingen van Schlemper werden afgedaan met niet meer dan een enkel zin netje. Dus is het best een aardige gedachte om de twee denkspor- tende Nederlanders de micro foon voor te houden en te laten verhalen over hun sport, de drukte (Van der Wiel) of rust (Schlemper) daarom heen. Afgezien van de vraag of het werkelijk de bedoeling was om samen op te treden (Ronald Schlemper vernam pas twee da gen later dat ook Van der Wiel was uitgenodigd) bleef de Neder lands go-kampioen buiten beeld. Hij zegde af. "Ik had net een in tensief studieweekend achter de rug. Erg gezellig ook, waardoor ik erg weinig had geslapen. Ge zien de late aanvang van Sonja op maandag leek het mij verstan diger thuis te blijven en op tijd naar bed te gaan". Wereld Maar optreden voor de televisie had in dit geval wel dé uitgelezen mogelijkheid geweest om het Nederlandse volk nader met go kennis te laten maken en tegelij kertijd aan te tonen dat er tussen schaken en go een wereld van verschil bestaat. In de meest let terlijke betekenis. Zo bekend als het schaakspel in het westerse wereldje is, zo massaal wordt i het verre Oosten door de Japan ners go gespeeld. Dat 'de leek' schaken en go op'éen hoop gooit, neemt Schlemper hem niet kwalijk. Go geniet daar voor te Weinig bekendheid. Maar bij het feit dat zowel schaken als go denksporten zijn, houdt elke vergelijking op. Zachtjes uitgedrukt zegt Ronald Schlemper "go en schaken liever niet met elkaar te vergelijken. Voordat ik go speelde (ik begon er mee op mijn negende) schaak te ik. Maar ik beleefde altijd wei nig plezier aan een partij schaak, of ik nü won-of verloor. Mijn va der las destijds een artikel over go in het NRC/Handelsblad. Hij vond het zo boeiend dat hij het zelf ging spelen en het mij leerde om een tegenstander te hebben. Toen ik ontdekte welke wonder mooie patronen op het bord kwa men, ben ik van die sport, gaan houden, 't Is net als met het ma ken van een schilderij. Of ik nu win of verlies maakt me hele maal niets uit. Het belangrijkste dat er iets moois op dat bord komt. Aan het afwegen van winstkansen doe ik niet. Daar hou ik me niet mee bezig. Win nen of verliezen is voor mij een heel klein en onbelangrijk as pect". In Nederland blijkt een mooie par tij ook winnend te zijn. Over het veroveren van de Nederlandse ti tel rept Ronald Schlemper uit ei gen beweging met geen woord. Geen valse bescheidenheid. Con fronteer je hem met het behalen van dat kampioenschap, dan haalt hij bijna meewarig de schouders op. Zich afvragend om wat voor reden daar iemand in geinteresseerd zou ziin... Over de sport op zich vertellen gaat hem beter af: "Go leer je door het veel te spelen. Speel je i, bü wijze van spreken". "Als je by schaken logisch rede neert, kan je heel ver komen" maakt Schlemper wijs. "Go speel je op je intütie. Dat is een heel moeilijk begrip. Na de zet van de tegenstander doe ik wat mij het eerste invalt. Een schaker kan ook heel snel een zet doen, maar dan is dat mogelijk omdat hij door zijn ervaring een bepaal de situatie direc.t herkent. Dat heeft echter niets met intütie te maken. Het heeft geen zin om lang na te gaan zitten denken over een zet. Er zijn zoveel moge lijkheden die je moet narekenen, dat je uiteindelijk toch niet meer weet wat je het beste kan doen. Daarom zijn er ook geen go-com puters. Die kan nog niemand programmeren". lol tegen een zwakkere tegen stander (het go kent een speciaal Ik krijg ook nooit spijt als achteraf rangsysteem, opgebouwd kyu- en dan-graden) dan geef je hem gewoon een aantal stenen voorsprong. Dat kan, zonder dat je afbreuk doet aan het karakter het spel. Bij schaken kan je mocht blijken dat ik mijn steen beter ergens anders had kunnen neerzetten. Dan ben ik blij dat ik die fout heb gemaakt, want daar leer je van. Dat is volgens mij de enige nuttige benadering". niet zomaar je koningin wegge- GERARD HAVERKAMP Koppert naar de ploeg-Post POELDIJK - De 21-jarige René Koppert treedt op 2 mei toe tot de TI-Raleigh-ploeg. De nationa le amateurkampioen debuteert op 4 mei in de Ronde van Ro- mandië. Al tijdens de Rotterdamse Zes daagse bereikte de Westlander een financieel akkoord (tot einde van dit seizoen) met Peter Post, maar Koppert vroeg nog enige bedenktijd omdat hij in eerste in stantie wilde deelnemen aan de Vredeskoers. Koppert: "Met wegcoach Piet Lie- bregts had ik afgesproken dat ik de Vredeskoers nog zou rijden. Maar na overleg met Jan Gis- bers, mijn ploegleider bij Jan van Erp, heb ik besloten niet lan ger te wachten om naar Post te gaan". Na Gerard Veldscholten is Kop pert, die zeker niet in de Tour de France zal verschijnen, de twee de amateurrenner die tot de stal van Peter Post toetreedt. De Ster van Besseges blijft, net als vorig jaar, een volledig Neder landse aangelegenheid. Na de triomfen van Jan Raas en Cees Priem, zegevierde gisteren Leo van Vliet in de tweede etappe. Van Vliet boekte zijn laatste overwinning bij de profs in sep tember 1980. Ploeggenoot Cees Priem behield de Oranje leiders trui. Hess.' derde keer goud. Erika Hess: weer skigoud SCHLADMING (AP/AFP/UPI) - De Zwitserse Erika Hess heeft gisteren in Schladming tijdens de wedstrijden om de wereld kampioenschappen skiën in Schladming haar derde gouden medaille veroverd. Na de winst in de reuzeslalom en de combi natie werd zij ook eerste in de slalom. Bij de heren werd de Fransman Mi chel Vion wereldkampioen in de alpine combinatie. Hij had aan de negende plaats in de afdaling voldoende. De Zwitser Conradin Cathomen zegevierde in de afda- ling. Het was de eerste wereldti tel voor een Fransman sedert 1970, toen Jean-Noel Augert eer ste werd op de slalom in Val Gar- dene. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam ziet niets in het aanbod van Feyenoord om het stadion "De Kuip" over te ne men. De gemeente vindt het te duur en het is in haar optiek met de huidige lage toeschouwers aantallen niet het meest geschik te stadion om de Rotterdamse clubs Sparta, Excelsior en Feye noord voetbal in te laten spelen. Een woordvoerder van de ge meente heeft dit gisteren mede gedeeld. Feyenoord had zijn stadion eind vorig jaar in de verkoop gegooid toen de gemeente Rotterdam zich beraadde op de bouw van een nieuw stadion in Rotterdam- Oost voor Sparta en Excelsior. Rotterdam gaat evenmin in op een verzoek van Feyenoord om een deel van de onderhoudskos ten van De Kuip over te nemen. De gemeente heeft ook daarvoor geen geld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12