Geef niet alleen vis maar ook een hengel Kerkdiensten Als dominee gaat scheiden, moet hij dan weg. Zondag voor het werelddiakonaat PAGINA 11 N f Geestelijk leven 1- ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 'Honger is onrecht'. Bij dat thema worden mor gen, op de 'zondag voor het werelddiakonaat', veel protestantse kerkgangers bepaald. Het is een oproep om een ogenblik alle aan dacht in woord en daad te geven aan de hongeren den en ontrechten in de wereld. En dat zijn er ont zettend veel. Meer dan een miljard men sen lijden honger of zijn ondervoed. Dat is een van de intrieste gegevens in een speciaal blad van de hervormde en gerefor meerde diakonale centra en de Stichting Oecume nische Hulp. Hoe moeilijk weldoorvoede westerlin gen zich dat ook kunnen voorstellen, het betekent elke dag opnieuw voor duizenden mensen de dood. De oplossing van dit wereldvraag stuk is niet eenvoudig. De prak tijk leert namelijk, dat voedsel hulp - die bij rampen vaak zo nodig is - niet bijdraagt aan een oplossing op lange termijn. Deze hulp moedigt in de meeste geval len de eigen produktie in de ont vangende landen niet aan en bevordert een blijvende afhanke lijkheid van het buitenland voor de eerste levensbehoeften. Bo vendien kan men met voedsel hulp heel moeilijk de armste be volkingsgroepen bereiken. Toch kan aan de honger in de 'der- cje wereld' wel degelijk wat ge daan worden. "Honger", zei een medewerker van het werelddiakonaat. "is geen noodlot, dat een deel van de mensheid treft omdat de aarde onvoldoende voedsel oplevert voor een te snel toenemende we reldbevolking. De grenzen van de capaciteit zijn zeker nog niet bereikt. Het is een zaak van tech niek en vervoer, maar ook een politiek probleem. Honger is een gevolg van onrechtvaardige ver houdingen, van ongelijke verde ling van bezit, inkomen en macht. Het recht van de sterkste wordt daarin op wereldschaal zichtbaar. Maar ook in de 'derde wereld' zelf, waar een kleine elite van economische en politieke machthebbers de dienst uit maakt". Wat volgens de werelddiakonaten nodig is, is een voedselbeleid per land, toegesneden op de behoef ten en mogelijkheden van het land zelf, en met een rol daarin voor de hele bevolking. Dat bete kent een herverdeling van land en bezit, van werk en inkomen, van macht en invloed. "Zoiets kan naast alleen 'in een goed werkende democratie". Maar daaraan hebben de machti gen juist weinig behoefte. Zij proberen zich te handhaven, en vaak met geweld. Internationaal komen daar dan nog de machten bij die streven naar economische marktvergroting en politieke machtsuitbreiding. Menswaardig Christenen kunnen dat alles, als het goed is, niet lijdelijk aanzien. "Wij zullen", zo zeggen de wereld diakonaten, "moeten nagaan, in hoeverre wy persoonlijk, als kerk en als land medeschuldig hieraan zijn. Dat houdt zelfon derzoek in en tegelijk steun aan de armen in hun strijd om het be staan. Ons antwoord moet zijn: voor ieder een menswaardig be staan, waarbij minimaal de eer ste levensbehoefte - van voedsel wordt vervuld". De werelddiakonaten van de ker ken reageren op allerlei 'tekenen van hoop', die her en der in de 'derde wereld' zijn te zien: orga nisaties van landlozen en kleine boeren, werk van kerken en indi viduele christenen. Zo kon, door druk uit te oefenen op Nederlandse aandeelhouders, de verdrijving van kleine boeren en vissers uit een gebied in Bra zilië, waar een luxueus toeris tisch projekt zou komen, worden stopgezet. De bewoners zien nu weer kans om als gemeenschap te overleven. "Geef niet alleen vis maar ook een hengel, en be strijd onrechtvaardige structu ren, waar zoveel mensen het slachtoffer van worden", zegt het. werelddiakonaat. Juist deze week werd bekend, dat de rooms-katholieke bisschop pen van Brazilië een rapport heb ben uitgebracht over de benarde positie van de landloze boeren in dat land. In hun strijd om de rechten van deze gekwelde be volkingsgroep gaan de bisschop pen het conflict met de regering niet uit de weg. Visvijvers Om de Koreaanse bevolking vol doende voedsel te geven, is een produktieve landbouw een eer ste vereiste. Dat kan alleen als de boeren samenwerken. De We reldraad van Kerken heeft de boerenorganisaties opgenomen in een hulpprogramma en de Ne derlandse werelddiakonaten le veren daaraan hun bijdrage. Steun krijgt ook de Raad van Evangelische Kerken in Angola, die in samenwerking met de re gering een breed programma heeft opgezet voor de opbouw van het land na de onafhanke lijkheid in 1975. In Birma worden met hulp van de nationale Raad van Kerken vis vijvers gereorganiseerd om het inkomen van een aantal dorpsge meenschappen wat op te vijze len. Tijdens een bijzondere kerk dienst, met de plaatselijke auto riteiten als genodigden, werden onlangs drie nieuwe visvijvers in gebruik genomen. Noodkreten komen uit het droge Sahelgebied. De Wereldraad heeft daar nu in acht landen een hulpprogramma lopen. Een team van vier medewerkers spoort er al reizend knelpunten op, helpt Verwijt de mensen ter plaatse bij het ma ken van plannen, vraagt de ker ken overzee geld en adviseert la ter bij de uitvoering. binnengehaald, maar cue viel erg tegen. Nederland financiert zelf nog een projekt voor dorpsontwikkeling in Tsjaad. De politieke toestand daar is nogal wankel, maar aan de horizon daagt vrede. Dan kan de bestrijding van honger en ar moede weer verder gaan. De Raad van Kerken in Soedan vraagt speciaal voor de vluchte lingen voedselhulp. De graan voorraad van de kerken begint op te raken. Vluchtelingen heb ben kortgeleden een eerste oogst Het zijn maar een paar voorbeel den uit een omvangrijk wereld- diakonaal hulp- en ontwikke lingsprogramma. Dat kan - zo simpel ligt het - alleen worden uitgevoerd, als kerkgangers op de 'zondag voor het werelddiako naat' met flink wat meer geld naar de kerk gaan dan ze gewend zijn en thuisblijvers onverwijld hun giroboek pakken. Vorige week berichtte het diakona le bureau in Leusden, dat de Ge reformeerde Kerken in Neder land in 1981 ruim f 14 miljoen voor werelddiakonale doelein den hadden bijeengebracht. Er is bereidheid tot geven. Als tegenwoordig een predikant gaat scheiden, is een kerkelijke gemeente minder verbijsterd of verontwaardigd dan een jaar of wat geleden. Ook scheiden er nu meer predikanten dan vroeger. De Haagse dominee W. R. van der Zee (51), pas benpemd tot secre taris van de hervormde raden voor kerk en gezin en voor her derlijke zorg, verklaart dat hier uit, dat predikanten als gewone mensen deel hebben aan 'het be wegen van de maatschappij'. En daar grijpen gebroken huwelij ken en echtscheidingen als een infectie om zich heen. Toch wordt de predikant op het punt van huwelijk en gezin nog steeds op een voetstuk gezet. Als zich - zo schrijft ds. Van der Zee in het blad "Woord en Dienst' - bij hem een scheiding voordoet, heerst er in de gemeente teleur stelling, geschokt vertrouwen zelfs. Kan hij zijn werk wel blij ven doen, althans hiér? Kan zijn evangelieverkondigingnog on bevangen worden aangehoord en kan zijn pastoraat, zeker rond hywelijk en gezin, nog wel ver trouwen wekken? De één zegt: natuurlijk kan hij ge woon doorgaan. De ander: na tuurlijk moet hij vertrekken. Ds. Van der Zee vindt beide vanzelf sprekendheden onrecht doen aan menselijke gevoelens en ge voeligheden. "Blijven of gaan, het is een zaak van zorgvuldige afweging en van openhartig overleg, met de kerkeraad het eerst". Soms trekt de predikant zelf zijn conclusies en ziet hij uit naar wat anders. Soms krijgt hij een hint. Een enkele keer is er een aan klacht. Veel hangt af van de om standigheden, van het rumoer dat erover is ontstaan, en van de persoonlijke goodwill. Model Ds. Van der Zee noemt een paar dingen die men in zo'n geval wel moet bedenken. De tijd is voorbij dat de predi kant model moet staan voor de christelijke moraal. Hij is niet an ders dan ieder ander in de ge meente. Het is onbarmhartig, de pastorie met een eis van voor beeldigheid te belasten. Merkwaardig overigens, een predi kant kan tal van fouten maken of onhebbelijkheden hebben (men roept gelijk: hij is ook geen heili ge!), maar als dit in het geding is, gelden ineens andere maatsta ven. Dan moet hij toch het voor beeld geven. Zo ergens, dan is op het punt van huwelijkscrisis en scheiding lichtvaardige beoordeling uit den boze. Een scheiding is een diepe wond in ieders leven, ook in dat van degene die op de schuld wordt aangezien. Er is al tijd méér dan men denkt te zien. Doorgaan is in de regel voor de betrokken predikant moeilijker dan voor zijn gemeente. Immers, niemand is ongevoelig voor ge dachten, blikken, opmerkingen. Het vraagt nogal moed om in die situatie verder te werken. Naast en achter de predikant blij ven staan als kerkeraad is niet hetzelfde als zijn handelwijze - zo men die al kan beoordelen - goedkeuren. Het betekent ook niet, dat het zijn zaak is en dat wat hij in zijn particuliere leven doet alleen voor eigen verant woording is. "Zo spreken we niet over elkaar in de gemeente". Het betekent wel: als volwassen en mondige kerkeraad - en dat zou voor de hele gemeente moetén gelden - samen verder kunnen gaan met iemand, ook al kun je niet alles begrijpen, waarderen en aanvaarden. Ds. Van der Zee beweert niet, dat alles altijd maar kan. Maar dat geldt voor elk mens. Hij wil al leen de uitzonderingspositie van de predikant en van de huwe lijksmoraal relativeren. De diakonaten geven een scherp beeld van de werkelijkheid: één van ons vieren op deze wereld lijdt dagelijks honger en is chro nisch ondervoed. "Wij behoren tot de mensen die in overvloed leven. De honger van de een wordt een verwijt aan de ander die méér dan genoeg heeft. In navolging van Christus moe ten we onrecht aanklagen, ge rechtigheid betrachten en geven uit solidariteit". Het werelddiakonaat is voor kerk mensen het middel bij uitstek om aan de nood in de wereld iéts te doen. S. J. de Groot i der Zee i voorbeeldigheid... Wilhelmus. De Alpheuse predi kant L. Oosthoek heeft de plaatse lijke kerkeraden gevraagd, zich uit te spreken over het zingen van het Wilhelmus fn de kerk. Toen hij afgelopen zondag (31 janua ri) de zegen had uitgesproken en met de dienstdoende ambtsdra ger al op weg was naar de consis torie. zette de organist onver wacht het Wilhelmus in. De domi nee, die in de voorbeden de ko ningin had genoemd, liep ge woon door. Hij heeft verklaard, dat dit geen demonstratie tegen het vorstenhuis was. Wel wil hij graag weten, waar hij in het ver volg aan toe is. Orgel. De gereformeerde kerk van Katwijk aan den Rijn gaat een Frans orgel aanschaffen. Het tegenwoordige orgel is óp. Ds. A. Th. Rothfusz te Hillegom is gekozen tot voorzitter van de classis (regio) Leiden van de Her vormde Kerk. Ds. L. Romein te Rijnsburg tot tweede voorzitter. Op zondag 28 februari neemt ds. J. C. de Raadt, wegens vertrek naar Doesburg, afscheid van de gereformeerde kerk in Valken burg. Vanavond om 7 uur verzorgt het jongerenkoor 'Petrus-Leonar- dus' in de Leonarduskerk aan de Haagweg in Leiden een thema viering ('Van jong tot oud ge zond') naar aanleiding van 'Me- misa-zondag'. Morgen om 12 uur werkt het jongerenkoor 'De Menswording' mee aan een the- madienst ('Ziek zyn ontregelt het leven') in de rooms-katholieke kerk aan het Heelblaadjespad in Leiderdorp. Cantatedienst. In de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg in Leiden wordt morgen om 5 uur een cantatedienst gehouden, uiaarin het Leiderdorps Kamer koor onder leiding van Wim van Meeuwen de cantate "Wie maar de goede God laat zorgen' van Felix Mendelssohn-Bartholdy zingt. De sopraan Els van Onse- len, een strijkorkest en de orga nist Joop Brons verlenen mede werking. Voorganger is ds. P. Sijtsma. Voor de afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Israél spreekt dr. K. E. H. Oppenhci- mer, oud-universiteitspredikant, maandag 8 februari om 8 uur in de Vredeskerk aan de Burggra- venlaan in Leiden over 'Moge lijkheden en grenzen van verzet in de tijd der catastrofen'. Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland J. Mouthaan Nuns peet. Gereformeerde Ker ken: beroepen te Eibergen J. Meijer Blija; aangenomen naar Leek (Gr.) J. Ubels Amerongen. Het breed moderamen (bestuur) van de gereformeerde synode heeft een landelijke regeling aan vaard voor de rechtspositie van kosters. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Sterringa, mmv cantorij, 11.45 oecum. Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. De Graaf, H.woude; Maranathak. (L. Morsweg) io ds. Kool stra, ha; Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well en ds. v. Leeuwen; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek, ha; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 dr. Jongeneel, ha, 10.30 ds. Rietveld, ha; Vredesk.fBurggravenl.) 10 ds. De Mey; Zuiderkerk Lammensehansw.) 5 canta tedienst (zie ook 'Nabij en Ver' op deze pag.); Petrakerk (Surinamestr.): 10.30 hr. v.d. Veen, dovendienst; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker; Diakonessenhuis 10.30 ds. Ouwendijk, Alphen. Endegeest: zie onder O.geest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. Vlijm, ha; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, ha, 10.30 hr. v.d. Veen, voor doven; Cude Vest 10 ds. Oegema, O.geest, ha, 5 ds. Koolstra; Maranathak. (L, Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 dr. Jongeneel, ha, 10.30 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Hortensius; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doom, ha. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 9 hr. Verbree, Den Haag, 5 hr. De Waard, Apeldoorn. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. v. Nieuwkoop. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem., in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez Gem (Lok horstk.): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, ha. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra, vr. 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. ELker- bout. Leger des Heils (Hooigr 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9 30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst Christian Science (Steensch. 6): 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20 Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10 Church of England (in oud-kath. k. Zoe terw. siri^pl): 5 nam. Vrü-Kath. K. (Vreewijkstr. 19): 10.30. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 floft; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 11.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 zie geref. k., 7 ds. v. Waarde, Rijsenhout. Geref. K.: 10 ds. De Haan, O.geest, gez. zendingsdienst, 6.30 ds. v. Wijk, Vled- der. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 3 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventsk. 10 ds. Koelewijn, Woubrug- ge; Kruisk. 10 ds. Oosterom, Maarssen; Mar.kerk 6.30 ds. Oort, jeugddienst; Op- st.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderk. 9 en 6.30 ds. Moll; De Bron 9 en 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Mars diep) 10.30 ds. Moll; Albanianae (Dia- mantstr10 ds. Mulder; Onderweg (Ly- sterl.) 10 ds. Oort; Sionsk. (Planetens.) 9.30 ds. Verploeg, Ermelo, 6.30 ds. Ou wendijk. GereLK Mar.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Oort, jeugddienst; Salv.kerk 10 ds. v. Wijk, Vledder. 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vryg.(Rynstroom): 9.30 kand. Drost 5 ds. De Graaf. Ned. Geref. K. (school WiUemstr.): 9.30 br. v. Voornveld. 4.30 ds. Janse. Chr. Geref. K.. 9.30 en 4.30 Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr.1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Mietes. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. (techn. school Bos- parkweg 4): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school De Wegwijzer, Ba- tenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 prof. dr. Adriaanse. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Kok. 6 ds. Exaito Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. Roelofsen, Zeist. Avondmaal. Geref. K.: 10 ds. Elderman, 6.30 kand. Schneider. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 stud. And- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. K.: 9 30 en 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. K.: 9.30 kand. v.d. Vegt, 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: zat 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Haeck, Hoevela- Geref. K.: 10 ds. Welbedacht, 5 ds. Has- sefras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.15 en 5 ds. v.d. Wal. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolkman. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN; Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Geref. K.: 9.30 ds. Koster. 5 ds. Vrolijk. Vliegkamp: 10.30 ds. v. Melle. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Visser; O Kerk 10 ds. Visser. 6 ds. Vink, Ichthusk. 10 ds. De Jong. 5 ds v. Roon. Pnièlk. 9.30 ds. Vink, 6 ds. v. Sliedregt; Gr. v. Pr.school 10 kand. v. Meyeren, Overduin 2.15 ds. Baas. Geref. K.: Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst 5 ds. Koster, Triumfatork. 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Elgers- ma, Noordwijk, opendeurdienst. Geref. K. Vryg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Hoogendijk, Alphen, 7 zie geref. k. Geref. K.: 10 ds. Veenstra, Leiden, 7 ds. De Graaf, H.woude. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Doesburg. 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. v Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 prof. mr. Reu- gebrink. Leythenrode 10 ds. v. Everdingen. Ehs ziekenhuis 9 30 rector Vyftigschild. Bapt.gem. (wykgeb.Zylkw.): 10 br. De Vries. ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Schalk, in geref. k.. 7 ds. Los. Geref. K.: zie herv. gem. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. K.: 10 ds. Boswijk, 7 ds. Ferwer- da. Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 4.30 ds. Glas. Ned. Geref. K. (Salvatori): 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. K.: 10.30 en 4.30 da. v. Dij- Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg Rk Kerk: Agathakerk zat 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7. zo. 9 en 11.30; Manakerk zat 7, zo 8 30, 10 en 11.45, Engel be w zat 7. zo. 8, 9.30, 11 en 5.45 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ha- nemaaijer, 6.30 ds. Bronsgeest, jeugd- Geref. K.: 9.30 ds. Nooteboom, 4 ont moeting met Marokkanen. Chr. Geref. K.: 9 30 en 6 30 Remonstr. Gem.: 10 ds. In 't Veld. Haar- Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. NIÈUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 dr. Haitsma. Geref. K.: 9.30 en 7 ds. Snel, Rijnsburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Schram, Abcoude, 7 ds. Goverts. Geref. K.: 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. K.; 9.30 leesd., 3 ds. Drechs- Ier, Haarlem. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 ds. Zou tendijk. 7 hr. De Jong, Groningen. Geref. K.(W. Verlaat): 10 kand. v Leeu wen. 7 ds. Hanenburg, Voorburg. Rk Kerk: zat 1, zo. 9 en 10.30 NOORDWIJK: Herv. Gem Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Looyen, Kinderdijk; Vinkenlaankerk 5 ds Keu- ning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 5 ds v.d. Lee, Buurtkerk 10 kand. v.d. Boon, gez jeugddienst; De Rank (Golfbaan) 10 ds. mr. De Man. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 kand. v.d. Boon, Leiden, gez. jeugddienst; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr, v. Duin. Zie ook herv. gemeente. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v. t Hof Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 10.30, Jozefk. zat 7. zo. 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will.kerk 11 mevr. ds. Móhnng, Voor burg; Pauluskerk 9.30 dr. Cramer. Gemeenteeentrum (Lajtw 10 30 ds Ter Linden. 7 Vegter Geref. K.: 10 ds. Vegter, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 5 ds. De Putter. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth: 4 ds. Visch, ha. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. VoUe-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat 7. zo 9, 10.30 en 12; Bonaventurakapel zat 6.30, zo. 9-en 11. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7. zo. 8.30 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, 5 oecum. dienst in rk kerk, ds. Went. Aerdenhout. Geref. K 9.30 ds Jaspers Focks. 5 zie herv. gem. Remonstr. Gem.: 10 ds. v. Waveren, Haarlem. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 30 en 11.30. 5 zie herv. gem.. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres zat 7. zo 9 en 11; Petrus B zat 7, zo. 9 30 en 11 30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Lefeber, 7 ds. Schalk. Chr. Geref K.: 9.30 dienst 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv Gem. Laurkerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Vermeulen; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. Romein, ha. Geref. K.: Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. De Raadt. Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, Mar kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oe- Geref. K. Vrijg.: 10 ds. Zomer. 5.15 ds. Geelhoed. Chr Geref K.: 9.30 dienst 5 ds. Over duin, R.dam Evang Chnstengem. (aula mavo): 10 ds. Visser, ha. Rk Kerk: zat 7. zo 10.30 RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7. zo. 7.30. 9 en 11.30. SASSENHEIM Herv Oem. 9 en 10 30 ds. Batelaan. V.schoten, 7 dsv.d. Meer. Geref K. 10 ds Baas. 5 ds. Ferwerda. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11.30 TER AAR: Herv Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds Lefeber Geref. K 10 hr. v. Wallinga, 6 30 hr. Stam, Nieuwkoop Rk Kerk Aardam zo 9 en 12; kerk Langeraar zat 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem. 10 ds Vermeulen, 6.30 ds. Kielder, Zevenho- Geref K 9 30 ds. De Raadt 630 ds. Vliegkamp 10.30 ds v. MeUe Geref K. Vryg 9 30 leesd 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. Oost 5 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting, Noordhofland: 10 da. De Zeeuw. Hulpen Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heuie, zangd tenst Geref. K.: 10 ds. De Zwart zie ook herv. gem. Aulagemeenschap Noordhofland: 11 woorddienst ('Nieuw begin van leven*) Geref K Vrijg.: 10 en 3 ds. Blydorp, Kinderdijk Rk Kerk: Laur.kerk zat 7, ao. 10 en 11.30, M. Godskerk zat 7. zo. 830 en 10.30. WADDINXVEEN: Herv Gem Brugk. 9.30 ds. Verboom. 5 ds Maasland. Hoeksteen 9.30 ds Maasland. 6 30 da. Roetman. Bcthelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Ver- Imm kerk 10 hr. Yska, 5 ds. Cornelder. Geref. Kerk: Kruisk 10 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 hr. Leyenhorst Rk Kerk: Victork. zo. 10. Ontm.kerk zo. 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Mac- Rk Kerk zat 7, ao. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4 30 ds. Schaap. Schoon-' hoven. 7 ds v Bruggen. Kievietk. 10 ds v Bruggen, Messiask. 10 ds v. Waas bergen. Dorpscentrum 9.30 ds. Smelt te O geest Geref. K.: ZgLiaan 10 en 5 ds. v.d. Meu- len; Zuid 10 ds. v.d. Kamp Ned Prot Bond (Kerkdam) 10 30 ds Wemer WOUBRUGGE Herv Gem. 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Koelewijn. Geref K. 9 30 ds. Gesink, Noordwijk, 6 30 ds Verheul Rk Kerk zat 7, ao. 10. ZEVENHOVEN Herv. Oem. 930 ds. De Leeuw. Maarn Geref K. 9.30 ds. v.d. Berg. Bodegra ven. 7 hr. Schreuder, Tienhoven. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 ds. Wolthaus Rk Kerk: St Jan zo 930; Chr Dienaark. zat 7. zo. 10. H. Rijndijk zat 7. zo. 10 en 1130. ZWAMMERDAM Herv Gem 10 hr Bakker. Katwijk, 6 30 ds Bos. Zeist Geref. K 10 dra. Scheps. Heerlen. 6 30 ds Elderman Remonstr Gem. 10 dr. Meyering, O .geest

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11