Poolse universiteiten open Costa Rica: een democratie in de problemen C Reagan biedt Sowjet-Unie ontwerp 'nubopti aan Beperkende bepalingen blijven van kracht onnairs Legi omgekomen Felle uitval Haddad naar de Palestijnen Westduitse oppositie tegen verhoging van BTW VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse president Reagan heeft de Sowjet-Unie een ont- werp-verdrag gestuurd waarin zijn plan om alle kernraketten voor de middellange afstand uit Europa weg te halen (nul-optie) gestalte heeft gekregen. Dit heeft Reagan zelf gisteren in een ver klaring meegedeeld. Tevens is in Washington officieel bekendgemaakt dat het voorstel van Sowjet-leider Bre^jnjev tot vermindering met tweederde van de Amerikaanse en Sowje- trussiche raketten in Europa, door de Amerikaanse regering is verworpen. Het ontwerpverdrag werd dinsdag, zo zei Reagan, aan de Sowjet-de- legatie op de onderhandelingen over de raketten op de middel lange afstand in Genève over handigd. Reagan deed zijn voor stel voor een nul-optie op 18 no- Buitenland vember vorig jaar: als Moskou de SS-4, SS-5 en SS-20 raketten die op West-Europa staan gericht zou weghalen zou Washington afzien van plaatsing van de Pers- hing- en Kruisraket. De kans dat de Sowjet-Unie met dit ontwerpverdrag akkoord zal gaan is erg klein, want Brezjryev verwierp Reagans nul-optie woensdag opnieuw. Hij verweet de Verenigde Staten de onder handelingen in Genève te traine ren terwijl de situatie in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog "nog nooit zo gevaarlijk was als nu". Waarnemers geloven dat Moskou en Washington zich met wat in feite een herhaling is van oude voorstellen, in een nieuwe strijd werpen om de publieke opinie in Europa voor zich te Reagan zei in zijn verklaring dat hij president Bre^jpjev opriep "ons te volgen in deze belangrijke eer ste stap naar vermindering van de atomaire schaduw die over de volkeren van de wereld hangt". David Gergen, woordvoerder van het Witte Huis, zei gisteren dat Washington op de hoogte was van de Sowjet-voorstellen tot ge faseerde vermindering van de ra ketten in Europa, maar de VS kunnen hiermee niet akkoord gaan omdat er geen evenwicht is, aldus Gergen. De Sowjet-getal- len zijn gebaseerd op een selec tief gebruik van gegevens en kunnen daarom geen basis zijn voor onderhandelingen. "Het voorstel dat we deden is ver gaand, en biedt een solide basis voor onderhandelingen", aldus Gergen. De VS verwerpen het Sowjet- standpunt dat er bij benadering tussen Oost en West wapeneven- wicht is. Moskou vindt de nul optie van Reagan onaanvaard baar omdat in haar ogen alleen Sowjet-wapens zouden worden ontmanteld terwijl de NAVO slechts afziet van de plannen voor nieuwe en met voordeel weg zou komen omdat de Britse en Franse kernmacht alsmede de Amerikaanse raketten op onder zeeërs en vliegtuigen buiten de onderhandelingen blijven. Gergen herhaalde gisteren dat Washington de Britse en Franse kernmacht niet in de bilaterale onderhandelingen wil brengen. WARSCHAU (Reuter/AFP) Op de Poolse universiteiten wordt het werk komende maandag volledig hervat, maar wel blijven de bepalingen van de noodtoestand van kracht dat de studenten de universiteit meteen na college moeten verlaten en zij maar zeer beperkt toegang hebben tot kopieermachines. Studenten in hun laatste jaar en medicijnenstudenten gingen vo rige maand al weer aan het werk. Radio Warschau waarschuwde gisteren tegen "sabotage en on dermijnende activiteit" op scho len en universiteiten. Nog deze maand zal het merendeel van de bepalingen krachtens de staat van beleg in Polen worden ingetrokken, maar dat betekent niet dat de staat van beleg zelf zal worden opgeheven, zo heeft de Poolse minister van buitenland se zaken Josef Czyrek gisteren in Parijs gezegd. Czyrek is in Parijs voor het congres van de Franse communistische partij. "Geen pion" De Poolse minister zei dat er nog ongeveer 4000 geïnterneerden zijn, die geleidelijk vrijgelaten zullen worden. Ais sommigen onder hen Polen willen verlaten en een land bereid vinden hen op te nemen, zal de Poolse regering zich daar niet tegen verzetten, al dus Czyrek. De Poolse minister zei dat zijn land geen pion in de machtstrijd tussen de supermo- gendheden wil worden. "Men Ook Kennedy mocht graag afluisteren (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Ook de Ame rikaanse president John F. Kennedy heeft in het geheim gesprekken opgenomen. In de pas geopende Kennedy- bibhotheek te Boston bevin den zich ruim 100 uur aan op banden genoteerde conversa tie tussen Kennedy en figu ren als generaal Douglas Mc. Arthur en Adlai Stevenson, alsmede Kennedy's broers Robert en Edward. Hoewel bepaalde delen van de ban den nog geheim zullen blij ven, wil de bibliotheek vol gende zomer de eerste af schriften publiceren van dp reeks die tussen juli 1962 en 7 november 1963 (Kennedy werd twee weken later ver moord) ongeveer 600 ge sprekken beslaan. Het systeem dat Kennedy ge bruikte, was niet zo omvang rijk als de apparatuur waar- me Nixon tenslotte zijn eigen ondergang bezegelde. De banden bestrijken echter zul ke historische gebeurtenis sen als de Cubaanse crisis, de kwestie-Berlijn en de ontwik kelingen in Vietnam. Vol gens bibliothecaris Daniel H. Fenn vormen zij een bron voor belangrijk historisch fei tenmateriaal, waaraan al zes jaar wordt gewerkt. Kenne- dey signaleerde met een rood lichtje aan zijn secretaresse wanneer zij de opnamen van telefoongesprekken of dis cussies In het Oval Officie moest beginnen. Fenn zegt te beschikken over bandopnamen van 325 verga deringen en 275 telefoonge sprekken. Volgens de logboe ken hebben zij zowel betrek king op zulke triviale dingen als de gift van twee tamme herten en het bestellen van enveloppen, als Vietnam, de Varkensbaai-invasie op Cu ba, pogingen om de CIA bui ten het vredeskorps te hou den en het gebruik van leuge nontdekkers om het uitlek ken van informatie uit het Pentagon tegen te gaan (een gebruik dat juist wederom in zwang is gekomen). Volgens presidentieel woord voerder David Gergen, legt president Reagan zijn ge sprekken niet vast. Volgens Dean Rusk, minister van bui tenlandse zaken onder Ken nedy, was het heel gewoon dat in het Oval Office micro foons stonden opgesteld. Van de Amerikaanse presidenten hebben Roosevelt, Eisenho wer, Kennedy, Lyndon John son en Nixon althans delen vastgelegd van gesprekken in het Witte Huis. kan niet aan de ene kant uitroe pen dat de Sowjet-Unie zich in onze zaken mengt, en dan aan de andere kant hetzelfde doen". Czyrek zei dat zijn land niet wil dat de 'Poolse kaart' wordt ge speeld in een sfeer van algemene confrontatie. Polen heeft voor een dergelijke rol herhaaldelijk een zeer hoge prijs betaald. Wij willen ons volk een dergelijk lot besparen". Uit oppositiekringen in de Poolse hoofdstad is vernomen dat de ongeregeldheden in Gdansk, het afgelopen weekeinde, ernstiger waren dat het militaire bewind wil doen geloven. Een reiziger uit Gdansk vertelde dat zaterdag ongeveer 9000 men sen bijeen kwamen bij het monu ment voor de arbeiders van de scheepswerven die bij de botsin gen van 1970 om het leven kwa men. Een woordvoerder van de Poolse regering schatte de menigte in Gdansk op 3000. Militaire rechtbanken in Polen hebben straffen van zeven jaar tot driejaar gevangenis opgelegd aan de leiders van bezettings- en stakingsacties in de gewesten Si- lezië en Pomerania. Bij snel rechtprocedures zijn meer dan honderd deelnemers aan de inci denten van 31 januari in Gdansk veroordeeld tot gevangenisstraf fen van drie maanden tot een maand. De zwaarste straf, zeven jaar ge vangenis, werd uitgesproken te gen Miroslaw Sroczynski, die verantwoordelijk wordt geacht voor de bezettingsactie in de mijn Ziemowit in Silezië, die door honderden mijnwerkers tot kerstavond werd volgehouden. ze, een oude vriend van Walesa, zei dat hij toestemming had om Walesa te bezoeken, maar op het laatste ogenblik werd de toe stemming zonder opgaaf van re denen ingetrokken. De baby is op 27 januari geboren. De Europese Commissie heeft ruim twintig miljoen gulden be schikbaar gesteld voor dringen de humanitaire hulp aan Polen. Deze hulp, die in de vorm van voedsel en geneesmiddelen zal worden verleend, is bestemd voor bevolkingsgroepen die het meest van de huidige situatie te lijden hebben. Volgens een woordvoerder van de commissie (het uitvoerend or gaan van de gemeenschap) ko men grote gezinnen, gehandicap ten en ouden van dagen in eerste instantie in aanmerking. De hulp zal worden gecoördineerd door humanitaire en niet-gouverne- mentele organisaties, zoals Cha- ritas en het Rode Kruis. Van maart tot en met mei van dit jaar zullen 320 vrachtwagens van elk 22 ton de goederen naar Polen brengen. Walesa Een priester, c die gisteren Lech Wa lesa op de hoogte wilde stellen van de geboorte van een dochter, heeft geen toegang gekregen tot de geïnterneerde vakbondslei der. Van kerkelijke zijde is ver nomen dat de priester van Gdansk naar Warschau was ge reisd om Walesa te vertellen van de geboorte van zijn zevende kind, en om hem te vragen welke naam de baby moet krijgen. De- PARIJS (AFP) - Bij een vliegtuig ongeluk in Djibouti aan de Afri kaanse oostkust zijn 31 paracom mando's van het vreemdelingen legioen plus de bemanning van vijf koppen omgekomen, zo heeft het Franse ministerie van defensie bekendgemaakt. Het toestel werd gisterochtend ge vonden en bleek in een woestij nachtig gebied tegen een berg top aangevlogen. Djibouti ligt aan de toegang tot de Rode Zee. Frankrijk is er na de onafhankelijkheid in 1977 nog steeds militair present. Kritiek Franse communisten op partijleiding PARIJS (Reuter) - Op de tweede dag van het partijcongres van de Franse communisten in Parijs is gisteren de omstreden regerings samenwerking met de socialis ten aan de orde geweest. Er deed zich daarbij een zeldzame ge beurtenis voor dat een afgevaar digde het woord kreeg om zijn kritiek over het beleid terzake van de partijleiding te uiten. Een van de (vier) communistische ministers verdedigde de toetre ding tot het kabinet en ontkende dat dat alleen was gedaan "om tijd te winnen". Tijdens het omzichtig georgani seerde debat kreeg één afgevaar digde, Daniël Garipui uit Tou louse, de gelegenheid tot kritiek. Hij gaf af op de redenen van de partijleiding om na de verkiezin gen van vorig jaar met de socia listen in zee te gaan en regerings verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hij veroordeelde de reso lutie van partijleider Marchais waarin de partij haar stemmen verlies wijt aan een "verouder de" strategie van 25 jaar geleden en de daaruit gevolgde "achter stand". Charles Fiterman, minister van transport en na Marchais de be- langrijkse man bij de Franse communisten, verdedigde de coalitie met de socialisten. Hij zei geen paradox te zien in die sa menwerking. Gezien de groeien de problemen is het nu zaak daarop te reageren vanuit een loyale en constructieve samen werking. In deze geest werken we en beginnen we vooruitgang te boeken, aldus Fiterman. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse president, Ronald Rea gan, en zijn Egyptische ambtgenoot, Hosni Moebarak, hebben gisteren verklaard dat zij het overleg inzake Palestijnse autonomie als uitvloeisel van de akkoorden van Camp David zullen voortzetten. Na een afscheidsbezoek van het Egyptische staatshoofd aan het Witte Huis legden zij de nadruk op het proces van Camp David als de sleutel voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten. "Wij willen het autonomie-overleg voortzetten teneinde overeenstemming over een beginselverklaring te be reiken hetgeen de beste manier is om voortgang te boeken voor oplossing van het Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten zoals voorzien- was in Camp David", aldiLS Reagan. Moebarak zei "zeer verheugd te zijn over het resultaat van mijn besprekingen met president Reagan. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Saad Haddad, de door Israël gesteunde militieleider in Zuid-Libanon, heeft gisteren tij dens een persconferentie een fel le aanval gedaan op de Palestij nen. Haddad beweerde dat de Palestijnen het afgelopen half jaar tienduizenden stuks wapens uit de Arabische landen hadden ontvangen en dat er zich nu bijna duizend Palestijnse guerilla's be vinden binnen de Unifïl-sector in Zuid-Libanon. Indien Unifil de Palestijnen niet spoedig zou ver wijderen, zou Haddad zelf mili tair tegen hen optreden in Zuid- Libanon, zo stelde hij in het vooruitzicht. In Libanon zelf wordt niet veel waarde gehecht aan de uitspra ken van ex-m£goor Saad Haddad. omdat hij hier wordt beschouwd als een willoos werktuig van Is raël; een man die - zoals bij tallo ze gelegenheden is gebleken - niet zelfstandig kan optreden en alleen maar herhaalt wat zijn Is raëlische adviseurs hem influis teren. Israèls en nu ook Haddads bewe ring dat het aantal Palestijnse guerilla's binnen Unifil-gebied in Zuid-Libanon de laatste weken is toegenomen tot 900 man, wordt door Unifil-woord voer- ders in Beiroet ten stelligste ont kend. Volgens Unifil zijn er ge middeld slechts 250 Palestijnse en moslim-linkse Libanese 'ge wapende elementen' in de Unifïl- sector - groepen die elkaar overi gens voortdurend in de haren zit ten. In antwoord op de Israëlische be schuldigingen wordt er in Liba nese regeringskringen in Beiroet op gewezen dat Israël zélf in de Zuidlibanese Haddad-enclave - formeel gesproken óók Unifil-ge bied - vele artillerie- en tankop stellingen heeft staan en comple te ondergrondse vuurleidings systemen heeft ingericht. Dit is door defensieminister Van Mier- lo en parlementariërs persoon lijk gesignaleerd toen zij onlangs in Zuid-Libanon op bezoek wa- Het feit nu dat Israël Haddad een alarmerende persconferentie laat geven, wordt in Libanon gezien als extra aanwijzing - ook gelet op de voortdurende verbale drei gementen van Isfaël tegen de Pa lestijnen - dat het Israëlische le ger spoedig zijn lang verwachte aanval op Zuid-Libanon zal be ginnen. vijkt i Aanstaande zondag gaan ruim één miljoen Costancanen naar de stembus om een nieuwe president, een parle ment en gemeenteraden te kiezen. De verkiezingen wor den overschaduwd door een diepe economische crisis, die de stabiele democratie van Costa Rica in gevaar kan brengen. Volgens alle voor spellingen zal de regerende rechts-liberale "Partido Uni- dad" (PU) het veld moeten ruimen voor de sociaaldemo cratische "Partido Libera- cion Nacional" (PLN). Costa Rica vormt met z'n al ruim dertig jaar functione rende democratie een gunsti ge uitzondering in het door politiek geweld verscheurde a-Amerika. Het land n wel meer opzichten naburige landen als bijvoorbeeld El Salvador en Guatemala. In Costa Rica zijn geen militairen, die de macht zouden kunnen overnemen, want het leger werd in 1948 na een korte burgeroorlog en de totstandkoming van een democratische grondwet af geschaft. De veiligheid wordt gewaarborgd door een poli tiemacht van 5000 man. De welvaart is redelijk verdeeld onder de bijna 2,5 miljoen zielen tellende bevolking, die bijna geheel uit blanken be staat Een potentieel revolu tionair proletariaat van India nen. zoals in Guatemala, kent Costa Rica niet. Gevaar Toch bestaat in de hoofdstad San Jose wel enige vrees dat de ernstige economische cri sis in decennia de democrati sche stabiliteit in gevaar zal brengen. Stakingen en on rust onder studenten zijn in Costa Rica niet van de lucht. Enkele oud-presidenten, on der wie de aloude José Figue- ras, leider van de revolutie van 1948, oprichter van de PLN en wel beschouwd als de architect van de Costari- caanse democratie, riepen tij dens de afgelopen regeerpe riode president Carazo zelfs op tot vorming van een rege ring van nationale eenheid om mogelijke ineenstorting van de democratie te voorko- De Costaricanen zijn gewend aan een tamelijk welvarend leven en kennen goede socia le voorzieningen. De tering werd echter niet naar de ne ring gezet, toen oplopende olieprijzen en dalende prijzen van koffie (met bananen de belangrijkste deviezenleve- rancier) de betalingsbalans ver naar de negatieve kant lieten doorslaan. Het land heeft nu een buitenlandse schuld van 6.5 miljard gul den, hoger dan welk land in de regio ook. De nationale munt, colon, daalde vorig jaar met bijna vijfhonderd procent in waarde ten opzich te van de dollar, wat leidde tot enorme stijging van im- portprijzen, waaronder die van voedsel. Lange rijen wachtenden voor winkels zijn nu geen uitzondering meer. de inflatie beloopt meer dan vijftig procent en de werkloosheid steeg naar meer dan vijftien procent. Twee partijen Aan de verkiezingen nemen 17 partijen deel. Echter alleen de sociaaldemocratische PLN, die is aangesloten bij de socialistische internatio nale, en de regerende rechts- liberale PU (een verzameling van conservatieven, liberalen en christen-democraten) spe len een serieuze rol. Beide partijen hebben de Costari- caanse politiek gedomineerd sinds 1948. Torenhoog favo riet voor het presidentschap is de 57-jarige PLN-leider, Luis Alberto Monge, die vol gens de peilingen op 58 pro cent van de stemmen kan re kenen, ruimschoots boven de 40 procent die zijn vereist om tot president te worden geko zen. In 1978 moest Monge het nog afleggen tegen de huidi ge president, Rodrigo Carazo. Carazo, die door het econo misch debakel ook in de ei gen Partido Unidad (PU) veel weerzin heeft gewekt, zal niet meer in het strijdperk treden, omdat de wet een tweede ter mijn verbiedt. Kandidaat voor de PU is nu de 42-jarige Rafael Calderon Foumier. Deze kan volgens de peilin gen rekenen op slechts 23 procent. Zijn belangrijkste pluspunt is de reputatie van zijn vader, die zich als presi dent van 1958 tot 1962 popu lariteit verwierf door sociale hervormingen. Zijn grootste en volgens de voorspellingen onoverkoombare handicap is echter de desastreuze econo mische prestatie van zijn par tijgenoot Carazo. De Costari canen willen een verande ring, maar dan wel een "de mocratische verandering", zeggen waarnemers in San Jose. Hulp Buitenlandse hulp zal onont beerlijk zijn om het land in het democratisch spoor te houden, daar is ieder in Costa Rica het over eens. Dat zal dan economische hulp moe ten zijn, want "dollars zijn goedkoper dan soldaten", is de opvatting. Herinvoering van het leger wordt in Costa Rica door niemand gewenst Regering en oppositie rea geerden woedend, toen de Amerikaanse VN-ambassa drice, Jeane Kirkpatrick, in augustus tijdens een bezoek de beschuldiging uitte, dat Costa Rica "slecht was uitge rust om de communistische subversie" te bestrijden en zei dat het land behoefte had aan militaire hulp van de VS. De opmerking van Kirkpa trick was onder meer ingege ven door enkele terroristi sche acties eerder in het jaar. Zo werden bij een bomaan slag drie Amerikaanse mari niers gewond. Echt grote om vang hebben dit soort acties in Costa Rica echter niet aan genomen. De gebeurtenissen hebben er wel mede toe bijgedragen, dat de betrekkingen met de Sandinisten in buurland Ni caragua, lang niet zo goed meer zijn als ze waren Cara zo steunde de Sandinisten in hun strijd tegen dictator So- moza. Sandinistische guerril lastrijders konden zelfs hun toevlucht nemen tot Costa Rica. Nu lijken de autoritei ten vluchtelingen uit Latijns- Amerikaanse dictaturen enigszins te wantrouwen. Vo rige maand sloot Costa Rica een overeenkomst met El Salvador en Honduras om te komen tot een politieke en economische unie. Volgens diplomaten is de alliantie, waarvan de leden beloven el kaar bij te staan tegen buiten landse agressie, erop gericht Nicaragua te isoleren. Luis Alberto Monge zal, indien hij wordt gekozen, vooral de landbouw stimuleren. Zo kunnen exporten worden op gevoerd en importen worden vervangen. Monge. die be kend staat als gematigd her vormer, wil met economische middelen het extremisme voorkomen, dat vooral onder sommige vakbonden voor komt. Monge heeft al her haaldelijk te kennen gegeven Amerikaanse economische hulp bij bestrijding van infla tie en werkloosheid goed te kunnen gebruiken. Een me ning die ook de zakenwereld is toegedaan. Of de geldschie ter over de brug zullen ko men moet nog worden afge wacht. Waarnemers stellen echter enigszins optimistisch vast, dat Costaricanen altijd experts zijn geweest in het "verkopen" van hun demo cratie. (ANP) (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De minister-presidenten van de door de West duitse oppositie CDU en CSU geregeerde deelstaten zullen in de Bondsraad de door de Bondsregering voorgestelde btw-verhoging afwijzen. Omdat CDU en CSU in de Bondsraad, die te vergelijken is met de| Eerste Kamer en bestaat uit vertegenwoordigers van de deelstaten, over een meerderheid beschik ken, kan de btw-verhoging niet doorgaan. Daarmee Volgende maand zal is de financiering van het deze week door de rege ring bekendgemaakte banenplan bedreigd. SPD-woordvoerder Clement beschuldigde de opposi tie van onverantwoordelijk handelen. Namens de ministerpresidenten zei de regeringschef van Beie ren, Franz Josef Strauss, dat het geen zin heeft om geld uit de economische kringloop via een belas üngverhoging te onttrekken teneinde met datzelfde geld de economie te stimuleren Volgens CDU en CSU ts elke belastingverhoging, en dus ook de btw- verhoging, in de huidige tijd ongeschikt om een ba nenplan te financieren. arbitragecommissie, die be staat uit leden van het parlement en de Bondsraad, moeten proberen een compromis te bereiken tussen de CDU-CSU-deelstaten en de Bondsregering Lukt dat niet, dan zal de regering gedwongen zijn naar andere financieringsmiddelen te zoeken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9