PTT-plan verdeelt Kamer Wij hebben een chaos voorkomen Gif onder huizen in Gouderak Rij-examinator achterin Meerderheid Nederlanders tegen korting ziektegeld m -C J Motie WD tegen verkoop reisverzekeringen Nieuw Evenement In Ahoy'! Van der Louw voelt niets voor veranderen zendtijd 'Politie durfde niet' VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Binnenland Proef ministerie: DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van verkeer en waterstaat neemt volgende maand een proef met het rijexamen, waarbij de examinator niet naast de kandidaat zal zitten maar achter in de auto. De instructeur kan dan, net zoals bij het lesgeven, naast de examenkandidaat plaatsnemen. De proef met het zogenoemde rijexamen in beroep zal in Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem worden gehou den met ongeveer honderd kandidaten en instructeurs. De kan didaten hebben zich reeds voor het examen aangemeld en werken vrijwillig mee. Na afloop van het examen zal een advies bureau in Den Haag vaststellen hoe kandidaat en instructeur deze manier van examen-afnemen hebben ervaren. In het bui tenland wordt deze manier van examineren al toegepast. Een adviesbureau in Den Haag voert en analyseert de vraagge sprekken. Het is de bedoeling dat op deze wijze beter kan wor den geoordeeld over de voor- en nadelen van dit systeem aldus het ministerie. In het buitenland wordt deze vorm van examine ren al toegepast. KRO-enquête: DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Nederlandse be volking is tegen de beperking van het ziektegeld. Uit een en quête die in opdracht van KRO's Brandpunt is gehouden blijkt dat 62 procent van de onder vraagden tegen de voorstellen van minister Den Uyl is om bij ziekte 15 procent minder van het netto-inkomen uit te keren. Slechts 34 procent van de onder vraagden is het eens met dit voorstel. Het ging om een enquê te onder werkende Nederlanders die kostwinner zijn. Ook het alternatieve voorstel van de WD om inplaats van de voor stellen van Den Uyl alleen de eerste ziektedag helemaal geen loon uit te betalen krijgt geen meerderheid bij de ondervraag den. De helft van hen is daar te gen en 46 procent is het met dit voorstel eens. Als de betrokke nen moeten kiezen uit de voor stellen van Den Uyl en die van de WD, dan geeft bijna 60 procent de voorkeur aan het WD-voor- stel. tegen slechts 28 Drocent voor het voorstel van de rege ring. Twaalf procent van de on dervraagden wijst allebei de voorstellen van de hand. De bereidheid onder de werkne mers om tegen de voorstellen tot beperking van het ziektegeld ac ties te voeren is niet groot. Meer dan de helft van degenen die te gen de ziektegeld voorstellen zijn zal niet meedoen aan stakingen of prikacties. Ongeveer 40 pro cent zegt daar eventueel wel aan te zullen meedoen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris Van der Doef van verkeer handhaaft zijn standpunt dat de PTT reisver zekeringen en vreemd geld mag gaan verkopen. De ver koop van de reisverzekeringen zal niet geschieden via de postkantoorloketten, maar vanuit het postgirokantoor in Leeuwarden. Vreemd geld gaat wel via het loket. latie over dit onderwerp had aan gevraagd, vond dat de PTT als nog moest worden verboden reisverzekeringen en vreemd geld te verkopen. Tijdens het debat, gisteren in de Tweede Kamer, heeft CDA'er Eversdijk een motie ingediend om te verhinderen dat zulke be sluiten in de toekomst zonder in stemming van de Kamer worden genomen. De kans lijkt groot dat de door CDA en D'66 ondersteunde mo tie dinsdag wordt aangenomen. Van der Doef verklaarde dat reis verzekeringen en vreemd geld- wisseling - samen met de inter nationaal bruikbare girobetaal kaart - moeten worden gezien als een toeristisch pakket dat de PTT zijn giroklanten kan aanbie den. Verdere uitbreidingen zou den op dit moment niet op stapel staan, al sloot Van der Doef in een verdere toekomst niet uit dat ook, gekoppeld aan de hypothe ken, de verkoopvan brand- en le vensverzekeringen mogelijk wordt. De tegenstanders van Van der Doefs besluit verschilden van in zicht over het moment waarop paal en perk moet worden ge steld aan verdere uitbreiding van de activiteiten van de PTT. De WD'er De Beer, die de interpel- Onderzoek niet-jood verklaring DEN HAAG - De ministers De Rui ter (justitie) en Terlouw (econo mische zaken) moeten een on derzoek instellen naar de afgifte van niet-joodverklaringen door enkele bedrijven die door de rijksoverheid worden gesubsi dieerd. Dat stellen het RPF-Tweede-Ka- merlid Wagenaar en het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) in vragen aan de bei de ministers. Het gaat hierbij om een aantal, door de Economische Voorlichtingsdienst van Ter- louws ministerie gesubsidieerde reizen naar het Midden-Oosten. Bij deze reizen, die in het najaar van 1981 plaatsvonden, zou aan de deelnemers zijn gevraagd hun geloof op te geven. Afgifte van dergelijke, zogenaamd positieve niet-joodverklaringen, is sinds 29 juni 1981 verboden. WEERRAPPORTEN t 2 a Amsterdam licht bew. 7 1 0 De Bilt zwaar bew. 6 1 0 Deelen onbewolkt 6 0 0 Eelde onbewolkt 2 -2 0 Eindhoven licht bew. 6 0 0 Den Helder onbewolkt 3 0 0 Rotterdam onbewolkt 8 3 0 Twente onbewolkt 6 -1 0 Vbssingen half bew. 7 3 0 Zuid Limburg onbewolkt 7 2 0 Aberdeen regen G 5 2 Athene zwaar bew. 9 3 0 Barcelona onbewolkt 15 5 0 Berlijn onbewolkt •2 -7 0 Bordeaux onbewolkt 15 7 0 Brussel onbewolkt 11 4 0 Frankfort onbewolkt 3 -5 0 Genève mist 3 2 2 Helsinki geheel bew. -4 -9 0 Innsbruck onbewolkt 5 -9 0 Klagenfurt onbewolkt 0 -13 0 Kopenhagen zwaar bew. -2 -4 0 Lissabon onbewolkt 18 10 0 Locamo onbewolkt 4 -3 0 Londen half bew. 12 7 0 Luxemburg onbewolkt 3 •2 0 Madrid licht bew- 12 1 0 Malaga zwaar bew 13 - Mallorca onbewolkt 17 4 0 Munchen onbewolkt 1-9 0 Nice onbewolkt 11 5 0 Oslo geheel bew. -5 -8 0 Parijs half bew. 14 6 0 Rome licht bew. 13 2 0 SpUt onbewolkt 11 -1 0 Stockholm onbewolkt -3 -11 0 Wenen onbewolkt •1 -6 0 Zurich mist 3 -4 f Istanbul sneeuw 0 -3 Las Palm as onbewolkt 14 - Beiroet regen - 4 f Tel-Aviv half bew. 13 6 Tunis licht bew. 18 U 1 De Rekreatiebeurs voor Het Hele Gezin. Centraal staat: Rekreëren in eig^n omgeving. VRIJBUITEN'82 biedt een keuze uit: Rekreatie- en pretparken Dagtrips- en vakantie informatie Caravans, Vouwwagens, Mo.torhomes, Tenten, kampeerartikelen, accessoires. Speciale A ttraktiesü Paard- en pdnyrijden in het wild-west park, wild-west sporten. Presentaties van div. VW's. Walibi. Bobbejaanland, Madurodam etc. Sport en spel. In het wild-west park treden bekende country and westèrn groepen voor u op. VRIJBUITEN '82 woensdag 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AHOY' ROTTERDAM open: dagelijks van 11.00 tot 17.00u en van 19 00 tot 22.30u. Zondagavond gesloten De recreatiebeurs voor het hele gezin De staatssecretaris deelde de Ka mer mee dat hij zijn besluit had genomen na overleg met de Unie van assurantie-tussenpersonen (Uvat). Maar vice-voorzitter A.H. Huibers van deze unie verklaar de na het debat „onthutst" te zijn over het door de staatssecretaris aangedragen cijfermateriaal in zake het marktaandeel dat as surantiekantoren hebben in de reisverzekeringsmarkt. Volgens Van der Doef is dat aandeel tien procent, waarbij hij zich volgens Huibers baseert op een Nipo-en- quête. Meer vertrouwen heeft de Uvat in het eigen verrichte onderzoek, waaruit is komen vast te staan, dat van de totale markt van 210 miljoen gulden, het aandeel van de assurantiekantoren rond de dertig procent ligt, exclusief de reisbureaus, Tezamen is het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf zo'n vijftig pro cent, aldus de Uvat. Uit dit (eigen) cijfermateriaal con cludeert de Uvat, dat de schade voor het midden- en kleinbedrijf „vele malen groter zal zijn" dan de overheid suggereerd als de plannen doorgaan. De Uvat vreest, dat wanneer het reisverzekeringsplan er door komt, het PTT-verzekeringspak- ket zich in de toekomst zal uit breiden, vooral ook wanneer de Postbank dadelijk een feit is. "Het kwaad woekert voort", zo zei een Uvat-vertegenwoordiger in dit verband. ZANDVOORT - De strandpaviljoenhouders hebben de zomer reeds in de kop. Vanmorgen begon men al aa bouw van de paviljoenen aan het strand van Zandvoort. Vanaf 1 maart kunnen de strand-liefhebbers hier i hun kopje koffie nuttigen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Louw van CRM voelt er ab soluut niets voor om een wijzi ging aan te brengen in de verde ling van de zendtijd over de ver schillende omroepen. Bij de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de begro ting van CRM kwam D'66- woordvoerder Wilbers met het idee de zendtijdverdeling over A- B- en C-omroepen niet meer te laten plaatsvinden via de huidige verdeelsleutel 5:3:1, maar via 3:2:1. Mocht Wilbers zijn gedach te om met een initiatief-voorstel hierover te komen doorzetten, dan kan hij er op rekenen een - geharnaste minister - tegenover zich te vinden, zo beloofde Van der Louw gisteren. Het belangrijkste argument van Van der Louw om de nieuwe ver deelsleutel van de hand te wijzen is dat hierdoor de grote geprofi leerde omroepen - Van der Louw rekent hiertoe VARA, NCRV en KRO - er relatief op achteruit zouden gaan. Het voortbestaan van juist deze om roepen vindt hij van groot be lang. De minister zal binnenkort met voorstellen komen voor een - versoepeling en verruiming - van het gebruik van de kabel. Van der Louw die hierover al gespro ken heeft met zijn collega Zee- valking van verkeer en water staat, bleef nog vaag over de wij ze waarop deze versoepeling ge stalte kan krijgen. Wel wilde hij kwijt dat er in dit verband ge dacht zou kunnen worden aan lo kale uitzendingen voor culturele minderheden. Meer zendtijd voor minderheden op de lande lijke netten leek Van der Louw niet zo geschikt. TUITJEHORN (GPD) - Een aan tal adoptiefouders heeft gisteren besloten een belangenvereniging te gaan oprichten. De ouders wil len de mogelijkheden om kinde ren uit het buitenland te halen LEIDSCHENDAM (GPD) De politie van Leidschendam heeft gister geweigerd het verkeer te regelen, nadat de verkeerslich ten waren uitgevallen. Het speelde zich af op het verkeersplein Leidschendam, waar de rijkswegen Utrecht-Den Haag en Am sterdam-Rotterdam elkaar kruisen. Volgens een woordvoerder van de Leidschendamse politie is de verkeerssituatie bij het uitvallen van de lichten zo gevaarlijk, dat zij geen personeel beschikbaar stelt om de verkeersstroom te regelen. Ambtenaren van rijkswaterstaat, die de reconstructie begeleiden, hebben toen maar de taak van de politie overgeno men. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Werkgroep gezag en vrijheid: Zelden heeft de heer C. van Muylwijk het in zijn leven zo druk gehad als de laatste da gen. Nog steeds is er de na werking van de demonstratie die zijn werkgroep Voor Ge zag en Vrijheid de vorige week maandag in Groningen organiseerde. Nog altijd krijgt hij, zegt Van Muylwijk, veel reacties en nog steeds worden bedragen overge maakt op de rekening van de werkgroep. Het houdt bij hem de overtuiging levend dat de steun voor de werk groep geen eenmalige uiting van onvrede is geweest, maar dat in brede lagen van de be volking ongerustheid bestaat over allerlei ontwikkelingen, de laatste tijd. Hoe men verder ook over de werkgroep-demonstratie in Groningen mag denken, het blijft opzienbarend dat zij zo veel mensen op de been kreeg. Een deel van de zwij gende meerderheid kenne lijk, het deel dat nu niet meer zwijgend kan worden ge noemd. Hield zo'n demon stratie, die in feite inspeelde op de volkswoede, niet het ri sico in van een verdere esca latie? Van Muylwijk: „Ik ben ervan overtuigd, dat - als er geen uitlaatklep was gekomen - de situatie rond de munitietrei- nen tot een geweldige escala tie had geleid. Het zou tot chaos en terreur zijn geko men, zowel van linkse als rechtse groepen. Groepen uit de bevolking zouden het recht in eigen hand hebben genomen, daar was de stem ming naar. Daar waren wij doodsbenauwd voor. Van fascistische uitingen van wel ke kant ook moet ik niets hebben. Deze dreigende ont wikkeling wilden wij tegen gaan en daarom hebben we de mensen opgeroepen de straat od te gaan". Hij is zich ervan bewust dat - in weerwil van de bedoelingen - ook elementen werden aan getrokken, die wel verder wilden gaan dan alleen de monstreren. „maar dat heeft de menigte goed weten te on dervangen. Het was wel mijn grote angst, hoor, dat het tij dens de demonstratie tot een escalatie zou komen, want we zijn als werkgroep ook tegen polariserende figuren van rechts. Gelukkig is er niets gebeurd. De markt was al in opbouw, maar er werd geen plank van een kraam ver nield". Van Muylwijk kan zich voor stellen dat er mensen waren - ook deelnemers - die zich er gerden aan sommige op schriften van spandoeken en aan het feit, dat tenslotte het Wilhelmus werd gezongen. „Je kunt niet alle uitingen verbieden of tegengaan. Dat wil praktisch gewoon niet Maar met het Wilhelmus heb ben wij bewust een uit laatklep geschapen. Daarna zeiden de mensen: we heb ben een goede avond gehad en gingen naar huis. Als we dat niet hadden gedaan, was er het risico van een geweldi ge kloppartij tussen demon stranten en tegendemon- stranten geweest" Hoewel Van Muylwijk consta teert dat er vooral de laatste dagen getracht wordt de werkroep in een extreem rechtse hoek te drukken en de VARA verbindingen heeft trachten aan te geven die er met het Oud Strijders Le gioen zouden zijn, wil hij daarvan niets weten. Hij ont kent niet dat één, misschien twee van de zes leden van de werkgroep lid zijn van de OSL. ..maar dat ks hun zaak Bovendien hebben deze oud- strijders m het verleden ook tegen het fascisme gevoch ten, al wordt dat de laatste tijd nooit aangehaald". Hij wil kwijt dat de werkgroep bestaat uit mensen met een verschillende politieke af komst, die ongerust zijn ge worden over ontwikkelingen in de maatschappij en de reacties erop van de over heid. „Alle hebben ze een sterke democratische inslag. Onze tegenstanders moeten het nu niet doen voorkomen alsof wij tegen allerlei demo cratische uitingen van links zijn. Dat is gewoon niet waar. Als bijvoorbeeld de demon stratie voor de munitietrein. verleden week zaterdag in Groningen, om wat voor re den onmogelijk zou zijn ge maakt, dan zouden ook wy er voor vechten dat zo'n demon stratie die volgens de regels werd georganiseerd, gehou den moet kunnen worden" De belangstelling voor de de monstratie en de reacties hebben ook de organisatoren verrast. „Al* er 500 mensen hadden meegedaan, hadden we gezegd: het is leuk ge weest, maar we stoppen er wel mee. Nu zijn we haast aan de mensen verplicht door te gaan. De zaak leeft erg en we zijn dan ook van plan in andere steden in het land tot de vorming van soortgelijke werkgroepen te komen. Zo dat overal in het land een der gelijke uiting kan plaats heb ben als in Groningen". HARRY WUBS De actie van de adoptief-ouders komt voort uit de weerstand te gen de lange wachttijden voor mensen die een kind uit het bui tenland willen adopteren. Echt paren die dat willen, moeten eerst een onderzoek door de Raad voor de Kinderbescher ming ondergaan voor ze van het ministerie van justitie toestem ming krygen. Vervolgens kun nen ze via een van de vijf hier voor erkende organisaties probe ren een kind toegewezen te krij gen. Een van de problemen is, dat de raden voor de kinderbescher ming te weinig medewerkers Belangen vereniging voor adoptie hebben om veel adspirant-adop- tief-ouders te onderzoeken. De overheid is bovendien terughou dend in het toelaten van veel bui tenlandse kinderen voor adoptie in Nederland. Hulp aan kinderen in het land waar ze geboren zijn, wordt belangrijker geacht. Veel ouders zijn ertoe overgegaan op eigen gelegenheid en illegaal kinderen naar Nederland te ha len en hen aan te geven bij de burgerlijke stand. Naar de prak tijken rond het illegaal halen van tientallen van deze kinderen uit Zuid-Amenka is onlangs door de officier van justitie in Amster dam een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek loopt nog. Er zou den inmiddels 70 van deze geval len ontdekt zijn. Woordvoerder P. J Blankendaal uit Tuitjehom van de belangen vereniging ontkent dat zijn orga nisatie zich bezig zou houden met het ophalen van kinderen of het bemiddelen daarbij. Ook is het niet de bedoeling ouders die al illegaal een kind hebben, te be schermen. De officier van justitie heeft besloten dat deze kinderen mogen blijven. De actie is ge richt tegen de invoering van een noodwet, door staatssecretaris Scheltema van justitie, die het il legaal ophalen van kinderen strafbaar zal stellen. Ook wil men een verruiming van de adoptie mogelijkheden ROTTERDAM/GOUDERAK (ANP) - In een inham van de Hollandse IJssel, dicht bij het Zuidhollandse plaatsje Goude rak, blijken van 1956 tot 1960 ille gaal zwaar giftige kankerverwek kende restprodukten van de che mische industrie te zijn gestort. Op deze toenmalige officiële stortplaats van Rijkswaterstaat en de gemeente Gouderak ver rees in het begin van de jaren zestig een woonwijk van onge veer tachtig ééngezinshuizen, na dat het afval met een laag klei was bedekt. De regionale inspecteur van de - Volksgezondheid in Zuid-Hol land, drs. W. Krul, spreekt in een brief aan het gemeentebestuur van Gouderak over de vermoe delijke aanwezigheid van bestrij dingsmiddelen onder de huizen, maar de Vereniging Milieudefen sie weet zeker dat het gaat om honderden kilo's zogenoemde „drins" dat zijn afvalprodukten die ontstaan bij de fabricage van landbouwbestrijdingsmiadelen. Het gif moet volgens Milieudefen sie in het geheim zijn gestort of zijn vermengd met Rotterdams huisvuil, dat in het eind van de jaren vijftig grotendeels per bin nenschip werd aangevoerd en gestort bij Gouderak. Woordvoerder Hans van Gelderen van milieudefensie spreekt over aanzienlijke hoeveelheden „drins" die zich nog in de bodem onder de huizen bevinden. „Er ligt daar 100 keer meer gif dan in heel Lekkerkerk-west heeft ge zeten. De mensen in dat wijkje in Gouderak wonen op een biologi sche tijdbom", zo meent de woordvoerder van milieudefen sie Hij zegt deze conclusie te hebben getrokken uit een eerste en nog niet openbaar gemaakte rapportage van het Riiksmsü- Brandstoffen in beslag genomen MAASTRICHT (ANP) - De officier van justitie in Maastricht, mr. J. Huurman-Van Asten heeft beslag laten leggen op de kolenvoorraden van het failliete kolenmengbedrüf Beatrixhaven in Maastricht. Het vermoeden bestaat, dat die kolen (130.000 ton) gifti ge stoffen bevatten, omdat Beatrixhaven gedurende anderhalf jaar in totaal 7.500 ton chemisch afval heeft betrokken van Uniser-bedrijven. Ook is beslag gelegd op een partu van tweehonderd ton kolen bu de Eerste Nederlandse Cement Indus trie (ENCI) in Maastricht, omdat die kolen, geleverd door een Duits-Zwitsers bedrijf, mogeluk ook af komstig zijn van Beatrixhaven Of er inderdaad sprake is van giftige stoffen, die bij verbranding van de kolen schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn, moet nog blijken uit een onderzoek van TNO. Proeven met enkele monsters hebben intussen wel uitgewezen, dat in de opgeslagen brandstofvoorra den van Beatrixhaven schadelijke stoffen voorko men, zo is gisteren bekend gemaakt. tuut voor de drinkwatervoorzie ning (RID), Op basis van het eerste onderzoek door het RID heeft de inspecteur volksgezondheid het gemeente bestuur van Gouderak laten we ten dat zich in de bodem onder de huizen aan de Zelhngweg en omgeving een olieachtige dry- flaag bevindt, die aanzienluke hoeveelheden organische chloor verbindingen bevat De compo nenten waaruit deze verbindin gen bestaan zyn volgens de mi lieu-inspecteur vermoedelijk be strydingsmiddelen. In een bnef van het College aan de bewoners van de tachtig huizen schryft het gemeentebestuur dat op basis van een vervolgonder zoek zal worden besloten wat er met de grond onder de huizen moet gaan gebeuren. Volgens burgemeester De Zeeuw wordt er nog niet gedacht aan een af- gravingsoperatie zoals in Lek kerkerk

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7