Onbegonnen Werft Het Gulden Vlies, "nu een nagel aan onze doodskist" D Leidse huren: gevecht voor Peking- en Taiwan-Chinezen Eigen vakgroep voor Buildiuisen LWS wil vrouw uit flat zetten wegens overlast -c Restauratie dit voorjaar Leiden VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Zijn de huren van de nieuw bouw m Leiden nu wel of niet hoger dan elders? We weten het nóg niet. U kent de voorgeschiedenishet Landelijk Ombudsteam Stadsontwikkeling (LOS), de Stichting Welzijn en enkele buurtcomités beweerden eind vorig jaar in de brochure "Niet te betalen" dat er in Leiden duurder werd ge bouwd dan elders, hetgeen zijn weerslag vond in hogere huren. Wethouder Tesselaar (PvdA) en zijn ambtenaren gingen de zaken na en zeiden dat het cijferwerk nergens naar leek. De vergelijkingen deugden niet, de aanneem- sommen en architectenhono raria al evenmin. "Een flut brochure". Het LOS riposteerde eind ja nuari: Tesselaar had de bro chure onzorgvuldig bestu deerd, de cijfers klopten wel degelijk. Men zou verder graag zien dat de discussie zich toespitste op de aanbeve lingen die in "Niet te betalen" werden gedaan om de hoogte van de huren te drukken: toe komstige bewoners van begin af aan betrekken bij de bouw plannen, bij de keuze van de architect lellen op zijn erva ring in de sociale woning bouw en kostenbewaking door een onafhankelijk bu- Vorige week kwamen alle com battanten samen in de ge meenteraadscommissie voor volkshuisvesting. Voor de zoveelste keer bleek dat cijfers voor velerlei uitleg vatbaar zijn. Beide partijen klampten zich vast aan hun standpunt als een mossel aan een scheepswand. "De bro chure is flut en blijft flut", rie pen Tesselaar en zijn compa- nen. Het LOS-team hield voet bij stuk. En daartussendoor scharrelden de raadsleden als wanhopige kippen. Een gevecht tussen Peking- en Taiwan-Chinezen, als u het mij vraagt. Dp zichzelf lijken de aanbeve lingen van het LOS-team zin vol om op door te gaan. Maar het is onjuist om te zeggen: la ten we de cijfertjes de cijfer tjes maar laten en verder praten over de aanbevelin gen. Want die zijn nu een maal gekoppeld aan de bewe ring dat Leiden te duur bouwt. \ls Tesselaar en zijn maatjes direct die discussie aangaan erkennen zij daarmee impli ciet dat de niet geringe be schuldiging (want dat is het van het LOS-team juist is. Dat kan en mag je niet ver wachten van iemand die een politiek ambt heeft - en bo vendien in een verkiezings jaar zit. Het beste zou zijn het cijferwerk in handen te geven van drie onafhankelijke niet-Leidse deskundigen. Zij moeten dan maar zeggen hoe het zit. Heeft Samen Uit de beleidsvoornemens van de Protestants-Christelijke Schoolvereniging en de Stich ting Katholiek onderwijs in Leiden maak ik op dat men langzaam gaat groeien naar één schooltype op godsdien stige grondslag. De druk van het slinkend aan tal zetels deed KVP, CHU en ARP politiek in eikaars ar men vallen (CDA) en het af nemend kindertal drijft nu het protestantse en roomse on derwijs tot elkaar. Is dat goed en mooi? Het zal wel. Al herinner ik mij als de 1 dag van gisteren: twee gelo ven op één kussen daar sliep de duivel tussen. En ik weet óók nog hoe mensen van ver schillend geloof die met el kaar trouwden met hel en Leidse kroniek door Ruud Paauw milieu. Dat kun je overal uit opmaken. Ooit schoven wet houders dit beleidsonderdeel aan elkaar door als gold het een veel te hete aardappel. Hij bleef destijds een beetje steken in de mond van wet houder Verboom (PvdA) en die was er het liefst recht streeks mee naar de vuilver- banding gelopen. Milieu....! In de maand januari zou dan eindelijk een milieunota het levenslicht aanschouwen. Hoopvol veerden wij op. Bij navraag ten stadhuize bleek er te vroeg te zijn gejuicht. De ambtenaar die ermee stoeit bleek op wintersportvakantie te zijn. En het zal daarna ook nog wel even duren. Mooi, hoor. Leiden heeft zo'n 2000 ambtena ren, er gaat er één met vakan- het LOS-team gelijk dan moet direct over de aanbevelingen worden gesproken; blijkt het ongelijk te hebben dan kan de gemeente over een tijdje, als de kruitdamp is opgetrokken, er best nog eens een boompje over opzetten. In het verzamelwerk "Hutspot, Haring en Wittebrood" kun je lezen hoe in vroeger tijden de verliezers in dit soort gedin gen werden bestraft. Je werd dan veroordeeld tot een voe treis naar een ver klooster, soms wel naar Rome. De stad was je dan een lekker tijdje kwijt. Ik zou daar thans geen voor stander van zijn. Stel je voor: Tesselaar naar Rome, naar de paus. Die man komt dan vermoedelijk onhandelbaar terug. veraoemenis werden be dreigd. Maar ach, dit alles be wijst alleen maar dat een goed geheugen nergens toe dient. Als nu ook Willebrands, de gere formeerde en hervormde sy node zich onder dezelfde ba nier scharen dan is de zaak rond. Nu ja, rond. Het wach ten is dan gewoon weer op de nieuwe Luther die met ha mer, kopspijkertjes, een vel perkament en een woedend hart op weg gaat naar de Pie terskerk om daar zijn stellin gen aan de deur te nagelen. Want in dit land blijft het zwaard nooit lang in de sche de. Milieu tie en plat ligt de arbeid aan de milieunota. Als die man in hemelsnaam zijn benen maar niet breekt op die enge latten. Resteert de spannende vraag: dis die nota er is, wat gebéurt er dan mee? Het stadhuis heeft tenslotte zo vele bureaus en nog meer la den. Stelling Eind vorige week hebben lande lijke WD-politici een bezoek aan Leiden gebracht. Om de discussie in de middaguren wat te vergemakkelijken had de Leidse wethouder voor eco nomische zaken, Jos Fase, een aantal stellingen geformu leerd. Eén ervan luidde: "Oplossing van het werkloos heidsprobleem vereist een ge coördineerde aanpak én bin nen de gemeente én tussen ge meente, provincie en rijk. Daarbij zullen belangrijke keuzen gemaakt moeten wor den. Volledige werkgelegen heid moet als illusie worden beschouwd. We kunnen ons beter richten op de kansrij ken dan op kanslozen". Stellingen op dit soort bijeen komsten moeten wat con troversieel of opruiend zijn. Dat weet iedere ingewijde. Zo pook je het vuur voor het de bat wat op. Toch moeten mensen die een pu blieke functie hebben ook in zulke situaties zich zeer goed realiseren dat hun stellingen wel eens een geheel eigen le ven kunnen gaan leiden. Mevrouw Fase zal het wel goed menen en bedoelen dat men bijv. prioriteit moet geven aan bestrijding van de jeugd werkloosheid. Maar het staat er niet. En lieden met een slechte inborst, tot wie ik mij zeer beslist reken, zouden uit de woorden "kansrijken en kanslozen" ook heel wat an ders kunnen halen. Er klinkt iets in door dat veel weg heeft van het "afschrij ven" van mensen. Daar zal het in de praktijk helaas vaak op neer komen, maar het wordt bitter als politici op de posten zoals mevr. Fase er één van bekleedt dat zwart op wit gaan zetten. Het betekent dat de overheid bepaalde groepen mensen zo ongeveer hun laatste illusies ontneemt. Daar kan de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie toch niet op uit zijn. Of wel soms?. Stempel Politieke partijen die al jaren aan de weg timmeren, ontko men niet aan vuile handen en krijgen op den duur, al of niet terecht, een bepaald stempel opgedrukt. PvdA-ers hebben een veel te rooie roos in de klauw (hoewel dat de laatste maanden erreg meevalt), communisten zijn te star, WD-ers te zeer door hebben en houwen in beslag geno men, CDA-ers.'.... u vult zelf Welk stempel zou het nog slechts 16-jarige D'66 straks opge drukt krijgen? Ik weet het niet, maar het woord "opportunisme" zal er, vrees ik, wel in voorkomen. Een voorbeeldje. Jan Hoekema, fractievoorzitter van D'66 in de Leidse raad, meldt in het "Kontaktblad" van het Leids City Centrum even vlot dat Leiden aan het eind van de volgende college periode vier parkeergarages moet hebben (zonder dat het concept-verkiezingsprogram ma van zijn partij dat cijfer noemt). Toen ik het las dacht ik: ga je lekker, Jan? Even mooi scoren voor de mid denstand in een thuiswed- strijdje, heet dat. Over de pro blemen die daarbij opdoemen (om maar eens wat te noe men: wie moet dat betalen in bezuinigingstijd?) geen woord. Maar het politieke leven be staat niet louter uit thuiswed strijden. Dat zal Hoekema, als hij straks glunderend de wethouderszetel beklimt, wel duidelijk worden. Over een paar jaar moet het LCC onze voortvarende D'66- er nog maar eens aan zijn woorden herinneren. LEIDEN Nog dit voorjaar kan er worden begonnen met de restauratie van Het Gulden Vlies, het monumentale pand aan de Breestraat 125. Het ministerie van CRM heeft dezer dagen een subsidie van 347.000 gulden verleend aan de gemeente. In het kader van de zogenaamde verfijningsregeling monumenten zal er nog 260.000 gulden binnen komen. In totaal zal de restauratie zo'n anderhalf jaar gaan duren. Het is de bedoeling dat er zo snel 1 mogelijk wordt begonnen met het opknappen van "Het Gulden Vlies". Gemeenteambtenaar Van der Weijden: "Je moet nu na tuurlijk niet lang meer wachten met opknappen, want de subsi die kan weer worden ingetrok ken". Wordt er voor of na de bouwvak begonnen? "Ik hoop er voor, in mei of zo. De goedkeuring van het plan is tenslotte binnen. Al leen het bestek moet nog worden ingeleverd en de definitieve be groting opgesteld. Over vier we ken zal het bestek overigens wel klaar zijn". Prijzig ten bedragen 1,8 miljoen gulden. Van der Weijden: "Dat is vrij prijzig ja. Zo'n acht ton moeten we trouwens nog zien te vinden, dat komen we nu nog tekort. Waar dat geld vandaan moet ko men? Dat weten we nog niet. Zelfs als het niet snel kan wor den gevonden, hoop ik echter toch dat er wordt begonnen met de restauratie. Dan moeten we tijdens de rit die acht ton maar zien te krijgen. Het is tenslotte van essentieel belang dat er nu eindelijk eens iets met "Het Gul den Vlies" gaat gebeuren. Dat "Het Gulden Vlies" in slechte staat verkeert, is een nagel aan onze doodskist. Zo kun je dat wel zeggen". Bijna twee miljoen is niet niks, Van der Weijden geeft het toe, LEIDEN - De Leidse hoogleraar in de criminologie dr. W. Buikhuisen krijgt zijn eigen vakgroep aan dc Leidse universiteit. Er zal ook een speciale Raad van Toezicht op de vakgroep komen die het omstreden criminologisch onderzoek van Buikhuisen moet begeleiden en verge makkelijken. De Faculteitsraad Rechten van de universiteit heeft dit besluit vorige week in een besloten vergadering genomen, zo meldt het universiteits blad Mare. De faculteitsraad zou zo een einde willen maken aan de ruzies binnen de algemene vakgroep die zich bezighoudt met straf recht. Drie wetenschappelijke onderzoekers, naaste medewerkers van prof. Buikhuisen, zijn het niet eens met de beslissing en hebben hun mede werking aan diens onderzoek opgezegd. Aan de universiteit had prof. Buikhuisen tot nu toe de leiding over de afdeling criminologie die een onderdeel vormde van de vakgroep straf recht onder leiding van prof. mr. A. L. Melai. Vorig jaar ontstond een conflict tussen Buikhuisen en Melai toen de eerste zijn afdeling zonder vooroverleg onderbracht in een instituut met de nieuwe naam: Insti tuut voor forensische gedragskunde. Na een onderzoek over dat con flict is nu uiteindelijk besloten dit instituut de status van een eigen vakgroep te geven. De drie medewerkers van Buikhuisen die hun medewerking aan hem hebben opgezegd zijn drs. L. G. Toornvliet, dr. A. Hauber, en drs. H. M. Willemse. Zij blijven hun criminologische onderzoekswerk voortzetten onder leiding van prof. Melai en zullen ook studenten blijven doceren. Dat betekent dat vanuit twee vakgroepen aan de Leidse universiteit criminologié wordt gedoceerd. maar volgens hem had er geen goedkoper plan kunnen worden gemaakt. Het huidige plan is zeer sober, zegt hij. "Aanvankelijk had Van Beek een plan opge steld dat ruim 2,3 miljoen kostte. Dat vonden we te duur. Van Beek heeft daarom dingen ge schrapt, met als resultaat dat we nu een plan hebben zonder flau wekul, geen overbodige franje" 'Het Gulden Vlies" alsnog verko pen, met restauratieplicht wel te verstaan, is volgens Van der Weijden geen zinnig alternatief. "In de eerste plaats", begint dé ambtenaar, "komen de verleef de subsidies in gevaar als je gaat verkopen. Die subsidies heeft de gemeente tenslotte gekregen. Een ander facet: vind maar eens iemand die "Het Gulden Vlies" wil kopen. Nu kun je daar na tuurlijk tegen in brengen dat wij niet hebben geadverteerd, maar aan de andere kant: we hebben wel stekkies uitgezet en daaruit Rechtbank moet beslissen Het Gulden Vlies aan de Breestraat - 1,8 miljoen voor restauratie. Openbaar Wie "Het Gulden Vlies" gaat ge bruiken is nog niet bekend. De gemeenteraad kan kiezen: of de raadsfracties en de commissies gaan in het gebouw vergaderen of de gemeente verhuurt het ge bouw na restauratie alsnog aan een particulier. Van der Weijden: "Het kan zijn dat verhuren voor ons financieel gezien aantrekke lijker is. Maar de voorkeur gaat natuurlijk wel uit naar die ande re mogelijheid: een gebouw waarvan de gemeente gebruik maakt. Op die manier blijft de openbare functie namelijk be houden". LEIDEN, DEN HAAG - De Leidse Woning Stichting (LWS) wil een vrouw uit haar woning aan de Arendshorst in de Merenwijk zetten, wegens de overlast die ze al jaren zou hebben veroorzaakt. Het wachten is nu alleen nog maar op de uitspraak van rechter mr. A.H. Lycklama van de Haag se rechtbank. Hij zal moeten uitmaken of het vonnis van de Leidse kanton rechter, waarin wordt gezegd dat de vrouw haar woning moet ver laten, al dan niet zal worden op geschort todat de vrouw haar zaak in hoger beroep heeft laten behandelen. Gisteren deed de raadsman van de vrouw in Den Haag voor de Haagse rechtbank dit verzoek tijdens een kort ge ding dat zij tegen de Leidse Wo ning Stichting had aangespan- Volgens een aantal buren in de Arendshorst klopt de politie al ruim vijf jaar tevergeefs bij haar aan de deur met het verzoek het wat rustiger aan te doen. De bu ren van de vrouw zagen het ten einde raad niet meer zitten. De bewoners, 22 in getal, stelden daarom gezamenlijk een brief met klachten op, ondertekenden die, en stuurden het schrijven naar de Leidse Woning Stich ting. Kernenergie Femke organiseert dinsdag een filmochtend voor vrouwen in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. In de film "Kern energie" praten twaalf huis vrouwen uit Almelo over kernenergie. Om half tien wordt de koffie geschonken, om tien uur begint de film. In het Volkshuis is kinderop vang. Baha'is Will Bijloo geeft dinsdagavond in een bijeenkomst in De Re genboog achtergrondinfor matie over de vervolging van Bahó'is in Iran. De bijeen komst begint om acht uur; De Regenboog is gevestigd in de Merenwijk, Watermolen I. Ruilbeurs Voor de verzamelaars van post zegels, munten, sigarenband jes, lucifermerken, ansicht kaarten en dergelijke is er vrijdag weer een gelegenheid een poging te doen de verza meling wat uit te breiden op een ruilavond in de Willem de Zwijgerschool. De ruilclub "Koningskerk" geeft op deze eerste vrijdag van de maand in de school aan de Willem de Zwijger laan 44 van een uur of zeven af weer alle gelegenheid tot "handelen". D'66 D'66/Leiden houdt vrijdag avond een algemene leden vergadering met als belang rijkste agendapunt de behan deling van het verkiezings programma. De vergadering begint om acht uur in Het Parlement aan de Nieuwe Rijn. Punk In het LVC treden zaterdag avond twee Leidse bands op. De Prime Ministers maken funk, reggae, en punkmuziek, Cheap 'n Nasty oo/c punKmu- ziek. De zaal gaat open om negen uur. Café De Leidse Werkgroep Homose- xualiteit begint zaterdag met een wekelijks jongerencafé voor jongen en meisjes tot on geveer twintig jaar, die wil len praten over homosexuali- teit. Het wordt iedere zater dagmiddag van twee tot vijf uur gehouden in het gebouw van de L.W.H. Caeciliastraat 18. Folkfestival De Leidse Folkclub organiseert zondag in café Aniba (Heren straat 1) eeri^mini-festival. Verschillende groepen zullen vanaf drie uur Nederlandse, Engelse en Ierse volksmuziek en zogenaamde Bluegrass- muziek ten gehore brengen. Het festival zal worden afgeslo ten met een 'open podium'. Publiek en muzikanten die aan het festival hebben mee gedaan, kunnen dan geza menlijk het podium bestijgen om muziek te maken. In samenwerking met de ge meente Leiden gaat de Folk club in het Waaggebouw aan de Aalmarkt elke maand folk-theater houden. In het kader hiervan zal woensdag 17 februari de Hongaarse groep Makam-es-Kolinda op treden. De vrouw zou regelmatig tot diep in de nacht zowel in haar woning als op de galerijen van het flatgebouw voor veel herrie zorgen. Ook zou ze haar honden vaak op het balkon uitlaten, waardoor volgens de buren een enorme stankoverlast is ont staan. Het verzoek van dp bewo ners resulteerde in december in een zitting van de Leidse kanton rechter. Die gaf de bewoners ge lijk en besliste dat de vrouw bin nen vier weken haar woning moest verlaten. Tijdens het kort geding gisteren zei de raadsman van de vrouw dat ze niet weet waar ze naar toe moet als ze uit haar huis wordt gezet. Ook zei hij dat de vrouw over een lijst met handtekeningen be schikt van mensen die nooit last van haar hebben gehad. Hij vond het geen werk dat'de vrouw zo maar door de Leidse Woning Stichting voor de rechter was ge daagd. "De woningstichting moet nauwkeurig zijn met het onderzoeken van dergelijke za ken. Dat is hier niet gebeurd". De advocaat van de stichting, mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt be streed dit. "Onder meer de maat schappelijk werkster van de wo ningstichting heeft herhaalde malen met de vrouw gepraat. Ze wist dus wel degelijk welke ge voelens er in de flat leefden". Uitspraak volgende week donder- Leiderdorpse rijdt door na aanrijding LEIDEN - Een 27-jarige vrouw uit Leiderdorp is gisteravond na een aanrijding door gereden. Ze ver leende op de Lammenschansro- tonde in Leiden geen voorrang aan een 25-jarige automobilist uit Zoeterwoude. De auto's botsten en liepen beide schade op. Toen de politie de vrouw thuis ach terhaalde, zei ze van niets te we ten. De Leiderdorpse verklaarde dat ze dacht tegen een betonnen rand te zijn gereden. Bij het uit stappen had ze ook niets ge merkt, zo luidde de verklaring, 'want de auto was alleen aan de rechterzijde beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4