Breestraat moet weer open Kabel-tv onrechte dikwijls ten afgesloten9 Volkshuis kiest dinsdag nieuwbouw Beroofd van kaartjes voor basketbalmatch Bespaar energie bij nieuwbouw Reiniging Betrapt bij inbraak of verbouw Huis trilt bij overgang van asfalt naar khnkers huis". kct VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Lelden J' Warmonder dient klacht in kabel voor alle piraten-activitei ten afgesloten. Dus ook voor de piraten die eigen programma's brachten, zoals Nederland 3 bij voorbeeld. Zodra een legale uitzending op welk kanaal dan ook is afgelo pen, zorgt de CASEMA. een dochter van de PTT, voor kleur rijke verticale balken op de buis. De CASEMA handelt in op dracht van het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling. Teletekst Volgens Piet van der Voorn wor den er met het afsluiten van de kabel met de regelmaat van de klok fouten gemaakt. "Heel vaak is het niet mogelijk om Teleac- cursussen te ontvangen of test beelden met videotekst" Van der Voorn toont een lijstje met tijdstippen waarop bepaalde ka nalen ten onrechte afgesloten zijn geweest. "Heel vervelend voor mensen die een Teleac-cur- sus volgen en voor mensen die voordat ze naar hun werk gaan even gauw het laatste nieuws willen weten via de teletekst. En in de Leidse regio zijn dat vol gens de NOS Teletekst-redactie toch zo'n 15.000 mensen. Ook voor tv-installateurs is het lastig werken als door de centrale af sluiting testbeelden niet worden uitgezonden" In een uitvoerige brief, die is ge richt aan burgemeester en wet houders van Warmond, vraagt Van der Voorn het college om stappen te ondernemen zodat de kabel in de toekomst niet meer onnodig wordt afgesloten. Ge beurt dat niet dan is hij van plan om het bestuur van de Gemeen schappelijke Regeling voor het gerecht te slepen. Als het zover komt dan kan de Warmonder steun verwachten van de in Noordwijkerhout ge vestigde Stichting Lokale Om roep. Lion Keezer, woordvoerder en voorzitter van deze bijna vyf jaar oude stichting, zegt de grie ven van Van der Voorn te delen en eventueel mee te willen pro cederen. Nederland 3 Deze zelfde stichting heeft inmid dels via de gemeente een aan vraag ingediend om in het kader van een experiment via de kabel enkele regionale uitzendingen te mogen verzorgen. Voorzitter Lion Keezer denkt daarbij aan programma's rond de oranjefees ten. 1 mei-viering, gemeente raadsverkiezingen en 3 de okto- ber-vienng. Een woordvoerder van Nederland 3. de piraat die voor de afsluiting een feit was eigen programma's in de Leidse regio verzorgde, liet gisteren weten dat er vergevor derde plannen zijn om volgende week op de kabel in te breken. De bedoeling is om een program ma uit te zenden rond het hele vraagstuk van de centrale-afslui ting. Een vraagstuk waar de bestuursle den van de GemeenschapeUjke Regeling overigens ook nog lang niet uit zijn. Op een vorige maand gehouden vergadering bleek het bestuur uitermate ver deeld over de beslissing van het dagelijks bestuur om te kiezen voor centrale afsluiting van het kabelnet. Het dagelijks bestuur kreeg op die vergadering de op dracht mee om uit te zoeken wat de mogelijkheden en kosten zijn die selectieve afsluiting (de kabel alleen dan op slot doen wanneer een piraat een speelfilm uit zendt) met zich meebrengt. LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar is gisteravond van zijn tas beroofd Hierin zaten 350 kaarten van de reeds gespeelde basketbalwedstnjd Parker Leiden - Real Madrid, lijsten met voorverkoop-adressen en 2300 gulden. De inhoud van de tas behoorde toe aan de basketbalclub De man fietste van de Burggravenlaan naar de Zijlsingel en werd al'die tijd gevolgd door een tweetal op een bromfiets. Op de Zijlsingel griste de duo-passagier van de brommer de tas weg, waardoor de fietser kwam te vallen. De overgang van asfalt op klinkerbestrating waardoor het pand Breestraat 90 (zie foto) regelmatig op zijn grondvesten staat te schudden. LEIDEN - Bij het ontwerpen van de nieuwbouw voor de directie Reiniging op het industrieterrein De Waard zal het gemeentebe stuur er naar moeten streven dat er in de toekomst zoveel moge lijk energie kan worden be spaard. PPR—raadslid Van Oos ten schrijft dit aan het gemeente bestuur. Eenenergie-arm ontwerp, zoals Van Oosten het uitdrukt, moet het uitgangspunt zijn. Dit kan volgens hem bereikt worden door een drietal maatregelen te nemen: aanvullende isolatie maatregelen in vloeren, daken en gevels, plaatsing van een warm tepompinstallatie en toepassing van zonnecollectoren. "Ervaringen in woningbouwpro jecten leren dat dit soort maatre gelen leiden tot een energiebe sparing van 50 tot 60 procent". LEIDEN - Drie mannen zijn van nacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een garagebedrijf aan de Lammenschansweg. Het drietal bleek in het bezit van een auto, waarin diverse Hongaarse kentekenplaten, vervalste rijbe wijzen en stempels, geschikt voor het vervalsen van documen ten, werden aangetroffen. De re cherche heeft de zaak in onder zoek. darjoen stapte een delegatie van klas 1-T van het Bona- ventura College gisteravond de raadszaal binnen. De brugklassertjes kwamen voor het eerste agendapunt van de commissievergade ring voor Ruimtelijke Orde ning. Bovenaan de vergader- agenda stond namelijk hun eigen verzoek om meer speel ruimte in de stad. Arie Sadaijoen en zijn klasge noten konden de raadszaal met opgeheven hoofd verla ten. Wethouder Waal deed de toezegging dat een ambte naar van plantsoenendienst in de klas komt praten over de voorstellen van 1-T. Het begon allemaal met de Ne derlandse les van mevrouw Van der Made. De 'kinderen van 1-T' kregen daar de op dracht om een officiële brief op te stellen. Een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De leerlingen wisten snel wat er in de brief moest komen. "Er zijn een heleboel speelveldjes in de stad verdwenen en er is bijna niets voor teruggekomen". Moeiteloos sommen zij een aantal verdwenen 'landjes' op. "Tegenover de begraaf plaats Rhijnhof; daar lag een onwijs crossveldje. Bij de Rijn- en Schiekade en de Dia mantlaan. Allemaal plekkies waar je lekker kon ravotten". Met het lijstje voorstellen was 1-T gisteravond naar het stad huis getrokken. Aanvoerder Arie Sadarjoen las het lijstje voor: "Volgens ons kunnen er veldjes komen in het Mors- kwartier, bij het eindpunt van lijn 15, bij het DIOK-ter- rein, bij de bibliotheek in de Mors, de Opaalstraat, de Storm Buysingstraat en bij de Rijn- en Schiekade". PPR-raadslid Frits van Oosten vond het allemaal best. Maar volgens hem zet het meer zo den aan de dijk om auto's uit straten te weren zodat de jeugd daar terecht kan. Wet houder Cees Waal wees Van Oosten terecht: "Volgens mij heb jij niets begrepen van wat die kinderen willen. In elk geval is jouw verhaal min der concreet dan dat van de kinderen". Het merendeel van de commis sie liet zich door de brugklas- "Er moeten ruige hoeken in de stad komen". Daar was 1-T het helemaal mee eens. "We moeten landjes hebben met echte bomen waar je in kunt klimmen. Niet van die sprietjes die je zo om kunt buigen". En Arie Sa darjoen merkte nog strijdlus tig op: "Ze moeten straks niet aankomen met verhaaltjes dat het niet kan omdat er be zuinigd moet worden. Als de kinderen niet kunnen spelen, gaan ze de boel vernielen en dat kost nog veel meer". Platgedrukt "Kraken? Zoiets gebeurt in Leiden niet", verzekerde Jan Landkroon vier kooplustige Amsterdammers vorig jaar. De Amsterdammers liepen vo rig jaar april door Leiden, op zoek naar een winkelpand Hun oog viel op het lege pand aan de Janvossensteeg 43 waarin schilder Van der Kwast vroeger zijn zaak had. De gemeente bezit het pand. Ambtenaar Landkroon van grondzaken onderhandelde met de Amsterdammers over de verkoop. De Amsterdammers hadden haast. Zij waren al lang werk loos. Het lege winkelpand aan de Janvossensteeg was bovendien uitstekend ge schikt voor hun plannen: een linkse boeken- en platenhan- del, met koffie toe. "Maar", opperden zij de afgelo pen zomer, "bestaat er geen kans dat het pand gekraakt wordt? In Amsterdam zou zo'n pand nooit zo lang leeg kunnen staan". Landkroon stelde de Amster dammers gerust: "Leiden is Amsterdam niet". Echter, het bord met de tekst dat Van der Kwast in oktober '80 naar het industrieterrein De Waard was vertrokken, bleef woningzoekenden uit nodigen. Eind oktober van het vorig jaar werd het pand gekraakt; toevallig enkele da gen nadat de Amsterdam mers en de gemeente het eens waren geworden over de koop. LEIDEN - Het bestuur van het Leidse Volkshuis kiest volgende week voor verbouw van het Volkshuis aan de Apothekers- dijk of voor nieuwbouw van het Volkshuis op het Ir. Driessen- plein. 'Klanten' en personeel van het Volkshuis en de buurtcomités De Camp en Maredorp lieten het bestuur gisteravond hün keuze horen. De een houdt het op de oude vertrouwde plek, de ander op een nieuwe efficiënte werkruimte. Maar ook klonk ge regeld het verwijt dat er eigenlijk nog geen keus te maken is: "We Klanten en personeel hebben inspraak over de toekomst van het Volkshuis. De voorzitter van werkgemeenschap De Ratel vraagt het bestuur of De Ratel ook in het nieuwe gebouw welkom is. (Foto Holvast weten met hoe de nieuwbouw wordt en we weten niet hoe de verbouw wordt. Waarom moet het allemaal zo in de haast beslo ten worden"? Er moet snel een beslissing geno men, antwoordde de penning meester van het Volkshuis, om dat anders de miljoen subsidie die het Rijk voor nieuwbouw of verbouw zou geven, op de tocht komt te staan. Als voor nieuwbouw wordt geko zen, dan mag het oude Volkshuis niet "verkwanseld" of gesloopt worden, vonden verschillende mensen in de zaal. Die garantie moet de gemeente geven, die geld stopt in de verbouw of de nieuwbouw en daarom het Volkshuis voor één gulden aan koopt. Het bestuur maakt volgende week dinsdagavond zijn keuze in een openbare vergadering die om acht uur begint; uiteraard in het aloude Volkshuis. LEIDEN/WARMOND - Het rom melt nog steeds aan het kabel front. De centrale afsluiting van de Leidse kabel heeft alles behal ve de beoogde rust in het regio nale televisielandje teweeg ge bracht. Storingspraktijken van strijdlustige piraten zijn aan de orde van de dag. Een flink aantal abonnees voelt zich tekort ge daan nu de piraten het zwijgen is opgelegd. Tekort gedaan voelt zich ook Warmonder Piet van der Voorn. Hij overweegt om een kortgeding tegen de Gemeen schappelijke Regeling Antenne- en Energievoorziening aan te spannen. De Gemeenschappelijke Regeling, exploitant van de kabel-tv in de Bollenstreek en de Leidse regio, heeft op last van de Haagse rechtbank eind vorig jaar de Leidse kabel op slot gedaan voor tv-piraten. Hoewel de rechtbank president het bestuur van de 'ka belclub' alleen heeft opgedragen om piraten van de buis te weren die speelfilms uitzenden, is de De verwijten van de Amster dammers aan het adres van de gemeente zijn levens groot: "Waarom is het leeg standsbord niet verwisseld voor een bord waarop stond dat er een winkel zou ko men? Waarom heeft de ge meente niets meegedeeld over de onderhandelingen aan het buurtcomité Mare dorp"? Ambtenaar Landkroon "Ik heb er geen moment aan ge dacht dat déór krakers in zou den trekken. Er mankeert klas 1-T wethouder Waal toe "Wxj willen n naast hem, te dromen van autovrije strate van alles aan het pand. Oven- jar gens heb ik nooit geheimzin- strt nig over de onderhandelin gen gedaan. De papieren cir- ger culeerden op het stadsbouw- ÏL.. Verschillende pogingen van de Amsterdammers om vervan- uj^ gende woonruimte voor de ^re krakers te vinden, mislukten. ^et De gemeenteraad gaf intus- sen haar zegen aan de ver »-ej koop de krakers moesten er maar uit. De krakers weiger den. De Amsterdammers voelen zich platgedrukt tussen ge meente en krakers. Zij heb ben afgezien van de koop "Een ontruiming kunnen we niet verkopen. We kunnen moeilijk een progressieve winkel beginnen nadat we eerst de politie in de arm heb ben genomen om de krakers eruit te zetten", vinden Klaas Bergsma, Arjen van Hoek en Wouter Sterk, drie van de vier Amsterdammers. De vierde Amsterdammer. Wim HofTmeister, vindt echter dat de krakers best wat toeschie telijker hadden kunnen zijn toen zij eenmaal van de koop plannen hadden gehoord "Deze krakers zijn niet Het pand Van der Kwast - pro gressieve boekhandelaars in gewe tensnood. el". Wir gulden, voor het tweede moet 80.000 worden betaald. Het grote nadeel van beide plannen is ech ter dat het probleem letterlijk en figuurlijk wordt verschoven. Een deel van de klinkers verdwijnt tenslotte niet, waardoor er elders weer een overgang ontstaat. De twee andere voorstellen hou den daarom ook in dat de gehele klinkerverharding verdwijnt. In het ene geval wordt de verhar ding door beton vervangen, in het andere door asfalt. Wordt er van beton gebruik gemaakt dan kan met behulp van kleurstof de suggestie van klinkers worden gewekt, liet Iestra de raadsleden gisteravond weten. De uitvoering zal in dit geval wel zeven acht weken duren, ter wijl in het geval van asfalteren het karwei in twee drie dagen is geklaard. De beton-oplossingen zijn in elk geval wel duurder dan de asfalt-oplossingen. Beton kost 120 gulden per vierkante meter, asfalt 60. Asfalteren Gemeenteambtenaar Iestra stak gisteravond niet onder stoelen of banken dat hem helemaal asfal teren voor 60 gulden per vierkan te meter hem het beste leek. Maar de leden van de raadscom missie bleken daar toch minder voor te voelen. In eerste instantie reageerden de vertegenwoordi gers van de PPR, D'66 en het CDA door te zeggen dat de aller goedkoopste oplossing hen het beste leek. "Ja. en als het dan over een paar jaar weer fout gaat, dan zien we het wel", bracht CDA—er Van Zijp naar voren. Binnenkort zal het gemeentebe stuur met een voorstel komen. LEIDEN Hoe fraai de Breestraat een tijdje geleden ook mag zijn opgeknapt, binnenkort zal een deel toch weer opnieuw onder handen moeten worden genomen. Auto's die de overgang van klinkers naar asfalt passeren veroor zaken namelijk trillingen, met als resultaat dat er scheu ren in het pand Breestraat 90 optreden. niet. Vroeger lag die overgang een eindje terug en toen hebben 5 nooit klachten gehad. En bo vendien: voordat werkzaamheden aai straat begonnen is e: gedaan. We hebben dege voorbereid" met de de Bree- onderzoek ns dus ter- Vorig jaar schreef de eigenaar van dat pand al een brief, aan de ge meente, waarin o.m. stond dat door het drukke verkeer het pand werkelijk staat te trillen op zijn funderingen en dat dit voor de uitgevoerde werkzaamheden nooit het geval was. Fout Gemeenteambtenaren bestudeer den de klacht en gaven toe dat de huiseigenaar gelijk had. Er was een fout gemaakt. Wat bleek: zijn huis is gefundeerd op een grond laag die doorloopt, waardoor de trillingen bij de overgang het be doelde effect hebben. Op de vraag of deze fout mag wor den getypeerd als een grote blun der, antwoordt gemeenteambte naar Iestra: "Nee, volgens mij Desondanks een fout, die - zo bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening op vier manieren kan worden opgelost. De eerste oplossing luidt: zo'n vijftien meter in de richting van het stadhuis alsnog asfalteren. De tweede is vrijwel gelijkluidend, alleen wordt er dan gebruik gemaakt van beton waarop de straatsteentjes wor den gemetseld. Dit plan is echter wel aanzienlijk duurder. Kost plan één 20.000

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3