LEIDSCH DAGBLAD President Suriname stapt op Bonn damt stroom buitenlanders m VS en Noorwegen wijzen Russen uit Voor verf, behang en goede raad. Explosie in kern centrale Politie in actie tegen heroïnehandel Utrecht Actie tegen "sleutelgelcT Op verzoek van militair gezag TEGENACTIE De Pelikaan 7 Wïïïïi'J' VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad|.-hoofdredacteur R.D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 36696 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*MU Wfle Srgf 1 2311 BG leden Voor Mm m cototon SOUTH HAVEN (AP/DPA) - Deskundigen bekijken de schade in de kerncentrale bij het Amerikaanse South Haven, waar een explosie van een met waterstof ge koelde generator grote rava ge aanrichtte. Een arbeider werd zwaar ge wond. De ontploffing deed zich voor in de niet-nucleai- re afdeling van de centrale. Volgens een woordvoerder bestaat er geen stralings- vaar. Het vuur, dat na de explosie uitbrak, werd binnen enkele minuten geblust. De reactor was op het moment van de explosie uitgeschakeld en de centrale leverde geen elek trische stroom. De centrale had de laatste tijd al veel te kampen met technische ge breken. Ook werden bij de bediening veel fouten ge maakt Laker failliet LONDEN (ANP,AP) - Sir Freddie Laker heeft vandaag bekend ge maakt dat zijn luchtvaartmaat schappij Laker Airways failliet is. De maatschappij heeft de ban kiers verzocht een bewindvoer der te benoemen. Volgens Sir Freddie heeft zijn maatschappij verleden jaar zwaar verlies geleden door de ta- rievenoorlog op de Noordatlanti- sche routes. Laker Airways nam in 1981 25 procent van alle vluch ten tussen Engeland en Amerika voor zijn rekening. Dinsdag nog verklaarde Laker "uit de financiële problemen" te zijn. UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft gister avond met dertig man in Hoog-Catharijne actie ge voerd tegen de heroïnehan del en de daarmee vaak ver band houdende diefstallen. Van de 28 aangehouden men sen zitten er nog drie vast. Ruim twintig strips heroïne (waarde vijfhonderd gulden), wat losse heroïne, dertig me- thadon-tabletten (een vervan gingsmiddel voor heroïne) en wat hasj en weed zijn in be slag genomen. De 29-jarige B. T. uit Leerdam blijft in arrest omdat hij vol gens de politie met acht strip pen heroïne op zak als hande laar wordt beschouwd. De 28- jarige G. R. uit Zeist blijft in het huis van bewaring omdat hij nog een gevangenisstraf moet uitzitten. Eén arrestant was illegaal in ons land. Een aantal mensen is aange houden verdacht van diefstal van schilderijen, een fiets en huishoudelijke artikelen. Van een van de aangehoude nen is een mes in beslag ge- De actieduur van 's middags tot na de koopavond. Makelaar vraagt courtage huurwoningen NIEUWEGEIN (GPD) - De Nieuwegeinse wethouder Hagenaar gaat stappen ondernemen tegen de berekening van courtage door makelaar Gevaert in Nieuwegein aan huurders van premiehuurwoningen. De makelaar vroeg de huurders van ruim 250 premiehuurwoningen vijf honderd gulden bemiddelingsgeld. De huizen zijn toegewezen door de gemeente. Wethouder Hagenaar sprak gisteravond van een schandelijke handelwij ze. Hij noemde de courtage „sleutelgeld" en zei: „Met de belegger van de woningen, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, zijn afspraken ge maakt over de huurprijs". De makelaar zelf en de Nederlandse Bond van Makelaars, die in Nieuwe- gein is gevestigd, noemen de heffing van courtage een uiterst normale zaak. Volgens de bond handelt Gevaert gewoon volgens de richtlijnen die voor makelaars zijn opgesteld. De bond meent dat een makelaar ongeveer zes procent van de jaarhuur voor bemiddeling in rekening mag brengen. V er te9enacties ziin yjyijp gekomen hoeft nie- mand te verwonde ren. Dat de Gronin ger werkgroep voor Gezag en Vrijheid juist naar aan leiding van de situatie rond de munitietreinen zoveel mensen op de been kreeg is gemakkelijk te verklaren. Het spontane karakter was een gevolg van de opvatting dat de anti-militaristische groepe ringen bij de treinacties volstrekt over de schreef gingen. Het wa ren daden van pure terreur, waar voor geen enkel excuus was. De Groninger werkgroep wil haar activiteiten nu landelijk gaan aan pakken. Zij vermoedt dat er in brede lagen van de bevolking on gerustheid bestaat over het op treden van het wettig gezag. Dat gezag zou te tolerant zijn ten aanzien van wetteloosheid en anarchistische activiteiten. BONN (DPA) - De Westduitse re gering heeft de Bondsdag een wetsontwerp voorgelegd waarin wordt voorgesteld de aanhou dende stroom buitenlanders naar de Bondsrepubliek aan ban den te leggen. De regering is van mening dat het land een hoger aantal buitenlan ders niet meer aan "kan. Het gaat vooral om Turkse immigranten. Van de 4,6 miljoen buitenlanders die West-Duitsland telt komen er 1,5 miljoen uit Turkije. Het wetsvoorstel van minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum is gisteren onderwerp ge weest van een urenlang debat in de Bondsdag. Baum zette de doelstellingen uiteen die de Bondsregering beoogt bij haar aanpak van het vreemdelingen probleem. De regering vindt dat ten eerste een eind moet worden gemaakt aan de komst van de buitenlan ders, dat op de tweede plaats de integratie van sinds jaren in de Bondsrepubliek verblijvende buitenlanders moet worden bevorderd en dat als laatste rege lingen moeten worden getroffen ter aanmoediging van de terug keer van immigranten naar hun geboorteland. Een van de beoogde maatregelen van minister Baum houdt in dat buitenlanders voortaan alleen kinderen beneden de 16 jaar in het kader van de gezinshereni ging naar de Bondsrepubliek mogen laten overkomen. Nu ligt die leeftijdsgrens nog bij 19 jaar. Baum stelde dat 16- en 17-jarige buitenlanders zich moeilijk blij ken aan te passen en dat het ge vaar dreigt dat zich uit hen een "subproletariaat" vormt. Verder vreest Baum een groeiende werkloosheid onder buitenlan ders. Terwijl 8,2 procent van de werkende Duitsers zonder baan zit, ligt dat percentage onder de buitenlanders met twaalf pro cent veel hoger. Daarvan is twee vijfde van Turkse afkomst. Vrij zacht Wolkenvelden en in de nacht en och tend mogelijk wat regen. Minimum temperatuur omstreeks drie, middag- 6 Februari Zon op: 08.12 uur, onder: 17.36 uur. Maan op: 15.20 uur, onder: 07.00 uur. Hoogwater in Katwijk om 01.15 en 13.42 uur, laagwater om 09.28 en 22.00 WASHINGTON/OSLO (GPD, AP) Zowel de Verenigde Staten als Noorwegen heb ben vandaag Russische di plomaten uitgewezen. Was hington wees de eerste mili taire attaché van de Russi sche ambassade in de Ameri kaanse hoofdstad Vasily Chi- tov uit. In Oslo gebeurde dat met twee functionarissen van de Russische handelsverte genwoordiging Oleg D. Du- kodowski en M. Ewgeni Wi- lolowski. Chitov werd het afgelopen weekeinde gearresteerd na een spectaculaire achtervol ging in een buitenwijk van de Washingtonse agglomeratie, die volgens een FBI-agent veel weg had van een filmscè ne. Chitov zou bij zijn aan houding in het bezit zijn ge weest van geheime documen ten. De Amerikanen hebben de af faire stil gehouden teneinde de Russen geen voorwendsel te geven voor uitwijzing v een of meer VS-attachés Moskou. De FBI en het i nisterie van justitie in Was hington weigerden commen taar - de Russische ambassa de liet weten geen bijzonder heden te kennen, maar de uit wijzing te kunnen bevesti gen. Volgens het televisiestation NBC wordt aangenomen dat Chitov een hoge rang be kleedde in de Russische mili taire inlichtingendienst. De uitgewezen Russen in Noor wegen hebben geprobeerd Noorse technici om te kopen die betrokken waren bij de produktie van uitrusting voor de hypermoderne Ame rikaanse F-16-toestellen, al dus het Noorse ministerie. Verder hebben zij Noorse be drijven benaderd om hoog waardige Amerikaanse elek tronische apparatuur in te voeren en daarna weer te ex porteren naar de Sowjet- Unie. PARAMARIBO (ANP/GPD) - De Surinaamse president Henk Chin A Sen is vannacht op verzoek van het mili tair gezag afgetreden. De leider van dat gezag, luitenant-kolonel Desi Bouterse, verklaarde voor de televisie dat er binnen de regering zodanige meningsverschillen waren dat ze niet in staat was verder te regeren. Het ontslag van de Surinaamse re gering lijkt het einde te zijn van een controverse tussen Chin A Sen en de Nationale Militaire Raad over de te ontwerpen grondwet. Medewerkers van Chin a Sen, die op 13 augustus 1980 president werd, zeiden in oktober vorig jaar dat hij in fe bruari wilde aftreden als er geen zicht zou zijn op terugkeer van de democratie. Chin A Sen is voorstander van de rechtstreek se verkiezing van een president, terwijl de militaire raad veel in vloed wil blijven houden. Het militair gezag heeft nu de lei ding van het land. Bouterse be loofde dat het "zeer binnenkort" met een oplossing voor de gere zen problemen zal komen. Hij riep de bevolking op zich "stand vastiger achter de doelstellingen van de revolutie te scharen". Met de verdwijning van Chin A Sen en zijn regering is er een ein de gekomen aan een periode van twee jaar waarin Suriname, me de door de persoon van zijn pre sident, voor de buitenwereld nog net balanceerde op het randje van de democratie. Op 15 maart 1980, drie weken na de ingreep van de militairen, verscheen de medicus Chin A Sen als premier van een toen nog als 'interim' aangeduide regering in het poli tieke leven van Suriname. Tot dat moment was hij politiek nooit op de voorgrond getreden en werd zijn naam in elk geval niet gekoppeld aan het corrupte verleden van de politici van de oude orde. Garantie In de eerste periode van de militai re staatsgreep in Paramaribo gold zijn persoon ook voor Ne derland als een garantie dat het met de democratie in Suriname nog niet zo slecht gesteld was. Het uitroepen van de noodtoe stand op 13 augustus 1980 en het gedwongen aftreden van presi dent Ferrier, die na de staats greep aanvankelijk nog kon blij ven zitten, vergrootte in schijn Henk Chin A Sen de macht van Chin A Sen. Hij werd naast premier ook presi dent. Hoewel er van radicale linkse zijde kritiek op zijn persoon was, om dat hij te veel met de oude poli tiek zou heulen, kon hij door zijn vriendelijke houding en zijn on miskenbare populariteit onder de bevolking uitgroeien tot een niet meer weg te cijferen factor in de onstabiele Surinaamse po litiek. Bouterse Toch circuleerden al ruim een jaar geruchten over een al dan niet vrijwillig verdwijnen van Chin A Sen uit het politieke leven. Zijn controverse met Haakmat, voor malig adviseur en minister in zijn kabinet - die duidelijk stel ling nam tegen de zijns inziens gebrekkige capaciteiten van Chin A Sen als regeringsleider - zijn ambivalente houding ten op zichte van de militairen, en met name Bouterse, die hem dan wel aan de positie had geholpen maar niet aan de feitelijke macht, en zijn bufferfunctie tussen de gevestigde orde en de linkse ra dicale krachten, hebben hem uit eindelijk ook zelf kapot gemaakt. Diplomaten VS en Nicaragua in 'botsing' NEW YORK (AP) - In een hoog oplopend televisiedebat met de Amerikaanse VN-ambassadrice Jeane Kirkpatrick, heeft de Nica raguaanse minister van buiten landse zaken Miguel D'Escoto ontkent, dat de verzetsbeweging El Salvador via zijn land wordt bewapend. Wel gaf hij toe, dat Nicaragua "alle volkeren die voor de vrijheid vechten" steunt. De beschuldiging van Kirkpatrick, dat de "wapenstroom (door Nica ragua) zeer omvangrijk en groeiend is", noemde D'Escolo "gewoonweg vals en absurd". De twee diplomaten kwamen her haaldelijk met elkaar in botsing tijdens het tv-debat. Het treffen was een weergave van de snel toenemende verslechte ring in de betrekkingen tussen de regering. Reagan en het 2 l/i jaar oude revolutionaire bewind in Nicaragua. Kirkpatrick verklaarde dat de Ver enigde Staten bij hun beschuldi ging blijven, dat de linkse op standelingen in El Salvador via Nicaragua worden bewapend. D'Escoto vroeg om bewijzen. Pelikaanstraat 27, Leiden. Tel.: 071-125813. 24 PAGINA'S Van der Louw: geen verandering zendtijd Eindelijk erkenning voor Theo Koomen Universiteiten Polen maandag weer open PAGINA 9 Fusie van Hoesch en Krupp naderbij PAGINA 21 De werkgroep wil nu opkomen voor de handhaving van het gezag dat op democratische grondslag is gebaseerd. Zij vindt in feite dat de politie dient op te treden tegen actiegroepen, die zich bedienen van activiteiten die wettelijk ge sproken niet door de beugel kun nen. Om de beweging zelf kan men niet heen. In Groningen is duidelijk bewezen dat de zwijgende meer derheid grote problemen krijgt met het optreden van de veelal linkse actiegroepen en dan in het bijzonder met de ruimte die deze groepen van het gezag krijgen bij hun activiteiten. Dit symptoom moet niet worden on derschat. Het moet in elk geval een duidelijk signaal zijn voor de gezagsdragers zelf, bij wie de verantwoordelijkheid ligt. En op de keper beschouwd richt de kri tiek van de Groninger werkgroep zich dan ook in eerste instantie tegen die gezagsdragers. Wat anders is of men blij moet zijn met de oprichting van de Gronin ger werkgroep. Zij komt op voor de handhaving van de democra tie. In theorie zal niemand daar bezwaar tegen hebben, maar het gaat om de praktijk. Het handha ven van de democratische spel regels is geen statische aangele genheid Gezagsdragers zullen altijd zorg vuldig moeten bekijken wanneer Je spelregels worden overtreden en wanneer een zekere tolerantie gepast is. of noodzakelijk. Het gaat om de mate van tolerantie waar de problemen over komen. Dat die tolerantie in het verleden wel wat al te groot is geweest be wijst de sympathie waarin de Groninger werkgroep zich mag verheugen. Tolerantie is niet de grootste deugd van linkse actiegroepen. Het zou te betreuren zijn als de Groninger werkgroep dit ook zou beant woorden met intolerantie. Want het werkelijke gevaar zit in de es calatie die kan optreden wanneer de beide groepen elkaar op straat gaan ontmoeten. Voor die ontwikkeling kan men meer angst hebben dan voor de acties van een groepje heethoof den, die spoorbielzen op de rails leggen en daarmee denken linkse politiek aan de basis te be drijven. S. |1f Tff uti ecu ABONNEMENT NEEMT iuwKBUGTUIXKKMT ifl v ymm MM Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLerdschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1