c "Pijler van gezin wordt door wet ondergraven" Weer anti-apartheidsacties CDA Valkenburg wil meer taken voor dorpshuis Europese voor veel Commissie pleit meer kernenergie Bonden wijzen jeugdplan af 3 Enka omhoog met slibafval Amsterdam "kocht" rust Gebruik CN-gas verboden vooron t m n I Kust- en bollenstreek verdeeld over anti-discriminatiewet Indien Zuidafrikaanse koren "Tulip Time" aandoen VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Een collage van kran tekoppen die duidelijk maakt hoe zeer de gelij ke waardering van man nen, vrouwen en anders- gezinden in de belang stelling staat en hoe ver deeld de meningen er over zijn. Varia VALKENBURG - Het Dorps huis in Valkenburg zal nadat de sportzaal is gebouwd een grote opknapbeurt moeten krijgen om te kunnen dienen voor tal van activiteiten (to neel, cursussen, vergaderin gen e.d.). Dit is één van de voornemens die de christen democraten de kiezers in hun programma voor de komen de raadsverkiezingen voor houden. Het verkiezingspro gramma is tijdens de algeme ne ledenvergadering gister avond aangenomen. Het CDA wil daarnaast onder zoeken wat de gevolgen zijn van een eventueel samenwer ken tussen de plaatselijke christelijke bibliotheek en de openbare in Katwijk. Samen werken wil het CDA met Kat wijk ook op het gebied van het muziekonderwijs en de Katwijkse afdeling van K ertO. Een nieuw onderkomen jongerensociëteit De Peuk en het organiseren van kunstex posities in Dorpshuis en/of gemeentehuis staan even eens in de lijst van goede voornemens van de christen democraten in het Rijndorp. Alsmede de aanleg van een vierde veld voor voetbalver eniging Valken '68 en het be vorderen van de aanleg van een recreatiegebied rond de zandafgraving het Gat van Lagendijk. De Valkenburgse afdeling van het CDA zegt dat de gemeen te actief uitvoering moet ge ven aan de bepalingen die de wet Openbaarheid van be stuur voorschrijft. "Want de burger moet de besluitvor ming kunnen beïnvloeden en daarom moet de gemeente tijdig in contact treden met groeperingen waarvoor het beleid van belang is", zo luidt het verkiezingsprogramma. Het eertijds genomen besluit om geen gemeentewoningen meer te verkopén mag niet veranderen en zo gauw het rentepeil zakt moet worden overwogen om nieuwe goed kope huurwoningen te bou wen, aldus het CDA. Daar naast zal deze partij het be leid blijven steunen om de huren van de gemeentelijke huurwoningen onder het ma ximaal toegestane huurni veau te houden. Initiatieven om in Valkenburg een eigen bejaardentehuis van de grond te krijgen kun nen ook op de steun van van het CDA rekenen. Alsmede de aanleg van een nieuw fietspad tussen Valkenburg en Katwyk. overtuiging worden gerespec teerd en daarom de mogelijkheid krijgen onder deze wet uit te kunnen. Daarom is een amande- ment op het voorontwerp no dig". Volgens Haitsma hebben op het Pieter Groencollege nooit pro blemen rond homofiele of sa menwonende leraren gespeeld. Ook de heer Oosting van de vereni ging voor christelijk onderwys in Noordwijk-Binnen zegt dat ho mofilie of samenwonen voor zijn bestuur geen rol spelen. "We kij ken bij een sollicitatie hoe ie mand onderwijs kan geven en of dat past binnen de doelstelling van het christelijk onderwijs. Dat is voor ons doorslaggevend". Geen rol De rooms-katholieke scholen ge ven te kennen geen enkel pro bleem te hebben met de anti-dis- criminatiewet. Het schoolhoofd van de Leeuwenhorst-mavo in Noordwijkerhout zegt: "Ik ben niet van plan ooit bij een sollici tatie te vragen naar de seksuele geaardheid of huwelijkse staat van kandidaten. Dat speelt bij het geven van onderwijs hele maal geen rol". De heer Blokland van de RK tech nische school in Voorhout is wat genuanceerder in zijn uitspra ken. "Ik ben voor een wet die discriminatie kan voorkomen", zegt hij. "Maar als daardoor an dere mensen worden gediscrimi neerd van wie de levensovertui gingen in gevaar komen, dan gaat het mij te ver. Die kant lijkt het nu op te gaan". Volgens Blokland zijn er bij hem op school nooit problemen rond dit soort zaken gerezen. "Het is heel belangrijk hce je met elkaar omgaat. Als het in de sfeer past is hier veel toegestaan". Het openbaar onderwijs valt onder het gemeentebestuur. In de praktijk betekent dat, dat de schoolhoofden een belangrijke stem hebben bij aanstellingen. W. de Looze, hoofd van de open bare lagere school de Valken horst in Valkenburg maakt een strikte scheiding tussen werk en privé. "Wat iemand in zijn vrije tijd doet, moet hij zelf weten, mits het na tuurlijk niet aanstootgevend is. Privé-leven en privé-opvattingen staan voor mij buiten discussie. Het draait er voor mij om hoe ie mands onderwijs-opvattingen en -kwaliteiten zijn. Pas als iemand zijn levenswijze in de klas als enig zaligmakende voorstelt, gaat het problemen opleveren", zegt De Looze. Schoolhoofd De Looze geeft het voorbeeld van een onderwijzer die voorheen vrachtwagenchauf feur is geweest. "Die man werd overal op grond van vooroorde len afgewezen. Hier is hij aange nomen en functioneert prima binnen het team. De praktijk van het lesgeven moet iemands kwa liteiten uitwijzen en niet als an ders. Het hoofd van de Prinses Marijke- basisschool in Hillegom denkt er hetzelfde over. "Een schoolbe stuur mag nooit zeggen: u bent vrouw of u woont samen, dus we kunnen u niet gebruiken. Je moet worden beoordeeld op je kwaliteiten voor het werk. Voor dc ouders kan ik niet spreken, maar ik denk niet dat binnen ons team een homofiele leerkracht problemen zou opleveren. Inte gendeel". (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, vindt dat het gebruik van kern energie in West-Europa moet worden opgevoerd. Volgens de commissie kunnen alleen kolen en kernenergie tot aan het jaar 2000 een werkelijk alternatief bieden voor aardolie, waarvan men de Europese afhankelijk heid wil verminderen. Andere energiebronnen zoals zonne- energie, leveren tot die tijd te weinig op. De commissie stelt de Europese ministerraad voor om zo'n 7 miljard gulden meer uit te trekken voor investeringen en onderzoek op het gebied van kernenergie, kolen en energiebe sparing. De Commissie is bezorgd over de achterblijvende groei van het kernenergieverbruik in West-Eu ropa. Zij meent dat de voordelen van kernergie grotendeels mis kend worden. In een nota voor de ministerraad wordt onder streept dat kernenergie veel goedkoper is dan andere energie bronnen, zelfs als men rekening houdt met de kosten van de af voer van het radio-actjeve afval en van de ontmanteling van de kerncentrales later. De Commis sie heeft laten uitrekenen dat elektriciteit via kernenergie 80 tot 90 procent minder kost dan ekektriciteit die met steenkool wordt opgewekt en 100 tot 150 procent goedkoper dan elektrici teit die met behulp van aardolie wordt geproduceerd. De Europese energiecommissaris Davignon benadrukte gisteren op een persconfentie in Brussel het belang van duidelijke cijfers over de voor- en nadelen van kernenergie. „Het is onverdraag lijk dat er iedere keer, wanneer je over kernenergie spreekt, er een soort godsdienstoorlog uit breekt, een principieel conflict over goed en /kwaad waarbij ie dereen ook nog van verschillen de cijfers uitgaat". Om het gebruik van kernenergie op te vijzelen wil de Commissie meer geld voor investeringen uit trekken en het verouderde Eura- tom-verdrag wijzigen waardoor met name de beschikbaarheid van het uranium, de brandstof voor de kerncentrales, gemakke lijker wordt voor betrokken lan den en industrieën. EDE (GPD) - De Edese vestiging van Enka (dochteronderneming van Akzo) dreigt in problemen te komen doordat er te veel zink in het slibafval zit. Indien het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne geen ontheffing verleent voor het storten op de gemeentelijke stortplaats in We,- keróm moet het bedrijf uitwij ken naar stortplaatsen in het bui tenland. Dat zou per jaar tussen de een en twee miljoen gulden extra kosten. Na inwerkingtreding van de Wet chemische afvalstoffen in 1969 moest bli het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne een ontheffing worden aangevraagd omdat in het slibaf val vijf keer zoveel zink voor komt als is toegestaan. Het mi nisterie stelt dusdanige voor waarden aan deze ontheffing dat daaraan op de gemeentelijke stortplaats niet kan worden vol daan. Ook indien het ministerie wel ont heffing zou verlenen - de beslis sing wordt binnen enkele maan den verwacht - komt de Enka binnen enkele jaren in proble men. De vuilstortplaats in Weke- rom raakt binnen enkele jaren vol. AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam "kocht" de rust in de stad door de (in formele leiders van de "harddrug-scene" in staat te stellen stichtingen voor op vang van verslaafden, zoals Srefidensie, te beheren. In ruil daarvoor bleef de drugs wereld dan tot op zekere hoogte rustig. Dit staat in een rapport, dat een ex-medewer- ker van de stichting Srefiden sie heeft opgesteld op ver zoek van de Amsterdamse wethouder voor de openbare gezondheid W. Polak. In het rapport worden de mo gelijkheden onderzocht voor opvang van harddrugsver- slaafden buiten de stad. De opsteller gaat echter ook in op wat er in het verleden mis gegaan is met stichting als Srefidensie, die zorgden voor de opvang van Surinaamse drugsverslaafden. Srefiden sie ging vorig jaar failliet. In het rapport staat, dat de na druk van het gemeentelijk beleid met betrekking tot aan harddrugs verslaafde Suri naamse mensen vaak meer lag op het handhaven van de openbare orde, dan op het sti muleren van een goed wel zijnsbeleid. Bovendien ver wijt de optsteller de gemeen te, dat de contróle, zowel in financieel als inhoudelijk, volstrekt onvoldoende was vVan onze redactie economie} DEN HAAG (GPD) - Het jeugd werkplan waarmee minister van sociale zaken Den Uyl de jeugd werkloosheid wil aanpakken, omvat niet meer dan opvang, scholing en tijdelijk werk voor werkloze jongeren. Tot die slot som zijn de drie organisaties van werkende jongeren gekomen na een gesprek dat zij gisteren heb ben gehad met Den Uyl, zijn staatssecretarissen Dales en d'Ancona, en prof. Ritzen die de totstandkoming leidt van het werkgelegenheidsplan dat de minister binnenkort wil presen teren. De organisaties van werkende jon geren - de KWJ, Werkende jonge ren CNV en NW-jongerencon- tact - wijzen een beleid dat geen banen schept voor jongeren, van de hand. De bewindslieden me nen dat de banen voor jongeren uit het grote banenplan moeten komen, maar daarover kunnen zij geen enkele zekerheid bie den", zo zeggen de organisaties in een verklaring die zij na afloop van het gesprek uitgaven. „Er is geen enkele garantie dat jon geren die tijdelijk werk verrich ten (en daarbij wordt gemikt op een aantal dat in de buurt van de 20.000 ligt) daarna een vaste baan aangeboden krijgen. Ook verbe tering van de vakopleiding heeft alleen zin als er ook werk ge maakt wordt. De jeugdwerkloos heid is niet op te lossen met al leen scholingsmaatregelen". üe drie organisaties menen dat van hun eigen ideeen en concrete voorstellen bijna niets is terug te vinden in het jeugdwerkplan van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Ze denken zelf aan meer werk voor jongeren te kunnen komen door een her verdeling van het beschikbare werk door middel van arbeids tijdverkorting, aan financiële on dersteuning van arbeidsprojec ten en bedrijven die door werklo ze jongeren zelf worden opgezet, door vergroting van het aantal leer- en arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven, en door ernaar te werken dat in sommige bedrijfs takken meer jongeren aan de slag kunnen waar ze tot dusver ondervertegenwoordigd zijn. Met Den Uyl hebben ze wel kun nen afspreken dat voor arbeids projecten en voor bedrijven die door jongeren zelf worden opge zet eventueel meer geld beschik baar komt dan de 35 miljoen die er straks voor zal zijn. Dat bearag ligt 5 miljoen gulden hoger dan er tot dusver voor werd uitge trokken. „Een van de weinige lichtpunten in het gesprek met de minuter van sociale zaken was volgens de or ganisaties de uitlatingen dat Den Uyl weinig voelt voor een op lossing van de jeugdwerkloos heid door werkloze jongeren te verplichten tot het verrichten van taken die ten goede van de ge meenschap komen. „Van een ver plichtstelling voor werklozen voor die gemeenschapstaken is bij sociale zaken en werkgelegen heid geen sprake Het bestrijden van de jeugdwerkloosheid vraagt andere maatregelen. Het scheppen van nieuwe banen en herverdeling van het bestaande werk moet in een echt werkgele genheidsplan voorop staan", al dus de drie organisaties. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Mierlo van defensie heeft op dracht gegeven om in de gehele krijgsmacht af te zien van het ge bruik van CN-gas. In antwoord op schriftelijke vragen van de ka merleden Waltmans en Lank- horst (PPR) heeft de minister be vestigd dat bij oefeningen te vel de van de luchtmacht tot voor kort gebruik werd gemaakt van CN-gas Vorig jaar werd daarentegen door de minister van defensie betoogd dat het CN-gas sinds 1979 niet mevr bij oefeningen van de Ne derlandese strijdkrachten zou worden gebruikt. Dat verbod op CN-gas bfijkt nu uitsluitend be trekking te hebben gehad op het gebruik van traangas in gasmas ker-con tr 61e kam ers w„"TwIMI Christelijke™ JicArimiiifltipirrni 'Geen Beperking discriminatiegror in vnnrnntwerD isHEin voorontwerp /40i°°Ibe ''iscrinüna'ie-jj xa omofiele - S-T "Tl 2^25?*» Christelijk J m* a -i*S' '''L n rl r-wi i S verwerpen 'iscriminarie /gil wd kunnen discrimineren» renl kunnen I ^discrimineren r/n KUST- EN BOLLENSTREEK - In onderwijskringen in de kust- en bollenstreek wordt wisselend gedacht over het voorontwerp van de wet 'gelijke behandeling', ook wel de anti-discriminatiewet genoemd. Deze wet moet discri minatie op grond van geslacht, seksuele voorkeur en hu welijkse staat beperken. Een kleine steekproef in de regio leert dat vooral christelijke scho len moeite hebben met dit voor ontwerp, dat zij zien als een be perking van hun vrijheden. Het voorontwerp kan, als het in deze vorm wordt aangenomen, gevol gen hebben voor het benoe mingsbeleid van scholen, die dan sollicitanten niet meer kun nen afwijzen omdat zij bijvoor beeld homoseksueel zijn of onge huwd samenwonen. Het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging van Lisse heeft een brief naar het ministe rie van CRM gestuurd, waarin het protest aantekent tegen het voorontwerp. Bestuursleden De Visser en Segers lichten hun be zwaren toe: "Wij zijn tegen discrimineren als zodanig, maar moeten op grond van de bijbel het praktiseren van homofilie en samenwonen bui ten de huwelijkse staat afkeuren. We beschouwen onszelf niet als beter dan de homofiel, want de bijbel en onze belijdenis leren: Wij zijn allemaal in aanleg dieven en moordenaars, vijanden van God en van onze naaste. Voor ons begint het probleem als ie mand die aanleg in het openbaar beleeft en belijdt. Dan moeten wij nee zeggen". Gezin De Visser en Segers vervolgen: "Dergelijke praktijken worden met de anti-discriminatiewet in bescherming genomen. De bijbel zegt dat het gezin de kern is van de samenleving. Die pijler wordt met deze wet ondergraven. Een sollicitant met dergelijke voor keuren moeten wij afwijzen". "Een wet die ons een dergelijk ge drag verbiedt, is te vergelijken KATWIJK Het is vrijwel zeker dat in Katwijk opnieuw acties zullen volgen wanneer het optreden van enkele Zuidafrikaanse koren tijdens het Tulip Time festival doorgang vindt. Dat blijkt uit reacties van enkele leden van het Breed Komitee, een groepering die zich in het verleden al verzette tegen de komst van Zuidafrikaanse 1 groepen naar de badplaats. Zoals gisteren bekend is geworden zullen naar alle waarschijnlijk heid één of meer Zuidafrikaanse groepen deelnemen aan het mu ziekfestival. Een en ander bete kent dat nu reeds voor het vierde achtereenvolgende jaar Katwijk bezoek krijgt van Zuidafrikanen tijdens dit muzikale evenement. Niet alleen het Breed Komitee, maar ook burgemeester en wet houders van Katwijk toonden zich in voorgaande jaren al niet zo gelukkig met het optreden van koren uit Zuid-Afrika, het land waarmee Nederland het cul turele verdrag heeft opgezegd. Het is nog onduidelijk of de VVV- Katwijk, verantwoordelijk voor de organisatie, van B en W van de badplaats de benodigde ver gunningen krijgt. Ben W willen daar eerst een beslissing over ne men nadat de VW haar officiële aanvraag heeft verstuurd. B en W van Katwijk hebben de mogelijkheid toestemming te onthouden. Zij zouden' dat kun nen doen op grond van angst voor verstoring van de openbare orde. Een woordvoerster van de gemeente verklaart echter dat de gemeentebestuurders niet op de zaak vooruit willen lopen door nu al een uitspraak te doen. Afzijdig Het optreden van de Zuidafrikaan se groepen vond vorig jaar tij dens een 'besloten bijeenkomst' plaats. B en W hielden zich toen afzijdig van het festival. Namens het college van B en W verscheen ook geen afvaardiging tijdens de openingsdag van het jaarlijks te rugkerende festival. Wel kwam het vorig jaar tot een handge meen tussen enige actievoerders en de voorzitter van de VW toen deze een spandoek uitrolden op het podium. Evenals in het verleden blijft VW- voorzitter Van der Plas van me ning dat de VW zich "buiten de politiek moet houden". Om die reden ziet hij dan ook vooralsnog geen aanleiding om Zuidafri kaanse groepen te weren. Van der Plas reageert desgevraagd dat de acties van vorig jaar hem er niet van hebben weerhouden de koren niet uit te nodigen. "Als ze Nederland in mogen, kunnen ze hier ook optreden", zo liet hij gisteren al weten. Zuidafrikaans koor Ook vorig jaar werd actie gevoerd tegen het optreden Lijstje De Zuidafrikaanse koren, die de VW via touroperators op de hoogte heeft gesteld van het fes tival, zijn het Phahama koor en Hoër meisies school Bloemhof. Voorts hebben op dit moment 25 Nederlandse, 6 Amerikaanse, 2 Engelse en 2 Scandinavische groepen belangstelling getoond, evenals een Cubaans koor. Directeur Verplancke van de VW- Katwijk benadrukt dat er zich nog steeds koren aanmelden om te mogen optreden. Het pro gramma staat dan ook nog niet vast. Van der Plas: "En mis schien zien de Zuidafrikaanse koren uiteindelijk nog wel af van hun komst. Ik heb althans begre pen dat zij gezien de toestanden van de afgelopen jaar zo nog hun bedenkingen hebben". A. Tibben, die vorig jaar namens D'66 zitting had in het Breed Ko mitee, zei verbaasd te zijn over de mogelijke komst van de Zuid afrikaanse koren. "Het Tulip Ti me Festival geldt als toeristische attractie. Maar met de komst van Zuidafrikanen naar Katwijk is het toerisme voor Katwijk op geen enkele wijze gediend. Dat beseft men kennelijk nog niet bij de VW". Tibben kondigt aan dat het Breed Komitee, waarin zowel politieke als niet politieke groeperingen zijn vertegenwoordigd, mogelijk opnieuw van zich zal laten horen. "Wij zullen in elk geval weer bij elkaar komen als Zuidafrikaanse landen definitief meedoen aan het festival". T. Janssens, eveneens deel uitma kend van het Breed Komitee, stelt dat de komst van een Cu baans koor minder gevoelig ligt. "Het culturele verdrag met Zuid- Afrika is opgezegd. Met Cuba is dat niet het geval", aldus Jans sens. met wat dominee J. Overduin uit Arnhem in de Tweede Wereld oorlog overkwam. Hij kondigde vanaf de preekstoel af dat ouders hun kinderen van school moes ten halen, omdat daar nationaal- socialistisch onderwijs werd ge geven. Die dominee is daarvoor in het concentratiekamp Dachau terecht gekomen. Ook wij zijn bereid voor onze overtuiging de gevangenis in te gaan". Inbreuk C. Oskam van de Christelijke Schoolvereniging van Katwijk verwijst voor een reactie naar de bestuursraad voor protestants- christelijk onderwijs. Een mede werkster van die bestuursraad legt de nadruk op de inbreuk die de wet maakt op de vrijheid van onderwijs. "Een schoolbestuur moet zelf kun nen toetsen of de gedragingen van onderwijzend personeel in overeenstemming zijn met de doelstellingen van de school. Wij willen geen uitspraak doen over het goed- of afkeuren van sek suele geaardheid of samenle vingsvorm. Schoolbesturen moeten de vrijheid houden om dat op grond van hun geloof sovertuiging zelf te beoordelen". Voorzitter Vianen van de vereni ging voor protestants-christelijk basisonderwijs in Rijnsburg zegt met zorg kennis te hebben geno men van het voorontwerp. Ook zijn bestuur heeft daarom een brief gestuurd aan het ministe rie. Hij zegt niets te hebben tegen anders geaarde mensen, maar voelt zich geknot in zijn vrijheid van benoemingsbeleid. "Wij moeten kunnen aanstellen wie we willen. Bij ons op school geven mensen les die samenwo nen. Ik zou geen homo als onder wijzer willen die voor de klas zegt, dat homoseksualiteit zalig makend is. Maar iemand die zijn geaardheid niet in het onderwijs laat doorwerken, kan voor ons best". Orthodoxie De vereniging voor voortgezet christelijk onderwijs bestuurt een aantal middelbare scholen in Leiden en omstreken, waaronder het Pieter Groencollege in Kat wijk. Secretaris Haitsma van het bestuur daarvan zegt: "Wij zijn het als bestuur wel eens met dit voorontwerp, maar kun nen ons heel goed voorstellen dat het voor verschillende groe pen problemen oplevert, name lijk groepen die erdoor worden beperkt in vrijheid hun onder wijs in te vullen. Afwijkende me ningen moeten mogelijk blijven. Orthodoxie moet als afwijkende

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19