achtergrond „Toeristisch is ons land een prijs vergelijking best waard" Scheidende Joop Strijkers zit boordevol optimisme LEZERS SCHRIJVEN Gods woord NCO "Eh, heb je vanavond wat te doen of eh.„". Laat eens wat van i VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 17 Ritueel Ik kan me soms niet aan de indruk onttrekken, dat we door zwakzin nigen worden bestuurd, berecht en bemoederd. Nu is weer een hindoe, Jair am Sieuwpersad ge heten, die door een samenloop van omstandigheden die onge twijfeld niet voor de wereld pleit in Etten-Leur verzeild is geraakt waar hij ter gelegenheid van de geboorte van zijn kind een ritueel offer bracht, door de kantonrech ter veroordeeld tot een boete van 51 gulden wegens milieuvervui ling. Wat had hij misdaan? Dat offer aan de godin Durga bestond uit het eten van vegetarisch voedsel (wat op zichzelf al geen pleziertje is), waarna de restjes volgens voorschrift verbrand moesten worden en in open water moesten worden gegooid. Elke religie heeft zo zijn eigen eige naardigheden, de een mag geen varkens eten, de ander mag zich niet laten inenten, een derde mag geen alcohol nuttigen, een vierde mag geen vleselijke gemeenschap hebben met zijn of haar tweede partner, en ga zo maar door. Doorgaans worden degenen die zich aan die voorschriften hou den niet vervolgd of beboet, ook al benadelen zij daarmee de vlees- of drankhandel, hun twee de partner en de procreatie, en verspreiden zij besmettelijke ziekten, maar in dit geval oor deelde de kantonrechter het toch nuttig en waardig een boete op te leggen wegens milieuvervuiling. Nu weet ik toevallig dat er door de eerzame firma Philips Duphar tienduizend vaten chemisch af val zijn gedumpt in de Volger meerpolder, zonder hinderwet vergunning, en dat daarbij ook het buitengewoon giftige en voor het leven in de toekomst levensge vaarlijke dioxine in het omrin gende water en slib is geraakt, maar van vervolging, laat staan arrestatie, laat staan veroorde ling van de verantwoordelijke personen heb ik nog niet gehoord. Als het lozen in open water van ver brande voedselresten van één ge zin al 51 gulden boete waard is, kunt u dan voor mij uitrekenen hoe hoog de boete moet zijn bij het lozen van 10.000 vaten gevaar lijk chemisch afval? Honderdmil- joentriljard gulden? Eerder iets meer dan veel minder, lijkt me. Elk volgend vonnis van deze kan tonrechter, op welk gebied dan ook, zal door de plaatselijke pers met de grootst mogelijke nauw lettendheid moeten worden beke ken, dan kan er bijtijds alarm worden geslagen. Waar rechters falen, kan publici teit immers nog wel eens heil zaam werken. Neem Philips Du phar, dat tegenwoordig Duphar BV heet. Vorige week stond in de NRC een grote advertentie: „Du phar en de mondiale uitdaging", waaruit bleek dat Duphar niet langer onkruidverdelgingsmid- delen fabriceert, maar (let nu goed op) gewasbeschermings middelen. Dat klinkt al een stuk smakelijker, de doctor geeft het zijn eigen kinderen! Krant Hebt u, voor de aardigheid, of bij wijze van vingeroefening, uw krant wel eens 20 keer dubbelge vouwen? Ik ook niet, en Joost C. Bloemsma ook niet, maar hij heeft wel voor mij uitgerekend wat er dan zou gebeuren, en hoe een krant er uit zou zien als je hem 20 keer opvouwde. Hij heeft daarvoor de dikste zaterdag krant genomen die hij vinden kon, die telde 82 pagina's ofte wel 41 vel die zonder lucht ertussen bij elkaar een hoogte van 2,625 millimeter bereikten. Het formaat van de pagina's was 41x57,5 centimeter, dat formaat werd na de eerste keer dubbel vouwen dus 41x28,75 cm, na de tweede keer 20,5x28,75 cm, na de derde keer 20,5x14,375, na de tiende keer (ik sla maar even zes keer vouwen over) 1,28125- xl,796875 cm en (om een lang verhaal korter te maken) na de twintigste keer 0,0400390- xO,0561523 cm. Het formaat van de krant was na twintig keer dubbelvouwen dus geslonken tot 0,04x0,056 centimeter, dus iets meer dan een halve millimeter hoog, en niets minder dan een halve millimeter breed. Klein krantje dus, maar schijn be driegt, want als het niet uit de lengte kan moet het uit de hoogte. Daarm gaan we nu, aan de hand van de berekeningen van Joost Bloemsma, kijken hoe hoog die krant van 82 pagina's wordt als je hem niet vaker dan twintig keer dubbelvouwt. Zoals gezegd waren de 82 pagina's c.q. 41 vel len 2,625 mm hoog. Na 1 maal vouwen kreeg hij 82 vel van 5,25 mm dikte, na 2 maal vouwen 164 vel van 10,50 mm dikte, na 3 maal vouwen 328 vel van 21 mm dikte, enzovoorts en zovoorts. Na 10 maal vouwen kreeg hij 41.984 velletjes met een dikte van 2688 mm, en (ik sla weer heel wat gevouw over, zoals u ziet) na 20 keer vouwen had hij een krant van 42.991.616 velletjes en en dikte van 2.752.512 milli meter. Met andere woorden: je hoeft een krant van 82 pagina's maar 20 keer dubbel te vouwen om een krant van 42.991.616 vel ofte wel 85983232 pagina's met een pagi nagrootte van 0,04x0,056 en een totale dikte van 2752 meter ofte wel 2,75 kilometer te krijgen. Zou daar nou nog wat in staan, in zo'n krant? DEN HAAG - „Hoewel de lonen hier nog altijd hoog zijn, is Nederland zowel voor de binnen landse als de buiten landse toerist opnieuw een prijsvergelijking waard. Vooral doordat wij onze inflatie in de hand houden, komt Ne derland terug op het ni veau van andere West- europese landen. Het prijsniveau van Am sterdam, vanouds onze sterkste trekpleister, zit in vergelijking met an dere steden in de on derste helft." Dat stelt Joop N. Strijkers, ooit de eerste man van het Amsterdamse VW, sinds 1968 directeur van het Na tionaal Bureau voor Toeris me dat bedoeld is om Neder landers binnenslands te houden en buitenlanders naar Nederland te halen. In september gaat Strijkers met pensioen. Maar hij heeft nog zoveel acti viteit in het verschiet, dat hij voor een terugblik nau welijks oog heeft. „Eind '68 is het NBT opgezet om het aantrekken van bui tenlandse toeristen commer ciëler, langs zakelijker lijnen te benaderen. Dat was hard nodig, want het toerisme zelf vercommercialiseerde ook heel sterk. We hebben re search gepleegd, de benade ring drastisch veranderd en de resultaten logen er niet „Al snel", vervolgt Strijkers, „was Nederland koploper in het aantrekken van buiten landse toeristen. Dat legde ons geen windeieren. Boven dien, Amsterdam was goed koop, kon een prijsvergelij king met Griekenland en Spanje glansrijk doorstaan. Andere landen krabbelden bij en nu is de situatie dat wij, het NBT, moeite hebben an deren bij te houden." i het Nationaal Bureau voor Nog steeds Maar de aanpak werkt volgens Strijkers nog steeds. De Duit sers, die tien jaar geleden al begonnen te klagen over de kwaliteit van onze accommo datie aan de kust, komen weer terug. De Britten ko men weer naar Nederland. De Fransen, Frankrijk is in 1980 een stuk duurder gewor den, ontdekken Nederland opnieuw. De toeristische nota van de vo rige staatssecretaris Haze- kamp (economische zaken) is volgens Strijkers voor dit al les ook „een krachtige stimu lans" geweest. „Hij heeft daarmee een voortreffelijke job gedaan en wij prijzen ons gelukkig dat Hazekamp daar voor zowel in zijn eigen kabi net, het vorige, als in het hui dige de volle steun gekregen heeft. Van Zeil trekt de lijn van Hazekamp versterkt door." In het proces van intensiever benutting van Nederland als toeristisch mekka voor bin nen- en buitenlanders ziet Strijkers spreiding als een es- sentiele voorwaarde: sprei ding in de tijd en spreiding in de ruimte. Meer gebieden moeten voor toerisme wor den opengelegd en zij zouden vaker moeten worden benut. Pils in colaglas Echter, laat de werkelijkheid niet nogal wat ruimte voor de constatering dat wie op een zondag met een kleine kudde kinders erop uit trekt, na het passeren van eetgelegenhe- den (en tankstation) al gauw een kapitaal kwijt is4 Dat een pilsje hier niet meer zal kosten dan buiten de grens, maar nergens zo schraal wordt geschonken als in Ne derland: in colaglaasjes? Dat raasdonders en rauwe hom pen haring onbeschroomd, „typisch Nederlands", als cu linaire hoogstandjes worden gepresenteerd? Spoort dat aan er frequent op uit te trek ken? En verder dat een verblijf in zulke vakantieoorden als De Meerdal op de grens van Bra bant en Limburg - maar er zijn er meer - een opoffering vergt die redelijk kan wedij veren met een vakantie ver over onze grenzen? Is het dan verwonderlijk dat een land als Spanje decennia lang am per moeite hoefde te doen om toeristen aan te trekken en desondanks veruit de groot ste trekpleister van West-Eu ropa werd? Vroeger Strijkers schrijft de Spaanse successen in belangrijke ma te toe aan de (vroegere) goed koopte van het land. Daar naast aan de politieke struc tuur, die vooral vroeger van bovenaf oplegde wat er, en hoe het gebeuren moest, ter wijl er steeds meer geld kwam om van alles e nog wat tot stand te brengen. Strijkers bestrijdt dat buitens huis eten in Nederland per definitie een kapitaal vergt. Hij wijst op het toeristenme nu, waarvan de prijs in de veertien duurste jaren van ons bestaan gestegen is van f7,50 tot f15. „In sommige dorpen", valt Strijkers' pers chef Ruth bij, „is het toeris tenmenu tegenwoordig de zondagsmaaltijd van notabe len." Terloops noemt Strijkers dat ook Spanje nu aan het adver teren is geslagen, spreekt dan over de investeringen in vakantieverblijve n. „Neder landse toeristische bedrijven hebben in de afgelopen jaren voor miljoenen in het buiten land geinvesteerd. Ze komen nu weer terug". „Dat kan betekenen dat de prij zen voor verblijf hier wat om laag zullen gaan, al blijft het feit dat vakantieverblijven in het hoogseizoen duurder zul len zijn dan daarbuiten. Het einde van de capaciteitsbe nutting in Nederland is voor mij dan ook nog niet in zicht." Schraal Strijkers ziet, zoals in het begin gemeld, voorlopig ook nog geen eind aan zijn mogelijk heden om Nederland elders aan de man te brengen. Een eigenschap die, vermeerderd met wat Strijkers in de afge lopen jaren tot stad heeft ge bracht, een gerenommeerd toeroperator de opmerking ontlokt dat Strijkers voor zijn vele en grote inspanningen wel erg schraal is bedacht. Op een afscheidsbijeenkomst in het Haagse Congresge bouw werd Strijkers onlangs verrijkt met een gouden pen ning van het Belgische minis terie van toerisme en met een zilveren penning van de stad Amsterdam. Dat is natuurlijk niet mis. En als teleurstellen de tegenhanger bleef de pre sentatie van de studie „Ne derland en het toerisme in de jaren tachtig" achterwe ge. Strijkers lijkt zich voor dit alles nogal immuun te voelen. Met vaart en verve wijst hij op de mogelijkheden die hij nog heeft sinds hij zijn adviseurs functie heeft gekregen van de secretaris-generaal van de World Travel Organisation in Madrid, een afdeling van de VN die vroeger in Geneve ze telde. Voorts is Strijkers voorzitter van de groep van tien West- europese landen die in nauw overleg met het Europees Parlement in Straatsburg een basis wil leggen voor een Eu ropese toeristische politiek. De doelstellingen zyn twee erlei. En is toeristisch achter gebleven gebieden naar vo ren te halen. Blokvorming et andere aspect moet volgens Strijkers worden gezien te gen de achtergrond van een mondiale ontwikkeling, naar blokvorming. „Wat we steeds meer zien gebeuren, is dat groepen van landen zich aan eensluiten en zich als totali teit in de strijd werpen. Afri ka doet het, de eilanden in de Pacific, Zuid-Amerika. Zulke ontwikkelingen geven aan dat er voor de Westeuropese landen eenzelfde noodzaak ligt". „We moeten in dit verband een marketing strategie ontwik kelen en daaraan inhoud ge ven", aldus Strijkers, die de ze collectieve inspanning om de gunsten van de toerist voornamelijk wil richten op de Verenigde Staten, Canada en Japan, maar ook op Zuid- Amerika. Hoe goed zulke dingen kunnen werken, illustreert onder meer de 'culture card*, die het NBT in de VS verkoopt. De kaart kost vier dollar en geeft een abonnement op informa tie over culturele activiteiten in Nederland. Zodra de toenst hier is, kan hij een 150 Rijks- en gemeente musea gratis binnen. „We hebben er vorig jaar 30.000 verkocht en in al die gevallen bleek de gemiddelde ver blijfsduur m Nederland op vijf a zes dagen uit te komen, tegen drie voor Amerikanen zonder die kaart" België Nu kan het niet worden ont kend dat ook het NBT moet trachten de toerist en zijn geld te lokken vanwaar zij zit ten. maar wat gebeurt er met Nederlands directe omgevin- g4 Van het buurland Belgie is bij veel Nederlanders niet meer bekend dan dat er voor namelijk Belgen wonen. Over wie je tot voor kort ma teloos moppen kon beden ken die slechts varianten wa ren op een niet bijster spits vondig thema. Strijkers: „Inderdaad geloof ik dat er voor ons een grote op dracht ligt om Belgen en Ne derlanders bij elkaar te bren gen. Maar dat te bereiken is eerder een ideeel dan een commercieel streven en de werkelijkheid is dat je voor commercieel gerichte zaken eerder centjes bij elkaar krijgt dan voor ideele. Dat geeft helaas de grens aan van wat je als NBT kunt bereiken' „Wij moeten altijd met de pet rond", zegt Strijkers veront schuldigend. „Maar dat scherpt wel je inventiviteit' Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. ptt telecommunicatie Hierbij wil ik u mijn teleurstelling kenbaar maken over de inhoud en presentatie van een artikel in deze krant over een Zeeuwse kleuterschool waar het schoolbe stuur het dragen van een rok voor de schoolgaande meisjes verplicht stelt. Vooraf zij in alle duidelijkheid ge steld, dat ik de zienswijze van het betreffende bestuur in dezen niet deel, overigens, buiten uw be richtgeving, geen kennis droeg van de zaak in kwestie en even min tot de protestantse gods dienstige stroming behoor die hier waarschijnlijk in het geding is. Als uw journalist dit onderwerp echter presenteert onder de - kennelijk als "smakelijk" be doelde kop: "Gods woord gaat voor warme benen", bedrijft hij daarmee m.i. een type journalis tiek, dat a. niet thuishoort in een dagblad dat niveau nastreeft, b. uitermate tendentieus is, c. deni grerend voor degenen en daar reken ik mezelf wel graag toe die de Bijbel inderdaad als Gods Woord zien en daarom als de hoogste bron voor leven en le- Door in een "lekkere kop" zaken zo te tracteren, opinieert u, in plaats van te informeren wat ik van mijn dagblad meen te mogen verwachten. Opiniëren dan ook nog op een weinig verheffende wijze, want degenen die Gods woord ook in de details van hun leven willen opvolgen, worden ten toon gesteld aan de schand paal der journalistiek als zielige en achterlijke lieden. Ik neem aan, dat dit schooltje in kwestie al vele jaren bestond, en dat het bestuur van het betref fende schooltje ook al vele jaren de principes en denkbeelden had, die nu naar voren komen. Ik maak me ook sterk, dat de ou ders die nu protesteren en publi citeit zoeken inwijkelingen zijn, die de vigerende zeden en ge woontes van zo'n klein provin ciedorpje van orthodoxe signa tuur maar hopeloos lastig vin den. Het lijkt me hoogst onwaarschijn lijk, dat ze van dit alles niet op de hoogte waren, of althans konden zijn, toen ze hun kinderen naar de school in kwestie zonden. Vraag is dan ook wie terreur pleegt, ouders die een school wil len omturnen, danwel een be stuur dat reglementen en zeden, zoals die onder een bepaald volksdeel gelden, wil handha ven. Mijn grote zorg in dezen is, dat er openheid en begrip in Nederland geëist wordt voor alle maat schappelijke en culturele min derheden. We lopen over van to lerantie. Maar aJs diezèlfde to lerantie gevraagd wordt voo genen die naar hun geweten vol gens de normen van Gods woord willen leven, en daarnaar ook hun leven inrichten, dan blijkt een mateloze intolerantie. Respekt voor de leefwijze en stijl van de ander, al wijkt die nog zo zeer af van de gebruikelijke - in progressieve of conservatieve zin - lijkt mij de eerste grondregel van verdraagzaamheid. Een jour nalist zal er dan op bedacht moe ten zijn, dat het hanteren van het medium c.q. de pers, een grote verantwoordelijkheid op hem legt. Laatdunkende koppen en tendentieuze weergave van fei ten zijn dan uiteraard geenszins op hun plaats. G. Bosveld', Merelstraat 41, Leiden. de volgende kanttekening. Hij stelt daarin dat drs. Wessels de WD geen dienst bewezen heeft met zijn rapport over het soms maffia-achtige karakter van de ^CO-subsidie-scene. Tevens stelt hij: "Misschien ontbreekt het de WD en haar achterban aan voldoende visie op- en be langstelling voor de problemen in de Derde Wereld". Ik denk dat de belangstelling van de WD alleen maar anders ge aard is dan die van meer links georiënteerde groeperingen. Laatstgenoemde volstaan met te constateren dat er welvaartsver schillen zijn tussen de Derde We reld en het "Rijke Westen", roe pen dan luide BOEH! en gaan aan het drammen. Mogelijk graaft de WD even dieper en vraagt zich af, waaróm in die lan den. na het vertrek van de "on derdrukkende, uitbuitende kolo nisten" de welvaart niet met sprongen omhoog ging, nu de winsten in eigen zak kunnen blij- Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat na het vertrek van de blanke kolonisten die lan den eerst goed in de puree ge raakten. Neem Angola. Van de drammers moest de Angola-kof- fie geboycot worden, omdat een deel van de opbrengst naar Por tugal vloeide. De wereld-koffie handel oriënteerde zich op ande re producenten. Door de spreek woordelijke corruptie en incom petentie van de letterlijk vrijge vochten landen daalde de hoe veelheid en de kwaliteit van de produktie zodanig, dat Angola zijn positie op de wereldkoffie- markt nimmer meer heroverde. Buiten je eigen rego bë je 's avonds na zesse Daarom staan mensen die even doordenken niet zo te dringen om goed geld naar kwaad geld te gooien. Punt twee is, dat, om in de lijn van Wim Fortuijn dóór te redeneren, er heel wat radicaal- )linkse groe peringen net zo weinig wakker liggn van de problemen in de Derde Wereld als Fortuijn veron derstelt dat de WD doet. Want, laten we nuchter blijven, wat he- ben anti-militaristische groepe ringen met de Derde Wereld van doen? Die landen déér besteden soms heel wat hogere percenta ges aan hun defensie dan Neder land. En wat heeft de groepering die, met voorbijgaan van de be loofde brede maatschappelijke discussie, orakelt dat Dode- ADVEKTENTIE Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun STUDENTEN Over de schoolreisjes van de Latijnse school, goedkope drank, vechtpartijen en duels van de Heren Studenten, de bijverdiensten van de hoogleraren, anatomische les sen, de sterrenwacht, de Hortus, het koudste plekje op aarde en vele andere vermakelijke en wetenswaardige zaken over een kleurrijk clement van het Lcidsc leven. De algemene tendens in het arti kel van Fortuijn, dat "rechts" niet uitblinkt door activiteit met spandoeken en kreten is juist Er moet tenslotte in dit land van de beste sociale voorzieningen ter wereld ook nog een keer gewerkt worden om het allemaal te ver dienen. Oók de miljoenen waar mee de NCO zo kwistig en éénzij dig omspringt. En je kunt nu eenmaal niet tegelijkertijd werken en actievoeren. Tenslotte: als het Nederlandse volk, bij monde van zijn verte genwoordigers in de Tweede Ka mer. al dan niet morrend is ac- coord gegaan met de gevoteerde miljoenen voor ontwikkelings hulp. waarom moet er dan van dat bedrag weer eens bijna der tien miljoen worden teruggeno men om een aantal zeloten in le ven te houden die ons gaan ver tellen WAAROM wij die ontwik- kehngsmiljoenen hebben afge dragen? Is dat niet het uiterst denkbare aan betutteling, waard om in het Guineas Book of Re cords bijgezet te worden? H. J. Peters, Rijnzichtweg 38, 2341 AC Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17