Dertien routes voor Kerkepad '82 Chapman wil vriendenclub Aanwas 'evangelische' groepen Voorschoten ziet kansen Jehova s zuiveren SPORTAGENDA VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 DO/ST Geestelijk leven PAGINA 15 (Van c redactie geestelijk leven) De Kerkepad-organisatie van de NCRV heeft voor het seizoen 1982 dertien routes langs oude kerken en andere objecten van geschiedenis en kunst uitgezet. Voor elke route zijn, zoals gebruikelijk, twee zater dagen gereserveerd. De NCRV verwacht weer vele tienduizenden bezoekers. Vorig jaar hebben meer dan 100.000 mensen aan Kerkepaddeelgenomen. Televisie, radio en gids zullen weer uitvoerige in formatie geven over wat men te zien krijgt. Kerkepad '82 begint op 5 en 12 juni met een route naar Weesp, Muiden en Muider- berg. In Weesp staan de her vormde en lutherse kerk en het stadhuis open, in Muiden de hervormde kerk en het Muiderslot en in Muiderberg de hervormde kerk. Route 2 (12 en 19 juni) voert naar Brabant: Vught (her vormde kerk), Helvoirt en Boxtel (hervormde en rooms- katholieke kerk). Route 3 (19 en 26 juni) wordt Friesland: Franeker (her vormde kerk, gemeentehuis en museum), Zweins, Dron- rijp en Bayum (hervormde kerken). Groningen is het doel van route 4 (26 juni en 3 juli): alleen de stad Groningen (Martinikerk, A-kerk, Nieuwe Kerk en mu seum). Route 5 (3 en 10 juli) gaat naar Brabant: Woudrichem (her vormde kerk en slot Loeve- stein), Uitwijk, Veen en Ba- byloniënbroek (hervormde kerken). Van Brabant naar Overijssel op 10 en 17 juli (route 6). Daar staan de hervormde kerken van Steenwijk (Grote Kerk), Kolderveen, Nijeveen, Steen- wijkerwold en Paasloo open. Nijeveen is nog net Drenthe. Route 7 brengt op 17 en 24 juli de liefhebbers weer naar Bra bant, met een stukje Zeeland erbij: Wouw (rooms-katholie- ke kerk), Halsteren (hervorm de kerk), Oud-Vossemeer (hervormde kerk, ambachts herenhuis en streekmuseum) en Tholen (hervormde kerk en Gasthuiskapel). Roermond Route 8 (24 en 31 juli) richt zich alleen op Roermond (vijf rooms-katholieke kerken en museum). Utrecht komt op 31 juli en 7 au gustus (route 9) aan de beurt: ENKHUIZEN, waar Kerkepad '82 twee hele zaterdagen voor heeft gereserveerd. Rhenen (Cunerakerk en mu seum), Amerongen (hervorm de kerk en kasteel) en Wijk bij Duurstede (hervormde kerk). Enkhuizen alleen is voldoende voor een hele dag; daar gaat de reis op 7 en 14 augustus heen (route 10). Oven staan de Westerkerk, de Zuiderkerk, de lutherse kerk. het stadhuis met het wapenmuseum en het Zuiderzee-museum (open lucht) met de daarin opge bouwde kerk van Den Oever. Voor route 11 (14 en 21 augus tus) zullen de deelnemers be hoorlijke afstanden in Dren the moeten afleggen: van Veenhuizen (hervormde kerk) naar Hijkersmilde (her vormde kerk), dan naar Hoo- geveen (hervormde kerk) en ten slotte nog een rit oost waarts naar Coevorden (her vormde kerk en kasteel/mu seum). De voorlaatste reis (12) leidt op 21 en 28 augustus weer naar het zuiden: Weert (Martinus- kerk en museum voor reli gieuze kunst), Neeritter (Lambertuskerk) en het witte stadje Thorn (met abdijkerk en Lorettokapel). Het Kerkepad-seizoen eindigt ditmaal in Den Haag (28 au gustus en 4 september). Daar gaan de deelnemers naar de Nieuwe Kerk (Spui), de Ja- cobskerk (hervormd), de oud-katholieke kerk, de Rid derzaal en de rooms-katholie ke Sint Jacobuskerk). Overal zullen plaatselijke com missies zorgen voor beschrij vingen en fotokaarten. De NCRV geeft ook weer een Ker- kepad-boek uit met ruimte voor kerkstempels en eigen fo to's. Traditionele kerken kleiner Tegenover een sterke daling van het ledental van 'traditionele' kerken in Rotterdam en om geving staat een spectaculaire groei van evan- gelisch-kerkelijke groeperingen. Dat blijkt uit een onderzoek van de predikant A. J. Krol (36), waarvan de resultaten zijn te vinden in een boek over 'kenmerken van groeiende én kwijnende gemeenten'. Dat boek verschijnt binnenkort bij de uitgeverij Buijten te Amsterdam. Het gaat ook in op de Neder landse kerksituatie in het algemeen. In Rotterdam en Den Haag - en in iets minde re mate in Amsterdam - groeien de pinkster- groepen het snelst. Ook andere evangelische stromingen, zoals de vergaderingen van gelo vigen, de baptisten en verschillende 'huisge meenten', hebben veel aantrekkingskracht. De Hervormde Kerk ging in het onderzoekge bied de laatste tien jaar met 30 tot 40 procent achteruit, de Gereformeerde Kerken met 24 procent. De baptisten daarentegen groeiden met 68 procent en 'diverse evangelische groe peringen' zelfs met bijna 200 procent. De rooms-katholieken en de kleinere gerefor meerde kerken bleven nog redelijk op peil. Maar de oud-katholieken vielen terug met maar liefst 70 procent en de remonstranten- doopsgezinden met 39 procent. Wat Rotterdam en omgeving betreft moet wel rekening worden gehouden met een terugloop van de gehele bevolking (de afgelopen tien jaar met 7 procent). De grote groei is, volgens ds. Krol, te vinden bij gemeenten met veel aandacht voor evange lisatie en bijbelstudie, waar de leden ook wor den ingeschakeld bij de diensten. Gemeenten met een duidelijk eigen karakter en gedegen onderricht trekken meer mensen dan gemeen ten met onduidelijkheid in opvattingen. Vooral de pinksterbeweging scoort hoog. "De geestelijke kracht van die gemeenschappen wordt in de grote kerken nog steeds onder schat", zegt ds. Krol, die gereformeerd predi kant is en als staflid nu is verbonden aan het Instituut voor Evangelisatie in Doorn. "Willen deze kerken werkelijk iets te betekenen hebben voor de van het evangelie vervreemde stads mens, dan zouden zij eens bij 'Pinksteren' in de leer kunnen aaan. Strijd binnen het Wachttoren genootschap (Jehova's Ge tuigen) in Amerika heeft ge leid tot uitstoting van een van de leiders, Raymond Franz. De tegenstellingen zijn voorna melijk het gevolg van de niet uitgekomen voorspelling dat de wereld in 1975 zou ver gaan. Raymond Franz werd in 1980 al uit het bestuur gezet. Hij ver trouwde de rechtzinnigheid binnen de beweging niet meer zo. In die tijd ontdeed het genootschap zich van meer leiders. Nü werd Franz ervan beschul digd, dat hij had gedineerd met de afvallige Peter Gre- Sport Trotters-aanwinst meer dan een reddende engel Chapman in reboundduel (1). "Als de toeschouwers terugkomen dan komt er ook nog show bij in mijn spel". keren naar Urk. Hij tekende aan per slot van rekening was ik nog het einde van het seizoen vervol- jong genoeg voor de Pro's". Een gens bij, want: „Orca's wilde sa- knieblessure doopte Chapman men met Moore en mij promove- van sterspeler om tot supporter, ren. Daar voelde ik wel voor en „ik wilde toen weer terugkeren In schaakderby tegen Pliilidor NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN - In de best betaalde profcompe titie de Amerikaanse NBA wil hij spelverdeler worden; in de Ne derlandse eredivisie zou hij for ward kunnen zijn. Maar op het moment fungeert Russell Chap man (27) slechts als reddende en gel voor Spaarbank Trotters door als center zijn club vanuit de staart van de eerste divisie naar een toppositie te schieten. Een routineklus voor de exact 200 centimeter lange Amerikaan die nog steeds de hoop op een plaats in de NBA niet in een illu sie heeft doen vervluchtigen. Een reünie van zijn oude universi teit West—Virginia heeft Chap man gesterkt in het idee dat hij nog niet afgeschreven is voor de NBA. Omdat hij tot het selecte groepje 'Beste spelers aller tijden van West-Virginia'behoorde, werd Chapman enkele jaren ge leden op kosten van zijn oude universiteit naar Amerika over gehaald. „Woh man, ik heb toen mijn ogen uitgewreven", vertelt Chapman in een taaltje waarin enige Nederlandse woorden her kenbaar zijn. „Ik werd onderge bracht in een eerste klas hotel en een hele krat Heineken stond in mijn kamer". Daarmee kon hij zijn frustraties wegdrinken, want als enige had hij nimmer NBA-ervaring opgedaan. „En al die mannen waren al gesettled. De één was directeur van een groot bedrijf, de ander technisch manager en weer een ander had een nachtclub". Vpl trots laat hij de traditionele reüniefoto zien. „Maar ik heb de hoop nog niet opgegeven voor een profcontract", zegt hij opti mistisch. „Ik moet het ook kun nen redden. Bovendien heb ik de ideale lengte: De beste spelers in de Pro's zijn twee meter. Mijn manager probeert mij nog steeds ergens onder te brengen als guard". Maar het lijkt er inmid dels op dat die vacature net zo onvindbaar is als een speld in de hooiberg. Zes jaar geleden stond hij bijna in de etalage van de scouts van de CORRECTIE KNVB-voetbal Zaterdag Derde klasse A Die Haghe - Katwijk, Capelle - Jodan Boys, 's-Gravenzande-Vlaardingen, DU- NO-ARC, Excelsior M-SVPTT, JAC- MW27 Vierde klasse B WOR - Koudekerk, DEVJO - Wou- brugge, Oegstgeest - RODHA '76, Rand stad Sport - Hazerswoudse Boys Amerikaanse profclubs. Een knieblessure verhinderde hem zijn 'All American'-certificaat waar te maken. Het toenmalige Arke Reizen wilde hem als troost wel een enkejtje naar Nederland aanbieden. Een center zocht de inmiddels in Haaksbergen opge gane eredivisieclub. Chapman stelde zich voor als forward. Waarop hij werd afgewezen. Na een oefenduel tegen Orca's waar in Chapman als gastspeler mee deed, wilde de Twentse club hem alsnog contracteren. „Or ca's stond toen onderaan in de eerste divisie. We wonnen met 105—100 en ik scoorde 42 punten. Het bestuur, spelers en fans wa ren 'crazy about me'. Ik ben maar op Urk gebleven, want ik wilde toch maar één jaar in Nederland blijven. En het geld was goed". Omdat Chapman niet aan het beeld voldeed van de Ameri kaanse basketballer die in een ghettowijk is opgegroeid, werd hij een dorpsheid op het eilandje waar de kerk nog als trendsetter gold voor de plaatselijke bevol king. De aan hem gerichte woor den van zijn moeder op haar sterfbed „Heul niet met de dui vel" staan dan ook in Chapmans geheugen gegrift. De Amerikaan paste zich goed aan in het vol gens hem ideale Nederlandse dorp met vissers op klompen, molens en water. „Ik sprak wel iswaar geen Nederlands, maar zocht wel contact door veel han den te schudden". Bovendien reed Chapman in het nationale paradepaardje op autogebied: een Daf. „Ik dacht een Chrysler of andere erote automaat te krii- Eerste klasse Quick Boys 2 - Koz. Boys 2, Zwart Wit '28 2 - Noordwijk 2 Tweede klasse A RCL' 2 - Vlaardingen 2, Die Haghe 2 - Quick Boys 3, Rijnsb. Boys 2 - Katwijk 2 Tweede klasse B Be Fair 2 - ARC 2, Spirit 2 - Quick Boys 4 Tweede klasse C Quick Boys 5 - Oranje Wit 2 Derde klasse A DUNO 2 - Ter Leede 2. Katwijk 3 - Kou dekerk 2, FC Lisse 2 - DVC 2 Derde klasse B 's-Gravenzande 3 - Katwijk 4. Noord- wijk 3 - Oegstgeest 2 gen, want ik had nog nooit in au to met versnellingen gereden. Later heb ik het schakelen in vijf minuten geleerd". Honderden toeschouwers lokte Chapman wekelijks naar de ver grootte gymnastiekzaal van Urk. Aan het einde van de rit eindigde Orca's aan de top. Chapman wil de vervolgens gaan oogsten naar zijn sterke seizoen. Omdat er geen plaats voor hem vrij was in de NBA overzomerde hij in Ar gentinië bij Gimnasi Esgrima La Plata. Op een stenen speelvloer omzobmd door tienduizend toeschouwers schoot hij zijn club naar de titel. „Maar ik voel de me daar niet vrij met al die militairen in de sporthal en op straat". Heimwee deed hem be sluiten terug te keren naar de States. Chapman koos voor eèn avontuur in de semi-prof league, een competitie voor afgedankte NBA-ers en bailers die op de drempel naar de basketbalwal halla staan. In New York groeide zijn zelfver trouwen, maar een wisseling aan de macht deed hem op de bank belanden. „Samen met Arthur Collins stond ik als enige niet speler met NBA-ervaring in de basis. Die andere jongens ver dienden twee keer zo veel. Die nieuwe coach vond daarom dat wij op de bank thuishoorden. En op de bank spraken Arthur en ik over de goede tijden in Holland. Arthur durfde niet meer hier heen te komen". Chapman wel, want die had nog wel veel kre diet in Nederland. En omdat hij op de reserve-lijst van Orca's stond, kon hij terug- LEIDEN- Het bootje van Philidor/ Leiden schommelt rustig op de woelige baren van de hoofdklas se in de landelijke schaakcompe titie. Toegegeven, er hebben al twee strandingen (verlies) plaats gevonden, maar twee maal op tijd SOS (remise) en één behou den overtocht (winst) wijzen toch op een middenmootpositie. De Jantjes van schipper Piket varen nu eenmaal niet op kern energie zoals landskampioen D Watergraafsmeer, V/Rotterdam en CVT/Utrecht, die hun teams kunnen 'verrijken' met meesters en grootmeesters. Philidor moet het vooral hebben van aanstor mende jeugdige talenten, van windenergie dus. Deze 'meesters-in-dop' kunnen doorbreken. Dan komt de keuze: blijven in het oude kraaienest of uitvliegen. Zo koos John van der Wiel voor V/Rotterdam, hetgeen hem bepaald geen windeieren heeft gelegd. Nu staat Rini Kuyf voor hetzelfde dilemma. Immers, de KNSB heeft hem op grond van zijn prestaties in Nederland se toernooien benoemd tot natio naal meester. Een titel, die in de nabije toekomst waarschijnlijk ook Peter Gelpke en Hans Kuyf zullen dragen. Zegt dit drietal Philidor vaarwel, dan valt het Leid se team wellicht uit de hoofdklasse. Misschien is een sponsor het antwoord, maar waar vind je zo'n gulle baas nog tegenwoordig en bovendien voelt Philidor meer voor het va ren onder de 'amateur-vlag'. Deze problematiek speelt morgen nog niet, want de complete Pi ket-formatie reist 'normaal' naar Amsterdam voor de strijd tegen MEMO. één van de zwakkere gerson. "Als iemand mij de bijbelplaats aanwijst die mij verbiedt met deze man een hapje te eten, dan zal ik God vragen mijn zonde te verge ven", was zijn reactie. De maatregel dat uitgetreden Jehova's gemeden moeten worden dateert van septem ber 1981. Men wil de discipli ne binnen de sekte verster ken. Het wordt Franz, neef van de 87-jarige president van het genootschap Frede rick Franz, kwalijk genomen,, dat hij deze maatregel ne geerde. Volgens Franz verliest het ge nootschap steeds de helft van het aantid mensen dat toe treedt. Ze verdwijnen in de regel stilletjes. naar Amerika voor een knie-operatie. Waarom? Omdat je in Amerika de beste chirurgen hebt. Hier zijn ze in staat je rech terknie te opereren als je last hebt van je linker". Zijn huidige vriendin wiste echter de laatste restjes chauvinisme in hem weg. waarna een Gelderse arts hem operereerde. Omdat dit seizoen slechts één buitenlander mag worden opgesteld in de eerste di visie en Orca's voor zekerheid koos (Moore), werd Chapman on langs uitgeleend aan Trotters dat de rode lantaarn toen nog in zijn bezit had. Het licht van de rode lantaarn ging uit en de schijnwerpers werden op Chapman gericht. De spelers dragen hem inmiddels op han den. „Hij is een Amerikaan, maar ook weer geen Amerikaan", wordt Chapman geloofd die in tegenstelling tot andere landge noten van hem geen solist kan worden genoemd. Zijn verkla ring: „Ik ben een teamspeler die de anderen ook ballen geeft. Je ziet dan de anderen groeien en na afloop smaakt hun biertje ook beter. Ik ben liever populair bij mijn ploeggenoten dan bij de toeschouwers. Alleen als die te rugkomen, komt er ook nog show bij in mijn spel", belooft hij. Als een ware pr-man ontpopt hij zich vervolgens. „Als ik weer he lemaal de oude ben, ga ik ook proberen meer mensen naar de Vijf Meihal te krijgen. Trotters moet een nieuw publiek creë ren". weet Chapman. „De men sen die bij Parker komen zijn teams, maar ja een pion kan ook wel eens promoveren. Het vuurwerk, dat LSG in klasse I A bij ASG/Apeldoorn ontstak, is een zevenklapper geworden: 3-7. Helaas had Ossewaarde een ver keerde zet afgegeven, zodat hij zonder verder spelen kon opge ven. Nu Joan Baart morgen zijn come-back maakt, hangt in de thuiswedstrijd tegen VHS/Haar lem de derde seizoenszege in de lucht. De twee hervormde gemeenten en de twee gereformeerde gemeen ten (niet te verwarren met de 'ge wone' gereformeerde kerken) in het overwegend protestantse Brabantse dorp Sprang-Capelle hadden het gemeentebestuur ge vraagd. een kinder-carnavalsop- tocht te verbieden. Zij vinden die gebeurtenis niet in overeenstem ming met het protestants-christe lijke karakter van het dorp. dat zo'n 20 procent rooms-katholie- ken telt. Burgemeester J. Bruijnink ziet ech ter geen kans, aan dit verzoek te voldoen. Ten eerste, zo heeft hij nu geantivoord, moet je ook reke ning houden met minderheden m de bevolking, en ten tweede heeft hij als hoofd van de politie geen enkele rechtsgrond om de optocht te verbieden. Immers, ordeversto ringen zijn niet te verwachten Voorzitter P. van Dijk van het buurtwerk vindt het kerkelijke verzoek gekker dan de optocht zelf, die alleen maar 'onschuldig kindervermaak' is. Als de kinde ren een paar straten om het buurthuis hebben gelopen, krij gen ze nog een feestelijk uurtje, maar vóór 6 uur is alles afgelo pen. Dominee G. Hendriks, een van de hervormde predikanten (Gere formeerde Bond), vindt de hou ding van het gemeentebestuur 'spijtig'. Hij wil per sé geen pu bliciteit hierover en zegt verder niets. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Terwispel (Fr.) kandidaat mevrouw H. Schout Nieuwendijk; aangeno men naar Burculo A van Weel den Beerta, naar Halsteren- Nieuwvossemeer (protestantse kerkgemeenschap) J. P. Schou ten (gereformeerd) Westzaan. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Zoetermeer A. Elshout Slikkerveer. Morgen, van half 2 tot 5 uur, wordt in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan te Leider dorp een kerkmuziekmiddag ge houden voor kerkkoren, canto- rijen en belangstellenden, uit gaande van het Centrum voor Kerkzang. Het thema is: de muzi kale vormgeving van de psalmen in de loop der eeuwen. Het ge sproken woord zal worden afge wisseld met solo-, koor- en sa menzang. verwend en willen tien diinks zien per wedstrijd. Daar moet je niet op mikken, want in Neder land heb je niet zoals in Amerika sportliefhebbers die twee of drie wedstrijden op een avond willen zien. Nee, wij moeten een vrien denclub worden. Dan heb je te gelijkertijd ook echte suppor ters, want die mensen klappen en roepen. Yeah, ik ben een ech te pr-man. Als ik tien mensen aanschiet in disco's, winkels of op straat dan komen er zeker twee of drie even kijken. Zo ben ik altijd al te werk gegaan en steeds weer ben ik verrast als ik één van die mensen die ik op straat heb aangeschoten op de tribune zie. Het werkt dus. En het moet zeker lukken in Leiden, want dat is toch één van de grootste basketbalsteden van de wereld. Nee dat meen ik. Door de komst van de Amerikanen? Ach, dat geldt ook voor Den Bosch". Chapman kan het bovendien we ten. Inmiddels speelt hij bij Trotters, onderwijst Luba, SV Nakala („Een clubje in de polder in de buurt van Urk") en traint mee bij Leiden („Want de trainingen bij Trotters zijn niet voldoende Daar lopen alleen kleine jongens rond"). Sportman als hij is, vindt Chapman dat nog niet voldoen de. „Ik wil les geven aan scholieren en basketbal nog populairder ma ken. Als ik de NBA opgeef, wil ik Nederlands gaan leren en bas ketbaltrainer worden. En als eventueel de economische situa tie niet verslechtert, wil ik me ook naturaliseren. Orca's heeft me in elk geval al toegezegd dat ik daar coach kan gaan worden in de toekomst". Per slot van re kening wordt hij daar als de plaatselijke basketbalgod gezien, nu die sport het voetbal als eer ste vrije tijds beoefening heeft verdreven en in tal van achter tuintjes al een basketbalnng hangt. Lichameluk is Chapman weliswaar in Leiden, maar zijn geest waart evenwel nog steeds op Urk. HERMAN POOS Voorschoten heeft in klasse II C toch nog vrij gemakkelijk met 6 4 zijn eerste seizoenstriomf op het Haagse DD II behaald. In de tweede zitting had Huiecr slechts zes zetten nodig om te winnen. Zo slecht had Talsma de 'hang- stand' geanalyseerd. Ook morgen in de thuiswedstrijd tegen Philidor II/Leiden ziet Sluiter mogelijkheden: "De kan sen van Philidor zijn misschien iets groter, maar het is een der by." Ook Ton Kohlbeck, de teamleider van Philidor II, voor spelt bepaald geen 'walk-over' voor zijn ploeg "Voorschoten is altijd een moeilijke tegenstan der. Dat zal nu wel weer zo zijn en dan kan een pionnetje raar rollen"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15