Druk Schmidt op Bondsdag Marchais verdedigt lijn partij tegenover Polen "VS sturen junta El Salvador geen troepen" Libië beschuldigt VS van "piraterij" Regering België stimuleert bouw NAVO-Ianden: druk op Polen opvoeren Meer manen bij Saturnus Nieuw Evenement In Ahoy"! EG bespreekt boycot tegen Zuid-Afrika Israël kreeg gifgas van firma in Berlijn Banenplan kwestie van "slikken of stikken" Belasting en lonen omlaag DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 Buitenland PAGINA 0. PARIJS (AFP/DPA) - De leider van de Franse communisten, Georges Marchais. heefi gisteren bij de opening van het congres van zijn partij haar houding te genover de gebeurtenissen in Polen verdedigd. Elk land heeft het recht het socia lisme na te streven op basis van zijn nationale eigenschappen, zei hij. In Polen zijn daarbij betreu renswaardige "moeilijkheden en overdrijvingen" voorgekomen, het uitroepen van de staat van beleg heeft de Franse communis ten geschokt. Maar zij zijn het niet eens met "internationalise ring" van het conflict. Het Eurocommunisme is door de verschillende reacties op Polen niet uiteengevallen. Er bestaat geen "kunstmatig eenheidsmo del" van het socialisme en daar om is er ook geen "internationa Op een persconferentie naar aan leiding van het bekend maken van dit plan, zei Schmidt dat hij bij de president van de Bonds dag de portefeuillekwestie had gesteld overeenkomstig art. 68 van de grondwet. Dit betekent dat de afgevaardigden vrijdag hun vertrouwen in de kanselier moeten uitspreken. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan de bondspresident op voorstel van de kanselier binnen 21 dagen het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. In Bonn twijfelt overigens nie mand eraan dat de beide rege- PASADENA (Reuter) - Er zijn vier, of mogelijk zes, nieuwe manen rond de geringde pla neet Saturnus ontdekt. Dit heeft een woordvoerster op het ruimtevaartcentrum in Pasadena, Californië, meege deeld. Daarmee is het totaal aantal bekende manen in het gebied gestegen tot 21 of 23. Vier manen kwamen voor op meer dan een foto die het ruimtevoertuig Voyager-2 bij het passeren van de planeet naar de aarde had gezonden. De overige twee waren pas op een foto gesignaleerd. De Voyager-2 werd op 27 augus tus 1977 gelanceerd en heeft meer dan 1,6 miljard km. in de ruimte afgelegd. In 1986 moet de planeet Uranus en in 1989 moet Neptunus gepas seerd worden. ADVERTENTIE De Rekreatiebeurs voor Het Hele Gezin. Centraal staat: Rekreëren in eig^n omgeving VRIJBUITEN'82 biedt een keuze uit: Rekreatie- en pretparken Dagtrips- en vakantie informatie Caravans, Vouwwagens, Motorhomes, Tenten, kampeerartikelen, accessoires. Speciale AttraktiesU Paard- en ponyrijden in het wild-west park, wild-west sporten Presentaties van div WV's Walibi, Bobbejaanland, Madurodam etc Sporten spel. In het wild-west park treden bekende country and western groepen voor u op woensdag 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AHOY' ROTTERDAM open dagelijks van 11.00 tot 17 OOu en van 19 00 tot 22.30u Zondagavond gesloten De recreatiebeurs voor het hele gean le" meer. "Socialisme is geen im portartikel", aldifs Marchais. Me ningsverschillen betekenen voor de Franse communisten geen verdeeldheid maar het bewijs dat naar de aanwezige overeen komstigheden moet worden ge zocht. Zijn partij keert zich inter nationaal tegen pogingen tot af scheiding maar geeft het recht ringsfracties van SPD en FDP, die over een ruime meerderheid beschikken, Schmidt hun ver trouwen zullen geven. FDP- voorzitter en minister van bui tenlandse zaken Genscher ver klaarde dat hij samen met FDP- fractieleiders een beroep op de li berale fractie zal doen Schmidt en zijn regering te steunen. SPD- fractieleider Herbert Wehner zei dat het een „erezaak" voor elke sociaal-democraat moet zijn zon odig voor Schmidt te vechten. Oppositieleider Helmut Kohl noemde de stap van Helmut Schmidt een zwaktebod. Vol gens de CDU-voorzitter was deze „buitengewone stap" nodig om dat de regering anders over het banenplan een politieke neder laag zou hebben geleden. Kohl zei dat duidelijk is geworden dat de bondskanselier geen steun meer heeft van zijn eigen partij. Het zwaartepunt van het werkgele genheidsprogramma van de Westduitse regering ligt volgens kanselier Schmidt in het bevor deren van de investeringen, zo wel die van de ondernemingen als die van de overheid. Er is een tijdelijk begrensde investerings toelage van 10 procent voor al die ondernemingen afgekondigd die kunnen aantonen dat zij in het jaar 1982 gemiddeld meer heb ben geinvesteerd dan het gemid delde van de afgelopen drie ja- De Bondsregering hoopt dat hier door tot 1985 in totaal zo'n 40 mil jard mark extra wordt uitgege ven voor investeringen, wat de werkloosheid, die nu bijna 2 mil joen bedraagt, moet verminde ren. Van die 40 miljard krijgt het bedrijfsleven dan dus 4 miljard terug van de Staat. Dit bedrag wordt voor het grootste deel gefi nancierd door een verhoging van de btw met één procent tot 14 procent. Die gaat midden vol- gend jaar in. Verder zal de regering het krediet programma van onder andere de Kreditanstalt fuer Wiederaufbau verhogen tot ruim 6 miljard mark. De federale overheid zal haar uitgaven voor de hoog bouw, in het bijzonder met be trekking tot energiebesparende maatregelen, met rond 800 mil joen mark verhogen. In het ka der van het bevorderen van de woningbouw in de vrije sector zal het huurrecht worden veran derd. Door de mogelijkheid meer huur te innen hoopt de Bondsre gering dat er meer gebouwd en verbouwd wordt. Tot 1985 zal 400 miljoen extra wor den uitgegeven om de jeugd werkloosheid te verminderen. Het aantal werkloze jongeren be neden de twintig jaar bedraagt nu ruim 245.000, wat relatief veel Ten slotte is een werkgroep onder leiding van de minister van so ciale zaken, Ehrenberg, in het le ven geroepen die de mogelijkhe den van een vervroegde pensio nering moet gaan onderzoeken. Dit mag uitdrukkelijk niet ten koste gaan van de pensioenbij dragen. PARIJS (AFP/Reuter) - Twee jachtvliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben afgelopen zondag in het Griekse luchtruim een Libisch lijnvliegtuig onder schept dat een dienst uitvoerde tussen Athene en Tripoli. Dit heeft Radio-Tripoli, dat werd op gevangen in Parijs, meegedeeld. De radio beschreef het incident als een daad van internationale'pira- terij en terrorisme. De twee Ame rikaanse toestellen waren opge stegen van een vliegdekschip, waren daarna boven het Libi sche vliegtuig gaan vliegen en hadden het vervolgens over een op kritiek op de andere partijen niet op. Marchais herhaalde de eis van zijn partij dat de "volksbeweging" voor ontwapening in Europa moet worden versterkt. De raket ten voor middellange afstand moeten worden gereduceerd en het neutronenwapen moet voor elk land worden verboden. SAN SALVADOR (UPI/ AP) - Versterkte eenhe den van het Salvadoriaan- se regeringsleger hebben de guerrilla-strijders uit de noordoostelijke stad Corinto verdreven. Dit SALISBURY (DPA) - De Europe se Gemeenschap en 61 ontwik kelingslanden gaan praten over een boycot tegen Zuid-Afrika. Dit gebeurt op een bijeenkomst van de EG en de landen die de zogenaamde overeenkomst van Lomé met de gemeenschap heb ben gesloten. De bijeenkomst is gisteren in de Zimbabwese hoofdstad Salisbury begonnen. De overeenkomst van Lomé is een uitgebreide samenwerkingsover eenkomst op economisch gebied tussen 61 landen in Afrika, het Caraibisch gebied en de Stille Zuidzee en de EG. Vertegen woordigers van de ontwikke lingslanden en de gemeenschap komen elk half jaar bijeen. afstand van ruim elf kilometer opgejaagd tot op vijftig kilome ter ten zuidoosten van Athene, aldus de Libische radio. De Libische regering heeft de vei ligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd "deze terreurda den te veroordelen die in strijd zijn met het internationaal recht en internationale gewoonten". Het incident bewijst volgens Tri poli dat de Amerikaanse rege ring de wet van de jungle volgt. Libië heeft verder protesten inge diend bij de Griekse regering en de internationale organisatie Hij verweet de Verenigde Staten, als vertegenwoordiger van het kapitalisme de mensenrechten voortdurend te schenden en ver oordeelde hun politiek ten aan zien van El Salvador, Guatemala en Haïti. Reagan wordt volgens hem in zijn politiek vooral gesteund door de hebben functionarissen van het ministerie van de fensie gisteren meege deeld. De radio van de rebellen verspreid de echter het bericht dat zij Co rinto nog in handen hadden. De stad werd maandag door de guerrilleros ingenomen. Het ministerie van defensie ver klaarde dat de rebellen een groot aantal burgers hadden gedood bij een aanval op de noordelijke stad Nuevo Trinidad. Journalis ten die deze plaats bezochten meldden dat zij de lijken van 14 opstandelingen en van 2 burgers hadden gezien. Het Salvadoraanse leger heeft de V.N.-commissie voor de rechten van de mens gevraagd waarne mers te sturen naar het stadje in het noorden van het land. Volgens de woordvoerder zouden in Nueva Trinidad aan de grens met Honduras tussen de 150 en 200 burgers zijn gedood. "De communistische aanvallers heb ben zich uitgeleefd in een moord- en slachtpartij. Zij heb ben zo goed als de gehele bevol king uitgeroeid, kinderen, vrou wen. mannen en zelfs dieren", zo zei hij. Ook het regeringsleger is onlangs beschuldigd van grove geweld- voor de burgerluchtvaart (IATA), zo deelde Radio Tripoli mee. Het Libische persbureau Jana liet gisteren weten dat de Belgische ambassadeur als vertegenwoor diger van de Amerikaanse belan gen in Libië, bij het ministerie van buitenlandse zaken in Tripo li is ontboden. Daar is hem een protestnota overhandigd, waarin Libië scherp tegen de agressieve en terroristische daad protes teert. Volgens Jana deed het voorval zich voor in Grieks luchtruim ten zuidwesten van Kreta. Jana deelde verder mee dat ook de Britse premier, mevrouw Marga ret Thatcher, "de moordenares van Bobby Sands", en het Turk se militaire regiem. Het congres wordt gehouden in de Parijse buitenwijk St. Ouen. Er nemen 2.000 afgevaardigden aan deel. Er zijn ook veel buitenland se delegaties, waaronder voor het eerst sinds lange tijd ook een uit de volksrepubliek China De Sowjet-Unie is met Tsjernenko op zeer hoog niveau aanwezig, terwijl de Poolse delegatie onder leiding staat van de minister van buitenlandse zaken. Jozef Czy- rek. De Italiaanse communisten hebben daarentegen minder hooggeplaatste partijleden ge zonden. Verwacht wordt dat Marchais zon dag als partijleider zal worden herkozen. dadigheden. Volgens niet beves tigde berichten hebben rege ringstroepen in een decern ber- offensief in de provincie Mora- zan, die door de regering wordt beschouwd als een hardnekkige verzetshaard, rond 1.000 burgers om het leven gebracht. Verzets strijders stuurden toen een uit nodiging naar Amerikaanse kranten om het vermeende bloedbad in ogenschouw te ko- President Reagan is niet van plan Amerikaanse troepen naar El Salvador te sturen om de Salva- doriaanse regering bij te staan in haar strijd tegen de guerrilleros. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes gisteren meegedeeld. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, verklaarde dinsdag tegen over het Congres dat de Verenig de Staten en hun Latijnsameri- kaanse bondgenoten "al het no dige" zullen doen om te voorko men dat het bewind van Jose Na poleon Duarte ten val wordt ge bracht. De Witte-Huiswoord- voerder zei dat Haig had gespro ken over "mogelijke" plannen, waarbij hem een groot aantal keuzen ter beschikking staat. Hij weigerde te zeggen of het inzet ten van Amerikaanse manschap pen één van die keuzen is, maar zei dat er geen plannen voor het sturen van troepen bestaan. Griekse zaakgelastigde in Tripoli is ontboden en op de hoogte ge steld van het Libische protest bij de VS. Hy kreeg verder te horen dat buitenlandse militaire ba ses" in de regio Griekse buurlan den bedreigt. Verder heeft Libië de Verenigde Arabische emira ten, die de Libische belangen in de VS behartigen, en de VN op de hoogte gesteld, aldus Jana. De betrekkingen tussen Libiè en de VS staan al lang op een laag pitje. In mei 1970 trok Washing ton zijn diplomaten uit Tripoli te rug uit protest tegen vermeende intimidatie van Libische ballin- (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Belgische pre mier Martens heeft gisteren een eerste serie maatregelen bekendgemaakt die het land uit de zware financiële en so ciaal-economische proble men moeten helpen. De rege ring-Mariens heeft de maat regelen genomen op grond van de deze week door het parlement na vijf weken de bat goedgekeurde speciale regeringsbevoegdheden die een snel ingrijpen dit jaar mogelijk maken. De maatre gelen betreffen in eerste in stantie aantrekkelijke zaken zoals belastingverlichting, die het Belgische begrotings tekort overigens met zo'n 600 miljoen gulden opdrijven. De belastingverlichtingen zullen daarom binnen afzienbare tijd gevolgd worden door een meer bitter financieel-econo- misch medicijn bestaande uit rigoureus kappen in de over heidsuitgaven, grotere bij dragen voor de sociale verze keringen en gedwongen ver laging van de lonen. De belangrijkste maatregel die gisteren werd aangekondigd is een belastingverlaging in de woningbouw die de inge zakte werkgelegenheid in de ze sector weer moet opvijze len. De btw op alle bouwre- keningen voor woningen, of het nu om nieuwbouw, ver bouw of onderhoud aan eer ste of tweede woningen gaat, wordt verlaagd van 17 naar 6 procent. Ook wordt de 33 procent belasting op de meerwaarde van bouwgron den die ontstaat als gevolg van gewestplannen, afge schaft. Hierdoor zal bouw grond eerder en naar gehoopt wordt voor lagere prijzen worden verhandeld. Voorts wordt de belasting ver laagd op de handel in kunst en goud. Volgens de regering is deze handel in België door de te zware belasting zeer ge schaad. Men hoopt deze markten weer nieuw leven in te blazen door de goudtrans acties niet meer met 6 pro cent maar slechts met 1 pro cent te belasten en door de btw op kunst alleen te heffen over het prijsverschil tussen in koop en verkoop van het kunstvoorwerp en dus niet meer over de hele prijs. Om deeltijdarbeid te bevorde ren, heeft de regering-Mar- tens enkele nadelige verschil- (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De NAVO-bondgeno- ten vinden dat de druk op Polen en de Sowjet-Unie voortgezet en opgevoerd moet worden. De NA- VO-ambassadeurs die gisteren in Brussel op het NAVO-hoofd- kwartier over de situatie in Polen vergaderden, menen dat de poli tieke onderdrukking eerder ver ergerd dan verminderd is. Er zyn ook aanwijzingen dat de Poolse autoriteiten nu minder geinteres- gen in de VS door Libië. De rela tie verslechterde verder nadat Amerikaanse vliegtuigen vorig jaar augustus voor de Libische kust twee Libische vliegtuigen neerhaalde die het vuur op de Amerikanen zouden hebben ge opend. In Athene werd gisteravond ver klaard dat men niets wist van het bewuste incident en dat men geen protestnota van de Libiérs had ontvangen. Dit zei de woord voerder van het Griekse ministe rie van buitenlandse zaken, Soti- ris Kostopoulos. len in de sociale verzekerin gen en de vakantieregeling van deeltijdbanen ten opzich te van volledige banen weg gestreken. Verder zal de ves tiging van jongere zelfstandi gen worden vergemakkelijkt door geen belasting meer vooruit te heffen en zal het kleine ondernemingen met minder dan 100 man perso neel fiscaal aantrekkelijker worden gemaakt om extra personeel in dienst te nemen. De Belgische staat verleent tenslotte belastingkorting aan mensen die hun aanslag vrijwillig vooruit betalen. Premier Martens kondigde gis teren ook aan dat er eindelijk een oplossing is gevonden voor de enorme financiële moeilijkheden waarin het grootste Belgische staalcon cern Cockerill-Sambre zich al jaren bevindt. Vier grote ban ken hebben met de regering een akkoord gesloten voor de dekking van de schuldenlast van 2,6 miljard gulden alsme de voor toekomstig krediet van 540 miljoen gulden. Voor deze bankhulp, nodig als eer ste stap naar een gezondma king van de verouderde Bel gische staalindustrie, moet onder meer het handelsfonds voor 480 miljoen aan de ban ken in onderpand worden ge geven. De Belgische staat be houdt wel het recht om deze aandelen als eerste terug te kopen van de banken. Willy Martens. seerd zijn in onderhandelingen met de Poolse vakbond Solidari teit en de kerk dan tevoren, aldus een verklaring van de NAVO- ambassadeurs. Zij constateren ook dat er geen enkel teken van verminderde Sowjet-druk op Po len is. De NAVO-ambassadeurs hebben de maatregelen besproken die door de NAVO-lidstaten inmid dels afzonderlek of gezamenlek al zijn genomen. Deze maatrege len betreffen ondermeer beper king van de kredietfaciliteiten, vermindering van het Sowjet- aandeel in de Transatlantische koopvaardij, uitstel van bespre kingen over transportverdragen en beperking van de overdracht van technologie. In dit gevaneer- de pakket zijn gisteren voor zover bekend geen belangrijke nieuwe sancties door de verschil lende landen opgenomen. Het overleg over verdere sancties wordt voortgezet, evenals het be raad om te voorkomen dat het ene land de sancties van het an dere land zou doorkruisen Dit laatste slaat vooral op mogelijke Europese ondermijning van Amen ka an se maatregelen. Een voorbeeld daarvan is het door de VS bestreden gasproject tussen West-Europa en de Sowjet-Unie. Deze zaak werd gisteren echter door de VS niet ter sprake ge bracht wegens de politieke ge voeligheid. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de toe komst van de Westduitse sociaal-liberale regering de monstratief afhankelijk gemaakt van de toestemming van het parlement over het zogenaamde banenplan. WEST-BERLIJN (Reuter) - Een Westberlijnse firma heeft jarenlang ille gaal een ingredient voor gifgas vervaardigd en naar Israel verscheept, zo heeft de ofïicier van justitie van West-Berlijn gisteren bekend ge maakt Het bedrijf, de chemische maatschappij Ferak. is ervan beschuldigd thio- fosgeen te hebben vervaardigd, een produkt dat wordt gebruikt voor het maken van gifgassen zoals die m de Eerste Wereldoorlog zijn toege past. Produktie van alle soorten oorlogsmateriaal betekent een schen ding van de decreten van de geallieerden van de Tweede Wereldoorlog, die officieel nog steeds West-Berlijn besturen Ferak heeft tot 1979 zes jaren lang thiofosgeen vervaardigd en na 1977 ongeveer 1,6 ton van het spul uitgevoerd, voornamelijk naar Israël, aldus het kantoor van de officier van justitie. Gemaskerde guerrilla's doorzoeken een bus op de toegangsweg van de Salvadoriaanse stad Usulutan, waarop door hen een aanval is ondernomen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9