VS tegen ove El Salvador rleg in YS snappen Egypte niet Feeststemming zoek bij Franse communisten Onenigheid binnen NAVO over Madrid -C Steen trof auto Amerikaanse vice-president "■"-ssaaBsr-. vloerbedekking] cS5S«K=M: Brief verzet propaganda Hotel Noordz Milieuramp dreigt door zure regen SCHILDER-EN BEHANG WERK^M WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 Buitenland i p De speciale oproerpolitie rukte uit, omdat gedacht werd dat een projec tiel de auto van George Bush had getroffen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Een wijle heeft Amerika verondersteld dat een nieuwe aanslag was ge pleegd op een van zijn politieke leiders: de auto van vice-presi dent George Bush (op weg naar kantoor) werd midden in de stad geraakt door wat de veiligheids diensten aanvankelijk omschre ven als „een projectiel". Een V- vormige deuk in het dak van het degelijk gepanserde voertuig, wees naderhand op een voltref fer, zij het dat de geheime dienst toen al tot de conclusie was ge komen dat het „projectiel" geen kogel was, maar vermoedelijk een steen of een stuk beton van een bouwproject dat de vice-pre sident passeerde. De aanvankelijke paniek was aan zienlijk. Niet alleen werd een stuk binnenstad midden in het spitsuur hermetisch afgesloten, maar bovendien rukte de specia le oproerpolitie uit, de „Swat"- teams. met hun kogelvrije vesten en karabijnen. Scherpschutters werden niet ontdekt. De veilig heidsdienst heeft wel elke steensplinter opgeraapt die maar te vinden was in de buurt van het gebeuren. „Niets aan de hand", verklaarde Bush, ..gewoon een -boem en doorrijden naar kantoor". De au to werd onmiddellijk naar een la boratorium gereden om vast te stellen of soms metaaldelen op de plek van inslag waren achter gebleven. Een steen dus, bleek het te zijn geweest. De geheime dienst die onder beheer van het ministerie van financiën voor de veiligheid van het Witte Huis i graag weten WASHINGTON, SAN SALVADOR (GPD/AFP/UPI) - De Amerikaanse regering is niet van plan onderhandelingen te bewerkstelligen tussen de verzetsstrijders en de regering in El Salvador. Minister van buitenlandse zaken Alexander Haig liet dit gisteren weten aan de machtige senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Haig deed de brief van vijf guerril laleiders, waarin zij president Reagan vragen de militaire hulp aan hun land stop te zetten en onderhandelingen tussen verzet en regering na te streven, af als een propagandastunt en onder deel van een wereldwijde pers campagne tegen het beleid van de VS tegenover El Salvador. Hij weigerde details te noemen over acties die de VS zouden kunnen ondernemen tegen Cuba en Nicaragua als tegenmaatregel voor de hulp die deze landen aan het Salvadoriaanse verzet bie den. "Wij overwegen een reeks van maatregelen - politieke, eco nomische en op het gebied van de Amerikaanse nationale veilig heid - als antwoord op de Cu baanse interventie op dit half rond". Onmacht De Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thomas O'Neill, heeft intussen gezegd dat de Amerikaanse rege ring er goed aan zou doen onder handelingen te stimuleren. De Democraten die in het Huis van Afgevaardigden de meerderheid hebben, zitten in hun maag met de onmacht die voortvloeit uit het feit dat zij geen fondsen kun nen blokkeren nadat de presi dent de verzekering heeft gege ven dat in El Salvador de men senrechten beter dan voorheen worden gerespecteerd. Niette min wijzen berichten van corres pondenten uit El Salvador op re cente massamoorden door rege ringstroepen. Volgens de Demo craten is El Salvador een "bo demloze put" en vormt de rege ring daar een regime van grove onderdrukking. Stad veroverd Verzetsstrijders hebben gisteren de Salvadoriaanse grensstad Nueva Trinidad veroverd. Bij de strijd zouden ongeveer honderd om het leven zijn geko- Onder de doden zouden de com mandant van Nueva Trinidad en elf soldaten zijn. Ook burgers zouden onder de slachtoffers zijn. De strijd in El Salvador is de afge lopen weken steeds heviger ge worden. Het radiostation van de guerrillabeweging, radio-Vence- remos, riep boeren en arbeiders op de wapens op te nemen-tegen de junta om de strijd voor de vrij heid te versnellen. Het voorspel de voor de komende dagen nieu we aanvallen en veldslagen. Vo rige week schakelde het verzet bij een aanval op de luchtmacht basis Ilopango bij de hoofdstad San Salvador meer dan de helft van de Salvadoriaanse lucht macht uit. De VS zullen nu 140 miljoen gul den onmiddellijke hulp zenden onder meer ter vervanging van, de vernietigde vliegtuigen en he licopters. Met de al gevraagde gelden komt de militaire hulp op een totaal van ruim 200 miljoen gulden. In een later stadium zal de Amerikaanse regering voor stellen indienen om ook nog 250 miljoen gulden aan economische hulp aan El Salvador te verstrek ken. De Egyptische president Moebarak kreeg Haig een warm onthaal in de VS. Moebarak bezoekt Washington 'He. ..pij,nie, versneden nie. versneden.) i°„P,éUr,'e 7' Van/ w!^e™ 400 cm br«d Jan gC 7 ,y•-•nupcrstr. mtr. 65, 00 O 90,- gemêleerd en bruin 400 rm k ".bcr- ca™cl- n" per strekkende meier ®ed' van 289,-, f i55 ouZ"s™f,rdëenn°ppema'',(,op 4oocmbrced.vL;^~r:,kr17c "mei. linde en wil va„/JJ k'euren slrekkende meier -5.-. nu per Leveringfrankohuis.) 4-^5, {"lichtingen en stalen: donderdag 4 februari van 17 tot 21 uur KW.Boulevard 8 Noordwifk (Vcm onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig is onlangs twee maal naar het Midden-Oosten ge reisd om na te gaan welke teke nen van leven de akkoorden van Camp David nog vertonen. Hij is niet opgewekt teruggekomen en de teneur van zijn boodschap was, dat er geen vooruitzicht be staat op een spoedige overeen komst ten aanzien van een Pale stijnse zelfstandigheid. De over dracht van het laatste stuk Sinai aan Egypte vormt zodoende voorlopig de bekroning van de vrede tussen Israël en Egypte,, die in het buitenverblijf van de Amerikaanse presidenten werd gesmeed. De Egyr -he president Hoesni Moeba». bezoekt op het ogen blik Washington. Hij heeft sinds hij Sadat opvolgde al een aantal kaarten op tafel gelegd, waar de VS wat vreemd tegen aan kijken. Niet alleen kocht hij gevechts vliegtuigen in Frankrijk, Moeba rak vroeg ook Russische experts terug, die zijn voorganger in een radicale maatregel had verban nen. Afgezien daarvan is het dui delijk dat Moebarak banden met andere Arabische staten pro beert te herstellen, die vanwege de vrede met Israël waren ver broken en dat hij zoekt naar aan sluiting voor althans een deel van zijn politieke doelstellingen bij de groep van niet-gebonden landen. Nu Israël zich definitief lijkt te hebben ingegraven in het voor heen barre landschap van de Go- lan-hoogte en onder geen voor waarde van de Palestijnen meer wil maken dan politiek onderho rigen, wordt zelfs die vrede met Egypte al een kwestie waaraan binnenskamers in de centra van Amerikaanse macht soms wordt getwijfeld. Het is opmerkelijk dat de VS geen welomschreven beleid voor het Midden-Oosten hebben, dat ontsnapt aan de be perkte kwaliteit van het verlang lijstje. De initiatieven van Ameri kaanse zijde zijn soms onthut send voorspelbaar en hebben als smaakmakende elementen voor al twee gegevens: energie en wa penleveranties. Ongetwijfeld zal de Amerikaanse regering Moebarak optuigen met beloften van vriendschap, vre- desgaranties en meer moderne wapens. Maar de VS zijn er blijk baar nog niet achter wat zij aan moeten met een Egyptisch staatshoofd, dat blijkbaar ope ningen maakt naar het in de VS verachte Libië (dat zijn grenzen weer even heeft geopend met Egypte) naar de Sowjet-Unie (hervatting van diplomatieke be trekkingen tussen Moskou en Cairo moet worden verwacht na de vraag om technische bij stand), naar de Saoedi's (die tot over hun oren in het profijtelijke Egyptische bank- en toenstenbe- drijf zitten) en naar de Fransen (altijd hengelend naar invloed in het Midden-Oosten, voorstan ders ook van het zogenaamd „Europese initiatief'). BRUSSEL (ANP) - De zure regen, die in Noordwest-Europa neer daalt, is Europa's ernstige mi lieuprobleem. Als gevolg van de hoge zuurgraad van de regen is reeds aanzienlijke schade toege bracht aan de natuur, landbouw en gebouwen, terwijl de volksge zondheid wordt bedreigd. Als nu geen maatregelen worden geno men, zal een milieuramp niet lan ger uitblijven. Deze bezorgdheid uitten gisteren de deelnemers aan een twee daagse conferentie van het Euro pese milieubureau EEB in Brus sel, waarbij 64 grote milieu-orga nisaties in de EG-landen zijn aangesloten. De gevolgen van deze luchtveront reiniging, die ligt in een gordel van Engeland over Noord-Frank rijk, België, Nederland en het Duitse Ruhrgebied naar Oost- Duitsland, Polen en Rusland, zijn aanzienlijk. De vissen in de verzuurde meren gaan uiteinde lijk dood, terwijl bomen en plan ten door de verzuurde regen langzamerhand afsterven. In Ne derland zijn deze gevolgen het merkbaarst in de Brabantse ven nen en op de Veluwe. De op brengst in de land- en tuinbouw wordt minder. De schade in de komende paar jaar schatten de milieu-organisaties op eert bedrag van minstens vyf miljard gulden, maar dat kan even goed dertig miljard gulden worden. Om de luchtverontreini ging tot een redelijk niveau terug te dringen is een bedrag van vyf tot tien miljard gulden nodig. binnenschilderwerk buitenschilderwerk behangwerk leverantie behang isolatie glas etc. etc. OUDE NIEUWVEENSEWEG I nieuwveen 01723-9541 De Franse communisten gaan allerminst in een feeststem ming naar hun 24e partijcon gres, dat doze week in de grauwe Parijse fabrieksbuurt Saint Ouen gehouden wordt. Hun verkiezingsnederlaag van vorige zomer zit hen nog in de benen. Dat ze vier mi nisters hebben in de rege- nng-Mauroy is maar een ma tige vreugde; iedereen weet dat de communistische en so cialistische regeringspart ners erop uit zijn elkaar naar de andere wereld te helpen. De populariteit van partijlei der George Marchais heeft bovendien zijn absolute diep tepunt bereikt. En om wat extra zout te strooien in de wonden van de Franse com munistische horigheid aan Moskou, zijn er twee vreem de heren op het Parijse vlieg veld van Orly neergedaald, die zich als gast van het con gres komen aanmelden, maar voor een deel van de kamera den gemist hadden kunnen worden als kiespijn. De komst van Czyreck en Ba- ryali heeft meteen de voorpa gina's van de Franse kranten gehaald en de toch al zo in diskrediet geraakte commu nisten nog meer schade toe gebracht. Minister van bui tenlandse „beperkingen" Cheysson heeft, door Czy- reck bij zich te vragen, bo vendien weer een van zijn be roemde stommiteiten uitge haald, die nog lang in de Franse media zullen naschal len. Tenslotte is Czyreck mi nister van buitenlandse za ken van de Poolse dictator generaal Jaruzelski. Hij heeft bij aankomst luid verkon digd nogal wat tijd over te hebben. En de Fransen hiel den toen hun hart vast of Cheysson erin zou trappen en ja: hij trapte erin. Schaduw Nadat de Westduitse bonds kanselier Schmidt zyn 'par tijgenoot' president Mitter rand had moeten komen uit leggen waarom men in Bonn de Pool ontvangen had, en de Franse socialisten eens hun woede hadden geuit over de toenmalige president Gis- pard, die Sowjet-leider Breznjev in Warschau was gaan opzoeken om „over Af ghanistan te praten", is Cheysson nu dezelfde weg in geslagen. Dat feit zal zeker de v eerste dag van het congres - en de openingsrede van George Marchais - overscha duwen. Ook de aanwezigheid van Mah- mud Baryali draagt niet tot de feestvreugde bij. Hij is, als verantwoordelijk voor de buitenlandse betrekkingen van de communistische par tij van Afghanistan, naar Saint Ouen gezonden en heeft al meteen na aankomst in behoorlijk Frans een aan tal interviews weggegeven. In een van deze gesprekken ontkende Baryali dat er van enig verzet in Afghanistan sprake was. Toen de intervie wer echter vroeg of de op standelingen „door de Ame rikanen bewapend" werden, drukte hij daarmee vakkun dig op een andere knop in het computerbrein van Baryali en kwam het standaardbe- toog tevoorschyn waaruit bleek dat de Amerikanen de - niet bestaande - opstandelin gen op imperialistische wijze aan het bewapenen waren. De rede van George Marchais is een werkstuk waaraan de knapste koppen van de party wekenlang hebben gewerkt. Sinds Marchais in 1970 de partijleiding van de zieke Waldeck Rochet overnam - „er was eenvoudig niemand anders dan Marchais" - ver loor de PC meer dan een kwart van zijn kiezersaan- hang. ingegaan met de stelling dat socialistenleider Mitterrand met „rechts heulde" en hij had voortdurend geëist dat er communistische ministers in het eventuele eerste rode ka binet zitting zouden hebben. Iedereen weet nu dat deze eis was gesteld in de hoop dat de socialisten daarmee de ver kiezingen zouden verliezen. En hoewel het communisti sche bevel officieel geluid had om bij de presidentsver kiezingen niet naar de stem bus te gaan, bleek later de op dracht van Marchais in het geheim wel te gaan, niet om op Mitterrand te stemmen, maar op de toenmalige presi dent Giscard. Beide bevelen werden genegeerd: Mitter rand won op basis van een opzienbarend gezamelijk so- cialistisch-communistisch stemmental. De communistische partijlei ding kwam na deze immense nederlaag met het antwoord op de vraag hoe dat alles had kunnen gebeuren: het was al lemaal de schuld geweest van de partijleiders van voor de tijd van Marchais, die niet snel genoeg de bakens zou den hebben verzet in de rich ting van „de nieuwe tijd". De ze stelling zou op het partij congres in Saint Ouen uitvoe rig uit de doeken worden ge daan door Guy Hermier, een expert in het fabriceren van elke gewenste waarheid. Herverkiezing Als zich dus geen onvoorziene ongelukken voordoen, zal George Marchais aanstaand weekeinde „met overweldi gende meerderheid" worden herkozen, maar daarmee zou voor de partijleiding het pro bleem niet uit de wereld zijn. Het ritueel van de partijda gen was maar schijn. De werkelijkheid is gruwelijker. Met - volgens de opiniepeilin gen - nog maar tien procent aanhang onder het kiezers volk zal de PC niets te dol zijn om maar de aandacht te trekken. •In dit verband valt vooral te let ten op de communistische vakbond CGT. Zijn nieuwe leider Krasucki begint de re gering erover aan te vallen dat „de verandering niet snel genoeg komt". De partij zal zeker het onbehagen over on vermijdelijke mislukkingen van de regering ongebreideld uitbuiten. Dat de vier com munistische ministers eerder zullen uittreden dan voor de kantonale verkiezingen van volgend jaar is echter on waarschijnlijk. Ook binnen de regering loert voor Marchais gevaar. De aanvoerder van de equipe van vier communistische mi nisters is Charles Fiterman, minister van transport, een van Marchais' persoonlijke ideologische plannenmakers. Fiterman doet het als minis ter goed en zijn taal blijft de taal van de regering-Mauroy, dus zonder excessen. Geen wonder dat Fiterman bij de achterban in sympathie stijgt en hard bezig is partijleider Marchais te overschaduwen RUDOLPH BAKKER poole berber, camel, linde DEN HAAG (GPD) - De NAVO-bondgeno- ten zijn het nog volstrekt niet eens over de te volgen taktiek bij de hervatting van de vervolgconferentie van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa, volgende week in Madrid. Als antwoord op de gewijzigde situatie in Polen - vol gens alle NAVO-landen een schending van letter en geest van de Helsinki-ak- koorden - willen de VS de vergadering het liefst na de openingszitting meteen verdagen tot de herfst. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Genscher is hiertegen in het geweer gekomen via een brief aan zijn Amerikaanse collega Haig. Omdat de NAVO-bondgenoten zich heel goed bewust zijn van het feit dat eenheid binnen de NAVO over hun optreden in Madrid van het grootste belang is voor de geloofwaardigheid ten opzichte van de Sowjet-Unie, wordt in Brussel aanstaan de vrijdag verder gepraat. Genscher wil beslist niet als eerste van de onderhande lingen weglopen. „Wij behoren toch ze ker de Sowjet-Unie niet het plezier te gunnen om het land uit zijn lastige positie in Madrid te bevrijden", schrijft Gen scher. In Den Haag wordt met belangstel ling gewacht op een waarschijnlijk com promisvoorstel van de neutrale landen op de conferentie, waardoor de kans op uit eindelijke overeenstemming in Madrid niet geheel onmogelijk wordt. Op 9 en 12 februari voeren in Madrid alle ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen (inclusief Haig, die vervol gens nog enkele Europese hoofdsteden aan zal doen) demonstratief het woord over de schending van de mensenrechten in Polen en dc Russische „inmenging" in de Poolse aangelegenheden. Bij de ak koorden van Helsinki hebben alle Euro pese landen (minus Albanië) en de Ver enigde Staten en Canada hierover afspra ken gemaakt, die door Polen en de Sow jet-Unie worden geschonden.Normaal worden de delegaties geleid door speciale ambassadeurs, waardoor het aantreden van de ministers een demonstratief ka- rakter krijgt Met de brief van Genscher aan Haig, op in directe wijze door het ministerie van bui tenlandse zaken in Bonn toegegeven, is duidelijk geworden dat de Amerikanen en de Westduitsers grondig van mening verschillen over hun opstelling na de „de monstratie" Volgens Genscher behoren de NAVO-partners „in geen geval het Sowjet gedrag inzake Polen zo te honore ren dat wij de Sowjet-Unie de pynfijk- heid besparen duidelijk m de kwestie van de mensenrechten stelling te nemen... Ik herhaal steeds dat het Westen niet als eer ste van de onderhandelingstafel dient weg te lopen". In diplomatieke NAVO-kringen wordt ove rigens verwacht dat, mochten de VS haar bondgenoten niet naar de hand kunnen zetten, ze eieren voor hun geld zullen kie zen en de harde Ujn verlaten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9