'Zonodig stoppen met subsidies' c "Het klinkt raar, maar je raakt er aan gewend "Geen reorganisatie sportpark" Sombere toon in voorlopig VYD-verldezingsprogramma Honderdjarige inWassenaar le/cfee agenda Terugval in Zoeterwoude van aantal scholieren, Man (81) overleden na ongeluk LEIDERDORP "We willen niet allerlei 'leuke dingen' voorschotelen zonder ons te bekommeren over de vraag of de burgers wel in staat en bereid zijn de kosten te dragen". Het voorlopige verkiezingsprogramma van de WD in Leiderdorp heeft een sombere toon. "De bomen groeien niet meer tot in de hemel", "dor hout kappen" en "minder nuttige activiteiten afstoten" zijn frases die centraal staan in de financiële paragraaf. Stad en rand WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 Toch stelt de WD geen extra ver hogingen van de gemeentelijke belastingen en tarieven in het vooruitzicht. Alleen een verho ging vergelijkbaar met de inflatie is voor de liberalen aanvaard baar. Om de begroting toch slui tend te krijgen zullen alle ge meentelijke taken en subsidies "permanent" bekeken moeten worden. "Zonodig moet dat lei den tot stopzetting; nieuwe ta ken en subsidies kunnen alleen worden aanvaard wanneer oude worden afgestoten", zo schrijft de WD. Woningbouw Verscheidene voorwaarden op het gebied van woningbouw zouden volgens de WD minder strin- Gehner eerste op lijst voor verkiezingen LEIDERDORP - De WD- kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen vertoont geen enkele verras sing. De huidige vijf raadsle den staan ook op de eerste vijf plaatsen. Irma Gehner, nu wethouder, staat zoals al gemeen werd verwacht eer ste op de lijst. Fractieleider Stuivenberg volgt op de tweede plaats. Derde op de voorlopige lijst staat het raadslid Scheffer. vierde mevrouw Huigen en op een vijfde plek staat Kruidenier. De lijst wordt op de ledenver gadering van volgende week donderdag definitief vastge steld. gent gehanteerd moeten worden. Het zogenaamde anti-speculatie- beding (om te voorkomen dat een koper van een nieuwe wo ning deze binnen korte tijd weer met winst - doorverkoopt) moet minder vaak worden ge bruikt. Het bezitten van een eigen woning, vooral voor mensen met een laag inkomen, staat hoog in het libe rale vaandel. Onderzocht moet worden of de goedkope woning wetwoningen verkocht kunnen worden aan de bewoners. Jonge ren moeten zoveel mogelijk ge huisvest worden in de bestaande woningen. Met de wensen van minder-validen moet bij de bouw van nieuwe woningen re kening worden gehouden. Het vrijwilligerswerk staat in een apart hoofdstuk van het voorlo pige WD-programma. Vrijwilli gers moeten - ondersteund door beroepskrachten - ingeschakeld worden bij het zogenaamde wel zijnswerk. De WD denkt hierbij aan een vrijwilligerscentrale, die voorlichting zou moeten geven over vorming, training en bege leiding van vrijwilligers. Meer mensen die buiten het ar beidsproces zijn geplaatst, moe ten worden ingeschakeld bij het vrijwilligerswerk. Bedrijven De mogelijkheden voor het mid den- en Ideinbedrijf moeten wor den verbeterd. De WD wil dat de gemeente een actief wervings- en voorlichtingsbeleid gaat voe ren om zo ondernemers Leider dorp binnen te loodsen. Uitbrei ding van het winkelbestand - nu Winkelhof af is - moet voorzich tig gebeuren, zodat er niet te veel winkels komen in Leiderdorp. Overigens vinden de liberalen dat het milieubeleid er niet is om on dernemers te weren. "De Hinder wet moet niet worden gezien en WASSENAAR - Het Sophiekehuis in Wassenaar heeft de hon derdste verjaardag gevierd van de heer A. Brak. Burgemeester Staab en wethouder Van der Klaauw zetten de jarige in de bloe metjes. Ook kreeg hij een gelukstelegram van de secretaresse van koningin Beatrix. Brak werd een eeuw geleden geboren op de boerderij Berenstein aan de Raaphorstlaan. Hij is middenstander geweest in Den Haag en Leiden. Uiteindelijk vestigde hij zich echter weer in Wassenaar. Ondei R. Feenstra en L F M. Brandwijk; A. de Haan en H F Veilbnef, A. Anneveld en S k M van der Valk; P H Smits en A£ i Proouc. C F Langezaal en W C de en M J Hartevelt, G C. Pinas Ckaong; R de Meij en G E. de Jong; A J. Pracht en P.J.M. van Leeuwen. R R de Haas en M M van den Broek. B J. Stegeman en J. Wiebes. Gehuwd: R L van Es en C.J.V van Egmond. E. Dubbeldcman en L. Schouls, W. Rijs- bergen enG.J.M. Krapels; D. van Delft en M.A. van Dyk. Kettingbotsing op rijksweg 4 LEIDERDORP - In Leiderdorp zijn vanochtend op de rijksweg 4 ter hoogte van de weg naar Hoogmade zeven auto's op el-" kaar gebotst. Niemand raakte ge wond. Het verkeer kwam plotse ling tot stilstand doordat geke ken werd naar een automobilist die met pech langs de weg stond. De achterop komende auto's konden niet meer op tijd tot stil stand komen en knalden alle maal tegen elkaar. gehanteerd als een instrument .om bedrijven het leven zuur te maken", aldus het programma. Wel vindt de WD dat het milieu beleid gericht moet zijn op het voorkomen van vervuiling. Als dat dan toch gebeurt moet de vervuiler de kosten van het op ruimen betalen. Op het gebied van de gezondheids zorg is het WD programma zeer kort. Er zijn vier punten die de liberalen extra aandacht willen geven. Zo moet er meer samen gewerkt worden tussen de huisartsen, maatschappelijk werkster en wijkverpleegkundi gen (de zogenaamde eerste lijns voorzieningen), de buitenlandse werknemens moet bijzondere aandacht krijgen en er moet voorlichting op scholen worden gegeven om drug- en alcoholver slaving te voorkomen. Verder wil de WD nieuwe huisvesting van de kruisverenigingen bevor deren. Sporthal In het voorlopige programma komt de WD ook weer terug op een stokpaardje van de partij. De WD wil nog steeds - ondanks de slechte financiële situatie - dat er een sporthal komt. In het programma wordt gevraagd om een onderzoek naar de "realise ringskansen van een sporthal". Er moeten mogelijkheden worden geschapen voor volwassenen die avond- of dagonderwijs willen volgen. Als dat niet alleen in Lei derdorp kan worden gereali seerd dan moet het in samenwer king met buurgemeenten. Overi gens wil de WD extra aandacht besteden aan kinderen met ach terstandsmoeilijkheden. De peu terspeelzalen kunnen bij het op lossen van dit probleem een "po sitieve rol vervullen". Net als D'66 en de PvdA willen de liberalen na de verkiezingen een college dat de meerderheid van de raad zo goed als mogelijk weerspiegelt. Het voordeel van een dergelijk college is dat de verschillende meningen in de ge meente in dat college worden vertegenwoordigd. Bij het he men van de besluiten kan daar dan ook rekening mee worden gehouden. De WD vergadert volgende week donderdag over het voorlopige programma, dat dan ook wordt vastgesteld. De ledenvergade ring (die openbaar is) wordt ge houden in de vergaderzaal van de Scheppingskerk en begint om acht uur. Na vijfde inbraak in twee maanden VOORSCHOTE^N Verbazing en teleurstelling wel, maar echte schrik was er al niet meer bij voor Frans Pannekeet, eigenaar van de kleding zaak 'Woodstock' aan de Leidseweg in Voorscho ten toen hij gisterochtend ontdekte dat voor de vijfde keer in twee maanden tijd zijn winkel na genoeg leeggestolen was. "Hoe raar het ook klinkt, maar je raakt er langzaam aan gewend", aldus de toch nog niet wanhopige eigenaar Pannekeet. Hij is er eigenlijk al zo aan gewend geraakt dat hij langzaam de tel is kwijt geraakt als hij het aantal diefstallen op een rijtje zet. Voor hem begon de ellende allemaal al halverwege het vorige jaar. In zijn zaak aan de Leidseweg in Voorschoten werd voor 27.000 gulden aan kleren gestolen. Daarop haalden onbekenden zfjn 'Woodstock'-zaak in Wassenaar helemaal leeg, schade: 250.000 gulden. In november werd opnieuw ingebroken in Voor schoten. De diefstal bleef beperkt. Maar vanaf december ging het pas echt fout. In de nacht van 16 december kwamen dieven via de achterdeur binnen en namen voor 73.000 gulden aan kleren mee. Een paar weken later, begin januari werd 's nachts de stijl van de voordeur eruit geslagen en verdwenen de inbrekers met kleren voor 84.000 gulden. Afgelopen weekeinde moest de voordeur het weer ontgelden. Met zuigers werd de deurruit eruit gehaald en verschaften onbekenden zich de toegang tot de zaak. De schade bedroeg 34.000 gulden. Met kunst en vliegwerk probeerde Frans Panne keet elke keer zijn voorraad op peil te houden ("de fabriek heeft niet alweer nieuwe voorraden voor me") en bracht zelfs kleding uit zijn zaak in Wassenaar naar Voorschoten over. Zo ook na de inbraak afgelopen weekeinde. In de nacht van maandag op dinsdag ging een stuk van de voor deur er echter weer uit. Voor 53.000 gulden werd nu aan kleren meegenomen. "Je wordt er langzaamaan nonchalant onder, maar ik kan je wel zeggen dat de lol er nu goed af is. Ik hoop binnenkort een alarminstallatie te hebben. Dan vul ik mijn voorraad hier weer aan. Halen ze dan nog een keer de winkel leeg dan geef ik het hier in Voorschoten op", zegt Frans Pannekeet. Volgens hem is er het afgelopen jaar nog een keer ingebroken, maar hij kan zich de datum niet meer precies herinneren. Wel werd in een vroege re zaak van hem in Weesp tot twee keer toe een poging tot inbraak gedaan. "Zoiets als hier gebeurd is, is niet meer bol te werken. Ik ben op zich wel goed verzekerd, maar voordat je het geld van de verzekering hebt, dat duurt zijn tijd. En in die tussentijd moet ik toch opnieuw investeren". Frans Pannekeet begrijpt niet hoe met de regelmaat van de klok kan wor den ingebroken in zijn zaak aan de drukke Leid seweg (gelijk bij het kruispunt tegenover het ge meentehuis) zonder dat iemand iets gehoord of gezien heeft. Vooral de laatste inbraken via de voordeur moeten nogal wat lawaai met zich mee gebracht hebben. Bovendien kan een dergelijke hoeveelheid kleren volgens hem alleen meegenomen zijn met een (kleine) vrachtwagen. Ook moeten de dieven nogal wat tijd gehad hebben. "Na de eerste in braak hebben wij hangertje voor hangertje tegen overgesteld aan elkaar opgehangen. Dat bete kent datje elk kledingstuk apart met het hanger tje van de stang moet nemen. Je kunt niet alle kleren er in één keer vanaf halen. Toch hebben ze het nu weer gepresteerd om de winkel leeg te halen. Ze hebben zich de tijd genomen anders hadden ze de kleren wel van de hangers ge scheurd". Na de inbraak op 16 december wilde zijn verzeke ringsmaatschappij dat hij een alarminstallatie zou aanleggen. De installatie die hij wil hebben moet echter eerst goedgekeurd worden door de verzekering. Zijn offerte voor het alarm ligt nu nog ter goedkeuring bij de verzekeringsmaat schappij "Het was zinloos voor mij om op eigen houtje al een alarm aan te leggen. Stel dat er dan weer in gebroken wordt. Dan wordt ze alsnog door de verzekering afgekeurd en ben ik het geld kwijt". Pannekeet wil zijn zaak niet eerder gaan volhan gen voor de goedkeuring voor het alarm er is. "Als de verzekering uiteindelijk zegt dat er nog tralies voor moeten dan doe ik dat ook nog". De politie van Voorschoten laat nog niks los over eventuele vermoedens rond de inbraken. "Voor ons zijn er nog een heleboel vraagtekens", aldus een politiewoordvoerder. B en W antwoorden Visser (PvdA) VOORSCHOTEN - Er is volgens burgemeester en wethouders van Voorschoten, gezien het ad vies van de raadscommissie voor sport en recreatie geen sprake van een reorganisatie van het sportpark 'Adegeest'. "De nu aangelegde accommodaties voor de veldsporten hebben hun ei gen specifieke bestemmingen. Wijzigingen in oppervlakte en ander dan veldsportgebruik zijn niet voorgenomen", zo ant woordt het college van B en W op vragen van het PvdA-raadslid Visser omtrent de plannen met het sportpark. Visser vroeg zich vorige week af in hoeverre berichten over een reorganisatie juist waren. Hij dacht daarbij aan berichten over de splitsing van Randstad Sport in twee afzonderlijke organisa ties, plannen voor een tweede tennispark en plannen om vel den te gebruiken als golf-oefen- terrein. Hij wilde weten van het college of de stichting Openbare Golf in Den Haag toezeggingen zijn gedaan met betrekking tot verhuur van grond gelegen naast het sportpark. B en W laten daarop weten dat be sprekingen met de stichting zijn gevoerd over verhuur van de grond en huur van veldaccom- modaties. Zij merken daarbij op dat het om grond gaat die niet naast het sportpark maar naast het terrein van zwembad 'Het Wedde' ligt. 3 en W geven op verdere vragen van Visser toe op de hoogte te zijn geweest van besprekingen omtrent de plannen. Zij verwij zen daarbij onder andere naar het antwoord op vragen van de PvdA/PPR in de begrotingsver gadering. Verder merken zij op Wetten In de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is donder dagavond de tweede bijeen komst waarin de aanwezigen een weg gewezen wordt in de doolhof van wetten en rechten. De tweede lezing in deze serie gaat donderdagavond over 'ju ridische zaken'. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij het K en O-gebouw aan de Splinterlaan 91. Medicijnen ma staan voor jongeren tussen 13 en 16 jaar. Met tenten trekt de groep naar een bos in Huy- bergen (Noord-Brabant). Er gaan 25 jongeren en ongeveer 8 begeleiders mee. Belangstellen den kunnen eens het kamp- spreekuur bezoeken dat elke donderdagavond tussen zeven en acht uur wordt gehouden in gebouw 'Taberna' aan de Julia- Vergaderen De stichting Jeugd- en Jongeren werk in Oegstgeest begint eind deze maand een cursus verga dertechniek. De lessen zijn ver spreid over een viertal donder dagavonden en worden gehou den tussen acht en elf uur. Be gonnen wordt donderdag 28 fe bruari. Inlichtingen kan men verkijgen bij de SJJO, telefoon 154773. dat uit realisering van het plan geen vernietinging van al ver richte investeringen voortvloeit. Ook geven zij aan dat er geen ho gere exploitatielasten voor de sportaccommodaties uit voort komen. "Integendeel, in plaats van hogere lasten voor de ge meente worden juist extra in komsten uit het gebruik van de accommodaties verkregen", al dus B en W. Het college antwoordt Visser ook nog dat de raad genoemde plan nen niet uit de pers hoefde te ver nemen. "Uit antwoorden op be- grotingsvragen en gepubliceerde besluitenlijsten van commissies is in de richting van de gemeen teraad voldoende informatie ge geven, op basis van de toen be kende gegevens en de stand van zaken. In de commissie voor sport en recreatie hebben drie le den van de gemeenteraad zitting, die uiteraard over alle informatie beschikken, welke voor vergade ringen in stukken wordt ver meld". B en W delen nog mee dat de be trokken raadscommissies begin deze maand over de zaak zullen worden geïnformeerd. WOENSDAG met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, dis cussieavond politiek Vrouwencafé over leidsterschap in de vrouwenbeweging, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, avond ge wijd aan het thema 'de man in de recla me'. 20 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de groep Munk of Qrang. Zoeterwoude - raadhuis, commissie fi nanciën. 20 uur. Leiderdorp - politiebureau Hoogmade- DONDERDAG Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr. 29 jan. tot 5 febr. door Haven Apotheek,Haven 18, tel. 120085 en Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn:121753. Leiderdorp.Zoeterwoude Rijndijk - Ge zondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe. vr. van 13 - 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. ZOETERWOUDE - Het aantal leer lingen dat in Zoeterwoude basis onderwijs volgt is kleiner dan de gemeente had verwacht. De grootste tegenvallers zitten bij het openbaar kleuteronderwijs in Zoeterwoude-Dorp en bij het rooms-katholieke lager onder wijs aldaar. Dit werd gisteravond meegedeeld in de raadscommis sie van onderwijs. Volgens het commissielid De Jong gaat het onderwijs op deze ma nier een aantal problematische jaren tegemoet. Hij weet de te rugloop in leerlingenaantal voor al aan het wegtrekken van agra riërs die vaak grote gezinnen hebben en rooms-kathoüek zijn. Bij een afnemend aantal leerlingen in het onderwijs wordt de werk gelegenheid van vele onderwij zers bedreigd. Ook eventuele nieuwbouw van scholen komt in het gedrang, daar eerst alle be schikbare lokalen in een ge meente vol moeten zitten. In Zoeterwoude kan dit consequen ties hebben voor de openbare school, die dan enkele klassen moet onderbrengen in het ge bouw van de rooms-katholieke scholen. Gisteravond werd tevens bekend dat de aansluiting van Zoeter woude bij de schooladviesdienst Leiden waarschijnlijk later een feit wordt dan-tot dusver werd aangenomen. Verwachtte men het komende schooljaar 1982/ 1983 al van de dienst gebruik te kunnen maken, wethouder Maan sprak gisteren openlijk zijn twij fel erover uit. VOORSCHOTEN - DeW-jari- ge Johannes Petrus van der Peet uit Voorschoten is gis termiddag na een verkeers ongeluk in het ziekenhuis overleden. Hij reed op zijn fiets even na één uur op de Schoolstraat in Voorschoten en sorteerde plotseling links voor. Daarop werd hij aange reden door een auto. Een voorlichtingsavond over het onstaan van en omgaan met me dicijnen vindt donderdagavond plaats in het Groene Kruisge- bouw aan de Berkenkade in Lei derdorp. De organisatie is in handen van het Georganiseerd Patiënten Overleg. Aanvang acht uur. Zomerkamp De stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest (SJJO) heeft voor komende zomer weer een vakantiekamp op het program- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 0O-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgeiden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bi| automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hooldredacteur: uitsluitendgiro 3203571 R D. Paauw tv.n. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement I 57.35 Per post 1 79.70 Ptv AJg redactiechef. J. M. J Poet p*r pos. I 30/30 J. Kroon (stad) LoM.nu^.o.eo jp M van dtr Uw Directie G. Koopman (f«Qto) Aangesloten p*j de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o e. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Commentatoren: A A v Brussel W. F. J. Wirtz Redactie stad en randoe meenten tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2