Omroepbeleid in Kamer gekraakt niii Verbod op bouw extra zomerhuizen voor kosten opdraaien" Minister moet maar Dozier: Ik werd gek van die harde rockmuziek,, Langs Vennemeer in Alkemade Straks ontvangst meer buitenlandse tv-zenders Fracties willen snel maatregelen Rumoer nevenbaan burgemeester Aantjes Werkplicht jeugd actueel Streek ALKEMADE/DEN HAAG De zomerhuisjes aan het Vennemeer bij Oud- Ade mogen blijven staan. Daarentegen hoeft Oud- Adenaar J.C. van der Poel er niet op te rekenen dat hij zijn plan om aan het meer nog eens 44 zomer huisjes te bouwen, kan uitvoeren. Dat blijkt uit de uitspraak die Gedeputeer de Staten (GS) hebben ge daan over de bezwaren die zijn ingebracht tegen een herziening van het plan Landelijk Gebied in Alke made. In het oorspronkelijke plan was voor een aantal stukken grond de bestemming "zomerhuisjes met toebehoren" aangegeven, maar dat vond in de ogen van de hogere overheden geen genade. Vandaar dat de gemeente be sloot die bestemming te wijzigen in "agrarisch bedrijf of sport, met uitzondering van water sport, met bijbehorende bebou wing". Dat schoot echter de bezitters van zomerhuisjes bij het meer in het verkeerde keelgat, want daar door werd hun eigendom in één klap illegaal verklaard. De huis jes zouden sterk in waarde dalen, zo vreesden ze. Daarnaast staan de huisjes er al weer een hele tijd, zodat de gemeente ze toch niet zo maar kon wegbestem- men, vonden de eigenaars. Ze maakten zich ook kwaad op de gemeenteraad, die niet inhoude lijk op hun bezwaren inging maar deze ongegrond verklaarde omdat straks het hele plan wordt herzien en daarbij de kwestie van de zomerhuisjes nog eens wordt bekeken. Ook Oud-Adenaar Van der Poel was boos. Omdat in het oor spronkelijke plan wel de moge lijkheid van zomerhuisjes was opgenomen had hij een bouw plan laten maken voor 44 van de ze huisjes, compleet met een ei gen zuiveringsinstallatie. Voor de nieuwe bestemming had hij ook al geen goed woord over: bij een bestemming "sport" de wa tersport uitsluiten in een gebied i waar alleen watersport is, is on zin, vond hij. Bovendien mag volgens deze bestemming bij voorbeeld wel een crossterrein VALKENBURG - Burgemeester Van 't Wout van Valkenburg houdt de mogelijkheid open dat al per 1 augustus van dit jaar in zijn gemeente met openbaar kleuteronderwijs zal kunnen worden begonnen. Hij zei tijdens de raadsvergadering van gisteravond dat dat dan wel in een gehuurd onderkomen zou moeten omdat nieuwbouw vol gens hem vóór die datum onmo gelijk is. De gemeenteraad van Valkenburg heeft zich gisteren unaniem ach ter het voorstel van B en W ge steld om aan de stichting van een openbare kleuterschool mee te werken. Die medewerking door de gemeente was mogelijk ge worden nadat de Kroon op ver Aanvang openbare kleuterschool al op 1 augustus zoek van de ouders van de toe komstige leerlingen van de school ontheffing had verleend op de regel dat minimaal dertig kinderen bij de stichting van zo'n school moeten staan inge schreven. Enkele weken geleden is echter bekend geworden dat voor Valkenburg met twintig toekomstige leerlingen genoe gen zal worden genomen. Op aandringen van raadslid Van den Broek (PvdA/PPR) hebben B en W in het gisteravond geno men besluit opgenomen dat in dien enigszins mogelijk de kleu terschool met ingang van het nieuwe schooljaar zal beginnen. Dit is volgens haar noodzakelijk omdat bij het ontbreken van zo'n begindatum de aanvraag om me dewerking van het ministerie vertraging zou kunnen oplopen. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen moet namelijk nu het raadsbesluit van Valken burg nog goedkeuren om naast de openbare lagere Valkenhorst- school een lokaal voor kleuteron derwijs te kunnen bouwen. Deze regeling is enkele jaren geleden van kracht geworden om het te verwachten aantal leegstaande schoollokalen als gevolg van het teruglopen van het kinderaantal in de komende jaren te beper ken. VALKENBURG - Het Valken- burgse raadslid Mizee (WD) wil dat de gemeente alsnog gaat pro beren om de bijna 22.000 gulden van het ministerie terug te krij gen die aan kosten zijn gemaakt om de bouw van lokalen voor christelijk kleuteronderwijs voor te bereiden. Mizee vindt dat nu het schoolbe stuur heeft besloten om de twee lokalen niet meer te bouwen om dat het aantal kinderen terug loopt, het ministerie voor de kos ten aansprakelijk is omdat dat zo lang met de toestemming voor de bouw heeft gewacht. Al in 1975 heeft het gemeentebe stuur van Valkenburg toestem ming verleend om met de voor bereidingen van de bouw te be ginnen. Het ministerie heeft ech ter pas in 1979 dit raadsbesluit bevestigd. Door dit lange uitblij ven van toestemming is de bouw van de lokalen steeds uitgesteld. Gebruikelijk is dat de voorberei- dingskosten later in de uiteinde lijke bouwkosten worden mee genomen en geheel voor rijks subsidie in aanmerking komen. Nu het schoolbestuur echter heeft besloten dat de uitbreiding van de christelijke lagere school niet meer doorgaat zit het met de hiervoor al gemaakte kosten. De gemeente is nu gevraagd deze te dragen. Volgens wethouder Schipper heeft het ministerie telefonisch al la ten weten niet voor de gemaakte onkosten te willen opdraaien. Hij zegde echter toe nog eens in Den Haag aan de bel te trekken. De gemeenteraad heeft wel beslo ten om het schoolbestuur alvast de onkosten te vergoeden. i de zomerhuisjes aan het Vennemeer. Ze mogen blijven staan. mogen er van de provincie beslist niet worden aangelegd, en dat geeft heel wat meer stank- en geluid soverlast dan zijn zomerhuisjes. Bescherming Met name die laatste kritiek van Van der Poel blijkt door GS te worden gedeeld: die keuren de nieuwe door de gemeente uitge kozen bestemming om die reden af. Immers, zo schrijven GS, op deze manier houdt de herziening helemaal geen rekening met de grote landschappelijke waarde die in het streekplan Zuid-Hol land Oost aan het gebied rond het Vennemeer wordt toege kend. De afwijzing van de bestemming betekent overigens bepaald niet dat Van der Poel van de provin cie zijn 44 zomerhuizen mag bou wen. Integendeel, want, zo schryven GS, hier is sprake van een "landschappelijk bijzonder kwestbaar gebied, een karakter waarmee het toestaan van nieu we recreatie onverenigbaar is. Derhalve kan aan Van der Poel's wens niet worden tegemoetgeko- GS vinden echter wel dat de al be staande zomerhuisjes moeten kunnen blijven staan. Hier is, vindt het provinciebestuur, spra ke van een gevestigd belang waaraan in het gemeentelijke plan "onvoldoende zwaarte wordt toegekend". In het be stemmingsplan is namelijk geen zogeheten overgangsbepaling opgenomen, waarin wordt gega randeerd dat al bestaande din gen ook mogen blijven. Voor zo'n bepaling is des te meer re den, aldus GS, omdat de ge meenteraad al heeft gezegd dat de bestaande zomerhuisjes mo gen blijven en binnenkort het he le plan opnieuw wordt bekeken. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het is vrijwel zeker dat bol lenstreek-bewoners - die zijn aangesloten op het kabelnet, binnenkort meer buitenland se tv-zenders kunnen ontvin gen. Een en ander blijkt uit de woorden van J. van Beek van het voor de aanleg ver antwoordelijke bedrijf Case- Volgens Van Beek is het over leg tussen de gemeenten en zijn bedrijf nog wel in volle gang. Hij veronderstelt ech ter dat het groene licht voor uitbreiding van het zender park niet lang zal uitblijven. Van Beek durfde zich niet uit te laten over de termijn waar binnen hij die uitbreiding verwacht. Momenteel kunnen inwoners uit Katwijk en ook Wasse naar die zijn aangesloten op de kabel al wel een groter aantal Belgische (BI.VI. I en II. BI.FR. I en II) en ook En gelse stations (BBC I en Ang- lia) ontvangen. In Katwijk werd zoals bekend al rond de kerstdagen het signaal van buitenlandse stations doorgegeven De Katwykers hebben nu de keuzemogelijk heid uit 11 kanalen, inclusief een informaUekanaal. In maart komt daar nog eens een zender, te weten de BBC II. bij. Het Katwijkse energiebedrijf heeft na goedkeuring door het gemeentebestuur de ei gen onderhoudsdienst op dracht gegeven het zender park uit te breiden. Een en ander hield in dat de techni sche faciliteiten plaatselijk werden aangepast Casema kent daartoe in Katwijk geen enkele bevoegdheid. Ofschoon de kwaliteit van het signaal van de vooral Engelse zenders nogal eens blijkt te variëren is de belangstelling voor de nieuwe zenders aldus Van Beek groot. "Mensen zien de nieuwe buitenlandse zenders bij vrienden of kenis- sen en krijgen daar dan ook belangstelling voor". In Was senaar was die interesse des tijds volgens Van Beek nog eens extra groot gezien de ve le buitenlanders die in deze gemeente wonen. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) VERONA - „Ik daag iedereen uit om acht of negen uur per dag naar harde rockmuziek te luisteren zonder daar sta pelgek van te worden. Hoe de jeugd dat uithoudt, weet ik niet". Dit was een van de commentaren van generaal James Lee Dozier op zijn ge vangenschap in handen van de Rode Brigades. Een van de discussies die hij met zijn bewakers had, ging met na me over de muziek die zij hem dwongen per koptele foon te beluisteren om te voorkomen dat hij zou horen wat er om hem heen gebeur de. „Na mijn protest kreeg ik de Rhapsody in Blue en ro mantische walsen", vertelde hij gisteren op een persconfe rentie in Verona. „Onze betrekkingen waren van het begin tpt het eind zake lijk; er is nooit sprake ge weest van enige vriendschap pelijke' toenadering". De overheersende herinnering aan de 42 dagen die Dozier doorbracht in het apparte ment in de buitenwijken van padua was er een van verve ling. Na een leven van wat hij zelf noemde „supersonische activiteit" op de NAVO-basis van Verona, was zijn gevan genschap vooral ondraaglijk DEN HAAG (GPD) - Met termen als „chaotisch", „vastgeroest", „beroerd" en „struisvogelpolitiek" is gisteren bij het begin van de behandeling van de be- groting-1982 van CRM in de Tweede Kamer het om roepbeleid van de laatste jaren de grond ingeboord. „Er is niet eens achter de ontwik- keligen aangehold, nee, men is gewoon stil blijven staan", zei WD-woordvoerder Keja. „Het bestel wankelt op z'n laatste be nen", betoogde Wilbers van D'66. „Gemeentebesturen smeken om beleid", verklaarde het PvdA-ka- merlid mevr. Van Nieuwenho- ven. De drie regeringsfracties - PvdA, D'66 en CDA - gunden minister André van der Louw voorlopig nog „het voordeel van de twij fel", omdat hij nog niet zo lang geleden is aangetreden en in fei te met de vuile was van zijn voor gangster, Til Gardeniers, is opge zadeld. Maar de liberale media deskundige Keja had zijn hoop op een vernieuwend beleid ten aanzien van de media al weer bij na opgegeven. Zijn vertrouwen in Van der Louw had een deuk opgelopen doordat deze de tele visieprogramma's van de Russi sche omroepsatelliet via de Ne derlandse kabel (Hellendoorn) had verboden, hetgeen Keja in BUSSUM - Burgemeester J. Aan- tjes heeft begin vorig jaar tot groot ongenoegen van zijn raadsfracties een stichting „Over de drempel" opgericht, die zich onder meer ten doel stelt om mensen met een be scheiden inkomen in staat te stellen zich een kwalitatief goe de woning aan te schaffen. De stichting Over de drempel werd op 7 januari 1981 inge schreven in het register van de Kamer van Koophandel in Veendam en is statutair geves tigd in de gemeente Vlagtwedde in de provincie Groningen, in welke gemeente de burgemeei.- strijd acht met het Verdrag van Rome. Verschillende fractiewoordvoer ders maanden de minister van CRM tot spoed, met name op het gebied van de lokale en regionale omroep, de kabel, de uitbreiding van de zendtijd, de piratenbe- strijding en het handhaven van de essenties van het omroepbe stel. Over dat laatste onderwerp was Wilbers (D'66) veruit het dui delijkst. Ontkoppeling Naar zijn oordeel wordt er op basis van abonnementen op program mabladen een „schijnveelzijdig- heid" in stand gehouden. Met on eigenlijke middelen wordt de be schikbare zendtijd verdeeld. Daarom vroeg hij de minister de mogelijkheden van een ontkop peling van lidmaatschap van een omroepvereniging en het abon nement op een omroepblad te onderzoeken. Hij zei daarbij een motie achter de hand te houden, die er op neer komt dat het aantal leden dat kiest voor de identiteit van een omroeporganisatie de maatstaf voor de zendtijdverdeling hoort te zijn en niet het abonnement op een blad met programmagege vens waarop alleen de omroep verenigingen het monopolie heb ben. Hij wil dat Van der Louw nog dit jaar met voorstellen voor wijziging van de Omroepwet komt. Rechtvaardig Het vonnis van de Groningse rech ter, dat net ook niet-omroepbla- den mogelijk maakt in uitgebrei de vorm programma-gegevens te publiceren, noemde Wilbers „ge rechtvaardigd". Ook de woord voerders van de WD en het GPV reageerden positief op het feit dat de NOS in het kort ge ding tegen het Nieuwsblad van het Noorden op alle punten in het ongelijk is gesteld. „Niet om dat", zei Keja, „wij het omroep bestel onderuit willen halen, rfiaar omdat we het de plicht van een krant vinden dat de lezers zo uitvoerig mogelijk worden voor gelicht. De christen-democraat Beinema betreurde het daarentegen dat een nog geldend contract tussen NOS en de dagbladen eenzijdig was verbroken. Op de actuele kwestie tussen de omroepen en het Nieuwsblad van het Noorden wilde hij, in afwachting van de uitspraak in hoger beroep, niet ingaan. Woordvoerster Jeltje van Nieu- wenhoven (PvdA) besprak de zaak van de programma-gege ven s helemaal niet en beperkte zich in haar speech tot de wens dat Van der Louw snel een lokaal omroepbeleid van de grond tilt, desnoods voorlopig met gebruik van experimenten. Ze wees erop dat de radio- en tv-piraterij hand over hand, zowel via de ether als via de kabel, toeneemt. Gemeen ten en bonafide belangstellen den zitten te springen op maatre gelen van de bewindsman. door het urenlang gedwon gen niets doen. „Af en toe stelden ze me vragen, altijd in het Engels", vertelde hij, „maar de rest van de tijd moest ik maar zien hoe ik me vermaakte". Een deel van de dag bracht hy door met patience spelen en verder dommelde hy vaak in op het veldbedje xn de tent waarin hy gevangen werd ge houden. „Donderdagmorgen had ik juist mijn ontbijt ge kregen en was ik weer half in- De Italiaanse president Perti- ni omhelsde gisteren de Ameri kaanse generaal Dozier, die vo rige week uit handen van de Rode Brigades werd bevrijd. geslapenn toen ik plotseling merkte dat er iets gaande was. Ik keek om de hoek van de tent en zag een van mijn bewakers met een pistool op myn hoofd gericht Op het zelfde moment werd hy om- DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Louw (CRM) houdt voorlo pig vast aan zyn idee om werklo ze jongeren met een bijstandsuit kering maatschappelijke werk zaamheden te laten verrichten. Nog deze maand komt hy met een nota over deze zaak De bewindsman zegt dat in een in terview in het blad vac de Jonge Socialisten in de PvdA Het gaat bij dit idee niet in de eerste plaats om een verplichting. ver gegooid en buiten ge vecht gesteld. Ik begreep meteen dat het de politie Dozier erkende dat het zijn ei gen schuld was geweest dat hy door de Rode Bngades kon worden ontvoerd. „Ik had geen enkele van de voor zorgsmaatregelen genomenn die iedereen me had aangera den. Van nu af zullen ikzelf en het hele NAVO-personeel wel beter oppassen Slechts in het uiterste geval, wanneer jongeren aangeboden werkzaamheden blyven weige ren, zouden sancties overwogen kunnen worden. De Tweede Kamer behandelt deze week de begroting van het minis terie van CRM De PvdA'er Buurmeyer en de WD'er Her mans vroegen gisteren in het de bat hoe het nu staat met de al en- krlc maanden geleden door dc minister gedane suggesties. Teheran laat Brit na 17 maanden vrij LONDEN (AFP) - De Britse za kenman Andrew Pyke, die sinds zeventien maanden zonder vorm van proces in Iran werd vastge houden, is vrijgelaten, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Londen meegedeeld De 42-jari- ge Pyke is in handen gegeven van de Zweedse diplomatieke vertegenwoordiging, die de Brit se belangen in Iran behartigt. Py ke zal deze week naar Engeland terugkeren. De zakenman werd in augustus 1980 op de luchthaven van Tchc ran gearresteerd toen hy op het punt stond Iran te verlaten. De Iraanse autoriteiten lieten MD> vankelyk weten hem te willen vervolgen wegens spionage, maar tot een proces kwam het nooit. Pyke's arrestatie viel prak tisch samen met die van drie Britse missionarissen, die in fe bruari van het vorig jaar vry kwamen. "Actieplan voor openbaar bestuur elk jaar nodig" DEN HAAG (GPD) - De miUoe- nennota. die het kabinet elk jaar op Prinsjesdag aan het parle ment aanbiedt, moet vergezeld gaan van een „actieprogramma" Hierin moeten de belangrykste zaken worden opgesomd, die per se in het jaar daaropvolgend moeten worden geregeld Het ka binet Van Ag' r ven al dit jaar met deze procedu re te beginnen. Dit heeft mr. H D Tjeenk Willink, dc nieuwe regeringscommissaris reorganisatie ryksdienst, giste ren op een eerste byeenkomst met de pers gezegd. Het is een van dc aanbevelingen van dc zo geheten commissie-Vonhoff voor een verbeterde werking van het openbaar bestuur Door het slechte Ainctioneren van het openbaar bestuur ligt het tempo van de besluitvorming van dc regenng zo laag. dat be leid niet meer binnen een kabi netsperiode van vier is te verwe- zenlyken. meent Tjeenk Willink. Centrale vraag voor de regenngs comissans wordt dc komende tyd hoe een kabinet dat een be leid wil voeren, dat ook werkelyk binnen dc vier jaren kan doen Een middel daartoe is het actieplan, waardoor het kabi net jaarlyks gedwongen wordt beleidskeuzes te maken. ter van Bussum een tweede huis heeft. Diverse fractieleiders liet de gemeenteraad hebben laten opheldering te zullen vragen over deze "nevenfunctie". Aantjes bevestigde gisteren het bestaan van de stichting Over de drempel. Z'n eerste reactie was: „Mijn bewogenheid met de woningnood is zo groot, dat ik me op het gebied van de wo ningbouw begeef. Doel van de stichting is om de kleine man, die haast niet in staat is zich een woning te verschaffen in de ge legenheid te stellen een woning, waarvan de kwaliteit gewaar borgd is, te kopen. De stichting Over de drempel bemiddelt daarbij belangeloos", aldus Aantjes. Volgens de Kamer van Koophan del in Veendam is Aantjes het enige de kamer bekende be stuurslid van de stichting. Op het technisch vlak laat de stich ting van burgemeester Aantjes zich bijstaan door ir. J. Aantjes junior uit Oud-Beijerland, de zoon van de Bussumse burge meester. Aantjes junior is een architect, die zich heeft gespe cialiseerd in de hout-skelet- bouw waarvan reeds diverse projecten in ons land zijn gerea liseerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21