'Radar-circus' NAVO slaat zijn tenten op -C D Reportage Binnenkort eerste AWACS de lucht in> WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 Varia Vorige week sprak ik een Joegosla vische kunstenaar, die van Bel grado via Warschau en Krakau in Amsterdam verzeild raakte, op doorreis naar Parijs en Rome en daarna weer terug naar Bel grado. Het contrast tussen zijn bewegingsvrijheid en die van zijn Poolse vrienden had hem pijnlijk getroffen. Hij was een kleine week in Polen geweest, waar dit jaar weer de traditionele tweejaarlijkse Inter nationale Grafiek Tentoonstel ling wordt gehouden. Op het ge bied van grafiek spelen Polen en Joegoslavië, maar ook Neder land, een hoofdrol in de interna tionale beeldende kunst. De Poolse kunstenaars die hij ont moet had, hadden hun Joegosla vische collega dit keer echter ge vraagd de buitenwereld duide lijk te maken, dat de Westerse kunstenaars die Grafiek Biënna le zouden moeten boycotten. Ik geef het maar even door. De militairen lopen in groepjes van drie over straat en controleren alle uitvalswegen, want zonder vergunning mag je de stad niet uit. Anderzijds had hij als bui tenlander geen ogenblik het ge voel gehad dat hij in de gaten ge houden werd. Wordt een Joegoslaaf, afkomstig uit een min of meer bevriend communistisch land, ook net als een Nederlander of Fransman als buitenlander beschouwd, vroeg ik? Eerder meer dan min der, dacht hij. Als Joegoslaaf kom je óók uit een communistisch land, maar je mag vrij rond rei zen: hoe kan dat? Dat komt ze te gennatuurlijk voor. Bovendien weetje, als inwoner van een communistisch land, méér van de hoed en de rand dan bij voorbeeld een Nederlander, en daarom ben je gevaarlijker voor het regime! De militairen op straat worden zichtbaar genegeerd: je loopt met vrienden op het trottoir, uit de te genovergestelde richting komt zo'n drietal militairen aanlopen, en automatisch steek je dan over, - niet uit beduchtheid, maar om ze te mijden als de pest. Bij de monumenten die gewijd zijn aan de bevrijding van Polen door de Russen liggen kransen en verse bloemen, die streng be waakt worden door de militairen uit vrees dat de bloemen zullen worden weggehaald, of dat er leuzen op de monumenten zullen worden geschreven. De Polen lo pen in een enorme boog om die monumenten heen. Mijn Joegoslavische zegsman zag dit bijvoorbeeld in een park, waar een allee langs zo'n monu ment voerde, maar iedereen ruimschoots vóór het monument een zijpaadje koos, in een boog eromheen liep, om verderop weer naar die allee terug te keren. Je zag burgers ook nooit met mili tairen staan praten, zoiets „doe je niet". Los daarvan is het bepaald geen vrolijke boel op straat, de mensen kijken ernstig, lachen niet, en het soort enthousiaste begroetingen dat hij in Begrado gewend is, van vrolijk lachende mensen die elkaar op de schouders slaan, had hij in Warschau deerlijk ge mist. Aan de andere kant had het hem gefrappeerd dat zijn vrienden zich allerminst angstig hadden gedragen op straat of in de taxi, en vrijuit en hardop tegen hem hadden gepraat over de toe stand, of zonder terughoudend heid sarcastisch commentaar hadden gegeven op de inhoud van de krant die zij op straat ge- 1 kocht hadden. Een eenheidskrant die iil de kop de drie namen van de dagbladen voerde die vóór de coup van Ja- ruzelski in Krakau te koop wa ren, maar nu waren samenge voegd. Zowel Warschau als Kra kau was overigens geheel'schoon geboend, ter verwijdering van alle pamfletten van Solidarnost, maar zo hier en daar zat toch nog een flard aan de muur, en het was hem opgevallen dat de pas santen dan automatisch even op zij keken, zo van hé, hier hing iets, er hangt nog steeds iets, maar helaas, het is een onlees baar restant... Alle auto's die rijden worden door de Polen met wantrouwen beke ken: die auto's zijn,fout". Parti culieren, die nog wat benzine in hun tank hebben, durven er toch niet mee te gaan rijden, uit vrees dat de buren zullen denken dat zij iets met de politie te maken hebben. De mensen zijn dus aangewezen op het openbare vervoer, wat vooral 's avonds lastig is, omdat er een spertijd is ingesteld van 11 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Tot kwart over tien, half elf zie je lan ge rijen bij de taxistandplaatsen staan, maar daarna begint de hele bevolking van Warschau over straat te rennen, om toch maar op tijd binnen te zijn. Die Joegoslaaf had met vrienden vergeefs op een taxi staan wach ten, en had daarna over onheil spellend krakend ijs de weg moe ten afsteken om nog op tijd bin nen te kunnen zijn. De vrienden waren nog net bijtijds thuis geko men, hij had nog even in dood stille verlaten straten moeten doorlopen naar zijn hotel. Daar waren de deuren prompt om 11 uur gesloten, hij had op de deur moeten bonken om erin te worden gelaten. Dat bonken, ver telde hij, was heel moeilijk: zó hard bonken dat ze hem binnen hoorden, en tegelijkertijd zó zacht bonken dat ze hem buiten niet hoorden... Door Frits Schils Deze week davèrt het eerste vliegende radar station over Nederland: nummer 1 van de in to taal 18 AWACS- Boeings-707, waarmee de Noordatlantische Verdragsorganisatie een nieuwe dimensie toevoegt aan haar ge meenschappelijke luchtverdediging. Hoofdbasis van NAEW (Nato Airborne Early Warning) is de vliegba sis Teveren bij Geilen- kirchen op Westduits grondgebied, hemels breed nog geen tien ki lometer ten noordoos ten van de Zuidlim burgse gemeente Brunssum. De dag van het debuut is vrij dag. De dan verwachte aan komst van de eersteling, vol gestouwd met een geperfec tioneerd radar- en computer- instrumentarium, markeert de start van een militair-stra tegisch program, waarvan de totale kosten ongeveer vier miljard gulden bedragen. Met de uitbreiding en aanpas sing van de basis Teveren (een twaalf jaar geleden tot rust gekomen RAF-steun- punt) ten behoeve van NATO 'E-3A, zoals de officiële bena ming van het project luidt, zijn circa 220 miljoen gulden gemoeid. Opleiding Wie de gereactiveerde basis Te veren „opgeborgen" tussen bossen, heide en akkerland, betreedt, valt van de ene ver bazing in de andere. Een gro te reeks specifieke voorzie ningen trekt onmiddellijk de aandacht. Dwars erdoorheen loopt de gloednieuwe start en landingspiste in oost- west-richting. Andere voorzieningen die met het oog op de komst van NA VO E-3A op de Main Opera ting Base (MOB) in Geilen- kirchen-Teveren aange bracht worden, of nog in con structie zijn, behelzen een computerrekencentrum, een gebouw voor de avionics (vliegtuig-elektronica), een brandweerstation, het hoofd kwartier van het E-3A-pro- ject en het ondergrondse ope rationele centrum (Tactical Operations Centre), dat straks dag en nacht bemand zal zijn. Een van de belangrijkste on derdelen van het NAVO-E- 3A-project op de basis in Te veren vormt de opleiding van de internationale bemannin gen voor de vliegende radar stations. Kolonel Pierdante Fronzoni, de Italiaanse com mandant van het trainings programma, licht in een brie fing toé dat de eerste zeven, op de moederbasis Tinker in Oklahoma geschoolde NA- VO-AWACS-bemanningen in Teveren als instructeurs zul len optreden. Gedurende de eerste periode bevriende toestel- Enkele van de Amerikaanse AWACS-radarverkenningsvliegtui- gen zijn de laatste jaren boven verscheidene vitale sectoren van het wereldgebeuren actief geweest; dichtbij de Koeaanse demarcatielijn, in het luchtruim van Soedi-Arabiè, nabij de grens met Iran en Zuid-Jemen, boven West-Duitsland en de Oostzee met het oog op de turbulente ontwikkelingen in en om Polen en zeer recentelijk nog boven het Egyptisch-Lybische woestijngebied. De E-3A is voorzien van een compacte hoeveelheid uiterst gea vanceerde computer- en radarapparatuur. De antennes van de radarsystemen bevinden zich in de op de romp van het toestel gemonteerde draaikoepel. Deze zogeheten rotodome die hoofdzakelijk uit gelaagd fl- berglas bestaat, een diameter van 9,14 meter heeft en 1,80 me ter dik is, maakt elke 10 seconden een volle zwenking van 360 graden. De radarstralen die via de zoekantenne worden uitgezonden, passen zich automatisch aan het gesignaleerde voorwerp aan. De E-3A registreert alle gegevens omtrent het voorwerp, zoals de hoeken, waaronder het zich van het radarstation beweegt, de snelheid en de afstand. Een AWACS-Boeing is in staat binnen een gebied met een straal van ongeveer 400 kilometer zowel het eigen als het vijandelij ke luchtverkeer waar te nemen. Ook laagvliegende toesteller^ die er tot dusver met enige behendigheid in slaagden de grondradar te ontwijken, hebben nu geen schijn van kans meer onopgemerkt te blijven. Elk vliegend radarstation krijgt een bemanning van 17 koppen, die in volledig geïntegreerd verband opereren.Zij ontleden de verkregen inlichtingen en geven langs storingsvrije kanalen alles door aan de grondstations, zodat de militaire comman danten onmiddellijk tot actie kunnen overgaan. De Nederlandse Koninklijke Luchtmacht doet met 49 man mee in het NAEW-programma. (gemiddeld 4,5 maand) wordt er druk gestudeerd in en aan peperdure en alles tot in de perfectie nabootsende simu- latoren, waarvan er twee op Teveren aanwezig zijn. Daar na pas wordt de training voortgezet met heuse oefen- vluchten. Tot dusver hebben 44 man hun opleiding met succes afgesloten. Circus Als het „radar-circus" van de NAVO op vrijdag begint te draaien, betekent dat niet on middellijk druk vliegverkeer. In juni komt immers nog maar de tweede van de 18 Boeings naar Teveren en in 1985 pas de laatste. Twaalf Boeings zullen permanent op de basis gestationeerd zijn, de overige zes zwermen uit, drie naar Noord-Europa en drie naaf het diepe zuiden (Italië, Griekenland en Tur kije). E-3A-commandant brigade-ge neraal Klaus Rimmek (46), zelf een enthousiaste AWACS-piloot: „Onder opti male omstandigheden zullen er gedurende de eerste twee of drie maanden hooguit twee vluchten per week plaatsvinden. Als de radar- vloot eenmaal compleet op Teveren staat, zullen er per dag gemiddeld zes starts en zes landingen zijn. Geduren de de weekeinden zal slechts gevlogen worden als dat no dig is". Ontwikkelingen als die van het formaat Polen kunnen volgens generaal Klaus'Rimmek tot verhoogde vliegactiviteiten leiden. Hetgeen niet wegneemt dat ac tiegroepen aan beide zijden van de grens zich fanatiek blijven verzetten tegen de komst van het NAEW-radar- project. Dat doet met name het in' de oostelijke mijn streek actieve Comité Stop Reactivering vliegveld Gei- lenkirchen. Vrijdag aanstaan de de dag waarop het eer ste van de 18 toestellen arri veert zullen aanhangers van dit comité en Westduitse geestverwanten voor de poorten van de basis in Teve ren een demonstratieve bij eenkomst beleggen. Voor de nabije toekomst staat een reeks geweldloze betogingen op het programma, ludieke acties, waarbij volgens som mige ingewijden "naar Frans voorbeeld" tonnen mest aan te pas kunnen komen. Alle achttien radarverken ningsvliegtuigen van de NA VO zullen worden voorzien van het Luxemburgse natio naliteitskenteken. Het parle ment en de ministerraad van het groothertogdom zijn kortgeleden akkoord gegaan met het verzoek van de NA VO de radarluchtvloot in Lu xemburg te mogen registre ren. De inwilliging van het verzoek houdt in dat onder de vleugels en op de romp van de toestellen een cirkel vormig vel met blauw-witte strepen in horizontale vorm en de vuurrode Luxemburg se leeuw in het hart van het embleem worden aange bracht. Het idee de Luxemburgse leeuw op de E-3A-toestellen van de NAVO aan te brengen, is geboren in de alliantie. Aan het voorstel van de NAVO ligt het gegeven ten grond slag dat, indien vliegtuigen in geval van een confrontatie met een vijand „gerespec teerd" willen worden en als „vijandelijke vliegtuigen" er kend, zy verplicht zijn het na tionaliteitskenteken van een soevereine staat te dragen. De Conventie van Genève en het internationale oorlogs recht doen daarover duidelij ke uitspraken. In volkenrechtelijke zin echter is de NAVO geen staat met een nationaliteitskenteken, doch een samenwerkingsver band van 15 landen met even veel emblemen. NAVO-juris- ten hebben er al eerder op ge wezen dat indien een NAEW- bemanning, actief onder het vaandel van de alliantie, in de handen van een potentiële te genstander zou vallen, zij in volkenrechtelijke zin. moge lijk als een groep spionnen behandeld en berecht zou kunnen worden. Een oplossing voor het regi stratieprobleem had men mo gelijk ook kunnen vinden door steeds weer andere na tionaliteitskentekens van de verschillende lidstaten op de toestellen aarr te brengen. Maar in het besef dat bijvoor beeld de Turken geen „Griekse AWACS-Boeing" in hun luchtruim zullen toela ten (het omgekeerde lijkt eveneens het geval) en dat Denen, Noren, Belgen en Ne derlanders het waarschijnlijk ook niet zo prettig zouden vinden, aldoor Boeings met het bondsrepublikcinse „ijze ren kruis" te zien overvlie gen, heeft de NAVO dit denk beeld van zich afgezet. Kosten De kosten van het Nato Airbor ne Early Warning Program worden door 13 lidstaten van de alliantie gedragen. Het leeuwendeel nemen de VS voor hun rekening: 42,2 pro cent. West-Duitsland draagt 30,7 procent bij. Daarna vol gen in rangorde van hoeveel heid: Canada 9,5 procent, Ita lië 7, Nederland 3,7, België (pas in oktober 81' tot het project toegetreden) 2,7, De nemarken 2. Turkije 1,63, Noorwegen 1,4, Portugal 0,7, Griekenland 0,6 en Luxem burg 0,11, procent. De Britten dragen hun eigen AWACS- creatie bij in de vorm van elf Nimrods. IJsland laat het he lemaal afweten. Dat doet op zekere hoogte ook Frankry- k. Parijs ging dwars liggen toen bekend werd dat d$ AWACS- toestellen voor de NAVO - eveneens Boeings-707 - met Amerikaanse in plaats van Franse motoren zouden wor den uitgerust. Momenteel vinden besprekingen plaats met het doel de Fransen een veelheid van door hen ge wenste AWACS-gegevens be treffende identificatie ter be schikking te stellen, in ruil waarvoor de radarverken ningsvliegtuigen van de NAEW over Frans grondge bied zouden mogen vliegen. De E-3A-vliegtuigen zouden anders op hun controlevluch- ten om Frankrijk en het Ibe risch schiereiland heen moe ten. Banenplan De minister van Sociale Zaken ziet wel wat in een eerlijker herver deling van werk. Iedereen 20% minder werken tegen inlevering van loon en het werkloosheids probleem is opgelost. De achter liggende gedachte is een maat schappijbeeld zoals dit bij een deel van de vrouwenbeweging leeft. De daar heersende denkbeelden zijn echter zeker niet altijd iden tiek aan hetgeen de vrouw in Ne derland vindt of denkt. Daarom is het zo'n griezelige gedachte dat min of meer door dwang dit maatschappijbeeld straks gestal te gaat krijgen. Immers men behoeft geen eco noom te zijn om uit te rekenen dat indien de inkomsten van leefeenheden met kinderen uit eindelijk met 20% en meer zullen worden verminderd er maar één oplossing is om het geld voor huur of hypotheek op tafel te krijgen. Inderdaad, de kinderen naar het opvangcentrum en vader en moeder allebei een baan. Niet omdat ze dit willen of verant woord vinden maar omdat ze wel zullen moeten. Werktijdsverkor ting met inlevering van loon Is daarom in feite de keus voor meerdere inkomens per leefeen heid te betalen door alle loon trekkers. Slechts de mensen met hoge inko mens kunnen zich dan nog per mitteren dat één van hen zelf de kinderen opvangt. De oplossin gen van minister Den Uyl mogen in zijn ogen dan misschien socia listisch zijn en tegemoetkomen aan de eisen van de actiegroepen ih zijn partij maa zij richten zich wel rechtstreeks tegen de gewo ne gezinnen. Op de vraag of de minister het juist vond dat sommige leefeenheden twee ruime inkomens hebben en andere ten hoogste één deeltijd inkomen antwoordde hij dat dit gezien moest worden in het licht van de vrouwenemancipatie. Is dit nu die zoveel genoemde soli dariteit met de zwakkeren? Een actie voor opvangmogelijkheden voor kinderen van 0 t/m 3 jaar lijkt de aankondiging van een nieuwe tijd! Feministen hebben terecht de ach terstelling van de vrouw bestre den maar hebben nogal eens de neiging te vergeten dat er voor de vrouw wel een vrije keuze moet blijven zelf te bepalen hoe ze haar leven wil inrichten. In dien een vrouw er de voorkeur aan geeft zelf haar kind(eren) op te voeden is dat dan een verkeer de zaak? In een gezin moet wel duidelijk zijn dat de taak van de huis vrouw volkomen gelijkwaardig is aan de taak van degene die geld inbrengt. Misschien dat dan eindelijk de maatschappij de waarde van hen die thuis de zaak runnen ook gaat inzien. Uiter aard kan ook de man die rol ver vullen. Waarom niet? In veel gevallen zijn twee inko mens een pure noodzaak. Waar echter een tweede inkomen be stemd is voor allerlei extra's kan men zich afvragen of het niet juist zou zijn hiervan een stukje in te leveren voor degenen die hierdoor kansarmer zijn gewor den. Door simpelweg boven een bepaald maximum van de som van twee inkomens een extra werkgelegenheidsbelasting te heffen zal men degenen die ar beid als ontplooiing zoeken niet van de arbeidsmarkt verdringen doch wel hen wat afremmen die geld zoeken voor allerlei luxe za ken. Of staan actiegroepen een dergelijke solidariteit niet toe? A. Tilroe Primuladuin 23 Leiden Engels In deze krant van 26-1 lees ik, dat men van plan is om Engels als tweede taal in te voeren op de Nederlandse basisscholen. Erg aardig dat het voorlopig de twee de taal blijft. Als je anders een kwartier de Nederlandse radio of t.v. tijd tot tijd aan de kaak stelt is Dick Bruynesteijn in zijn strip "Appie Happie". Natuurlijk hoeven wij niet tegen de Engelse taal te zijn: het is erg leuk als je naar een ander land gaat om iets af te weten van de taal die daar gesproken wordt. Dat geldt voor de Engelsen trou wens ook.... Is het nu normaal om overal in de wereld maar Engels te spreken? De Engelsman of Amerikaan die dat "normaal" vindt is niet erg ver meer van een koloniale of "Herren"-mentaliteit af. En daar heeft hij zelf dan nog niet eens de meeste schuld aan. Heus, de En gelsen of Amerikaan bewijst men er geen dienst mee, zoals ve len van hen dan ook graag toege- Er is toch een alternatief? Vaarom op onze scholen niet naast het Nederlands de neutrale taal Es peranto onderwezen? In hoeveel talen modderen we nu niet in het Europese parlement? Dat kan toch allemaal anders? Dat Espe ranto in de media wordt doodge zwegen of belachelijk gemaakt is toch geen argument? Laat de redactie van deze krant eens in de materie duiken en zijn lezers verblijden, nee verrijken met een objectieve uiteenzetting van Esperanto. Persoonlijk heb ik er enorm veel plezier van. Te zamen met mijn vi^enden over de hele wereld. Ook in Engeland en Amerika. Een taal voor ieder een, óók voor Anglosaksen. H.J. Beijne Vijf Meilaan 131 Leiden Rijksweg II Ik word heel nijdig wanneer ik lees dat minister Zeevalking ener zijds zegt dat Rijksweg II nodig is, met als énig argument de ont sluiting van Roomburg's nog lang niet aanwezige industrieter rein, terwijl hij anderzijds aan de Spoorwegen vraagt om aan te to nen in hoeverre verdubbeling van het spoor nodig is. Ik ben hierom kwaad, omdat de minister snel een weg wil naar een niet bestaand industrieter rein, terwijl de behoefte aan een frequentere spoorverbinding Leiden richting Utrecht al jaren lang groot is, en nog steeds blijft groeien. Dat de minister aantonen van dé behoefte aan dubbelspoor vraagt, bewijst dat Zeevalking echt niet bekend is met de Leid- se trein-situatie. En wat betreft de noodzakelijk geachte ontslui ting van het geplande industrie terrein, zou ik de minister en ook het Leidse gemeentebestuur wil len vragen spoorfaciliteiten te maken ten behoeve van de te vestigen bedrijven. Dit is een simpele en goedkopere oplos sing voor de bereikbaarheid van het industrieterrein lijkt me. En dan de werkgelegenheid! Rijks weg II aanleggen betekent dat niet-Leidse werkenden en werk zoekenden in Roomburg kunnen gaan werken. Gemakkelijker dan mensen uit Leiden. Dat lijkt me onzinnig. Als Roomburg geen werk voor Leidenaars zal betekenen, maar voor mensen uit de omstreken, dan hoeft het voor mij niet. Bovendien lijkt me dit strijdig met de provinciale ideeén over even tuele bedrijven aldaar. Rijksweg II zal een aantasting betekenen van het groene hart van de Rand stad. En niet-Leidenaars aan trekken. Hiervoor wil ik hartelijk bedanken! Zij de lusten, het werk, en wij steeds minder groen in de omgeving. Moeten we soms naar Sparye om even rustig bui ten te fietsen? En de minister? Die moet zelf maar eens komen kijken. En SNEL geld voor beter spoor ter beschikking stellen! F.M. Boon Vliet 15 Leiden ADVERTENTIE Zonder kleurstof, zonder conserverings middel, zuivere rietsuiker, puur fruit. 8 smaken. 1,98 lalden, B reestraat 142144. tal. 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17