"Toch wel toekomst voor onze scholen" Restauratie Noordeinde-panden Nadat WUPO het liet afweten, nu de beurt aan firma De Bolster Grootste wijzigingen Samenwerking p.c. en r.k. Heroïne-verslaafden achtmaal op dievenpad Leiden LEIDEN - Er is nu eindelijk een begin gemaakt met de restauratie van de monumentale panden aan het Noordeinde. Over een paar jaar zal de straat weer in oude luister zijn hersteld. Tenminste, als de goede plannen niet weer uitdraaien op treuzelarij. De vorige eigenaar van De Koordeinde-panden lussen Weddesteeg en Valkensteeg. Links de 1 de huizen, de Westland Utrecht Projectont wikkeling b.v. (WU PO), wilde niet alleen luxe appartementen op het terrein van de voormalige Rotogra vure aan het Galgewa ter bouwen, maar ook de monumentale gevel aan het Noordeinde bij haar plannen betrek ken. Het streven was dat de nieuwbouw en de res tauratie op hetzelfde tijdstip klaar zouden zijn. Al snel bleek echter dat het bij een streven zou blijven, want ter wijl de nieuwbouw op schoot, bleven de pan den aan het Noordein de zoals ze waren: in vervallen staat. Hoe vaak de WUPO ook werd aangespoord om de daad eens bij het woord te voegen, ge daan werd er niets. De slooppanden aan het Noordeinde, r de restauratiewerkzaamheden nog niet erg gevorderd zijn. Na enige tijd kwam de WU PO met een verklaring waar om de restauratie op zich liet wachten: problemen met de financiering. Bovendien be stond de angst - zo voegde de WUPO daar aan toe - dat de huizen als ze eenmaal wa ren gerestaureerd onver koopbaar zouden blijken te zyn. Toen zich vorig jaar dan ook een gegadigde voor de huizen aandiende in de per soon van aannemer De Bol ster hapte de WUPO toe. Transactie Woordvoerder Wouda van de WUPO: Aanvankelijk zou den de panden al in het voor jaar worden verkocht, maar dat ging niet door. De WUPO stelde namelijk eisen met be trekking tot restaureren. Uit eindelijk vond de transactie dan toch plaats aan het eind van het jaar. Acht panden verkochten we aan de maat schap De Bolster-Heems kerk. Twee waren namelijk al eerder verkocht aan de stich ting Leids Stadsherstel". Het plan dat wordt uitgevoerd is het plan,-(lat architect Van Beek indertijd ook al voor de WUPO maakte. De vraag is natuurlijk, of slopen en nieu we huizen bouwen ondertus sen niet goedkoper is gewor den. Van Beek: "Of je nu sloopt of nieuwe huizen bouwt, het plan blijft niet goedkoop. Maar er is een be langrijk bezwaar tegen slo pen. Kijk, de charme van die huizen is dat ze allemaal ver schillen. Sommige zijn ge bouwd in de zeventiende eeuw, andere in de achttien de of de negentiende. Maar ondanks de verschillen vor men ze toch een eenheid. Die charme verdwijnt als er nieuwbouw voor in de plaats komt. En als je restaureert blijft ook de aansluiting op de oude binnenstad qua stijl 'behouden". Wat verandert er precies? Van Beek: "Alle winkelpuien ver dwijnen en daarvoor in de plaats komen in alle gevallen een deur en twee ramen. Wat binnen betreft kun je zeggen dat er een geheel nieuwe in deling komt. Zeg maar ge rust: een hedendaagse. De bewoners kunnen straks al leen aan het plafond nog maar zien dat ze in een oud huis wonen. We delen die acht panden zo in dat er der tien woningen voor in de plaats komen. Woningen die de Bolster wil verhuren, om dat in geval van verkoop de subsidies die je krijgt voor restaureren vervallen". Niet lang Zwanenburg, de woordvoerder van Leids, Stadsherstel, eige naar van de nummers vier en zes, zegt dat de stichting nog niet is begonnen met het res taureren, omdat er nog één toezegging voor een subsidie binnen moet komen. "Maar zodra we\die hebben kunnen we een maand later begin- Is de stichting niet bang dat de huizen onverkoopbaar blij ken te zijn? (Leids Stadsher stel verkoopt de huizen zodra ze opgeknapt zijn. Subsidies vervallen in het geval van de stichting niet na verkoop.) Zwanenburg: "Bang? Als we dat waren geweest waren we hier natuurlijk helemaal niet aan begonnen". LEIDEN - Naast het specifieke protestants-christelijke en katholieke onderwijs moet aan de ouders ook de keuze worden geboden om hun kinderen in de directe omgeving onderwijs te laten volgen op interconfessionele grondslag (samengaan van protestants- christelijk en katholiek onderwijs). Dit is een van de voornaamste be leidsvoornemens van de bestu ren van de Protestants-Christelij ke Schoolvereniging en de Stich ting Katholiek Onderwijs. Afge lopen week zijn zij met een twee de beleidsnota uitgekomen die aangeeft wat de toekomst voor de christelijke scholen in Leiden biedt. Hoe het samengaan tussen het r.k.- onderwijs en p.c.-onderwijs zal geschieden is nog onduidelijk. Secretaris Pasma van de Protes tants Christelijke Schoolvereni ging: "We zijn daarover in over- leg met de diverse schoo'teams en ouders. Zoals het er nu uitziet zijn de meesten voor één school organisatie in één gebouw met tijdens een aantal lessen een aparte indeling naar geloofsover tuiging. Maar voor hetzelfde geld kan worden gekozen voor één school waarbij geen onderscheid wordt gemaakt op grond van de godsdienst of voor twee scholen in één gebouw. De teams en ou ders van de betrokken scholen koppels moeten dat na overleg maar bepalen. Het is dus heel goed mogelijk dat er verschil lend opgezette interconfessione le scholen komen." Door het teruglopend leerlingen aantal in enkele wijken hebben beide besturen zich gericht op het al dan niet voortbestaan van een aantal scholen. Tot hét mo ment waarop de basisschool wordt ingevoerd (1985) hebben de besturen geen voornemens kleuter- of lagere scholen op te heffen. Volgens de nota kunnen in deze plannen slechts verande ringen komen als de minister de instandhoudingsverzoeken niet inwilligd. De beide besturen moeten verzoe ken tot instandhouding indienen voor een dertiental scholen, te weten: Clara Dozy (Hooglandse Kerkgracht), De Kleine Wereld (Pasteurstraat), De Eerste Stap (Morsweg), Prinses Juliana (Stadhouderslaan), 't Klompje (Bonairestraat), Maria (Haarlem merstraat), Hooglandse Kerk- grachtschool (Hooglandse Kerk gracht), Prinses Marijke (Pas teurstraat), Alfons Ariéns (Ti- morstraat), St. Joseph (Oppen- heimstraat), De Springplank (Su- matrastraat), Jacintha (Lorentz- kade) en Heilig Hart (Lusthof laan). Al deze scholen zitten be neden het 'bestaansminimum' (120 leerlingen lagere school en veertig leerlingen kleuterschool). De noodzaak om met een eigen be leid te komen is gerezen nadat wethouder van Dam (onderwijs) in september 1980 met een in standhoudingsnota op de prop pen kwam, waarin hij verklaarde de minister te zullen adviseren LEIDEN - Twee Leidenaren van 19 en 20 jaar hebben bekend acht inbra ken te hebben gepleegd. De twee - zeer goede bekenden van de politie - werden gistermiddag aangehouden na een inbraak in een woning aan de Pieterskerkchoorsteeg. Een politierechercheur was toevallig op het stadhuis waar hij hoorde dat twee mannen er verdacht hadden rondgescharreld. Hij zag de mannen even later een woning aan de Pieterskerkchoorsteeg binnengaan en er ook weer uitkomen met een zwaar pak onder de arm. Hij volgde de mannen werderom die een café aan de Vrouwensteeg binnenliepen. De rechercheur riep om versterking. Politie-agenten vonden de buit op de stortbak van de toilet in het café: een radio-versterker. Op het bu reau bekenden de dieven ook de diefstal van een tasje op het stadhuis, van drie autoradio's en de diefstal van schoenen, kleding en fietsen. De twee mannen zijn verslaafd aan de heroïne. "Door roven en stelen voorzien zij in hun heroïnebehoefte", aldus vertelt de politiewoord voerder. "Dat betekent dat zij elke dag alleen al voor één gram heroïne tweehonderd gulden bij elkaar proberen te krijgen". De politie pro beert er achter te komen wie de helers van de buit zijn. Na verhoor en na het proces verbaal zjjn de twee dieven gisteravond weer vrijgelaten. de voornoemde kleuter- en lage re scholen van het bijzonder on derwijs op te heffen. Hij hield als criterium aan dat wanneer meer scholen in één en dezelfde wijk te weinig leerlingen telden het openbaar onderwijs gehand haafd diende te worden. De besturen konden zich met dit standpunt niet verenigen. Zij vinden dat per wijk tenminste 'éen onderwijsvoorziening van eigen signatuur moet worden ge handhaafd. "De plannen in deze beleidsnota tonen aan dat onze scholen zeker toekomst heb ben", aldus de besturen. LEIDEN - In kort bestek komen de belangrijkste veranderingen, die in de gezamenlijke nota van de Protestants-Christelijke School vereniging en Stichting Katho liek Onderwijs Leiden staan be schreven op het volgende neer: Leiden-Zuid: keuze uit twee mo gelijkheden. De drie p.c.-scholen- koppels (Hummeloord en Konin gin Emma; Prinses Margriet; Vrolijke Noot en Het Carillon) vooralsnog handhaven. De twee r.k.-scholenkoppels (St.Antonius kleuter- en lagere school; Paus Johannes kleuter- en lagere school) samenvoegen en op een andere plaats herhuisvesten. Een tweede mogelijkheid is een inter confessionele school te vormen uit basisschool Paus Johannes en het Carillon/de Vrolijke Noot. De haalbaarheid van beide moge lijkheden wordt onderzocht. Morskwartier: Bestaande katholie ke kleuter- en lagere school Pacel- li kan blijven bestaan. De pc- scholenkoppels (De Eerste Stap en Prinses Beatrix; Ons Begin en Groen van Prinsterer) zullen in de toekomst worden samenge voegd. Binnenstad-Zuid: De Prinses Irene school aay. de Van Vollenhoveka- de zal worden samengevoegd met het scholenkoppel aan de Stad houderslaan (Prinses Juliana en Stadhouderslaanschool). Roodenburgerdistrict: Alleen de Ireneschool zal hier verdwijnen. Het p.c.-koppel (Zonnebloem en Zuiderparkschool) aan de Asser straat blijft voortbestaan. De twee katholieke scholenkoppels (Jacintha en St.PetrusDuime- lijn en St.Joseph) zullen ook in stand worden gehouden. Opge merkt zij dat de mogelijk bestaat dat in de toekomst het laatstge noemde koppel omgevormd zou kunnen worden tot een intercon fessionele school. Meerburg: Het ligt in de bedoeling om hier in 1982 al met een nieuw op te richten interconfessionele school te beginnen. Er is echter nog onduidelijkheid over de plaats van de school in de ge meentelijke plannen. De besturen een "streefdatum". Binnenstad-Noord: Het p.c.-koppel Clara Dozy en de Hooglandse Kerkgrachtschool zullen een in terconfessionele school gaan vor men met de r.k. kleuter- en lagere school Hartebrug. De p.c.-kleuter- schoql Kleine Wereld en de lagere school Prinses Marijke aan de Pasteurstraat zullen in een later Dieren Op de Teldersschool aan de Tel- derskade is donderdagavond de gelegenheid om te komen kijken naar de resultaten van een project over dieren. De leerlingen van de school zijn de afgelopen weken bezig ge weest met dit project, waar bij iedere klas (een ander on- deruwp voor zijn rekening nam. De school is donderdag- Cursussen Het Werklozen Advies Centrum begint volgende week met een aantal cursussen voor men sen zonder werk. De cursus sen, zoals vreemde talen, teke nen, fotografie en EHBO, worden gegeven in K&O aan de Oude Vest, 't Breehuys aan de Breestraat of het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. Een programma boekje voor de gratis cursys- sen is te krijgen bij het WAC, Breestraat 19, telefoon 122000. Het centrum is dage lijks geopend van tien tot twaalf uur 's morgens. ABC—project De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen begint vrijdagochtend weer met het ABC-project voor vrouwen die met elkaar willen praten. Welke plaats hebben i in onze samenleving en zijn er knelpunten die vrouwen belemmeren in die samenle ving mee te doen? Het project bestaat uit acht a tien bijeen komsten en wordt gehouden in In 't Want aan het Noord einde 2A. Inlichtingen en op gave via telefoon 132036. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen begint vanavond weer met de brid- gecursus. Aanvang half tien in In 't Want, Noordeinde 2A. Donderdagavond is er een feestelijke avond ter ere van het 65-jarig bestaan van de Leidse afdeling. Het 'Ghesels- cap goet endefyn' treedt dan op in het gemeentecentrum van Oegstgeest. Aanvang acht uur. V/even Donderdag begint er in vor mingscentrum Troef een cur sus weven. In overleg met de begeleidster en de andere cur sisten kunnen eventueel ook andere textiele werkvormen worden gekozen. De cursus is bestemd voor mensen van 17 tot 30 jaar en wordt elke don derdagochtend van kwart over negen tot half twaalf ge geven. In een creche bij Troef kunnen kinderen (0-4 jaar) van de deelnemers terecht. Voor meer informatie: VJV Troef, Noordeinde 2A in Lei den, tel. 071-130494. Nederlandse les Op woensdagmorgen van half tien tot elf uur wordt er in het Leidse Volkshuis Nederland se les gegeven. Taal en alles wat er bij hoort, staat cen traal in deze lessen. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, kamer 8 of telefonisch: 071-149180. De eerste les is op 10 februari. stadium hieraan worden toege voegd, wat dan formeel ophef fing van de scholen aan de Pas teurstraat betekent. Deze inter confessionele school zal in het be stemmingsplan De Camp op de plek van de huidige Hartebrug- school aan de Haarlemmerstraat en Ceaciliastraat worden ge bouwd. Leiden-Noord en de Kooi: De p. Lusthoflaanschool en r.k.-Lust- hoflaanschool samenvoegen tot een interconfessionele school. De zelfde plannen bestaan voor scholenkoppel 't Klompje en Al fons Ariëns en p.c.-koppel Konin gin Wilhelmina aan de Sumatra straat. Merenwijk: Geen veranderingen De bestaande scholen hebben vol doende leerlingen Rommelmarkt in M enkenhal LEIDEN - Voor de zesde maal al weer wordt volgende maand een "Rommelmarkt Sport In" ge houden in de Menken IJshal aan de Vondellaan. Van vrijdag 12 tot en met zondag 14 maart kunnen sportverenigingen via een stand je op de rommelmarkt weer wat geld bijeen brengen voor de clubkas. Vorig jaar waren er zeventig ver enigingen uit Leiden en omge ving met een standje aanwezig in de ijshal. Ook dit jaar bestaat weer een grote belangstelling. De driedaagse rommelmarkt zal worden opgeluisterd dopr ver schillende muziekbands. Nieuw is dit jaar dat ook straatmuzikan ten in de hal kunnen optreden. Inschrijven voor de rommelmarkt kan nog via telefoon 766220. De kleuterschool Vrolijke Noot aan de Pasteurstraat. Of samen met het Carillon, of een interconfessionele samenwerking met Paus Johannes.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4