LEIDSCH m DAGBLAD Stroom 10 procent duurder Groeiende wachtlijst niertransplantaties VS geven extra steun aan junta El Salvador Geweldige bijlage in Story! Eerste beroving van Zwitserse posttrein Cockpit conflict KLM nu opgelost Gezin gaat dit jaar 80 gulden méér betalen sjW BELANGEN? dan kruct uwkram Het bewoaen leven Anare Hazes van iXID JÜj DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36693 Oiredeur G Koopman Btmu Witte Sryd 1 Adj.-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - De wachtlijst van Ne derlandse nierpatiënten die voor een niertransplantatie in aan merking komen is in 1981 met ruim tien procent gegroeid. Eind 1980 stonden er 448 patiënten op en eind vorig jaar 519. Gemid deld moet elke patiënt twee jaar wachten voordat de transplanta tie kan worden uitgevoerd. De stichting Eurotransplant in Lei den, die bemiddelt bij de organi satie van niertransplantaties in Nederland, Duitsland, Oosten rijk en België, heeft dit vandaag meegedeeld. De wachtlijst is langer geworden ondanks een stijging van het aantal niertransplantaties van 200 in 1980 tot 250 in 1981 (25 pet) en een toeneming van het aantal donoren van 184 tot 245 (ruim 30 pet.). Oorzaak daarvan is, dat meer pa tiënten dan vroeger in aanmer king komen voor een transplan tatie: de leeftijdsgrenzen zijn zo wel naar beneden als naar boven verruimd, terwijl bijvoorbeeld ook suikerpatiënten die vroeger vanwege te hoge risico's niet op de lijst konden worden gezet, nu vaak wel geholpen kunnen wor den. Het aantal donoren blijft bepalend voor het aantal transplantaties. Eurotransplant schat dat in Ne derland jaarlijks 750 800 men sen overlijden die geschikt zou den zijn als nier-donor, hetgeen betekent dat er tenminste 1.500 donornieren beschikbaar zouden kunnen komen. Het grootste deel van deze mensen overlijdt by een verkeersongeval. Uit een in 1981 gehouden enquête is gebleken, dat nog niet alle zie kenhuizen bij overledenen die donor zouden kunnen zijn, de nieren wegnemen. Daarvoor is toestemming van de familie no dig als de betrokkene geen codi cildrager is. Aan het propageren van het donor-codicil zal de ko mende tijd veel worden gedaan. LUGANO (AP) - Een groep van ongeveer vijf gewapende man nen heeft de afgelopen nacht een Zwitserse posttrein tot staan gebracht en beroofd en daarbij enkele postzakken met een on bekende hoeveelheid post en geld buitgemaakt. Tijdens de overval raakten een postbeambte en een treinconducteur ge wond. Het is de eerste maal dat in Zwitserland een trein werd beroofd. De goed voorbereide overval had plaats nadat de trein uit Luga no was vertrokken met bestemming Zurich. Een medeplichti ge aan boord van de trein trok aan de noodrem. Naar schatting vier handlangers klommen aan boord van de trein en grepen enkele postzakken uit de wagon met poststuk ken. Zij ontkwamen in wachtende auto's. AMSTELVEEN (GPD) - De KLM en de Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers hebben overeenstemming bereikt de indeling van de Airbus-cock pit. Hierover was in 1980 tussen beide partijen een conflict ont staan. De KLM heeft tien toestellen van het type Airbus A-310 besteld, waarvan de eerste volgend jaar zullen worden afgeleverd, en heeft een optie op nog tien van zulke toestellen. De KLM wilde deze toestellen, op voorstel van fabrikant Airbus Industrie in Toulouse, laten inrichten voor tweemansbediening in de cock pit, zodat de plaats van de boord werktuigkundige kon worden opgeofferd. De vliegers verzetten zich heftig te gen dit plan. Zij vonden dat in het drukke luchtverkeer twee man in de cockpit te weinig was. De techniek van tv-schermpjes in de cockpit waarmee in princi pe een derde man overbodig kan worden gemaakt, was naar de mening van de vliegers boven dien nog onvoldoende ontwik keld. Het conflict, dat ook speel de in andere landen waar de A- 310 besteld is, liep zo hoog op dat de KLM-vliegers in oktober 1980 bijna in staking gingen. Dit kon nog juist worden voorkomen doordat KLM-directie, vliegers en boordwerktuigkundigen overeenkwamen dat een com missie de problemen zou onder zoeken. De twee partijen zouden vanmid dag laten weten welke oplossing nu is gevonden. LOS ANGELES - Modelbouwer Cecil Gates en zijn vrouw hebben een schaalmodel gemaakt van het roemruch te schip "Titanic", dat in 1912 tijdens de eerste tocht zonk, waarbij 1500 var model, dat bijna zeven meter lang is,is te zien op een botententoonstelling i schip na de expositie naar Engeland. WASHINGTON/SAN SALVA DOR (DPA/AP/UPI/Reuter) - De junta van El Salvador heeft gisteren versterkingen gestuurd naar de noordoostelijke provin cie Morazan, waar guerrillastrij ders en legertroepen hevige ge vechten voeren om een legerpost in het stadje Corinto. Tegelijkertijd heeft de Amerikaan se regering uitgesproken met spoed militaire hulp te willen verstrekken ter waarde van 100 miljoen dollar (140 miljoen gul den) aan de Salvadoriaanse machthebbers. De spoedleverantie is bedoeld om de Salvadoriaanse luchtmacht weer aan te vullen, zo verklaarde de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Thomas Enders gisteren tegenover de se naatscommissie. Bij een aanval HAKKEN KLAAR terwijl u wacht "DE SCHOENMAKER" Korevaarstraat, Lelden van guerrillatroepen vorige week op de bij San Salvador gelegen vliegbasis Ilopango werd een groot deel van de luchtmacht vernietigd.Het Amerikaanse congres bespreekt deze week verscheidene malen de situatie in El Salvador. Van de zijde van de democratische partij kwam er bij monde van afgevaardigde Barney Frank uit Massachusetts gisteren opnieuw kritiek op het regime-Duarte. Frank laakte de dubbelhartigheid van Reagan, die zich enerzijds sterk maakt voor "Poolse onafhankelijkheid" en anderzijds steun verschaft aan militaire regimes in El Salva dor en andere Latijnsamerikaan- se landen waar sprake is van schending van mensenrechten. De junta heeft gisteren tegenge sproken dat het leger zich schul dig heeft gemaakt aan het aan richten van een bloedbad in San Salvador eerder deze week. De Amerikaanse onderminister En ders zei gisteren eveneens dat te betwijfelen. In een verslag van de Amerikaanse ambassade in San Salvador werd volgens En ders wel toegegeven dat "enige" burgers werden gedood tijdens de legeractie, maar dat geen be wijs werd gevonden voor de bloedbaden waarvan onder an dere de Amerikaanse pers mel ding maakte. Roker te zien DEN HAAG (GPD) - De recla meslogan ,.Wie rookt is niet gezien" doet de werkelijk heid geweld aan en is daarom strijdig met de Code voor het Reclamewezen. Dit heeft het College van Beroep van de stichting Reclame Code be paald. Een sigarenwinkelier vond dat de advertentie van de stich ting onnodig grievend was, omdat er woorden als „onbe schoft", „onaardig", „opdrin gerig" en „a-sociaal" in voor kwamen. De Code Commis sie wees de klacht van de winkelier op alle punten af, waarna de detaillist in appèl ging bij het College van Be roep. Het college vond de gebruikte worden niet in strijd met de Reclame Code, hoewel ze een „onmiskenbaar bruusk ka rakter" hebben. Maar wat be treft denzin „Wie rookt is niet gezien" valt het college de si- garettenverkoper bij. ARNHEM (GPD) - De forse verhoging van de elektri citeitsprijzen gaat ook dit jaar nog onvermin derd door. Volgens ver wachtingen van de Sa menwerkende Elektrici- teits Producenten (SEP) uit Arnhem gaan de tarie ven voor de Nederlandse huishoudens met bijna 10 procent omhoog. Een woordvoerder van de SEP zei vanmorgen dat die verhoging be tekent dat een gemiddeld gezin in 1982 ruim 80 gulden meer voor de elektriciteit moet betalen. De elektriciteitsprijzen waren de afgelopen jaren al met bijna 25 procent omhoog geschoten, voornamelijk als gevolg van de stijging van de brandstofprijzen. Van de jongste verhoging van 10 procent zit 3 procent in de stij ging van het vastrecht (de kosten van produktie tot en met meter- opnemer), waarmee de maat schappijen onder de 4 procent verhoging van de overheidstarie- ven blijven. De resterende 7 pro cent heeft opnieuw te maken met de hogere brandstofprijzen en de compensatie voor de infla tie. "Beangstigend" Het brandstofdeel in de elektrici teitsprijs (het andere deel is het vastrecht) blijft nog altijd groeien. Voor de huishoudelijke verbruikers was de verhouding in 1973 in de kiloWatt-uur-prijs 4,6 cent vaste kosten tegen 2.2 cent brandstofdeel. Nu is de ver houding volledig omgedraaid: 10 cent vaste kosten en liefst 14,5 cent voor het uit de hand lopen de brandstofdeel. De kiloWatt-uur-prijs van dit jaar (24,5 cent) ligt twee cent boven die van 1981. De SEP noemde vanmorgen de voortgaaande ont wikkeling in de elektriciteitsprij zen „vrij beangstigend, zowel voor de huishoudens als voor de industrie". Ombouw De elektriciteitsmaatschappijen zijn druk in de weer met een ver sneld ombouwprogramma op de goedkopere kolenstook, maar op dit ogenblik merkt de consu ment daar nog weinig van. Het aandeel van olie en gas in de stook van de elektriciteitscentra les ligt in Nederland nog tegen de 80 procent. De hele prijsontwikkeling met dat brandstofdeel van de elektrici teitsprijs blijft in 1982 en volgen de jaren nog een zeer onzekere zaak, aldus de SEP. 16 PAGINA'S Schmidt krijgt zijn banenplan erdoor Defensie lijdt een strop van miljoenen Tal van gezinnen nog zonder aardgas PAGINA u Geen banen voor de gehandicapten PAGINA 14 Vooropgesteld dat er geen excuus is voor de gruwelijkheden die het Salvadoriaan se leger keer op keer begaat, moet de rol van de Ver enigde Staten daarbij in groter verband worden gezien. Het machtsdenken van Amerika en de Sowjet-Ume verschilt wezen lijk niet van elkaar De inval in Af ghanistan en de hulp van Ameri ka aan de militair-burgerlijke jun ta gebeurt van uit dezelfde ach tergrond: het verdedigen van be langen Het zijn die belangen waar het om gaat. En het zijn ook die belan gen zelf waar men terecht of ten onrechte kritiek op kan hebben. In de praktijk richt de kritiek in het geval van El Salvador meer dan terecht zich altijd vrijwel uitsluitend op de manier waarop zowel de Sowjet-Unie als de Ver enigde Staten die belangen omstreden of niet meent te moeten dienen Het belang van Amerika (aldus de Amerikaanse onderminister En ders) is ervoor te zorgen dat El Salvador geen tweede Cuba wordt Hij vreest dat in navolging van Nicaragua ook in El Salvador een gewelddadige minderheid (gesteund door Moskou) de macht zal grijpen. Als dat gebeurt komen de strategische belangen van Amerika in het gedrang. Vandaar dat de Amerikaanse presi dent het Congres wil bewegen militair mateneel ter waarde van 250 miljoen gulden ter beschik king te stellen aan de junta van El Salvador. Hij ondervindt daarbij felle kritiek van groeperingen in Amerika, die de eigen regering verwijten het bewind van Duarte te steunen, dat op grote schaal de rechten van de mens schendt. Met simpel vast te stenen dat de gruwelijkheden in El Salvador on toelaatbaar zijn komt men er he laas niet In internationaal politiek opzicht ligt de zaak complexer. Het zou naief zijn dat te ontken nen. Het gaat hier immers om enerzijds de belangen van Ameri ka en anderzijds de belangen van de Sowjet-Unie. die politiek strij dig met elkaar zijn. Men kan Amerika veroordelen om dat zij daadwerkelijke steun ver leent aan een regime, dat de mensenrechten vertrapt. Men kan datzelfde Amerika niet ver wijten haar belangen ver meend of niet zoveel mogelijk te beschermen, of dat nu in tijd van oorlog in NAVO-verband ge beurt. of in de strijd tegen de uit breiding van de invloedssfeer van de Sowjet-Unie. Het is een afschuwelijk dilemma. Het is goed dat er zoveel terechte kritiek in Amerika zelf is op de ei gen regering. Zoiets is in de Sow jet-Unie onmogelijk Maar het is modieus de symptomen van het internationale machtsdenken uit sluitend in verband te brengen met de Verenigde Staten. Vijfling in Gent GENT (AP) - In het Academisch ziekenhuis van Gent heeft een Belgische vrouw vandaag het le ven geschonken aan een valling - vier jongens en een meisje De moeder en de baby's verkeren in bevredigende toestand, aldus ziekenhuisfunctionarissen De kinderen wegen tussen de 870 en 1 980 gram. Droog Droog en zonnig, maar in het westen van het land enkele wolkenvelden. Minimumtemperatuur omstreeks min 2. middagtemperatuur ongeveer 6 gra- Matige, aan de kust krachtige zuldoos- 3 februari 1982 Verder in de nieuwe Story: Anny Schilders zorgen om haar moederschap Mag Prinses Caroline nu met haar nieuwe vriend trouwen? Hoe haat en jaloezie een einde maakten aan de meisjesgroep Babe. Foto's van Koningin Beatrix' geheime bezoek aan Spanje. Waarom Irene's huwelijk niet meer te redden viel. Nu overal te koop André Hazes' aangrijpende levensverhaal slaat deze week in een extra Story bijlage Om te bewaren' Met ontroerende foto's uil zijn jeugd, van zi|n moeder e van 'zijn' Ellen, de vrouw die André gelukkig maakte Story vertelt u hoe Andre als klein j. <hie een verjaarv^ cadeau voor zijn moeder bij elkaar zong op de Amsterdamse Albert Cuypmarkt En hoe hij uiteindelijk één van onze meest geliefde zangers werd Maar voordat hij dit bereikte moest de sympathieke volks jongen een hard gevecht levei om armoede, eenzaamheid en heel veel verdriet te boven te komen Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1