John Nunn niet vredelievend Dreef: "Eindelijk gerechtigheid". Berendsen pakt rugbydraad op.. LUGDUNUM HOV Maas op voorgrond Grootmeesterresultaat Van der Wiel op de tocht ZATERDAG 30 JANUARI 1982 Sport PAGINA 9 M0JEEJ? HEEFT oo<3 Uoof? 1 WOUU&VM 5CHOOJ Pt£ 1 MA/OGS77ES. PQTJl/f77£ OPC£ 77//0OU£ £fJ HOU CHZ£ AMSS£US£- rf* 7 A/Ascorre' Hw Vandaar dat Dreef ook tot het 'ein de' lid wil blijven van DIOK. Zelfs toen een scheurtje in zijn meniscus werd geconstateerd bleef Dreef onverminderd door gaan. „De dokter zei dat ik nog even kon blijven rugbyen totdat die meniscus geknakt zou zijn. Die knie was zo dik, dat ik amper kon lopen, maar ik ben. geloof ik. niet kapot te krygen, want ik speel nog steeds". Maar het (langdurig) lopen gaat Dreef niet zo best af. Tijdens een conditietest van de nationale se lectie stelde hij teleur. Dreef haalt er zyn schouders voor op. „Voor een hooker ben ik daaren tegen erg snel. Toen ik nog voet balde, noemde ze my de Gento van LFC-5. Ik ben alleen een tikkeltje zwaarder geworden". Leids geweld Exact 94 kilo gooit Dreef vandaag in de stryd met de Tunesiers. Sa men met zijn clubgenoten Wil Rysdam en Kees Koemans com pleteert Dreef de eerste lyn Ruim driehonderd kilo 'Leids geweld' moet Tunesië onder de voet lopen. De landskampioen kan dan ook een groot aandeel hebben in de eventuele overwin ning. DIOK fungeert vandaag als hofleverancier voor de Oranje- hemden. Want Gideon van der Born neemt voorts de full back positie in, terwijl Richard Huis man en Dick Al tink als reserve meegaan. Voor Altink een lichte teleurstel ling. Hij is al dertigvoudig inter national, maar moet nu zyn plaats afstaan aan Michel v.d. Loos die onder meer in Wales en Frankrijk ervaring met toprugby heeft opgedaan. Dreef weet wat er omgaat in Altink. „Je telt zo weinig mee op de bank. Als ik reserve stond, zat ik ook weieens te beuken als het misging en er zelf niks aan kon veranderen. Maar als ik zo om mij heen kyk naar de andere hookers in Neder land, zeg ik: eindelyk gerechtig heid Het wordt nu zaak myn concurrenten eruit te houden en my waar te maken" En dat is slechts een kwestie van op dreef zijn tegen Tunesië. HERMAN POOS A S. ZONDAG 14.00 UUR. U HOORT ER OOK BIJH AMERSFOORT (GPD) - Annelies Maas heeft gisteren tijdens de ze vende Speedo Meet in Amers foort nog eens onderstreept dat haar poging om weer een voor aanstaande rol te spelen in de zwem wereld, als een serieuze zaak moet worden opgevat. De opgaande lijn, die haar prestaties eind vorig jaar te zien gaven, trok zij gisteren door op de 800 meter vrije slag. Met haar winnende tijd van 8.47,71 was de „Duitse" studente, die voor deze interna tionale ontmoeting nauwelijks haar snelheid heeft getest, dan ook dik tevreden. Leidenaar (33) debuteert in Oranje LEIDEN - De laatste hiaat in zijn carrière drukt Jan Dreef .vandaag weg in Tunesië. De 33-jarige Leidse rugbyer maakte de gehele opgang van het ovaal in Nederland mee. Hij werd vorig jaar kampioen van Nederland met DIOK, stond enkele malen reserve bij het nationale team, maar speelde nimmer een interland. Uitgerekend in het duel waarin Oranje zijn plaats in de B-poule kan veilig stellen, zet Jan Dreef een kroon op zijn 'hookerswerk'. Zo'n 200 meter kon Jolande van de Meer haar aardig volgen, maar toen moest zij haar rivale toch vlot laten gaan. Haar tijd van 8.52,4 was in dit magere interna tionale gezelschap goed voor een tweede plaats. De 1500 meter was natuurlijk een prooi voor de Russische wereld recordhouder Viktor Salnikov, die zijn landgenoot Alexander Ghaev in een regelmatig ge zwommen race naar de tweede plaats verwees. De tijden: 15.31,13 tegen 15.45,84. De twee de Russische topper die in het water kwam, Alexander Sidoren- ko, bewees zijn suprematie op de 200 meter wisselslag: 2.06.14 Bij de dames was het met name Annemarie Verstappen die een opvallende rol vertolkte. Achter de Amerikaanse Patty Gavin was zij op de 200 meter wisselslag als tweede de finale ingegaan. In de beslissende race moest zij echter ook nog de Oostduitse Jacqueli- Jan Dreef samen met zijn clubgenoten Koemans e eerste rij in de rug by interland bij Tunesië. i Rijsdam zorgt hij i 1300 kilo "Leids geweld" in de „Of ik niet te oud ben? Nee hoor. Kijk naar Engeland. Daar zijn al le voorwaartsen boven de dertig. Ik kan nog zeker tot mijn 36ste meekomen", verklaart Jan Dreef. En bondscoach Frits Frankfort: „Een hooker zoals Jan moet fysiek erg sterk zyn. Meestal ben je pas op je 26ste of 27ste lichamelijk op je top. Daar om tref je vaak ouderen in de eer ste rij aan". ne Alex voor laten gaan. Deson danks was haar 2.20,79 toch van prima gehalte. De spectaculaire 50 meter-num mers die nog altijd niet met offi ciële records worden gehono reerd, leverden beste prestaties op. Zo zette Annemarie Verstap pen met 26,37 sec. de snelste tijd neer die ooit door een Europese zwemster is gemaakt. En stelde Edward Maasdijk het officieuze Nederlandse record vast op 24,17 sec. De 22,81 van de Amerikaan Bruce Stahl was zelfs de op een na snelste tijd die ooit ter wereld is gezwommen. Geen voetbal in de afdeling DEN HAAG(ANP) - De afdelingen Leiden, Dordrecht, Gouda, Rotterdam, Arnhem en Nijmegen hebben in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen alle voetbalwedstrijden voor vandaag afgelast. De afdelingen Groningen en Twente schrapten de duels van zo wel vandaag als morgen. LEIDEN - Over een week hoopt Eric-Jan Berendsen zijn rentree te maken. Alleen niet als basketballer, maar als rugbyer. De Leidenaar die lange tijd werd gekweld door blessures houdt het seizoen bij de vice-landskampioen basketbal min of meer voor gezien en kiest voor een te rugkeer bij DIOK. Een reeks teleurstellende erva ringen bij Parker Leiden heeft Berendsen doen beslui ten zijn voorkeur uit te spre ken voor de rugbykampioen, waarbij hij reeds de functie van wedstrijd-secretaris ver vult. Inmiddels is de ex-cap tain van de Leidse club al op genomen in de nationale B-- selectie die begin februari een toernooi afwerkt in Lon den. Voor Oranje acht bondscoach Frankfort hem nog niet ge schikt. „Ik ga er vanuit dat hij voldoende conditie heeft. Hij mist alleen nog wedstrijd-- Als een volslagen verrassing komt het besluit van Berend sen niet om Leiden de rug toe te keren. Sinds het inhaal- duel bij Dordrecht op 6 ja nuari blinkt hij uit door zijn afwezigheid. „Dat komt om dat ik nooit duidelijkheid heb gekregen over mijn posi tie, nadat Wiebe Gorter werd aangetrokken. En toen ik ge blesseerd raakte, had ik het idee er niet meer bij te ho- Manager Hennie Blom: „Ge blesseerde spelers horen steeds op de training en bij de wedstrijden aanwezig te zijn als hun lichamelijke toe stand dat toestaat. Dan ken nen ze direct de patronen als ze terugkomen. Alleen voor wedstrijden in het buiten land geldt een uitzondering. Geblesseerden moeten dan thuis blijven, want het zijn geen vakantiereisjes. Maar ik kan Berendsen wel begrij pen. Hy is hevig teleurge steld, want op het moment dat wij schreeuwden om spe lers, was hij geblesseerd. Daarom geef ik hem nog een kans, maar als hij zich vol gende week ook niet meldt, dan voelen wij ons verheven van al onze verplichtingen ten aanzien van zijn per soon". Berendsen: „In mijn contract staat dat ik by alle wedstrij den, dus ook de buitenland se, aanwezig hoor te zijn. Voor het duel in Tsjecho-o- lowakye was myn visum aan gevraagd en was ik al gepakt en gezakt, maar twee avond en voor het vertrek kreeg ik te horen dat ik thuis moest blyven. En als je daarvoor een verklaring vraagt aan Blom stuurt hy je door naar Van Egmond en die stuurt je weer terug naar Blom. Daar word ik beroerd van. Boven dien, voordat ik weer inzet baar ben, is de competitie al afgelopen. En twee maanden op de bank zitten voor dat geld doe ik niet". Omdat de kreet „Geen woorden, maar daden" op het logge lijf van Jan Dreef geschreven is, schuwt de DIOK-er niet om deels of desnoods al zyn krachten aan te spreken. Dreef weet niet anders. „Nee. bang ben ik nooit geweest. Vraag het maar aan Herman Fi- lippo (meervoudig nationaal ge wichthefkampioen). Op de lage re school heb ik menigmaal met hem gevochten". Met een be scheiden glimlach: „Houdt het er maar op dat we aan elkaar ge waagd waren". Een aantal jaren later ging Dreef weer in duel met Filippo, maar toen in de sportzaal van LKV De Spartaan. .Als ventje van acht tien won ik nog een paar medail- letjes, maar ik vond het maar een 'dooie' sport. By rugby mag je tenminste al je lichaamsdelen ge bruiken Dat is een echte man- nensport" Waardevol Hoewel Dreef een decennium gele den al een waardevolle kracht was voor DIOK-1. liet hy zich zo nu en dan terugzetten naar het vierde team. „Op dat niveau kon je met een paar kerels om je nek zo doorlopen naar de achterlijn en een try drukken. Heerlyk", mijmert h^j nu nog na. „Dat kan niet in de e re-klasse Nu moetje als hooker de bal veroveren en die zo snel en goed mogelyk overgeven aan de dnekwarters". „Het is erg jammer dat weinig mensen de regels snappen", stelt Dreef vervolgens vast. „Maar ge lukkig is er veel ten goede veran derd. Er lopen by DIOK op het moment zelfs jongens rond die ik met ken. Een goede vooruitgang dus. Maar toch denken vele bui tenstaanders nog steeds dat wy kruisruikers zyn, omdat we vaak in de scrum staan en alleen maar aankleunen. Dat is een verkeer de opvatting. Rugby is gewoon het einde". Balasjov Balasjov kwam met zwart tegen Christiansen goed uit de Engelse opening. De Amerikaan, die in een ernstige vormcrisis verkeert, zette de partij te tam op, maar heroverde gaandeweg het verlo ren terrein. De Russische groot meester hield echter een plus pion over en dat voordeeltje was beslissend in de avonduren. Tot winst in de twaalfde ronde kwamen eveneens Tal, Timman en Kavalek. Voor de laatste bete kende dat zijn eerste zege na elf remises. Timman behaalde zijn zege door de Nieuwzeelander Chandler op regelmatige wijze uit te spelen. Mikhael Tal, zijn opponent in de laatste ronde, heeft het juiste rit me gevonden. Gisteren bracht hij de Braziliaan Sunye in tijd nood en tot wanhoop, waarmee hij zijn derde overwinning bin nen vier dagen noteerde. Uitslagen: grootmeestergroep, twaalfde Chandler (Nwz)-Timman (Ned) 0—1, Tal (Sow)-Sunye (Bra) 1-0, Christian sen (Vst)-Balasjov (Sow) 0-1, Nunn (Eng)-Van der Wiel (Ned) 1-0, Hort (Tsj)-Hübner (Wdl) «A-W, Nikolic (Jsl)—Sosonko (Ned) Vt—Vt, Kavalek (Vst)-Ree (Ned) 1-0. De stand: 1. Nunn en Balasjov 8 pnt., 3. Tal, Hort en Van der Wiel 7 pnt., 6. Kava lek. Hubner, Nikolic en Sosonko 6'/z pnt., 10. Ree 5'A pnt., 11. Timman 4V4 pnt., 12. Sunye 4 pnt., 13. Chandler en Christiansen Zxh pnt. De partij tussen John Nunn en John van der Wiel had hei volgende verloop: Wit: Nunn. Zwart: Van der Wiel. 1. e2-e4 c7-c5. 2. Pgl-f3 Pb8-c6,3. d2— d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pg8-f6, 5. Pbl-c3 d7-d6,6. Lfl-c4 e7-e6, 7. Lcl-e3 Lf8-e7, 8 Ddl-e2 a7-a6, 9. 0-0-0 Dd8-c7, 10. Lc4- b3 Pc6-a5, 11 g2-g4 b7-b5, 12. g4-g5 P£a5xb3+, 13. a2xb3 Pf6-d7, 14. h2-h4 Lc8-b7, 15. f2-f3 b5-b4, 16 Pc3-a4 Pd7- c5, 17. h4-h5 Dc7-a5, 18. kcl-bl pc5xa4, 19. b3xa4 Da5xa4, 20. g5-g6 Ta8-c8, 21. h5-h6 h7xg6, 22. h6xg7 Th8-g8, 23. Thl- h8 Ke8-d7, 24 Pc4-b3 Kd7-c7, 25. De2- c4+ Lb7-c6, 26. Dc4-d4 Da4-b5, 27. Dd4- a7+ Lc6-b7, 28. Pb3-d4 Db5-a4, 29. e4-e5 Tg8xh8, 30. e5xd6+ Le7xd6. 31. g7xh8 dame Tc8xh8, 32. Pd4xe6+ (7xe6, 33. Da7-b6+ Kc7-c8, 34. Db6xd6 Da5-c6, 35. Dd5-e5 Th8-d8, 36. Tdlxd8+ Kc8xd8, 37. Le3-g5+ Kd8-d7, 38. De5-g7+ Kd7— Jan Timman flinks) en John van der Wiel hebben gisteren vrede gesloten. Dinsdag voelde Van der Wiel zich nog "beledigd", omdat Timman hem had geweigerd te feliciteren met zijn winst, maar nu is alles weer koek en ei. Van der Wiel verloor overigens van Nunn. Ke5-f6. 47 Db3-g8 Dc6-d5. 48. Le3-d4+ Kd5-e6, 53. Dd8-f6+ Ke6-d7. 56. DfB-f7 Kf6-e7, 49. Dg8-g7+ Ke7-d6, 50. b2-b3 Kd7-c8, 57 D(7-g8+ Kc8-d7. 58 Dg8- Kd6-c6, 51. Ld4-e5 Dd5-d7, 52. Dg7 h6+ g7+ Kd7-e6. 59 Dg7-g4+ Ke6-(7, 60. f4- Kc6-d5, 53, Dh6-b6 Dd7-c6, 54. Db6-d8+ fi> Dc6-h6, 61 f5-ft> zwart geeft op LANDSMEER (ANP) - Jos Bon- gers heeft de verhoudingen in het Nederlandse biljartwereldje gisteravond enigszins gewijzigd. Getergd door zijn nederlaag in de middaguren tegen kampioen Hans Vultink, kende de 25-jarige kaderspeler uit Nijmegen tijdens de vierde ronde van de nationale titelstryd in 47/1 geen pardon met nummer twee, Jan Arnouts De door drie nederlagen zo goed als uitgeschakelde Bongers hoef de niet meer voor zijn eigen kan sen te spelen en kon zich volle- Bongers redt "goede naam' dig wijden aan het omver halen van Arnouts. "Ik moest mijn goe de naam redden", verklaarde de zeer wisselvallig spelende Bon gers. Door zijn eerste overwinning speelde Bongers Piet Vet en Wil ly Steures in de kaart, die twee hebben een gemiddelde dat su perieur is aan dat van Arnouts. Na vier ronden is de stand 1. Vultink 8 pnt. 254 hs. 37.50 alg .gem. 2. Vet 7 pnt. 159 hs 28.57 alg.gem 3. Steures 6 pnt. 175 hs.21.71 alg gem 4. Arnouts 6 pnt. 105 hs.20.54 alg .gem. 5. Bongers 3 pnt. 224 hs.26 48 alg- 6. V Deventer s. 13 03 alg.gem. 7. V.d. Kruisweg s. 10.78 alg.gem. 8. Burgman 0 pnt. WIJK AAN ZEE (ANP) - Balasjov en Nunn heb ben zich gisteren in de twaalfde en voorlaatste ronde van het Hoogovens-schaaktoernooi afge zonderd van het deelnemersveld. Balasjov won van Christiansen; Nunn versloeg John van der Wiel. Voor Van der Wiel had de neder laag de vervelende konsekwen- tie, dat zijn eerste grootmeester- resultaat op de tocht staat. Mor gen zal hij met wit tegen de Tsjech Hort minimaal moeten re miseren om benodigde 7,5 punt te halen. Bij verlies blijft hij op de drempel steken. De overwinning van John Nunn op John van der Wiel was groot- meesterlijk van opzet. De 26-jari- ge Brit, die na een zeer voortva rende start (3 uit 3 met overwin ningen op Timman en Tal) een behoudender spelopvatting leek aan te nemen, bracht tegen Vein der Wiel de scherpe Velimirovic- variant van het Siciliaans op het bord. Daarmee trachtte hij de vredelievende plannen van zijn tegenstander, die aangekondigd had geen enkel risico te nemen om zijn grootmeesterresultaat niet in de waagschaal te stellen, te ondermijnen. Rijvers mag Kameroen niet coachen ZEIST (GPD/ANP) Bondscoach Kees Rijvers zal niet gaan optre den als supervisor van het natio nale elftal van Kameroen tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in juni. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft afwijzend beschikt op een tweede aanvraag van de voetbal bond van Kameroen. Volgens het sectiebestuur zou het optreden van Rijvers als interim- coach bij Kameroen niet in het belang zijn van het Nederlandse elftal. Happel Ernst Happel zal toch als coach van het Oostenrijkse voetbalelf tal fungeren tijdens de eindron de om het wereldkampioen schap, deze zomer in Spanje. Het bestuur van de Westduitse voet balbond opperde gisteren tijdens een bijeenkomst in München weliswaar nog bedenkingen, maar een veto, zoals DFB-voor- zitter Herman Neuberger bij de loting in Madrid uitsprak, kwam niet aan de orde. Oostenrijk en West-Duitsland zijn voor de eindronde in één groep inge deeld. Happel is trainer van de Hamburger SV. Het bestuur van de Oostenrijkse voetbalbond is van plan de be zwaren van de DFB naast zich neer te leggen. Na een telefoon gesprek met Neuberger zei Karl Sekanina, voorzitter van de Oos tenrijkse bond: "Neuberger zei me dat de DFB eeuwig boos op ons zou zijn als we met Happel in zee zouden gaan. Ik heb geant woord dat we daar ook wel weer overheen komen". De Londenaar raakte in de aan vangsfase op zijn damevleugel een pion kwijt, maar creëerde ter compensatie op de andere flank een lastige pion die beide zwarte torens voorlopig op de achterlijn hield. Met 25. Dc4 opende Nunn een vervaarlijk offensief, dat Van der Wiel ternauwernood kon af stoppen. Een korte adempauze van Nunn benutte de Leidenaar om de kwestie op g7 op te ruimen. Met 35. De5 liet Nunn op het oog de winst glippen. Inplaats daarvan had Nunn met 35. Dd4 het tegen- antwoord Td8 voorkomen, waar na de zwarte positie vrijwel on houdbaar zou zijn geworden. Nunn zag die mogelijkheid ech ter over het hoofd, maar behield door zijn combinatoir vermogen toch het initiatief. Hij ruilde de torens en belandde in een eind spel met een pion meer. De taxa tie van de afgebroken stelling gaf wit de betere kansen, maar werd door Hort en Timman beoor deeld als remise. In de tweede zitting weerlegde Nunn die voor spellingen: Van der Wiel kon nog 21 zetten standhouden. Daarna moest hij de strijd staken. Nu CE SCHEI05 'T SPEL, TEW cw- I (2EO-UE, &TIL L£&T, k*v4 IK Jou MCö vtU& WUZ&l OP MN OPZIEN0GGEUVE r~ 7ECf*JfSO/£ \h T/s;//uwe*? I 9S9-&/<

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9