"Sancties zijn oorlogsdaad Koivisto: groter lastpak dan zijn voorganger? Begin nu toch akkoord Sinaï-vredesmacht met C Kort bezoekje Haig aan In Britse premier Thatcher m Luns pleit voor Turkije Ex-politiechef veroordeeld Bonn en Parijs eensgezind over Polen: Kortstondige paniek in Ghana Reagan naar Europa "Generaals waarborgen veiligheid" Moskou argwanend Buitenland y ZATERDAG 30 JANUARI 1982 Margaret Thatcher neemt afscheid van Alexander Haig, die haar giste ren in het kort kwam vertellen wat er de laatste week zoal in de wereldpo litiek is gebeurd. LONDEN (UPEReuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, heeft zijn terugreis van Cairo naar Washington gisteren enkele uren in Londen onderbroken om de Britse premier Margaret Thatcher, in te lichten over de besprekin gen die hij de afgelopen week heeft gevoerd met zijn Russische collega. Andrei Gromiko, en Israëlische en Egyptische leiders. Na de gedachtenwisseling in Downing Street zei Haig dat de kwestie-Polen in het middelpunt van het ge sprek stond. De Westeuropese landen hebben zich terughoudend opgesteld ten opzichte van het Ame rikaanse voorbeeld economische maatregelen tegen Polen en Moskou te nemen uit protest tegen de in stelling van de noodtoestand in Polen. De minister zei dat de Verenigde Staten een hulpprogramma ge reed hebben voor Polen, maar wilde geen details verstrekken. "Wij hebben duidelijk gemaakt waar wij op hopen en wat wij verwachten", aldus Haig. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken was bij zijn vertrek uit Egypte gisteren tevreden omdat vooruitgang is geboekt in de moeilijke onderhande lingen over zelfbestuur voor de Palestijnen in de be zette Arabische gebieden, maar het is lang niet zeker dat er uiteindelijk overeenstemming bereikt zal kunnen worden. Dit zeiden functionarissen in Haigs gevolg. Zij zeiden dat het om praktische redenen onmogelijk zal zijn de onderhandelingen voor 25 april af te ronden. Dat is de datum waarop Israël zich uit het laatste deel van de Sinai-woestijn terug trekt. Een hoge Amerikaanse functionaris voegde er aan toe dat de minister twee bezoeken binnen twee weken aan Egypte en Israël had gebracht uit vrees dat de zich voortslepende besprekingen over zelfbe stuur het hele bouwwerk van de vredesakkoorden van Camp David ineen zou doen storten. Er was de laatste tijd groeiend wantrouwen tussen Cairo en Jeruzalem te bespeuren over elkanders toewijding tot het vredesverdrag van 1979. Voorlopig heeft Haig de onderhandelingen wat impulsen kunnen geven en is het wantrouwen en de oorlog-in-wor- ding tussen de buurlanden gesust. Volgens een Amerikaanse functionaris is de houding van Egypte en Israël veranderd: in plaats van de geschilpunten te onderstrepen, beginnen beide zijden nu te den ken over mogelijke oplossingen van de problemen. BONN (UPI/Reuter/DPA) Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteren opnieuw laten blijken niets te voelen voor economische sancties tegen de Sowjet-Unie in ver band met de crisis rond Polen. Na een onderhoud met kanselier Helmut Schmidt in Bonn bestempelde de Franse premier Pierre Mauroy sancties in zekere zin als een "oorlogsdaad". De kwestie van de sancties is een punt van verdeeldheid tussen de Westeuropese landen en de Ver enigde Staten, die al economi sche strafmaatregelen hebben getroffen tegen Moskou. Mauroy verdedigde de onderteke ning door Frankrijk, afgelopen weekeinde, van een aardgascon tract met de Sowjet-Unie. Vol gens de premier heeft dit niets te maken met de solidariteit van de Fransen met het Poolse volk en doet het geen afbreuk aan de Franse veroordeling van de schending van de mensenrech ten in Polen. Mauroy meent dat economische blokkades in het verleden veelal verschikkelijke historische ge beurtenissen hebben ingeluid. Nadat deze opmerking en Mau- roy's uitlating over sancties als oorlogsdaad in het Duits waren vertaald, zei Schmidt dat hij het LOME (AFP) - Burma Camp, de zeter van de voorlopige nationale defensieraad van Ghana die on der leiding staat van kapiteit- vlieger Jerry Rawlings, is deze week een uur lang het toneel ge weest van een felle schietpartij. Dit is gisteren in de hoofdstad van Togo. Lome, vernomen van een betrouwbare getuige die donderdag in de Ghanese hoofd stad Accra was. Volgens de getuige werd 's och tends tussen vijf én zes uur ge weervuur van automatische wa pens gehoord binnen het kamp, waar kapitein Rawlings woont, beschermd door een versterkte garde. De scholen op het kamp, waar talloze families van militai ren wonen, waren de gehele dag gesloten. De reden van de schiet partij is onbekend en het is niet duidelijk of het gaat om een po ging tot staatsgreep tegen het be wind van Rawlings, die zelf pre sident Limann op 31 december van het vorig jaar afzette. Volgens de getuige speelden zich donderdagochtens panische ta ferelen af op het vliegveld van Accra, toen daar een militair vliegtuig, waarschijnlijk Gha- nees, landde. De mensen schreeuwden: "daar komen de Nigerianen". De menigte op de luchthaven vluchtte omdat zij dacht dat een commando van een vreemde mogendheid voet aan land zou zetten, aldus de ge tuige, die schoten had gehoord. 's Middags werd er gedemon streerd voor de ambassades van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Nigeria, Togo, Kameroen en Frankrijk. De betogers de monstreerden tegen een "kom- plot" van deze landen om presi dent Limann weer aan de macht te brengen. volledig eens was met het stand punt van zijn Franse gast. Geschil bijgelegd Mauroy en Schmidt spraken enige uren met elkaar. Volgens de Westduitse kanselier bestaan er tussen Frankrijk en de Bondsre publiek momenteel geen ver schillen van mening over het te volgen beleid inzake de Poolse crisis en over de politiek tegen over de Sowjet-Unie. Vlak na de militaire machtsovername in Po len vorig jaar december rees er onenigheid tussen Parijs en Bonn op dit punt. De Fransen verweten de Westduitse regering weekheid in haar reactie op de gebeurtenissen in Polen. De plooien werden vervolgens weer gladgestreken tijdens een spoedonderhoud van Schmidt met de Franse president Mitter rand. Het Franse aardgascontract met de Russen'verloste Bonn definitief uit het isolement waarin het bin nen het westerse bondgenoot schap was komen te verkeren wegens Polen. Volgens rege- ringsbronnen in Bonn bleek uit het contract dat de Fransen, on danks hun harde kritiek op Mos kou inzake Polen, bereid blijven tot zakendoen. Mauroy beklem toonde op de persconferentie dat de Frans-Duitse vriendschap "de harde kern van de Europese ge meenschap" vormt en alle tijde lijke verstoringen zal overleven. Mauroy en Schmidt deden naar aanleiding van hun onderhoud voorts een klemmend beroep op de Amerikaanse regering een da ling van de rente te bewerkstelli gen. De twee regeringsleiders verklaarden dat de hoge Ameri kaanse rentestand een ernstige negatieve invloed heeft op de Europese economie. De kanse lier zei dat hij en de Franse pere- mier deze kwestie nu weer in het openbaar aan de orde stellen, omdat president Reagan Europe se steun nodig heeft bij zijn bin nenlandse strijd tegen de hoge rente. VV MOSKOU (AP) - Met alle mogelijke eer werd gisteren de RiLssische partij-ideoloog Michael Soeslov begraven. Achter de baar liepen alle leden van het Politbureau, onder wie president Brezjnjev en minister van buitenland se zaken Gromiko. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) DEN HAAG - Een hoge Israëlische regeringsfunctionaris heeft gis teravond bevestigd dat de Israë lische regering waarschijnlijk morgen haar fiat zal geven aan de deelneming van Frankrijk, Enge- WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Reagan zal in juni naar Europa komen voor een ontmoeting met NAVO-leiders, een economische topconferentie en een bezoek aan de paus, zo heeft het Witte Huis gisteren bekend gemaakt. Van 4-6 juni is Reagan in Versailles voor de jaarlijkse economi sche top van de belangrijkste zeven industrielanden. Op 7 juni is hij voor een werkbezoek in Rome, waarbij hij ook de paus zal ontmoeten. 9 En 10 juni woont Reagan de vergadering bij van de leiders van de vijftien NAVO-landen, die mogelijk in Brussel wordt gehouden. Het Witte Huis verklaarde, dat de president de NAVO-top ziet als "een gelegenheid voor de NAVO haar ant woord te formuleren op de uitdagingen van dit decennium" Volgens het persbureau UPI zou Reagan in Parijs willen probe ren de Franse regering te overreden een belangrijke rol te spelen in de Noordatlantische verdragsorganisatie. Niet uitgesloten wordt, dat aan Reagans reis nog een aantal extra stops worden toegevoegd. Het zal in juni voor het eerst zijn sinds zijn beëdiging, dat Reagan een ander continent bezoekt. BRUSSEL (ANP) - De secretaris generaal van de NAVO, mr. Jo seph Luns, is van mening dat de Turkse generaals er voor zorgen dat de nationale veiligheid in Turkije wordt gewaarborgd en dat ook het Turkse volk hen dankbaar is en hen vertrouwt. Luns deed deze uitspraak in Brussel, waar hij een lezing hield voor reserve-officieren van de NAVO. Luns trok ook een paral lel met het bewind in Warschau. "De generaals in Warschau wil len, in tegenstelling met die in Turkije, de democratie uitroeien. In feite is het verschil tussen Poolse en Turkse generaals een De secretaris-generaal van de NA VO zou het ironisch vinden in dien de Sowjet-Unie uit de on derdrukking van Afghanistan en Polen het vooroordeel zou halen dat het westerse bondgenoot-, schap ernstig verdeeld zou ra ken. "De westerse media geven vaak de indruk dat dit ook ge beurt. Dat wordt gedeeltelijk verklaard door het principe dat slecht nieuws beter verkoopt dan goed nieuws", aldus Luns. Volgens Luns is de NAVO zelf ook tekort geschoten om de publieke opinie met de juiste feiten te con fronteren. Die feiten zijn: de Sowjetrussische bedreiging van de westerse oliebevoorrading (een gevolg van de invasie van Afghanistan, waar het Westen volgens Luns krachtiger op had moeten reageren) en de huidige situatie in Polen. "De bijzondere NAVO-ministcrraad die op 11 ja nuari werd gehouden heeft de si tuatie heel juist geanalyseerd en een kader voor toekomstige ac ties uitgewerkt. De pers echter heeft ten onrechte gemeld dat er binnen de raad onenigheid zou zijn", zo zei Luns in Brussel. land. Nederland en Italië aan de Sinai-vredesmacht. Ook Europe se diplomaten in Tel Aviv zeggen dat alles erop wijst dat de Israëli sche regering nu akkoord is. Maar gezien de talloze uitstelma noeuvres van Begin van de afge lopen tijd nemen zij nog enige voorzichtigheid in acht. Bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was gister avond nog niets bekend van een eventueel Israëlisch ja". We vol gen de berichten in de pers met grote interesse en wachten af, verklaarde een woordvoerdster Naar nu met grote stelligheid wordt verwacht zal de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Shamir de kwestie mor gen formeel aan de orde stellen in het kabinet. Bezwaren lijken er nauwelijks meer te bestaan nu Begin akkoord is gegaan, omdat zijn standpunt door een meer derheid van de ministers zal wor den gevolgd. Het ja-woord van Begin kwam, na dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig bij zijn gisteren afgesloten bezoek aan Jeruzalem met de no dige nadruk had verzocht genoe gen te nemen met de laatste op helderende brief van de vier Eu ropese landen. Dat was een boodschap van de Britse minis ter van buitenlandse zaken Lord Carrington, met steun van de drie andere collega's, dat de Eu ropese deelneming alleen ge schiedt op basis van de Camp David-akkoorden, hoewel Euro pa zich het recht voorbehoudt daarnaast een eigen standpunt in te nemen. Israël heeft steeds de positie inge nomen dat Europa zijn Midden- Oostenpolitiek niet hoeft te wij zigen om aan de vredesmacht te kunnen deelnemen. Jeruzalem eiste echter wel dat de vier Euro pese landen in de akkoord-ver- klaring rechtstreeks naar Camp David verwezen. De vier wilden dat niet, omdat de zgn. Venetie- verklaring van de EG-landen de PLO nadrukkelijk een rol toe kent in het onderhandelingspro ces, terwijl Camp David dat uit sluit. Op het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken werd door hoge functionarissen na ont vangst van de laatste brief van de vier ministers, nu twee weken geleden, geroepen dat de zaak in kannen en kruiken was. Premier Begin gooide echter roet in het eten en had tot het laatste mo ment juridische bezwaren. Israël moet volgens de Camp-Da- vidakkoorden op 25 april de be zette Sinai-woestijn ontruimen. Er komt dan een bufferzone tus sen Israëlisch en Egyptisch ge bied, waar de circa 2500 man tel lende vredesmacht wordt gesta tioneerd. Andere landen die deelnemen zijn de VS, Fiji, Co lombia, Uruguay, Australië en Nieuw-Zeeland. Het Nederland se aandeel zal een contingent van circa 100 man verbindingstroe pen zijn. In principe gaan vrijwil ligers voor. Het ministerie van defensie sluit echter niet uit dat militairen zullen worden aange wezen, omdat ook het deskun digheidscriterium wordt gehan teerd. In bijna zalvende bewoordin gen heeft Finlands nieuwe president Mauno Koivisto de afgelopen week gezegd te zullen streven naar een voort durende versterking van de goede relaties met Moskou, ontwikkeling van de traditio nele samenwerking met de Scandinavische landen en handhaving van de goede re laties met andere landen. Die goede relaties zijn belangrij ke bouwstenen voor de Finse neutraliteit en hoe weinig dat op zichzelf ook zegt, het geeft wel aan dat Finland in het - politiek gezien - spannende grensgebied van Oost en West behoedzaam moet ma noeuvreren. Nu hebben de Finnen op dit punt een zekere traditie hoog te houden, want sinds hun land in 1948 een vriend- schaps- en bijstandsverdrag sloot met de Sowjet-Unie heeft de voorganger van Koi visto - de inmiddels hoogbe jaarde Urho Kekkonen - voortdurend een voorzichti ge politiek gevoerd om de "actieve neutraliteit" van Finland - dus goede relaties - inhoud te geven. Dat heeft de Finnen geen win deieren gelegd, want sinds de Tweede Wereldoorlog is elke internationale crisis aan het land voorbijgegaan. In eco nomisch opzicht heeft Fin land een zeer voorspoedige ontwikkeling doorgemaakt en nog steeds is er in het land weinig te merken van de in ternationale economische re cessie die in tal van andere landen stevig heeft toegesla gen. Het handelsverdrag dat in 1950 met de Sowjet-Unie werd ge sloten, heeft daar wel veel mee te maken. In de loop der jaren hebben de Russen heel wat orders in het land van de duizend meren gedeponeerd, vooral in de staalindustrie, die daardoor een grote bloei kon doormaken. Van de tota le Finse export gaat inmid dels 23 tot 24 procent naar de Sowjet-Unie. Maar de hoog conjunctuur in Finland groeit zo hard dat de afspra ken van het handelsakkoord - de export en import van bei de landen moeten met elkaar in evenwicht zijn - van Finse zijde dreigen te worden ge schonden. Politiek In politiek opzicht is het voor Finland eveneens belangrijk de goede relaties met Mos kou veilig te stellen. In tijden van oorlog vervullen de Fin nen, overeenkomstig het ver drag met de Sowjet-Unie, na melijk een soort bufferfunc tie ten behoeve van de Rus sen, maar zullen zij aan de an dere kant geen enkele inmen ging van Sowjet-zijde dul den, omdat zij - ook in oor logstijd - neutraal willen blij- Tegen die achtergrond moet het voor veel westerlingen een vreemde gewaarwording zijn om te zien hoe Finland ii zich overigens als een vol strekt westers land ontwik kelt, mei verkiezingen, een sociaal-democratie en tal van andere, ook materiële ver worvenheden die in rijke westerse landen gemeengoed zijn geworden. Tal van westerse koude-oor- logsdenkers zijn geneigd dit aspect onbesproken te laten en zich voornamelijk te rich ten op de (noodzakelijke) contacten die Finland onder houdt met de Sowjet-Unie. De term "finlandisering" wordt in die kring dan ook uitsluitend gebruikt om aan te geven dat Finland in feite een provincie van de Russen zou zijn. Sommige prominente Finnen, onder wie Koivisto, kunnen zich daar erg kwaad over ma ken. Zij wijzen erop dat Fin land - geografisch gezien - nu eenmaal in een weinig ge makkelijke positie verkeert. De goede (economische) rela ties die Finland met de Sow jet-Unie heeft zijn volgens hen onontbeerlijk en hebben de Finnen tot nu toe alleen maar voordelen opgeleverd. Finland heeft het volgens president Koivisto daar mede aan te danken gehad dat het een stabiel land is geworden en stabiliteit komt de zelf standigheid alleen maar ten goede. Beperkte ruimte In hoeverre de verkiezing van de 58-jarige sociaal-demo craat Koivisto daaraan nog iets zal bijdragen, is nog niet duidelijk. Koivisto, die zich van havenarbeider via avond studie ontwikkelde tot eco noom, heeft al luttele keren uitgeroepen dat hij de lijn van zijn voorganger Kekko nen zou doorbreken. Maar gelijk de meeste Finnen be seft hij dat de ruimte voor een ontwikkeling naar een grotere zelfstandigheid ui terst beperkt is. Daar komt bij dat het Kremlin, sinds hij deze week met grote meerderheid werd gekozen, zijn verrichtingen nauwkeu rig gadeslaat. Want sinds het ontstaan van de republiek Finland in 1919 is het de eer ste keer dat een sociaal-de mocraat de presidentiële teu gels gaat bedienen. En de Russen hebben het daar niet zo op, want praten met de so ciaal-democratische partij betekent onderhandelen met een partner die aanzienlijk lastiger kan zijn dan de be daagde centrumpartij van voorganger Kekkonen. De verwachting is dan ook dat Koivisto het.voorlopig zeer voorzichtig aan zal doen en dat er waarschijnlijk alleen iets in het bestuurlijke kli maat van Finland zal veran deren. In zoverre zal het Fin se volk wel iets van de machtswisseling merken. Want Koivisto is meer dan Kekkonen, een man van het volk en zal niet nalaten dat ook in zijn hoedanigheid van president uit te dragen. WIM WIRTZ Wegens spionage voor Roemenië in Oostenrijk (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Het hooggerechtshof in Wenen heeft gisteren het voor malige hoofd van de Oostenrijk se vreemdelingenpolitie, de 57- jarige hofraad Edgar Berger, tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens spionage-activitei- ten voor de Roemeense geheime dienst. Duizenden Roemeense vluchtelingen in Oostenrijk zijn via hem in handen gevallen van de Roemeense geheime dienst. De spionage-affaire is vorig jaar mei aan het licht gekomen, toen een codespecialist van de Roe meense ambassade de vrijheid in het Westen verkoos en tegelijker tijd een postzak vol geheime ge gevens meenam. In deze docu menten stond gedetailleerd aan gegeven hoeveel ontmoetingen Berger over een periode van tien jaar - de Roemenen gebruikten voor Berger de codenaam 'Baby' - met een spionage-agent van de Roemeense ambassade had. Berger heeft voor het hoogge rechtshof over zijn spionage werk een volledige bekentenis afgelegd. Hij gaf de rechter een uitvoerig verslag, hoe hij aanvan kelijk inging op uitnodigingen voor lunches en feestjes op reke ning van de Roemenen en hoe hem later geldbedragen werden toegestopt. Berger beweerde overigens dat hij de Roemenen van valse adressen en „onschul dige informatie" voorzag, een ge geven waaraan de rechter weinig geloof hechtte. In de afgelopen vijf jaar, tot het moment waarop Berger plotse ling wegens „een hartkwaal" met vervroegd pensioen ging, zetten de Roemenen hem onder druk. Als hij informatie voor hen had, schreef hij een oproep op een aanplakbord in de buurt van het ambassadegebouw, waarna zijn contactpersoon hem opbelde om tijd en plaats voor het uitwisse len van gegevens af te spreken. Volgens Berger is hij met de spionage-activiteiten doorge gaan omdat hij bang was voor de gevolgen als de zaak aan het licht zou komen. De Oostenrijkers vrezen dat hun land door deze affaire tegenover de internationale vluchtelingen organisaties, waarvan zij de hulp dringend nodig hebben gezien het grote aantal mensen uit Oost- curopese landen dat in Oosten rijk zijn toevlucht zoekt, in een kwaad daglicht komt te staan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8