"Begin gewoon eigen praktijk Hoe het Arsenaal cluster 3a werd de fiooyfast Voorhorst over de opheffing van afdeUng allergogie: Coby Kroon nieuwe burgerraadsvrouw LEIDEN - Ruim zeshonderd handtekeningen heeft mevrouw Wezel- Baart uit Leiden, die sinds het begin van dit jaar strijdt tegen het ophefTen van allergologie. inmiddels binnen. In totaal hoopt se toch minstens 1500 reacties binnen te krijgen. Zeer verontwaardigd was mevrouw Wezel-Baart (tel. 071-765847), self sinds 1956 patiënt, toen zij hoorde dat Allergologie zou worden opge heven. "Een stuk levenswerk van dr. Voorhorst en de u welbekende zuster Koopman wordt "afgebouwd" en de opleiding van allergolo- gen gaat daarmee ook verloren. Afbouwen noemt men dat. Afbreken is het echte Hollandse woord". Dat zij niet de enige is die er zo over denkt blijkt uit de reacties die inmiddels binnen zijn. "Verontwaardigd, woedend en droevig; dat zijn de meeste mensen. Er is ook een allergoloog bij. geen Leidse overigens. Wat we met de handtekeningen gaan doen? Het hogerop zoeken. Naar het ministerie van volksgezondheid gaan bijvoor beeld". kan men momenteel wel zeggen laat dat allemaal maar aan de maatschappelijk werkers over. maar dan kom je er niet. omdat ze onvoldoende verstand hebben van de geneeskundige aspecten. Ik heb resultaten geboekt waar anderen faalden, gewoon omdat ik door die intensieve benade ring de levenswijze van de pa tiënt kon beinvloeden. Ik weet van de zomerkampen uit eigen ervaring wat het is als een kind om elf uur 's avonds hijgend en piepend wakker wordt. Het typi sche van het vak allergologie is juist de begeleiding. En daar wil len of kunnen de specialisten van tegenwoordig geen tijd meer voor vrijmaken" Voorhorst zat met zijn werk tussen dat van de huisartsen en dat van de specialisten in. Tal van specia listen vinden dat zo'n "consulta tiebureau" binnen het zieken huis niet thuishoort. Ook de le den van de onderzoekscommis sie zijn die mening toegedaan. "Dat dit gezegd wordt komt ge woon omdat ze de allergische ziekten niet begrijpen. Men denkt dat in wetenschap alles zit Echter, met wetenschap bedrij ven om de wetenschap alleen kom je er niet. Zoiets moet op de praktijk georiënteerd zyn", aldus de onderzoeker, die wereldfaam veroverde met de ontdekking van de huisstofmijt. In het voorstel van de onderzoeks commissie om allergologie op te heffen en verdelen onder de an dere specialistische afdelingen ziet hij weinig heil "Het is niet alleen dat deze specialisten met ons niet wilden samenwerken, maar ook onderling is de verhou ding niet optimaal anders was er wel een afdeling allergologie ge bleven. Er wordt nu wel een be geleidingscommissie ingesteld waar de heren ëën maal per maand gaan overleggen. Nie mand zal zich daar veel van aan trekken. Dat gaat misschien een tijdje goed en dan heeft de ene een ernstig zieke patiënt, de tweede is op vakantie en de der de zegt een minuut vóóf aanvang af. Ik heb te lang meegedraaid in dit circuit". "Misschien dat de jongeren iets kunnen veranderen. In een zie kenhuis moet de mens centraal staan. De strijd die ik vijfentwin tig jaar lang heb gevoerd kan al leen worden opgelost vanuit een andere basisfilosofie. Waar leg je de prioriteiten"' Doe jc neuzen by neuzen, longen bij longen of stuur je iemand door naar de al lergoloog" SAS KI A STOELINGA. ZATERDAG 30 JANUARI 1982 Lelden J LEIDEN - Allergoloog dr. R. Voorhorst vindt het niet erg om als een lastig man te worden beti teld, wel vindt hij het verschrik kelijk om te moeten vernemen dat mede door zijn toedoen de af deling allergologie moet worden opgeheven. Vijfentwintig jaar lang heeft hij gevochten voor zijn afdeling allergologie aan het Academisch Ziekenhuis Leiden en het negeren van zijn collega's doorstaan. Twee jaar geleden heeft hij op 65-jarige leeftijd, in arren moedfe de strijd opgege ven. "Het is onmogelijk om met drie andere kapiteins op een schip samen te werken", zegt hij nu, thuis, op het randje van zijn stoel gezeten. Voorhorst heeft voor alle proble men bij de allergologie, zolang er niets wezenlijks wordt veran derd, eigenlijk maar één goed al ternatief: "In actie voeren zie ik niets. Daar geneest niemand door. Begin als allergoloog ge woon een eigen praktijk met een laboratorium buiten het zieken huis. De patiënten hebben snel genoeg door dat ze daar een goe de behandeling kunnen krijgen. Het maakt voor hen echt niets uit of ze bij wijze van spreken naar het Rapenburg of naar het AZL moeten". Een onderzoekscommissie van de universiteit is, zoals vorige week bekend werd, in een nog vertrou welijk rapport tot de conclusie gekomen dat de afdeling allergo logie (welke zich bezighoudt met het bestrijden van astma, chroni sche bronchitis, hooikoorts en andere vormen van allergie) maar moet worden opgeheven. De orgaar>specialisten (keel- neus- en oorziekten, huid- en longziekten) kunnen volgens diezelfde commissie net zo goed patiénten met allergische ziekten behandelen. Voorhorst wil dat laatste beslist niet bestrijden. Alleen denkt hij dat de bezielende leiding, die de patiënten zo nodig hebben, ten alle tijden zal ontbreken. "Al heel lang waren ondergrondse spanningen tussen de afdeling allergologie en de orgaanspecia- listen. Van meet af aan heeft deze laatste groep specialisten gewei gerd op basis van gelijkwaardig heid met de allergologen samen te werken. Daar heb ik een kwart eeuw met succes tussen door ge laveerd. Doordat ik veel aan on derzoek deed, regelmatig in vak tijdschriften publiceerde, over de hele wereld bekend was en de patiënten tevreden waren over de behandeling konden ze mij weinig maken". Heer-knecht Voorhorst heeft altijd geprobeerd samen te werken op basis van ge lijkwaardigheid. "Er moet geen heer- knecht verhouding ont staan". De allergoloog had echter al snel door dat dit uitgangspunt totaal niet strookte met het uit gangspunt van de orgaanspecia listen. "Zij zagen de allergologen liever gaan dan komen. Dat werd mij nog eens heel duideüjk toen ik vlak voor mijn pensionering het faculeitsbestuur voorstelde een goede internist aan te stellen die ik zou opleiden tot allergo loog en daarna mijn afdeling zou kunnen overnemen. Ik was zelfs bereid daarvoor drie jaar langer Voorhorst: "Ik heb te lang meeqedraaid in dit circuit". te blijven om de zaak geleidelijk aan hem over te dragen. Geen kans van slagen." Dat Voorhorst geen tweede man heeft kunnen vinden ligt volgens hem in het feit dat mensen die ervoor in aanmerking zouden ko men voortijdig het pand verlie ten. En mensen die hij aanzocht zich niet geroepen voelden in zo'n sfeer te werken. "Wie heeft er zin om tussen kijvende hon den te zitten? Daarnaast stelde ik eisen, een hoofd van een afdeling moet leiding kunnen geven, in staat zijn een goed wetenschap pelijk onderzoek op te zetten en bovenal moet hij de leefwereld van de allergische patiënt kun nen begrijpen." Hard studeren en hard werken liggen daaraan volgens Voorhorst ten grond slag. "Zelfs onder de allergolo gen zijn deze mensen zeldzaam", zegt hij ietwat ironisch. Dat Voorhorst, die zowel huisarts, bacterioloog als internist is ge weest, hard heeft gewerkt kan niemand hem ontzeggen. Naast zijn onderzoek heeft hij zich sa men met zijn vrouw, die als me disch pedagoge nauw met hem (Foto Holvast) samenwerkte, van alles opgezet. Jarenlang hebben zij samen voor astmapatiënten vakantiekampen georganiseerd. Hij gaf oudercur sussen en ging op huisbezoek en leerde, waar dat mogelijk was, de patiënt zelf zijn ziekteverschijn selen voorspellen en herkennen. Begeleiding Voorhorst: "De leefwereld van de patient is zo belangrijk, dat ook het begeleidingsaspect in je be handeling moet zitten. En dan Universiteit >t mag complex I. 5 voltooien Strandloop De atletiekvereniging A V Hol land organiseert zondag een strandloop De start is om 11 uur aan de Wassen aarse Slag. De te lopen afstanden zijn naar Jceuze fu>ee. uier. acht of twaalf kilometer. Ie dere deelnemer ontvangt een herinneringsmedaille Onderwaardering De werkgroep TV.-issue maandagavond een t v -pro gramma zien vanaf acht uur Vertoond wordt een gesprek tussen prinses Irene en de cul tuurfilosoof Roger Garaudy naar aanleiding ran diens boek "Voor de opkomst ran de vrouw" Na afloop discus sie Plaats van handeling Rapenburg 100 Volksdansen Dansgroep Tarantella, die in het Leids Vrijetijds Centrum aan Breestraat 66 draait met ttree nol trassen groepen en een tienergroep uul 3 februari iriï? avond plaatsvinden van 18 45 - 19 45 Voor eerdere inlichtingen 071 123377. LEIDEN Terwijl de fotograaf zijn ap paratuur aan het opstellen is, loopt ar chitect Tj. Dijkstra driftig heen en weer. Gauw zet hij even de stoeltjes en tafeltjes op het overdekte pleintje nog even in de door hem gewenste positie. Zijn laatste project - het restaureren van het Arsenaal op het Doelenterrein - wil hij graag zo voordelig mogelijk op de foto hebben. Inderdaad, zijn laatste karwei, want in middels is Amsterdammer Dijkstra benoemd tot rijksbouwmeester. In die functie kiest en begeleidt hij architec ten die met overheidsgebouwen in de weer zijn. Dijkstra is daarmee de op volger van W.G. Quist, zelf ook geen onbekende in het hele Witte Singel- Doelenproject (ook wel WSD-project genoemd) van de Leidse universiteit. Quist was voorzitter van een commis sie die de vijf betrokken architecten begeleidde en hun verschillende ont werpen coördineerde. Van die vijf is Dijkstra de eerste die al een deel van zijn taak heeft voltooid: cluster 3a, zoals dat in WSD-taal heet. Eind vorig jaar werd cluster 3a betrok ken door Sinologie, Japanologie en het Indologisch Instituut. Vijftig per soneelsleden, bijna tweehonderd stu denten en een kleine 300.000 boeken. Cluster 3a, vroeger een deel van de mili taire Koksschool en nu het enige ge bouw in het hele Witte Singel-Doelen project dat niet nieuw uit de grond is gestampt. De restanten van de Koks- school boden Dijkstra genoeg moge lijkheden voor restauratie. "Handha ven van het gebouw was tamelijk een voudig en het kon binnen de kosten die nieuwbouw zou hebben opgele verd", zegt de architect zelf. Bovendien paste restauratie ook uitste kend in de filosofie achter het hele project. Nadat plannen voor toren bouw in het begin van 1970 waren ge sneuveld, werd gekozen voor zoveel mogelijk aansluiting zoeken bij het be staande stadsbeeld. "Het weefsel van de stad oppakken en dat opnemen in het project", zoals Dijkstra het formu leert. Het WSD-project moet echt deel gaan uitmaken van de stad. Daarom allerlei verbindingswegen door het complex en daarom ook woningbouw op het Doelenterrein. In het beeld van de oude binnenstad misstaat het opge knapte Arsenaal geenszins. Aan de buitenkant is er ook nauwelijks iets veranderd. Eenvoudig Maar er was nog een tweede reden om voor renovatie te kiezen. Dijkstra: "Het is een heel eenvoudig en functio neel gebouw, dat zich min of meer laat onderverdelen in twee vierkanten". Daar is Dijkstra bij zijn ontwerp ook van uitgegaan en hij heeft er een te genstelling tussen open en dicht in ge- Het ene (dichte) vierkant heeft een be stemming als bibliotheek gekregen. Het andere (open) vierkant doet dienst als werkruimte. Binnen die vierkanten keert die tegenstelling nog een keer te rug. Het middengedeelte van de 'bi bliotheek-vierkant' is afgesloten. "Daar bevindt zich het heiligste der heiligen", zegt Dijkstra. "De waarde volle boeken. Op zolder zijn daarvoor ook speciale installaties opgesteld die moeten zorgen voor de juiste tempera tuur en vochtigheidsgraad". In het andere vierkant is het eigenlijk net andersom. Daar bevinden zich rondom de werkvertrekken en speelt het collectieve gedeelte zich juist in het midden af. Dat laatste is ook gelijk het pronkstuk van het opgeknapte Ar senaal. De voormalige binnenplaats van het Arsenaal is fiks opgeknapt en kent nu een glazen overkapping Het fungeert als een soort trefcentrum voor studenten en personeelsleden. "Het geeft een beetje het huiskamer idee", zegt Dijkstra. Maar het doet te vens - wellicht door alle stoeltjes en ta feltjes - sterk denken aan die overdek te terrassen, zoals je ze vooral in de binnenstad van Amsterdam tegen komt. In het midden is een gigantische, erg fraaie houten constructie geplaatst die de overkapping draagt. "Het lijkt wel een paraplu", zoals iemand treffend opmerkte Dank zy de energiebespa rende vloerwarmte is het ook aange naam toeven op de binnenplaats "Stralingsverwarming die niet te snel stijgt", verduidelijkt Dijkstra. Hele maal af is het plein nog niet. De be planting moet nog langs het houten middenwcrk omhoog groeien en aan de muren komen nog panelen met pot- loodtekeneningen. Dijkstra: "Daar moeten we mee wachten tot het bouw- vocht er een beetje uit getrokken is" Werkkamers De werkkamers zyn van het plein afge scheiden door een gang en een muur De vensters daarin zyn bewust open gehouden, waardoor het idee van een kloostergang wordt gecreeerd. Omdat de binnenplaats - in de visie van Dyk- stra gebruikt gaat worden als ont vangst en receptieruimte, rijst de vraag of er geen overlast zal ontstaan. Dijkstra denkt het niet "De vensters verstrooien als het ware het geluid en het wordt vervolgens gedempt door het plafond dat geluidabsorberend werkt". Een kleine twee jaar is er gewerkt aan het opknappen van het Arsenaal en daarbij stuitte men op twee hindernis sen: de hoge belasting van de vloeren (vooral door de boeken) en de vochti ge, minder goed isolerende buitenmu ren. Daarom is er nu een soort gebouw in het gebouw gekomen. Tegen de mu ren kwamen binnenmuren en op de houten vloeren werd een nieuwe be tonnen laag gestort, die de binnenmu ren draagt. Vanaf maandag 1 februari NU OOK GOED EN GOEDKOOP LUNCHEN IN 6 etea^é 7 DAGEN IN DE WEEK VANAF 12.00 UUR GEOPEND Hooigracht 49/hock Crocncitctg Uidcn tel. 07I I25809 LEIDEN De 28-jarige Coby Kroon wordt burgerraadsvrouw in Leiden. Het college van B en W is akkoord gegaan met de voordracht van de begeleidings commissie van het Instituut Bur gerraadslieden. Zy volgt de eind vorig jaar naar de ANWB ver trokken Cor Last op. De benoe ming van Coby Kroon betekent dat Leiden nu twee burgerraads vrouwen telt: Joset Mons is al en kele jaren in deze functie werk- Coby Kroon was de afgelopen acht jaar in dienst bij de gemeente Nieuwegein. Zij hield zich daar als beleidsmedewerkster onder meer bezig met adviezen en ont wikkelingen op de terreinen van bejaardenhuisvesting, muziek onderwijs, matschappelijke dienstverlening en minderhe denbeleid. De laatste jaren func tioneerde zij als projektleidster zigeuneropvang. In het vrijwilligerswerk was zy in het verleden actief in de Rechts winkel Nieuwegein, maakte zy deel uit van het bestuur van de y Coby Kroon stichting Sociaal Cultureel werk en verleende zy hulp aan buiten landse werknemers Naast haar werk volgde Coby Kroon een studie Nederlands recht aan de universiteit in Utrecht. j LEIDEN - De Leidse universiteit heeft 10 miljoen gekregen voor r de bouw van het laatste gedeelte van het Witte Singel-Doelencom plex. Het gaat om nieuwbouw achter het al opgeknapte Arse naal op het Doelenterrein aan de rand van de Witte Singel. Behal- ve het Archeologisch Centrum I komen daar het Koninklijk Insti tuut voor Land-, Taal- en Volken kunde en de vakgroep Z.O.-Azië. Architect Dijkstra - ook verant woordelijk voor het restaureren van het Arsenaal - heeft een ont werp gemaakt. Met de financiële toezegging van het ministerie van onderwijs en wetenschappen kunnen de plan nen voor het universitaire com plex aan de Witte Singel en op het Doelenterrein nu definitief worden rondgemaakt. "Het zat natuurlijk al in de pen dat we dat geld zouden krijgen", aldus ir. D. Mooy van het bureau bouwzaken van de universiteit. "Maar in de ze tijden van bezuinigingen kun je natuurlijk nergens zeker van zijn. In principe kon het nog wor den stop gezet". De universiteit moet nu nog wat zaken afhandelen (onder meer met de aannemers), waarna met de bouw kan worden begonnen. In het midden van volgend jaar moet het gebouw gereed zijn. Daarmee moeten dan tevens alle bouwactiviteiten op het Witte Singel-Doelencomplex zijn afge rond. Overzicht van het binnenplein. In het midden de houten constructie met daarom heen de stoeltjes en tafels. De gangen staan in open verbinding met het binnenplein. Een formule die herinneringen oproept aan een klooster, (foto links)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3