Streepjescode niet te stuiten Straks ook bar code in de auto Daling rente zette niet door Beursweek ZATERDAG 30 JANUARI 1982 Absolute voorwaarde voor de invoering van het scanning- systeem is de Universele Ar tikel Codering(UAC), ofwel de streepjescode. Steeds meer artikelen die we bij de supermarkt halen zijn voor zien van een plaatje met streepjes. De code is voor elk artikel uniek door de dikte van de streepjes en de tussen ruimtes. Deze code bevat in formatie over de prijs, het soort artikel, het gewicht e.d. Deze streepjescode (in het En gels barcode) is door toedoen van verschilleden Europees- Amerikaanse commissies vrijwel over de hele wereld gestandaardiseerd. Boven dien zal hij op erg veel dozen en blikken in de komende tijd verschijnen. In EG-ver- band is namelijk bepaald, dat voortaan op alle etiketten van levensmiddelen gegevns over de houdbaarheid (een 'versdatum') en de stoffen die men heeft verwerkt moet staan. Veel fabrikanten zul len - nu het etiket toch ge wijzigd moet worden - met een de gelegenheid aangrij pen om een streepjescode aan te brengen. Laserstraal Het scannings-systeem is af komstig uit de Verenigde Staten en daar op vrij grote schaal uitgetest.Het draait om een heel nieuw kasregis ter, en is een combinatie van nieuwe schakelingen, com- puterkunde en laserstraal- techniek.Hij ziet er uit als een normale kassa maar dan be langrijk veel kleiner. Op de plaats waar de lopende band zit voor het transport van de boodschappen, bevindt zich naast de cassière een glazen luikje. Daaronder zit een la- serstraal-aftasting. Haalt de cassière een blik, pot of pak over het venster, dan ziet men heel even een lichtflits. Het is een ragfijn laserstraal tje dat in een onderdeel van een seconde de barcode af tast. Omdat de cassière het blik of pak in een volkomen wille keurige positie over het lee- sluik mag halen, beschrijft de laserstraal een ingewikkelde figuur. Daarbij wordt altijd op een of ander manier de streepjescode afgetast zodat de computerkassa hem ac cepteert. De kassa weet dan welk nummer - de streepjes code staat voor Europees Ar tikel Nummer (EAN) - pas seert. In het geheugen van de „kassa" is aan dat nummer de beschrijving van het arti kel, bijvoorbeeld: 1 liter melk en de prijs f 1,20 gekoppeld. Die beschrijving van het arti kel en de prijs worden netjes op de kassabon afgedrukt. „Scanning" Het gevolg van „scanning" is dat al de verschillende bedra gen niet meer hoeven te wor den ingetoetst. Het langs het „oog" van de kassa halen kost veel minder tijd en is feilloos. Gevolg voor de con sument: sneller afrekenen en eventueel minder lang wach ten aan de kassa, als er ten minste voldoende kassa's open zijn. Ook zijn alle kassabonnen „leesbaar" geworden. Geen gekke getallen meer met daarachter een prijs. De prijs hoeft ook niet meer op het ar tikel zelf te zijn geplakt, maar moet op de plank waar arti kelen staan, worden aangege ven. Het zal niet meer voor komen dat een cassière een prijs niet weet als het plak- kertje eraf is. De kassa weet immers wat een artikel moet kosten. Erg belangrijk voor klant en winkelier is dat foute prijzen De tweede revolutie in de levensmiddelen distributie lijkt op komst. Moest de consument zon'n kleine twintig jaar geleden van de kruidenier aan de overkant naar de supermarkt in het winkelecentrum overstappen, nu zal binnen korte tijd ook die supermarkt radicale veranderingen ondergaan. Het toverwoord is 'Scannen' (aftasten). Iedere kassa zal worden uitgerust met een 'alles ziend oog', dat automatisch de prijzen van de artikelen registreerd. Daartoe zullen alle artikelen moeten worden voorzien voor een streepjescode. Dit systeem betekent: minder lang wachten bij de kassa, nauwe- lijks of geen foute aanslagen, vereenvoudiging van het werk in de supermarkt, maar met alle mogelijke gevolgen voor de werkgelegenheid. Bovendien zal met de komst van zo'n super supermarkt de stap naar het Nationale Betalingscircuit nog maar klein zijn. Wat staat ons eingenlijk te wachten? Voor kassières wordt het straks een stuk gemakkelijker. De "Scanner" herkent aan de streepjescode de prijs, de kassa berekent het totaal en kan ook het wisselgeld uitrekenen. t. - uitgesloten zijn. De cassiere kan niet meer verkeerd in toetsen. En dat komt vrij veel voor bij de tienduizenden aanslagen per dag. Zowel in het voordeel als in het nadeel van de consument. Mocht een artikel toch verkeerd ge prijsd zijn, doordat de winke lier het bijvoorbeeld foutief aan de kassa-terminal heeft opgegeven, dan kan aan de hand van de overzichtelijke telstrook de vergissing ge makkelijk aangetoond wor den. Dat de computerkassa zich vergist, is vrijwel uitge sloten. Onderzoekingen in Amerika geven een foutkans van 0.1 promille voor scan- Ruzies Naast korter wachten, veel minder fouten zijn reclame acties erg makkelijk uit te voeren. Aan het begin van een reclameweek toetst de winkelier bij een bepaald ar tikel een nieuwe, lagere prijs in. Aan het eind van de week wordt de prijs weer veran derd. Op slag is het bewuste artikel bij het begin van de actie goedkoper geworden en precies op het goede moment is de actie achter de rug. Geen problemen meer met overprijzen en ruzies met klanten die twee verschillen de prijzen op het artikel aan treffen en dan uiteraard de laagste willen betalen. De cassière wordt bij dit sys teem veel minder zwaar be last omdat zij geen reken werk meer hoeft te doen. Zij toetst namelijk het bedrag in dat betaald wordt (cheque of contact) en automatisch ver schijnt het terug te betalen bedrag. Van onschatbare waarde is ook dat de kassa het totaal aan geldmiddelen per kassier of cassière ont houdt en dat aan het eind van de dag opgeeft. In een oogop slag valt te bezien of de kas klopt. De cassière kan zich ook veel meer met de klant bezig houden, want terwijl zij adviezen kan geven, rekent Meer nog dan voor de consu ment is de scannerkassa een uitkomst voor de winkelier. Hij kan op elk moment van de dag de omzet aflezen. Het hele voorraadbeheer is kin derwerk geworden. Als bij voorbeeld aan het begin van de dag duizend rollen be schuit aanwezig zijn, kan men dat aan de kassa-termi nal opgeven. Aan het eind van de dag, bij het opvragen van de verkooptotalen, kan de kassa melden dat er 900 rollen zijn verkocht (artikel 876309877). Geen winkelier zal dan vergeten nieuw be schuit te bestellen, omdat hij anders in de loop van de vol gende dag „nee" moet verko pen. Diefstal Bijkomend voordeel is het feit dat winkeldiefstallen zowel van publiek als personeel, worden geregistreerd. Als er namelijk geen 200 beschui- trollen meer aanwezig zijn, zijn deze blijkbaar weder rechtelijk van eigenaar ver anderd. Ook krijgt de onder nemer inzicht in reclame-ac ties. Als normaal 500 pittige worstjes per week worden verkocht en ze worden sterk afgeprijsd, dan laat de kassa- terminal op elk gewenst mo ment zien of de aankopen van het publiek aanleiding zijn om veel meer worst in te slaan, dan wel dat het artikel ondanks de reclame „niets doet". Reclame-acties kunnen gerich ter zijn, veel sneller blijkt dat een bepaald artikel niet loopt en dat voor een ander artikel een veel grotere plaats in het assortiment moet worden in geruimd. Een kleine winke lier kan dat met een kassa doen. Een grootgrutter of su permarkt met zo'n 5000 arti kelen kan de kassa-terminals aan een grote computer kop pelen, die nog veel meer mo gelijkheden heeft. Zo'n cen trale computer kan bijvoor beeld automatisch alarm slaan als er van een artikel te weinig in het schap staat, zelfs aan het eind van de dag een „boodschappenlijst" voor de groothandel maken en zo meer. In Nederland wordt de scan nende kassa geïntroduceerd door NCR in Amsterdam. Het bedrijf dat hiermee voor een primeur in Nederland zorgt, denkt de eerste kassa- terminals in maart te plaat sen. Ze kosten zo'n f25.000. Als er meerdere stations ko men, wordt de zaak naar ver houding goedkoper. Men is ervan overtuigd dat dit de tweede revolutie in de le vensmiddelenindustrie gaat worden, na de introductie van de zelfbedieningswin kels. Dat men juist in de su permarkten deze apparatuur begint te installeren komt omdat men in die branche véél artikelen heeft met ook nog een hoge omzetsnelheid. Experiment Op dit moment zijn er in Neder land ongeveer zes winkeliers die met een scanner werken. Een Albert Heijn-vestiging in Heemskerk was zelfs de eer ste in Europa. Sinds 1976 wordt daar geëxperimen teerd met het nieuwe sys teem. Bedrijfsleider H. van Zanten vindt vooral de dui delijkheid en betrouwbaar heid naar de klanten toe toe genomen. "Foute aanslagen komen eigenlijk niet meer voor. De klant kan bovendien thuis op zijn gemak de kassa bon nalezen en controleren. De bon geeft namelijk artikel èn prijs", aldus Van Zanten. Voor de winkelier geeft de scanner uitgebreide manage- ment-informatie. Hij weet precies hoeveel en wanneer er veel of weinig van een be paald artikel wordt verkocht. Daar kan hij zijn inkoop-be- leid op aanpassen. "Hoewel de scanner nog niet optimaal kan functioneren, omdat nog niet alle artikelen van een streepjescode zijn voorzien, is nu al het voordeel geble ken. Door minder lange wachttijden en een efficiènt winkel-beheer nieuw voor de klanten het winkelplezier toe", zegt Van Zanten. Door al die efficiëntie bestaat natuurlijk het gevaar, dat een supermakrt straks met min der personeel toe kan. By de Dienstenbonden FNV heeft men deze nadelen reeds ge signaleerd. De computer die de voorraad registreert kan deze ook zelf bijbestellen bij •een leverancier of centraal magazyn. Dit betekent dat veel banen voor administra tieve krachten en ook voor magazijnpersoneel komen te verdwijnen. Het is echter niet zo, dat de 'ou derwetse' kassa volgende week reeds overboord wordt gezet. De omschakeling naar het nieuwe systeem zal nog wel enkele jaren in beslag ne men. Misschien beschikt te gen die tijd ook iedereen over een elektronische betaalkaart (Nationaal Betalingscircuit), zodat we dan niet alleen geen kassa meer nodig hebben, maar ook de portemonnee thuis kunnen laten. Merk waardige manier van bood schappen doen. Niemand moet straks verbaasd zijn als niet alleen levensmid delen, maar ook andere arti kelen plotseling van een streepjescode voorzien zijn. De barcode zou wel eens aan stekelijk kunnen werken en een vry behoorlijke omwen teling in het maatschappelijk leven tot stand kunnen bren gen. Stel, uw auto heeft er gens onder de motorkap zo'n rij streepjes. Stel u bent een handelsreiziger en gaat een grote drogisterij bevoorra den. Wat voor handige din gen kunt u dan met zo'n on nozele ril streepjes onderne men? In de garage is het bij het afstel len van een auto altijd een probleem de juiste service- boeken over motor-afstelling, elektrische bedrading en me chanische onderdelen te krij gen. Wat streepjes onder de motorkap vertellen de test band om welk autotype het gaat, van welk bouwjaar met welke motor en met wat voor overige eigenschappen. Au tomatisch wordt de juiste tes tafstelling gezocht. Geen ge zoek meer in dikke boeken, waarvan veelal de juiste blad zijden net zoek of onleesbaar zijn. In het magazijn zyn alle onderdelen van de code voor zien. De onderdelen-compu ter van het magazijn factu reert elk uitgaand onderdeel van een streek van de licht pen, die de streepjes leest Het juiste bedrag komt op de rekening. De computer weet wat er uit gaat en wat moet worden bijbesteld als de voorraad geslonken is. japonnen, blousjes en deux- pieces maken. De aantallen worden ook feilloos geregi streerd. In bibliotheken weet men exact welk boek uitge leend is en wie het thuis heeft Geen droom Zulke zaken en honderd ande ren zijn geen toekomstdro men. Veel van zulke toepas singen kent men by het Haagse ingenieursbureau Koning en Hartman al, om dat men handterminals in stalleert. Ze zyn program meerbaar. dat wil zeggen kunnen voor elk doel en arti kel aangepast worden. In de praktijk blijken ze uitstekend te voldoen. Dezelfde streep jescode die men voor de su permarkt-artikelen gebruikt, kunnen ook voor de bevoor rading van kantines en siga renmagazijnen of voor gara ges en fabrieken worden ge bruikt Als onderdelen of ar tikelen maar even met de leespen van de draagbare ter minal worden „gelezen". Met hulpstukken kan de hand- terminal op de telefoon wor den aangesloten, eventueel kan men de cijfers van artike len met de hand intikken, als geen streepjescode voorhan den is of men geen leespen wenst te gebruiken. De hand- terminal slaat de gegevens al lemaal op en spuit ze op ver zoek in enkele seconden uit Dat kan bijvoorbeeld bij een centrale voorraad computer of kassa gebeuren, waarop hij kan worden aangesloten. Als handelsreiziger loopt u met de baas van de drogisterij mee langs de schappen. Ach de shampoo hier is op. Groenmerk? Nee, goudmerk. Een beweging langs de streepjescode slaat de naam van de klant, het adres en het bewuste artikel op in de draagbare streepjescode-le zer, annex handterminal. Het batterij-gevoede apparaat onthoudt de bestelling. En ook die van de 33 andere klanten die nog bezocht wor den. Komt de vertegenwoor diger laat en wat vermoeid thuis, dan is helaas het kan toor al dicht. Niemand zal de telefoon meer aanpakken voor een gewone bestelling. Behalve de centrale compu ter. De handterminal wordt 's avonds op de telefoonlijn aangesloten en brengt alle ge gevens, van de hele dag, feil loos over naar het geheugen van die centrale computer, 's Morgens beschikt men over een compleet uitgetikt rapport, terwijl de vertegen woordiger niet op de zaak ge weest is en toch ook geen ge typt, uitvoerig rapport heeft ingeleverd. Ook de cheffin van de dames- confectie-afdeling van een groot modehuis weet precies wat er nog in de rekken hangt. Alle prijskaartjes met streepjescode worden eens per twee dagen door haar snel gelezen. Een werkje van een uur. Meteen is de hele aanwezige voorraad bekend. De handterminals kunnen onderscheid tussen mantels, Sommige batterij-terminals kunnen als een soort klad blok gebruikt worden door de vertegenwoordiger. Hij kan zien of hij 2000 of 200 ar tikelen van een soort ver kocht heeft en al dan niet te vreden naar huis gaan. Lang niet alle terminals namelijk slikken alleen cijfers. Er zijn er ook met een wat groter leesvenster waar woorden of afkortingen in te Ukken zijn. Dat gaat met een toetsenbord waar ook het alfabet op staat Terminal-zender Het allerlaatste snuQe zijn handterminals, bijvoorbeeld in gebruik in de haven. Het nummer van de container wordt ingetoetst (of een streepjescode gelezen) en via een draagbare zender ogen blikkelijk naar het hoofdkan toor verzonden. In de Rotter damse haven stelt men dan op het hoofdkantoor vast dat de container met chemicaliën uit Engeland komt en met grote spoed gewenst is in het Moerdykgebied. Geen moei lijke mobilofoongesprekken meer waarbij een nummer reeks moet worden uitgewis seld. De cargadoors-compu ter weet de inhoud en be stemming. Een trailer kan voorrijden en de container ophalen. Zo'n soort efficien cy is voor de uitgestrekte ha vengebieden een noodzaak. Zowel „datacommunicaüe" (het uitwisselen van compu ter of andere gegevens) als de streepjescode hebben een ge weldige toekomst Op de Amsterdamse effecten beurs lag de groep internatio nale aandelen vrijwel de ge hele week goed in de markt. Wall Street leverde de eerstë drie dagen geen enkele ten dens op, maar schoot donder dag onverwacht ruim 20 pun ten omhoog door een krach- Üg technisch herstel. Ook was men verheugd over het feit dat het coryunctuurcijfer over december een stijging had vertoond van 0,6 punt te gen dalingen in de paar voor afgaande maanden. Buiten de internaüonals lever de de Amsterdamse beurs weinig spectaculairs op. Ook op het rentefront viel vrijwel geen beweging waar te ne men en wachtte alles op de verdere ontwikkeling. Reden te meer voor Amsterdam om met veel vertoon een nieuwe marktsector te creëren door het opnemen van de handel in incourante fondsen in de officiële reglementen. Voor taan zal deze beurssector pa- rallelmarkt heten en de prijs vorming van alle fondsen omvatten die tot dusver bui ten de officiële öeurs omging. Voor de officiële afdeling van deze parallelmarkt zijn 14 van de meest bekende incou rante fondsen aangewezen. De overgrote rest zal in de niet-officiële afdeling worden geklasseerd. Hiermede hoopt het Amster damse beursbestuur meer greep te krijgen op de koers- vorming van een groot aantal effecten die zich tot dusver aan het officiële toezicht ont trokken. Verwacht, of al thans gehoopt, wordt dat dit de handel zal bevorderen. En meer handel heeft de beurs wel nodig, want deze week was er duidelijk sprake van aarzeling ook al lieten de in- ternaUonale aandelen zich van de goede kant zien. Dit laatste vloeide voort uit de vaste dollar die deze week zelfs steeg tot boven de f 2,55. Toch was deze stijging van de dollar voor Europa eerder een grote teleurstelling, want ze vloeide voort uit een ern stige misrekening van het rente vraagstuk. Vorige week koesterde men in ons werelddeel nog de hoop te zamen met Japan de rente omlaag te kunnen brengen, onafhankelijk van de rente ontwikkeling in de Verenig de Staten. Maar dit is op niets uitgelopen. De bedoeling was ongetwijfeld goed, maar de markt reageerde anders. Het was naief te geloven dat het internationale kapitaal geen rekening zou houden met een te groot renteverschil tussen de Verenigde Staten en de andere grote industrielan den. En wie het wel geloofde werd deze week al snel uit zijn droom geholpen. Nauwelijks kregen de grote in ternationale beleggingskrin gen er de lucht van dat Ame rika het streven om in Euro pa tot een renteverlaging te -komen, niet ging volgen, of men ging zich op mime schaal van Europese valuta ontdoen om die om te zetten in dollarkapitaal. Dit deed ook in Amsterdam de dollar fors oplopen en legde een druk op de obligatiemarkt. Niet dat deze er danig van on dersteboven was, maar de op lopende koersontwikkeling en de daardoor eerder deze maand optredende renteda ling, werd er toch door ge stopt. Er werd door de grote institu tionele beleggers duideUjk een afwachtende houding aangenomen omdat vooral de situatie in de Verenigde Sta ten momenteel niet erg dui delijk is. President Reagan hield de bekende jaarlijkse State of the Union voor het Congres, een soort troonrede. Maar de financieel-economi- sche paragrafen bleven ui terst vaag. Ook werd niet duidelijk hoe het Amerikaanse staatshoofd nu precies tegenover de krediet en rentepolitiek van de ver enigde centrale banken van het land staat. Er waren kort geleden geruchten dat de hal- starrige houding van de Cen- trale-Bankpresident Volker, die als de boosdoener wordt gezien voor de nog altyd zeer hoge rente van rond 16 pro cent, ook president Reagan de keel ging uithangen. Maar nog deze week hield de man voet bij stuk en verklaarde voorlopig door te zullen gaan met een zeer krappe geldpoli tiek. President Reagan zei hierover niets in het Congres. Doordat het centrale banksys teem in de Verenigde Staten over een hoge mate van onaf hankelijkheid beschikt, kun nen zowel het Amerikaanse staatshoofd als het Congres daar weinig aan doen. Presi dent Reagan kan de topman van de FED (het bestuur van de Amerikaanse centrale banken) wel ontslaan maar daarmee is de krap-geld-poli- tiek en de beteugeling van de kredietverlening nog niet uit de wereld. Kortom, het was een week van grote teleur stellingen, want het is nu wel duidelyk geworden dat ook buiten Amerika voorlopig niet op een belangrijke verla ging van de rente gerekend behoeft te worden. Veelzeggend is het ook dat pre sident Reagan nu voor het Congres verklaarde pas tegen het eind van 1982 een ople ving in de economie te ver wachten. Een paar maanden terug noemde hij nog het midden van dit jaar als het tijdstip van de ommezwaai en sommige regeringsecono men hadden het zelfs over de komende aprilmaand. De toch meevallende verbete ring van het coryunctuurcy- fer over december wordt toe geschreven aan het goede kerstseizoen in de Verenigde Staten waarvoor het publiek door C. Wagenaar al maanden had gespaard. Geen duidelyke tekenen dus van een belangrijke omme zwaai op financieel gebied, ook al was het krachtige her stel van Wall Street later in de week een meevaller. De be langstelling voor onze inter nationals werd erdoor ver sterkt cn de koerswinsten he pen uit tot 3 4 gulden Maar verder het onze beurs een zeer verdeelde stemming zien. Er voltrok zich een op vallende ommekeer voor de hypotheekbanken. Zo viel Westland-Utrecht Hypo theekbank terug van f90 op f75 en de Fnesch Groningse Hypotheekbank van f59 op f53. Van de veelbesproken Ogem bleef voor het aandeel maar 30 cent over

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21