Een cursus examenangst Jaar nadenken over studiekeuze en jezelf E"" Gerichte aanpak van twee Leidse studentenpsychologen „Waarom zou ik niet mogen blunderen?" Aan Vrije Hogeschool in Driebergen ZATERDAG 30 JANUARI 1982 PAGINA 19 Examenangst en studiekeuze, het zijn twee verschillende zaken waar scholieren en studenten nogal eens moeilijkheden mee ondervinden. Examenangst kan verlammend werken tijdens de studie, zowel in de voorbereiding op een examen als tijdens een examen. Veel ellende, maar dan op een andere manier, kan worden veroorzaakt door een verkeerde studiekeuze. En dat laatste overkomt menige middelbare scholier die na het behalen van het diploma voor de lastige klus staat te kiezen uit een veelheid van opleidingen. Een cursus tegen examenangst, opgezet door Leidse studentenpsychologen, en een vrij studiejaar, bijvoorbeeld aan de Vrije Hogeschool in Driebergen, zijn mogelijkheden om iets aan die problemen te doen. Al vraagt met name 'het jaartje bezinning' aan de Vrije Hogeschool een fiks financieel offer. Examens brengen altijd spanning met zich, ieder een heeft daar last van. Die spanning hoeft niet tot slechtere resultaten te leiden dan die men zou behalen in gewone doen. Integendeel, soms doet die spanning de examen kandidaat juist 'boven zichzelf uitstijgen' en komt hij tot opvallend goede verrichtingen. Het omgekeerde is echter ook on tegenzeglijk waar. Niet zelden veroorzaakt de examenspanning regelrechte angst die de presta ties negatief beinvloedt. De Leid se studentenpsychologen Rob Topman en Bert van Loon zijn bekend met dat verschijnsel. Ze hebben er zelfs een cursus 'Exa menangst' voor opgezet. Het tweetal: "Er komen geregeld stu denten naar ons toe die kampen met examenangst. Het leek ons handiger om ze bij elkaar te zet ten en het probleem in groeps verband aan te pakken dan steeds weer individueel aan de slag te gaan". Reacties Enkele oproepen in het universi teitsblad Mare leverden overi gens maar weinig aanmeldingen op voor de cursus. Bert van Loon: "Op een totaal van 15.000 studenten reageerden er maar 7. Velen vonden de advertentie maar vreemd, het idee dat je via een cursus iets aan examenangst kon doen ging er niet in. Mensen zeiden: examenangst, dat heb je of je hebt het niet. In de cursus worden onder meer dat soort al gemene opvattingen bestreden. Het is jammer dat mensen die last hebben van examenangst vaak zo lang wachten totdat ze daarover komen praten. Wij krij gen nogal eens te maken met ex treme examenvrees: mensen die continu zakken voor examens of bijzonder negatief over zichzelf denken. Dat is vaak zo'n doffe el lende die niet zelden leidt tot het eindeloos uitstellen van exa mens of het maar stoppen van de studie. Beter is het dat mensen die door examenangst proble men ondervinden daar gelijk mee aankomen 'en nog liever zouden we zien dat ze er zelf iets over zouden gaan lezen. Dat geeft soms al een verandering in het denken over zichzelf en over examenangst". Studentenpsycho logen Bert van Loon (links) en Rob Topman: "Examenangst heel gericht aanpakken, geen gewroet in iemands verleden". Dat laatste punt, de opvattingen die men heeft over zichzelf en over examenangst, zijn volgens de studentenpsychologen van grote invloed op de resultaten. In de cursus wordt daar dan ook veel aandacht aan geschonken. Rob Topman: "De reacties die examens bij mensen kunnen op roepen liggen op drie niveaus. Je hebt de lichamelijke spanning: slapeloosheid, geen eetlust, mis selijkheid, zweten, droge keel en gespannen gevoel in maagstreek. Op dit element wordt meestal te veel de nadruk gelegd. De indus trie speelt er ook gretig op in met allerlei kalmeringsmiddeltjes". Slachtbank "Daarnaast heb je het niveau van het denken. Dat is volgens ons erg belangrijk. Als je het gevoel hebt als een schaap naar de slachtbank te worden geleid dan raak je in paniek. Men moet spanning niet interpreteren als angst waarbij men gaat denken in de trant van: ik kan het niet, vader kon het ook niet, het lukt me nooit, m'n leven is mislukt enz. Dergelijke gedachten ma ken het probleem steeds groter. In de cursus wordt geleerd om te gaan met dergelijke gedachten. Je kunt ze niet zomaar eventjes wegduwen maar je kunt ze wel leren hanteren. Het denken heeft grote invloed op de resultaten, het reguleert de spanning. Nu gaat het er om welke ideeen je aan die spanning verbindt. Wij brengen studenten het besef bij dat het hebben van allerlei nega tieve ideeën over jezelf slech' kunnen uitwerken op je examen resultaat. De cursisten moeten een dagboekje bijhouden, sto rende gedachten opschrijven: het lukt me toch nooit e.d. Door het opsporen van dergelijke ge dachten kun je mensen leren er anders mee om te gaan. Hen le ren zich op een examen te con centreren op de vraagstukken die ze moeten oplossen. Op de cursus brengen we de studenten bij hoe ze afleidende gedachten kunnen stoppen. Zo iets van: het is een interessante gedachte maar niet nu, nu eerst de exa menopgave, dat andere komt straks wel. Je leert jezelf in de ga ten te krijgen". Naast de lichamelijke spanning en het denken speelt ook het ge dragsniveau een rol. Topman: 'Het examenresultaat wordt ook nogal eens beïnvloed door een onverstandige voorbereiding. Men leert bijvoorbeeld veel de tails maar verwerft zich weinig of geen inzicht. Wij proberen stu denten vaardigheden bij te bren gen hoe ze een examen aan moe ten pakken. Neem een multiple choice examen. Mensen die erg detaillistisch hebben gestudeerd kunnen reuze in verwarring ra ken omdat meerdere antwoor den juiste elementen bevatten. Bij multiple choice moet men le ren het beste antwoord te kiezen en er niet van uitgaan dat er één goed is en de andere antwoorden slechts onzin bevatten". "Ook wijzen wij op een fout die in de psychologie de fout 'meer van hetzelfde' wordt genoemd. Een student leert heel nauwgezet de feiten, hij zakt omdat hij geen in zichtelijke kennis heeft. Vervol gens gaat hij de feiten en details er nog nauwgezetter instampen, men gaat de bestaande gewoonte verfijnen maar daarmee wordt de werkelijke fout, het op die wijze niet verkrijgen van inzicht, niet aangepakt. Men moet dus voor een andere aanpak in stude ren kiezen en niet de foutieve manier van studeren steeds ver der gaan verfijnen". Behandelaars De eerste twee cursussen be staande uit 5 lessen, zitten er in middels op. (Foto Holvast! Het tweetal over de opzet:"De cursus is een toepassing van Amerikaanse denkbeelden. Wij zijn geen onderzoekers, maar be handelaars. Wij maken gebruik van Amerikaanse onderzoekin gen en methoden waar resulta ten mee zijn behaald. We hebben een cursus opgezet handelend over een herkenbaar probleem waarvoor men kan intekenen. Dat is een heel concreet aanbod zodat de student in grote trekken weet wat hem te wachten staat. Er komt geen persoonlijkheids therapie aan te pas, zoals veelal in de psychologie gebeurt wan neer er klachten zijn. Er wordt in deze cursus niet gewroet in het verleden in dp trant van: hoe was de relatie met uw vader? Er wordt op een concrete klacht in gegaan en de hulpvrager kan zelf beslissen of hij daar wat voor voelt. In een eerste gesprek ma ken we de cursisten duidelijk dat het gewoon een kwestie van een paar weken hard werken is, met huiswerk". "Op het programma staan onder meer ontspanningsoefeningen. Het op een adequate wijze leren omgaan met spanning. Weten en voelen waar de spanning zit, voorhoofdspieren, schouder- en nekspieren enz. Niet in paniek raken maar weten wat er aan de hand is. De ontspanningsoefe ningen lopen door de hele cursus heen, mensen dienen ze thuis te oefenen". "Wij praten op de cursus optimis tisch, hoopgevend en enthou siast. Maar dat slaat niet zomaar over. Je moet de mensen overha len want de angst zit er echt diep in gebakken. Mensen hebben heel sterke gewoonten en staan zeer kritisch ten opzichte van ons, benaderen ons met een hou ding van: zij kunnen er vast ook niets aan doen. Bij de cursisten zit de scepsis over de eigen mo gelijkheden er meestal zo diep in dat ze na het slagen voor een exa men zeggen:'Ik heb geluk gehad' of 'Het examen was deze keer be lachelijk eenvoudig'. Een stu dent die na onze cursus opeens wel succes op een examen boek te zat daar eigenlijk een beetje mee in z'n maag. Het slagen ver oorzaakte een ongemakkelijk ge voel, het bevestigde niet hoe hij over zichzelf dacht". Effecten Bert van Loon en Rob Topman zijn zeker van plan om door te gaan met hun cursus al hopen ze dan wel met wat meer door examen angst gehinderde studenten aan de slag te kunnen. "In de toe komst willen we per cursus toch wel zo'n stuk of 10 cursisten. Het liefst zagen we dat ons initiatief zich zou uitbreiden. Wij hebben het in gang gezet, anderen kun nen het overnemen temeer daar wij ons moeten beperken tot stu denten. Maar het probleem speelt natuurlijk ook bij met-stu denten. Wij zouden niet-studen- ten, die ook last hebben van exa menangst, willen adviseren er bij hulpverleners op aan te dringen zich met dergelijke cursussen te gaan bezighouden. Het is echt niet zo ingewikkeld en hoewel wij in Leiden nog weinig kunnen zeggen over de effecten hebben de ervaringen in Amerika wel ge leerd dat een dergelyke cursus tot een verminderde angst en vaak betere examenresultaten leidt". "Ik had een enorme angst voor mondelinge tentamens Dat ging gepaard met geweldige lichamelijke spanningen Het zweet brak me aan alle kan ten uit Tijdens het tentamen kwam ik bijna niet meer uit m'n woorden, begon ik te stotteren wat ik normaal niet doe. Dat is een hele rare erva ring. Na zo'n tentamen kwam ik werkelijk helemaal uitge put thuis. De dagen voor een tentamen liep ik constant naar het toilet. Trouwens, het afspreken van een tentamen- datum was een hele toestand. Dat schoof ik eindeloos voor me uit. Op zo'n manier gaat de studie natuurlijk wel lang duren. Na drie jaar tobben ben ik toen maar eens naar studentenpsycholoog Bert van Loon gestapt". Aan het woord is een Leidse student die liever anoniem wenst tc blijven maar wel be reid is te praten over zijn ten tamenangst Hu volgde overi gens niet de cursus maar had een serie individuele ge sprekken met Van Loon waann de tijdens de cursus gevolgde werkwijze werd ge hanteerd. "Het lijkt op het eerste gezicht weinig spectaculair wat er ge beurt maar ik verwacht er toch wel resultaat van. Ik heb sinds de gesprekken nog geen tentamen afgelegd, maar ik heb nu het gevoel dat ik er heel anders tegenover sta. De studentenpsycholo gen maken je bewust van een aantal onzinnige zaken. Je gaat jezelf vragen stellen die je je eerst niet stelde. Vroeger vond ik dat ik niet mocht blunderen. Nu denk ik: waar om zou ik met mogen blun deren? Je wordt gedwongen tot nadenken, je probeert je emoties onder controle te krugen. Waarom zou je bang zijn, waarom zou je geen zelf vertrouwen hebben? Ieder een is wel eens nerveus. Als ik me nu niet lekker voel dan denk ik aan hun vragen. Ze bekijken het positief, daar moet je mee aan de slag. Je moet het natuurlek wel zelf doen. Maar ik heb het gevoel jaren op een blind spoor te hebben gezeten waarin de angst steeds groter werd. Dat is driejaar geleden begonnen met een rot tentamen dat vol ledig mislukte. Ik was toen mentaal gekraakt en ben daar niet meer bovenop gekomen. Ik heb me de afgelopen jaren laten wiegen op de golven van m'n emoties. Nu benader ik de zaken rationeel. De ont spanningsoefeningen heb ik overigens niet gedaan. Maar door die gesprekken met Van Loon ben ik ook anders gaan denken over die lichamelijke klachten. Wat geeft het eigen lijk als je stottert fijdens een tentamen. Als je een ant woord weet dan weet je het en dan maakt het niks uit of je daarbij wat stottert Men moet mij op dat moment maar nemen zoals ik ben". Voor veel leerlingen die het middelbaar onderwijs suc cesvol hebben afgerond is het vaak uiterst moeilijk een keuze te maken uit de veel heid van studiemogelijkhe den en beroepsopleidingen. Het komt meer dan eens voor dat een gedane keuze achter af wordt betreurd met alle vervelende gevolgen vandien (afbreken en7of veranderen van studie, geen werkvreug- de in het vak waarvoor men is opgeleid enz.). Die verkeerde beslissing kan men de jongeren vaak nau welijks aanrekenen want het is zeer de vraag of de middel bare school, met zijn sterke gerichtheid op cijfers en het behalen van een diploma, de leerlingen wel voldoende voorbereidt op de te maken keus. Een keus die richting- bepalend kan zijn voor de rest van iemands leven. Op de Vrije Hogeschool in Driebergen wordt via een 'vrij studiejaar' geprobeerd jongeren te helpen bij het maken van een verantwoorde keuze. Vragen als 'Wat kan ik eigenlijk?', 'Hoe kom ik tot een echte keuze ten aanzien van studie of beroep?', 'Wel ke verantwoording legt mijn keuze mij op?' en 'Welke richting wil ik mijn leven ge ven?' komen aan de orde tij dens het studiejaar waarin wordt gepoogd een brug te slaan tussen de middelbare schoolperiode en de te kiezen vervolgopleiding. Vermoeiend De levensbeschouwelijke basis van de Vrije Hogeschool wordt gevormd door de zoge naamde antroposofie van de Duitser Rudolf Steiner. Dat is een bepaalde 'leer' waarbij ten aanzien van opvoeding en onderwijs minder accent wordt gelegd op het verwer ven van kennis als wel op de ontwikkeling van het wils- en gevoelsleven en het bijbren gen van sociale vaardighe den. Arnoud Lagendijk, 18 jaar en afkomstig uit Dordrecht, is op het ogenblik één van de ongeveer 140 deelnemers aan het vrije studiejaar in Drie bergen. Aanvankelijk had hij na de middelbare school wis kunde willen gaan studeren aan de Leidse universiteit. Zijn ouders hadden zelfs al een kamer voor hem geregeld toen hij het in zijn hoofd kreeg een jaartje Vrije Hoge school te gaan doen. Arnoud- :"Wiskunde leek me wel leuk, ik was er op school vrij goed in. Toch was ik niet ze ker van m'n zaak. Ik had het gevoel nog niet echt rijp te zijn voor een duidelijke stu diekeuze. Enthousiaste ver halen van een vriend die het vrije studiejaar had gedaan paxten me. Zo ben ik in Drie bergen terecht gekomen en ik heb er eerlijk gezegd tot nu toe geen spijt van al kost de opleiding waanzinnig veel energie. Al dat sociale bezig- zijn, het is heel vermoeiend en het neemt al je tijd in be slag. Het hangt natuurlijk van je eigen instelling af maar voor de meesten is het echt geen jaartje freewhee len". Omdat kunstzinnig bezigzijn van groot belang wordt geacht voor het ontwikkelen van sociale vaardigheden ne men kunstvakken een voor aanstaande plaats in op het lesprogramma. Pottenbak ken, boetseren, tuinieren, schilderen en tekenen, to neel, muziek en eurythmie bepaalde bewegingsleer) ko men volop aan de orde, onder meer in de circa anderhalve maand durende introductie periode waarin het werken in mentorgroepen centraal staat. Arnoud daarover:"Een mentorgroep telt ruim 20 mensen die elke ochtend bij elkaar komen. Via gesprek ken en allerlei andere bezig heden, noem het maar thera Arnoud Lagendijk voor het gebouw van de Vrije Hoge school: "Al dat sociale bezigzijn is heel vermoeiend". pieachtige spelletjes al wekt dat misschien verkeerde ideeën, wordt geprobeerd el kaar beter te leren kennen. Je wordt ook geacht iets over je zelf te vertellen, over je leven tot nu toe, waarom je op school zit, wat je wilt gaan doen enz. Sommigen doen dat heel dramatisch, anderen juist heel luchtigjes. Kortom, elke mentorgroep doet die kennismakingsperiode op z'n eigen manier". "Daarna volgen de studiekeu- zeweken. Daarin worden stu dies op een rijtje gezet. Wat houden ze in? Verder word je gewezen op vragen die je je zelf moet stellen als je voor een beroep kiest. Hoe ben ik en welk beroep zou bij m|j passen? Op de Vrije Hoge school zijn twee beroepskcu- zestagiaires die een archief over allerhande studies en beroepen hebben opgezet met wie je kunt gaan praten als je daaraan behoefte hebt. Er worden in die penode ook excursies naar instellingen en eventueel bedrijven geor ganiseerd". "Dan zijn er de projectperio den. Zo'n periode duurt 4 5 weken waarin je met een groep aan één onderwerp werkt. De grootte van de groep is afhankelijk van de animo voor het betreffende onderwerp. Mentoren en stu denten kunnen zelf onder werpen aandragen. Op het ogenblik zijn er bijvoorbeeld projectgroepen bezig met volksdansen, cabaret, antro posofie. Faust, studievaardig heden, kunst na 1945 en oor logsvraagstukken. Aan het slot van een projectperiode laat elke groep zien wat men heeft gedaan". (Foto Joo Poulussen) Naast het bovenstaande func tioneren het hele jaar door studiegroepen die één keer per week werken aan één be paald onderwerp en worden er colleges gegeven over za ken als levens- en mensbe schouwingen, sociale weten schappen, biografie en psy chologie. Groepsgebeuren Arnoud Lagendijk:"Het is op de Vrije Hogeschool een enorm groepsgebeuren. Ie dereen staat er anders in maar je hebt in ieder geval veel sociale contacten. Ik denk dat ik dat de eerste maanden in m'n nieuwe stu die wel zal gaan missen. Veel mensen die het vnje studie jaar hebben gedaan hebben die ervaring Qua sfeer en contacten betekent een stu die na de Vrije Hogeschool een hele omschakeling Daar om is het van belang dat er aan de Hogeschool aan je wilsvorming wordt gewerkt. Je moet jezelf kunnen en wil len redden. Ik heb besloten sociale geografie in Amster dam te gaan studeren. Dat lijkt me meer maatschappij gericht dan wiskunde en voor zo'n studie voel ik toch Arnoud Lagendgk behoort tot de 'gelukkigen' die er eens een jaar de tyd voor kunnen nemen om te onderzoeken wat ze nu eigenluk willen, een voorrecht dat alleen om financiële redenen al voor ve le schoolverlaters niet is weg gelegd. Althans niet aan de Vrye Hogeschool in Drieber gen waar de opleiding 8000 gulden kost, nog afgezien van allerlei bijkomende kosten, buvoorbeeld voor eten op school en voor het wonen op een kamer in de omgeving van de Hogeschool. De hou ding van de Hogeschoollei- ding, die volgens Arnoud La- geodgk laks' is in het aanvra gen van subsidies omdat men geen bemoeienis van het rijk wil. werkt de hoge kosten in de hand. Noch thans stromen de studen ten uit alle delen van het land toe. nu al zo'n tien jaar. Om dat het vr\je studiejaar ken nelijk in een behoefte voor ziet Arnoud Lagendijk:"Er zal wel verschillend over worden geoordeeld maar zo'n jaar bezinning op wat je nu eigenluk wilt is natuurlijk niet weggegooid Want het maken van een verantwoorde studie- of beroepskeuze, dat is met niks"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19