Billingsgate stinkt niet meer Aarde en Venus zijn bepaald geen tweeling Eeuwenoude Londense vismarkt uit stadsbeeld verdwenen E"" Door Henk Dam Bllliofscate, de beroemde vismarkt in bet hartje van bet Londense sak en centrum de City, is niet meer. Dese maand trokken de vishandel aren aaar een nieuw feboow, dat is neerfeset op «en al even nieuw industrieterrein. Het flansende nieuwe pand beeft met het oude Billinfsf ate alleen de gemeen. Tal van tradities sijametde vismarkt, die seker 1W jaar op deselfde plaats heeft gestaan, door het grijs van de geschiedenis opgeslokt Kr sijn maar weinig mensen te vinden die daar rouwig om sijn. De dagsiijka terugkerende files, en vooral de stank, sijn Immers met Billingsgate verdwenen. Maar bij de mensen die op de markt werkten, sit bet wat anders. Ij ben valt wel degelijk iets als netalgie te beluisteren. Oase correspondent in Londen ging op «i van de laatste dagea dat de oude markt nog open was, een kijkje l Dit is sijn verbaal. gedwongen. Zou mén ze bij gun stige wind gewoon buiten het raampje hebben gehouden? Terzake. Vanaf de zeventiende eeuw werd er alleen nog maar vis verhandeld op Billingsgate, en wel zes dagen per week. Het hui dige gebouw is een Victoriaanse draak die dateert uit 1876, en werd ontworpen door Sir Ho ward Jones. De vissen, en dan vooral hun geur, mogen tot heel wat irritatie voor de omwonenden hebben geleid, de sjouwers niet minder. Er wa ren tijden dat alleen het slechtste volk hiervoor te vinden was. De mannen gebruikten een taal die ons, naast andere zaken, bijvoor beeld heel wat leert over de be trekkingen tussen man en Nog steeds gebruiken de vissjou- wers van Billingsgate woorden die men nergens buiten de poor ten van het gebouw zal horen. De vismarkt hangt trouwens toch van tradities aan elkaar, en van sommige daarvan kunnen de rpannen maar moeilijk afstand doen. Zo gaat de bel, die elke morgen om half zes wordt geluid ten teken van het begin van de markt, mee naar het nieuwe gebouw. En de vismannen hebben erop gestaan dat op het nieuwe gebouw ook een windwijzer komt in de vorm van een vis, zij het dan ook dat de nieuwe er een van glasfiber is ge worden... leer en hout gemaakte hoed ge dragen. de 'bobbin'. De lorrie kwam ervoor in de plaats. Thans dragen nog maar twee van de 240 sjouwers een bobbin. Een van hen is de publiciteitsbewus- te Manny Abrahams, een wat je noemt krasse zestiger. Hij is teleurgesteld dat we geen fo totoestel hebben. „Moet je geen plaatje maken?" Dan wijst hjj op zijn robbin. „Drieëntachtig jaar oud. Ik heb 'm nog van m'n va der. Een Amerikaanse toerist heeft me er 2000 gulden voor ge boden. Niet gedaan natuurlij- Dan wijdt hij zich weer aan z'n ont bijt, een gekookte schaar van een krab. „Beste ontbijt dat er is. Verveelt nooit. Hier, neem een stukje", zegt hij in het staccato dat hem eigen schijnt te zijn. Be leefd bedanken wij. Men kan hier tegen de vislucht leunen. De vis die in Billingsgate verhan deld wordt, komt in dozen bin nen, en is doorgaans al schoon gemaakt. Er gaat 1500 ton vis per week doorheen, die in de meeste gevallen in de maag van óf een toerist óf een immigrant terecht komt. Engelsen zelf houden het vooral op de rechthoekige gepaneerde Jackie, een jaar of zeventig, witte sjouwersjas, doorgroefde bloedeloze kop, draait een zware. Hij knikt in de richting van de Thames, en bromt: „Ik ga niet mee. Te oud". Om hem heen is het een drukte van belang. Als witte mieren komen de mannen met hun dozen vis het gebouw binnen, en gaan ze er weer uit. Van en naar de vracht wagens. Terwijl Londen slaapt, is de wereld van de vis in volle beweging. „Vroeger hadden we geen lorries", zegt Jackie. „Toen deed je alles op je hoofd. Meer dan honderd kilo, dat was heel gewoon". Dan kijkt hij weer naar de rivier. Hij werkt deze ochtend niet, dat kan hij nog maar twee ochtenden per week. Maar hij wou nog even kij ken. Want het is de laatste week hier in Billingsgate. Volgende week be ginnen ze in een splinternieuw gebouw, in een van die industrie gebieden die zijn gecreeerd in de vroegere Londense havenstreek. Het nieuwe Billingsgate staat glanzend te wachten. Maar niet op Jackie. Die is een kop thee gaan halen. Ziet-ie z'n ma ten nog eens. Een stuk of zes wankele tafels, wat metalen stoe len, platen aan de muur, ge scheurd uit een tijdschrift. Een tje van wilde dieren, een van een balletdanseres. Ziehier de inven taris van Billingsgate's theehui- Ultimatum I Het is een ultimatum van de politie in de City geweest, dat de zaken in beweging heeft gebracht. Al tientallen jaren werd erover ge- praat om de vismarkt Billingsga te op een andere plaats onder te brengen. 'if Want het was geen doen. Elke och- tend files in Lower Thames Street, omdat de heren vishande laren hun vrachtauto's desnoods midden op de weg neerzetten om maar in de buurt van de markt te komen. Alsof het 's morgens in de City al niet druk genoeg i- is. Want hier zit niet alleen de Bank van Engeland, maar vestigingen van alle belangrijke banken ter is wereld. Hier zit de beurs, hier zit- 0 ten de grote verzekeringskanto- IS ren en tal van andere financiële 9 instellingen. IElke ochtend komen hier honderd duizenden kantoormensen naar hun werk, naar deze stad-in-een- Istad, met een eigen burgemees ter en een eigen politiekorps. En een vismarkt, die er al stond vóór banken en verzekeringen zelfs maar waren uitgevonden. Want Billingsgate bestaat al min stens 1000 jaar. Zo oud zijn ten minste de oudste documenten die betrekking hebben op de markt, oorspronkelijk een werf langs de Thames, waar naast vis ook graan en wijn aan land kwa- Maar het is niet ondenkbaar dat er al veel eerder vis werd verhan deld op dit stukje grond langs de rivier. Dat er al sinds Romeinse en zelfs sinds Saksische tijden vissen aan land werden gebracht voor het toen nog overzichtelijke stadje Londen. Stank Duizend of tweeduizend jaar, dat doet er niet zoveel toe, het is in elk geval goed te ruiken dat heel wat gevinde vriendjes via Bil lingsgate hun weg naar de consu ment hebben gevonden. Het stinkt er ontzettend. Op warme zomerdagen, zo vertelt men ons, hangt de verwoestende lucht van London Bridge tot aan de Tower. De gedachten gaan on willekeurig uit naar die arme ge vangenen in de Tower van vroe ger, die via ingenieuze martelin gen tot bekentenissen werden Op de planeet Venus zijn twee vulkanische ge bieden ontdekt, waar op het ogenblik nog vulkanische activitei ten worden waargeno men. De planeet Venus heeft een dikkere korst dan de aarde en op Venus is er geen sprake van botsende schillen in de korst, maar van één grote vaste schil. Dit zijn de voor naamste conclusies die een groep wetenschapsmensen trok uit de verzamelde metin gen, die ruimtesondes de af gelopen jaren aan Venus heb ben gedaan. Venus kan vanaf de aarde moeilijk worden bestudeerd, omdat een zeer dicht wolken dek de planeet omgeeft. Dat wolkendek veroorzaakt een broeikaseffect: het laat de zonnewarmte er wel in, maar er niet uit. Hierdoor is de temperatuur van het opper vlak van Venus bijna 500 gra den Celcius. Het wolkendek is de top van een zeer dichte atmosfeer, die op het opper vlak van Venus een lucht druk veroorzaakt die 97 maal zo hoog is als die op aarde. De extreem hoge temperatuur en luchtdruk maken het heel moeilijk om het Venus-op- pervlak met onbemande ruimtesondes te bestuderen. De ruimtesondes worden let terlijk in elkaar gedrukt en de instrumenten gaan fcoke-- Desondanks zijn de Russen er al enkele malen in geslaagd een zachte landing op Venus uit te voeren, voor het eerst in 1970. In 1975 slaagden de Russen erin om foto's op het oppervlak van Venus te ma ken en op dit ogenblik zijn twee Russische sondes, de Venera-13 en -14 onderweg naar Venus om daar in maart aanstaande aan te kome- Beide sondes zullen een toestel op de gesluierde planeet la ten landen, dat ter plekke bo demmonsters gaat analyse ren. De Russen hebben in verhouding tot de Amerika nen een grote bijdrage gele- De Amerikanen hebben in 1978 ook een aardig steentje bijge dragen aan onze kennis van de planeet. Zij brachten toen een onbemand toestel in een baan om Venus (dat met ra dar dwars door het wolken dek heen de planeet in kaart heeft gebracht) en ze lieten een viertal sondes al metende verbranden in de Venus-at- mosfeer. Russische en Ame rikaanse wetenschapsmen sen werken nauw samen bij de analyse van de vele gege vens die deze vluchten heb ben opgeleverd. De afgelopen weken werd in San Francisco een balans op gemaakt. Op de Venus-confc rentie bleek dat de aarde en Venus, hoewel vaak be schouwd als tweelingplane ten, toch erg van elkaar ver schillen. Beide planeten zijn 4,5 miljard jaar geleden ont staan en ze zijn vnjwel even groot. De overeenkomst blijft echter beperkt tot deze uiter lijke kentekenen. Op Venus zijn twee vulkani sche gebieden, waarin nu nog ontladingen (bliksem) wor den waargenomen. Integen- stelling tot de aarde is de korst van Venus niet in stuk ken uiteengevallen, deze dik kere korst bestaat uit één stuk. De gassen die zich op- eenhopen onder deze korst komen niet, zoals op de aar de, op vele plekken aan de oppervlakte, maar slechts in twee gebieden. De korst van Venus is overigens wel enigs zins in beweging, omdat door interne activiteit delen om hoog worden geduwd Het wolkendek van Venus be gint op een hoogte van enke le kilometers, dat wil zeggen dat het zicht op Venus zelf goed is. In de wolken zijn zwavelverbindingen aange troffen, die de planeet totaal ongeschikt maken voor elke vorm van leven. Waarschijn lijk zijn er vroeger op Venus ook oceanen geweest, maar deze zijn in de loop van de miljarden jaren volledig ver dwenen De honderden geleerden vern« men in San Francisco dat de Amerikanen nog tot 1986 zul len doorgaan met het Pio- neer-ruimtevaartuig, dat sc dert 1978 om Venus draait, te gebruiken De Pioneer zal vermoedelijk in 1992 op Ve nus te pletter slaan of ver branden in de atmosfeer CHRIET TITULAER Het interieur van de oude Billingsgate Market: tegen de vislucht. (Foto GPD) en kreeften. Dat levert taferelen op die sterk aan Dickens doen denken. Het is een even luguber als fraai ge zicht, de gevlochten manden waaruit kreeftescharen heen en weer zwaaien, die aan een touw omhoog worden getrokken om in het stomende water te ver dwijnen. We gaan weer naar buiten, een vis lucht in onze kleren die nog lang zal blijven hangen. ..My'a back". roept een van de sjouwers die ons met een lorrie vol dozen wil passeren. Vermoedelijk bedoelt hij dat we op onze rug moeten passen. Minder duidelijk is wat hem voor ogen staat als hü, eenmaal bui ten, om een 'scat' roept. Daar maakt zich een smoezelig figuur los van een groepje zwervers dat vlak bij de deur staat. Hij gaat naar de sjouwer en helpt hem om de lorrie een helling op te duwen. Daar verdient hij dan een gulden mee. Een ochtendje duwen kan de modale zwerver zo 25 gulden opleveren, genoeg om wat eten te kopen en vooral drank. Meer hebben deze daklozen, waarvan Londen er vele duizenden telt, niet nodig. Voor hun zal er bij het nieuwe Bil lingsgate geen plaats zijn. Daar zijn geen hellingen, hebben de lorries plastic in plaats van pie pende ijzeren wielen, en zal de vorkheftruck wel snel aan be lang winnen. .Een vyf-sterren-hotel", hebben vishandelaren van het nieuwe gebouw gezegd. Alles op een ver dieping, de vrachtauto's kunnen dicht bij de hal parkeren en het dak lekt niet, zoals bij het oude gebouw. Ruïne Dat oude gebouw moet blijven staan, zo heeft de Britse Monu mentenzorg beslist. Vraag is of het gebouw zelf zich aan deze be slissing zal houden Met spanning wordt namelijk afge wacht wat er gebeurt, nu de vrie zers in de kelders van het oude Billingsgate z\jn uitgezet. Die kelders hebben yswanden van naar schatting v\jf meter dik, en het staat vast dat het hele ge bouw rust op een permanent be voren laag. De huidige vriezers die werken op ammoniak, werden 50 jaar gele den ingeschakeld en hebben sindsdien niet-verkochte vis be vroren gehouden Als de kelder* ontdooid zijn zal men heel wal vis tegenkomen die er jarenlang heeft gelegen, zo voorspellen d< mannen van Billingsgate. Als men al in de kelder kan, want het verhaal gaat dat het hele ge bouw wel eens in elkaar zou kun nen storten als het niet meer op de solide yslaag rust waarop het tientallen jaren heeft gestaan Bobbin Het was tot voor enkele decennia de gewoonte dat de dozen vis op het hoofd werden gedragen. Om de schedel voor indeuken te be hoeden, werd een speciale, van stukjes vis die als 'fish-fingers' in de diepvriesafdelingen van de supermarkten liggen. Op vliegende vis uit Barbados, Wong fah uit Hongkong en zelfs kikkerbillen uit Bangladesh heeft men het minder begrepen. De geleidelijke groei in de visafzet wordt dan ook geheel toege schreven aan de buitenlanders. Kippers (gerookte haring) voor het ontbijt doen het niet meer goed. Paling-in-gelei, een andere traditionele lekkernij, ook niet. Dickens Reuzengamalen weer wel, want dat hebben de Engelsen geleerd in vakantielanden. Deze garna len worden op de markt zelf ge- kookt, net als trouwens krabben Billingsgate buiten werking. Met spanning wordt gewacht op wat er gebeurt als straks de vriezers uitgaan (Foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15