"Gewoon even schoon schip maken. Met goed verstand" De ondernemers, de politiek en de crisis (1) r 7 G. Hvan Drieltopman van Koninklijke Wessanen: De economische malaise slaat op alle fronten hard toe. Tot vervelens toe wordt de BV Nederland opgezadeld met sombere berichten over bedrijfssluitingen en oplopende werkloosheid. Het probleem is voor iedereen duidelijk. Er komt te weinig geld binnen. De verzorgingsstaat wordt te duur. Dus iedereen moet inleveren. Alleen dan kan de economie zich herstellen. Maar niemand weet precies hoe. Economen, politici, werkgevers en werknemers roepen om het hardst dat er nu knopen moeten worden doorgehakt. Maar dat is niet makkelijk. Economische wetmatigheden zijn spaarzaam. Er zijn dus keuzes te over. Bovendien gooi je de verworvenheden van de welvaartsstaat - zoals een sociaal zekerheidsstelsel - niet zomaar even overboord. Het zijn (dan) impopulaire maatregelen die moeten worden genomen. En dat kost veel pijn en moeite. Om de legstukjes van de economische puzzel een beetje te ordenen, brachten hooggeleerde heren vorig jaar een reeks van voorstellen ter tafel. De commissie-Wagner kwam met een rapport over herindustrialisatie. Economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad kwamen met een soortgelijk rapport. Een ambtelijke werkgroep presenteerde een aantal varianten om te bezuinigen. En het moeizaam geconstrueerde kabinet-Van Agt II bracht een regeringsverklaring uit die doordrenkt was van trefwoorden als nieuw industrieel élan, innovatie (vernieuwing) en matiging. Mooie woorden. Maar nu de praktijk. Hoe wordt er op de werkvloer van de economie tegenaan gekeken? In een serie interviews die de komende weken in deze krant zullen verschijnen, geven zes Nederlandse top-ondernemers daar antwoord op. Over één ding zijn ze het alle zes eens: "Winst maken mag weer in Nederland". Vandaag deel I. Een gesprek met G.H. van Driel, voorzitter van de raad van bestuur van Wessanen, het grootste voedings- en genotmiddelenconcern in Nederland. Door Ton van Brussel en Wim Wirtz "Een ondernemer is geen politicus. Ik bedoel: als je die in de banken van de Tweede Kamer zou neer zetten, zou hij er niet zo verschrikkelijk veel van terecht brengen. Hij vindt dat toch een heel andere sfeer en mentaliteit". Aanvankelijk houdt hi^de boot ferm af: orlderhb- mers doen immers geen politieke uitspraken. Maar de grenzen zijn moeilijk te trekken. Waar houdt het ondernemen op en waar begint de politiek? Gaan deweg wordt hij toeschie telijker. En aan het eind van het gesprek praten we toch over politiek. "Ik vind Terlouw een hele aardige man, al ken ik hem persoonlijk helemaal niet. Dus zeg ik: the proof in the pudding is in the ea ting, we zullen eerst maar eens kijken wat-ie er allemaal van te recht brengt". "Ik vind dat de politiek, in het alge meen geredeneerd, de beste mensen op de beste plaats be hoort te zetten. Een definitie van politiek mag niet zijn dat je op den duur toch maar eens minis ter moet worden als je lang ge noeg in die Kamer hebt gezeten". - U zegt dan: liever een zakenkabi net met deskundigen. "Mag ik dit zeggen: ik denk dat als het in dit land op den duur zo doorgaat zoals het nu gaat - want I er gebeurt niks en dat kan na tuurlijk niet - dan zou het niet on verstandig zijn als de politiek be reid zou zijn daar een zakenkabi net neer te zetten". - En dan zouden ze daar natuurlijk ondernemers voor vragen. "Ja. Maar zo'n kabinet mag geen regel worden, het is een uitzon dering. Je hebt het toch bij een onderneming ook wel eens dat het heel slecht gaat en dat de raad van commissarissen besluit er een meneer neer te zetten met meer volmachten dan z'n voor gangers ooit hebben gehad?". "Daarom is het misschien wel ver standig dat u eens met onderne mers praat, omdat je dan een an dere invalshoek krijgt. U weet: als je met politici praat, krijg je allemaal beloften. Wat je nodig hebt zijn een paar kerels die zeg gen: ja, het zou toch wel leuk zijn als we nou es afscheid namen van de poütiek en eeri zakenka binet in elkaar gingen zetten. De democratie moet je daarbij recht overeind houden, zodat daar geen beschadigingen- komen. Maar wel even schoon schip ma ken. Met een paar niet-politiek gerichte mensen. Met goed ver stand. En die zijn er in dit land. Gewoon, die zaak op poten zet ten. Ik denk dat je daar in dit land erg mee gediend zou zijn". De globale redeneertrant van Van Driel (59) keert vaak terug. Hij re lativeert graag en veel. Een jovia le man die makkelijk met men sen omgaat. Als wij op het punt staan zijn kamer te betreden, draagt hij dat nadrukkelijk uit: "Kom toch binnenjongens Van Driel is aan het bedrijfsleven ontsproten. Hij begon zijn loop baan in de havens van Rotter dam. Was van 1959 tot 1962 direc teur van een stuwadoorsonder neming, maakte daarna vijf jaar lang deel uit van de groepsdirec tie van een veembedrijf. Als voorzitter van de raad van be stuur van Koninklijke Wessanen nv (sinds 1970) zetelt hij in een modern zakelijk gebouw, ergens in een uithoek van Amstelveen. Daar leggen wij met enige schroom ons breiwerk van de economische crisis op tafel. - Je hoort vaak dat het onderne mingsklimaat in Nederland niet deugt. Klopt dat? "Ik weet het niet. Ik heb daar ver schrikkelijk veel moeite mee om dat maar elke keer te zeggen. Kijk, er is wat anders aan de hand. Het gaat in Nederland slecht. Dat ligt niet alleen aan de regering, dat ligt ook niet alleen aan het sociale pakket, al heeft Nederland natuurlijk wel reuze- goeie sociale voorzieningen". "Waar het om gaat is datje de eco nomie zodanig opkrikt datje hoe dan ook een continuiteit van het economische leven kunt bewerk stelligen. Maar dat is helemaal af hankelijk van vraag en aanbod, van de situatie waarin Nederland zich kan profileren. Ik vind bij voorbeeld dat ondernemingen die hier geen redenen van be staan meer hebben, maar wat an ders moeten gaan doen. Zo is het in Nederland altijd gegaan. Ne derlanders zijn altijd kerels ge weest die bereid waren om elk ogenblik weer nieuwe risico's te nemen. Maar je moet ze ook de kans geven om die risico's te ne men en om daarbij eventueel uit te glijden". - In deze tijd wordt de druk op de politiek steeds groter om onder nemers wat meer armslag te ge ven. Minder beperkende regelin gen, lastenverlichting. i"Ja, en waarom vraagt mén dat? Niet omdat die ondernemer zo verschrikkelijk graag zelf erg veel geld wil verdienen; dat geld heeft-ie nodig voor investerin gen. Maar die ondernemer wil dat bedrijf continueren. En als u die ondernemer de muts over de oren trekt en je gebruikt hem als melkkoe, dan zijn we verkeerd bezig". "Je moet hem de gelegenheid ge ven om tegenover het buitenland te concurreren. Want het buiten land is onze backbone. Het bui tenlandse aandeel in de omzet van onze onderneming is meer dan zestig procent. Dat betekent dat wij heel sterk afhankelijk zijn van dat buitenland. Nou kan je daar alleen maar concurreren als je de zekerheid hebt dat je met een redelijke kostprijs kunt blij ven werken. Dat kun je bereiken door aan een paar factoren iets te doen. De belastingen zijn er één van. De lonen zijn dat ook". - Die loonkosten zijn te hoog? "Ik denk dat je iemand goed kunt betalen als hij daar een goeie prestatie voor levert. Ik betwijfel dat niet, ik bestrijd dat ook niet. Ik wil ook niet beweren dat de produktiviteit in de benen is ge zakt, want ik denk dat als je dat vergelijkt met andere landen het best meevalt. Maar op het gebied van de loonkosten zou wat meer de tering naar de nering moeten worden gezet. Als je als bedrijf wat minder verdient dan moet je ook als werknemer wat minder verdienen. Aan de andere kant: als je wat meer verdient moet je werknemers ook wat geven. Dat vind ik reëel". "Maar als een bedrijf opgezadeld wordt met een verhoging van de lonen in een periode dat-ie net in een verliesgevende situatie zit,, dan krabbel je wel eens op je hoofd. Dat zijn dingen, vind ik, die uiteindelijk door de politiek, de vakbonden en het hele maat schappelijke bestel, de sociale zekerheid, zijn ingegeven. Ieder een weet dat-ie er automatisch wat bij krijgt als het jaar ten ein de is. Een Vijf procent prijscom pensatie, of zes procent Op die manier wordt de ondernemer ge confronteerd met een continu stijgende last. - Maar wat zou politiek Den Haag daar dan aan moeten doen? "Die zou een veel vrijere loonpoli tiek moeten creëren en de onder nemer wat meer ruimte moeten geven. In een bedrijf moet je kunnen werken met classifica ties. Afhankelijk van hoe goed de man is deel je hem in. Je beloont hem naar zijn prestatie. Die ruimte zit er best in. Je mag hem dan best een maximum geven, maar verschillende beloningen in een zelfde functie, dat moet kunnen". - Toen er nog geen loonmaatregelen waren en de politiek zich er dus niet mee bemoeide, was de loon kostenstijging toch niet misselijk. "Nee". - Met andere woorden: als je vrije onderhandelingen hebt is dat he lemaal geen garantie dat er geen loonstijging komt. "Nee, dat is het natuurlijk ook niet". Koninklijke Wessanen nv is het grootste voedings- en genotmiddelen concern in zijn soort in Nederland en Europa. Het heeft ruim 3.500 mensen in dienst, een omzet van 2,5 miljard gulden en heeft vestigingsplaats en in de gehele wereld. Wessanen heeft vijf groepen, namelijk diervoeding, vlees, zuivel, meel, en cacao en olie. De produkten variëren kortom van chocoladehagel tot varkensvoer. Van Driel: "Een bedrijf is geen levens verzekerings maatschappij", Foto Dirk Ketting - Kennelijk is het dus niet alleen de politiek die een factor is in de loonkostenstijging. "Nee, dat is een ontwikkeling die de welvaart heeft gebracht. Ik moet ook zeggen dat Nederland de laatste jaren op het gebied van de inflatie duidelijk heeft gewon nen. Vanuit die optiek heeft het Nederlandse bedrijfsleven zijn concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland ook kunnen versterken. Want het gaat overal slecht hoor. Niet alleen hier". - Het laag houden van de inflatie is erg belangrijk geweest voor het bedrijfsleven. Dat is gekomen door loonkostenmatiging en doordat de overheid de tekorten niet heeft weggewerkt door geld te scheppen maar door te lenen. Dat heeft een zeker voordeel op geleverd., bijvoorbeeld in de con currentieverhouding met West- Duitsland. De overheid heeft dat dus mogelijk gemaakt. "Ja, nou, ik ben het er ook wel mee eens dat de overheid, van welke signatuur die dan ook moge zijn, op bepaalde momenten inder daad ingrypt om orde te brengen in de economische verhoudin gen. Dat vind ik inderdaad zin vol, want daar zijn we niet zo slecht bij gevaren". - Als we ons dan even op de ar beidsvoorwaarden concentreren. In de periode van vrije onder handelingen zijn er vanuit de vakbeweging voorstellen gedaan - prijscompensatie, een initiële loonsverhoging. Maar de vakbe weging had ook een aantal im materiële eisen, bijvoorbeeld de arbeidsplaatsenovereenkomst. Toen zeiden de bedrijven: dat nooit, trokken de geldbuidel open en kochten zo'n immateriële eis af. Dan zie je de loonkosten stij- gen. "Die eis is afgekocht, ja. Maar ik denk dat de vakbonden langza merhand tot het bewustzijn zijn gekomen dat het in het bedrijfs leven slecht gaat en dat je niet meer met exorbitante eisen kunt komen. Ik denk dat je daardoor ook beter met elkaar kunt pra ten". - Nu is er een aantal loonmaatrege len geweest. Die houden de loon kosten laag. Dat is toch uiterma te gunstig voor het bedrijfsleven? "Ik weet het niet". - Dan kun je als bedrijf zeggen: zie zo, geen last meer van de vakbe weging. "Nee, dat is niet waar. Dat is hele maal niet waar. U weet net zo goed als ik dat de mensen in dit land uiteindelijk werken voor geld. Een loonmaatregel moet je nemen als de economische om standigheden slecht zijn. Maar als het je als bedrijf goed gaat, dan moet je de mensen laten mee-delen. Ze begrijpen er an ders niets van wanneer zij van de overheid niets mogen krijgen. Ik zie al dat je bedrijf goed loopt en je zegt tegen je mensen: jongens, we hebben goed gedraaid, we hebben goed geld verdiend, maar voor jullie zit er niks in. Dan raak ik m'n mensen kwijt". - Nu zitten we voor het dilemma dat het economisch slecht gaat. Dat de goede bedrijfsresultaten van Wessanen eerder een uitzonde ring zijn dan een regel. U kunt zich zo'n extraatje voor goede werknemers permitteren. "Ja. Dat is ook geluk, haha. Onder nemen is vijftig procent geluk en vijftig procent gezond verstand. Van allebei alles, dat werkt niet". - Maar Den Uyl hanteert de gemid delde loonsom over de hele linie. Die zegt dan: één procent minder voor de laagste inkomens, niet meer, plus een beperkte loon maatregel die nivellerend werkt. Zegt u dan: dat is politiek voor de achterban, dat is niet realis tisch? 'Politiek is niet gebaseerd op ratio nele grondslagen, zij is daarom ondoorzichtig. Je kunt zeggen: democratie is de slechtste vorm van dictatuur, al is dat natuurlijk ook overtrokken. Maar ik vind inderdaad dat de politiek zich over het algemeen te sterk richt op wat de achterban uiteindelijk vindt dat er moet gebeuren". 'Ik denk dat je je meer moet rich ten op de middenmoot. Want naar mijn gevoel moet je meer aandacht besteden aan de jeugd dan aan wat voor deel van de be volking dan ook. Die moet uit eindelijk de kansen krijgen om aan de slag te gaan. Daar moetje voor zorgen. En dat bereik je niet door allerlei loonmaatregelen. Dat kun je alleen bereiken door een zekere goodwill te kweken, zodat de ondernemer wat meer in de belangstelling komt te staan". Maar daar is ook werkgelegen heid voor nodig. De vakbeweging eist in dit opzicht zekere garan ties. De werkgevers staan daar als vanouds lijnrecht tegenover. Dan gebeurt er niets en dan grijpt de overheid dus in. 'Maar luister nou es joh, vóór de oorlog had je ook werkverschaf fing en dat soort zaken. Dat heeft toch ook nooit enig succes ge had? Algemeen is gebleken dat de overheid als zij zich met de za ken, met de ondernemingen, ging bemoeien, niet veel succes heeft gehad. En dat is uitgere kend die overheid die maar steeds samen met de vakbewe ging blijft zeggen dat er meer werkgelegenheid moet komen. Ik zeg: die werkgelegenheid moet je bij die ondernemer gaan halen. Je moet hem de ruimte ge ven en dan creëer je werkgele genheid". Maar ondernemers hebben in dit opzicht toch niet zoveel te bieden. U zegt: geef ze de ruimte, dat biedt de beste kans op werkgele genheid. Of dat zo is, moeten we maar afwachten. U kunt geen en kele garantie geven. "Een bedrijf is geen levensverzeke ringsmaatschappij. Nee, ik kan geen garanties geven" - Japan is in dit opzicht wel een le vensverzekeringsmaatschap pij. "Ja natuurlijk, daar komt-ie weer. Japan wordt elke keer als groot voorbeeld aangehaald. Die Ja panners hebben natuurlijk ook een andere inslag. Die maken al les wat ze bij een ander als grondstof hebben gekocht. En hun levensstandaard is natuur lijk ook anders. Die is lager dan hier. - Iets anders: u erkent dat de crisis een internationaal fenomeen is. Daar zit een zeker sneeuwbalef fect in. Als de overheid nou ook nog eens drastisch gaat bezuini gen, dan wordt er hier minder be steed en wordt die crisis alleen maar groter. "Als het slechter gaat moet je wel. Meer uitgeven dan je hebt, gaat toch niet? Doe je dat thuis wel? In zo'n situatie moet de overheid hetzelfde doen als een onderne- U zit in de sector van de primaire levensbehoeften, voedingsmidde len. U zit goed. Maar het is jam mer voor al die mensen die in de secundaire levensbehoeften zit ten, bijvoorbeeld de woning bouw. Die gaan dan voor een deel kapot. 'Ik weet het niet. Maar als er geen koopkracht is, wordt het daar in derdaad wel moeilijk Maar wat kopen ze niet allemaal? Je kunt toch wel produkten maken die nuttig zijn? Ik denk dat dc klant overvoerd is met een materiële welstand die niet echt nodig is. Hoeveel hebben de mensen niet thuis staan? Ze kopen spullen die ze nooit gebruiken". - Investeringsloon en deeltijdar beid. Wat vindt u daarvan? "Ik ben voor investeringsloon als dat een zinvolle besteding zou blijken te zijn voor de continui teit van de onderneming en als ik mijn kapitaal niet ergens anders vandaan kan halen. Maar in prin cipe ben ik er voorstander van om mijn geld van de vrije kapi taalmarkt te betrekken". "Deeltijdarbeid, ik weet het niet. Zou het leuk vinden om elke» dag van 's morgens acht tot elf uur te werken en dan maar naar huis te gaan en te zeggen: nou, zoek het verder maar uit? Ik weet niet of je de mensen er alle maal zo snel rijp voor krijgt. Een halve week werken en voor de rest voetballen. Ik denk dat men sen daar niet zo gelukkig mee zullen zijn". - Laten we nog even terug gaan naar de politiek. In Amerika be spelen de bedrijven de politiek vrijwel dagelijks. Ze hebben zelfs een gebouw in de buurt van het Huis van Afgevaardigden staan. De stem van het bedrijfsleven klinkt daar door in het parle ment. In Nederland veel minder. "Ja, en dat vind ik jammer. Ik zeg niet dat wij aan politiek moeten doen. Maar we moeten wel bij de politiek gehaald worden. De po litiek moet zich meer afstemmen op wat de ondernemer eigenlijk denkt. Ondernemers zijn niet on genegen contacten te leggen met politici en omgekeerd zal dat ook wel niet zo zijn. Maar er zijn op het ogenblik toch veel politici in Nederland die als groep gewoon niet met ondernemers in contact durven te treden omdat zij an ders bg hun achterban in een verkeerd daglicht komen te staan. De ondernemer heeft bij velen toch nog vaak dat imago van: die heren hebben zoveel in vloed. Maar dat is helemaal niet - Zou u zich iets aan de politiek ge legen laten liggen aLs u plannen hebt om te investeren in een poli tiek omstreden land? "Ja kijk, als je in Perziè een bedrijf gaat stichten en meneer Chomei- ni komt het van je afpakken, da's niet zo lollig natuurlijk. Je moet dus als ondernemer vanuit je ei gen optiek gaan kijken waar je gaat zitten. Je zoekt dan een sta biel politiek klimaat en ook een stabiel economisch klimaat". - Maar als in een land de mensen rechten worden vertrapt? "Wij houden er wel rekening mee. Als ik hier allemaal spandoeken en optochten voor de deur zou krijgen, hahaha, dan weet ik het nog niet. Maar ik redeneer in eer ste instantie vanuit de onderne mersvisie, dat moet je me niet kwalijk nemen. Ik doe ook wel eens dingen waarvan ik zeg: per soonlijk heb ik daar moeite mee, maar voor de onderneming is het goed". "Als ik een voorbeeld mag geven. Kijk, Wessanen was tot voor drie jaar geleden de grootste kalve- renmesterij van West-Europa. We hebben daar veel geld mee verdiend Maar persoonlijk vond ik het niet zo lollig Als ik daar dan bij die kalveren in die boxen ging staan, die beesten, dat vond ik verschrikkelijk. Maar als die mensen van ons dan zeiden: me neer Van Driel, dat is een mooie zaak want dat levert wat op, dan vind ik het economisch een aar dige winkel en probeer ik het maar te vergeten". - Als je alles zo eens op een rijtje zet, dan ivordt ondernemen eigenlijk steeds minder leuk hé' AI moeten we erbij zeggen dat u wel de in-' druk wikt het nog graag te doen. "O ja, vindt u. Nou ja, ik moet van m'n vrouw ook elke avond met een vrolijk gezicht thuis komen. Maar u hebt gelijk, het wordt steeds moeilijker, omdat er na tuurlijk van alle kanten op je wordt gedrukt". Maar als er iets in politiek Den Haag wordt bekokstoofd, dan zegt u toch: laat ze maar, ik zie wel wat ervan komt "Ja, ik vind dat je dat wel moet doen Als zij het daar niet met el kaar eens zyn. stop ik echt niet met ondernemen". Strekt de rug. priemende wijsvinger "Want on dernemen is het doel waarnaar w\) streven Heft fier het hoofd: "De handen uit de mouwen, de handen aan de ploeg, bepeinzen en beschouwen, dat doen er in Nederland al genoeg, hahahaha" (komende donderdag drs. A. C. Helfrich, president-directeur van Shell-Nederland).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13