We moeten nu maar eens wat gaan winnen De jeugd verdringt maëstro van podium NOVO beukt Blok beurs.. Verlies LZ'86 PAGINA 10 DO/ST Sport ZATERDAG 30 JANUARI 1982 Bettine Vriesekoop met coach Gerard Bakker op oorlogspad in Europa HAZERSWOUDE - Bettine Vriesekoop gaat dit jaar op oorlogspad door Europa. De eerste 'slag' die de 20-jarige Hazerswoudse wil slaan, is op het Top 12 toernooi in het Franse Nantes. Dóór, op het Europese tafeltennispodium en waar de beste 12 ping- pongsters zijn vertegenwoor digd, begint Vriesekoop haar kruistocht, die pas beëindigd zal worden als de verovering van de Europese titel een feit Lang genoeg is ze immers afge- schaapt met troostprijzen op de échte toernooien. Toegege ven, de resultaten bij de Top 12 waren in het verleden niet slecht (drie keer tweede, een keer achtste) maar in de top sport is het nu eenmaal een ongeschreven wet dat alleen de eerste plaats telt. Het be hoeft geen betoog dat de stu dente MO Engels haar zinnen louter op de hoofdprijs heeft gezet. Via de geplande 'coup' in Nantes wil ze in Boedapest bij de Europese kampioen schappen in april een defini tieve greep doen naar de macht. Als die slaagt, dan zal Nederland waarschijnlijk af scheid moeten nemen van een uniek tafeltennistalent en te vens van haar onafscheidelij ke coach Gerard Bakker. "Mocht ik inderdaad Euro pees kampioene worden", klapt de Avanti-speelster uit de school, "dan zal ik mijn ti tel pertinent niet verdedigen. Dat heb ik nu al uitgemaakt". "Maar", realiseert ze, "zover is het nog lang niet". Voor het eerst voorziet Bettine Vriesekoop de journalisten tijdens een persconferentie van teksten. Uiteraard een idee van coach Bakker, die geleerd heeft van het verle den. Teveel werd zijn pupil in aanloop naar een belangrijk evenement gestoord met dan weer hier en dan weer daar een interview. Nu in 1982 de échte doorbraak van de Ne derlandse kampioene be werkstelligd moet worden, moesten 'alle vliegen in één klap worden gevangen'. De eerste stap op weg naar een goede organisatie, maar de samenkomst leert al snel dat de NTTB (die het gebeuren samen met Avanti organi seerde) van het hoofdstuk 'persvoorlichting' weinig kaas heeft gegeten. Wel werd er een epistel uitgereikt, waarop de palmares van Vriesekoop stonden afge drukt maar de deelnemers lijst van de Top 12 was ner gens te bekennen. Uiteinde lijk werd ergens uit een auto een velletje getoverd, waarop de dames en heren dan wél stonden vermeld. "Even over schrijven, jongens", sprak bondsbestuurslid Welsing, "ik wist niet dat die lijst belang rijk voor jullie was".. Niemand Maar, eerlijk is eerlijk, nie mand valt eigenlijk de fout kwalijk te nemen. Nog nooit in de 47-jarige historie van de NTTB is het immers voorge komen dat een nationale ta feltennisster als nummer één op de Europese ranglijst (per 1 januari 1982) werd gepos teerd. Die eervolle plaatsing en het feit dat Vriesekoop on langs tot sportvrouw van '81 werd uitgeroepen, hebben het hondshoofd wellicht wat op hol gebracht. De sfeer op de bijeenkomst wordt door 'miskleunen' ech ter niet aangetast. Vriese- koops steun en toeverlaat Ge rard Bakker heeft vaak een paar aantrekkelijke anekdo tes in 'huis', die altijd wel op de lachspieren werken. Zoals bijvoorbeeld het feit dat de verzekeringsagent met zijn arm in een mitella loopt. Smakelijk en mét stemverhef fing vertelt Bakker, terwijl hij z'n meegebrachte boter hammen verorbert de oor zaak van een opgelopen pols breuk. "Op het ijs gevallen tijdens een schaatstocht. Ik moest ergens bij Hoog made over de kant lopen met m'n schaatsen. Dat liep dus ver keerd af, want ik ging mooi onderuit. Ik hoorde meteen 'knak'. Die blessure komt me juist nu verkeerd uit. Nu kan Bettine Vriesekoop: "Als ik gretig en agressief ben, dan kan ik heel Europa aan" ik niet trainen met Bettine en dat ervaar ik toch als een ge mis. Vooral nu het belangrij ke Top 12 toernooi deur staat". de Training Niettemin zet Bettine Vriese koop haar voorbereiding voor de strijd in Nantes on verdroten voort. Vanaf de kerstvakantie traint ze min stens zes uur per dag om de juiste vorm te pakken te krij gen. Die had ze pal na de win terstop nog niet. De Hazers- woudse kreeg van de 'Amster dammers' René Hijne en Bert van der Helm de kous op haar kop. "Maar toen was ik er met mijn hoofd niet bij", verde digt Vriesekoop zich. "Ik was al met m'n gedachten bij de Top 12 en ik miste de noodza kelijke scherpte door de vele trainingsuren". 2. Valentina Popova (Sow) 3. Jill Hammersley (Eng) 4. Ann-Christin Hellman (Zwe) 5. Uona Ulitova (Tsjech) 6. Maria Hrachova (Tsjech) 7. Suza Olah (Hong) 8. Ursula Kamizuru (West-D) 9. Cordana Perkutzin (Joe) 10. Maria Lindblad (Zwe) 11. Gabrielle Szabo (Hong) 12. Judith Magos (Hong) Heren I. Tibor Klampar (Hong); 2. Dragutin Surbek (Joe); 3. Desmond Douglas (Eng); 4. Jaques Secretin (Fra); 5. Stel- lan Bengtsson (Zwe); 6. Andrej Grubba (Pol); 7. Zoran Kalinic (Joe); 8. Istvan Yonyer (Hong); 9. Milan Orlowskl (Tsjech); 10. Michael Appelgren (Zwe); II. Gabor Gergerly (Hong); 12. Ulf Carlsson (Zwe). Zoals gebruikelijk wordt het aantal oefenminuten pal voor een belangrijk evene ment echter rigoureus terug geschroefd. Om zo fit moge lijk achter de competitietafel te verschijnen, leeft Vriese koop bijna in totale afzonde ring naar de climax toe. De interesse wordt dan wat ver legd naar de studies (MO En gels en Atheneum) hoewel het vizier tóch gericht blijft op ta feltennis. "Ik krijg tijdens zo'n rustperiode ontzettend de kriebels. Vanzelf word ik dan enorm gretig omdat ik heel graag toil spelen. En dan ben ik op m'n best, hè. Als ik gretig en agressief ben, dan kan ik heel Europa aan". Robbertje De in Nantes aanwezige dames zullen voor Vriesekoop echter niet de poort naar het succes opengooien. Vooral met Jill Hammersley, Valentina Po pova, Suza Olah en Judith Magos zal de Hazerswoudse een stevig robbertje achter de tafel moeten uitvechten. "Hammersley", bekritiseert ze haar 30-jarige tegenstand ster, "zou eigenlijk geen pro bleem meer moeten zijn, nu. Ze speelt geen competitie meer in Engeland, dus heeft ze weinig ritme. Wél speelt ze veel toernooien maar de re sultaten zijn bepaald niet aansprekend. Bij de open En gelse heb ik van haar gewon nen, omdat ik eindelijk een wapen had gevonden tegen haar backhand". "Popova heeft zich nauwelijks in internationale toernooien laten zien. Ik heb ze alleen in Engeland gezien en ze reikte toen tot de halve finales. Ze speelde goed en ik weet dat ze in Nantes ook goed zal spelen. Olah is de beste Hongaarse en tegen haar zal ik het, net als tegen haar landgenote Ma gos, heel erg moeilijk krij gen". Uiterste Tot het uiterste zal ze tegen die "arrogante Hongaarse mei den" gaan, om ze van de over winning af te houden. "We moeten nu maar eens wat gaan winnen", onderbreekt Bakker, "het wordt zo langza merhand de hoogste tijd". "Maar", voegt de ex-Scylla- speler er direct aan toe, "als ze het niet haalt zal ik alleen pijn hebben omdat zij het niet heeft gehaald. Ikzelf zal er geen traan om laten omdat ik weet dat ze er alles aan ge daan heeft om het hoogste te bereiken". Dat is dus de Europese titel, want zolang er Chinezen op de aardbol rondlopen, valt er voor de overige beoefenaars van de pingpongsport heel weinig eer te behalen. Dat be seffen Vriesekoop en Bakker ook, hoewel de coach gelooft dat "ook Europeanen de Aziaten kunnen verslaan". "Zo eigenwijs ben ik nog wel om daarin te blijven geloven. Maar wij hebben de mogelijk heden nu eenmaal niet om naar hun niveau toe te groeien. Ik weet dat Bettine door de Chinezen taktisch al helemaal is 'uitgekleed'. Ze weten alles al van haar en dat is natuurlijk niet vreemd als je weet dat ze zo'n dertig coaches voor het analyseren gebruiken. Later stellen ze dan discussiegroepjes samen om maar tot een zo juist mo gelijke conclusie te komen. En wat denk je van dat rubber. In het vinden daarvan zijn ze ware meesters, daarmee heb ben ze een voorsprong van ze ker twintig jaar op Europa. Geregeld komen ze met ande re troep op de proppen. Het is om moedeloos van te worden. Bettine is in China op zoek geweest naar wat materiaal maar heeft helemaal niets kunnen vinden". Hoop "Om de sterkte van China maar enigszins te kunnen be naderen, zou in Nederland alles, behalve Bettine uiter aard, op een hoop gegooid moeten worden", vervolgt Bakker. "Gewoon van onder af met jongens en meisjes van zo'n tien, elf jaar beginnen en maar trainen. Niets anders dan trainen en geen disco theek van binnen bekijken. Alleen op die manier kan je iets bereiken". Een baantje voor Bakker? "Als Bettine stopt, denk ik er toch hard over om ook het bijltje erbij neer te gooien. Ik zou het niet meer op kunnen brengen om een talent van de onderste tree af te begeleiden. Daarvoor heeft de opleiding van Bettine me teveel geld ge kost en heb ik onverantwoord gehandeld tegenover m'n ge zin. Maar als de bond mij een full-time functie aanbiedt, ja, dan zou ik het niet weten. Misschien ga ik dan wel door" ROB ONDERWATER EigenwijsEnzo Spadon doet stapje terug bij BC Leiden LEIDEN Tweeëntwintig badmintonseizoenen speelde Enzo Spadon in een standaard- team. Eerst bij Smash en later na de fusie met de Racketeers nu tien jaar geleden bij de Badminton Club Leiden. mijn laatste voor het eerste van BC Leiden. Enkele maanden geleden zei hij nog in hoogmoedige bui, dat hij die jonkies nog best aankon. Daar is Spadon nu van terugge komen: "Tijdens onderlinge par tijen binnen de vereniging krijg ik al op mijn broek van jonge knapen als Bram Segijn, Rik Pie- laat en Steven van Giesen. Dan zeg ik: "Geef ze een kans voor het eerste; die knullen staan te wachten om me weg te spelen". Dat heb ik voornamelijk te dan ken aan trainer Guus de Vogel. De Vogel geniet een volledig ver trouwen van de jonge garde. Die jongen heeft een verschrikkelij ke goede inbreng. Hij sleept ze zelfs mee naar buitenlandse toer- Ondertussen is hij er niet jonger (41) op geworden. De jeugd van BC Leiden staat op het punt de oude maëstro van het podium te verdringen. Reden voor Spadon het volgend seizoen een stapje terug te doen. Zaterdag rest hem nog, uitgerekend tegen zijn aartsrivaal, de derby met Veglo; het galgemaal. "Natuurlijk", zo begint Enzo Spa don, "bestaat er nog wel een ze kere felheid tegen die jongens van Veglo, maar ik merk dat ik minder enthousiast ben gewor den. Vroeger hakte ik ze liever een been af en nu zitten we na de wedstrijd samen aan de bar. Ik wil nog steeds winnen maar het gaat niet meer zoals vroeger. Ik ben wisselvalliger geworden, de snelheid is verdwenen en de scherpte is eraf". Spadon heeft daarom zelf de be slissing genomen terug te tre den: "Ik houd me wel beschik baar voor het derde of het twee de, misschien zelfs als algemene Maar dit jaar is definitief Timmer blijft WASSENAAR - Het initiatief van de spelers van Blauw Zwart heeft ertoe geleid dat trainer Roel Timmer zijn contract tot aan het einde van het seizoen uit dient. Vrijdag had Timmer zijn contract opgezegd maar na een tweetal gesprekken met het be stuur, spelers en de oefenmees- ter zelf werd besloten dat Tim mer tot aan het einde van het lo pende seizoen bij de tweedeklas ser zal blijven. "Er zijn wat strubbelingen tussen het bestuur en Timmer ge weest", verklaarde voorzitter Zellenrath. "Maar alles is geluk kig uitgepraat. Of Timmer ook volgend seizoen bij Blauw Zwart traint, is nog de vraag. Momen teel werken we aan een beleids plan en het is nog onzeker of Timmer daarin past", aldus de Wassenaarse pracses. Eenenveertig jaar is Spadon als hij afscheid neemt van het eerste plan. Vijftien jaar daarvan speel de hij bij het toenmalige Smash en na de fusie met de Racketeers, waaruit op de kop af tien jaar ge leden BC Leiden werd geboren, acht jaar op het hoogste niveau van de jubilerende vereniging. Tweeëntwintig competitiejaren waarvan zelfs twee edities (1972 en 1973) op het allerhoogste ni veau van Nederland, de eerste klasse landelijk. Toch geen hoog vlieger de kleine man uit de Leidse Rossinistraat. Wel een vechtertje. Niet alleen als speler was Enzo Spadon binnen BC Leiden ac tief; ook als bestuurslid. Ruim zestien jaar maakte Spadon deel uit van het clubcollege, waarvan de laatste zeven als voorzitter van BC Leiden. Ook in deze functie wordt het zijn laatste jaar. Drukke werkzaamheden in zijn vijftien man personeel tel lende bedrijf nopen hem te stop pen. Voor vervanging is nog niet gezorgd. Bij BC Leiden staat de gezelligheid hoog in het vaandel geschreven. "Het is de sfeer die BC Leiden onderling bindt", zegt Enzo Spa don, "het leukste vond ik nog het jaar waarin Jan Slingerland naar Veglo vertrok omdat hij daar een klasse hoger kon spelen. Nog hetzelfde jaar kwam Jan terug. Hij had heimwee! En al zijn we dit jaar dan uit de tweede klasse landelijk gedegradeerd, de sfeer heeft er beslist niet onder gele den". Spadon geeft ruim af op de ten dens onder de huidige badmin- tongeneratie "Hoe vaak het al niet is voorgekomen dat spelers zich bij ons aanboden met de vraag: "Wat levert het op als ik bij jullie kom spelen," Nou, daar gaan we niet op in. Bij ons moet je je waarmaken. Om omhoog te komen, zo hebben we altijd ge steld, moet je het van je eigen clubmensen hebben. Het tien-jarig-jubileum van BC Leiden zal niet groots worden opgezet. Spadon doet er erg luchthartig over (De juiste da tum moet zelfs worden opge zocht): "We vieren het voorna melijk onder elkaar en dicht bij huis, in het Menken-restaurant vlakbij onze thuishaven de Vijf- meihal. Zaterdag 24 april geven 's middags een feest voor de jeugd en 's avonds met 'levende' muziek voor de ouderen en oud leden. Het jubileumtoernooi dat het weekend daarvoor wordt af gewerkt wordt flink in de wielen gereden door het A2-toernooi van Velo in Wateringen". Enzo Spadon staat en stond in het kleine Leidse badmintonwereld- je bekend om zijn eigengereide optreden. Dat heeft hem vijan den gemaakt maar en daarvan is hij heilig overtuigd - vele, vele vrienden: "Ik waardeer mensen die een eigen wil hebben. Ik ben zelf altijd eigenwijs geweest. Ik heb het altijd moeten hebben van mijn vechtersmentaliteit. Als het in het veld niet meer ging liep ik naar het net en gebruikte ik mijn mond. Je moet, heb ik me altijd voorgehouden, durven impopulaire maatregelen te ne- ,men. Voor jezelf maar ook voor anderen". En bij zijn vertrek doet hij dat. Spadon: "Ik moest kiezen voor mijn gezin op de eer ste plaats en daarom ook voor mijn werk. Badminton komt pas op de tweede plaats. En dat is wel eens anders geweest". HAJÉ OLDEN Enzo Spadon: "Ik wil nog steeds winnen i vroeger". r het gaat niet i In de volleybalcompetitie werd bij de regionale teams een dubbel programma afgewerkt. Bij de he ren verstevigde DAC zijn koppo sitie door met concurrent Ley- thon af te rekenen. Zowel DAC als Leython begon nerveus. De thuisploeg nam een 5-0 voorsprong maar de Leidse formatie kwam tot 6-8 terug. Het was het enige wapenfeit van Ley thon. Aanvallend bleef het team onder de maat. Met 15-1 en 15-4 werd het krachtverschil in de cij fers uitgedrukt. Ook WVC 1 verloor van het eigen tweede. In een levendige eerste en tweede set kon WVC 1 geen voldoende afstand nemen en wat werd gevreesd gebeurde ook; tweemaal werd met miniem ver schil verloren: 13-15, 14-16. Pas in de derde set kon het eerste ruim aantonen over meer kwali teiten te beschikken 15-4. In de vierde set was het weer helemaal mis. Met 4-15 trok WVC 2 de vol le winst naar zich toe. Bij dit team maakte de 15-jarige Paul de Winter een prima debuut als spelverdeler. NIJVERDAL/ZAANDAM - De beide waterpolohoofdklassers LZ'86 en de Zijl/LGB staan dit weekeinde voor een zware op gave. LZ'86 reisde gisteravond af naar Nijverdal waar Het Ra vijn als eerste opgave gold. Dat duel resulteerde in een 9-8 ver lies en vanavond treedt de ploeg aan tegen Neptunus uit Arnhem. De Zijl/LGB behaalde een 6-16 overwinning op Ne- reus in Zaandam en morgen staat in de Zijl een wedstrijd te gen DZV op het programma. Na een flitsende start in de compe titie begint LZ'86 plotseling ge vaarlijk terug te zakken. Nor maal gesproken was handhaven in de hoofdklasse geen probleem geweest, maar aangezien met in gang van de nieuwe competitie een ereklasse wordt gevormd met maar 8 ploegen, zien de za ken er voor de Leidenaars zorge lijk uit. In de beginfase van dit treffen lie ten Hans v.d. Moolen en zijn jon gens zich duidelijk overrompe len. Na één periode keken de Leidenaars al tegen een 4-1 ach terstand aan, die vooral werd veroorzaakt door het vrij fanatie ke spel van de Nijverdallers. In de tweede periode zette LZ'86 echter een inhaal race in met voorop Aad van Mil die 3 keer op rij het net wist te vinden. In de derde periode namen de Leide naars zelfs een voorsprong door Ruud Muusse en Jan de Graaf. De balans sloeg echter 1 minuut voor tijd in het voordeel van Het Ravijn door, wat inhoudt dat LZ'86 vanavond verplicht is de wedstrijd in Leiden tegen Neptu nus in winst om te zetten. Perio- denstanden: 4—1, 5-5, 7-8 en 9-8. Doelpunten: Aad van Mil 4, Jan de Graaf 2, Ruud Muusse en Frans van der Brink. De Zijl/LGB Winst kon worden genoteerd voor de Zijl/LGB, dat Nereus in Zaan dam een lesje in waterpolo gaf (6-16). In de eerste twee perio den leek het er echter totaal niet op dat de Kooibewoners met een ruime overwinning uit het water zouden stappen. De Zaandam mers konden de door de Leidse formatie opgelegde pressing re delijk volgen en dat kwam ook in de score tot uiting. Tegenover de 3 treffers aan Leidse kant (waar onder de eerste competitietreffer van Arno v.d. Winkel) wist men twee treffers te plaatsen (Boon en Schipper), waardoor aan het einde van de tweede periode een 2-3 stand in het voordeel van de gasten op het scorebord prijkte. Het hoge tempo in de eerste twee parten had echter veel kracht geëist van de Zaandammers en vermoeidheidsverschijnselen staken al snel de kop op. De Zijl/ LGB profiteerde van dit fysieke manco bij de tegenstander door keer op keer numerieke meer derheden te scheppen die op de meest formidabele wijze werden afgerond. De derde periode was duidelijk ka rakteristiek voor dit wedstrijd beeld. Een aantal snel uitgevoer de breaks bracht de stand van 2-3 naar maar liefst 4-10 in het voordeel van Stan van Belkum c.s. In de laatste zeven minuten spoedden de Leidenaars zich naar het einde, waarbij echter niet werd nagelaten nog enkele scores aan het toch al hoge totaal toe te voegen: 6-16. Leidse tref fers: Stan van Belkum 4, Martin Vreeburg 3, Jan Jaap Korevaar 3, Jacob Spijker 2, Arno van Win kel, Albert Spijker, Alex van Bel kum en Rob Lagrand ieder 1 maal. WIM SIERA WIELRENNEN - Na de ploeg van Peter Post heeft ook de Franse wielerequipe van Maurice de Muer zich teruggetrokken voor de Ronde van Italië. Net als Post heeft De Muer van deelname af gezien, omdat organisator Tor- riani niet bereid is alle kosten te vergoeden. Donar 2 herstelde zich verder door hekkesluiter WW 2 een gedeci deerde 3-0 nederlaag te bezor gen. LUSV 2 en SKC speelden een vrij zwakke wedstrijd, die een rommelig verkoop kende. LUSV won het eerst: 14-16, maar verloor daarna snel met 10-15. Vooral het spel verdelen was aan de zwakke kant. Daarna won LUSV weer een set: 15-9, om ver volgens via 1-2-6 de laatste set toch nog te verliezen ihet 13-15. Vooral de veldverdediging van SKC was stukken sterker. DAC 2 verloor zonder Wim Geerlof met 3-0 van en bij Orion. Zowel in de eerste als tweede set leek DAC na een beslissende 9-12 voorsprong te gaan winnen; in beide gevallen echter bleken het enthousiasme en nauwkeurig heid bij Orion groter: 15-12, 17- 15. In de volgende set was de spi rit bij DAC verdwenen en wil loos liet het zich naar de neder laag leiden: 15-5 en 3-0. Gemini 3 verloor van Novo 2 met 1-3. Bij de dames had Leython 2 aanvankelijk veel moeite met VCL, vooral omdat VCL prima verdedigde. Toch werd het 15-12 voor Leython. In de tweede set nam Lejrthon door een goede op slag telkens een voorsprong, maar VCL bleef steeds dichtbij: 15-11. De derde set gaf hetzelfde beeld te zien: 15-9. Novo 2 speelde keurig zijn eigen spelletje tegen Blok. Goede aan vallen beukten Blok kapot: 15-0, 15-0. Zelfs na deze monsterscore bleef Novo doorgaan en via 15-6 wist een collectief goed draaiend Novo de 3-0 snel binnen te halen. In de eerste set kwam Orion tegen Leython 3 snel met 1-8 voor te staan; langzaam haalde Leython in: 15-12. In de tweede set het zelfde verhaal; Leython had veel moeite met Orion, maar kon uit eindelijk nog net winnen: 17-15. In de derde en vierde set kwam Leython voor te staan maar nu won Orion: 8-15, 12-15 en een 2-2 uitslag. Anneke Jonkers was bij Leython een goede invalster. Ridderveld won vrij gemakkelijk van Blok in een rustige partij. De aanvallen liepen vlot en er werd weer erg geconcentreerd ge speeld. Blok bood leuk tegenspel maar bleek toch niet opgewassen tegen deze constante druk en verloor met 3-0; 15-9,15-11 en 15- 5. VCS verloor thuis met 0-3 van S'70 en uitspelend eveneens met 3-0 van Orion. DAC 2 en LUSV 2 deelden de punten: 2-2. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10