Ierse kiezer staat voor lastige keuze Meer hulp VS aan El Salvador Turkije veroordeeld Kleine aardbeving in Spaanse politiek Bliksemactie was nog bijna mislukt Door opstappen van parlementariërs uit regeringspartij Reagan: Junta is op de goede Terrorist hield pistool aan slaap Dozier EG trekt twee miljoen uit voor voedsel Derde Wereld Turkse consul- generaal in Los Angeles vermoord De Raad van Europa (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - Het overlopen van drie parle mentariërs van de Spaanse regeringspar tij UCD naar de rechts-conservatieve de mocratische coalitie van Fraga Iribame heeft een kleine politieke aardbeving in Spanje tot gevolg gehad. Het vertrek van de drie dissidenten, onder wie de voor malige fractievoorzitter Herrero de Mi- non, dreigt gevolgd te worden door nog meer parlementsleden, allen behorend tot de conservatieve vleugel van de UCD. Op dit moment is er sprake van dat in de komende dagen nog eens vier parlemen tariërs de UCD de rug toe zullen keren. De uittocht - naar wordt aangenomen ver oorzaakt door de slechte vooruitzichten volgens de opiniepeilingen bij de verkie zingen van 1983, waardoor veel gedepu teerden hun zetel zullen verliezen - dreigt verregaande politieke consequenties te hebben voor de regering. Al eerder traden tien sociaal-democratische parlementariërs uit de UCD-fractie. Met het verlies van mogelijk nog eens zeven parlementsleden zou de UCD-fractie ge reduceerd zijn tot 147 zetels. Zes minder dan de linkse oppositie van socialisten en communisten, die samen 153 zetels heeft. Hierdoor zou het kabinet van premier Calvo Sotelo genoodzaakt zijn voor elk wetsvoorstel individuele akkoorden af te sluiten met parlementaire minderheids groepen, de rechts-conservatieve demo cratische coalitie, de Baskische of Cata laanse minderheden of de socialisten. Een ander alternatief - waar premier Cal vo Sotelo eerder deze week een zinspe ling op maakte - is ontbinding van het parlement en het uitschrijven van ver vroegde verkiezingen. Calvo Sotelo trok zich gisteravond met zijn meest vertrouwde ministers (van wie een meerderheid in tegenstelling tot de pre mier zelf voorstander is van vervroegde verkiezingen) voor spoedberaad terug in het presidentiële paleis van Moncloa. Maar na twee uur overleg zag de regering toch van het houden van vervroegde ver kiezingen af. Regeringswoordvoerder La- mo de Espinosa verklaarde, dat het kabi net onder de huidige omstandigheden niet in staat zal zijn de tot dusver aange houden politieke lijn voort te zetten. Dit houdt naar alle waarschijnlijkheid in dat het kabinetsleid van premier Calvo Sote lo een zwaai naar rechts zal maken. (Van onze correspondenten Henk Kolb en Bob Spren kels) De Verenigde Staten willen meer hulp geven aan El Sal vador. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bestudeert momenteel met urgentie de uitbrei ding van de militaire zowel als de economische bij stand. FRANKFURT (AP) - Mevrouw Dozier bevond zich op het moment dat haar man werd bevrijd met haar dochter in Frankfurt. Daar kreeg zij een foto aangeboden van de zojuist bevrijde generaal. VRIJDAG 29 JANUARI 1982 President Reagan heeft daartoe de weg vrijgemaakt door het Con gres te verzekeren dat El Salva dor belangrijke voortgang maakt bij het voldoen aan zijn verplich tingen op het gebied van de men senrechten en bij het streven naar politieke hervorming. Zon der zo'n presidentiële verklaring had El Salvador geen verdere hulpverlening hulp kunnen krij gen, terwijl daarvoor al 66 mil joen dollar is vrijgemaakt. Een woordvoerder van Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zei: „De regering van El Salvador, verwikkeld in een oorlog waarbij Cubaanse en Nicaraguaanse bijstand van bui tenaf wordt verleend, poogt om vangrijke economische en poli tieke wijzigingen door te voeren, die erop zijn gericht de oorzaken van de huidige verdeeldheid en twist te verminderen. Wij kun nen niet toestaan dat terroristen, die de macht willen grijpen door geweld en de vernietiging van 's lands economische infrastruc tuur, deze inspanningen onder mijnen". De woordvoerder wilde niet zeg gen waarop Reagans verklaring berust dat de regering van El Sal vador de mensenrechten hand haaft en uitspattingen met zijn veiligheidstroepen tracht te on derdrukken. Massamoord Opmerkelijk genoeg heeft de Was hington Post juist dezer dagen een serie reportages uit El Salva dor gepubliceerd, waarin een verslaggever die met guerrilla strijders optrok, beschrijft hoe enkele honderden mannen, vrouwen en kinderen in het dorp Mozote uit hun huizen werden gehaald en vermoord door rege ringsstrijdkrachten. Drie overle venden hebben de'slachting ga degeslagen, die zou hebben plaatsgehad tijdens het offensief dat het Salvadoriaanse léger in december tegen de guerrillastrij ders heeft gevoerd. Volgens de ooggetuigen was er echter geen sprake van gevechten met de guerrilla's, toen de massamoord in de tweede week van december plaats had. Het leger trok het dorp 's morgens binnen, verdeelde de inwoners in twee groepen: mannen en vrouwen met kinderen, en schoot die vervolgens dood. De verslaggever heeft in en om Mo zote, dicht bij de grens met Hon duras, de achtergelaten lijken zien liggen. De Amerikaanse unie voor de bur gerrechten ACLU heeft in een of ficiële verklaring de regering van El Salvador beschuldigd van on derdrukkingspraktijken. De ACLU beticht de regering in San Salvador van 12.501 moorden die in 1981 zouden zijn gepleegd, en drong er bij president Reagan - blijkbaar vergeefs - op aan af te zien van een verklaring dat de re gering van El Salvcador de men senrechten beter dan voorheen handhaaft. Brief De vijf leiders van de guerrillabe weging in El Salvador hebben vorige week een brief gestuurd aan president Reagan, waarin zij vroegen om een ommekeer van de Amerikaanse politiek inzake El Salvador en hun voorstel her haalden om tot een politieke op lossing te komen voor de bloedi ge burgeroorlog, door middel van onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf. STEUN - Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond de vorming aangekondigd van een contingent Jordaanse vrijwilli gers, dat aan de zijde van Irak zal vechten tegen Iran. De ko ning onderstreepte, dat hij zelf het commando op zich zal ne men. De brief, gedateerd op 18 januari, werd gisteren afgedrukt in het Mexicaanse dagblad Uno Mas Uno. De guerrillaleiders wijzen erop dat het Salvadoriaanse volk eeuwen lang is onderdrukt en dat men op het ogenblik lijdt onder een mili taire dictatuur. „Als uw hart be droefd is vanwege de onderdruk king, dan kunnen we niet begrij pen dat juist uw regering de be langrijkste steunpaal is van de dictatuur die in de korte tijd van twee jaar schuldig is aan meer dan dertigduizend doden", aldus het schrijven. En: „Wij be grijpen niet dat de belastingcen ten van de Amerikanen worden bestemd om ons volk uit te roeien en niet om de vrede te be werkstelligen en respect te tonen voor de mensenrechten". De guerrillaleiders ontkennen elke vorm van inmenging van de Sowjet-Unie of Cuba in de strijd. Een oplossing voor de burger oorlog kan volgens hen alleen ge vonden worden, door in te gaan op hun voorstel voor algemene vredesonderhandelingen, zonder voorwaarden vooraf en in het bij zijn van internationale waarne mers. Het denkbeeld dat de ver kiezingen die eind maart in El Salvador moeten worden gehou den, een oplossing zouden kun nen brengen, getuigt volgens de guerrillaleiders van "gebrek aan realiteitszin". (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De Amerikaanse brigade generaal James Lee Dozier werd gistermorgen door de Italiaanse politie bevrijd uit de handen van de Rode Brigades, die hem op 17 december ontvoerden. Hoe de politie achter het bestaan van de schuilplaats in Padua is gekomen, is vooralsnog onbe kend. Volgens sommige berich ten zou de flat al drie dagen gele den ontdekt zijn en sindsdien, tot het ogenblik van de inval, on der scherpe bewaking hebben gestaan. Anderen melden dat pas in de nacht van woensdag op donderdag een tip zou zijn ont- BRUSSEL (GPD) De Europese Commissie wil de voedselhulp aan landen waar de bevolking honger lijdt, dit jaar vergroten en verbeteren. De Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft de Europese ministerraad voorgesteld voor deze hulp in to taal 1.087.963 ton graan beschik baar te stellen, 17 procent meer dan vorig jaar, benevens 150.000 ton melkpoeder en 45.000 ton bo- terolie. Het totale pakket heeft een waarde van bijna miljard gulden. De stijging acht de Commissie mi nimaal noodzakelijk, gezien de grote hulpbehoefte in de Derde Wereld. De wereldvoedselorga nisatie FAO schat die behoefte voor dit jaar op 1.050.000 ton graan. De ontwikkelingslanden zelf hebben aanzienlijk meer hulp gevraagd aan de Europese Gemeenschap: 2,1 miljoen ton. Daar bovenop komen dan nog eens de hulpverzoeken van de in ternationale humanitaire organi saties als het Rode Kruis en de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties. vangen, waarop de politie de vol gende morgen in actie kwam. Volgens de politie zou het overi gens maar weinig hebben ge scheeld, of de operatie was slecht afgelopen: een van de vijf gear resteerde terroristen zou met een geladen pistool aan de slaap van de gevangene hebben gestaan, klaar om hem neer te schieten. Hij kon nog net op tijd worden overweldigd, voor hij Dozier kon vermoorden. Dit laatste werd bevestigd door de Amerikaanse ambassadeur in Rome, Maxwell Rabb, die kort na de bevrijding een telefoonge sprek met Dozier had. „Hij zei me dat hij op dat moment dacht dat zijn laatste seconde had ge slagen", vertelde Rabb. Dozier maakte het overigens goed, al leed hij onder een lichte shock. Hij is opgenomen in het Ameri kaanse militaire hospitaal van Vicenza. De eigenlijke bevrijdingsoperatie heeft niet meer dan enkele minu ten geduurd: om half twaalf trap te de politie de deur in, overwel digde een eerste terrorist in de gang, holde door naar de kamer waar Dozier geboeid in een tent lag, en maakte daar zijn bewaker onschadelijk. Dozier droeg een donkerblauw trainingspak en wollen sokken, zonder schoenen. Naar het schijnt had hij zijn hele gevangenschap bewegingsloos in de tent doorgebracht. Terwijl hij bevrijd werd van zijn boeien, arresteerde de politie in de flat nog drie terroristen. On der hen bevond zich een van de kopstukken van de Rode Briga des, Antonio Savasta, die al jaren wegens moorden, aanslagen en andere terreurdaden werd ge zocht. Al een kwartier na de actie was het bericht in Rome bekend. Minis ter van binnenlandse zaken Vir- ginio Rognoni vertrok onmiddel lijk naar Padua. In de Kamer en de Senaat werd het bericht met applaus ontvangen. De 85-jarige president Sandro Pertini riep na ontvangst van het bericht zijn gast, de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Mohammed Ben Yahia, toe: „Dozier is vrij!" Buitenland Even later werd hij opgebeld door de Amerikaanse president Reagan, die hem in een gesprek van tien minuten bedankte voor de inspanningen van de Italiaan se autoriteiten voor de bevrij ding van Dozier en hem opnieuw uitnodigde voor een staatsbe zoek aan Washington. De briljante operatie waarmee de politie Dozier bevrijdde, was de laatste in een serie anti-terreur acties, die de afgelopen weken leidden tot de arrestatie van tien tallen terroristen, onder wie het LOS ANGELES (API/Reuter) - De Turkse consul-generaal in Los Angeles, Kemal Arikan, is gisteren vermoord door twee mannen die het vuur openden op zijn auto. Ooggetuigen meldden later dat twee gewapende mannen het vuur op de auto openden toen deze een kruispunt na derde in het centrum van Los Angeles. Arikan was de enige inzittende van de wagen. Hij was op slag dood. In een tele foontje naar het persbureau UPI heeft een Armeense or ganisatie. "het commando gerechtigheid voor de Ar meense volkerenmoord" de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Aanslagen van Armeense orga nisaties zijn tot dusverre voornamelijk gericht tegen Turkse doelen. Op 12 oktober 1979 werd de zoon van de Turkse ambassadeur in Den Haag doodgeschoten. Hier mee zeggen zij vooral de - door Turkije nog steeds ont kende - massamoord van 1915 en de verdrijving van Armeniërs door massale de portaties te willen wreken. brein van de Rode Brigades, Gio vanni Senzani, en de ontdekking van een groot aantal schuilplaat sen en wapenarsenalen van de Rode Brigades en een andere linkse terreurorganisatie, „Prima Linea" (frontlijn). De operatie van gistermorgen werd uitgevoerd door een specia le commando-eenheid, die in Ita lië, naar Duits voorbeeld, „Teste di cuoio" (leren koppen) wordt genoemd. Dit anti-terreurcom- mando is speciaal voorbereid op bliksemacties als die waarmee generaal Dozier werd bevrijd. Het bestaat nog betrekkelijk kort, maar heeft al verschillende spectaculaire successen geboekt Zo wisten de „leren koppen" be gin vorig jaar binnen een half uur de gevaarlijke gevangenisop stand in Trani (Zuid-Italië) te dempen, die was aangesticht door gevangen terroristen om de ontvoering van de Romeinse rechter d'Urso door de Rode Bri gades vanuit het „gevangenis front" te begeleiden. STRAATSBURG (GPD) - Neder land zal deelnemen aan het over leg met andere lidstaten van de Raad van Europa die een klacht tegen het Turkse militaire be wind willen indienen. Dit ver klaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken gisteravond, nadat de Parle mentaire Assemblée van de Raad van Europa een resolutie had aangenomen waarin het Turkse militaire bewind werd veroordeeld wegens schending van de mensenrechten. Hoewel de 21 lidstaten van de Raad niet besloten tot het schor sen van het Turkse lidmaat schap. blyfl het mogelijk dat Turkije uit de Raad van Europa wordt gezet. In de resolutie werd namelijk aanbevolen een proce dure, die ieder lid van de Raad De leider van het woensdag avond afgetreden Ierse kabi net. premier Garret FitzGe- rald, legde in juni vorig jaar, aan het begin van zijn regeer periode, een dappere verkla ring af. „Nee", zei hij in een interview met het weekblad Newsweek, „het is geen na deel aan het hoofd te staan van een minderheidsrege ring. We maken een goede kans onze regeerperiode vol te maken", voegde hij daar aan nog toe. De feiten hebben deze zienswijze inmiddels achterhaald. De eerste de beste serieuze confrontatie in de Dail (het Ierse parlement) liep voor FitzGeralds kabinet op een fiasco uit. Met 82 tegen 81 stemmen ver wierp het parlement zijn be lastingvoorstellen, die be paald ingrijpend waren en het leven van de gewone Ier - die de laatste jaren toch al niet weet hoe hij zijn bood schappen moet betalen - nog eens aanzienlijk duurder zou maken. Om een idee te krijgen: de prijs van een pint bier zou met 20 cent moeten stijgen, naar on geveer vier gulden. De prijs van de kleine glaasjes whis ky, die men in pubs pleegt te schenken, zou ook met 20 cent omhoog gaan naar 4,50 gulden. Een pakje met 20 si garetten zou 35 cent duurder moeten worden en dan op 4,25 gulden uitkomen, een li ter benzine moet met 15 cent per liter omhoog naar 2,09 gulden per liter. Opeens wil de de regering de subsidie op boter en melk afschaffen, de btw verhogen en de belasting op buitenlandse vakanties verhogen. Noodzakelijk Geen fijne dingen dus voor de gemiddelde Ier. Maar in de ogen van FitzGerald en zijn minister van financiën, John Bruton, absoluut noodzake lijk. Want de Ierse regering heeft veel geld nodig om de danig in het slop geraakte economie er weer bovenop te helpen. Als men de Ierse economische situatie vergelijkt met die in andere Westeuropese landen, dan springt die er in ongun stige zin uit. Waar de inflatie in de meeste westerse landen tussen 6 en 11 procent schommelt, is het percentage voor Ierland 23. Eén op de ne gen Ieren heeft geen werk, en het land kijkt tegen een bui tenlandse schuld aan van bij na 14 miljard gulen. Alle reden dus voor FitzGerald en zijn ministers om er bij de begrotingsvoorstellen - de eerste die zijn kabinet maakt, afgezien van het mini-budget dat vorig jaar zomer door het parlement kwam - eens flink tegenaan te gaan. Zo flink, dat de onafhankelijke parle mentsleden, van wiens steun FitzGerald afhankelijk was, hem niet meer wilden steu- Dat is te begrijpen. De onafhan kelijke parlementsleden zijn in nog sterkere mate afhan kelijk van de kiezers in hun district dan partijgebonden parlementariërs. Steunen van FitzGeralds impopulaire plannen zou deze parle mentsleden de komende ver kiezingen wel eens kunnen opbreken. FitzGerald zelf heeft ook vol doende redenen om de voor 18 februari uitgeschreven verkiezingen met zorg tege moet te zien. Op hem rust im mers de taak zijn omvangrij ke belastingvoorstellen te verdedigen. Dan heeft zijn te genspeler, oppositieleider Charles Haughey, het een stuk gemakkelijker. Deze heeft bovendien, vergeleken met de laatste verkiezingen van juli vorig jaar weinig ex- het recht geeft een klacht in te dienen. Denemarken was dat al van plan en zal nu samen met Nederland en andere Scandina vische landen van deze procedu re gebruikmaken. Het indienen van een klacht tegen schending van de Europese Con ventie van de Rechten van de Mens heeft tot direct gevolg dat de Turkse junta zich bereid moet verklaren een onderzoek naar de situatie van de mensenrechten in Turkije zelf toe te staan. Wil An kara dat niet, dan zal het om uit sluiting te voorkomen vrijwillig zijn lidmaatschap op moeten zeggen Linkse afgevaardigden in de 163 le den tellende Assemblée poogden gisteren al een uitsluiting van Turkije te forceren. Maar de con tra stemmen nodig om de ab solute meerderheid in de Dail te behalen. De resultaten vong jaar waren: 78 zetels voor de Fianna Fail van Haughey, 65 voor FitzGe ralds Fine Gael, 15 voor La bour, en 8 zetels die door de onafhankelyke kandidaten werden gewonnen. Die uitslag geeft aan hoe wan kel de basis van FitzGeralds regering eigenlijk wel was. de coalitie van zijn partij en Labour kon niet buiten de steun van ten minste een aan tal onafhankeUjken. Verlichten Bij de laatste verkiezingen was niet eens Ierlands schamele economie het voornaamste discussiepunt voor de dames en heren politici, maar de si tuatie in Noord-Ierland. Daar speelde op dat moment de hongerstaking van de IRA- gevangenen, geleid door Bobby Sands. FitzGerald be loofde zijn kiezers gesprek ken met de Britse pemier Thatcher en met de Ierse pro testantse leiders. Hij beloof de ook pogingen in het werk te stellen om de republiek en Noord-Ierland nader tot el kaar te krijgen. Gezegd moet worden dat hij zich aan die beloften heeft ge houden. Enige maanden ge leden kwam hij zelf met in Ierse ogen revolutionaire voorstellen om de wetgeving op moreel terrein (scheiding, abortus) te verlichten. FitzGerald ging ook bepaald hartelijke besprekingen aan met mevrouw Thatcher en toonde zich, meer dan zijn voorganger Haughey, bereid naar Noordierse politici te luisteren. Voor Haughey is Noord-Ierland een gedeelte van Ierland dat bij de repu bliek zou moeten worden ge voegd, wat de protestanten in Ulster daar ook van vinden. Verzoenend FitzGerald is voorstander van ezn gelijkmatiger benade ring, waarbij de stem van de protestantse meerderheid in Noord-Ierland zwaar weegt Als zoon van een Noordierse protestantse moeder en Ierse katholieke vader, lijkt hij bij na genetisch voorbestemd om als verzoenende figuur op te treden. Noord-Ierland zal bij de ko mende verkiezingen zonder twijfel een zaak van beteke nis zijn. Maar deze keer zal het toch vooral draaien om de economie. En dan staat de Ierse kiezer voor een lastige keuze: moet hij voor het eco nomisch herstelprogramma van FitzGerald kiezen en voortaan zijn biertje laten staan? Of moet hij stemmen op Haughey, die in zijn laat ste regeerperiode bepaald gul voor de Ierse burger was, maar daarmee wel de hoge inflatie en werkloosheid af riep, waaronder het land thans zucht? HENK DAM servatieve fractie, geleid door de Brit Sir Frederic Bennett wist dit te verhinderen. Argument van de tegenstanders was dat de Turkse leider Evren zich voor terugkeer naar democratische verhoudin gen heeft uitgesproken en dat Turkije daarom „het voordeel van de twijfel" moet worden ge gund. In de gisteren wel aangenomen re solutie wordt het Turkse regime, dat 16 maanden geleden na een staatsgreep aan de macht kwam. veroordeeld wegens opschorten van democratische vrijheden, marteling en slechte behande ling van politieke gevangenen. Generaal Evren heeft vorige maand een tijdschema voor par lementaire verkiezingen eind 1983 of begin 1984 vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9