Onderwijswereld verdeeld Olieramp in IJsselgebied Peper "tweede" Van der Louw Verplegers willen eigen "banenplan Vreedzaam einde van gijzeling schoolbus "Handel" in vrouwen opgerold Gematigd optimisme rond middenschool "Overheid faalt door uitblijven mediabeleid' Burgemeester Rotterdam VRIJDAG 29 JANUARI 1982 Binnenland PAgJNA BERGEN OP ZOOM (ANP) - Sa men met de politie van de Portu gese hoofdstad Lissabon heeft de politie van Bergen op Zoom en Roosendaal een handel in Portugese vrouwen opgelost. In Bergen op Zoom zijn de sex- club-houder O.A. en diens echt genote A.S. gearresteerd en in Roosendaal twee Portugezen. De politie in Nederland en België heeft nu toe vier jonge Portugese vrouwen kunnen achterhalen, die begin januari clandestien het Nederlands-Belgisch grensge bied zijn binnengebracht. WIJHE (ANP) - Het natuurgebied "De Buitenwaarden" aan de IJs- sel ter hoogte van Wijhe is vol gens staatsbosbeheer de afgelo pen weken getroffen door een olieramp. Over een afstand van enkele kilometers is het terrein - als gevolg van een op 22 decem ber vorig jaar lekgestoten tanker met zware stookolie besmeurd. Zeldzame vegetatie dreigt hier door te verdwijnen en de vogel stand loopt eveneens gevaar. Tientallen dode vogels zijn tot nu toe al op de uiterwaarden gevon den. Beheerder Willem Gerritsen van staatsbosbeheer vreest dat de vogelsterfte uiteindelijk veel groter zal zijn. Vastgesteld is inmiddels dat 700 tot 800 zwanen in aanraking met de olie zijn geweest. Bezorgd vraagt Gerritsen zich af of deze beesten wel in leven blijven, want de behandeling van ver- vuilde zwanen heeft "tot nu toe geen resultaat gehad. In elk ge val zal de conditie van de zwanen ernstig onder de verontreinigin gen lijden. Het gaat hier om zeld zame zwamen die in het IJsselge bied overwinteren. De beheerder van het natuurgebied verwacht ook dat bij een stijging van de temperatuur vogels vast blijven zitten aan de kleverige olie. Roof vogels die met olie besmette vo gels eten, dreigen eveneens de dupe te worden. Rijkswaterstaat neemt aan dat de olievervuiling is ontstaan door dat op 22 december vorig jaar een tanker op weg naar de IJssel- centrale in Zwolle op een krib lekstootte. Hierdoor is ongeveer twintig ton zware stookolie in het water terecht gekomen. Met een na de melding hiervan heeft waterstaat vastgesteld dat op de rivier zelf geen oliesporen voor kwamen. Door de hoge water stand konden de uiterwaarden toen echter niet worden gecon troleerd. Pas toen het water deze week ging zakken werd de omvang van de verontreiniging duidelijk. "Een ware calamiteit", zo zegt een woordvoerder van Rijkswater staat. Gerritsen vindt dat deze olieramp er mede toe moet leiden dat er snel een rampenplan komt voor de grote rivieren in Nederland. "Eerst dan is het mogelijk dit soort grote milieuverontreinigin gen effectief te bestrijden", zo telt hij. Rijkswaterstaat is al vele jaren op zoek naar methoden om vervuilingen op de rivieren aan te pakken. "We moeten helaas constateren dat de mogelijkhe den nog uiterst beperkt zijn", zo laat een woordvoerder van wa terstaat weten. DEN HAAG (ANP) - De Middenschoolplannen van mi nister Van Kemenade gaan volgens de vakcentrale FNV niet ver genoeg. De vakcentrale meent onder meer dat de middenschool niet drie, maar vier jaar zou moe ten duren en dat er een vervolg op moet komen in de vorm van een bovenschool. De chauffeur en enkele ontvoerde kinderen voor de Franse bus, die gisteren werd gegijzeld door een 1 scholier die zijn vriendin in Nederland wilde bezoeken. Franse jongen wilde vriendin bezoeken "Drie jaar is onvoldoende om de jongeren op te leiden, te vormen, te ontplooien, hen maatschappe lijk te oriënteren en hun creatie ve talenten te ontwikkelen", al dus een woordvoerder. Ook de bond voor onderwijzend personeel, de ABOP, is teleurge steld en vindt dat het aan vol doende 'vernieuwende' elemen ten ontbreekt. Een echte door breking van het vakkenstelsel blijft uit, zo constateert de ABOP, die spreekt van een MA VO, opgetuigd met elementen uit het lager beroepsonderwijs. In politiek Den Haag is de gisteren door Van Kemenade gepresen teerde nota 'Verder na de basis school' wel positief ontvangen. Volgens mevrouw Ginjaar (WD) ademt de nota het "nieu we realisme" van de PvdA. Zij noemt de plannen een grote ver betering ten opzichte van de con tourennota's, die Van Kemenade destijds namens het kabinet Den Uyl het licht deed zien. Wel blijft de WD voorstander van een be leid, waarbij de ouders kunnen kiezen of ze hun kinderen naar de Middenschool of naar een an dere vorm van voortgezet onder wijs sturen. Daarnaast vinden de liberalen dat de Middenschool extra 'doe'-vakken moet bieden aan praktisch begaafde leerlin gen en bijvoorbeeld Grieks en Latijn voor leerlingen die goed zijn in het opnemen van kennis. De Tweede-Kamerfractie van het CDA heeft 'met belangstelling' kennis genomen van de Midden schoolplannen. De fractie is 'ver- VELDHOVEN (ANP) - De gijze ling van een aantal Franse schoolkinderen is gisteren op vreedzame wijze geëindigd in het Brabantse Veldhoven. De gij zelnemer, de 16-jarige F.H. uit een klein plaatsje in de buurt van het Noordfranse Soissons heeft zich zonder verzet aan de Veld- hovense politie overgegeven. Dat heeft de Bossche hoofdofficier van justitie mr. A. Pfeil gister avond op een persconferentie meegedeeld. Die gijzeling begon gistermorgen omstreeks zeven uur iriSoissons. De verdachte hield daar een schoolbus aan door met opgesto ken hand midden op de weg te gaan staan. Hij bedreigde de chauffeur met een pistool en dwong hem naar Nederland te rijden. Of er onderweg kinderen zijn vrijgelaten wist de hoofdoffi- WEERRAPPORTEN Amsterdam regen De Bilt regen Deelen geheel bew. Eelde zwaar bew. Eindhoven regen Den Helder geheel bew. Rotterdam regen Twente geheel bew. cier van justitie niet te vertellen. De jongeman wilde een vriendin bezoeken die verblijft in het kin dertehuis De Sprankel in Veld hoven. De bus met daarin nog zes school kinderen is omstreeks 16.00 uur bij de Sprankel aan De Locht in Veldhoven aangekomen. De gij zelnemer is daar uitgestapt. Hij nam een 12-jarig jongetje als gij zelaar mee. De chauffeur mocht daarna met de vijf overige kinde ren vertrekken. Hij belandde uit eindelijk in Valkenswaard van waaruit de politie werd gewaar schuwd. Ongeveer een kwartier eerder was de politie in Veldho ven al door de centrale recher che-informatiedienst in Den Haag ervan op de hoogte gesteld dat de bus vermoedelijk onder weg was naar Veldhoven. De Veldhovense politie sloeg na dat telefoontje onmiddellijk alarm. Het Veldhovense korps kreeg assistentie van de gemeen tepolitie Eindhoven en de heli kopter van de rijkspolitie dienst luchtvaart. Toen de politie omstreeks vier uur contact op nam rnet de leiding van De Sprankel bleek dat men daar al in gesprek was geraakt met de 16-jarige jongen. Bij De Sprankel was op dat moment niet bekend dat de knaap eerder een bus had gekaapt en dat het 12-jarige jongetje dat hij bij zich had in feite werd gegijzeld. Het gesprek met de verdachte werd later voortgezet door enkele re chercheurs. Dat leidde ertoe dat de jongen zich na 20 minuten vrijwillig overgaf. Het wapen had hij op dat moment niet meer bij zich. De politie onderzoekt nog waar dat is gebleven. Op het moment dat de verdachte werd gearresteerd had hij zijn vriendin nog niet gesproken. De gegijzelde kinderen en de chauffeur zijn opgevangen door de St. Severinusstichting, een te huis voor gehandicapten in Veld hoven. Ze hebben daar vermoe delijk de nacht doorgebracht en zijn teruggereisd naar Frankrijk. Ze maken het allemaal goed, al dus mr. PfeiU. De verdachte is in gesloten. Mr. Pfeill acht het niet uitgesloten dat hij te zijner tijd zal worden uitgeleverd aan Frankrijk. Of de verdachte nog de gelegen heid krijgt zijn vriendin te spre ken wist mr. Pfeill niet te vertel len. "Op voorhand voel ik daar niet zo veel voor, maar als het on derzoek of de gemoedstoestand van de verdachte een dergelijke ontmoeting zal rechtvaardigen dan valt dan natuurlijk te over wegen". Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg geheel bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Las Palm as Tel-Aviv Tunis geheel bew. onbew. motregen onbew. onbew. onbew. onbew. DEN HAAG (GPD) - De economi sche structuur van de media in Nederland is verontrustend zwak. Omdat de overheid daarbij niet in staat is een effectief beleid te voeren, ziet het er naar uit dat ons land aanzienlijk zal achter blijven bij de ontwikkeling van nieuwe media. Buitenlandse on dernemingen zullen in dat geval door middel van die nieuwe me dia het informatie-aanbod be heersen. Daarmee staat dan het voortbestaan van een zelfstandi ge Nederlandse media-sector, waaronder de pers en uitgeverij, op het spel. De stichting Moderne Media con cludeert dit in de vanmorgen ge publiceerde nota „Naar een sa menhangend media beleid". Het rapport is bestemd voor de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid die in het voor jaar een advies moet uitbrengen over de invloed van de technolo gische ontwikkelingen op de massamedia. De stichting vindt dat in Neder land maatschappelijk en tech nisch gezien alles aanwezig is om binnen de internationale media- verhoudingen een eigen aanbod te verzorgen met nieuwe media als beeldplaat, abonnementstele visie, viewdata en lokale en re gionale omroep. De ontwikke ling ervan wordt echter bedreigd omdat de overheid in het huidige mediabeleid geheel voorbijgaat aan de betekenis die de media sector heeft voor de gehele eco nomie als bedrijfstak en als mid del tot kennisoverdracht. Minister Van Kemenade Meer geld verbetering woningwet woningen DEN HAAG (ANP) - Minister van Dam (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) heeft voor 1982 ruim 1,4 miljard gulden beschik baar gesteld voor verbetering van woningwetwoningen. Dat heeft zijn ministerie gisteren be kend gemaakt. Hiermee kunnen 10.200 voor-oor- logse en 19.800 na-oorlogse wo ningwetwoningen worden ver beterd. De minister heeft het oor spronkelijke rogramma ver hoogd met 7.000 gulden. Van het totale bedrag wordt circa 811 miljoen gulden gefinancierd met rijksleningen en ongeveer 594 miljoen gulden op de kapitaal markt geleend. Ook heeft minister Van Dam voor dit jaar een bedrag van ruim 229 miljoen gulden uitgetrokken voor stadsvernieuwing in het ka der van het besluit "bijdragen re constructie- en saneringsplan nen", de zogenoemde tachtig- procentsregeling. Dit is bijna 125 miljoen meer dan oorspronkelijk op zijn begroting stond. Deze regeling bepaalt dat gemeen ten die grond en gebouwen wil len opkopen voor vernieuwing of sloop, van het rijk tachtig pro cent kunnen krijgen van de kos ten daarvoor. Voor uitvoering van nieuwe werken kunnen zij de helft van de kosten krijgen. heugd' over de koers van 'over leg en evaluatie' en vindt ziet goede mogelijkheden om de CDA-uitgangspunten een be langrijke rol te laten spelen in de discussie over de Middenschool. De christen-democraten zijn van oordeel dat nu voorrang moet worden gegeven aan overleg met de 'meest betrokkenen' in het onderwijs. Pas daarna kan er sprake zijn van politieke besluit vorming, zo stelt de fractie. Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) is van mening dat de discussie al teveel is gevoerd over de hoofden van de betrok kenen heen. Voorzitter J. van den Maagdenberg noemt de nota van Van Kemenade een 'politiek stuk' dat teveel ideologie bevat. Er had naar zijn mening nog overlegd moeten worden over de vraag: wat doen we met kinderen van 11 tot 15 jaar? Wat de uitwerking betreft wordt volgens Van den Maagdenberg teveel aangesloten bij het basis onderwijs. Daardoor zou een gro tere kloof ontstaan dan er nu is tussen lager- en voortgezet on derwijs. Na de Middenschool zal volgens het NGL voor alle kinde ren een keiharde periode aanbre ken, omdat MAVO en LBO dan vrijwel zijn verdwenen en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs slechts voor een elite bereikbaar zal zijn. Wel tevreden is het NGL met het verlaten van het 'emancipatorische' model, dat Van Kemenade in vorige no ta's (de contourennota) hanteer de. De Protestants Christelijke Vakor ganisatie heeft met gemengde gevoelen op de nota van Van Ke menade gereageerd. In beginsel is het oordeel van het hoofdbe stuur positief, maar de PCO vreest dat onvoldoende rekening is gehouden met verschillen tus sen leerlingen. De Katholieke Onderwijs Vakorga nisatie (KOV) plaats met name vraagtekens bij het vervolgon derwijs na de Middenschool. De plannen zijn te vaag wat betreft de algemeen voortgezette oplei dingen, vindt de KOV. DEN HAAG - De 27 vrouwelijke Tweede-Kamerleden van het "kamerbreed vrouwenoverleg" hebben een brief geschreven aan hun Britse collega's waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over de recente verkrachtings zaken in Engeland. In de brief aan vrouwelijke leden van Hogerhuis en Lagerhuis dringen de kamerleden erop aan de Britse overheid te bewe gen de slachtofTers van ver krachting die behandeling te geven waar zij volgens de wet recht op hebben. Aan prof. dr. Abraham Peper heeft Rotterdam een burge meester die heel dicht bij diens voorganger André van der Louw staat. Niet alleen letterlijk (ze zijn huurlieden), maar ook ideologisch. Bei den behoren tot dezelfde stroming binnen de Partij van de Arbeid. Aanvankelijk opereerden ze op de nieuw- linkse vleugel, nu zijn ze kop lopers van het nieuw-realis- me. Een mede-partijbestuurder be stempelt de 41-jarige hoogle raar in de sociale weten schappen als een „intellec tuele mompelaar". Een ander noemt hem een afstandelijk type, niet sterk in menselijke contacten. Maar de PvdA- econoom Wolfson rangschikt hem met Van der Louw en Wim Meijer onder de mensen die de PvdA „een gemoede lijker gezicht" moeten geven. Ervaring als beroepspoliticus heeft Peper niet. Hij is een van de mensen die binnen de Partij van de Arbeid grote in vloed uitoefenen, maar min of meer achter de schermen. Negen jaar is hij lid van het partijbestuur, waarvan zeven als tweede vice-voorzitter. Geen in het oog springende functie, maar wel een ideale plaats voor een partij-ideo loog. Vijanden Het spreekgestoelte bevalt hem veel minder goed dan de pen. Peper is een veelschrijver en zijn pennevruchten brengen meer dan eeng hevige beroe ring teweeg, zowel binnen als buiten de partij. In de vakbe weging heeft hij vijanden ge maakt met zijn ideeën over het sociaal-economisch be leid en in de universitaire we reld zorgde hij vorig jaar voor opschudding door de luiheid van wetenschappers aan de kaak te stellen. Peper geldt als ideoloog van wat wel de „Steenwyk- groep", de „Van der Louw lobby" of de „Rotterdamse mafia" binnen de PvdA wordt genoemd. Een club partijgenoten rondom André van der Louw, waartoe onder anderen fractieleider Wim Meijer, staatssecretaris Hans Kombrink en kamerlid Relus ter Beek behoren. Een gezel schap voormalig nieuw- linksers, die nu de realisti sche koers varen. Nieuw realisme Het „nieuwe realisme", zoals dat nu door Meijer en partij voorzitter Max van den Berg wordt gepredikt, is door Pe per al veel eerder in verschei dene publicaties bepleit. Hij signaleerde een toenemende kloof tussen het PvdA-kader en de kiezers, en waarschuw de dat idealisme zo kan lei den tot illusionisme. Als een van de eersten riep Pe per dat de partij af moet van haar imago van drammerig heid en intern gekibbel. De partij zou minder naar zich zelf en meer naar de maat schappij moeten kijken, zei hy al geruime tijd geleden. En. „De fractie in de Tweede Kamer zou zich meer moeten oriënteren op het Buitenhof dan op het Binnenhof'. Met zijn denkbeelden over het sociaal-economisch beleid heeft Peper veel weerstand opgeroepen binnen zijn eigen partij. In een periode dat de PvdA zich nog volledig vast legde op het behoud van koopkracht en zich met hand en tand verzette tegen elke bezuiniging op de uitkerin gen, zei hij: „Het stelsel van sociale zekerheid is niet hei lig. Wel in zijn principes, maar niet in zijn uitwerking". Tegen Het Parool zei hij in no vember vorig jaar: „Dat je de afstand tussen minimum- en modaal loon zou kunnen ver kleinen als in ons verkie zingsprogramma wordt ge suggereerd, is een illusie. De eerlijkheid over de feiten wordt te veel achter de cou lissen en in de wandelgangen bedreven". En na de vaststel ling van een gebrek aan con tact met de werkelijkheid: „Weg van de tekentafel, naar de werkplaats in de maat schappij". Onafhankelijk Door sommigen geroemd, door anderen veroordeeld. In elk geval is Peper een onafhan kelijk denker met vaak crea tieve ideeën over problemen die om een oplossing vragen. Niet alleen de PvdA heeft daarmee kennis gemaakt, ook de Erasmus-universiteit waaraan hij doceert, de So ciaal-Economische Raad waarvan hij lid is, en het mi nisterie van CRM waar hij tij dens het kabinet-Den Uyl als beleidsadviseur werkte aan de decentralisatie van het welzijnsbeleid. Een grote stad met grote pro blemen kan een man met creatieve ideeën best gebrui ken, al moet nog blijken hoe Peper zich als stadsbestuur der zal ontpoppen. Hij krijgt het niet eenvoudig in Rotter dam, waar een reeks van wet houders en topambtenaren onlangs is vertrokken of op het punt staat weg te gaan, al dan niet in het spoor van Van der Louw. In elk geval is er genoeg werk aan de winkel. CHIEL EVERS Bram Peper neo-realist UTRECHT (ANP) De vereniging van hoofden personeelszaken in ziekenhuizen heeft donderdag een soort "instapregeling" voor verpleegkundigen voorgesteld, die ertoe zou moeten leiden dat minder leerlingen die hun diplo ma halen wegens geldgebrek bij de ziekenhuizen moeten worden ontslagen. Bij de behandeling van de begro ting voor volksgezondheid in de Tweede Kamer is deze week ge bleken, dat minister Gardeniers weinig ruimte ziet voor een uit breiding van het aantal verpleeg kundigen. Daar staat tegenover, dat de druk op de verpleegkundige diensten in de ziekenhuizen steeds groter wordt: de verpleegduur wordt korter en de verpleging intensie ver, maar leerlingen komen steeds minder aan de bak door dat het natuurlijk verloop onder hun gediplomeerde collega's af neemt. De personeelschefs stellen nu voor. dat de regering - samen met de instanties die over de werkloosheidsuitkeringen gaan - bevordert, dat de ziekenhuizen boven de norm van het Central Orgaan Ziekenhuistaneven (COZ) zes procent gediplomeer de verpleegkundigen extra in dienst mogen hebben. Zij zou den hun volledige uitkering moeten kunnen behouden en de ziekenhuizen zouden hun dan voorrang moeten geven bij het vervullen van vacatures. Op die mantel*, aldus de VHZP, gaat er geen verpleegkundige deskundigheid verloren en krij gen de patiënten de zorg die ze nodig hebben. De personeel schefs verwijzen in dit verband naar een noodkreet van hoofden van verplegingsdiensten uit Noord-Holland en Utrecht, die verklaarden daarin, dat binnen kort familieleden van patiënten zullen moeten worden ingescha keld voor taken als bedden op maken en wassen van de patiënt omdat de verpleegkundigen daar geen tyd meer voor hebben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7