'Brochure is flut en blijft flut Bouwplannen op hoek van Morssingel- Stationsweg <•«8 Over anti-discriminatiewet "P.C.-onderwijs in Leiden deelt mening besturenraad niet*" Discussie over huren stadsvernieuwing woekert voort Politie heeft inbreker snel te pakken Frites vergeten Met armband er vandoor CHIANTI CLASSICO VECCHI0 Rocca Delle Macie 1978 Leidse stadsrubriek VRIJDAG 29 JANUARI 1982 582 Leiden LEIDEN - 0$ de hoek van de Morssingel/Stationsweg (naast het ANWB-gebouw) wordt dins dag de eerste paal geslagen voor de bouw van winkels, kantoor ruimtes en woningen. Op de begane grond komen win- kels. Daarboven twee verdiepin gen kantoorruimte en op de tweede etage 26 premie-huur woningen. Oorspronkelijk waren er in het plan ook vrije sector-ap partementen opgenomen, maar dat is met het oog op de woning markt veranderd. Een deel van de kantoorruimte is inmiddels al verhuurd aan Sten- fert Kroese b.v., onderdeel van het Kluwerconcern. Voor de winkelruimte hebben zich in middels ook al gegadigden aan gemeld, "maar namen kan ik niet noemen", zegt een woordvoerder van makelaardij Smitsloo, "want daardoor verzwakken we mis schien onze onderhandelingspo sitie". LEIDEN "Met enige lokale trots" laten B en W weten dat de besturen van het protestants- christelijk onderwijs niet het standpunt huldigen dat scholen bijvoorbeeld homofielen of on gehuwd samenwonende lee- krachten moeten kunnen weige ren. De landelijke Besturenraad Protestans-Christelijk Onderwijs wil deze mogelijkheid wel open houden zoals bleek uit het com- LEIDEN - Een 27-jarige man die gistermiddag een boormachine ter waarde van vijfhonderd gul den ontvreemdde bij een tech nisch handelsbureau aan de Lan ge Mare. kon enkele minuten la ter op de Beestenmarkt worden aangehouden. Nadat hij vervolgens eerst een val se naam en adres had opgegeven, konden de agenten op het poli tiebureau achterhalen dat hij ge woon in Leiden woonde. Bij huiszoeking vond de politie nog vijf gestolen overhemden en een hoeveelheid vuurwapens met scherpe munitie. In verband met de vuurwapens is ook een jongen van achttien jaar aangehouden die bij de dader in het huis woon de. mentaar dat deze raad gaf op het voorontwerp voor een anti-dis criminatiewet. Dit commentaar schoot gemeente raadsleden van WD en D'66 in het verkeerde keelgat en zij stel den enkele boze schriftelijke vra gen aan van B en W, met de be doeling dat dit college boosheid zou delen en kenbaar zou maken aan de besturen van het protes tants-christelijk onderwijs in Leiden en aan de Staten-Gene- raal. Op de vraag van de raadsleden of het standpunt van de landelijke besturenraad niet neerkomt op "zedenmeesterij", antwoorden B en W met een even kort als krachtig "ja". De vraag of het col lege van mening is dat de vrij heid van onderwijs niet mag worden benut voor het nastreven van discriminatoire doeleinden wordt van hetzelfde antwoord LEIDEN De wethouder g van volkshuisvesting, h Tesselaar (PvdA) en het r* Landelijk Ombudsteam i- Stadsvernieuwing (LOS) 8 blijven het erover oneens r of de huren van nieuw bouw in Leiden nou wel of niet hoger zijn dan el ders. Tesselaar bleef ook gisteravond tijdens de be spreking van de brochure 'Niet te betalen' volhou den dat "de brochure flut is en het flut blijft". Het LOS had in samenwerking met enkele wijkcomités uit de binnenstad berekend dat de hu ren bij de Leidse nieuwbouw twintig procent hoger liggen dan elders. In totaal waren bij dit ver gelijkend onderzoek 28 projec ten in het land betrokken. De wethouder trok zich de conclu sie erg aan, ging een weekeinde met zijn ambtenaren in overleg, zat enkele dagen te cijferen en maakte zich vervolgens zeer boos, omdat het hele rapport 'flut' zou zijn. De cijfers, de werk wijze en dus de conclusie; er klopte allemaal niets van. De wethouder gaf de gemeenteraad te verstaan niet over de brochure te willen praten. De meeste raadsleden hadden op dat moment de brochure nog amper gelezen, maar vonden het toch merkwaardig dat de wet houder zijn veto uitsprak. De raad, zo gaf ook PvdA-voorman Peters te verstaan, moest over de kwestie kunnen praten. Dat ge beurde gisteravond in de raads commissie voor volkshuisves ting. De raadsleden haastten zich stuk voor stuk om zich ondeskundig te verklaren. De hele strijd over de juistheid van de cijfers kon men niet beoordelen. Over en weer was er tevoren steeds weer nieuw cijfermateriaal op tafel ge deponeerd. Tijdens de vergadering kwam ook Tesselaar met een nauwkeurig voorbereide 'tegenactie' om zijn beleid te verdedigen (eigenlijk meer het beleid van zijn voorgan ger Verboom, maar dat terzijde) in de vorm van cijfers. De wet houder deelde een overdruk uit van een gedeelte van het jaarver slag 1980 van het ministerie van VRO. Provincie De cijfers van het ministerie gaven aan dat de bouwkosten (en dus de huren) in Zuid-Holland het hoogste zijn van het land. Leiden doet het niet minder slecht dan andere plaatsen in de provincie, zo concludeerde Tesselaar, de cijfers in de hand. Pogingen van de wethouder om aan te tonen dat het cijferwerk in de brochure niet deugde, misluk ten, maar de cijfers van het mi nisterie leken de raadsleden te overtuigen. Zo niet het ombuds team. Éen woordvoerder wees erop, dat het beter is om projec ten per zogeheten woningmarkt gebied te vergelijken, dan per provincie. De cijfers, die Tesselaar op tafel legde,iwaren van 1980 en niet van '78 en'79 zoals in de brochure - zo luidde het verweer - en boven dien zijn ze sterk beïnvloed door dure bouw in Rotterdam. Kort om de cijfers vlogen over de ta fel. De juistheid ervan werd steeds minder betwist, maar de bruikbaarheid des te meer. Dat was ook de kern van het be toog van PvdA-raadslid Eiker bout. De vergelijking staat of valt met de keuze van de projecten, waarmee wordt vergeleken. "Je hoeft geen cijferaar te zijn om te zien, dat het volstrekte flauwe kul is en gebaseerd op drijf zand", zo deed Eikerbout zijn duit in het zakje. PSP-raadslid Ponsen zei liever overleg tussen gemeente en de samenstellers van de brochure te hebben, dan de oorlog die over de cijfers is ontbrand. Van Oos ten (PPR) vond het een goede zaak, dat er zoveel stof over de kwestie is opgewaaid. "Het on derstreept dat de woonlasten de pan uit rijzen". De lof van PPR en PSP voor de brochure werkte als een lap op een rode stier. In dit geval de PvdA. Eikerbout: "Van Oosten is hypo criet of naiêf. Of allebei als hij zegt dat de cijfers er nu plotse ling niet meer toe doen". De wet houder deed er nog een schepje bovenop: "De linkse broeders van PPR en PSP vluchten steeds weer als het om concrete getallen gaat. Om goedkoop te bouwen hebben we dit soort rapporten niet nodig". Na de uitvoerige ruzie over de juistheid en de bruikbaarheid van cijfers, kwam de commissie nauwelijks meer toe aan het be spreken van de aanbevelingen uit het rapport, die ertoe zouden moeten leiden dat er goedkoper wordt gebouwd. Hoekema (D'66) en Van Oosten (PPR) pleitten ervoor dat de toe komstige bewoners eerder bij de ontwikkeling van bouwplannen worden betrokken. Zij zouden ook stem moeten hebben bij de keuze van architecten. De com missie zal in een volgende verga dering dieper op de aanbevelin gen in gaan. LEIDEN - De politie heeft gis terochtend onder een wal mende bak vet met daarin zeer zwart geworden frites, het vuur gedoofd. De eige naar van een snackbar uit de Hanzestraat had de avond te voren bij het sluiten van de zaak vergeten dat hij nog het een en ander had opstaan. De bewoners in de omgeving werden bij het ontwaken ge trakteerd op een vettige walm bij het ontbijt. Niettemin achten B en W het "na drukkelijk" niet noodzakelijk om hun mening aan de besturen van het protestants-christelijk onderwijs in Leiden kenbaar te maken. "Uit generlei overleg dat wij met de besturen van het P.C.- onderwys in Leiden regelmatig hadden en hebben, kan worden afgeleid dat het standpunt van de landelijke besturenraad als ook maar enigermate representa tief voor het P.C.-onderwijs in Leiden geldt", zeggen B en W. LEIDEN Een man die voor wendde een gouden armband ter waarde van 1400 gulden te willen kopen bij een juwelier aan de Haarlemmerstraat is er in een on bewaakt ogenblik met dit klei nood vandoor gegaan. Twee sur veillerende agenten zagen de man uit de juwelierszaak stap pen maar kwamen niet in actie omdat ze dachten aan een nor male klant. De dader kon anno- niem in de massa verdwijnen. "Als het winkelpersoneel onmid dellijk hard had gegild "Houd de dief' hadden ze hem in de kraag kunnen grijpen. Een goede raad voor de volgende keer", aldus een woordvoerder van de politie vanmorgen. ADVERTENTIE Door Kees Klerks, eigenaar van Slijterij-Wijnhandel De meest bekende Italiaanse wijn is ongetwijfeld CHIANTI. He laas, door de grote populariteit van chianti over de gehele wereld, hebben velen zich alleen toegelegd op de kwantiteit i.p.v. de kwa liteit. Vooral de wijnmakers uit het beste gedeelte van chianti nl. CHIANTI CLASSICO is dit reeds jaren een doom in het oog. In navolging tot Frankrijk besloot men dan ook een A.C. (appella tion controlée) in te stellen, welke in Italië een D.O.C. wordt ge noemd (denominazione di origine controllata). Voor sommige wijnboeren gingen deze kwaliteitseisen niet ver genoeg en men is zich toen gaan verenigen in een consortium met de naam GALLO NERO hetgeen zwarte haan betekent. Een van de opvallendste verschillen met andere chianti's is, dat een "gallo nero" wijn altijd in het classico gebied gebotteld moet worden, zodat het consortium een stipte kwaliteits controle kan uitoefenen. Alle "gallo nero" wijnen zijn voorzien van een zwart haantje op het halsetiket. Rocca Delle Macie. Het wijnhuis rocca delle macie ligt midden in het classico gebied, nl. bij het dorpje Castellini di Chianti. De eigenaar van dit wijn huis, de zeer gefortuneerde filmmaker Paulo Zingarelli o.a. be kend van de films met Bud Spencer en Terence Hill beschouwt zijn wijnhuis als zijn grote hobby. Hij staat dan ook bekend als de grootste perfectionist van de Gallo Nero groep en zijn wijn wordt vaak als voorbeeld genomen voor hoe een echte chianti classico moet zijn. Chianti Classico Vecchio. Chianti Classico Vecchio 1978 van het huis Rocca Delle Macie heeft een blinkend robijnrode kleur met een alcohol perc. van 12%, de smaak is iets taninehoudend, droog en vol zonder zwaar te worden. De wijn is 2xh jaar gelagerd op eikenhouten fusten. De ideale temperatuur om deze wijn te drinken is 18 tot 20 graden (iets warmer dan de meeste rode wijnen) en de fles moet ongeveer 2 uur van te voren worden ontkurkt. De Prijs. Voor my is het meest verrassende van deze wijn zijn prijs. Door rechtstreeks in Italië een complete container (1400 dozen) van deze klasse chianti aan te kopen kan deze in onze winkels ver kocht worden voor een prijs van 6,95 per fles en bij een doos van 12 flessen zelfs voqr 6,45 per fles. P.S. Vergelijk deze prijs eens met andere Chianti Classico wijnen. door René van der Velden Jaap Visser Leren jongens Grote verontwaardiging heerst in het motorhonk aan de Dol- huissteeg ((zijstraat Lange Mare). De leren jongens van de Motorclub Randstad Lei den voelen zich de melk koeien van de belasting. Vooral nu het Rijk van plan is om ook op motoren een Bij zondere Verbruiks Belajsting (BVB) te heffen. "Een nieuwe motor wordt nu voor gewone jongens zoals wij bijna onbetaalbaar", vindt het bestuur van de MC Randstad. "Daarom gaan we zaterdag met motorrijders uit het hele land in Den Haag de monstreren". Financieel staatssecretaris Kombrink wilde aanvanke lijk via de motorfiets-belas ting jaarlijks een bedrag van tien miljoen gulden binnen slepen. Dat zou betekenen dat motorfietsen zo'n twintig procent duurder worden. Kennelijk is de bewindsman geschrokken van de felle reacties van het motorvolk. Hij heeft inmiddels laten we ten met een mindere BVB- opbrengst genoegen te ne- "Maar we zijn er nog niet. We moeten van die hele BVB af', vinden Piet Kort, Chris Witte en Hans Helvenstein, be stuursleden van de MC Rand stad. Dat de BVB al jaren op auto's zit, maakt volgens dit drietal niet uit. "Die BVB op auto's merkje pas wanneer je in de prijsklasse boven de twintigduizend zit. Maar als De MC Kana- stad Leiden: klaar voor de strijd tegen de BVB. "Wij willen geen melkkoetjes van de belasting zijn". (Foto: Holvast) die Kombrink z'n zin krijgt dan worden ook de betaalba re motorfietsen straks bijna onbetaalbaar. 1500 gulden op een fiets van tien 'rooien', dat scheelt nogal wat". Het trio klaagt: "De verzeke ring voor een motorfiets is toch al veel en veel duurder dan voor een auto van dezelf de prijs. Dat is best begrijpe lijk want op een motor wordt meer schade gereden. Maar als er ook nog eens zo'n BVB bijkomt dan wordt het voor hobbyisten zoals wij wel erg moeilijk om onze sport te be drijven". De MC Randstad denkt mor gen zeker vijftig motorrijders in de strijd tegen de BVB te kunnen gooien. In alle vroeg te staan zij klaar bij het club huis aan de Dolhuissteeg. Om half negen ronken zy naar Reeuwijk, het verzamel punt voor Zuid-Holland, om vervolgens via Utrecht met motorrijders uit het hele land koers te zetten naar het Ma lieveld in Den Haag. Tenminste vijftig leren jongens (en meisjes?) uit de Leidse re gio vinden het onzin om een beetje heen en weer te rijden tussen Leiden en Utrecht. Eerst onnodig een boel dure benzine verrijden om vervol gens in Den Haag te klagen dat "de motorrijder weer ge pakt wordt". Zij rijden dus rechtstreeks vanuit Leiden naar het Malieveld. Hun ver zamelpunt om twaalf uur: motorfirma Huisman aan de Hogewoerd/Nieuwebrug- steeg. Op het Binnenhof overhandi gen naar verwachting zo'n 5000 motorrijders 90.000 handtekeningen tegen de motor-BVB aan staatssecre taris Kombrink. Het bestuur van de MC Rand stad Leiden hoopt dat de de monstatie van morgen "de eensgezindheid en het goede gedrag" van de motorrijders aantoont. "Wanneer één dwaas op z'n motor over de Breestraat scheurt met een snelheid van negentig kilo meter per uur, dan worden 41- le motorrijders door voetgan gers en fietsers vervloekt. Maar eigenlijk vormen mo torrijders juist een heel aar dig volkje. Wanneer zy elkaar op de weg tegenkomen dan zwaaien ze naar elkaar. Dat doen automobilisten niet. Die wijzen naar hun voor hoofd". Klerenzooi Steeds hebben we gedacht dat de volgeschreven hal van "New York, New York" het handelsmerk zou zijn van de ze klerenzaak aan de Haar lemmerstraat 51. Nee, dus. Bedrijfsleider Martin Blankenstein is de hal en de "graffiti" liever vandaag dan morgen kwijt. Een afsluitba re, witte hal kost echter tien duizend gulden. Blankenstein heeft geen lol in de hal; heeft ie ook nooit ge had. Een familie die boven de winkel woont, moet door de hal naar boven. De familie houdt niet van graffiti... Blan kenstein vindt er zelf boven dien niks aan om telkens weer de brandspuit voor de dag te halen om patatbakjes, bedorven pies of brandresten uit de hal te spoelen. Maar vooral vreest de bedrijfslei der dat de graffiti-hal klanten afschrikt. "Mensen die langs de winkel lopen, zien de volgeklodder- de hal en denken meteen aan agressie, punks en drugs. Dat is een heel verkeerd beeld waar we mee we zitten. We doen die winkel om geld te verdienen. Deze grapjes schelen me in de omzet". Martin Blankenstein zelf vindt de meeste punks die hij kent "aardig; ik heb zelf een punk in dienst". Ook heeft hij niets tegen goede graffiti ("maar wat hier in de hal staat, is ei genlijk een beetje bullshit"). Van alles heeft hij tegen agressie en drugs. Daarom is hem de laatste publi citeit rond zijn winkel scheef Bedrijfsleider Martin Blankenstein en de graffiti in de hal van 'New York. New York'. "Het is een beetje ongeletterd publiek hier in Leiden". Itnla in de strot geschoten. In de splinternieuwe, eerste Leidse speelfilm "Heroïne (niet te koop)" wacht heroïne-spuiter Marc in de hal van "New York" op zijn stuf. "Ik heb destijds zelf toege stemd in de film-opnamen in de hal, hoor", zegt Blanken stein. "Het is een film tegen hard-drugs. Dat is prima. Maar mensen beginnen me nu al te vragen: "Wordt hier gedeald dan?". Nou daar heb je het verkeerde beeld ai- weer. Dan moet je weten dat er hier geen drugs de winkel in komen. Jointrokery, dat pik ik niet". Anderhalf jaar geleden begon "New York" (hoofdvestiging in Arnhem) met een spierwit te hal. Alleen het eigen merk teken "New York" stond er op. Precies één dag was de winkel in gebruik of "EX" stond met koeieletters op de hal. Binnen de kortste keren was de hele hal vol medede lingen van het kaliber "Die houdt van die" en "Wie dit leest is..." "Het is een beetje ongeletterd publiek hier in Leiden", grin nikt Blankenstein als wij de volzinnen "facsisme is moord" en "Richard Klein was hear" op de hal bewon deren. "Ach, vooral opge schoten jongens doen het Echt goede, gevatte dingen zoals je wel eens op de wc ziet, vind je hier niet". "De pest is dat iédereen denkt dat het mag. Terwyl ik in de etalage bij de hal aan het werken ben, hoor ik jochies zeggen: "Even myn naam er op zetten, hier mag het"... Ik kan het ze nog moeilijk ver bieden ook; de hele hal is toch al volgeklodderd". Ver velender voor Blankenstein is dat de hal ook groepjes "skinheads" aantrekt; kaal koppen van het gewelddadi ge soort "Als er twintig skin heads in de hal staan om mijn deur vol te schilderen, dan heb ik geen zin in een paar blauwe luiken door te zeggen dat ze moeten kappen". De bedrijfsleider rukt zich de haren uit zijn hoofd voor een grapje dat zich als de Russi sche griep verspreidde: hy zou de beschilderde en volge spoten hal zó mooi vinden dat hij De Bijenkorf zou vra gen er behang van te maken. "Iedereen heeft 't grapje se rieus genomen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3