Raad boos over nieuw krediet voor "Drieluik Omhakken boom leidt tot conflict -C Oegstgeester raadslid: "In het bedrijfsleven zouden koppen rollen WD-raadslid Bonjer: Aanzien van raad is geschaad99 Bezwaar tegen parkeerplan Beatrixlaan jüzquK "Nieuwe verlichtiiig Mieniug overbodig Tasjesdieven aangehouden Tennisbanen Zoeterwoude worden opgeknapt Weidse agenda Ereburgerschap afgewezen door progressieven Stad en rand VRIJDAG 29 JANUARI 198j - OEGSTGEEST Geschokt, teleurgesteld en ontevreden waren gisteravond in Oegst- geest verschillende raadsleden over de vraag van burgemeester en wethouders om opnieuw extra geld beschikbaar te stellen voor het verenigingsgebouw 'Het Drie luik'. Er was al eerder voor de aankoop, verbouw en inrichting van het pand in totaal zo'n 470.000 gulden beschikbaar gesteld door de gemeenteraad. Nu meer dan een jaar na de inge- bruikname van het pand kwa men burgemeester en wethou ders gisteravond opnieuw met een aanvullende rekening van zo'n 88.000 gulden. Het gaat hier bij om voorzieningen die volgens het college tijdens de verbou wing en inrichting onvermijde lijk naar voren kwamen en voor af niet waren voorzien en om aanpassingen die een doelmati ger gebruik van het gebouw mo gelijk zouden maken. De raadsleden zagen zich gister avond voor een voldongen feit geplaatst maar trokken wel nog al fel van leer, omdat ze voor de zesde keer sinds de plannen rond 'Het Drieluik' in 1977 vorm kre gen werden gevraagd om een ex tra kredietverlening. WD-fractieleider Reilingh toonde zich teleurgesteld. Hij wees erop dat de raad té regelmatig gecon fronteerd wordt met overschrij dingen van de oorspronkelijk aangekondigde kosten van pro jecten. "Ik heb met zoiets moeite in een tijd dat we aan de ene kant de burgers vragen om bezuini gingen en aan de andere kant laat de gemeente zelf haar zaken uit de hand lopen." Reilingh zag de oorzaak in het feit "dat intern duidelijk dingen mis -.zijn." Koppen rollen "Als college en als raad zijn wij daar verantwoordelijk voor. Als zulke zaken in het bedrijfsleven zouden voor komen dan zouden daar koppen rollen." Reilingh drong dan ook aan op een duide lijke bewaking van de gelden die noodzakelijk zijn en beschikbaar worden gesteld voor dergelijke projecten. CDA-fïactieleider Van Hazel on dersteunde het betoog van de WD-er en reageerde zelfs in eer ste instantie nog feller. Hij zei ge schokt te zijn over het voorstel en kwam met de uitspraak dat het overschrijden van de kredie ten de pan uitgerezen is. "We krijgen dit nu op een moment als geen terug meer mogelijk is. Ik heb daar veel moeite mee." Hij vroeg ook om de toezegging dat er in het vervolg een sluitende administratieve opzet komt die bij dergelijke werken voortdu rend inzicht mogelijk maakt hoe de projecten er voor staan. Niet geschokt was D'66-fractielei- der Wuisman, omdat volgens hem al lang bekend was dat een dergelijke kredietaanvraag nog zou komen. Hij vond de gang van zaken overigens wel erg treurig. "Van een kredietbewaking is hier weinig terecht gekomen. Het gaat trouwens niet alleen om een bewaking van het geld maar ook om het opstellen van een zo zuiver mogelijke begroting. Er zijn hier toch posten bii waarvan Het "Drieluik" je kunt aannemen dat zij ten tijde van het werk bekend waren." Hij vroeg dan ook om in het vervolg naast het voortdurend controle ren van de cijfertjes om zo reëel mogelijke begrotingen op te stel len. Ongenoegen delen Burgemeester Scheenstra zei de gevoelens van ongenoegen van de raadsleden te delen, maar hij voegde eraan toe dat "het college in deze samenstelling de verant woordelijkheid moet dragen". In de tijd dat het project begon be heerde trouwens wethouder Van Belle nog de portefeuille voor fi nanciën, een post die in een veel later stadium werd overgenomen door wethouder Kohlbeck. Deze laatste onderstreepte nog eens dat de gebruikers van 'het Drieluik' niet aansprakelijk zijn voor de overschrijdingen. Hij gaf verder toe dat het administratief allemaal nogal lang geduurd had voordat het huidige voorstel er was. Ook merkte hij op dat het om een bruto overschrijding met 88.000 gulden gaat, waarvan net to uiteindelijk zo'n 43.000 gulden over zouden blijven. Hij was het met Wuisman eens dat in de be groting voor dit project al voor ziene zwakten zaten. Kohlbeck zei verder dat er in de toekomst scherpere berekenin gen moeten worden gemaakt. WARMOND - Na een uiterst voorspoedig verlopen verga dering van de Warmondse gemeenteraad vertoonden de gezichten van de raadsleden Borger (WD), Bonnet (CDA) en Slingerland (Progressief Warmond) nogal boze en verontruste trekjes. Het drietal greep de rondvraag aan om zijn bezorgdheid uit te spreken over respectieve lijk het omhakken zonder vooroverleg van een kastanje boom, de vroege publicatie in deze krant van de War mondse werkgelegenheidsplannen ("een regiefout", al dus Bonnet) en het vandalisme in en rond De Burcht. "Minder dan twaalf uur na de laat ste vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening, waarin alle commissieleden hadden bij gedragen aan het behoud van mooie, karakteristieke gebou wen en bomen In Warmond, werd ik gebeld door verontruste bewoners van de Orar\je Nassau- laan", zo vertelde Borger de raad en het college van B en W. "Zij deelden m^ mede dat een aantal personen zich met alle mogelijke gereedschappen verdacht op hielden in de buurt van de enige waardevolle boom van het Lo- merlustplan: een ongeveer 60 jaar oude prachtige en gezonde kastanje" (de boom van Ramp, red.). De afloop van Bonjers verhaal laat zich raden: de boom ging tegen de vloer. De liberaal voelde zich hierover uiterst teleurgesteld. Vooral omdat bij de vaststelling van het plan Lommerlust was overeengekomen dat bomen bij het bouwrijp maken van de grond zoveel mogelijk zouden worden gespaard. De door de ge meente afgegeven kapverorde- ning vormde dan ook een flinke houtsplinter in het oog. Hij sprak in dit verband van een desiilus- sie vooral omdat de kapverorde- ning was afgegeven buiten zijn medeweten en dat van belang hebbende anderen om. "En dat pal na een vergadering over het behoud van het Warmondse groen". Hoe hoog Bonjer deze zaak opnam blijkt uit zijn voor Warmondse raadsleden Uiterst ongebruikelijke slotwoorden: "Ik ben niet boos op B en W maar ik maak me wel heel ern stig bezorgd over de bestuurlijke toekomst van Warmond. En vooral over het aanzien van de raad". Van der Zalm (Progressief War mond) deed er nog een schepje bovenop: "Dit is een staaltje van de illlusiepolitiek van B en W". Hij doelde hiermee op door het college gehanteerde begrippen als 'zoveel mogelijk behouden' die naar zijn mening onduidelijk zijn en onderhavige gevallen mo gelijk maken. Van der Zalm ver wees naar een soortgelijk geval toen een oude beuk het moest i dit gebouw vernield, zo vindt het PW- ontgelden voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. "Waarom is de kastanjeboom niet gewoon verplaatst?", vroeg hij zich af. Burgemeester Hendrickx erkende dat vooral het ontbreken van vooroverleg ook in haar ogen een foute zaak is geweest. "Het is on zorgvuldig gebeurd. Maar we hebben de grond verkocht en de bouwer kon de kastanje niet ge bruiken", aldus Hendrickx. W erkgelegenheid Bonnet op zijn beurt hekelde de naar zijn mening te vroege publi catie van de Warmondse werkge legenheidsplannen. De plannen zijn reeds in de commissie maat schappelijk welzijn besproken maar nog niet door de raad en dat zinde de christen-democraat niet. Burgemeester Hendrickx deelde die opvatting niet. "Het zijn openbare stukken. We moe ten juist blij zijn met zo'n nieuwsgierige pers want op deze wijze wordt ook de Warmonder tijdig geïnformeerd over het wel en wee van Warmond". Verontrust toonde Slingerland zich over de vernielzucht van on bekende lieden die zich bij tijd en wijle ongevraagd ophouden in het voormalige verenigingsge bouw De Burcht. Slingerland vroeg zich af of de Burchteige naar niet verplicht is de toegang tot zijn gebouw onmogelijk te maken. Hendrickx antwoordde hierop dat de gemeente weinig kon beginnen omdat De Burcht niet langer van haarzelf is. "De eigenaar probeert De Burcht te verkopen maar dat is in deze tijd een moeilijke zaak", aldus War- monds eerste burger. Slingerland vervolgde zijn vragen lijst met het voorstel de War mondse ijspret in het vervolg on gevaarlijker te laten geschieden op een landijsbaan. Hendrickx beloofde deze suggestie over te zullen brengen bij de plaatselijke ijsvereniging maar voegde eraan toe dat vooral de financiële kant van deze zaak een groot struikel blok zal gaan vormen. Over de plannen van de Warmond se watersportvereniging de ge meentehaven te verrijken met 50 aanlegplaatsen voor boten die langer zijn dan zes meter en der halve niet mogen aanleggen in de Bootjeshaven (zie ook LD van gisteren) wilde Van der Zalm zijn ei kwijt. Hij verstrekte B en W drie richtlijnen waaraan zij zich bij de beoordeling van de plan nen moeten houden. Van der Zalm pleitte voor het voorkomen van concurrentie met de be staande jachthavens en gaf te kennen er niets voor te voelen gemeentegelden in het project te steken ("Mensen met een klein bootje hoeven nog geen klein beursje te hebben"). Ook moeten B en W volgens de PW-fractie de landschappelijke waarde van het betreffende gebied in stand hou den. OEGSTGEEST Bewoners van de Prinses Beatrixlaan in Oegst- geest hebben bezwaar tegen de voorgestelde maatregelen van B en W om de in deze straat aanwe zige parkeermogeljjkheden te beperken. Op verzoek van de be woners besloot de gemeenteraad gisteravond nog geen uitspraak te doen over het voorstel van B en W. De bewoners willen eerst nog eens met de raadsleden van gedach ten wisselen omdat zij zelf grote problemen voorzien rond het parkeren in hun straat, als de raad akkoord zou gaan met de plannen van het college. Deze plannen behelzen het verbie den van het parkeren buiten al aanwezige parkeerhavens in de ze straat. Wanneer aan beide zij den van de weg auto's staan, op de plaatsen waar aan de noordzij de geen parkeerhavens zijn dan is de doorrijruimte te gering voor bredere voertuigen zoals de vuil niswagen en brandweerwagens B en W. Filmfestival De Voorschotense Filmliga orga niseert de komende zes dagen een "Lage Landenfestival". Er worden tijdens die zes dagen acht Belgische en Nederlandse films vertoond in het Greenway Theater. Vanavond begint het festival met de film "Een vrouw tussen hond en wolf' van de Belgische regisseur André Del- vaux. Ook de door Delvaux ge regisseerde film "De man die zijn haar kort liet knippen" (naar een boek van Johan Dais- ne) wordt vertoond. Poppen Het Voorschotense poppentheater "Wellus-Nietus" treedt zater dagmiddag op in de Leiderdorp- se 'Muzenhof. Het stuk getiteld "Het vrouwtje met de pukkel" handelt over een nieuwe buurt bewoonster, die een pukkel op haar neus heeft. Ze wordt, om dat ze die pukkel heeft, gepest door de kinderen uit de buurt. Het poppentheater begint om twee uur en is bestemd voor kinderen van vier tot tien jaar. Hulp aan Polen Het actiecomité "Warmond helpt Polen" zamelt zaterdag voor de tweede keer goederen in voor Polen. Voorafgegaan door de Warmondse muziekgezelschap pen "St. Matthias" en de "Brass Band" gaat het comité huis-aan- huis goederen ophalen. Op het ogenblik is er in Polen vooral gebrek aan kinderkleding en schoeisel. Ook levensmiddelen (in blik of goed verpakt) zijn welkom. Van tien tot twaalf uur kan men met de goederen ook terecht in het 'Meerpunt' aan de Heren weg. De ingezamelde goederen worden in samenwerking met een comité in Katwijk gebracht naar de Poolse plaats Dohla. ZOETERWOUDE - De fractie van Progressief Zoeterwoude heeft zich gisteravond uitgesproken tegen de nieuwe verlichting op de Miening in Zoeterwoude. Mevrouw Kolff-Haantjes vond, dat het overbodig was, om de Mie ning een half jaar voor het ge- OEGSTGEEST - De politie in Leiden heeft twee tasjesdie ven (24 en 21 jaar oud) aange houden, die even daarvoor een 70-jarige vrouw in de Oegstgeester Emmalaan had den beroofd en geslagen. De vrouw liep in de Emmalaan toen ze werd aangesproken door één van hen. Hij vroeg de weg en probeerde haar tasje te pakken. Toen de vrouw die vast bleef houden sloeg hij haar in het gezicht. De Oegstgeester rijkspolitie heeft proces-verbaal tegen de twee jongens ("goede beken den") opgemaakt en hen daarna naar huis gezonden. OEGSTGEEST Tweemaal is er afgelopen nacht ingebroken in Oegstgeest. Het gebouw van de SAGG in de Kempenaerstraat kreeg bezoek, evenals een bloe menwinkel in de Wijttenbach- straat. Bij de SAGG werden kas ten opengebroken. Bij beide in braken werd vijfhonderd gulden gestolen. reedkomen van de nieuwe omlei- dingsweg rond Zoeterwoude te voorzien van felle verlichting, die hoog boven het wegdek is ge plaatst, zodat deze over de hui zen heenschijnt. Volgens haar wordt bovendien het landelijk karakter van Zoeterwoude aan getast. De meerderheid van de raad ging wel akkoord met de nieuwe ver lichting. Het voordeel van de hoge armateu- ren zag mevrouw Van der Poel (CDA) in het feit dat de hoge ar maturen voor de bewoners van de Miening energiebesparend kunnen werken, immers de ach tertuinen van de bwoners wor den meeverlicht. ZOETERWOUDE - Het sport complex van de Zoeterwoud- se Tennisclub zal voor 14000 gulden worden vertimmerd. De raad verklaarde zich hier gisteravond mee akkoord, maar zowel de WD als het CDA vinden, dat als de ver zakkingen in de tennisbanen zich weer voordoen een grote 'restauratie' noodzakellijk is. Als boosdoener wordt het lage grondwaterpeil gezien, waar door het droger wordende veen inklinkt. Om dit in de toekomst te voorkomen, wordt behalve de reparatie van de banen een damwand geslagen in de sloot die langs het complex loopt, waardoor het waterpeil kan worden ge handhaafd. Bovendien wor den gaten geboord waardoor regenwater kan binnendrin gen en zodoende ook z'n steentje bijdraagt tot het be houd van een vochtige onder grond. Gisteravond is tevens beslist dat de gemeente ga rant staat voor de aflossing en de rente, die de tennisclub moet betalen voor de lening die zij aangaat om de aanleg van baanverlichting te reali seren. Progressief Zoeter woude had twijfels of de ten nisclub de financiële ver plichtingen wel zou kunnen nakomen met de hoge ener gieprijzen. Bovendien vond deze fractie de verlichting een prestige-object en een lu xe affaire. Wethouder Maan stelde de fractie gerust door te zeggen, dat de gemeente de financiële situatie van de tennisclub nauwkeurig heeft onderzocht, waaruit is geble ken dat de vereniging in staat is om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. Voor wat betreft het feit of het al dan niet een 'luxe affaire' is, con cludeerde hij dat dat een in terne aangelegenheid van de tennisvereniging zelf is. On danks de toelichting bleef de fractie van P.Z. tegen, de meerderheid van de raad ech ter verklaarde zich akkoord met het voorstel. OEGSTGEEST - De Oegstgeester rijkspolitie heeft een 18-jarige jongen uit Veenendaal aange houden, nadat hij een paal en twee verkeersborden met zijn auto had aangereden in de Bor- neostraat. Na de aanrijding was hij doorgereden, maar even later werd zijn auto toch gesignaleerd in Oegstgeest. De jongen bleek niet in het bezit van een rijbe wijs. De auto werd daarom in be slag genomen. HHtLM '■»»«■- "De kwestie van de kredietbewa king is een zaak die ons al lang bezig houdt. Wij moeten nog dwingender gaan controleren." Volgens hem zijn daar ook wel mogelijkheden voor. Zo noemde hij in dit verband een eventuele koppeling van een wethouder aan een bepaald project. "Het da gelijks bestuur moet zich dan wat gedetailleerder gaan bezig houden met dergelijke projec ten. Ik hoop dat we met ons allen hiervan geleerd hebben." Hij deed de raadsleden nog de toe zegging binnenkort met een noti tie te komen waarin wat mogelij ke bewakings- en controlepun ten van de financiën voor de pro jecten zijn opgenomen. VRIJDAG Leiden - 't Parlement, Nieuwe Rijn 51 club v. alleenstaanden. 20 uur. Rapenburg 48, NVSH-trefcentrun open soos, 22 uur. tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, meldin, zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026! Caeciliastraat 18, open-huisavoni L.V.L., 21 uur. tel. 764236. Groenoordhallen - Woon Ideaal B( LVC - Breestraat 66, optreden T.C. tic, 21 uur. Stadsgehoorzaal - optreden brass-bant van Leidsch Politie Muziekgezelschai 20 uur. LVC- Breestraat 66, filmhuis, Permettoj 21.25 uur Leiderdorp - Dorpshuis, Hoofdstraat klaverjasavond, 20 uur. Voorschoten - Raadsvergadering, ge meentehuis 20 uur. Voorschoten - Greenway theater, Lagi landen filmfestival - Een vrouw tussei hond en wolf, 20.30 uur. Warmond - Het Meerpunt, Herenweg ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin gel, antiekmarkt en curiosa, 9.30 -1' Vrouwenhuis, Hooigracht 79, avond, 21 - 1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. LVC. Breestraat 66, filmhuis, Permetto, markt, 14 - 17 v Leidse Hout, Atletiekver. de Bataven] organise"'* n Groeno< 12 - 17 en 19 - 22.3 Warmond - Het Meerpunt, Herenweg, inzamelingsactie voor Polen, 10 -12 uur. Leiderdorp - Muzenhof Poppentheater met Wellus - Nietus, 14 uur. ARTSEN LEIDEN WIJK 1: Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za. 8 uur tot zon. 8 uur: J. E. C. Crul- Kelderhuis, Noordeindsplein 8a, te- 1.142888, spreekuur :12 en 17 uur; zo. 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, Witte Sin gel 69, tel. 123089, spreekuur: vlgs. af spraak. WIJK 2: Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Pro fessoren wijk, de Waard: zat. 8 uur tot zon. 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur volgs. afspraak; zon. 8 uur tot 24 uur: A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs. afspraak. WIJK 3: Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: zat. 8 uur tot zon. 8 uur: W. Schel- lekens.Paganinistraat 24, teL764035, spreekuur vlgs. afspraak; zon.8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel 210797, spreekuur vlgs. afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Zwijnenburg: zat. J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Lei-1 derdorp, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Meren wijk. Rosmolen 2; zon. M.J.H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11 11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle, R.W.M. van Velden, Vlaskamp 16, tel. 891100.zat. en zon. spreekuur van 12.30 152255. Voorschoten - zat. B.R. van Beusekom, Beresteynstraat 2, tel. 2520; zon. A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071 - 762159. Wassenaar - Noord: E. Op't Land, tel. 13056; zuid: J. Vonk, tel. 79676. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr. 29 jan. tot 5 febr. door Haven Apotheek,Haven 18, tel. 120085 en Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - vqpr de praktijk van Muurling, Helder en Roest: R. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/ M. Vestjens - Raadsveld, Rijn- en Schiekade 23. tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 2317. ZOETERWOUDE- Personen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de Zoeterwoudse ge meenschap maken kans op het ereburgerschap van deze ge meente. De eerste stap hiertoe is gisteravond gezet nadat de raad ondanks de afwijzing van de fractie van Progressief Zoeter woude akkoord ging met het voorstel van B en W om een ad viescommissie hiervoor in te stellen. De fractievoorzitter van P.Z. vond dat iemand die in stilte goed werk verricht voor de gemeen schap wellicht niet in aanmer king zal komen voor het erebur gerschap. Ook mevrouw van der Poel CDA verklaarde tegen het voorstel te zijn omdat ieder z'n talenten bij de geboorte heeft meegekregen en dat je daar zelf niets aan kan veranderen. Bij stemming bleken de drie frac tieleden van P.Z. alsmede het CDA-raadslid van der Poel tegen te zijn terwijl de overige zeven raadslden vóór waren. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1, 23tt BG LEIOEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorymg na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden otj vooruitbetaling te voldoen. administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden Adjuncl-hootdredacteur: J Ruygrok-Hoogeveen uitsluitendgiro 3203571 t v n. Damiate Holding BV R. D. Paauw Atg redactiechef: Kwartaalabonnement f 57.35 Par post f 79.70 Jaarabonnement t 217.90 per post 'f 307.30 Directie: G. Koopman Aangesloten pj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a In: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentatoren: A. A. v. Brussel W. F. J. Wirtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2