"Ogem heeft er pestzooi van gemaakt Illegaal vuil komt van Sikkens in Sassenheim Personeel Van Schaik en Berghuis wil niet mee de afgrond in Cafés Noordwijkerhout open tot twee uur 's nachts VRIJDAG 29 JANUARI 1982 Streek PAGINA 17 WADDINXVEEN - „Ik kan hier wel heel parlementair gaan zitten praten", zegt direqteur drs. J. Goemans van de in nood verkerende Waddinxveense Ogem—- dochter Van Schaik en Berghuis Ingenieurs BV, „maar daar schiet ik niks mee op. Ik kom op dit moment het verste door alles gewoon recht voor z'n raap te zeggen. En dus zeg ik: Ogem heeft er een pestzooi van gemaakt. Als Ogem twee jaar geleden was gesaneerd, zat ons bedrijf nu niet in de problemen." De situatie bij Van Schaik en Berghuis - waar al bijna een eeuw lang laboratoriummeu belen en betimmeringen wor den gemaakt - is weinig rooskleurig, nu bij haar moe dermaatschappij is gebleken dat zachte heelmeesters er stinkende wonden hebben gemaakt. Ogem dreigt haar Waddinxveense dochter mee de afgrond in te trekken en daar voelen de zestig perso neelsleden niets voor. Het personeel wil dan ook het be drijf van de moedermaat schappij kopen en daartoe is deze week een ambitieus plan gelanceerd. Dat plan houdt in dat het perso neel na de overname bijna vijftien procent van zijn sala ris inlevert en daarnaast een jaar lang elke dag een uur ex tra zonder betaling werkt, op dat het eigen vermogen van het bedrijf wordt vergroot. Boersma Van Ogem-zijde is enthousiast op dit plan gereageerd. „Ogem staat er achter ja", Directeur J. Goemans zegt directeur Goemans ho nend, „maar ze doet niks. Ze gebruikt mij alleen als speel bal. Kom ik bij de banken voor financiering van de overname, dan zegt men: vraag eerst maar aan Ogem hoeveel het moet kosten. En als ik vervolgens met die vraag daar kom, zegt Ogem.' vertel eerst maar welke bank het financiert." Goemans begrijpt dat de ban ken honderd procent zeker heid willen hebben. Hij be grijpt ook dat Ogem zich niet aan koud water wil branden. „Maar ik begrijp niet waarom Ogem hier zo moeilijk doet. Het gaat ten slotte maar om een half miljoen. Want meer is het niet waard, wat hier staat. Een half miljoen staat de werkgelegenheid van zes tig mensen in de weg. En dus vraag ik: wat is nu een half miljoen voor Ogem, nota be ne een bedrijf dat een veel voud daarvan uitgeeft aan af vloeiingsregelingen voor Boersma en Udink." Volgens de 36-jarige directeur stijgt het water het Waddinx veense bedrijf naar de lippen. „Tot nog toe hebben we onze Koffiepauze in de meubelmakerij van Van Schaik en Berghuis BV. "Het is voortgaan of verzuipen", c tweede van links). schuldeisers altijd op tijd kunnen betalen, maar eind deze week is ons geld op. Voor die tijd moet er dus wat gebeuren. Niet alleen verlies je zo het vertrouwen van je le veranciers, maar ook je werk- 5 verliezen moed." Sterfhuis BV Die werknemers reageerden op z'n zachtst gezegd verbaasd, toen zij vernamen dat de Oge- m—top hun bedrijf in de zo genaamde Sterfhuis BV had gestopt: een nogal onsmake lijke naam voor die Ogem— bedrijven waarin de bedrijfs- top geen heil meer ziet. Niet- renderende bedrijven dus. Van Schaik en Berghuis, in 1969 door Ogem overgeno men, rendeert echter wel. Sinds vorig jaar ontwikkelt het bedrijf zich in positieve zin. Weliswaar werd het ja renlang gekweld door onjuist beleid, maar met de komst van „puinruimer" Goemans is daar verandering in geko- *Ja in een half jaar tijd de be zem flink door het bedrijf te hebben gehaald, ontwierp dezelfde Goemans het plan tot overname. „Ik dacht: hoe maak ik deze tent rendabel. Hoe laag moet ik daarvoor met mijn loonkosten gaan zit ten." Zweet Afgelopen maandag stelde hij het personeel van zijn plan op de hoogte. Gestemd werd er niet. „Ik heb gezegd: Man nen, we horen wel mooie ver halen over zachte landingen, maar we vallen op onze bek. Ik heb ook gezegd dat ik het eigenlijk niet van hen kon verlangen en dat ze gerust de WW in mochten gaan. Daar zijn ze ook toe gerechtigd." Goemans voegde eraan toe dat hij zijn collega's slechts „bloed, zweet en tranen" in het vooruitzicht kon stellen. „Louter ellende. Maar dit is de enige en kleine kans die we hebben." Hoe reageerden de werkne mers? W. Kraan, 60 jaar oud en al 47 jaar meubelmaker bij Van Schaik en Berghuis zegt peinzend vanachter zijn zaag machine: „Tja, waarom doe je dat, waarom ben je bereid vijftien procent van je salaris in te leveren? Eerlijk gezegd heeft het ons een beetje over vallen. Ik heb eigenlek nog geen tijd gehad om er goed over na te denken. Maar wat moet je anders? Ik voel niks voor de WW. Thuis gaan zit ten kniezen ligt mij niet. En bovendien ga je dan nog vijf procent meer op je loon achteruit." Kraan verklaart dat voor hem die vijftien procent niet zo bijster hard aankomen. „Mijn kinderen zijn al de deur uit. Maar voor mijn collega's die nog wel schoolgaande kinde ren hebben, betekent het een groot offer." Ondernemingsraadslid J. van Helden: „De keus was eigen lijk niet zo moeilijk. Het was voortgaan of verzuipen Daarbij komt dat wij ons ver antwoordelijk voelen voor de toeleveringsbedrijven. Als wij de tent sluiten, kost dat daar ook een hoop banen." Directeur Goemans: „Ik besef terdege dat het voor sommi ge werknemers een offer van jewelste is. Er bestaat een kans dat sommigen nu hun huis moeten verkopen. Maar toch willen ze doorgaan. Ook zij vinden het de moeite waard om te vechten voor een lonende exploitatie. Met z'n allen verkeren we in een super-crisis. En dan doet het je goed te zien dat iedereen wil knokken om daar uit te komen." In de kou Van de overheid verwacht Goe mans geen steun: „Daar is men niet gelukkig met ons plan. Met beschouwt het als concurrentievervalsing, als wij straks een uur langer gaan werken, goedkoper worden in onze arbeidskos ten en dus een sterkere marktpositie zullen verove- Toch moet er volgens hem on middellijk worden ingegre pen. „We staan op het punt twee grote orders af te slui ten, die werk zullen opleve ren voor enige maanden. Maar daarvoor moeten we wel over geld beschikken want wy krijgen die orders niet eerder, voor dat wy dat hebben aangetoond dat we kredietwaardig zijn om het werk ook te kunnen uitvoe- Daarom begrijp ik het getreu zel van Ogem niet Ik be schouw dat als een gebrek aan respect voor de mensen die hier werken. Volgende week is de stookolie op, en als er dan geen geld is voor nieuwe, zitten de mensen hier letterlijk in de kou", al dus Goemans. En vervolgens toont hy een brief van een leverancier uit Spykenisse. Deze schryft dat hij het overnameplan van het Waddinxveense personeel van harte toejuicht en daar-' toe graag 10.000 gulden kre diet verleent. Goemans glim lacht en terwijl hij de bnef opbergt, zegt hij triomfante lijk: „Zulke dingen geven je moed." SJAK JANSEN Oe vuilnisbelt nabij de C&r- neliabrug ia Noordwijker- turnt. St'kkeus lakfabrieken beeft in 1968 illegaal een dikke reribrij op de belt gestort Volgens enige raadsleden be staat de turns dat die storting schade beeft toegebracht aan de plaatselijke fauna en flora. NOORDWIJKERHOUT - Alle horecabedrijven in Noord wijkerhout mogen het hele jaar door tot 's nachts twee uur zijn geopend. Deze be slissing heeft de gemeente raad gisteravond genomen. De burgemeester zal alleen nog ontheffingen verlenen in bij zondere gevallen en dan wordt bedoeld een bruiloft of een verjaardagspartij. Niet langer zullen bedrijven van wege een min of meer gunsti ge ligging een langdurige ontheffing kriicen. De bedrijven die zo'n onthef fing nog wel hebben, moeten er rekening mee houden dat die voor het laatst is ver leend. Daarmee komt burge meester F. Winkel tegemoet aan wensen van de meerder heid van de raad geen lang durige ontheffingen te verle- Punt van discussie was de in terpretatie van de Noordwy- kerhoutse politieverorde ning. De burgemeester las daarin dat wel langdurig an dere sluitingstijden konden worden vastgesteld, maar de gemeenteraad meende dat dat niet strookte met de geest van de verordening. Het CDA stelde gisteravond voor de behandeling van de sluitingstijden een maand uit te stellen, omdat de Noord- wijkerhoutse horecavereni- ging zich niet met een alge mene sluitingstijd om twee uur 's nachts kan verenigen. Maar de meerderheid van de raad had "zyn buik vol van de horecasluitingstijden" en aanvaardde het voorstel van burgemeester en wethou ders. WD-ers vanmorgen bij Flora RIJNSBURG - Een delegatie van kamerleden en statenleden van de WD heeft vanochtend een bezoek gebracht aan de Rijns- burgse veiling Flora. De delega tie werd ontvangen door de voor zitter van de veiling, J. Vianan. Van de delegatie maakten deel uit voormalig staatsecretaris Neelie Smit-Kroes, F. Bolkenstein en de statenleden M. Varenkamp en T. Jansen. Vol interessvolgden de liberale politici het veilen bij Flora. Op belt Noordwijkerhout ook dikke verfbrij gestort NOORDWIJKERHOUT - Sikkens Lakfabrieken uit Sas senheim heeft illegaal vuil laten storten op de vuilnisbelt aan de Tespellaan in Noordwijkerhout. Naar schatting een kleine 500 kubieke meter vuil, restanten van een gro te brand, is in 1968 op de belt terecht gekomen. Een deel van dat vuil bestond uit een dikke verfbrij, die volgens een aantal Noordwijkerhoutse raadsleden mogelijk scha delijk is geweest voor de plaatselijke fauna en flora. De gemeente Noordwijkerhout is er pas later achter gekomen dat vuil van de verffabriek is ge dumpt op de plaatselijke belt. Volgens wethouder P. Heems kerk (WQ) vielen de stortingen onder de verantwoordelijkheid van de provincie, die daarvoor de nodige vergunningen had moe ten verlenen. "Dat de storting illegaal is geweest, was ons niet bekend. Als we het hadden geweten hadden wij er ongetwijfeld een stokje voor ge stoken", zo zei de Noordwijker houtse bestuurder in de wandel gangen van het raadhuis. De vuilnisbelt kwam gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering opnieuw aan de orde. Meer dan 30 bezwaarschriften zijn door omwonenden bij de provincie ingediend tegen uit breiding van de vuilnisbelt nabij de Corneliabrug In 1968 was de belt in handen van Fremaco, een particulier bedrijf De stortingen stonden onder controle van de provincie. Na een brand bij Sikkens lakfabrie ken is het vuil via de verzeke ringsmaatschappij van het be drijf gestort door de firma Struyk uit Rotterdam. Volgens Heemskerk zaten daarin nauwe lijks gevaarlijk stoffen, omdat die zijn verbrand. De provincie heeft wel een vergun ning gegeven voor het storten van vuil door Sikkens Lakfabrie ken uit Sassenheim. In die ver gunning staat dat het bedrijf, de vergunning is gegeven na de fel le brand in 1968, sloopmaterialen mocht storten op de belt in Noordwijkerhout. Volgens een voorlichter van de provincie staat daarin mets aangegeven over het lozen van 50 kubieke meter verfbrij. De Noordwyker- houtse belt is opgezet voor het storten van schoon bedryfsvuil en daarmee wordt onder meer puin (in dat verband is het stor ten van sloopmateriaal van Sik kens geheel correct) en agrarisch afval bedoeld. De Noordwijkerhoutse vuilnisbelt staat de laatste tijd flink in de be langstelling. Dat houdt verband met een mogelijk uitbreiding van de stortplaats met een stuk grond van vier hectaren. De pro vincie heeft de gemeente daarom gevraagd omdat in de nabye om geving geen andere belt bestaat waar bedfijfsvuil kan worden ge stort Totdat een definitieve oplossing is gevonden, in de vorm van de stichting van een vuilverwer- kingsbedryf over twee tot drie jaar, wil de provincie de belt openhouden en uitbreiden. De klachten van omwonenden over de belt zijn legio. Volgens wethouder Heemskerk was daar van twee jaar geleden nog geen sprake. Pas de laatste tijd komen de klachten los. "Dode vogels, verkeersonbeschoftheid van vrachtwagenchauffeurs. dode bomen, stank, ratten, angst voor drinkwatervervuiling, voor de rest alles in orde", zo vatte D'66- er M. Kuyper de bezwaarschrif ten samen. Zowel hy als PvdA-er Van Ko ningsveld maken zich zorgen over de toestand rondom de belt. Al eerder heeft de Eén Zilker Party aan de bel getrokken by het gemeentebestuur. Controle De controle op de lozing van afval laat te wensen over, zo zei Kuy per gisteravond. Eén van de om wonenden heeft de proef op de som genomen. Hy heeft een ge sloten vrachtwagen geleend en vervolgens een stortingsbewijs aangevraagd, hetgeen hy zonder problemen kreeg. Zonder dat de toezichthoudende ambtenaar kon zien wat zich in de vrachtwa gen bevond is hy de belt opgere den. "We kunnen niet met een theele peltje en een gebakvorkje de lo zingen controleren op de belt Wie kwaad wil kan zyn giftige stoffen overal kwyt, ook op de Noordwykerhoutse vuilnisbelt", zo verdedigde wethouder Heemskerk het controlebeleid op de belt. Overigens éOÊB W schillende instanties onderzoe ken naar de mogelijk schadelyke gevolgen van de vuilnisbelt De resultaten van die onderzoekin gen zullen binnen afzienbare tyd in de gemeenteraad worden be sproken. De PvdA wil afhanke lijk daarvan opnieuw bekyken of de belt moet worden uitgebreid. Voorlopig is onduidelijk waaraan de vogels zyn gestorven die op en in de omgeving van de vuil nisbelt zyn aangetroffen. De PvdA sluit niet uit dat de vogels met rattegif vermengde visresten hebben gegeten. Volgens deze party worden uit Katwyk aange voerde visresten met dat gif ver mengd om ratten te bcstryden. Volgens wethouder Heemskerk wordt dat gif ondergronds ge plaatst, juist om te voorkomen dat vogels, huisdieren en men sen met het gif in contact komen Ovengens heeft een in opdracht van een omwonende uitgevoerd onderzoek uitgewezen dat in het grondwater op bepaalde plaat sen rondom dc belt meer giftige bestanddelen, die ook gevaarlyk kunnen zyn voor de bloembol lenteelt, zitten. Opvallend daar- by is dat dat giftige water op een plek zit waar het eigenlyk niet wordt verwacht Dc ondergrond se waterstroom loopt in de rich ting van de Haarlemmermeer Volgens wethouder Heemskerk zit het water met meer giftige be standdelen aangetroffen vóór de belt, dus als dc ondergrondse waterstroom de belt nog moet bereiken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17