Cineasten voldoen aan verwachtingen A3EIOI Aangenaam verpozen bij Four Seasons C r jêt aw Ook oude bekenden op Film International "Het theehuis" van Lao She verfilmd Prijs voor Zwitsers Geslaagd regie-debuut Alan Alda ''lik "''mil,, 'n iiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii Programma's filmhuizen VRIJDAG 29 JANUARI 1982 Film ROTTERDAM Bij het volgen van een massief festival als Film International heb je geluk nodig. Enthousiastelingen die proberen om in acht dagen alle 85 gepresenteerde films te zien, moeten waarschijnlijk binnen een week in een gesticht worden opgeno men; ietsje nuchterder cinefielen zullen zich beperken tot het bezoeken van hooguit de helft van het aanbod en zijn dan dagelijks een aantal malen geplaatst in vreselijke dilemma's, welke films te gaan zien en welke te laten schieten. Verschillende festival gangers krijgen op die manier verschillende totaalindrukken. Het is in elk geval mijn indruk dat Film International zich dit jaar op een hoger kwaliteitsniveau beweegt dan ik het meestal heb meegemaakt. Voor cineasten die in Rotterdam geregelde gasten geworden zijn Duras, Straub, Achternbusch, Jancso, Ri vette, Dwoskin, Ferre- ri, Bokova - is het opvallend dat ze dit jaar stuk voor stuk exact voldoen aan de verwachtingen, of zelfs nog net wat sterker uit de bus komen. Leuk moet het ook voor Huub Bals zijn om nu een aantal regisseurs te presenteren, die voor hem eigenlijk oude be kenden zijn uit de tijd dat hij nog Cinemanifestaties organiseerde en die eigenlijk al in de reguliere bioscopen thuishoren: iemand als Louis Malle, die zich nu een film gepermitteerd heeft waarin niets anders te volgen valt dan een conversatie tussen twee he ren (My dinner with André) die overigens ongemeen onderhou dend zijn. Of Agnes Varda die een zeer voor tv-vertoning geschikte docu mentaire te zien gaf over muur schilderingen in Los Angeles (Mur Murs) en een veel zwakkere speelfilm (Documenteur) die vanuit dezelfde „murals" was geinspireerd. Of Eric Rohmer, die met La femme de I'Aviateur een amoureus avontuur presen teert dat weer het tintelende esprit te genieten geeft dat we ons herinneren van zijn „Morele vertellingen". Speciaal aan Le Genou de Claire herinnert deze nieuwe film, handelend over een jonge man die samen met een toevallig tegen het lijf gelopen ly- ceiste, de vrouw gaat schaduwen met wie hij slechts een gerant soeneerde verhouding mocht hebben en van wie hij nu wil uit vinden hoe ze de rest van haar tijd zoek brengt. De twee samen zweerders trekken daarbij con clusies die de platvloerse reali teit op verrukkelijk-romantische wijze ontstijgen en de film is een mirakel van delicate dialoog kunst. Rohmer heeft aan Film Internatio nal zo een onbetwistbare topper bijgedragen en het is raadselach tig waarom de commerciële im porteurs La femme de I'Aviateur niet hebben opgepikt sinds vorig jaar Cannes, waar hij toen buiten alle officiële secties om al ver toond werd. Erg verrassen doen de Zwitsers. Bij de Zwitserse cinema zijn we geneigd meteen aan de Franstali ge beroemdheden als Goretta en Tanner te denken, maar vanuit Bern gebeuren er nu ook erg in teressante dingen. Een ontdek king van bijzondere orde is Rei- sender Krieger, een door Chris tian Schocher gemaakte film van 195 minuten, een beetje in de stijl van Wim Wenders vroeger, maar met toch een heel eigen persoon lijkheid. Het is een ingenieuze bewerking van de Odyssee, met als hoofdpersoon ene meneer Krieger, handelsreiziger in kos- metische artikelen. Een vermoei de veertiger, met een intrieste oogopslag, stad en land afreizend om zijn niet zo beste parfum- metjes te slijten. Een melancho lieke man, die eens in de week zijn vrouw bezoekt, maar dat zien we niet. Wel vergezellen we hem op zijn tocht langs chique schoonheidssalons, waar hij vrij wel genegeerd wordt en allesbe halve chique kapperswinkels waar men evenmin op hem zit te wachten. De eenzaamheid van zijn bestaan komt tot uiting in kale hotelka mers, maar minstens als hij zich 's avonds in vreemde kroegen een stuk in de kraag drinkt, een feestavond bezoekt van Spaanse gastarbeiders, of op een dorps kermis alleen plaats neemt in een karretje voor het spookhuis. bluste handelsreiziger, dwalend in eenzaamheid tussen de lach spiegels. Maar Krieger heeft zijn ogen niet in zijn zak: hij obser veert zijn landgenoten in alle uit hoeken van herfstig Zwitserland, in de hoop een plek te vinden waar hij zich thuis kan gaan voe len. Vergeefs! Onderweg heeft hij soms schilderachtige ontmoe tingen met mensen die afleidin gen zijn van personages uit de Odysseus-mythe: Kalypso, Nau- sikaa, Telemachus... Het stemmige camerawerk van Reisender Krieger werd geleverd door Clemence Klopfenstein, die samen met Remo Legnazzi een andere film geregisseerd heeft: Ein Nachtlang Fuurland. Over een radionieuwslezer die zich tij dens een kroegentocht reken schap geeft van de frustraties in zijn leven, speciaal betrokken tot de desillusies sinds de studen tenrevoltes van 1968. In toevallig gezelschap van een nog niet door ontgoochelingen gedeprimeerd jong meisje, laat hij zich alsnog oppeppen tot een nieuwe droom (op Fuurland een nieuw leven beginnen) en het stellen van een daad van verzet (voor de laatste keer het nieuws gaan presente ren en dan met zelfgemaakte nonsens-berichten) maar hij kan de moed uiteindelijk niet op brengen en verliest dan ook on middellijk de gunst van dat meisje, zijn kortstondige muze. Ook deze wat Odyssee-achtige film werkt sterk door een mooi getroffen atmosfeer en de wee- "My dinner with André": onderhoudende conversatie tussen twee heren. moedig makende mengeling van humor en cynisme. Film International heeft een serie voortreffelijke documentaires te zien gegeven. Eén daarvan is Ba byion Valt, van Frank Wiering. Het is de eerste aflevering van een vierluik dat de VPRO-tv gaat uitzenden over jongeren die zon der ideologische drijfveren oor logvoeren tegen de maatschap pij. Babyion Valt (uitzending ko mende zondag) gaat over een kaalhoofdige, werkloze Ajax- supporter die grif bekent alleen naar het voetballen te gaan om met zijn maten knokpartijen uit te lokken met vijandelijke sup- portersgroepen. Wiering is er op bewonderenswaardige wijze in geslaagd om via gesprekken met deze allesbehalve op zijn achter hoofd gevallen jongen, de fru straties in kaart te brengen van Gerard en zijn soortgenoten. PEKING (AFP) - Het beroemde toneelstuk "Het Theehuis" van de Chinese schrijver Lao She zal binnenkort in de bioscoop te zien zijn, zo heeft het Chinese persbureau "Nieuw China" ge meld. Het stuk werd in 1957 ge schreven en toont - met als en tourage een theehuis in Peking. De veranderingen in China vanaf het einde van de Qing-dynastie volksrepubliek China in 1949. (1911) tot aan de stichting van de De f1imt die in april klaar zal zijn, wordt geregisseerd door de ac teur Xie Tan, die zich meer en meer wijdt aan filmregie. De schrijver Lao She is een van de beroemdste slachtoffers van de Rode Gardisten tijdens de cultu rele revolutie (1966-1976). Hij pleegde op 24 augustus 1968 zelf moord na twee dagen lang te zijn geslagen en vernederd. Lao She werd in 1978 gerehabiliteerd. compassie weet los te weken, om die op andere plaatsen ogenblik kelijk weer te verspelen met cho querende erupties van zyn bi de agressiviteit tegenover wille keurig wie. Maar nog veel grimmiger wordt Babyion Valt bij Wierings ver slaggeving van een confrontatie tussen de supporters van Ajax en die van FC Utrecht. Het feit dat die wedstrijd by avond gespeeld wordt, geeft een extra nachtmer- rie-achtige dimensie aan een cli max waar al heel onrustbarend op was aangestuurd, doordat Wiering met één camera de „F- side" begeleidt op weg naar het stadion, terwijl een andere came ra de „Bunnik-zijde" vergezelt vanuit Utrecht met de trein naar Amsterdam. De overal aanwezi ge ME'ers, met schilden, helmen, honden en paarden, de sinistere hekken in schrille schijnwerpers en de charges over tribunes heen als de vijandelijke jongeren el kaar daadwerkelijk gaan bela gen, geven deze film het karakter van regelrechte oorlogsverslag geving. Een werkelijk verbijste rend document en een brok so ciaal-relevante cinema van uit zonderlijke intensiteit. PI ETER VAN LIEROP SAARBRUCKEN (DPA) - De naar Max Ophüls genoemde filmprijs van de stad Saar- brücken is dit jaar toegekend aan de Zwitserse regisseurs Clemens Kopfenstein en Re mo Legnazzi voor hun werk "Nachtlang Feuerland". Aan de onderscheiding is een geldsom van 20.000 mark (cir ca 22.000) verbonden. De film handelt over het te loor gaan van de. verwachtingen van 1968, het jaar van de stu dentenrevolte. Max Ophüls (1902-1967) werd in Saarbrüc- ken geboren. Na in 1932 naam te hebben gemaakt met zijn verfilming van 'Liebelei' van Schnitzler, week hij het volgend jaar uit naar Frank rijk, waar hij, met uitzonde ring van de jaren van de Tweede Wereldoorlog die hij in de Verenigde staten door bracht, woonde en werkte. 'Slick' is zo'n Amerikaans woord, waar in het Nederlands geen ade quate vertaling van voor handen is. 'Handig', 'vlug' en 'gehaaid' komen in de buurt, maar hebben eigenlijk een te negatieve lading. Als je Alan Alda's regie-debuut The four seasons slick noemt, dan doe je hem met 'handig' toch te kort. Toch is het een waarde-oordeel dat vaker wordt gehoord als het om dit soort Amerikaanse films gaat. Net als Ordinary People en Kra mer vs. Kramer zullen de tegen standers deze komedie-met- diepere-achtergrond bestempe len als valse romantiek, plastic en inspelend op sentimenten bij het publiek. Er wordt dan vooral getwijfeld aan de oprechte bedoelingen van de maker. Natuurlijk is filmen in Amerika (althans op dit niveau) veel meer dan in Europa het ma ken van enige concessies aan de commercie. Maar dan is het toch te gemakkelijk om het produkt gelijk maar in de vuilnisbak te gooien. Genoemde twee films hadden toch genoeg zeggings kracht om werkelijk te kunnen ontroeren. De film maakt een iets te gecom poneerde indruk (met name de symboliek van de vier jaargetij den) en is ook in zijn thematiek The four seasons; regie: Alan Alda; hoofdrollen: Alan Alda, Carol Burnett en Jack Weston; theater: Lido 3, Leiden; 12 jaar. niet erg verrassend. Drie echtpa ren die veel en graag met elkaar optrekken staan er in centraal. 3een vuiltje aan de lucht tot één stel uit elkaar valt: echtschei ding. Terwijl ze allemaal dachten dat dat aan hun deur voorbij zou gaan. De vrouw valt af en de man neemt op de gebruikelijke uitjes nu zijn veel jongere vriendin mee. De balans is verstoord. Het getortel van de twee geliefden stoort de anderen en brengt ze bovendien in verwarring. Is hun huwelijk wel zo goed, zoals ze al tijd hebben gedacht? Meer dan de boodschap is het de verpakking, die The four seasons aantrekkelijk maakt. Regisseur/ hoofdrolspeler Alda schreef ook zelf het scenario en hy legde zichzelf en zijn medespelers daarbij heel aardige dialogen in de mond. Messcherp en met een groot gevoel voor humor. Het komt een beetje in de buurt van de MASH-gein (Alda speelde in de tv-serie de rol van Hawkeye Pierce), al is het veel minder bot. Behalve de tekst zijn het vooral de spelers die het hem doen. Geen grote filmsterren, maar mensen als Carol Burnett, Rita Moreno en Jack Weston (meer een bekend gezicht dan bekende naam) zyn geknipt voor hun rol. Wie geen overspannen verwachtin gen aan The four seasons stelt, zal zonder meer aangenaam wor den verrast. Echt zo'n film, waar je met een prettig gevoel in je buik, weer uit komt. BART JUNGMANN LEIDEN - Voltati Eugenio van Luigi Comencini staat van avond en morgenavond op het programma van het Film huis LVC. De film dateert uit 1980 en handelt over de speuracties naar een jongetje, dat door zijn oom uit de auto is gezet. (21.15 uur). In februari is er een België-cy- clus in het Filmhuis, te begin nen met News from home van Chantal Akerman. Een Belgisch meisje uit een be schermd, burgerlijk milieu, gaat een jaar in New York studeren. Door de ogen van het meisje heen is de zelfkant van deze stad te zien met zijn werklozen, negers en ge strande emigranten. Als ach tergrond is de stem van haar moeder te horen, die goede raadgevingen en ontroerende familiebabbels produceert, (woensdag 3 en donderdag 4 februari, 20.00 en 22.15 uur). In 't jaar 1936 van Theo Angelo- poulos handelt over de moord op een vakbondslei der. De vermeende dader, een onderwereldfiguur, gij zelt een parlementslid, het geen het gezag voor een moeilijk dilemma plaatst. (Het Kijkhuis maandag 1 fe bruari, 20.00 en 22.15 uur). Dinsdagavond in Het Kijkhuis een film met Anthony Quinn. Welke blijft nog een verras sing (dinsdag 2 februari 20.00 uur). Bij K &i O een film van Rainer Werner Fassbinder met Dirk Bogarde, Andrea Ferréol en Volker Spengler in de hoofd rollen. De film beschrijft het leven van Hermann Hermann die met zyn vrouw uit Rusland is ge vlucht en in Berlijn woont. Hii lijdt aan een paranoide schizofrenie, komt voortdu rend zichzelf tegen, ziet zich door zichzelf geobserveerd en raakt op de rand van geestelijke ineenstorting. Wanneer hy Felix Weber ont moet, een zwerver die spre kend op hem zou lyken, groeit er in hem een plan om zich radicaal van zyn situatie en verleden te ontdoen, (dins dag 2 februari 20.00 uur). Wie geen dag zonder film kan, zal komende week zijn ple zier vooral buitenshuis moe ten zoeken. De Nederlandse tv laat ons afgezien van vrijdag bijvoorbeeld bitter in de steek. Aan het eind van de week dus wel een film en wel met het echtpaar New man (Paul en vrouw Joanne Woodward) in de hoofdrol len. The drowning pool is een zeker niet slechte detective, waarin Newman voor de tweede keer de rol van speur neus Lew Harper speelt. Hij deed dat al eerder in de film Harper, waarmee hij tamelijk succesvol was. Harpers hulp wordt dit keer ingeroepen door een vrouw die door een onbekende wordt gechan teerd. Vrijdag Nederland 1. Dezelfde avond ook een vrij on bekende maar als boeiend te boek staande film uit Italië, l'Altra donna. Een rijke Ro meinse vrouw raakt psy chisch in de problemen als echtgenoot Philip haar de rug toekeert. De komst van een nieuw dienstmeisje (Re- gina uit Ethiopië) brengt weer enige licht in de duister nis. Duitsland 1. Wel bekend heel bekend zelfs - is On the waterfront, die in het jaar 1954 met Os cars werd overladen. Regis seur Elia Kazan laat hoofdrol speler Marlon Brando een jonge ex-bokser spelen. Hij wordt voor een karweitje in geschakeld door een Mafia- achtige vakbondsbaas. Maar als hij zich wat verder in de gen Duitsland 2. zaak verdiept, maakt hij een Het programma: zwaai van honderdtachtig ZATERDAG: On the water graden en zet zich vervolgens front; 15.50 uur; Dtsl. 1. Sa- in voor de goede zaak. Mor- vage bees; 21.00 uur; Bel. 1 (regie: Bruce Keller met Ben Johnson. Amenkaanse film uit 1976). The postman al ways rings twice; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Tay Garnett met Lana Turner. Ameri kaanse film uit 1946). The curse of the werewolf; 22.20 uur; Dtsl. 1 (regie: Terence Fisher. Engelse film uit 1961). ZONDAG: ...Und über uns der Himmel; 15.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Josef von Baky. Duit se film uit 1947). MAANDAG: Perempuan Da- lam Pasungan; 23 00 uur; Dtsl.l (regie Ismail Soehard- jo. Indonesische film uit 1980). DINSDAG: Le rose et le blanc; 20.45 uur; Bel. 2. (regie: Pan- sard-Bcsson met Michel Lonsdale. Franse film uit 1980). Ajandek et a nap; 22.05 uur; Dtsl 2 (regie Peter Gothar. Hongaarse film uit 1979). WOENSDAG Toni; 22 20 uur; Dtsl. 3 (regie: Jean Renoir. Franse film uit 1935). DONDERDAG Lachende Er- ben; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Max Ophuls met Heinz Ruh- mann. Duitse film uit 1933). VRIJDAG: l'Altra donna; 20.15 uur; Dtsl 1 The drow ning pool; 22.45 uur; Ned 1. Izbavitelj; 23 05 uur. Dtsl 2 (regie: Krsto Papic. Joegosla vische film uit 1977). BLIJVERS "Twee vorstinnen en een vorst" - Bijzondere, maar niet byzonder goede film met uitstekende rolbe zetting overigens, Trianon. Lei met ouder-kind-relatie. Studio. "Lady (hauler's lover" Saaie lief- desfilm met mooie plaatjes. Lu- Duin als filmacteur. Lido 1. Lei den. Euro 1. Alphen. City 1. Kat wijk. "Raiders of the lost ark" - Voortref felijke avonturenfilm van Spiel berg. Euro 2, Alphen. "Killers van Parijs" - Matige mis daadfilm, Lido 2. Leiden "This is America" - Bizarre parodie op de VS. City 4. Katwijk (OP)NIEUW "A clockwork orange" - Stanley Kubrick's vertaling van geweld in de grote stad. Euro 4. Alphen. "History of the world part 1" - Mei Brooks en de wereldgeschiede nis, Euro 3. Alphen "Meteor" - Science fiction, City 2, Katwijk. "Endless love" - Zoetigheid met Brooke Shields. City 3. Katw ijk "En eeuwig zingen de bossen", "Winden waaien om de rotsen" - Twee oudjes op één avond, dat is smullen geblazen. Camera.Lei- SEXFILM "Sunny, heet als de ton" Rex, Lei- NACHTFILMS "Al is de leugen nog zo snel" - Ca mera, Leiden. "Massagehuis Manhattan" - Rex, Leiden "El Condor" - Euro 1. Alphen. "Vijf duivelse stoeipoexen" - Euro 2. Alphen "History of the World part 1" - Eu ro 3, Alphen. "Salon Kitty" - Euro 4. Alphen. DEN HAAG "My bloody Valentine" - Apollo 1 (460340), 16 jr. "Messalina, keizerin en hoer" - Apollo 2. 16 jr "The French lieutenant's woman" Asta (463500), 16 jr. "The postman always rings twice" Byou (461177), 16 jr. "Rich and famous - Calypso (463502), 16 jr "Stripes" - Babylon 1 (471656), 12 jr. "De vier vuisten hebben de tropen kolder" - Babylon 2, al. "History of the World, part 1" - Ba bylon 3. 12 jr. "Lady Chatterley's lover" - Cineac 1 (630637). 12 jr. "Killers van Parijs" - Cineac 2.16 jr. "Ik ben Joep Meloen" - Cineac 3. al. "Fort Apache, the Bronx" - Du Midi (855770), 16 jr. "1900, deel 1 t/m woe; 1900, deel 2, t/ra zo - Euro, 16 jr. "Les uns et les autres" - Metropole 1 (456756), al. "Ik ben Joep Meloen" Metropole 2, 12 jr- "Masada" - Metropole 5. al. "Die bleierne Zeit" - Odeon 1 (462400). 18 jr "Eyes of a stranger" - Odeon 2.16 jr. "Passione d'Amore" - Odeon 3,16 jr- 'Time bandits" - Odeon 4. 12 jr. "Tre fratelli" - Odeon 5. 16 jr. "Meisjes voor de betere stand" - Le Pans 1 (656402), 18 jr "Claudia's speciale service" - Le Pa ris 2. 18 jr. "De hete pornoclub" - Le Pans 3,18 jr "An American werewolf in Lon don" - Passage (460977), 16 jr "Meisjes met een fluwelen tong" - Royal 3. 18 jr "The world of drunken Master" - Royal 4, 16 jr. "Ku Fang, cycloon van Hongkong" - Royal 5. 16 jr AMSTERDAM "Rich and Famous" Alfa 1 (278806), 12 jr "Out of the blue" - Alfa 2, 16 jr. "Sabine" - Alhambra 1 (233192), 12 jr "L'Année prochaine i Alhambra 2, al. "An American werewolf in Lon don Bellcvue Cinerama (234876/ 266227), 16 jr "The French lieutenant's woman" - Calypso 1 (266227-234876). 16 jr. hebben de tropenkol- 'The last hunter" - Cineac Damrak 1 (245648). 16 jr. "Hoge hakken, echte liefde" - Ci neac Damrak 2, al "Raiders of the lost ark" Cineac (243639). 12 jr "Five easy pieces" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Lolita" - Cinecenter. 16 jr. "Kentucky fried movie" - Cinecen ter. 16 jr "Schwestern" -Cinecenter. 16 jr. "Evnta Peron" - Cinema 1 (151243), al "Stripes" - Cinema 2, al "Die bleieme Zeit" - City 1 (234579), 16 jr "Tre fratellJ" - City 2. 16 jr "Passione d'Amorc" - City 3. 16 jr. "Time bandits" City 4 12 jr "Killers van Pargs" - City 5 (34579), 16 jr "History of the World, part 1" - City 6 (234579), al "Eyes of a stranger" - City 7 (234579). 16 jr "Pornodnfien" Climax Cinema (244152). 18 jr. "Casanova" - Cine D'(226551), 16 jr. "Alien" Desmet (226551), 16 jr "Play it again Sam" - Du Midi (723653), 16 jr. "Stripes' Leidseple in theater (235909), al "Doctor Zjivago" - Nóggera- th'248933). 12 jr "Satgnzachte lusten" Paristen (248933). 18 jr "Ik ben Joep Meloen - Rem brandt- pleinthcater 1 (223545). al "An American werewolf in Lon don" - Rembrandtpleinthcater 2 (223545), 16 jr "Bruce Lee. the big boss" Rex (266132), 16 jr 'The black cat" - Roxy (232809), 16 jr. "Lolita", "Drama de la Gelosia". Tre FratcUtThe Movies (245790). 16 jr "Les uns et les autres" Tuschinski 1 (262633). al

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15