spel 1 ooienpot uizet cao leiderdorp ,,r" Trouwrijden Geen acties bij openbaar vervoer 52 Casinopersoneel wil tronc Onderwij sorganisaties roepen op tot protest ^Beperking Scheepvaart „Het troncsysteem hoeft niet helemaal van de baan. Er zijn in Oostenrijk casino's die een goed sociaal beleid hebben en die ook met een tronc werken. In Nederland staat de tronc dat be leid in de weg". Volgens de vakbondsbestuurder wil het casino- personeel een aangepast troncsysteem best handhaven. „Het variabele salaris is voor de mensen die met het spel te maken hebben een soort prikkel. Het casino is een ser viceverlenend bedrijf. De in houd van de tronc wordt ook voor1 een deel bepaald door de mate waarin service wordt verleend. De mensen zelf wil len die prikkel er in houden. Zij willen best erkennen dat de stichting risico loopt als zij slechte service verlenen. Dat risico willen ze ook dragen, zo is dat in elk horecabedrijf. Het moet alleen niet de spui gaten uitlopen", aldus Van Gils. De verdeelsleutel voor de tronc (25 procent vast salkris voor personeel op het hoofdkan toor en 75 procent variabel In fooien-pot totale salaris van casinopersoneel. salaris voor werknemers in het casino) deugt volgens Van Gils niet. „Als de salaris sen van het hoofdkantoor bo ven die 25 procent uitgaan dan hebben zij een vordering op de tronc, omdat die men sen nu eenhiaal een vast sala ris hebben. In feite staat de fooienpot dan in het krijt bij de exploitatierekening van de stichting die het tekort heeft opgevangen. Dat is na tuurlijk ontzettend gek. Het kan toch niet zo zijn dat het casinopersoneel via de tronc een schuld aan de stichting heeft, omdat ook zij hun sala ris willen ontvangen". Als de cao-voorstellen van de bonden zonder slag of stoot worden geaccepteerd, zal de tronc in de toekomst een „meeropbrengst" krijgen. NEen bestemming voor dit geld is al gevonden. De ar beidsomstandigheden en het beleid van de stichting moe ten volgens Van Gils worden verbeterd. Er moeten pen sioenrechten en risico-verze keringen komen. Daarnaast moet de werksfeer voor het casinopersoneel worden ver beterd. „Als je een casino binnenkomt lijkt het allemaal zo gezellig en die croupiers doen alles zo snel en gemakkelijk. De men sen vergeten wel dat die croupiers ontzettend gecon centreerd aan die tafels moe ten zitten. Wij vinden dat de rustregelingen voor het per soneel best kunnen worden verbeterd. Ook de stoelen waar ze uren op zitten kun nen worden verbeterd. Dat zijn allemaal dingen die geld kosten". De hoogste prioriteit die aan het overschot van de tronc wordt gegeven is handhaving en mogelijke uitbreiding van de werkgelegenheid in de ca- Met het indienen van de cao-voorstellen hebben de bonden hun fiches inmiddels op het groene laken geplaatst. Het wachten is op het balletje dat in de draaiende roulette moet worden ge gooid. „Het tronc-systeem is een uniek systeem in Nederland. Maar er zitten ook onrechtvaardige kanten aan en die moeten verdwijnen", zegt Harry van Gils, bestuurder v^n de Unie BLHP. Sinds oktober 1980 beheert hij de portefeuille casino's van de bond. Van Gils is geen verwoed gokker. „In het buitenland ben ik drie keer in een casino geweest, maar ik vind er weinig aan. Nu ik de belangen van het casinopersoneel behartig zal ik in Nederland zeker niet gaan spelen. Ik vind dat ik als vakbondsman onbe vangen tegen de zaken aan moet kijken". Dat het onderhandelingsspel voornamelijk over de tronc zal gaan is volgens Van Gils niet vreemd. Het is nog steeds onduidelijk wie zich juridisch eigenaar mag noemen van de fooienpot. De stichting en de bonden zitten elkaar hier al geruime tijd over in de haren. De stichting beheert momenteel de tronc en een tronc- commissie (waar werknemers in'zitten) controleert de uitgaven achteraf. De bonden vinden dat het personeel recht heeft op zijn eigen fooien en dit dus via een cao moet kunnen regelen. Daar naast moeten uitgaven die niet in de cao zijn geregeld vooraf door de tronccommissie worden goedgekeurd. Het onderhandelen over de eer ste cao voor de casino's zal volgens Van Gils een zware klus worden. De organisatie structuur van de stichting ca sinospelen is een belemme rende factor. „Het is geen overheidsorganisatie, maar toch zit je aan die overheid vast. Je hebt de stichting zelf, de raad voor de casinospelen en de staatssecretaris. Die hebben allemaal wat over de casino's te vertellen". Omdat de overheid op de ach tergrond haar rol meespeelt heeft de directie van de stich ting casinospelen volgens Van Gils te weinig armslag. „De overheid zit aan de knop pen te draaien en daar moet de directie voortdurend reke ning mee houden. Toen de casino's pas bestonden was dat heel erg. Je zag de schim van de staatssecretaris als het ware achter de werkgever staan". Ook nu nog heeft de overheid veel bij de casino's in de melk te brokkelen. Van Gils hoopt dat dit op den duur zal ver minderen. „Als je nu iets bij de casino's wilt veranderen dan vecht je in principe tegen de minister en de staatssecre taris. Formeel wordt alles na tuurlijk via de directie ge speeld maar in feite zit je in de positie dat je eerst de di rectie er van moet overtuigen dat zij de overheid ergens van moeten overtuigen. Dat is ontzettend moeilijk om mee te werken. Als we nu ook tij dens de onderhandelingen merken dat de overheid de directie een bepaalde rol pro beert op te dringen dan zul len wij dat niet aanvaarden. Dan ga ik net zo lief direct met de minister praten". De onderhandelingspartner voor de bonden, algemeen di recteur J. C. Kroes, noemt Van Gils „reëel maar kei hard". „Hij heeft bij de Alge mene werkgeversvereniging gewerkt dus hij kent het klappen van de zweep. Ik heb respect voor hem als werkge ver maar ik wil nog wel flink met hem knokken". Van Gils is er van overtuigd dat de cao-voorstellen proble men zullen opleveren. „De overheid wil enerzijds wel dat er een cao komt, maar aan de andere kant wil zij een fik se vinger in de pap hebben. Men zal niet zomaar accepte ren dat wij de uitgaven uit de tronc via de cao willen rege len. Dat wordt een harde strijd. Maar als dit er niet door komt dan zijn wij en de leden bereid om actie te voe ren. Bij het voeren van acties in een casino is er echter een probleem dat weer terug te voeren is naar de tronc. Van wege het troncsysteem zal el ke actie namelijk onmiddel lijk ten koste gaan van de portemonnee van het perso neel". in een van de casino's werken krijgen een garantiesalaris. Dit salaris is on geveer de helft van hun werkelijke inkomen. Als de salarissen van het personeel op het hoofdkantoor en de garantiesala rissen van de troncinkomsten zijn af getrokken, wordt de rest via een pun tensysteem (al naar gelang welke functie men heeft) verdeeld onder het casinopersoneel. Gevolg van dit systeem is dat er op de loonstrookjes bedragen kunnen ver schijnen die per maand met honder den guldens verschillen. Daarom kan alleen maar gesproken worden van een gemiddeld salaris. Zo verdient een redelijk ervaren crou pier gemiddeld 2500 gulden bruto per maand. Een zaalchef scoort aanmer kelijk hoger. Deze krijgt gemiddeld 6000 tot 7000 gulden bruto per maand. Een maximumsalaris is er niet. De fooienpot wordt maandelijks in zijn geeel uitgekeerd. De wijze waarop het loon uit de tronc wordt betaald zint de bonden niet. Oneigenlijke zaken waarvoor geld uit de fooienpot wordt gehaald moe ten verdwijnen. „De tronc moet wor den geschoond". In hun cao-voorstel len schrijven de bonden dat alleen speltechnisch personeel (croupiers, zaalchefs en delers van de black jack tafel) in de toekomst uit de tronc mag worden betaald. De personeelskosten voor het overige personeel dienen uit de exploitatie van de casino's te ko- De omzet van de casino's bedraagt jaar lijks 75 miljoen gulden. Vijfentwintig miljoen vloeit via de kansspelbelas ting naar de ijkskas en als pure winst noteert men eveneens 25 miljoen gul den. De bonden vinden dat er aan de ze bedragen best kan worden getornd Verder moeten de garantiesalarissen op een reèel niveau worden gebracht. De bonden denken hierbij aan tach tig procent van het werkelijke sala ris met de gebruikelijke aanvulling volgens het puntensysteem; sino's. „Dat is niet zonder re den," zegt Van Gils. „Ons is informeel al medegedeeld dat de stichting wil reorgani seren. Ik heb hierover nog geen concrete plannen gezien maar als de noodzaak van de reorganisatie wordt aange toond, kan de meeropbrengst van de tronc mogelijk wor den aangewend om de werk gelegenheid te handhaven' De Unie BLHP en de dienstenbonden FNV hebben vorige week aan de Na tionale Stichting Casinospelen hun voorstellen voor de cao van de casi no's gepresenteerd. De stichting be heert de drie Nederlandse casino's en op het hoofdkantoor van de stichting werken in totaal 900 mensen. Veertig procent van deze werknemers is aan gesloten bij de Unie BLHP en vier procent is lid van de dienstenbonden FNV. In de ruim vijf jaar dat de casino's be staan is het dit jaar voor het eerst dat er zal worden onderhandeld over een cao. De fooienpot van de casino's, in casinotermen aangeduid als de tronc, speelt bij de onderhandelingen de hoofdrol. In geen enkele bedrijfstak kan worden gesteld dat de werknemers met een fooitje worden afgescheept maar bij de Stichting Casinospelen zijn alle werknemers afhankelijk van de fooi die een gelukkige speler in de tronc stopt. De fooien die worden gegeven zijn niet mis. De troncopbrengst in een jaar ligt tussen de zestig en ze ventig miljoen gulden. Dit bedrag is de totale loonsom van al le werknemers. Vijfentwintig pro cent van de tronc is gereserveerd voor de administratieve en beleids bepalende krachten van het hoofd kantoor op Schiphol. De mensen die De fooienpot van de Nederlandse casino's is de inzet van het onderhandelingsspel tussen de vakbonden en de directie van de Nationale Stichting Casino spelen over de cao van het casinopersoneel. Met de ruim zestig miljoen gulden die jaarlijks in de fooi enpot (tronc) worden gestort, wordt de totale loon som voor het casinopersoneel betaald. Het beheer van de tronc is in handen van de Stichting Casino spelen maar de vakbonden Unie BLHP en de dien stenbonden FNV willen de uitgaven uit de tronc via de collectieve arbeidsovereenkomst. DEN HAAG (GPD) - De Vervoers- bonden zien voorlopig af van ac ties in het stads- en streekver voer. Zij zullen hun leden zo snel mogelijk oproepen van acties af te zien. Dat is het resultaat van overleg, gisteren, tussen de bon den CNV, FNV, Abva-Kabo en CFO, met de ministers Zeeval- king, Van Thijn en Den Uyl, als mede het overlegorgaan van ver voer in negen steden, de BOV. Met uitzondering van het CNV wa ren de bonden van plan hun le den op te roepen vanaf aanstaan de maandag gratis openbaar ver voer te leveren. Dit sluimerende conflict was aan gewakkerd toen onlangs de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten in een studie, het zgn. ORDP-rapport, tot de conclusie was gekomen dat de stads- en streekrijders niet extra moesten worden beloond voor bezwaren de werkomstandigheden. De regering had de aanbeveling van dit rapport overgenomen. Hieruit vloeit het regerings standpunt voort dat de chauf feurs van loonschaal 18 naar 32 zouden gaan, maar tegelijk hun toeslag van 6 procent zouden moeten opofferen. Vervolgens zou volgens Zeeval- king in een later stadium uitge zocht moeten worden in hoever re de salarissen moeten worden geharmoniseerd, omdat hiervoor tussen de verschillende steden nogal verschillen bestaan. De bonden wilden deze zaak even wel gelijktijdig aanpakken. In het gesprek dat hiervoor gister middag was belegd, heeft voor zitter Nyqvist van de BOV, te vens wethouder van verkeer in Den Haag, voorgesteld om de huidige beloningssituatie te handhaven terwijl de bonden in drie maanden een harmonisatie- voorstel op tafel zouden moeten brengen. De bonden stemden in met Zeevalkings verlangen dit voorstel over twee maanden, op 1 april, te presenteren. Lage straffen in proces campingramp TARRAGONA De rechtbank van Tarragona heeft gisteren slechts twee Van de zes be klaagden, die in het proces van de ramp bij de camping Los Alfaques terecht ston den, veroordeeld tot uiterst lichte straffen. Het tribunaal veroordeelde de directeur en de veiligheidsschef van het bedrijf Enterpol tot één jaar hechtenis. De tankwagen was daar op 11 juli 1978 te vol geladen met propyleen( die bij de camping Los Alfaques explodeerde waardoor 215 mensen om het leven kwa men. De andere beklaagden werden vrijgesproken. DEN HAAG (ANP) - De onderwijsvakorganisaties hebben hun achter bannen opgeroepen tot protest tegen de maatregelen die minister Van Kemenade (onderwijs) heeft voorgesteld om de economische moeilijkheden het hoofd te bieden. Zij noemen het onaanvaardbaar, dat de voorstellen ervan uitgaan dat mensen die in het onderwijs werken, meer voor 's lands financiën dienen op te brengen dan wie elders werkt. Plannen voor acties zijn nog niet uitgewerkt. De organisaties stellen dat het meervoudig pakken van onderwijsge venden al jarenlang gebruikt is. "Het onderwijs is deze gang van zaken zat", aldus de hoofdbesturen. en jublleumrltten In Lelden en omstreken heeft ons bedrijf de grootste collectie brulds-coupés o a moderne wit en zwarte Chryslers - CADILLAC met open kap r»r DIV. ROLLS ROYCES ur /G JAGUAR (wit) ANTIFKF - bentley «II I lLf\L ciTROÉN DELADERRA 2 LONDEN CAB-coupés met originele Londen-taxl-cabs of moderne Chryslers als volgauto's. Tevens Londen-Dubbeldekkers o a voor recla me en publiciteit. Wij hebben geen filialen" Inlichtingen uitsluitend DE JONG LAMMENSCHANSWEG 49 (recht tegenover Petruskerk) Dag geopend 9 OQ-22 00 uur Showroom geopend: dond. koopavond 19 00-21 00 uur zater dag 11.00-16 00 uur. Boommarkt 2-3 (naast Ital. restaurant Da Nlno) Leiden 071-123055-131288 LEIDERDORP. Vronkenlaan 11. Perfect onderhouden pand, mogelijkheid van hypotheek 8% 3 jaar vast veel luxe en prima gelegen. Vr.pr. 198.000,- Het voornemen bestaat om over de Does in de gemeente Leiderdorp in de door te trekken Mauritssingel een vaste brug met een doorvaart hoogte van ca. 3.00 meter en met twee doorvaartwijdten van 5.50 meter te bouwen. Bezwaren hiertegen kunnen tot 21 dagen na dagtekening van dit blad schriftelijk worden ingediend bij het kollege van gedeputeerde staten van de provincie Zuid Holland, Koningskade 1, 2596 AA 's-Graven hage.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13