c Evangelisatiejaar 'geen stunt' Leidse veldrijders optimistisch over titelstrijd cross 3" C Biljarters van TOG onbetwist de sterkste Sommige kerken afkerig van grootscheepse campagnes 9Vrouw moet diaken kunnen zijn 3- Viütink virtuoos Geestelijk leven VRIJDAG 29 JANUARI 1982 (Van onze redactie geestelijk leven) Met een grootscheeps appèl in de Rotterdamse Doelen is afgelopen zaterdag het evange lisatiejaar 1982' ingeluid. Een initiatief van een aantal protestantse kerken en groeperin gen, die elkaar hebben gevonden in de 'Evangelische Alliantie'. Onder het motto 'De andere weg' wil deze Alliantie kerken en kerkelijke gemeenten weer eens met de neus drukken op hun bijbelse opdracht tot getuigen en dienstbetoon. benadering van mensen 'recla- me-achtig' en 'voor-geprogram meerd'. Over maatschappelijke verhoudingen wordt in de regel niet gesproken. In de grond van de zaak komt het hierop neer, dat tussen de Allian tie aan de ene kant en de evange- lisatiecentra aan de andere kant Een vlugge peiling leert al, dat sommige kerken bepaald niet warm lopen voor de grootse plannen van de Alliantie. Vrees voor 'Amerikaanse toestanden' weerhoudt vele plaatselijke ge meenten ervan, op E'82 in te ha ken. De opvattingen van kerken en christenen-persoonlijk over de zendingsopdracht van de kerk in eigen land en in deze tijd lopen nogal uiteen. De Evangelische Alliantie is een bont gezelschap van meer dan zestig organisaties met daarnaast nog een vrij groot aantal per soonlijke leden. Baptisten, pink stermensen, verschillende soor ten gereformeerden en evangeli sche organisaties en gemeenten horen erbij, maar ook groepen als Youth for Christ, de Naviga tors en Trans World Radio. Zij vinden in de Evangelische Om roep hun spreekbuis. Handlangers Bij alle verschillen - en dat zijn er nogal wat - stemmen ze hierin overeen, dat ze christelijk Neder land meer 'missionair' willen ma ken en willen toerusten om in ei gen omgeving een krachtiger 'bijbels getuigenis' te laten ho ren. Nederland is afgeweken van 'God en gebod' en moet zo moge lijk daarheen worden terugge bracht. Het evangelisatiejaar is voor de Evangelische Alliantie een goede gelegenheid om zich, voor het eerst op grote schaal, te presente ren. Ds. Romke Reiling in Rot terdam, evangelisatiepredikant van de baptisten, is voorzitter van de stuurgroep E'82. Hij vindt het de kracht van dit evangelisatiejaar, dat over een langere periode wordt gepro beerd, plaatselijke gemeenten tot een grotere uitstraling te bewe gen. "Dat is beter dan een kort stondige campagne. E'82 is geen stunt, maar steunt louter op een bevel van Christus. Hij gaf de op dracht tot getuigen. Dat is onze enige motivatie. De evangelist is Ds. Romke Reiling ..E'82 steunt op een bevel... Reclame De hervormde en gereformeerde evangelisatie-instanties (Drie bergen en Leusden) hebben al in een vroeg stadium afstand geno men van deze plannen. "Te vroeg", meent ds. Reiling. "Drie bergen en Leusden baseerden zich daarbij op werkmateriaal van drie willekeurig gekozen or ganisaties, op een ogenblik dat het materiaal voor E'82 nog in voorbereiding was". Het doel mag nooit de middelen heiligen, zeggen de hervormde en gereformeerde evangelisatie mensen. "Evangelisatie is niet gediend met campagnes maar in de eerste plaats met een missio naire gemeente, die in alle facet ten van haar bestaan uitnodi gend aanwezig is. Daarvoor zijn nodig innerlijke groei, gezamen lijke opbouw en een voortduren de ontmoeting met mensen in ei gen omgeving". Mooi gezegd. Iets concreter wor den de hervormde en gerefor meerde evangelisatiecentra, als ze het bijbelgebruik van de Evangelische Alliantie - die zich graag 'bij beige trouw' noemt - 'ongenuanceerd' en 'fragmenta risch' noemen. Bovendien is de verschil in bijbelbeschou wing staat. Is die bijbel behalve een gids op weg naar de eeuwig heid ook nog een aanklacht tegen het leven op aarde zoals het reilt en zeilt, en een regelrechte aan sporing om dat leven door maat schappelijk en politiek handelen menselijker te maken? Waardig De Alliantie heeft zich deze kritiek wel aangetrokken. Ze heeft een 'basisverklaring' uitgegeven met veertien punten over 'evangelisa tie'. Daarin wordt gepleit voor •waardige middelen' bij het evan geliseren, voor respect en liefde voor anderen, voor bewogenheid met de naaste en toewijding aan de zaak van God. Een belangrijk bezwaar is niet weggenomen. Het aandeel van zelfstandige, veelal landelijke or ganisaties in E'82 blijft overheer sen. Er wordt een lawine van blaadjes, boekjes, platen, casset tes en films over Nederland uit gestort, en tal van landelijke en regionale happenings staan ons te wachten. Daartussen mengt zich dan ook nog het Instituut voor Evangeli satie (Driebergen) met zijn aan deel in het evangelisatiejaar on der het motto 'Project 82'. Leo Habets, directeur van dit insti tuut, beschikt nu over 300 plaat selijke steunpunten voor zijn campagne. Daaronder zijn, naar schatting, 40 plaatselijke gerefor meerde kerken en een iets groter aantal hervormde gemeenten. Dominee Gerlof van den Berg, ge reformeerd predikant 'ten dien ste van de stad Leeuwarden', wil evangelisatie met nadruk af stemmen op onze eigen tijd. LEIDEN Het feit dat de nationale cycle-cross kampioenschappen zondag in Kijkduin verreden worden, stemt bij de prominente veldrijders uit de Leidse regio tot optimis me. Enerzijds omdat de renners de omgeving en het parkoers door intensieve training goed hebben leren kennen, anderzijds omdat het parkoers henzelf over het algemeen uitstekend ligt. van het in en aan de duintoppen gelegen traiekt. Voor amateur Hans Steekers is een plaats bij de eerste vijf stellig haalbaar. De bescheiden crosser uit Noordwijkerhout zal bij het klimmen wellicht iets toe moe ten geven, maar afdalen is zijn specialiteit. De Bollenstreek- coureur moet met zijn stuur manskunst het verloren gegane terrein in de afdalingen meer dan goed kunnen maken. Wel zal Herman Snoeyink de niet te kloppen man voor Steekers zijn. De onderwijzer uit Denekamp treft immers een voor hem ideaal parkoers aan. Enkele zware klimmetjes die al leen lopend afgelegd kunnen worden, steile afdalingen, maar ook een paar lange stukken rech te weg. Dat zyn de kenmerken Lotto i de cijferspelen zijn als verdelingen Lotto: Voor de meer dan 120.000 winnaars van deze week was er een prijzenbedrag be schikbaar van f 1 995.283,- le prijs geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel. te weten f 142.642.-. als jackpot naar lotto no 4. Van het overige bedrag wordt f 150.000 toegevoegd aan het bedrag van de 2e prijsklasse van lotto nr. 3. Het alsdan resterende bedrag wordt in gelijke de len verdeeld over de 3e en de 4e prijs klasse van lotto nr. 3. 2e prijs: 3 win naars. die elk bruto f 100 000.- ontvan gen. 3e prijs: 135 winnaars, die elk bruto* f 3.650,40 ontvangen. 4e prijs: 7.041 win naars. die elk f70,10 ontvangen, 5e prijs: 113079 gen. die elk f5,- ontvan- schikbaar van f 173.6 le prijs: 21 winnaars, die ieder bruto f2.994,60 ontvangen. 2e prijs: 684 win naars. die ieder f 46,30 ontvangen, 3e prijs: 6.376 winnaars, die ieder f 12,40. Toto-gelijk: Voor de meer dan 1.000 winnaars van deze toto-gelijk was er een prijzenbe drag beschikbaar van f22.022,-. le prijs: 2 winnaars, die ieder bruto f3.303.20 ontvangen, 2e prijs: 8 win naars, die ieder f 169.30 ontvangen, 3e prijs 31 winnaars, die ieder f 169,30 ont vangen, 4e prijs: 1.162 winnaars, die ie der f7,60 ontvangen. Cijferspel: Winnend nummer was: 122140. Voor de meer dan 3.000 winnaars van dit cijferspel was er een prijzenbedrag beschikbaar van f 126.030,-. 6 cijfers goed geen winnaar. 5 cijfers goed: 4 winnaars, die ieder bruto f 10.000,- ontvangen. 4 cijfers goed: 30 winnaars, die ieder f 1.000,- ontvangen, 3 cijfers goed 279 winnaars, die ieder Reinier Hoogkamer zit vol zelfver trouwen. De Leidenaar was we gens een rugblessure enige tijd uit het beeld, maar is de laatste tijd weer keihard aan de slag ge gaan: "Het zag er eerst naar uit dat ik geopereerd zou moeten worden, maar dankzij een behan deling bij de fysiotherapeut is dat nu voorlopig niet meer no dig. Zodra dat duidelijk was ben ik twee keer per dag gaan trai nen: veel op de weg, maar na tuurlijk ook lopen en crossen in Kijkduin. Daar kwam ik Stam- snijder nog tegen. Die is wel erg zeker van zijn zaak. Hij ziet je niet meer staan, maar doet on dertussen al het zware loopwerk niet eens meer met de fiets. Ik hoop dat Grocnendaal nu maar eens bij de profs wint, die maakt tenminste nog eens een praatje met je. Ik voel mezelf in ieder ge val ijzersterk. Voordeel is boven dien dat ik niets te verliezen heb. Vanwege mijn blessure hebben ze me voor dit seizoen al afge schreven. Ik ga veel risicos .ne men en gok daarbij minstens op een plaats bij de eerste tien. Deelname aan de W.K. zit er voor mij waarschijnlijk niet meer in, maar ik wil volgende week in ie der geval nog met de tweede se- lektie naar Spanje afreizen." An ders is het met John Kuyvenho- ven gesteld. Ook hij tobt met medemens in zijn situatie en nood. Troost en bemoediging worden ons gegeven om daar door anderen te bemoedigen". Toch, als het aan sommige kerk mensen lag, ging deze dominee al evangeliserend door de stra ten, lectuur verspreidend, aan bellend aan deuren om mensen terug te brengen naar de be schutte kerkruimte. "Nog te veel christenen verschui len zich achter een evangelisatie commissie of predikant", zegt ds. Van den Berg daarvan. "Dan zijn ze zelf ontslagen van de moeilijke opdracht, het evange lie te verkondigen met woord en daad. Lectuur verspreiden via de brievenbus is niet alles. De kerk is er voor de samenleving, niet voor zichzelf. Het gaat om de to tale mens, ook maatschappe- lijk". Dialoog Embleem van het Evangelisatie jaar "De bedoelingen van de mensen achter het evangelisatiejaar zijn ongetwijfeld goed het zijn prachtmensen, voor wie ik diep respect heb maar zo'n cam pagne moet ter plaatse wel wor den bijgestuurd". "Het evangelie mag niet eenzijdig worden vertaald". Met eenzijd- heid bedoelt dominee Van den Berg dan, dat mensen wordt aan gezegd, dat ze zondaar zijn, dat ze zich moeten bekeren tot Christus en gelovig moeten aan- "Daar mag het niet mee ophouden. Er is veel meer. Het gaat ook om de opbouw van een echte ge meente, die zich gezonden weet, die aan pastorale zorg doet, die de samenleving in het oog heeft, die de situatie waarin mensen verkeren goed opmerkt en daar rekening mee houdt". "Een zinnig leven als christen kan niet zonder betrokkenheid bij de Juist omdat er zoveel is te doen, zit deze predikant niet te wachten op massale campagnes. "Die kosten geld en inzet. De kerken kunnen die anders gebruiken. We zullen als kerken goed naar bin nen moeten zien en dddr dingen moeten veranderen. En dan hoop ik, dat mensen van binnen en buiten de kerk elkaar steeds va ker zullen ontmoeten tn groepen voor vrede, voor het milieu, voor de armen, voor bezinning op so ciale en ethische vragen, voor dialoog over levensbeschouwing en politieke keuze, over humanis me en religieuze sekte. En laten we dan gerust maar fouten ma ken. Als we er maar van leren". De vrouw mag niet worden uitge sloten van het diakonaat in de kerk. De dekens van het rooms- katholieke bisdom Den Bosch be last met het toezicht over de paro chies) namen op een vergade ring, die aan het 'permanente diakonaat' was gewijd, de vol gende stelling aan: "Het is theolo gisch mogelijk en pastoraal ge wenst, dat het permanente diako naat ook openstaat voor vrou wen. Bisschop Bluyssen en diens staf moeten dat, langs de daar voor bestemde wegen, stimule- Het permanente diakonaat is op het Tweede Vaticaans Concilie opnieuw ingevoerd als een zelf standig ambt. Het is geen fase naar het priesterschap. Gehuwde mannen kunnen ook diaken wor den, maar voor de vrouw is het ambt in de Rooms-Katholieke Kerk niet weggelegd. De dekens van het Bossche bis dom vinden, dat de permanente diaken moet voortkomen uit de pastorale werkers (werksters). Daarnaast zouden zij kunnen worden aangesteld voor deelta ken, liefst op het terrein van 'kerk en samenleving'. Voor zo'n taak zouden zij speciaal moeten worden opgeleid. De 'Dwaze Moeders' in Buenos Aires (Argentinië) schrijven in een brief aan de paus, dat zijn kerk in dat land zich onvoldoen de heeft ingezet tegen de talrijke verdwijningen van mensen. Er zouden, volgens de Moeders, niet zoveel mannen geruisloos zijn verdwenen als de kerk van het begin af openlijk haar afkeuring had uitgesproken en de (beken de) daders aan de kaak had ge steld. De secretaris van de Nederland se bisschoppen, dr. H. van Mun ster, heeft het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) meegedeeld, dat de bisschoppen bij het bepalen van hun standpunt inzake de kern wapens ook de mening van dit comité zullen overwegen. Van deze gelegenheid maakte dr. Van Munster tevens gebruik om het ICTO op een paar 'onjuiste beweringen en suggesties' te wij zen en op 'een slordig omsprin gen met citaten'. Zo ontkent hij, dat mensen die tegen eenzijdige wapenvermindering zijn in de kerk wel 'een gevoel van on christelijk gedrag' moeten krij gen. Van Munster verwijst naar een advies van Pax Christi waar in duidelijk staat, dat mensen die de koers van de vredesbeweging niet volgen déórom niet minder goede christenen zijn. Ook de bewering dat de bisschop pen meer dan dertig jaar lang op geen enkele manier hun stem hebben verheven tegen het ge bruik van atomaire, biologische en chemische wapens is onjuist. Pax Christi kreeg in 1968 steun van de bisschoppen toen ze zich verzette tegen verhoging van de defensie-uitgaven. Een jaar later publiceerden de bisschoppen hun brief 'Oorlog in de ban'. En in 1976 kozen zij voorlopig voor tijdelijke aanvaarding van het af schrikkingssysteem, maar sloten tegelijk eenzijdige stappen tot ontwapening niet uit, als deze de eigen veiligheid niet direct in ge vaar zouden brengen. Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn A. P. Nauta Meppel; bedankt voor Wapenveld W. Westland Lunteren. Gerefor meerde Kerken: Aangenomen naar Maarssen H. A. Marsman Nagele-Tollebeek (NOP). Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Leiden en te Ber- kum D. Vreugdenhil Curacao; aangenomen naar Drachten (voor zendingsdienst te Mamelo- di, Zuid-Afrika) T. de Boer Aduard. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Poort vliet A. Moerkerken Nieuw-Beij- erland. Zevendedags-adventis- ten: beroepen te Kuyera (Ethio pië) A. M. van der Lingen Assen; aangenomen naar Hilversum A. van Dijk Huis ter Heide. Zondagavond half 8 wordt in de baptistenkerk te Leiden, Oude Rijn 3, de film 'If I perish' ver toond. Het is het verhaal over een Koreaans meisje, dat niet wilde knielen voor de keizer maar al leen voor God, en over de gevol gen die dit voor haar had. Sport rugklachten, maar de Swift-ren- ner is in tegenstelling tot zijn clubgenoot Hoogkamer voor dit seizoen gestopt. Nieuweling Martin Overdevest zit er ontspannen bij. Vorig jaar al werd hem, na talrijke successen, de nationale titel in zijn categorie toegedacht. Toen het moment daar was moest hij echter met een vijfde plaats genoegen ne men. Dit seizoen boekte de 16-ja- rige veel minder zeges, maar op de momenten dat hij er echt moest zijn was Overdevest er naHrukkelijk. Tijdens de zware selektieritten in Valkenburg en het Belgische Overijsse gaf hij de concurrentie (Martin Hendriks, John van Gessel en Bob Rasen- berg) het nakijken. Bovendien zijn de vier renners die vorig jaar boven hem eindigden nu junior. De Leidenaar is dan ook stellig favoriet. Zelf beseft hij dat ook: "Vorig jaar was ik nog te gespan nen. Nu zal dat minder het geval zijn. Ik ben immers al zeker van een plaats bij de juniorenselek- tie. Dat neemt niet weg dat ik al les zal doen om de kampioen strui in de wacht te slepen. Over het parkoers heb ik geen klagen. Dat omhoog lopen en die lange rechte stukken liggen me wel. De concurrentie heb ik vandaag bij het trainen wijsgemaakt dat ik niet omlaag durf, maar dat hoort slechts bij de koude oor logsvoering." Bij de veteranen maakt Cock van der Hulst een goede kans om de titel te heroveren. Het parkoers is als gegoten voor de 38-jarige routinier, die zich vooral op de lange stukken waarop gefietst kan worden als een vis in het wa ter voelt. Herman Zuiderduin uit Lisse behoort tot de gevaarlijke outsiders, terwijl ook Nico Slin gerland nog voor een verassing kan zorgen. Piet Overdevest hoopt op een plaats bij de eerste tien. RUUD DOBBELAAR Het kampioensviertal van TOG v.l.n.r.: Kees Groen, Bram Siera, Bart Zwart en Koos Moenen. LEIDEN - Het viertal van TOG heeft zich in de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie onbetwist de sterkste getoond. De spelers van café 't Centrum sleepten in het treffen bij TOP het volle pond in de wacht (0-8), waarmee de Leidse titel een feit was. De voorsprong van TOG is nu immers onoverbrugbaar voor de concurrentie. Individueel topscorers zijn momenteel Kees Groen en Koos Moenen, die elk 13 van de 18 partijen hebben gewonnen. In totaal staat de nieuwe kampioen nu op een fraaie 105 punten uit 18 duels. Wie er beslag gaat leggen op de tweede plaats is nog een open vraag. Landzicht speelde 4-4 tegen de Ca rambole, terwijl de onttroonde kampioen Morspoort een vrije ronde had. Landzicht heeft nu 90 punten, Morspoort moet het met 84 doen, maar heeft ook een wedstrijd minder gespeeld (19 om 18). In totaal worden er 20 ronden afgewerkt. Between, Carambo le en De Heul vormen met resp. 78, 77 en 77 punten de goede middenmoot, zij kunnen zich echter uitge schakeld achten voor een ereplaats. Nu UVS het on derlinge duel van 't Zuid won zal laatstgenoemde ploeg zich in het rode lantaarn dragerschap moeten schikken. De uitslagen in de eerste klasse: UVS l-'t Zuid 1 6-2; De Heul 1-TOP 2 6-2; Landzicht 1-Caram- bole 1 4-4; TOP 1-TOG 1 0-8; Vriendschap 1-Be- tween 1 6-2. In de tweede klasse dacht UVS 2 een goede slag te slaan door met 0-8 van Landzicht 2 te winnen. Het rendement viel echter tegen omdat Between 2 oppo nent DOS 1 met dezelfde cijfers oprolde. Met 100 punten uit 18 duels bleef de positie van Between 2 dan ook onaangetast. UVS 2 volgt met 90 uit 18, DOS is met 86 uit 19 uitgeschakeld. De uitslagen: 't Zuid 2-Spijkerbak 1 7-1; Carambole 2-Stompwijk 1 6-2; Landzicht 2-UVS 2 0-8; DOB l-Cleyn Duin 1 0-8; DOS 1-Between 2 0-8. In de derde klasse is de posi tie van Morspoort 2 met 94 uit 18 riant. Wapen van Voorschoten 1 en Cleijn Duin 2 volgen met 81 en 80 uit 17. De uitslagen: Morskwartier 1-Vriendschap 2 4-4; Wapen van V. 1-TOG 2 8-0; Cleyn Duin 2-De Waag 1 4-4; 't Zuid 3-Landzicht 3 4-4. Vierde klasse: Wapen van V.2-Morskwartier 2 2-6; Spijkerbak 2-Ca- rambole 4 6-2; DOS 2-DOB 2 6-2; De Waag 2-TOP 4 0-8; De Heul 2-Landzicht 4 6-2. Vijfde klasse: DOB 3-Spijkerbak 3 4-4; Vriendschap 3-Morskwartier 3 2-6; De Heul 3-TOP 5 6-2; Landzicht 5-DOS 3 0-8. Zesde klasse: DOS 4-TOP 6 6-2; Landzicht 6-Caram- bole 5 4-4; Morskwartier 4-UVS 3 0-8. Zevende klas se: De Waag 4-UVS 4 4-4; TOP 7-Witte Hen 2 4-4; Carambole 6-De Heul 5 4-4; Morskwartier 5-Be- tween 3 0-8. LANDSMEER (ANP) - Na de eer ste dag van het biljarttoernooi om het Nederlands kampioen schap 47/1 te Landsmeer zijn ti telhouder Hans Vultink en Jan Arnouts nog zonder verliespunt Vultink behaalde gisteren in de tweede ronde een overwinning op Henk van de Kruisweg, Ar nouts zegevierde over Raymond Burgman. Vultink liet in de vierde beurt van zijn tweede partij zien over mo gelijkheden te beschikken een nieuwe internationale titel in de ze kadersoort te veroveren. Met een serie van 254 - de hoogste van de openingsdag bepaalde hij het lot van de biljarter uit We- zep. De serie vormde de apotheose van een partij, die Vultink voor zijn doen betrekkkelijk zwak was be gonnen. Met mini-series van 17, 19 en 10 zette hij de tweede ronde in. Zij dienden echter uitsluitend om warm te lopen. Nadat de bil jartvirtuoos uit Neede de ballen bijeen had .gebracht, bereikte hij in een mum van tijd de eind streep. Gevoegd bij zijn overwin ning op Raymond Burgman (ze ven beurten) verhoogte Vultink zijn algemeen gemiddelde tot 54.54. Ter vergelijking: vorig jaar behaalde hij in Berkhout de na tionale titel met een moyenne van 42. De goede winst van Jan Arnouts, die door een lager algemeen ge middelde tweede is, viel bij die demonstratie van Vultink in het niet. De speler uit Etten Leur ging van akiet met een serie van 105, maar kon in het vervolg van de ontmoeting niet steeds over tuigen. Het weerwerk van de jon ge Burgman was echter onvol doende om Arnouts te verontrus ten. Met een goed eindschot in casseerde Arnouts in zes beurten zijn tweede overwinning. De stand na twee ronden (matchpnt, se rie, moyenne): 1. Vultink 4 254 54.54 2. Arnouts 4 105 27.27 3. Vet 3 159 31.58 4. Steures 2 78 16.03 5. Van Deventer 2 97 14.97 6 Bongers 1 224 21.62 7. Van de Kruisweg 0 61 10.86 8. Burgman 0 31 9.76 LANDSMEER (ANP) - Christ van der Smissen doet niet mee aan het toernooi om het Nederlands kampioenschap anker-kader 47/ 1. De biljarter uit Sint Wille- brord kneusde woensdagmid dag zijn linkerpols. Van der Smissen, die twee weken gele den tijdens de Europese titel strijd bandstoten zijn grote vorm demonstreerde, is door deze blessure voor een dag of acht uitgeschakeld. Hij liep een lichte kneuzing op toen hij zijn boot in de garage zette.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12