Van der Wiel niet te stuiten JP5 Van der Duim moet tradities breken... Acht ton meer voor sportorganisaties RCL - ACV Coureurs F 1 pikken straf niet Torenhoog favoriet voor Europese schaatstitel Visser neemt rust Successenreeks in schril contrast met lijdensweg Timman ZIJL/LGB-DZV Van Hanegem tekent bij VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PARIJS (ANP/DPA/UPI) - De internationale autosportfede ratie (Fisa) heeft gisteren straffen opgelegd aan de 29 coureurs, die vorige week dreigden de grote prijs van Zuid-Afrika voor Formule 1- wagens te boycotten. Vijf van hen, de Italianen Riccardo Patrese en Bruno Giacomelli, de Fransen Didier Pironi en Jacques Laffite en de Cana dees Gilles Villeneuve, kre gen een geldboete van 25.000 gulden. Verder wacht deze coureurs een schorsing van vijf wedstrijden, wanneer zij binnen twee jaar weer tot boycot-acties overgaan. De rijders protesteerden tegen een clausule in hun contrac ten, waardoor zij 'monddood' werden gemaakt. De andere 24 coureurs, die vori ge week in verband met het kritiek-verbod dreigden niet van start te gaan in de formu le 1-wedstrijd op het circuit van Kyalami, kregen een boe te van 12.500 gulden, terwijl aan hun voorwaardelije straf voor de eerste komende twee jaar een schorsing van twee wedstrijden gekoppeld is. De Fisa-bestuurder, die de straf fen bekend maakte, verdui delijkte verder dat Pironi, Pa trese, Laffite, Villeneuve en Giacomelli een zwaardere straf is opgelegd omdat zij in 1981 tijdens de grote prijs van België bij een soortgelijke ac tie waren betrokken. Nog voor de Fisa de straffen be kend maakte, liet Didier Pi roni, voorzitter van de Ver eniging van formule 1-cou- reurs (GPDA) weten, dat de hadden Sport J- at «jiwi OSLO (GPD) - Drie kwartier lang zit Hilbert van der Duim in dezelfde houding. Alleen zijn handen zijn voortdurend in beweging. Ze tasten nerveus heen en weer. vaak in het luchtledige. Hij tracht, twee dagen voor het Europese titelgevecht in Oslo, de schijn te wekken uitert kalm te zijn, veroorlooft zich af en toe zelfs een grap, maar is gespannen tot en met. De kernploegleden Van der Duim, Sibrandy, Schalij en Kramer (v.l.n.r.) zoeken ontspanning buiten het vermaarde Bislett-stadion waar in het weekeinde de EK op de schaats wordt gehouden. De huizenhoge Nederlandse favo riet, die de seizoenranglijsten met meer dan een rondje voor sprong aanvoert, beseft dat het er nu maar eens van moet ko men. Zeker, hij was in 1980 al we reldkampioen, maar die titel kwam hem in Heerenveen ge woon aanwaaien. De andere hel den waren vermoeid (Eric Hei den voorop) en Van der Duim bofte in alle opzichten. Het wachten is daarom op een greep naar de macht waarop niets valt af te dingen. Maar zolang de on zekerheid hierover duurt, blijft besloten tegen elke door de Fisa opgelegde straf in be roep te gaan. Met dat besluit bedreigden de coureurs nu reeds het doorgaan van de grote prijs van Argentinië, die over vijf weken gehouden wordt. Pironi: "We weigeren ons bij welke straf dan ook neer te leggen. Zelfs een boe te accepteren zou inhouden dat wij een fout hebben ge maakt. Dat is niet het geval. Wij hebben de afgelopen week overleg gepleegd met advocaten en zijn bereid op ieder niveau gerechtelijke stappen te ondernemen". "Het standpunt van decou reurs heeft zich sinds de te rugkeer uit Zuid-Afrika slechts verhard", voegde Pi roni, woordvoerder van de opstandige autocoureurs aan zijn betoog toe. Geen reserve voor WK OUD BEIJERLAND (GPD) - Ria Visser heeft deze week besloten af te zien van de uitnodiging van de KNSB om als reserve te fungeren voor de wereldkampioenschappen schaatsen, die over twee weken in Inzeil plaatsvinden. De vice-Nederlandse kampioene heeft zichzelf de ko mende weken volledige rust voorgeschreven, die zij voornamelijk zal gebruiken om te bepalen of zij nog wel doorgaat met schaatsen als topsport. Visser heeft dit besluit genomen naar aanleiding van haar sterk tegenvallende prestaties tijdens de EK in Heerenveen het afgelo pen weekeinde. Ina Steenbruggen zal nu vermoedelijk als reserve fun geren voor de WK. Tjaart Kloosterboer stelt zich niet kandidaat voor de functie van schaats- coördinator in volledige dienst. Henk Lamberts, interim-coördinator, zal zich aan het einde van dit seizoen terugtrekken. Kloosterboer was, zo verklaarde voorzitter Wiebe Brouwer van de landelijke technische commissie onlangs, de voornaamste kandidaat voor de volgend seizoen volledig betaalde baan. Die zegt echter helemaal geen trek te hebben. De onzekerheid die de betrekking met zich meebrengt, was voor Kloosterboer de belangrijk ste reden "nee" te zeggen. SD T WIJK AAN ZEE (ANP) Met nog twee ronden te spelen staat John van der Wiel op de drempel van zijn eerste grootmeesterresultaat. Door een even fraaie als vlotte overwin ning op de Amerikaan Christiansen bracht de 22-jarige Leidenaar gisteren in de elfde ronde zijn totaal op 7 punten. In de resterende partijen (tegen Nunn en Hort) heeft hij aan één remise voldoende om aan de grootmeesterlijke limiet te voldoen. Daarmee mag hij zich evenwel nog geen grootmeester noemen. Dat gebeurt pas wanneer hij voor de tweede maal aan de norm vol doet. Naast dit riante uitzicht speelt Van der Wiel door zijn ho ge score een belangrijke rol in de strijd om de hoofdprijs van 7000 gulden. Door zijn overwinning achterhaalde hij de beide koplo pers Balasjov en Nunn, die remi seerden tegen respectievelijk Tal en Hübner. De onstuitbare successenreeks van Van der Wiel staat in schril contrast tot de lijdensweg van Jan Timman. De naar de tweede plaats op de wereldranglijst op geklommen Amsterdammer spot in Wijk aan Zee met zijn re putatie. Met elke ronde lijkt de vormcrisis grotere afmetingen aan te nemen. Wat hij gisteren tegen de Braziliaan Sunye op het bord bracht, was van beden kelijk gehalte. Met als logisch gevolg zijn vijfde nederlaag, waardoor hij met 3,5 uit 11 de laatste plaats deelt met Chand ler en Christiansen. Met wit heeft John van der Wiel in dit Hoogovenstoernooi veel suc ces met zijn uitgediepte door- schuifvariant van het Caro- Kann. Maandag bleef Jan Tim man in een incidentrijke partij het antwoord schuldig op het stukje gedegen huisvlijt van de Leidenaar en in de elfde ronde vergaloppeerde Larry Christian sen zich even deerlijk. De 25-jari- ge Amerikaan meende met 7. Pd2 (Timman speelde Pc6) het evenwicht te kunnen handha- ADVERTENTIE A.s. zondag om 19.00 uur In de Zijl de waterpolo- wedstrijd Aangeboden door MERCASOL ven. Dat betekende een lelijke en dure vergissing. Hij werd op de koningsvleugel overspoeld door een combinatoire aanval van stukken en pionnen, die zijn ei gen ontwikkeling op die flank danig afremde. Na een twintigtal zetten was de zaak in feite al be keken. Van der Wiel had een riante positie opgebouwd, waar tegen Christiansen geen enkel verweer had. Door zijn vijfde overwinning ach terhaalde Van der Wiel in het klassement Balasjov, die het duel tegen landgenoot Tal bin nen veertig minuten met de voorspelbare remise afsloot. Niet veel langer hanteerden Sosonko en Hort de stukken. Na 15 zetten werd het compromis aanvaard. Door het resultaat bleef Hort in de race om de eindoverwinning. Met 6,5 punt heeft hij een halfje minder dan Balasjov, Van der Wiel en Nunn. Hans Ree handhaafde zijn vijftig- procentscore door na een origi nele partij te remiseren met Ni- kolic. Ree bracht het zeldzame Koningsgambiet op het bord, waarin hij met wit aanvankelijk enig voordeel had. De Joegoslaaf draaide in de middenfase de rol len om en Ree moest vechten om de stelling in evenwicht te kun nen houden. Toen Nikolic daar na afruilde naar een toren-eind spel keerden op het oog de kan sen weer. Ree leek op tempo de volle buit te veroveren. Nadere bestudering leerde, dat die in druk gezichtsbedrog was. De stellingen gaven geen andere keuze dan remise. Even origineel als Ree was de aanpak van John Nunn met zwart in zijn duel tegen Hübner. De voor zijn 33 lentes oud ogen de Westduitser pakte de zaken scherp aan om via winst nog een rol van betekenis in dit toernooi te kunnen vervullen. Nunn kwam onder zware druk en offer de om de pressie te verlichten kwaliteit, toren voor loper. Op het oog een te lichtvaardige in greep, want de compensatie van een pion meer en een actievere stukkenopstelling leek te gering. Naarmate het duel vorderde, kwam Nunn meer en meer in zijn element. Met vindingrijke com binaties dwong hij Hübner tot secuur defensief spel. Deson danks kon hij niet verhinderen, dat Nunn kwaliteit terug won en met één pion meer afbrak. In de tweede zitting bleek dat voordeel te gering om de partij te winnen. Hübner had de stelling goed gea nalyseerd en ontsnapte met re mise. De partij tussen Van der Wiel en Chris tiansen had het volgende verloop: Wit: Van der Wiel. Zwart: Christiansen. I. e2-e4 c7-c6, 2. d2-d4 d7-d5, 3. e4-e5 Lc8-f5,4. Pbl-c3 e7-e6, 5. g2-g4 Lf5-g6, 6. Pgl-e2 c6-c5, 7. Lcl-e3 Pb8-d7, 8. h2-h4 c5xd4, 9. Le3xd4 f7-f6,10. Pe2-f4 Lg6-f6, II. e5xf6 Pg8xf6, 12. Ddl-e2 Dd8-e7, 13. g4-g5 Pf6-e4,14. 0-0-0 De7-d6,15. De2-e3 Pe4xc3,16. Ld4xc3 e6-e5,17. Lfl-h3 Lf8- e7, 18. Lh3xd7+ Dd6xd7, 19. De3xe5 0- 0-0, 20. De5xg7 Th8-f8, 21. Thl-el Le7- d6, 22. Lc3-ed5 D5-d4, 23. Pf4-d3 Lf7-h5, 24. Dg7xd7+ Td8xd7, 25. Le5xd6 Td7x- d6, 26. Tdl-d2 Tf8-f3, 27. Tel-e4 Tf3-h3, 28. b2-b3 h7-h6, 29. Pd3-e5 h6xg5, 30. h4xg5 Th3-hl+, 31. Kcl-b2 Thl-h2, 32. Te4xd4 Td6xd4, 33. Td2xd4 Th2xf2, 34. Td4-h4 Lh5-e8, 35. Th4-h8 Kc8-d8, 36. Pe5-g4 zwart geeft op. De uitslagen van de donderdag gespeel de partijen zijn: Grootmeestergroep, elfde ronde: Kavalek (Vst)-Chandler (Nwz) Vi-V4, Met een simpel handgebaar lijkt John van der Wiel aan mede-koploper John Nunn duidelijk te willen maken hoe vlot zijn overwinning op Christiansen tot stand kwam. Ree (Ned)-Nikolic (Jsl) 'A-'/i, Soonko (Ned)-Hort (Tsj) V4-V4, Hübner (Wdl)— Nunn (Gbr) Vi-Van der Wiel (Ne- d)-Christiansen (Vst) 1-0, Balasjov (Sow)-Tal (Sov) Vi-Vi, Sunye (Bra)-- 6'A pnt, 5. Tal, Nikolic, Sosonko en Timman (Ned) 1-0. Hübner 6 pnt, 9. Ree en Kavalek 5Vi De stand na elf ronden is: 1. Van der pnt., 11. Sunye 4 pnt., 12. Christiansen, Wiel, Balasjov en Nunn 7 pnt., 4. Hort Chandler en Timman 3Vi pnt. ROTTERDAM (ANP) - Wim van Hanegem blijft tegen eerdere voornemens in nog een jaar bij Feyenoord voet ballen. Na een gesprek met de dinsdag gecontracteerde nieuwe manager-coach van de Rotterdamse club, Hans Kraay, wilde Van Hanegem graag bij Feyenoord blijven. Het Feyenoord-bestuur bood Van Hanegem daarop een contract aan, dat aan het eind van seizoen 1982/83 af loopt. Wim van Hanegem, die komende maand 38 jaar wordt, kwam aan het begin van dit seizoen na AZ'67 en Utrecht weer bij Feyenoord terug. DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerfracties van het CDA en de WD menen dat in de erm-be- groting voor dit jaar 800.000 gul den meer vrijgemaakt dient te worden voor de post Landelijke Organisaties in de sport. Daartoe zullen de leden Hennekam (CDA) en Keja (WD) tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie in de Tweede Kamer - vanaf volgende week dinsdag - een amendementswijziging in dienen. Hennekam en Keja den ken de acht ton vrij te kunnen maken door de posten Stimule ring sportdeelneming (600.000 gulden) en Landelijke Taken be taald voetbal (200.000 gulden) af te doen slanken. De post Landelijke sportorganisa ties wordt in de erm-begroting ten opzichte van vorig iaar met maar liefst 941.000 gulden inge krompen en treft met name de huisvestings- en organisatiekos ten van de koepelorganisaties NCS (Nederlandse Culturele Sportbond), NCSU (Nederlandse Christelijke Sport Unie), de NKS (Nederlandse Katholieke Sport federatie) en de Nederlandse Sport Federatie (NSF). En dat is volgens de beide kamerleden, alsmede de NSF die zich al eer der kritisch uitliet over deze be zuiniging, niet volgens de afspra ken. In samenspraak met het mi nisterie van erm en de Stichting Nationale Sporttotalisator zijn enkele jaren geleden regelingen getroffen waarin de subsidie voor de huisvestings- en organi satiekosten van de vier koepelor ganisaties tot 1 januari 1984 wer den vastgelegd. „En daar dien je MBSMëZGM MET DIE BRANCARD' STUUR ME LIEVER A/AAJA/A -M£T- P£-HAAtOJ£Sy IK WIL ER NIET UIT JONGENS IK UIL IN HET /CW/V/i5S ScxxrarA£oc>epsf ALS DE EEKSTF KEEPER IN ÜE eeSCHIECCNIS DIE EEN MSZ£ wedstrijd <S*SSV em /V£EFT AAvVG£-\ je nu eenmaal aan te houden", al dus Ben Hennekam. De post Stimulering sportdeelne ming, waarvan dus zes ton afge snoept zou moeten worden, wordt tot verbazing van de NSF voor dit jaar met 913.000 gulden verhoogd. In haar reactie op de erm-begroting liet de NSF dan ook weten dat „de uitbreiding niet evenwichtig is in het totale sportbeleid van crm". De door de beide kamerleden voor gestelde bezuiniging van 200.000 gulden op de bijdrage aan de be taald voetbal organisaties is ge heel in overeenstemming /net de mening van de NSF in deze. De Federatie plaatste in haar eerste reactie op de erm-begroting al grote vraagtekens achter deze post die met twee ton werd ver hoogd. „In relatie tot de bezuini gingen op andere posten (in ver gelijking met 1981 bezuinigt crm dit jaar op een totale sportbegro- ting van ruim 43 miljoen een be drag van 3,3 miljoen gulden oft- wel 7,6 procent, red.) is het ons onduidelijk waarom juist deze rubriek met 200.000 gulden wordt verhoogd". een even potsierlijk als triest verleden hem achtervolgen. Nu door het ontbreken van de dub- bele-titelhouder Amund Sjo- brend voor het eerst sinds tien jaar geen enkele Noorse 'es' meer present zal zijn en Van der Duim sterker oogt dan ooit, ligt voor hem de weg naar het Europees Kampioenschap open. „Ik ben maar één van de favorie ten", verbetert Van der Duim. „qua tijden steek ik er bovenuit, maar jullie vergelijken alleen maar tijden. We hadden bij het Nederlands Kampioenschap ide aal weer en dan kun je niet tege lijk de prestaties meten van de Noren; of wie dan ook. Frits Schalij is de enige met wie ik me steeds kon meten". Dan, met een trillende stem: „Er is nog nooit een Nederlander op Bislett Europees kampioen ge worden, heb ik gehoord". Dat klopt. Het is een van de twee tra dities die hij moet beëindigen om te slagen. De andere is dat het Van der Duim zelf nooit heeft meegezeten in de oude schaats- tempel, waar legenden in een dikke ijskorst zijn bevroren. Voor de vijfde maal in zijn carrière stapt de nu 24-jarige Fries de are na van Oslo binnen. En tot dus ver bleef hij slechts in één wed strijd op de been. Hij ging, zoals gezegd, het vorig jaar tijdens het WK onderuit, in 1979 was het twee keer raak. In gewonnen po sitie ontging hem de eindzege in de nieuwjaarswedstrijden en het WK werd eveneens bedorven door een valpartij. Alleen zijn de buut op het EK van 1978 verliep zonder brokken en zijn eindklas sering (elfde) werd als opvallend bestempeld. Alle buitelingen in Bislett ge schiedden op een en dezelfde af stand, de 1500 meter. Het kan toevallig zijn, maar met dit on derdeel van de vierkamp heeft Van der Duim wel altijd het meest overhoop gelegen. De schaatsmijl leverde hem telkens verlies op, één belangrijke keer uitgezonderd. Hij won de 1500 meter tijdens het WK van 1980 van Heerenveen en werd toen te vens wereldkampioen. Kort voor de laatste jaarwisseling was het weer eens mis. In Inzeil ging hij voor de vierde en tot dusver laatste keer in dit seizoen languit. Van der Duim: „Ik had moeite met de bochten en daar om heb ik mijn techniek een beetje veranderd. Als ik vier bochten reed gingen er maar twee lekker. Het linkerbeen gleed als het ware onder me weg. Dat is niet zo erg als het ijs mooi vlak is, maar met scheurtjes en uitgetrapte bochten voelde ik me onzeker. Daar was ik erg gevoe lig voor. Daarom ben ik meer voorover gaan hangen in de bochten. Het afgelopen weekein de in Stromsund ging het prima. Ik ben toch mooi onder de 1.59 gedoken. Die 1500 meter hoeft echt geen probleem voor me te zijn. Als ik de goeie vorm heb moet ik wel 1.55 kunnen rijden". Zijn enkels hoeven dan echt niet te worden ingepakt omdat ze te slap zouden zijn. "En het inspec teren van de bochten op de aan wezigheid van scheurtjes moet men ook maar niet zo serieus ne men". Ik heb nu twee keer in Bislett ge traind, er zitten alleen een paar molshopen in", grijnst hij. Als morgen op de vijf kilometer het cijfer één op het rondebord ver schijnt zal hem dat deze keer niet ontgaan. „Ik denk het niet nee, als het maar de goede één is", grapt Van der Duim opnieuw. Hij brengt die laatst opmerking in verband met zijn vijfkilome- terrace in Inzeil die hem onlangs een formidabele tijd van onder de zeven minuten opleverde en tevens de laatste van ettelijke anekdotes die reeds achter zijn naam prijken. Van der Duim: „Het waren kwar tetstarten, wc zaten dus met vier rijders tegelijk in de baan. Ze schotelden me twee keer het ron debordje met het cijfer twee voor. Ik had de handen al los en dacht ineens, verdomme, er komt er nog een. Ik wilde die fout van Oslo niet opnieuw ma ken, dus gooide ik mijn handen weer op de rug en ging door Op een gegeven moment riepen ze vanaf de kant: je bent er al". Voor het eerst lacht Hilbert van der Duim echt spontaan. Hij staat op, strekt zijn ellebogen en beent weg. Zonder te struikelen. ADVERTENTIE Even uw geheugen opfrissen: RCL op kop; spel. spanning en vooral sensatie op De Bloemerd Zaterdag gaan we daar rustig mee verder, alsof er helemaal geen winterstop Is geweest Tweemaal drie kwartier RCL-vermaak, dan praat je niet meer over boodschappen doen. Aanvang 1500 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11