Energiebedrijf: "We gaan niet als beesten tekeer" actief in I vrije tijd I CDA: Vrouwenhuis ook voor andere organisaties De wanbetalersde afsluitingen en het sociaal overleg bhsmmhbJ Expositie van kinderboeken Leiden J WOENSDAG 27 JANUARI 1982 LEIDEN - Ongeveer 15.000 mensen betalen elke maand hun ener gierekening niet op tijd aan het Energiebedrijf Rijnland. Het percenta ge "laatbetalers" in de Leidse regio ligt daar mee op vijftien pro cent. Landelijk ligt het percentage op tien pro cent oftewel ongeveer 400.000 laatbetalers. Het Energiebedrijf wijt het te laat betalen voor al aan de economische crisis. Het Energiebedrijf heeft vijftig tot zestig afsluitingen per maand in de Leidse regio. Drie jaar geleden waren er gemiddeld nog 'slechts' twin tig afsluitingen. Bijna een verdnedubbeling dus in drie jaar tijd. "Op een of andere manier we ten de mensen die afgesloten zijn toch snel geld bij elkaar te sprokkelen", zegt Van Zuidam, het hoofd van de economische en administra tieve dienst. "Zeven op de tien betalen binnen een paar weken". "Onder druk wordt alles vloeibaar, dat zie je", merkt directiesecretaris J. Sandbergen op. De afsluiting duurt daarom bij hoge uit zondering langer twee maan den. Het zijn ook niet telkens dezelfden die afgesloten wor den. Op dit moment zitten 75 huishoudens in de Leidse re gio zonder gas; waarvan het grootste deel in Leiden woont: ongeveer 45. Rode kaart Het zijn schrikbarende cijfers. Toch gaat het Energiebedrijf niet op stel en sprong tot af sluiting over. Van Zuidam overlegt ons een schema dat aangeeft hoeveel kansen de klant krijgt om afsluiting te voorkomen. Het schema: de klant krijgt de rekening op de negentiende van de maand; bijvoorbeeld 19 januari. Die rekening moet de klant de eerste februari betaald heb ben. Het overgrote meren deel van de klanten doet dat ook. Een klein maar groeiend deel niet De mensen die niet betalen krijgen 'de gele kaart'; een eerste aanmaning, twee we ken nadat betaald had moe ten zijn. Het afgelopen jaar zijn dus 15000 van die kaar ten verzonden. Hebben de mensen half februari nog niet betaald, dan valt eind februa ri 'de rode kaart' in de bus: "Betaalt u de rekening alstu blieft binnen drie dagen, an ders moeten wij u afsluiten". Als de klant dan nog niet be taalt, staan - volgens het sche ma van Van Zuidam - begin maart de incasseerder en de afsluiter voor de deur. Wil de klant alsnog betalen, dan kan de klant bij de incasseerder terecht; anders doet de afslui ter zijn of haar werk. Het schema van Van Zuidam werkt niet in de praktijk. An ders zouden de cijfers van vijftig tot zestig afsluitingen per maand veel en veel hoger liggen. Van Zuidam: "We hebben vier incasseerders in de buitendienst. Als die tien duizend mensen af moeten lopen... Reken maar uit. De acht of tien dagen na de rode kaart, dat we langskomen om af te sluiten, worden in de praktijk soms wel honderd dagen. Onze incasseerders gaan bovendien selectief te werk. Aan een en dezelfde klant bieden zij meer nota's aan die de klant ondanks de aanmaningen nog niet be taald heeft". Het energiebe drijf is voorlopig niet van plan meer incasseerders in de buitendienst te nemen. Het incassso-schema is een pa pieren schema. Het houdt ook geen rekening met het 'sociaal' overleg dat de laatste tijd voortdurend gevoerd wordt met sociale dienst en gemeentelijke kredietbank om afsluitingen te voorko men. Het schema houdt trouwens ook geen rekening met wild west-toestanden die de af sluiters een enkele keer mee maken. Een incasseerder is onlangs zelfs bij de voordeur van een laatbetaler met een vuurwapen bedreigd. "Dit zijn natuurlijke uitzonderlij ke situaties", zegt Van Zuid am. "Bovendien is het ook nog eens zo dat de doorsnee- gebruiker wèl op tijd betaalt. Elk jaar doen we 1.2 miljoen rekeningen de deur uit". Geen lolletje De klanten gaan niet voor hun lol in de kou zitten, beseft het Energiebedrijf. Te laat beta len is trouwens nog duur ook; in de eerste plaats voor de klant maar ook voor het Energiebedrijf. Elke aanma ning kost de klant twintig gulden incasso-kosten. "Dat bedrag is al jaren niet veran derd; de werkelijke incasso kosten voor ons zijn veel ho ger, bijvoorbeeld kosten van administratie of liever de kosten van de verstoring van de administratie", zegt Van Zuidam. "Als het comité tegen de gasprijsver hoging bij het Energiebedrijf komt, dan moet het niet praten over de oogte van de gasprijs maar over de gevolgen daarvan", zegt directiesecretaris Sandbergen (archieffoto Een afsluiting kost helemaal een hoop geld. Dat valt nog een beetje mee als het gas in huis afgesloten kan worden; bij heraansluiting betaalt de klant in dat geval vijftig gul den. Maar als het gas buiten op straat afgesloten wordt, dan betaalt de klant maar liefst 400 gulden om opnieuw gas geleverd te krijgen. "De werkelijke kosten voor ons zijn dan tenminste 700 gul den", weet chef incasso D. van Beek. "Ook het Energie bedrijf Üjdt dan dus een strop van 300 gulden. Moeten we het gas buiten afsluiten, dan komt er een technicus en een graver aan te pas. Die zijn een paar uur bezig met het afslui ten. Later moeten ze bij her aansluiting hetzelfde gat weer opengraven. Dat kost allemaal veel geld. Boven dien zijn zij geen bestraters. De gemeente rekent voor be strating 160 gulden per vier kante meter. Tel maar uit. Aan die 400 gulden komen we dik tekort". De te late betalingen kosten het Energiebedrijf ook veel ren te. Directiesecretaris Sand bergen: "Als een groot aantal klanten elk bijvoorbeeld vier rekeningen nog niet betaald heeft, dan moeten wij dat geld tegen rente lenen omdat we nauwelijks meer eigen vermogen hebben. Wij draai en op voor de rentelasten. Op den duur bestaat het gevaar dat ook de gebruikers die wel op tijd betalen hiervan de re kening gepresenteerd krij gen. Wij moeten verder voort durend beseffen dat wij een overheidsbedrijf zijn met vierhonderd mensen in dienst, die werken met spul len van de gemeenschap". De klanten laten zich niet voor hun plezier afsluiten maar het Energiebedrijf sluit even min voor het plezier af. Men sen die de maandelijkse ener gierekening niet meer kun nen betalen, kunnen terecht bij de afdeling "Klantenkon- takt" aan de balie van het Energiebedrijf aan de Lange- gracht. "Klantenkontakt werkt onge veer hetzelfde als bij de krui denier om de hoek van vroe ger", zegt Sandbergen. "Bij zo'n kruidenier kon je op de bon kopen. Aan het eind van de maand kreeg je de afreke ning. Kon je de rekening niet meteen betalen, dan viel daar best over te praten. Betaalde je echter helemaal niet, dan liep je het risico dat je niks meer uit de winkel meekreeg. Hier werkt het eigenlijk pre cies hetzelfde. Er valt best over de rekeningen te praten, maar je loopt wèl het risico dat je geen gas of elektriciteit meer krijgt". Het Energiebedrijf zegt alles te doen wat het kan om afslui ting te voorkomen. Van Zuid am, Sandbergen en Van Beek wijzen aantijgingen van de hand dat "zij geen sociaal ge voel in hun donder zouden hebben". Zuidam; "We gaan niet als wilde beesten tekeer om de centen binnen te krij gen. De klanten met beta lingsmoeilijkheden krijgen ruimschoots de tijd om hun problemen aan ons voor te leggen". Met de strategie van afsluiting van het Energiebedrijf Al phen hebben Sandbergen, Van Zuidam en Van Beek daarom weinig op. Sandber gen: "Dat gaat volgens het principe: je krijgt je brood van de bakker alleen als je er meteen voor betaalt. Kort maar krachtig. Betaal je je energierekening van Alphen niet meteen, dan geeft Al phen meteen geen energie meer". Het andere 'uiterste' is het 'so ciale' Energiebedrijf Rotter dam dat nauwelijks tot afslui ting wil beslissen. "Wij ne men een middenpositie in tussen Rotterdam en Alphen. Als er geen oplossingen meer zijn bij de sociale dienst of bij de gemeentelijke krediet bank, sluiten we af', zegt Sandbergen. "Misschien zit ten we eerder dichter bij Rot terdam dan bij Alphen", vin den Van Zuidam en Van Beek. Vaak komen de klanten met betalingsproblemen via "Klantenkontakt" vervol gens terecht bij chef incasso Van Beek. "In onderling overleg proberen we dan tot een oplossing te komen. Wij hebben een direct contact met de sociale dienst en de gemeentelijke kredietbank. Vaak zit daar de oplossing. Dan zetten we onmiddellijk de procedure tot afsluiting stop", zegt Van Beek. "Als ik aanvoel dat een verbrui ker de rekening nooit kan op brengen dan moeten andere instanties in de bres sprin gen. Als ik een klant bijvoor beeld naar de kredietbank verwijs, dan weten ze daar dat ik de klant niet voor niks naar hen verwijs. Wij hebben dan ook doorlopend contact met de kredietbank en de so ciale dienst. Als mensen in een moeras van ellende zit ten, moeten die mensen structureel worden geholpen door andere instanties om er weer uit te komen. Wij ver wijzen door". Het is ook mogelijk met het Energiebedrijf een afbeta lingsregeling af te sluiten. Sandbergen vertelt een voor beeld dat hij aan den lijve heeft meegemaakt: "Als je in een huis met zes kamers drie gaskachels hebt staan en je besluit centrale verwarming aan te leggen, dan moet je niet raar staan te kijken als de eindafrekening veel hoger uitvalt dan vorige jaren. Ie mand die eerst honderd gul den per maand voorschot be taalt maar door de centrale verwarming op een voor schot van driehonderd gul den zou moeten zitten, moet niet raar opkijken als hij bij de eindafrekening honder den en honderden guldens moet bijbetalen. In zo'n geval kunnen we de betaling over vier tot vijf maanden sprei den hoewel de klant zelf ook wel had kunnen bedenken dat het voorschot veel te laag was. De sociale dienst en re novatiecommissies zouden over deze problematiek ei genlijk meer voorlichting moeten geven". Het Energie bedrijf doet zelf al meer aan actieve voorlichting, getuige alleen al de permanente ten toonstelling bij de balie van het kantoor aan de Lange- racht. Gasverhoging Nee De contacten met de Leidse ac tiecomités "Gasprijsverho- ging Nee" noemt Van Zuid am goed. "Wij proberen voor hun kritiek open te staan". Dat heeft blijkbaar vruchten afgeworpen. Een half jaar lang hebben de gascomités bij het Energiebedrijf ge klaagd: "Jullie voeren geen sociaal beleid. Sluit minder snel af en dreig niet te snel. Overleg eerst met de sociale dienst en de gemeentelijke kredietbank en handel pas daarna". Langzaam maar ze ker zijn deze eisen ingewil ligd. De "goede" contacten van het Energiebedrijf met het gasco- mité leiden tegenwoordig soms tot oplossingen voor enkele laatbetalers. Sandber gen: "Alleen, als het gascomi- té bij het Energiebedrijf komt, dan moet het niet pra ten over de hoogte van de gasprijs maar enkel over de gevolgen daarvan". "Natuur lijk is de hoogte van de gas prijs de kwaaie pier dat men sen hun rekening niet kun nen betalen" vult Van Zuid am aan. "Het dure gas tikt meer aan dan de elektrici teit". Hij weet ook evengoed als het gascomité dat de pro- duktie van een kubieke me ter gas nog geen twee cent kost, terwijl het voor de ver bruiker inmiddels 46.9 cent exclusief achttien procent BTW kost. "Maar wij kunnen hier alleen maar over de ge volgen van de hoge gasprijs praten". Het energiebedrijf kan als een van de 95 energie bedrijven in het land niet. meer dan een vingertje opste ken tegen de hoge gasprijs waarvan 95 procent winst naar het rijk vloeit en vijf pro cent naar Esso en Shell. RENE VAN DER VELDEN Groenhazengracht De Groenhazengracht en enkele bruggen worden binnenkort ingrijpend opgeknapt. De verwachting is dat de werk zaamheden vrij kort na de zo mer zullen beginnen. De ge meente houdt morgen een in formatie- en inspraakavond over de plannen in buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteegaan vang acht uur. Collectanten Het Guatemala komitee ts op zoek naar collectanten voor de collecte die zaterdag in Leiden wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor het ondergrondse verzet in Gua temala. Ter ondersteuning van de collecte zal een Chi- leens kinderdansgroepje in de binnenstad optreden. Wie wil helpen bij de collecte kan zich telefonisch opgeven ('s avonds, 313482) of bij de We reldwinkel, Steenstraat lb. Operette Het Leids Operette en Instru mentaal Muziekgezelschap Crescendo heeft behoefte aan zowel jongeren als volwasse nen die eens per week willen zingen, spelen of musiceren. Dit met het oog op de operette Der Vogelhandler van Carl Zeiler, die Crescendo wil in studeren. Wie belangstelling heeft kan tijdens de wekelijk se repetitie-avond op dinsdag in de Maranathakerk (Dam- laan nabij Vondellaan) van acht tot kwart over tien ko men kijken. Telefonische in formatie: 071-311563. Kaarten Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert vrijdag een kaartavond met klaverjassen en jokeren in de Bierdeghel, Nieuwe Rijn 52, aanvang acht uur. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie, afdeling Lei den, organiseert zaterdag een ongeveer anderhalf uur du rende natuurwandeling door de Pan van Persijn in Kat wijk. De wandeling staat on der leiding van natuurgidsen en begint om twee uur bij de ingang aan de Wassenaarse- weg, voorbij het vliegkamp Valkenburg. Kledingmarkt Bij Verbum Dei, Plantage 16, wordt zaterdagmiddag van twee tot vijf uur een kleding markt gehouden. Het geld dat de verkoop van de tweede hands kleren opbrengt, gaat naar de Stichting Mensen in Nood Deze stichting onder steunt ontwikkelingsprojec ten in de Derde Wereld. LEIDEN - Bij een botsing op de Rijksweg naar Amsterdam zijn gisteren twee personenauto's flink beschadigd. Een 47-jarige bestuurder uit Lisse reed op de Rijksweg toen hij plotseling schrok van een auto die, komende uit de Plesmanlaan, met een scherpe bocht de Rijksweg opreed. De bestuurder remde, raakte de vangrail en kwam achterstevoren tot stilstand. Een achteropkomende auto, bestuurd door een 24-jarige man uit Sassen- heim, kon de wagen niet meer ontwijken en botste er frontaal tegenop. Beide auto's werden vernield. Man overleden aan gevolgen hartaanval LEIDEN - Een 67-jarige Leide- naar, de heer P. Langezaal, is gis teravond in het AZL overleden aan de gevolgen van een hartaan val die hij eerder op de avond kreeg in het Vijf Meibad aan de Boshuizerlaan. De man was tij dens het zwemmen onwel ge worden, wat direct werd opge merkt door badmeesters. Tever geefs pasten zij nog mond—op—- mondbeademing en hartmassa ge toe. LEIDEN - Bij een bank aan de Breestraat heeft de Leidse politie gistermiddag twee Turken aan gehouden die probeerden een aantal valse biljetten van 100 dol lar in te wisselen. De twee man nen, 36 en 31 jaar oud, zeggen niet geweten te hebben dat de biljetten vals waren. Zij zouden het geld bij een bank in Turkije hebben gekregen. LEIDEN/DEN HAAG - Huize Buitenzorg, Hoge Rijndijk 316, blijft een functie houden voor de gehandicaptenzorg. Het is de be doeling er een zogenaamde so- ciowoning van te maken. Dat is een woonvorm voor geestelijk gehandicapten die in redelijke mate op zichzelf kunnen leven en werken, maar nog niet zonder begeleiding van een inrichting kunnen. De sociowoning is be stemd voor mensen die binnen afzienbare tijd geschikt zijn om opgenomen te worden in een ge zinsvervangend tehuis. In Buitenzorg kunnen op deze wij ze achttien mensen wonen. Het vijftien jaar oude kindertehuis wordt zelf verplaatst naar Lei derdorp. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, een adviesorgaan, praat vrijdag over de mogelijkheid om van Buiten zorg een sociowoning te maken. Volgens ambtenaren van de raad is het huis aan de Hoge Rijndijk ideaal voor bewoning door groe pen. Als nadeel geldt wel de wat geïsoleerde ligging. De uiteinde lijke beslissing over de nieuwe functie van Huize Buitenzorg wordt door het ministerie van volksgezondheid genomen. LEIDEN - Bij een brandje in een verfwinkel aan de Lage Rijndijk is gisteravond flink wat rookschade ontstaan. De brand was vermoedelijk begonnen door een brandende peuk in de prullenbak. De brandweer kon het vuur met een enkele straal water blussen. LEIDEN - De CDA-fractie van de Leidse gemeenteraad wil de huisvesting van het Vrouwen huis aan de Hooigracht ter dis cussie stellen. De daar beschik bare ruimte zou wellicht doelma tiger gebruikt kunnen worden wanneer ook andere organisaties er onderdak zouden vinden, zo schreef de fractie deze week in een brief aan wethouder Van Dam. In de brief verzoekt het CDA de wethouder om informatie over het gebruik en verhuur van het pand Hooigracht 79. Dit pand is sinds ruim een jaar de huisves ting van het Vrouwenhuis Lei den. Eind vorig jaar zette het Vrouwenhuis echter zelf vraagte kens bij zijn voortbestaan. Thema—avonden werden nog nauwelijks bezocht, de hele orga nisatie was op een dood punt be land. Onder het motto "Vrou wenhuis open of dicht" belegde het Vrouwenhuis een aantal ver gaderingen. Intussen is het Vrouwenhuis tot de conclusie gekomen dat voortbe staan wel degelijk zinvol is. Een aantal actieve vrouwen heeft zich inmiddels verenigd in com missies die de organisatie nieuw leven moeten inblazen. Daarbij zijn ze druk in de weer activitei ten op poten te zetten en nieuwe vrouwen het huis binnen te ha len. Gezien de huisvestingsnood van veel Leidse instellingen vindt de CDA-fractie het nu echter raad zaam een zo'n goed mogelijk ge bruik te maken van de beschik bare huisvesting. Wanneer het Vrouwenhuis ruimte overhoudt, zo stellen de raadsleden in hun brief, dan kan er best ruimte worden verhuurd aan andere or ganisaties. Het CDA denkt daarbij het eerst aan de andere vrouwenorganisa ties die leiden rijk is. In hun brief halen ze de situatie van de Vrou wenraad en Vereniging van Huisvrouwen aan. Deze twee is een nieuwe huisvesting beloofd in de Caeciliastraat, maar de ver bouwing van dit pand heeft zo veel voeten in de aarde dat het nog wel een tijdje zal duren voor de twee vrouwenorganisatie daadwerkelijk aan de Caecilia straat terecht kunnen. In het verleden is gebleken dat de vrouwenorganisaties zelf eigen lijk niet zo happig zijn om geza menlijk één pand te betrekken. Het verschil in doelstelling tus sen Vrouwenhuis en Vrouwen- I raad/Vereniging van Huisvrou wen zou daarvoor te groot zijn. In 1979 leidde deze kwestie zelfs tot grote onenigheid in de Leidse gemeenteraad. Toen was het ook het CDA dat de drie organisaties het liefst samen in een pand ge- huisvest zag. Een woordvoerster van het Vrou- i wenhuis wilde zich gisteren nog niet uitsrpeeen over de brief van het CDA. "Wij hebben de brief nog niet gezien. Ik kan alleen maar zeggen dat de toekomst van het Vrouwenhuis er weer rooskleuriger uitziet dan enkele 1 maanden geleden. We zijn bezig puin te ruimen, zaken de orde nen die het vorig jaar zijn blijven liggen. Het beheer van het Vrou wenhuis is in ieder geval weer ter j hand genomen en er wordt druk gewerkt aan de wederopbouw.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4